Nørre Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Nørre Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2g Fr 4 abfm (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Nørre Gymnasium
Fag og niveau
Fransk B
Lærer(e)
Maria Friis Brinch
Hold
2024 Fr 4 abfm (
1g Fr 4 abfm
,
2g Fr 4 abfm
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb : La Francophonie
Titel 2
Les contes modernes (EKSAMEN)
Titel 3
Chanel et la mode française
Titel 4
Les verbes et la culture française à Copenhague
Titel 5
L'enfance et l'imagination (EKSAMEN)
Titel 6
FF L'alimentation durable
Titel 7
Identité (EKSAMEN)
Titel 8
L'Indochine et le pouvoir colonial (EKSAMEN)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb : La Francophonie
Forløbet introducerer til fransk fortsætter B på STX.
Læringsmål:
- Tale om la Francophonie og præsentere fransktalende personer og musik.
- Lave en billedbeskrivelse og anvende chunks til kommunikation
- Overveje karrieremuligheder med fransk
- Anvende læsestrategier til at læse og forstå fransksproget tekst
- Anvende intercompréhension som læringsstrategi
- Slå op i en digital ordbog
- Kendskab til elementære udtaleregler
- Anvende de possessive pronominer (ma, ta, sa osv.)
- Bøje og anvende être, avoir, aller, faire i nutid
- Kende de regelmæssige verbers tre bøjningssystemer (-er, -ir, -re)
- Anvende den bestemte (le, la les) og ubestemte artikel (un, une, des)
Kernestof:
Le Monde de la Francophonie, Institut Français
Entrées p.106
Portræt af en fransktalende person
Portræt af Maître Gims
Black M: “Je suis chez moi” paroles + vidéo-clip:
https://www.youtube.com/watch?v=hsOqEhMumaw
Supplerende:
Maître Gims - le clip "J'me tire" :https://enseigner.tv5monde.com/fiches-pedagogiques-fle/jme-tire
La Guadeloupe :
https://apprendre.tv5monde.com/fr/exercices/a1-debutant/guadeloupe-couleurs-caraibes://fle.mondolinguo.com/7-familles-pays-francophones/
Udtaleregler 1:
https://franskbogen.systime.dk/fileadmin/indhold/Grammatik.pdf
Diverse billeder: Images de la Francophonie
Omfang: ca. 20 sider
Indhold
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Les contes modernes (EKSAMEN)
Vi arbejder med eventyret som genre og læser en ny fortolkninger af det klassiske eventyr Le Petit Chaperon Rouge", og læser blandt andet også et eventyr fra andre områder end Frankrig.
Kernestof:
Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrées, Gyldendal, 2009, kapitlet Les contes:
Cendrillon
Chapeau rond rouge
Pourquoi les rousettes dorment la tête en bas
Dahlgreen, Hansen, Thygesen, Par écrit Grundbog: Boule de neige.
Supplerende stof:
• Tegnefilmen "Kirikou et la sorcière"
•
http://www.youtube.com/watch?v=381bv0_Gpo8
Sproglige foki: tekstforståelse, at strukturere et resumé, adjektivernes bøjning samt placering
Omfang ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
Bonjour tout le monde :) Jeg glæder mig til at møde jer alle og arbejde videre med det franske sammen med jer. Til modulet bedes i købe et lille kladdehæfte og huske skriveredskaber. Det kommer vi til at bruge i hvert modul fremadrettet til jeres not
Færdiggør opgaverne A, B og C (kun C ikke C1) i kompendiet. Husk at medbring kompendiet, jeres kladdehæfte og Par écrit grundbog.
Ingen lektie, vi gennemgår jeres arbejde fra i går
Ingen lektie, vi gennemgår jeres arbejde fra. Medbring kladdehæfte, kompendium, par écrit grundbog
Minlæring
I arbejder selv med lektien på linket til Minlæring.
Vi samler op og gennemgår jeres arbejde. Husk kladdehæfte, kompendium og par ecrit grundbog.
