Holdet 2g Fr 2 cxwz (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Christine Leturgie, Mette Norbjerg Vangsgaard
Hold 2024 Fr 2 cxwzij (1g Fr 2 cxwzij, 2g Fr 2 cxwz)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb 2024
Titel 2 La jeunesse
Titel 3 La cuisine (EXAMEN)
Titel 4 Les rencontres culturelles
Titel 5 Le polar
Titel 6 Le conte (EXAMEN)
Titel 7 La vie durable
Titel 8 L'Afrique francophone: Le Sénégal (EXAMEN)
Titel 9 Film: Souleymane (EXAMEN)
Titel 10 Afrique francophone: Le Sénégal (EXAMEN)
Titel 11 L'amour difficile (EXAMEN)
Titel 12 Répétition
Titel 13 Tilladte hjælpemidler til franskeksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb 2024

Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX. 7 moduler

Læringsmål:
• Tale om La Francophonie og præsentere frankofone personer og musik.
• Lave en billedbeskrivelse og anvende sprog-chunks til kommunikation
• Bevidsthed om det franske sprogs muligheder
• Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
• Slå op i en digital ordbog
• Kendskab til elementære udtaleregler CI har forkortet
• Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
• Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
• Kende til bøjning af parler – 1. bøjning
• Arbejde interkulturelt: Dramatisation d’un cours de français
I grundforløbet udleveres et kompendium med følgende materiale:

Kernestof:
• Le monde de la francophonie, Institut Français
• Portræt af en frankofon person
• Black M : “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip:
https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw
• Un jour un actu : Ils parlent français à l’autre bout du monde ! (Uddrag)
https://www.1jour1actu.com/monde/francophonie-64120

Supplerende stof:
• De possessive pronominer.
Ordbogen.com
• Vocabulaire-Les liens de famille:
https://www.francaisfacile.com/exercices/exercice-francais-2/exercicefrancais-
5832.php
• Jeu de cartes: https://fle.mondolinguo.com/7-familles-paysfrancophones/
• NCFF: Fransk Undervisningsmateriale til karrierelæring
https://ncff.dk/fileadmin/NCFF/Dokumenter/Karrierelaering_fransk/Fran
sk_Interaktiv.pdf
• Udtaleregler https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Gramm
atik.pdf
• Verberne: Paul Klitnæs og Anne Bjerre: Frit fransk. Systime 2016.
• Diverse billeder

• Omfang: ca. 20 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 La jeunesse

Forløb hvor der er arbejdet med følgende emner
- La jeunesse
- Les amis
- L’amour/ être amoureux
- Au lycée – le système scolaire en France
- Les parents
-
Grammatik: Repetition af grammatik fra 1g
Verbernes bøjning: Présent, passé composé og futur proche  – être, avoir, faire, aller, 3 regelm
Poss pronominer
Præposition – land/ by
Delingsartikel

Faglige mål:
- Sprogproduktion: - særligt fokus: At forstå fransk tale, indgå i samtale om emnet
Egen sprogproduktion
- perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Kernestof:
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
̶ aktuelle forhold i fransksprogede områder med hovedvægt på Frankrig

Materiale:
Bering og Sørensen: Quatre amis
Bering og Søren: Paroles francaises  (Gyldendal 2013) p. 18-22: Un des meilleurs systèmes éducatifs au monde + Des fois on prennait même un café avec un café
Louane: Jeune https://www.youtube.com/watch?v=I_dbhHU1CGA. + tekst

Sidetal ca. 20
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ta vie à l'école 11-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La cuisine (EXAMEN)

Fokus: Stéréotypes sur la cuisine française, mon plat préféré, les repas, les chefs, le bien-vivre, les recettes, la grandeur de la cuisine française, le goût, la mémoire.


Grammatik:
Brug af bestemt artikel som artsartikel
Delingsartiklens anvendelse og den reducerede delingsartikels anvendelse
Imperativ især af 1. bøjningsverber
Bøjning af regelmæssige og relevante uregelmæssige verber i præsens, passé composé og futur proche: boire, prendre, pouvoir, vouloir, mettre, falloir, devoir, lire et dire

Faglige mål:
-Deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende fransk om kendte og almene emner, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrund og forklare holdninger.
-perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold
-perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Kernestof:
At tale fransk og skrive enkle sætninger med relevant ordforråd om det det gennemgåede materiale
At kunne argumentere på fransk.
At lave en billedbeskrivelse i 3 planer (description, imagination, comparaison) med brug af centrale billedbeskrivelsesgloser.



