Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Christina Hansen
|
Hold
|
2024 sa/c (1c sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#2 Ungdomsliv - muligheder eller mistrivsel
NB: forløbsbeskrivelsen skal afrundes ved forløbsafslutning!
Formål:
Omdrejningspunktet for forløbet er at blive klogere på, hvorfor flere og flere unge mistrives, når de lever i en tid med stor frihed og et hav af
muligheder. Forløbet afrundes derfor med en mistrivselskonference, hvor eleverne repræsenterer teoriernes bud på den stigende mistrivsel og i
fællesskab opstilles en model over de forklaringer, som forløbet har kredset om.
Eleverne kommer i den forbindelse blandt andet til at møde Erving Goffmann, Anthony Giddens, Hartmut Rosa, Byung-Chul Han og Andreas
Reckwitz, der alle giver deres teoretiske bud på, hvad der kendetegner ungdomslivet i det senmoderne samfund.
Undervejs vil elevernes egen livsverden komme til at spille en meget central rolle. Allerede i første lektion skal de medbringe en ting hjemmefra, som
siger noget om, hvem de er. Senere skal de jagte resonansfølelsen udenfor samt fremvise egne billeder, som eksempler på situationer, hvor de er
frontstage, backstage og middle region.
Derudover indlægges der løbende reflektionsøvelser, som er individuelle og større gruppediskussioner, hvor de blandt andet skal diskutere, om vi skal
afskaffe karakterer i gymnasiet.
De faglige mål:
Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere
løsninger herpå̊.
Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer. Formidle
indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler.
Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer
med anvendelse af faglige begreber.
Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof: Identitetsdannelse og socialisering. Kvalitativ og kvantitativ metode. Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s. 73-110.
Supplerende stof:
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ungdomsliv._Lektion_1._Identitetslagskema.pdf
-
Ungdomsliv._Lektion_1._Figurlaesning.pdf
-
Du skal medbringe én ting som fortæller noget om hvem du er. Og din telefon gælder ikke!
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s.73-77 (afsnit 2.1)
-
Ungdomsliv._Lektion_2._Gaet_et_segment.pdf
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s. 83-86 (afsnit 2.2) læses i modulet.
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s. 78-83 (afsnit 2.2)
-
Du skal inden timen have taget 3 billeder af dig selv, hvor du er hhv. frontstage, backstage og middleregion.
-
Ø Samfundstyper.docx
-
Debat om begrebet toksisk maskulinitet.docx
-
Samfundstyper.pptx
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s.86-90 (afsnit 2.4)
-
Ø Giddens og det senmoderne samfund.docx
-
HISTORIEN OM SKIFTET FRA EN KULTUR TIL EN ANDEN_ M (ea443f20).pdf
-
Hvordan påvirker senmoderniteten vores liv I.pptx
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s.90-96 (afsnit 2.5)
-
Afsnit
-
Ø Hartmut Rosa og højhastighedssamfundet.docx
-
Ungdomsliv_Eksamensspoergsma__l_med_elevdisposition.pdf
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s.96-101
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s. 101-103 + 104-105.
-
Er det skærmenes skyld, at børn og unge mistrives? Her er forskningens svar
-
Kvalitativ og kvantitativ metode udfyld selv.docx
-
Brøndum og Carlsen, 2024, Vores samfund s.106-110. Besvar hjælpespørgsmål mens du læser:
-
Medbring høretelefoner til computeren.
-
Genlæs afsnit 2.5.2, 5.2.3 og 2.5.5 om teoretikerne. I skal lave en konference om dem idag hvor I skal kunne repræsentere deres synspunkter.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Kampagnevideo
|
08-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#3 Demokrati og magt
NB - forløbsplan skal opdateres ifht. om alle supplerende materialer er anvendt?
Formål:
Formålet med dette undervisningsforløb er at øge elevernes indsigt i en række forhold som knytter sig til fagområdet politik. I løbet af forløbet vil eleverne arbejde med forskellige politiske styreformer (demokrati, autokrati, teokrati), hvordan det demokratiske politiske system fungerer herunder hvordan den politiske beslutningsproces er.
Spørgsmål om hvad magt er og hvem der besidder magt vil ligeledes blive berørt, og eleverne vil arbejde med hvordan de som medborgere kan øve indflydelse på samfundet, men også hvordan samfundet blandt andet gennem medierne øver indflydelse på dem. Forløbet vil endeligt rumme mulighederne for eleverne at arbejde med hvorvidt demokratiet i Danmark er udfordret og i så fald hvordan. I den forbindelse vil eleverne særligt arbejde med at styrke deres argumentation i forhold til hvad der kan tale for og imod at demokratiet er udfordret.
De faglige mål, der er i spil:
- Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå.
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer.
- Undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge.
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber.
- Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- Politiske partier i Danmark og politiske ideologier.
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng.
- Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Materiale:
Vores Samfund, af Peter Brøndum & Marie Berg Carlsen, Forlaget Columbus 2024, kap.3 (s.113-168)
Ca. 50 sider.
Supplerende materiale:
- Trumps indsættelse: Trump holder tale ved indsættelse
20. JAN 2025 på dr.dk
- ”Op til to års fængsel: Regeringen klar med lovindgreb mod koranafbrændinger”, altinget.dk 25.08.2023
- ”Ny koranlov møder kritik – nu er koranen sat over Grundloven, siger Inger Støjberg”, tv2.dk 27.10.2023
- Oversigt og video fra dr.dk ”Grundloven er blevet ændret fire gange på 169 år: Derfor er det så svært”, 05.06.20218
- Wikipedia om koranloven
- ”Foruroligende udvikling: Demokratiet er på tilbagetog i hele verden” af Johan Varning Bendtsen, Kristeligt Dagblad 03.04.2022
- V-Dem Institute’s Democracy Report 2022: ”Autocratization Changing Nature?”
- Moderaternes hjemmeside
- DR’s meningsmålinger
- ”Hvem stemmer på Moderaterne? Her er partiets typiske vælger”, altinget.dk 16.03.2024
- Facebook-video om Liberal Alliance og sociale medier
- Uddrag fra folketingsdebat om unge og alkohol
- ”SF-formand klar til at øge forsvarsudgifter og se på ny krigsskat”, Ritzau 10.03.24
- 00-04:35 af satireprogrammet Tæt på sandheden fra den 23. marts 2024
- ”Mette Frederiksen reagerer på tabt flertal: Det ændrer ikke noget”, altinget.dk 19.03.2024
- ”Mette F løfter pegefingeren igen: Ikke sikkert at alle skal gå hjem kl. 16 fra samlebåndet”, tv2.dk 21.03.2024
- Folketingets hjemmeside: ”Tal og fakta om Folketinget”
- Folketingets hjemmeside: ”Hvordan stiller man op?”
- Beslutningsforslag: Forslag til folketingsbeslutning om styrkelse af det danske folkestyre, 16.03.23
- ”Hvordan ser unges nyhedsvaner faktisk ud?” af Kim Schrøder, Mads Kæmsgaard Eberholst og Mark Blach-Østen, videnskab.dk 08.03.23
|
Indhold
|
Kernestof:
-
DRTV - Trumps indsættelse: Trump holder tale ved indsættelse
-
Vores samfund, Brøndum og Carlsen (2024), Forlaget Columbus. Læs s. 113-116.
-
Besvar følgende spørgsmål som lektie:
-
Vores Samfund, Brøndum og Carlsen (2024), Forlaget Columbus. Læs s. 116-120. (Fra afsnit 3.1.2, stop ved afsnit 3.2) Besvar hjælpespørgsmål (i noten) mens du læser.
-
Læs afsnit 3.2 (dvs. både 3.2.1 og 3.2.2) og frem til afsnit 3.3 ”Hvordan fordeles den politiske magt?” s. 120-126
-
Når I møder op til modulet, skal I kunne svare på, hvad fordelings- og værdipolitik er uden at se i jeres noter Udfyld tabellen herunder, mens I læser:
-
Demokratibegreber V-Dem undersøgelsen.docx
-
Genlæs: afsnit 3.2 (dvs. både 3.2.1 og 3.2.2) og frem til afsnit 3.3 ”Hvordan fordeles den politiske magt?” s. 120-126
-
I har forhåbentligt til sidste samf modul udfyldt følgende - tjek op:
-
Værdier - Moderaterne - Den fornuftige stemme
-
Hvem stemmer på Moderaterne? Her er partiets typiske vælger - Altinget.dk
-
Vigtige spørgsmål til dit personadesign.docx
-
Meningsmåling | Få seneste meningsmåling Danmark | Politik | DR
-
Læs afsnit 3.3 og 3.3.1 (frem til 3.3.2). (Brug gerne hjælpespørgsmål i noten)
-
SF Formand klar til at øge forsvarsudgifter og se på ny krigsskat
-
(Gen-)Læs afsnit 3.3 og 3.3.1 (frem til 3.3.2). (Brug gerne hjælpespørgsmål i noten på modulet i torsdags)
-
Medbring Vores Samfund - vi skal læse videre i modulet!
-
Join conversation - Mødelink til Teams Vi mødes her i den generelle kanal ved modulstart.
-
De unge er ikke uansvarlige! - Liberal Alliance
-
Facebook; Politiker hitter på TikTok, TVMV på Facebook
-
Arbejds selv Vælgeradfærd og de unge bestemmer.pptx
-
DRTV - Tæt på sandheden: Over til nabokonen 23/3 2024
-
TV2.dk
-
Politik: Regeringen får værste resultat nogensinde i måling
-
Læs Vores samfund (Brøndum, 20224) om lovgivningsprocessen s. 138-142.
-
Medbring jeres optagelser fra mandagsmodulet!
-
Afsnit
-
Arbejdsark til modulet d.18/3 2025
-
Dagens udsyn
-
Vores Samfund (Brøndum, 2024) s. 142-146.
-
Vores Samfund (Brøndum, 2024) s.146-152.
-
I skal som nyt også læse s. 152-155 øverst.
-
(gen-)læs; Vores Samfund (Brøndum, 2024) s.146-152.
-
Fra EU-regler til dansk lov
-
Dit Demokrati | Hvordan lovgiver EU?
-
12. modul dekrati og magt.docx
-
Vores samfund s.155-158
-
Jeres "post" skal være klar til præsentation idag.
-
OBS længere læselektie end normalt, sæt god tid af!
-
Demokrati_og_magt._Eksamensspoergsma__NY.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Skriveøvelse Mette Frederiksen citat
|
01-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#4 Økonomi og klimakrise
Formål:
I dette forløb kommer eleverne til at arbejde med det økonomiske fagområde, og hvordan økonomi og klimakrisen er tæt forbundne. I løbet af forløbet vil de blive
klogere på, hvad der kendetegner økonomi og forskellen på mikro- og makroøkonomi. De vil blive introduceret til centrale økonomiske begreber og modeller såsom det
økonomiske kredsløb, de økonomiske mål, økonomiske konjunkturer og økonomisk politik. Viden om det økonomiske fagområde suppleres med fokus på de udfordringer,
klimaet står over for - og hvordan vores samfundsøkonomiske produktion og forbrug på den ene side har bidraget til et meget rigt samfund, men samtidig har bidraget til den
klimakrise, som vi befinder os. I forbindelse med forløbets afslutning skal eleverne arbejde med et mindre projektarbejde, som dels sætter deres viden i spil, både den
teoretiske og empiriske, men som også bidrager til at give eleverne en tro på, at de kan handle og skabe forandringer i samfundet - bl.a. bidrage til løsninger på klimakrisen.
Faglige mål
- Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- Undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- Behandle problemstillinger og demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere samt anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- Formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- Argumentere for egne synspunkter med et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof
- Det økonomiske kredsløb, de økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter
- Kvantitativ og kvalitativ metode
Undervisningsmaterialer:
Grundbog; Brøndum, Peter og Carlsen, Marie Berg (2024) Vores samfund, Forlaget Columbus. S. 171-220
Ca. 50 sider
Supplerende materialer:
• Berlingske (2023). ”Trods klimabekymringer: Unge har svært ved at slippe forbrugsvaner”. 23.05.2023.
• Concito (2023). ”CO2 udledning og generation” og ”CO2 udledning fra et gennemsnit dansk gymnasium”. Figurer.
• Valgundersøgelsen (2022). ”Jeg er bekymret for, at klimapolitikken vil føre til tab af arbejdspladser og forringede levevilkår”. Tabel.
• TV2.dk (2023). ”Stort prishop, nu skal klimaomkostninger betales i 2000 tyske supermarkeder”. 02.08.2023.
• DR.dk (2024). ”Skal landbruget fylde mere?”. Uddrag. 22.02.2024.
• Berlingske (2023). ”Debat: Planøkonomisk klimapolitik gør mere skade end gavn”. 11.07.2023.
• Mandag Morgen (2023). ”At vækste eller ikke at vækste – det er spørgsmålet”. 12.06.2023
• Kraka (2023). ”De unges klimabekymringer sætter sig ikke i forbruget”. 23.05.2023.
• Klimarådet (2024). Statusrapport 2024.
• Nationalbanken (2024). ”Inflationen er på rette kurs, men der er fortsat et vist inflationspres”. Analyse. 20.03.2024.
• Berlingske (2023). ”Trods klimabekymringer: Unge har svært ved at slippe forbrugsvaner”. 23.05.2023.
• Vismandsspillet. Interaktivt spil.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
2.modul opgave arbejd selv
|
07-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065753680",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065753680",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065753680"
}