Lektie: Øv gloser til den nye tekst på quizlet på linket
quizlet Cendrillon
Medbring Den røde bog "Entrées" samt par écrit grundbog
Dahlgreen, Birte, Vivian Scott-Hansen og: PAR ÉCRIT - GRUNDBOG, Gyldendal; sider: 16-17
Læs om adjektiverne på fransk §7 i Par écrit grundbog og medbring den røde bog Entrées. Vi arbejder videre med Cendrillon i timen.
Find alle adjektiverne i sangen "Cendrillon" og skriv og bøj dem i det udleverede skema. Find evt. hjælp i Par écrit grundbogen §7. Medbring kladdehæfte, Entrées, kompendium og Par écrit grundbog.
Øv jer hjemme på at kunne lave et resumé på fransk af sangen Cendrillon. I skal medbringe Entrées, par écrit grundbog, kladdehæfte og kompendium
Vi skal spille bingo på fransk - øv derfor på tallene fra 1-100 på fransk. Jeg har vedhæftet en oversigt samt linket til en video, hvor i kan høre udtalen.
🇫🇷 French NUMBERS 1️⃣ - 1️⃣0️⃣0️⃣ (Les NOMBRES en Français 1-100) 🇫🇷
Les nombres en français.jpeg
description
Forbered dig på at kunne fortælle lidt på fransk om hvad du har lavet i din juleferie. Medbring Entrées, Par écrit grundbog og kladdehæfte
Kære franskelever, da jeg er fraværende i dag, aftalte vi at i helst ville arbejde med MinLæring. Derfor har jeg oprettet en lektie til jer derinde via linket på modulet. Lektien handler om adjektiverne, som vi netop har gennemgået i Cendrillon, og h
Lettere historier på fransk
Øv dig hjemme på at kunne genfortælle/sige et par sætninger på fransk om det første stykke af "Chapeau rond rouge", som i læste i timen.
De af jer, som ikke nåede så meget i arbejd-selv-modulet skal også få lavet lidt flere af øvelserne på MInLæring!
Mette Bering og Mimi Sørensen: ENTRÈES, Gyldendal; sider: 12-13, 16, 19
I skal hjemme læse eventyret om Chapeau rond rouge færdig. I skal slå ord op, som i ikke forstår og skrive dem i jeres kladdehæfter. I timen laver vi personkarakteristik af Chapeau rond rouge og Ulven.
Samme lektie, som til aflyste modul i sidste uge.
Vi arbejder videre med Chapeau rond rouge og skal bruge aktantmodellen på fransk. Vi snakkede om en læselektie til modulet, men da f'erne er fraværende, venter vi med det til næste gang. Til gengæld skal i arbejde videre hjemme med at beskrive eventy
Quizlet L'oranger magique
schema-actantiel.jpg
description
Gloser på Quizlet til ny tekst
Lektien er at øve gloserne på linket til den nye tekst "L'oranger magique" OG læse og forstå s. 16 i Entrées. Medbring kompendium, kladdehæfte, Entrées og Par écrit grundbog.
Tidsudtryk i l'oranger magique
Øv tidsudtryk i L'oranger magique på quizlet og læs og forstå til og med s. 18. HUSK slå ord op og skriv dem ned, hvis du ikke forstår dem.
Hjemme skal i læse resten af eventyret L'oranger magique.
Øv jer på jeres gruppefremlæggelse, som vi skal høre i morgen. HUSK at uploade billede af jeres tavle!
Lektien er at læse og forstå l. 10-31 på s. 21 i Entrées
Vi laver prøven i modulet, hjemme skal du forberede dig til prøven.I prøven skal i have styr på de tekster, som vi har læst i forløbet, samt kunne bøje et 1.bøjningsverbum (-er-verber) i nutid samt passé composé og så skal i kunne bøje adjektiver kor
Gloser l'oranger magique
Gloser Cendrillon
Gloser Pouirquoi les roussettes dorment la tête en bas?
Gloser Chapeau rond rouge
Medbring entrées, Par écrit grundbog og jeres kompendier
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Une présentation
16-12-2024
Fri skrivning Les contes modernes
24-02-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Chanel et la mode française
Vi beskæftiger os i dette forløb med den franske modes historie eksemplificeret gennem modehuset Chanel og dets skaber Coco Chanel og den historiske periode der knytter sig til hendes værk. Vi ser de to film "Coco avant Chanel" om Coco Chanels tidligere liv og "Casa93" om en gratis fransk modeskole i de parisiske forstæder (ses under CPHDOX). Vi sammenligner de to film ift hvilken rolle moden spiller ift Coco Chanel og ift eleverne på Casa93 i det samfund som de hver især lever i.