Materialer:
• Vidéo: Cliché ! https://www.youtube.com/watch?v=OCIAyHEFTrQ
• Vidéo: Alors demande ! : La nourriture https://urskola.se/Produkter/181647-Alors-demande-La-nourriture
• Texte: Les repas: https://www.podcastfrancaisfacile.com/podcast/les_repas.html https://www.podcastfrancaisfacile.com/wp-content/uploads/2006/10/les-repas.pdf
• Texte: ”Si on peut goûter à quelque chose, si on peut faire quelque chose qu’on a envie de faire, il faut le faire”, Paroles Françaises
• Vidéo: Ma tarte tatin avec Jimmy Faiclon/Christophe Michalak: https://www.youtube.com/watch?v=5-dcZxNSC8c
• Vidéo: Un jour un actu: Pourquoi les Français sont-ils si fiers de leur cuisine?
https://www.1jour1actu.com/info-animee/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine/
• Texte: Phillipe Delerm: ”C’est bien d’aller dans un Fast-food”, i Bering og Sørensen: Paroles Françaises.(Gyldendal 2013)
• Film: Daniel Cohens: Comme un chef (2012): https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2973039300/kokken
-        Nino Ferrer: les cornichons: https://www.youtube.com/watch?v=f6sPrpEJfEk


Sidetal ca. 20
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Histoire sur la cuisine 23-01-2025
Mon plat en français 04-02-2025
Test - La cuisine 05-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Les rencontres culturelles

Forløb hvor der er arbejdet med følgende emner
- La Nationalité françaises
- La culture - qu'est-ce que c'est une culture
- L’ immigration en France, au Danemark et la vue sur les immigrés
- L’integration - comment vivre ensemble
- Les ressemblances et les differences entres des differents personnes en France

Grammatik:
Verbernes bøjning – pc, présent, futur proche (
Adjektiver
Bundne pronominer

Sprogproduktion: - særligt fokus
At producere fransk sprog
Forstå talt fransk
La chanson (præsentation)

Faglige mål:
-Præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende fransk
-Analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.

Kernestof
-et alment ordforråd og idiomatik til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation med særligt fokus på de studerede emner.
-mundtlige og skriftlige fiktive og ikke-fiktive tekster fra det 20. og det 21. århundrede fra Frankrig
-aktuelle forhold i fransksprogede områder med hovedvægt på Frankrig

Materiale:
Bering og Sørensen: Entrées s. 46, 57, 66-69 (Gyldendal)
Birgit Mogensen: Banlieues s. 41-45 (Systime)
Film: Les intouchables + Karen Schumacher: De urørlige - øvehæfte s. 2, 33-34

ca. 30s
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Les rencontres culturelles 28-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Le polar

Forløb hvor der er arbejdet med følgende emner
- Le crime
- La suspence
- Les traits dramatiques

Faglige mål
-Forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvecl som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
-analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for forskellige genrer

Kernestof
Sprogproduktion: - særligt fokus
Læse og oversætte fransk tekst
Egen sprogproduktion

Grammatik:
Pronominer

Materiale:
Pierre Bellemare: J’ai dansé avec une morte s, 7-15 i Lars Damkjær: Police (Minkagaard 1995)
Lupin – episode 1-3 (Netflix serie - eleverne har set den som lektie)

Sidetal ca. 15

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le polar 14-05-2025
Le polar - test 15-05-2025
Sprogdag 19-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Le conte (EXAMEN)

Fokus og faglige mål
At resumere et eventyr i nutid i korte træk med gloserne: ”dans le conte il s’agit de…”,”au début”, ”ensuite”, ”alors”, ”après”, ”à la fin”
At redegøre for centrale personer i et eventyr med gloserne ”le héros”, ”l’héroïne”
At analysere og fortolke et eventyr på fransk med brug af aktantmodellen (”le schéma actantiel”) og bruge gloserne ”une fin heureuse/malheurese”
At finde og diskutere typiske eventyrtræk samt variationer af et eventyr, idet I bruger gloserne: ”traits typiques”, ”conte traditionnel”, ”conte moderne”
Evt. at tale om brugen af eventyr i reklamer.

