Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Anne Jalsøe, Lisbeth Benedikte Jørgensen
|
|
Hold
|
2024 Ty 1 det (1g Ty 1 det, 2g Ty 1 det)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til tysk
Formål
I grundforløbet er fomålet med tyskundervisningen dels at introducere til faget på gymnasieniveau, dels at udvikle elevernes mundtlige sprogfærdighed og evne til at læse og forstå tysk, dels at give indblik i og kendskab til det tyske sprogområde.
Tekster og film
Martin Suter: Hofer, der Reiseprofi (2009)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Eins, zwei, drei, Gyldendal, s. 72-73
Almut Röhrl: Wie kaufe ich korrekt ein? (2011)
Fra: Gitte Tilling, Christian Dines Miemietz, Hanne Holmelund von Sehested: Greif zu!, Gyldendal 2014, s. 28-29
Liebe jetzt: Ja, nein, vielleicht, tysk serie (2020)
Fra: https://www.zdf.de/serien/liebe-jetzt/ja-nein-vielleicht-100.html
Informationssøgning om Tyskland:
https://urlaub.check24.de/reisewelt/top-20-sehenswuerdigkeiten-deutschland
https://www.expedia.de/explore/die-top-100-der-besten-sehenswurdigkeiten-und-aktivitaten-in-deutschland-
Informationssøgning om Østrig: https://www.voucherwonderland.com/reisemagazin/oesterreich-sehenswuerdigkeiten/)
50 Erfindungen, die die Welt veränderten, Welt.de
Fra: https://www.welt.de/wirtschaft/karriere/leadership/gallery12202607/50-Erfindungen-die-die-Welt-veraenderten.html
Ferdinand von Schirach: “Stinkefisch”, in: Strafe, Btb-Verlag, 2018 (uddrag).
Omfang: Ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Willkommen in Deutschland - EKSAMEN
Formål
Vi skal i dette forløb arbejde med forskellige motiver for at rejse til Tyskland som fx kærlighed, karriere og krig og vil både belyse aktuelle situationer i Tyskland samt undersøge emnet i et historisk perspektiv med tyrkiske gæstearbejdere i Tyskland. Vi vil i den forbindelse undersøge hvilke udfordringer, der er forbundet med at forlade sin hjemstavn og hvilke faktorer, der spiller ind for at man kan "ankomme". Forløbet vil inddrage forskellige tekstgenrer som fx avisartikler, spillefilm og dokumentarfilm.
Tilegnelse af ordforråd, introduktion til basal grammatik og mundtlige øvelser for at styrke elevernes selvtillid står centralt i forløbet.
Kernestof
Stephan Degenhardt: Aus Liebe nach Bonn (2012)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Angekommen, Gyldendal 2017, s. 18-19
Konrad Daubek: Auf der anderen Seite der Krise (2012)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Angekommen, Gyldendal 2017, s. 24-25
Max Fellmann und Kerstin Greiner: Ein Stück vom Glück, Süddeutsche Zeitung (2014) - tekster om Evans Adeny og Zuhair A
Fra: http://sz-magazin.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/42531/2/1
Videoer og film
"Heimat in der Fremde", dokumentarfilm vist på SWR
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=v9LjDUOR0-o&t=582s
Almanya (film, 2011)
Omfang ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Auf der anderen Seite der Krise
|
07-11-2024
|
|
Mindmaps - Victoria und Diego
|
04-12-2024
|
|
Svage verber og hovedsætninger
|
18-12-2024
|
|
Flüchtlinge - Eine mündliche Präsentation
|
27-01-2025
|
|
Forberedelse til tyskprøve
|
02-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Liebe - Freundschaft - Gemeinschaft
Formål
Ud fra forskellige tekstgenrer og film vil vi undersøge værdien af fællesskaber, venskaber og kærlighed.
Mundtlige øvelser og udarbejdelsen af en videoproduktion i grupper står centralt i forløbet.
Tekster
Patrick Gödde: Haare ab für Max, Der SPIEGEL (2017)
Fra: Anne Lønberg Eskesen, Genau!, Gyldendal (2018), s. 39-40
Namika: Lieblingsmensch (2015)
Fra: Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal (2018), s. 79-80
Ein Jüngling liebt ein Mädchen (1822)
Fra: Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal (2018), s. 47-49
Film og videoer
NAMIKA: Lieblingsmensch (2015)
https://www.youtube.com/watch?v=3ryohiCVq3M&list=RD3ryohiCVq3M&start_radio=1
Film: Tschick (2016)
Omfang ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Haare ab für Max! - Reportage
|
18-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Das dritte Reich - EKSAMEN
Formål
Eleverne skal i dette forløb lære om den nazistiske racelære og give dem indblik i, hvordan nazisterne systematisk prøvede at isolere jøderne i det tyske samfund. Her vil vi fx undersøge hvilke konflikter og dilemmaer nazismen førte til blandt tyske jøder og ikke-jødiske tyskere. Vi vil i den forbindelse undersøge aprilboykotten den 1. april 1933 og rigskrystalnatten den 9. nov. 1938 ud fra skønlitterære tekster og erindringer. Derudover vil vi undersøge ungdommens rolle og nazistisk propaganda i etableringen af det nazistiske fællesskab. Her vil vi bl.a. læse taler af Adolf Hitler og se filmen ”Napola”.