Elevpræsentationer af de andre store franske modehuse.
https://cphdox.dk/film/casa/
Omfang 20 sider
Indhold
Kernestof:
Medbring entrées, Par écrit grundbog og jeres kompendier
Vi laver prøven i modulet, hjemme skal du forberede dig til prøven.I prøven skal i have styr på de tekster, som vi har læst i forløbet, samt kunne bøje et 1.bøjningsverbum (-er-verber) i nutid samt passé composé og så skal i kunne bøje adjektiver kor
Liste de stylistes — Wikipédia
Mode (habillement) — Wikipédia
Haute couture — Wikipédia
Gloser til at beskrive et billede
Øv gloserne på Quizlet på linket og medbring Entrées i dag også samt kladdehæfte og Par Ecrit grundbog.
Øv gloserne til emnet La mode på Quizlet-linket
Vocabulaire La Mode
La mode.pptx
description
Lektien er aftalt i gruppen. I skal arbejde videre med jeres præsentation af et fransk modehus.
I dag har vi jeres præsentationer af jeres selvvalgte modehus, den skal i derfor øve godt igennem! I får også prøver tilbage.
Grupper:
ModaFusion – Association portant un projet de formations Formation professionnelle de mode engagée, gratuite et sans condition de diplôme pour des jeunes créatifs atypiques.
Frankrig - uddannelse - Læs om skolesystemet - Lex
Casa - CPH:DOX
De sidste grupper skal fremlægge deres modehus i modulet, så de skal øve præsentationen hjemme. Vi forbereder derudover vores tur i morgen.
Les mots pour décrire une photo.docx
description
Vi møder selvfølgelig kl 8 i klassen og starter modulet. Lektie:Arbejd videre hjemme med jeres billedbeskrivelse og præsentation af Karl Lagerfeld. I får 40 min til at færdiggøre samt optage opgaven. Husk også Par écrit grundbog, jeres kompendium og
Coco før Chanel
Da alle har arbejd-selv-modul i 2. modul, besluttede vi i går at i skal se filmen "Coco avant Chanel" færdig derhjemme. Filmen tilgås via linket med jeres bibliotekslogin. Mens i ser filmen, skal i skrive stikord på dansk, som kan karakterisere perso
Øv dig hjemme på at kunne fortælle om filmens personer på fransk. Medbring Par écrit grundbog samt jeres kompendium - vi skal videre med verberne ;)
Øv jer på at kunne fortælle på fransk om ligheder (og forskelle) mellem Coco avant Chanel og Casa93. Medbring også kompendiet, par ecrit grundbog og jeres kladdehæfter, som jeg samler ind.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Les verbes et la culture française à Copenhague
Vi gennemgår de regelmæssige verber i deres hovedformer samt tiderne nutid, passé composé, imparfait, plusqueparfait og futur.
Eleverne udvikler selv lege/spil til at indlære former og bøjninger, som efterprøves af alle.
Derudover indgår vores sprogdag, hvor vi så en fransk film (Un p'tit truc en plus) i Grand teatret, hvorefter eleverne var på skattejagt efter fransk kultur i København, hvor de udarbejdede en film på fransk.
Omfang 15 sider
Indhold
Kernestof:
app.minlaering.dk
Medbring kompendiet, kladdehæfte samt Par écrit grundbog. OBS jeg samler kladdehæfterne ind i slutningen af modulet
Dahlgreen, Birte, Vivian Scott-Hansen og: PAR ÉCRIT - GRUNDBOG, Gyldendal; sider: 19-20
Modulet starter 8.10, da jeg skal sætte 2.g fransk i gang med deres sprogdag. Lektien: Læs og repeter det som vi gennemgik i sidste modul om verberne i par écrit. Lav også et par af øvelserne i minlæring
Lektien: Læs og repeter det som vi gennemgik i sidste modul om verberne i par écrit. Lav også et par af øvelserne i minlæring. Husk kompendium og par écrit og f-eleverne husker deres kladdehæfter, som skal afleveres
Udfyld de 3 regelmæssige verber i jeres kompendium ( penser, grandir og répondre i le présent, l'imparfait, le passé composé, le plus-que-parfait og le futur). Jeg har vedhæftet filen her, hvis nogen mangler. Den skal så printes og udfyldes med blyan
De vigtigste franske verber_ny.docx
description
I dag skal i arbejde videre med jeres verbeleg i første halvdel af modulet og i anden halvdel skal den præsenteres og prøves af de andre grupper.
Vi mødes i 136 og ser filmen "Le fabuleux destin d'Amélie Poulain" - biografen er desværre gået i stykker :(
I starten af modulet leger vi jeres verbelege og i slutningen af modulet ser vi resten af filmen. De sidste skal huske at aflevere kladdehæfter (Asger, Ditlev, Flora, Malou)
Vi skal have en lille test i de regelmæssige verber og et par spørgsmål til vores forløb om La Mode. I må medbringe par ecrit grundbog og husk skriveredskaber. Herefter ser vi filmen færdig, da vi slet ikke nåede til filmen i går.
HUSK betaling for sprogfag 15kr via gymbetaling i lectio!!
1g sprogdag A la française à Copenhague 1abfm 2025.docx
description
Vi mødes 8.15 PRÆCIST foran Grand Teatret inde i byen.
Mit nr hvis I får brug for det, mens I laver film: 22551648
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
L'enfance et l'imagination (EKSAMEN)
L’enfance et l'imagination
Vi arbejder med barndommen som tema gennem filmen Le fabuleux destin d'Amélie Poulain og gennem læsning af dele af ”Le petit Prince”
Hvad er forskellen mellem barn og voksen og hvordan forholder de to aldre sig til livet? Kan de voksne måske lære noget af børnene?
Materiale:
Antoine de Saint Exypéry, Le petit prince, chap. 1-5
Filmen Le fabuleux destin d'Amélie Poulain
Grammatisk fokus: Bundne personlige pronominer, uregelmæssige verber i present, pc, imparfait.
Omfang ca 50 sider
Indhold
Kernestof:
Le devoir (lektien): préparez une petite présentation en français d'une évènement de tes vacances (environ 2-3 minutes) ET apportez un cahier pour continuer notre travail :) (Husk kladdehæfte og skriveredskaber samt jeres mappe fra sidste år)
LA CHANSON DE LA SEMAINE.docx
description
2bcks Spotify
2wxyz fr Spotify
Fransk mb Spotify
Répete les 3 verbes réguliers (-er, -ir,-re page 19-20 dans Par écrit) et trouve une chanson française que tu aimes bien et écrit l'artiste et le titre dans elevfeedback
On va regarder le reste du film. Apportez le document avec vos notes pour le film.
Fais le portrait en français des personnages principaux dans le film "Le fabuleux destin d'Amélie Poulain: Amélie, Nino, Raymond Dufayel, Le père d'Amélie. Écris les portraits dans elevfeedback
amelielefilm.online.fr
Info DELF Masterclass fransk 2025.docx
description
On va travailler avec les portraits des personnages principaux dans le film, donc si vous n'avez pas encore fait les portraits il faut les faire avant notre leçon.
Remplissez le schéma de verbe avec les deux verbes irréguliers: savoir et devoir (i jeres kompendium - brug den blå bog "De franske verber" til hjælp og medbring også denne til timen)
les groupes:
Øv jer på at kunne fortælle på fransk om netop jeres person, som jeg har skrevet ovenfor under grupperne. I får 15 min i grupperne til at blive klar i timen. Derudover skal i øve de to verber savoir et devoir, som vi ikke nåede sidst - og hvis i ikke
f-elever der er med i franske filmeftermiddage skal have lavet et produkt, som Alfred, Alma og Nora kan have med til udvalgsbazar på torsdag
De vi kun var 6 i fredags, fik de lov til at arbejde med kommende aflevering i timen. Derfor tager vi præsentationerne i dette modul samt de 2 uregelmæssige verber devoir og savoir i dag.