Grammatiske mål:           
- repetere den bestemte og den ubestemte artikel og den regelmæssige bøjning af verber
- træne adjektivernes bøjning
- kunne genkende og oversætte le passé simple og l’imparfait
- introduceres til aspektforskel mellem l’imparfait og le passé composé
- introduceres til pronominal adverbierne en/ y

Materiale:
Charles Perrault: "Le petit Chaperon rouge"
Les frères Grimm: "Le petit Chaperon rouge"
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Chapeau Rond Rouge" i Entrées, Gyldendal, sider: 10-14
Bering og Sørensen, Mette og Mimi: "Cendrillon" i Entrées, Gyldendal, sider: 7-8
Traits typiques du conte de fée, document

Sidetal ca. 30
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le conte 1 05-09-2025
Test le conte 11-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 La vie durable

Forløb hvor der er arbejdet med følgende emner
- Zero déchets
- Le recyclage
- L’energie durable
- L’alimentation durable (FF i 2g)

Grammatik:
Verbernes bøjning – (verbeskemaet)
De ubundne pronominer
Relative pronominer
Demonstrative pronominer

Sprogproduktion: - særligt fokus
At forstå fransk tale
Indgå i samtale om emnet
Præsentere en aktuel problemstilling i grupper i klassen

Faglige mål:
- Sprogproduktion: - særligt fokus: At forstå fransk tale, indgå i samtale om emnet
Egen sprogproduktion
- forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte såvel som almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Kernestof:
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- aktuelle forhold i fransksprogede områder med hovedvægt på Frankrig
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.


Materiale:
Chanson Gauvain Sers - Y'a plus de saisons: https://youtu.be/H_t1wf1ig9o

L’allimentation durable
https://www.youtube.com/watch?v=e4pOuOy6lpE
https://www.youtube.com/watch?v=vVBguYNgvBs
https://www.1jour1actu.com/science-et-environnement/comment-on-lutte-contre-le-gaspillage-alimentaire

Le recyclage
https://www.1jour1actu.com/science-et-environnement/a-quoi-ca-sert-de-recycler
https://sitetom.syctom-paris.fr/le-parcours-des-dechets/tom-trie.html

Les vêtements
https://demarchesadministratives.fr/actualites/la-fabrication-de-vetements-est-plus-polluante-que-les-transports

L’énergie durable
https://www.1jour1actu.com/science-et-environnement/energie-durable

Forløbet afsluttes med et flerfagligt forløb, hvor der arbejdes med "Bæredygtig mad" i fransk og et naturvidenskabeligt fag - eleverne udarbejder en poster og en mundtlig præsentation af deres projekt.


Sidetal ca 50 (inklusiv materialer fra FF forløbet)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Les contes 2 25-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 L'Afrique francophone: Le Sénégal (EXAMEN)

Un pays francophone: Le Sénégal

I forløbet arbejder overordnet med tidligere franske kolonier i Vest- og Nordafrika og har især fokus på Senegal. I relation til UNESCO-ugens tema håb og handlekompetence arbejder vi med ”Les déchets à Dakar”. Herudover arbejder vi med temaer som » Être jeune au Sénégal » og « La culture et la vie au Sénégal »

Faglige mål
Få forståelse for tidligere franske kolonier i Afrika
Opnå kendskab til senegalesisk samfund og kultur
Træne tekstlæsning og tekstforståelse.
Kunne anvende præpositioner før årstal, byer og lande
Repetere regelmæssige verbers bøjning i nutid, passé composé og futur proche

Vi har arbejdet med følgende temaer:
La vie moderne au Sénégal
Etre jeune au Sénégal
La politique - la démocratie au Sénégal
Les possibilités et les problèmes
L’art, la religion, la culture, la musique
Exprimer ton opinion: Qu'est-ce que tu penses du film?