Indsigt i tysk historie, tekst- og filmanalyse, ordforråd, mundtlige øvelser og skriftlighed står centralt i forløbet.
Kernestof
Tekster
Planet Wissen: Nationalsozialistische Rassenlehre
https://www.planetwissen.
de/geschichte/nationalsozialismus/nationalsozialistische_rassenlehre/index.html
Tilde Michels: Freundschaftsringe
Fra: Ursula Hermes, Kurzgeschichten einmal anders, Systime 1998, side 73 - 79
Günther Dahl: Was braucht der Jud ein Klavier? (1988)
Ove Rimi Andersen og Poul Husum: Berlin – Hauptstadt und Metropole, s. 57‐59
Adolf Hitler: Zur Erziehung der Jugend, uddrag af tekster
Baldur von Schirach: Uns’re Fahne flattert uns voran
Film, billeder, videoer, musik
EinfachSchule: NS-Ideologie
https://www.youtube.com/watch?v=oIVXw_r3vM0&t=14s
Geschichte – simpleclub: Nationalsozialitische Erziehung ab 1933
https://www.youtube.com/watch?v=dTrVhhd_pus
Vorwärts! Vorwärts! (Uns’re Fahne flattert uns voran)
https://www.youtube.com/watch?v=wbMC0efbdaY
Nazistisk propaganda (HJ, BDM, Der Giftpilz)
Billeder fra Aprilboykott 1933
Napola (Film, 2004)
Omfang ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Napola
|
30-03-2025
|
|
Forberedelse til tyskprøve 2
|
06-05-2025
|
|
Was braucht der Jud ein Klavier?
|
20-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
GELD! - EKSAMEN
Formål
I forløbet vil vi med udgangspunkt i tysksprogede lande undersøge forskellige situationer, hvor penge spiller en central rolle: Hvordan tjener man penge? Hvad bliver pengene brugt på? Hvilken værdi tillægges penge? Hvad kan købes for penge? Penge og moral. Hvilke konsekvenser kan det have ikke at have nogle penge?
Tekstanalyse, tekstpræsentation, ordforrådstilegnelse, kulturforståelse og lytteforståelse spiller en central rolle i forløbet.
Kernestof
Tekster
Ost + Front: Geld Geld Geld (2020)
Fra: https://genius.com/Ost-front-geld-geld-geld-lyrics
Katharina Meyer zu Eppendorf und Catiana Krapp: Ich bin süchtig nach Geld" (2017)
Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau!, Gyldendal 2018, s. 76-77
Lily Martin: Freundschaft zu vermieten!, fluter.de (2016)
Fra: https://www.fluter.de/freundschaft-zu-vermieten
Nora Morello: Eine grünliche Fehlinvestition (årstal ukendt)
Fra: https://www.zurichstories.org/wie-ich-mein-erstes-geld-verdiente-zweiter-teil/index.html
Brüder Grimm: Die Sterntaler (1812)
Fra: https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/die_sterntaler
Astrid Kunzendorf og Bettina Mather: Die fetten Jahre sind vorbei, Tyskforlaget 2006
Uddrag af scene 19, 30 og 69
Film, videoer og lydfiler
Ost + Front: Geld Geld Geld (2020)
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=T5YDd_S3Ht0&list=RDT5YDd_S3Ht0&start_radio=1
Die Sterntaler (mp3)
Fra: https://www.vorleser.net/grimm_sterntaler/hoerbuch.html
Hans Weingartner: Die fetten Jahre sind vorbei (2005)
Fra: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1116546
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lær følgende tyske ord udenad. (Vi laver en lille glosetest i starten af modulet. Det er ikke så vigtigt, om I staver rigtigt. Det er vigtigt, at I kan huske ordet):
-
Ich bin süchtig nach Geld.pdf
-
HUSK altid at medbringe jeres grammatikbog til tykstimerne.
-
Lav en gloseliste (tysk - dansk) til følgende gloser på papir. Sæt din gloseliste ind i tyskmappen og medbring den til timen:
-
Freundschaft zu vermieten - Text.pdf
-
HUSK HUSK HUSK både grammatikbog og tyskhæfte!
-
HUSK, HUSK, HUSK din grammatikbog og dit tyskhæfte.
-
Genlæs teksten "Freundschaft zu vermieten", så I har den frisk i hukommelsen :)
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskhæfter og grammatikbøger til timen (I kan ikke klare jer uden).
-
Vi skal i dag arbejde med teksten "Eine grünliche Fehlinvestition", som vi læser i modulet. Forud for modulet skal du prøve at lære følgende tyske gloser udenad (vi starter modulet med en lille gloseøvelse):
-
HUSK HUSK HUSK dit tyskhæfte og din grammatikbog :)!
-
Lav Aufgabe 4 på side 4 færdig (dvs. opgaven med løst sammensatte verber i hovedsætninger). Øv dig gerne på at sige nogle af sætningerne udenad.
-
Øv betydningen af følgende ord, der optræder i teksten:
-
HUSK HUSK HUSK din tyskmappe og din grammatikbog :)!
-
Genlæs hele teksten "Eine grüne Fehlinvestition", så du har den frisk i hukommelsen.
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)!
-
Minlæring: Stærke verber
-
10 German Verbs that Change Vowels (Strong Verbs for Beginners) | Super Easy German 220
-
Die Sterntaler
-
HUSK at øve jeres præsentationer af teksten "Eine grüne Fehlinvestition". Vi starter modulet med, at I fremlægger for hinanden i små grupper, så det er vigtigt, at alle er forberedte.
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskhæfte og jeres grammatikbog :)
-
Eine grüne fehlinvestition - oversættelse.docx
-
HUSK at øve jeres præsentationer af teksten "Eine grüne Fehlinvestition".
-
Medbring hovedtelefoner til modulet.
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmapper og grammatikbog (der kommer nye papirer i dagens modul)
-
Husk at have set filmen "Die fetten Jahre sind vorbei" færdig.
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskhæfter og grammatikbog :)!
-
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres tyskmappe og grammatikbog til modulet :)!
-
HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)!
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eine grüne Fehlinvestition
|
15-09-2025
|
|
Die fetten Jahre sind vorbei
|
22-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Nachhaltigkeit - EKSAMEN
Formål
Eleverne undersøger og reflekterer i forløbet over fænomenet bæredygtighed. Hvilke klimaforandringer er vi konfronteret med? Hvilke tiltag kan man gennemføre for at opnå en mere bæredygtig verden? Hvilket ansvar har individet og hvorfor er det vanskeligt at ændre sin livsstil? Vi arbejder i den forbindelse særligt med madvaner, men undersøger også hvordan andre mennesker forsøger at leve mere bæredygtigt, fx ved at skralde eller leve minimalistisk. Forløbet danner udgangspunkt for et tværfagligt samarbejde med et naturvidenskabeligt fag.
Kernestof
Tekster[/b]
Julia Bornstein: Da kann einem ja der Appetit vergehen (2010)
Fra: Gitte Tilling m.fl.: Greif zu!, Gyldendal (2014), s. 30
Matthias Thome: Fleisch aus Soja, Insekten, oder dem Reagenzglas? Die Ökobilanzen im Überblick, GEO-Wissen (ukendt årstal), uddrag fra:
https://www.geo.de/wissen/ernaehrung/23091-rtkl-umweltamt-studie-fleisch-aus-soja-insekten-oder-dem-reagenzglas-die
DIW Berlin: Warum essen wir so viel Fleisch (2020, uddrag)
https://www.diw.de/de/diw_01.c.741625.de/publikationen/roundup/2020_0137/warum_essen_wir_so_viel_fleisch.html
REWE: Essbare Insekten – Insekten der Zukunft?
https://www.rewe.de/ernaehrung/insekten-essen/
Anne Kunze: Warum ein SUV? (Die ZEIT 2012)
Fra: https://www.zeit.de/2012/09/Oeko-Fragebogen
Marcel Leubecher og Simone Meyer: Mmmh. Lecker, Müll! (2014)
Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau! Gyldendal 2018, s. 128-130
Videoer og tabeller
Für Kinder erklärt: Klimawandel – Ursachen und Folgen weltweit
https://www.youtube.com/watch?v=E1ZC0FT8z24&t=5s
Galileo: Lieblingsessen Insekten – Dieser Junge isst außergewöhnlich! (2014)
https://www.youtube.com/watch?v=xB2m8rO80AQ
Tabeller fra de.statista.com, bmel-statistik.de, vzhh.de (gengivet på jeres arbejdsark)
K.I.Z.: Hurra die Welt geht unter (2016)
https://www.youtube.com/watch?v=XTPGpBBwt1w
Supplerende stof
Eleverne har desuden arbejdet med emnet "Bæredygtig mad" i samarbejde med et naturvidenskabeligt fag.
Omfang ca. 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Da kann einem ja der Appetit vergehen.pdf
-
HUSK HUSK HUSK din tyskmappe og din grammatikbog :)!
-
Invitation Sprogcamp2026.pdf
-
Ökobilanzen - forkortet udgave.pdf
-
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)!
-
Vi skal i modulet i dag arbejde med en ugloseret tekst med titlen "Warum essen wir so viel Fleisch?". Som forberedelse til modulet skal du forsøge at oversætte følgende ord og ordgrupper til dansk (Skriv dem ned på papir og sæt papiret ind i din tysk
-
Husk at øve jeres præsentationer. I fremlægger for hinanden i små grupper.
-
Forløbspræsentation FF 2g 2025.pptx
-
FF Metoder i sprog - 2025 tyske eksempler.pptx
-
Nachhaltiges Essen - materialeoversigt 2025.docx
-
Tyskhold og sprogfag.docx
-
Infarm lässt Kräuter und Salat im Supermarkt wachsen _ FAZ.pdf
-
Essbare Insekten - Essen der Zukunft - AB - analog.docx
-
Insekten essen - AB - analog.docx
-
Genau Lecker Müll.pdf
-
Kære alle - jeg er vikar for Anne i dette modul, og glæder mig til at arbejde med jer - og særligt til at tale tysk med jer!Mange hilsner,Lone
-
Der er ingen lektier til dette modul - i klassen arbejder vi videre med jeres tema om bæredygtighed - "Nachhaltigkeit".
-
Mulighed 1: Arbejde videre og mere i dybden med sidste uges tekst - "Lecker Müll" - og arbejdsarket hertil. Tænk på teksten som en eksamenstekst. I skal kunne forklare tema og budskab, det vil sige I skal kunne formulere simple sætninger på tysk om t
-
Program
-
Øv dig på betydningen af følgende gloser:verbrauchen – sparen – Nachhaltigkeit – nachhaltig – Klima – Verbrauch – umweltgerecht – regionale – Produkte – Zukunft – produzieren – Natur – Energie – Folgen – umweltschädigend – Ressourcen – Verhalten
-
Warum ein SUV - uddrag med gloser.pdf
-
HUSK, HUSK, HUSK jeres TYSKMAPPE og GRAMMATIKBOG
-
Lær følgende gloser fra teksten udenad:
-
Mmmm - Lecker - Müll.pdf
-
HUSK HUSK HUSK jeres TYSKMAPPE og jeres GRAMMATIKBOG :)!
-
HUSK, HUSK, HUSK jeres TYSKMAPPE og GRAMMATIKBOG :)! (I fik alle opgaver til teksten udleveret i sidste modul, så det er ærgerligt at mangle dem).
-
HUSK at medbringe jeres GRAMMATIKBOG :)!
-
Skriv 20-30 stikord ned på papir, som du kan støtte dig til, hvis du skal tale om teksten "Mmmh. Lecker Müll". Øv dig på at tale løst og fast om teksten. Du må have både tekst (med understregninger etc) og stikord med til samtalerne.
-
HUSK jeres TYSKMAPPE og GRAMMATIKBOG! Især grammatikbogen er vigtig, da I skal arbejde med nogle grammatikopgaver selv i modulet.
-
Ich bin süchtig nach Geld.pdf
-
Eine grünliche Fehlinvestition - Text.pdf
-
Die Sterntaler - Text.pdf
-
Freundschaft zu vermieten - Text.pdf
-
Die fetten Jahre sind vorbei-Szene 19.pdf
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Da kann einem ja der Appetit vergehen
|
05-11-2025
|
|
Tyskprøve - forberedelse
|
22-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Gewalt, Macht, Rache
Krimi er en genre indenfor litteratur og film. Det er også muligt at læse om vold, magt og hævn i avisen og se det i nyhederne. Emnet belyser det hele og prøver at finde grunde og forklaring på begivenheder, der indeholder overskriftens emner. Ferdinand von Schierack er en moderne krimiforfatter, der har fået stor popularitet de sidste 10 år. Også Milena Moser har bidraget med historier, der får læseren til at holde vejret, til de er slut. I almindelige eventyr finder vi også helte, der ikke altid følger reglerne, men som måske ikke påfører sig så galt endda.
tage
Kernestof.
- Schierack: DNA. Schuld. Lærebog. Dvd med filmatiseringer af Schierack
- Schierack.Verlangen
- Milena Moser: Letzte Pizza
- Milena Moser: Der Ausflug
- Die Bremer Stadtmusikanten. Volksmärchen
- Der Erlkönig. Digt og animation
Supplerende stof.
Gattungen. Krimi
Nyheder og aktuelle begivenheder.
Stromausfall in Berlin 4. Januar 2026. 30.000 ohne Strom vier Tage. Søgeøvelse
Der Rattenfänger aus Hammeln. Volksmärchen
Franz Hohler: Der Verkäufer nud der Elch.
Omfang
Ca. 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065825885",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065825885",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065825885"
}