Quizlet Amélie Poulain
La chanson de la semaine: Johannes og Pelle
Finissez la traduction du résumé du film que nous avons commencé la dernière fois
quizlet live
Le devoir: entraînez le vocabulaire sur quizlet (på linket) et lisez §28 dans Par écrit (læs §28 og medbring bogen + kompendiet). Remplissez aussi le schéma de verbe avec "pouvoir" et "vouloir" (udfyld verbeskemaet med pouvoir et vouloir).
02 Juvenes Translatores Factsheet.DOCX
description
Gloser Le petit prince chap. 1
La chanson de la semaine: Alfred et Alma et Freja E og Andrea
Øv jer på hjemme at kunne fortælle om filmen Amélie; både om personerne, handlingen og temaerne "l'enfance et l'imagination". Hvis man ikke var der sidste gang, så læser man §28 i Par écrit om de bundne pronominer. Medbring også Le petit Prince
Gloser til Amélie
La chanson de la semaine: Nora et Ronja
Færdiggør grammatik-øvelserne med de bundne pronominer (§28), som vi gennemgår i modulet. Til de fraværende er de vedhæftet modulet. Øv desuden gloserne til kapitel 1 af Le petit prince på linket til quizlet og medbring bogen. Vi læser i timen :)
Gloser til Le petit prince chap. 1
Pronoms_personels_opgaver.docx
description
Minlæring I skal arbejde på Minlæring med de bundne pronominer, men man kan også have lavet det på forhånd og bruge modulet på vores aflevering (som jeg har rykket lidt frem, så i kan deltage i filmeftermiddagen uden stress :). Jeg skal til et møde p
Le Petit Prince chapitre 1
Lisez chapitre 1 dans Le petit prince et entraînez les deux verbes prendre et venir (skriv dem i jeres skema)
Exercices de phonétique et de prononciation Exercices de phonetique française à imprimer
Le Petit Prince - Chapitre 2 - Dessine-moi un mouton
La chanson de la semaine: Asger et Ditlev
Entraînez le vocabulaire pour Le Petit Prince, chap. 2 sur quizlet
Quizlet
Entraînez aussi les deux verbes prendre et venir et remplissez le schéma de verbes.
Dvs. øv gloserne på quizlet-linket og øv og udfyld verbe-skema med prendre og venir OG øv dig på at kunne sige lidt om forfatteren Antoine de Saint-Exypéry
Minlæring relativ pronominer
La chanson de la semaine: Eva et Flora
Læs og forstå kapitel 2 at Le petit prince hjemme. I skal også øve jer på at læse teksten højt, så lyt og læs med videoen på linket (spol frem til kapitel 2)
La chanson de la semaine: Asger et Ditlev et Eva et Flora
Øv og indskriv verberne faire og aller - HUSK at medbringe kompendier. I skal hjemme også læse og forstå kapitel 3 af Le petit prince.
gloser
Hvis man ikke har afleveret sit kompendium med udfyldte verber til og med aller, så er det sidste chance i dag! Til i dag skal i også have læst og forstået kapitel 4 af Le petit prince
Resume_le_petit_prince.docx
description
Entraînez le vocabulaire sur quizlet et lisez chapitre 5 dans Le Petit Prince
Vocabulaire chapitre 5
Medbring høretelefoner
Prøve L'enfance et l'imagination:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Amélie
02-10-2025
Prøve L'enfance et l'imagination
28-10-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
FF L'alimentation durable
I forløbet arbejder vi med bæredygtig mad. Definitionen af bæredygtig mad skal tage hensyn til flere parametre: Miljø og klima – Er der tale om ansvarlig og effektiv brug af ressourcer uden at ødelægge eksisterende økosystemer? Kultur – Er det en fødevare, som er kulturelt acceptabelt? Vises der hensyn til de menneskelige ressourcer? Økonomi – har hele befolkningen råd til at betale for varen, kan alle producere den? Sundhed – er det sund og nærende kost?
Vi kigger på, hvordan mennesket forholder sig til bæredygtig mad i en frankofon kontekst. Hvordan debatteres bæredygtighed i den frankofone offentlighed? Hvilke alternative madkilder til den nuværende fødevareproduktion finder man? Hvordan kan man gøre selve fødevareproduktionen mere bæredygtig? Det er nogle af de spørgsmål, som forløbet kredser om.
Emnet er et tværfagligt samarbejde mellem fransk og de naturvidenskabelige fag kemi, naturgeografi eller fysik, hvor eleverne arbejder projektorienteret om emnet insekter som bæredygtig fødevarekilde, vertikalt landbrug eller kød overfor alternativer til kød. Det overordnede formål med dette franskfaglige forløb er, at eleverne rustes til at forstå det fransksprogede materiale, som danner baggrunden for projektarbejdet, samt at eleverne arbejder med metode i fransk. Eleverne arbejder indgående med glosetilegnelse, herunder en række transparente ord mellem fransk og de øvrige fag. Ud over sprogtilegnelse arbejdes med metoderne retorisk analyse, argumentationsanalyse og evt. diskursanalyse.
Formål med det flerfaglige projekt:
I det omgivende samfund har man brug for at undersøge og bearbejde faglige problemstillinger ud fra flere forskellige faglige vinkler. Formålet med FF-projektet i gymnasiet er at vise, hvordan man kan undersøge en flerfaglig problemstilling i et sprogfag og et naturvidenskabeligt fag og formidle resultatet af undersøgelsen på en tilfredsstillende måde. Forløbet giver desuden træning til de større flerfaglige opgaver – SRO og SRP.
Faglige mål for det tværfaglige forløb:
• At tilegne sig relevant faglig viden om emnet bæredygtig mad.
• At udarbejde en tværfaglig problemformulering med underspørgsmål og besvare problemformuleringen.
• At anvende forskellige faglige metoder og gøre sig overvejelser herom.
• At tilrettelægge en projektorganiseret arbejdsproces ved undersøgelse af en problemformulering.
• At søge efter og bruge relevant materiale om bæredygtig mad til opgaven.
• At anvende relevant formalia (citatteknik, fodnoter, litteraturliste).
• At formidle fagligt stof i et korrekt fagsprog med en detaljeringsgrad møntet på en interesseret læser på gymnasieniveau.
• At gøre sig elementære overvejelser om, hvordan de involverede fag bidrager med viden til at forstå emnet samt overveje, hvordan emnet kan understøtte FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.
• At opnå indsigt i hvordan fagene kan anvendes sammen i det omgivende samfund – karrierelæring.
• Eventuelt planlægge og udføre enkle undersøgelser eller eksperimenter.
omfang ca 15 sider
Indhold
Kernestof:
Forløbspræsentation FF 2g 2025 .pptx
description
Microsoft Copilot: Your AI companion
M1 - C'est quoi l'alimentation durable.docx
description
Les insectes dans les assiettes en France 2025.docx
description
Manger moins de viande en France 2025.docx
description
Entraînez le vocabulaire sur quizlet
L'alimentation durable
FF Metoder i sprog - 2025 fransk.pptx
description
Travail autonome - Les insectes comestibles 2025.docx
description
Travail autonome - La viande ou alternatives à la viande 2025.docx
description
Gloser la vie durable
Øv jer på gloserne på linket og orienter jer i materialet på sidste modul. Vi forbereder FF-forløbet i grupperne i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Identité (EKSAMEN)
Forløbet bygges op omkring læsningen af starten af romanen "En finir avec Eddie bellegueule". Derudover lytter vi til og læser sangtekster af Christine and the Queens, som fortolkes ind i temaet.
- Qu’est-ce que cela veut dire d’être normal
- Le rôle des sexes et les stéreótypes
- Les normes
- Les différents sexualités
- Les rôles des sexes
Grammatisk fokus
Relativpronominer, repetition af uregelmæssige verber
Materiale:
Edouard Louis: En finir avec Eddy Bellegueule (Seuil 2014) s. 13-14
https://www.youtube.com/watch?v=RsJznxDpCLA
Christine and the queens: Christine, Chaleur humaine, It, La Marcheuse
Omfang ca. 25 sider
Indhold
Kernestof:
Chanson de la semaine: Carla, Malou et Sebastian
Verbeskemaet skal være fuldt udfyldt til i dag. Vi starter desuden på et nyt emne, så øv gloserne på quizlet
Gloser til En finir avec Eddie Bellegueule
Chanson de la semaine: Marie et Linn
Øv jer på at at vide hvad ALLE verberne i skemaet betyder! - Og medbring den nye tekst, som I fik udleveret sidste gang og øv gloserne til den igen på quizlet.
Inden modulet skal i have læst og forstået hovedindholdet til og med s. 15 i En finir avec Eddy Bellegueule
MB har barn syg
Minlæring
I skal i dag arbejde med nægtelser på MinLæring via linket. Læs først §27 i Par écrit grundbog. I skal have lavet minimum 80% af opgaverne for at undgå fravær. Efter ferien skal vi have afholdt de sidste karaktersamtaler og læse videre i teksten om E
Chanson de la semaine: Vigga et Sille
Medbring En finir avec Eddy B. Vi starter hvor vi slap og tager de sidste karaktersamtaler.
Lektien er at øve oplæsning af s. 13-15 ned af Eddy B og at indspille den og aflevere under opgaver. I får også 1 times elevtid til det :) I modulet arbejder vi videre med Eddy B, så husk at medbringe teksten!
Udtaleregler kopi.pdf
description
Lektien er at læse videre (læse og forstå) hjemme i Eddy Bellegueule s. 16.
Medbring jeres prøver, vi gennemgår dem i timen
Vi mødes senest 8.35 ved Palads: Nordisk Film Biografer, Axeltorv 9, 1609 København V (skriv til MB, hvis der opstår problemer på 22551648)
Lektien er at læse videre (læse og forstå) hjemme i Eddy Bellegueule s. 18 samt medbringe både dokumenterne fra filmen i går samt den skriftlige delprøve 1, som jeg har uddelt i kopi
Lektien er at læse (læse og forstå) hjemmeresten af Eddy Bellegueule-teksten. Medbring også delprøve 1.
Til i dag skal i have lavet opgaven til Eddy Belleguele teksten, som jeg udleverede i sidste modul. Jeg vedhæfter den også her. Derudover skal i medbringe den delprøve 1, som vi har arbejdet med.
Øvelse til En finir avec Eddy Belleguele med brug af AI.docx
description
Un automobiliste retrouvé vivant après cinq jours au fond d’un ravin en Ardèche, le gendarme raconte l’intervention
Chaleur humaine.docx
description
La Marcheuse.docx
description
Christine.docx
description
It.docx
description
Skærmbillede 2026-03-06 kl. 22.06.54.png
description
Lektien til i dag er at i i grupper hjemme læser og forsøger at forstå teksten, lytter til den samt evt ser musikvideoen til hver jeres sang af Christine and the Queens: Gruppe 1: Chaleur humaine, Gruppe 2: La marcheuse, gruppe 3: Christine, Gruppe 4
Da mange af jer var fraværende i sidste modul, så er lektien den samme som til i tirsdags! Vi der var tilstede så halvdelen af den film, som vi skal arbejde med i næste forløb. For de fraværende bliver det lektie til et af de kommende moduler - mere
Færdig med Eddy Bellegueule af Édouard Louis
I dag skal vi høre de sidste to præsentationer af Christine and the queens sange. Lektien er hjemme at kigge på bagerste dokument fra sangene, hvor i finder to covers fra Christine and the queens - i skal hjemme øve jer på at kunne beskrive dem begge
Indokina
Indochine_film1.doc
description
I dette modul skal i se resten af filmen L'indochine på filmstriben. De af jer, der var fraværende da vi så starten, skal selvfølgelig se den hele. Vi andre var nået til 1:15, så i skal se resten. Jeg har vedhæftet et arbejdsark, som i skal udfylde s
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
L'Indochine et le pouvoir colonial (EKSAMEN)
Vi læser tekster fra antologien "Les Terres Rouges" for at udvide elevernes kendskab til Frankrig som kolonimagt og give dem indsigt i Indokinas historie fra 1920’erne til 1950’erne.
Les Terres Rouges: La petite Tonkinoise, Les dix points du programme Viet-Minh.
Filmen Indokina
Anvendte sider på internettet:
https://www.ordbogen.com/da/
https://www.minlaering.dk
Omfang ca. 25 sider
Indhold
Kernestof:
Édouard Louis - En finir avec Eddy Bellegueule
Gloser til Eddy Bellegueule
Færdig med Eddy Bellegueule af Édouard Louis
Prøve identité: til prøven må i have En finir avec Eddy Bellegueule samt sangteksterne fra Christine and the queens og selvfølgelig Par écrit. Man kan med fordel øve sig på quizlet også - se link. Medbring blyant og viskelæder :)
Se modulet 10/3 for sangteksterne
COMPAREZ LES DEUX POCHETTES ET LES DEUX TITRES.docx
description
kap1enfiniraveceddybellegueulemedgloser_OCR.pdf
description
Gloser til Indokina-tekst
la-colonisation.pdf
description
Inden i dag skal i have set hele filmen "Indokina" og udfyldt refleksionsarket dertil (se modulet i fredags), hvilket var fredagens opgave. Derudover skal i have læst introen på dansk til Indokinas historie s. 14-19 i kopierne, som blev uddelt i tirs
Vi forsøger igen at komme i gennem den danske intro til Indokinas historie s. 14-19 i kompendiet og så skal vi også snakke om arket med La colonisation samt arbejde videre med jeres noter til filmen Indochine.
Gloser La petite Tonkinoise chap 1-2
Gloser La petite tonkinoise chap. 3
Lektie: se aflyste modul i tirsdags
Instagram
Quizlet chap. 5
Quizlet chap. 4
quizlet chap. 6
Lektien er hjemme at have læst og forstået hovedindholdet i de 3 første kapitler af teksten La petite Tonkinoise i kopierne om Indochine. Det er en god idé først at have øvet quizlets, som i finder på sidste franskmodul :)
Les terres rouges.pdf
description
Til i dag skal hele teksten "La petite Tonkinoise" være læst og i skal have forstået hovedindholdet.
2CW og 2H. Test Quizlet til Små ord på tysk. Tak til E!
8.30-14.00 for dem der afslutter fransk B i år (lokale 118) 8.00-13.30 for dem der fortsætter med fransk A i 3g (lokale 119)
04-10-24 Flucht der Familie Holzapfel - AB verwende.docx
description
Repetitionsøvelser relativpronomener, spørgeord, bindeord og sætningsindledere-1.docx
description
Alle (Både nuværende B-elever og kommende fransk A-elever) skal hjemme lave vedhæftede øvelser. Derudover skal i læse studieplanen for fransk i gennem og være opmærksomme på om i har alle tekster/bøger. Medbring også Par écrit, jeres mappe med alle d
Questions à répondre pour l'examen français.docx
description
Quizlet - mots pour structurer un résumé
Décrire une image_vocabulaire.docx
description
Quizlet - parler d'une image
Description d'image.pptx
description
Questions pour une image.docx
description
I dag snakker i individuelt med mig om jeres billede fra i går. Medbring derfor billedet og husk også tekstkompendiet med La petite Tonkinoise. Øv gerne gloserne til billedbeskrivelse på quizlet på 3. Modul i går.
Prøve i sidste halvdel af modulet. Husk Par écrit og skriveredskaber. Prøven omhandler filmen Indochine, La petite Tonkinoise og så skal i vide hvem Ho chi Minh var. Lektien til modulet er at læse Ho Chi-Minh's politiske program færdigt og have styr
Vi færdiggør Ho Chi Minh-teksten og tager de sidste billedebeskrivelser, så husk jeres billede!
Quizlet spørgeord
Des expressions utiles pour l_examen.docx
description
Quizlet
Øv jer på de to quizlets.
I får jeres prøve tilbage og så arbejder vi i stationer omkring L'Indochine. De sidste skal huske deres billede og fremlægge det for mig (Eva, Ronja, Sille, Vigga, Andrea og Sebastian).
Prompt til AI:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065516110", "T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065516110", "H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065516110" }