Grammatik:
Les verbes – tider og måder
Conditionel
Adjektiver (fortsat)

Kernestof
Matériaux sur les Objectifs de développement durable de l’Unesco et les déchets à Dakar par Claus Bentzen, Nærum Gymnasium marts 2021 :
https://www.verdensmaal.org/verdenstimen/fransk/les-dechets-a-dakar-au-senegal
Texte : «  Amadou Gueye » . Fra Peter Jensen: Porte-paroles – dix portraits de jeunes francophones. Systime: 2001. p.43-47.
Poème : Senghor : Cher frère blanc : https://www.youtube.com/watch?v=XAvhB1Ne20A
Paroles et musique de la chanson « Sénégal » par Youka : https://www.paroles.net/youka/paroles-senegal
https://www.youtube.com/watch?v=vi7IwH7lqY8
Article "Dakar, une ville en constante évoluation" (2023): https://www.senegal-shuttle.com/fr/dakar-une-ville-en-constante-evolution/?lang=fr
Article et vidéo: "Comment vivre à Dakar, la ville la plus chère d'Afrique de l'Ouest, avec le salaire moyen de 108 euros?" par Laureline Savoye dans Le Monde, 2022. https://www.lemonde.fr/afrique/video/2022/11/03/senegal-comment-vivre-a-dakar-la-ville-la-plus-chere-d-afrique-de-l-ouest_6148392_3212.html
Film: Philippe Godeau : ”Yao” (2018) : https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005173/yao


Sidetal ca. 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Film: Souleymane (EXAMEN)

Vi ser filmen "L'histoire de Souleymane" i biografen. Vi arbejder med temaer som:
- le travail illégal
- les conditions d'un demandeur d'asile
- les rêves
- l'amour difficile
Filmen indgår i emnet "L'amour difficile".

Faglige mål
Træne lytteforståelse og personkarakteristik
Træne billedbeskrivelse

Materialer:
Film : L’histoire de Souleymane de Boris Lojkines (2024)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Afrique francophone: Le Sénégal (EXAMEN)

Forløbet er en fortsættelse og en afslutning af forløbet "L'Afrique francophone - Le Sénégal".
Se beskrivelse under den første del af forløbet og find det sidst anvendte materiale her.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 L'amour difficile (EXAMEN)

I forløbet har vi arbejdet med "L'amour difficile" med fokus på følgende emner:
- le meutre d'honneur, l'immigration et la lutte des droits des femmes
- tomber amoureux et la réaction de la famille
- Pourquoi est l'amour difficile pour les personnages? Est-ce que l'amour va réussir ou non?

Faglige mål:
Træne tekstforståelse.
Træne mundtlighed med fokus på samtale og præsentation af analyse af tekst- og videomateriale.
Træne præsentationskompetencen via gruppepræsentationer og individuelle præsentationer
Træne billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt


Kernestof:
Texte: "Le Voile du Silence" de Djura dans ”Obsessions” de Nicole Andersen, Marianne Grønbæk, Dorte Myrup et Jonna Poulsen, Gyldendal, 2002 (9 sider)
Court métrage: "Quais de Seine" du dvd "Paris, je t'aime" https://www.youtube.com/watch?v=h1p5DmB3kL4&t=24s (ca. 7 min.)
Image: "Le baiser de l'hôtel de ville" de Robert Doisneau (1950)

Supplerende materiale:
Film : L’histoire de Souleymane de Boris Lojkines (2024)

Omfang: ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le Voile du silence: Introduction + le début 27-03-2026
Le Voile du silence: Dessin 07-04-2026
Exercices: L'image "Le baisier de l'Hôtel de ville 23-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Répétition

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test: L'amour difficile + Le petit chaperon rouge 05-05-2026
Présentation orale au cours 07-05-2026
Delprøve 2 Fransk på A-niveau 07-05-2026
Devoir écrit sur le thème "L'Afrique francophone.. 19-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Tilladte hjælpemidler til franskeksamen

Til mundtlig eksamen er det tilladt at tilgå følgende online hjælpemidler via bogmærker i forberedelsen:

https://www.ordbogen.com/
https://leconjugueur.lefigaro.fr/
https://www.minlaering.dk/

Alt andet skal være downloadet lokalt på egen computer eller medbringes på papir.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer