Nørre Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Nørre Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2024 Ty 6 abz - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2026/27
Institution
Nørre Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Anne Jalsøe
Hold
2024 Ty 6 abz (
1g Ty 6 abz
,
2g Ty 6 abz
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introduktion til tysk
Titel 2
Willkommen in Deutschland - EKSAMEN
Titel 3
Liebe - Freundhschaft - Gemeinschaft
Titel 4
Das dritte Reich - EKSAMEN
Titel 5
Lübeck
Titel 6
GELD - EKSAMEN
Titel 7
Nachhaltigkeit - EKSAMEN
Titel 8
Die DDR - EKSAMEN
Titel 9
Tilladte hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introduktion til tysk
Formål
I grundforløbet er fomålet med tyskundervisningen dels at introducere til faget på gymnasieniveau, dels at udvikle elevernes mundtlige sprogfærdighed og evne til at læse og forstå tysk, dels at give indblik i og kendskab til det tyske sprogområde.
Tekster og film
Martin Suter: Hofer, der Reiseprofi (2009)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Eins, zwei, drei, Gyldendal, s. 72-73
Almut Röhrl: Wie kaufe ich korrekt ein? (2011)
Fra: Gitte Tilling, Christian Dines Miemietz, Hanne Holmelund von Sehested: Greif zu!, Gyldendal 2014, s. 28-29
Liebe jetzt: Ja, nein, vielleicht, tysk serie (2020)
Fra: https://www.zdf.de/serien/liebe-jetzt/ja-nein-vielleicht-100.html
Informationssøgning om Tyskland:
https://urlaub.check24.de/reisewelt/top-20-sehenswuerdigkeiten-deutschland
https://www.expedia.de/explore/die-top-100-der-besten-sehenswurdigkeiten-und-aktivitaten-in-deutschland-
Informationssøgning om Østrig:
https://www.voucherwonderland.com/reisemagazin/oesterreich-sehenswuerdigkeiten/
)
50 Erfindungen, die die Welt veränderten, Welt.de
Fra: https://www.welt.de/wirtschaft/karriere/leadership/gallery12202607/50-Erfindungen-die-die-Welt-veraenderten.html
Ferdinand von Schirach: “Stinkefisch”, in: Strafe, Btb-Verlag, 2018 (uddrag).
Omfang: Ca. 30 sider
Indhold
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Willkommen in Deutschland - EKSAMEN
Formål
Vi skal i dette forløb arbejde med forskellige motiver for at rejse til Tyskland som fx kærlighed, karriere og krig og vil både belyse aktuelle situationer i Tyskland samt undersøge emnet i et historisk perspektiv med tyrkiske gæstearbejdere i Tyskland. Vi vil i den forbindelse undersøge hvilke udfordringer, der er forbundet med at forlade sin hjemstavn og hvilke faktorer, der spiller ind for at man kan "ankomme". Forløbet vil inddrage forskellige tekstgenrer som fx avisartikler, spillefilm og dokumentarfilm.
Tilegnelse af ordforråd, introduktion til basal grammatik og mundtlige øvelser for at styrke elevernes selvtillid står centralt i forløbet.
Kernestof
Stephan Degenhardt: Aus Liebe nach Bonn (2012)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Angekommen, Gyldendal 2017, s. 18-19
Konrad Daubek: Auf der anderen Seite der Krise (2012)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Angekommen, Gyldendal 2017, s. 24-25
Max Fellmann und Kerstin Greiner: Ein Stück vom Glück, Süddeutsche Zeitung (2014) - tekster om Evans Adeny og Zuhair A
Fra: http://sz-magazin.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/42531/2/1
"Heimat in der Fremde", dokumentarfilm vist på SWR
Fra:
https://www.youtube.com/watch?v=v9LjDUOR0-o&t=582s
Almanya (film, 2011)
Kan ses på MitCFU fra 8. - 10. juni:
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1101982&s=48815715&n=1&o=hits
(Skriv til mig, hvis du har brug for nogle andre datoer)
https://mitcfu.dk/Materialer/UpcomingLoan
Omfang ca. 30 sider
FN's verdensmål:
- 16: Fred, retfærdighed og stærke institutioner
Indhold
Kernestof:
Aus Liebe nach Bonn - Text.pdf Aus Liebe nach Bonn - AB1 - analog.docx
Aus Liebe nach Bonn - AB1 - analog.docx
description
Minlæring: Hovedsætninger
Aus Liebe nach Bonn - Text.pdf
description
Auf der anderen Seite der Krise - AB1 - analog.docx
description
Auf der anderen Seite der Krise - Text.pdf
description
Auf der anderen Seite der Krise - Vorlesen.docx
description
Auf der anderen Seite der Krise - AB2 - analog.docx
description
Invitation til Quizlet
Svage verber i præsens - øvelser - analog.docx
description
Heimat in der Fremde - AB - 1g - analog.docx
description
Øv jer i endelserne på de svage verber, så I kan dem udenad:
Quizlet: Heimat in der Fremde
Heimat in der Fremde - AB2 - 1g - analog.docx
description
Heimat in der Fremde-Textauszug.docx
description
Medbring dine mindmaps til både Victoria og Diego og øv dig i at præsentere de to tekster.
HUSK din tyskmappe, hvis du tog den med hjem efter sidste modul. De sidste elever laver præsentationer.
Almanya
Husk hovedtelefoner, hvis du vil se filmen i timen.
Almanya - MitCFU
Almanya - AB1 - 1g - analog.docx
description
HUSK jeres tyskmapper, hvis I har taget dem med hjem.
Har I spørgsmål til jeres næste tyskaflevering, så stil dem i dette modul :)
Adventskranz, Nikolaus und Weihnachtsplätzchen - Arbeitsblatt - analog.docx
description
Adventskranz, Nikolaus und Weihnachtsplätzchen - E-Text.pdf
description
Quizlet: Evans Adeny
Flüchtlinge in Deutschland - Evans Adeny.pdf
description
Flüchtlinge - AB 1 - Evans Adeny - 1g - analog.docx
description
Flüchtlinge - AB 2 - 1g - analog.docx
description
Quizlet: Zuhair A
Flüchtlinge in Deutschland - Porträts - Zuhair A.pdf
description
VIGTIGT: Medbring både din tyskmappe og din grammatikbog
Sprachkurs für Deutschlernende - AB.docx
description
VIGTIGT: Husk at medbringe jeres tyskhæfter med jeres stikord og øv jer på jeres præsentation.
VIGTIGT: Husk at medbringe jeres tyskhæfter med jeres stikord og øv jer på jeres præsentation. Det er vigtigt, at I medbringer jeres hæfte - også selvom I allerede har præsenteret - for I skal bruge det i timen.
Evans
Zuhair
TYSKE SPROGKURSER-2025 (1).docx
description
HUSK at medbringe både jeres grammatikbog og jeres grammatikhæfte.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Auf der anderen Seite der Krise
07-11-2024
Mindmaps - Diego og Victoria
18-11-2024
Svage verber og hovedsætninger
18-12-2024
Flüchtlinge - eine mündliche Präsentation
31-01-2025
Forberedelse til tyskprøve
05-02-2025
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Liebe - Freundhschaft - Gemeinschaft
Formål
Ud fra forskellige tekstgenrer og film vil vi undersøge værdien af fællesskaber, venskaber og kærlighed.
Mundtlige øvelser og udarbejdelsen af en videoproduktion i grupper står centralt i forløbet.
Tekster
Patrick Gödde: Haare ab für Max, Der SPIEGEL (2017)
Fra: Anne Lønberg Eskesen, Genau!, Gyldendal (2018), s. 39-40
Namika: Lieblingsmensch (2015)
Fra: Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal (2018), s. 79-80
Ein Jüngling liebt ein Mädchen (1822)
Fra: Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal (2018), s. 47-49
Film og videoer
NAMIKA: Lieblingsmensch (2015)
https://www.youtube.com/watch?v=3ryohiCVq3M&list=RD3ryohiCVq3M&start_radio=1
Film: Tschick (2016)
Omfang ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
MitCFU: Tschick
Tschick - Vokabularliste.docx
description
Tschick - ordstilling - analog.docx
description
Alle skal have set filmen Tschick inden modulet.
HUSK HUSK HUSK både jeres TYSKHÆFTE og jeres GRAMMATIKBOG. Meget vigtigt :)
Quizlet: Tschick 1
I skal lave opgave 3 fra arbejdsarket i sidste modul , hvor I beskriver Maik og Tschick. Vi starter modulet med at samle op på jeres arbejde.HUSK HUSK HUSK at medbringe både jeres grammatikbog og jeres tyskhæfte.
Minlæring: Sætningsanalyse og kasus
Tschick - artiklernes bøjning - tema - personkarakteristik - analog.docx
description
Minlæring: Artikler og kasus
Artiklernes bøjning - øvelse.docx
description
Quizlet: Tschick 2
HUSK at medbringe jeres grammatikbog og jeres tyskhæfte.
Oversæt følgende ord til dansk: Haare (pl) – verlieren – Chemotherapie (f) – trösten – eine Glatze haben – sich eine Glatze schneiden – Friseur/in – Krebs (m) – fertig – Schüler (pl) – Rasur (f) – heimlich – Rasierer (m) – Solidarität zeigen – sprach
Haare ab für Max - Text.pdf
description
Haare ab für Max - lydfil.m4a
description
Oversæt følgende ord til dansk (brug gerne tekstens gloseliste også):
Haare ab für Max - arbejd selv.docx
description
Ein Jüngling liebt ein Mädchen - Word.docx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Haare ab für Max! - Reportage
20-03-2025
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Das dritte Reich - EKSAMEN
Formål
Eleverne skal i dette forløb lære om den nazistiske racelære og give dem indblik i, hvordan nazisterne systematisk prøvede at isolere jøderne i det tyske samfund. Her vil vi fx undersøge hvilke konflikter og dilemmaer nazismen førte til blandt tyske jøder og ikke-jødiske tyskere. Vi vil i den forbindelse undersøge aprilboykotten den 1. april 1933 og rigskrystalnatten den 9. nov. 1938 ud fra skønlitterære tekster og erindringer. Derudover vil vi undersøge ungdommens rolle og nazistisk propaganda i etableringen af det nazistiske fællesskab. Her vil vi bl.a. læse taler af Adolf Hitler og se filmen ”Napola”.
Indsigt i tysk historie, tekst- og filmanalyse, ordforråd, mundtlige øvelser og skriftlighed står centralt i forløbet.
Kernestof
Planet Wissen: Nationalsozialistische Rassenlehre
https://www.planetwissen.
de/geschichte/nationalsozialismus/nationalsozialistische_rassenlehre/index.html
Tilde Michels: Freundschaftsringe
Fra: Ursula Hermes, Kurzgeschichten einmal anders, Systime 1998, side 73 - 79
Günther Dahl: Was braucht der Jud ein Klavier? (1988)
Ove Rimi Andersen og Poul Husum: Berlin – Hauptstadt und Metropole, s. 57‐59
Adolf Hitler: Zur Erziehung der Jugend, uddrag af tekster
Baldur von Schirach: Uns’re Fahne flattert uns voran
EinfachSchule: NS-Ideologie
https://www.youtube.com/watch?v=oIVXw_r3vM0&t=14s
Geschichte – simpleclub: Nationalsozialitische Erziehung ab 1933
https://www.youtube.com/watch?v=dTrVhhd_pus
Vorwärts! Vorwärts! (Uns’re Fahne flattert uns voran)
https://www.youtube.com/watch?v=wbMC0efbdaY
Nazistisk propaganda (HJ, BDM, Der Giftpilz)
Billeder fra Aprilboykott 1933
Napola (Film, 2004)
Kan ses på MitCFU fra den 8. - 10. juni:
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1073890&s=48815886&n=2&o=hits
(Skriv til mig, hvis du har brug for andre datoer)
https://mitcfu.dk/Materialer/UpcomingLoan
Omfang ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Nationalsozialistische Rassenlehre - AB - analog.docx
description
Personlige pronominer - introduktion.docx
description
Nationalsozialistische Rassenlehre.pdf
description
Die nationalsozialistische Rassenlehre.m4a
description
NS-Ideologie - Nationalsozialismus - Bestandteile - Säulen der Ideologie - NS-Ideologie erklärt!
Nationalsozialistische Erziehung ab 1933 - Presse, Kultur und Erziehung im Nationalsozialismus 1
Vorwärts! Vorwärts! Schmettern die hellen Fanfaren - Hino da Juventude Hitlerista
Lied „Vorwärts, vorwärts" (1933)
Zur Erziehung der Jugend - AB - analog.docx
description
Hitler - Zur Erziehung der Jugend (2).docx
description
Lav opgaverne til de personlige pronominer færdige.
I skal øve jer på at beskrive og kommentere de nazistiske propagandaplakater og fotografier (s. 7 i arbejdsopgaverne fra sidste modul). Det er vigtigt, at I repeterer noget af alt det emneordforråd, vi har arbejdet med de to sidste moduler. Skriv ger
Napola - der Film - Einstieg.doc
description
Vi skal i dag se noget af filmen "Napola". For at forstå konteksten for filmen er det vigtigt at du svarer på følgende spørgsmål (brug tysksprogede hjemmesider):
HUSK at medbringe jeres tyskmapper!
Napola - der Film - AB 1 - analog.doc
description
CFU-login: Napola
Slå følgende ord op i ordbogen:
Læs s.10 og s. 17 i jeres grammatikbog. Husk at medbringe jeres grammatikbog!
Napola - der Film - AB 2 - analog.docx
description
Napola - Das Ende - Crossword Labs.pdf
description
Napola - Stichwörter zum Film - analog.docx
description
Lav jeres ledsætninger og Albrechts Vater færdige.
I skal lave jeres stikord til filmen Napola færdige. Stikordene er vigtige, da I skal lave samtaleøvelser ud fra stikordene i modulet.
HUSK jeres tyskmapper og grammatikbøger.
Freundschaftsringe - AB1 - analog.docx
description
Freundschaftsringe.pdf
description
HUSK jeres tyskhæfte og grammatikbog!
VIGTIGT: HUSK jeres TYSKHÆFTE og jeres GRAMMATIKBOG.
Oversæt nedenstående gloser til tysk. De spiller en vigtig rolle for forståelsen af lektien:
Freundschaftsringe - AB2 - analog.docx
description
Oversæt følgende ord til dansk og marker dem i den PRINTEDE TEKST
VIGTIGT: HUSK at medbringe dit TYSKHÆFTE og GRAMMATIKBOG
Freundschaftsringe - AB4.docx
description
Husk at medbringe jeres GRAMMATIKBOG samt blyant/kuglepen.
Skærmbillede 2025-05-09 kl. 10.55.24.png
description
Lübeck - Quizlet
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Napola
01-04-2025
Napola - Stichwörter
11-04-2025
Forberedelse til tyskprøve 2
08-05-2025
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Lübeck
Formål
Du fra forskellige artikler om byen Lübeck skal eleverne tilegne sig viden og ordforråd til at udarbejde en reklamefilm for byen. Eleverne besøger Lübeck og skal under besøget interviewe forskellige tyskere om deres opfattelse af byen. Træning af et autentisk tysk står derfor centralt i forløbet.
Kernestof
Deutsche Welle: Lübeck: Weltberühmte Historie und
entspanntes Badevergnügen
Fra: : http://www.dw.de/lübeck-weltberühmte-historie-und-entspanntes-badevergnügen/a-5883909
Museum Holstentor
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt#c152
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt/holstentor
Niederegger
https://www.luebeck-tourismus.de/kultur/luebecker-marzipan
https://www.luebeck-tourismus.de/kultur/luebecker-marzipan/marzipan-in-luebeck
https://www.niederegger.de/geschichte/
https://www.niederegger.de/cafe-niederegger/marzipanmuseum/
Lübecks Kirchen; St. Marien
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt/kirchen
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt/poi/st-marien
Schiffergesellschaft
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt#c142
https://www.luebeck-tourismus.de/altstadt/schiffergesellschaft
Omfang: Ca. 25 sider
Indhold
Kernestof:
Lübeck - Weltberühmte Historie und entspanntes Badevergnügen - E-Text.pdf
description
HUSK jeres tyskmapper og grammatikbøger.
Lübeck AB2 - 2025.docx
description
1abzTy - Prøve 2.docx
description
Læs s. 4, s. 29 og s.15 i grammatikbogen.
HUSK at medbringe jeres TYSKMAPPER og GRAMMATIKBOG
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Lübeckfilm
28-05-2025
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
GELD - EKSAMEN
Formål
I forløbet vil vi med udgangspunkt i tysksprogede lande undersøge forskellige situationer, hvor penge spiller en central rolle: Hvordan tjener man penge? Hvad bliver pengene brugt på? Hvilken værdi tillægges penge? Hvad kan købes for penge? Penge og moral. Hvilke konsekvenser kan det have ikke at have nogle penge?
Tekstanalyse, tekstpræsentation, ordforrådstilegnelse, kulturforståelse og lytteforståelse spiller en central rolle i forløbet.
Kernestof
Ost + Front: Geld Geld Geld (2020)
Fra:
https://genius.com/Ost-front-geld-geld-geld-lyrics
Katharina Meyer zu Eppendorf und Catiana Krapp: Ich bin süchtig nach Geld", uddrag: teksten om Philipp (2017)
Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau!, Gyldendal 2018, s. 76-77
Lily Martin: Freundschaft zu vermieten!, fluter.de (2016)
Fra: https://www.fluter.de/freundschaft-zu-vermieten
Nora Morello: Eine grünliche Fehlinvestition (årstal ukendt)
Fra:
https://www.zurichstories.org/wie-ich-mein-erstes-geld-verdiente-zweiter-teil/index.html
Brüder Grimm: Die Sterntaler (1812)
Fra:
https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/die_sterntaler
Astrid Kunzendorf og Bettina Mather: Die fetten Jahre sind vorbei, Tyskforlaget 2006
Uddrag af scene 19, 30 og 69
Ost + Front: Geld Geld Geld (2020)
Fra:
https://www.youtube.com/watch?v=T5YDd_S3Ht0&list=RDT5YDd_S3Ht0&start_radio=1
Die Sterntaler (mp3)
Fra: https://www.vorleser.net/grimm_sterntaler/hoerbuch.html
Hans Weingartner: Die fetten Jahre sind vorbei (2005)
Kan ses på MitCFU fra den 10. - 12. juni:
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1116546&s=48816070&n=1&o=hits
(Skriv til mig, hvis du har brug for andre datoer)
https://mitcfu.dk/Materialer/UpcomingLoan
Omfang: Ca. 50 sider.
FN's verdensmål:
- 10: Mindre ulighed
Indhold
Kernestof:
Lær følgende tyske ord udenad. (Vi laver en lille glosetest i starten af modulet. Det er ikke så vigtigt, om I staver rigtigt. Det er vigtigt, at I kan huske ordet):
Ich bin süchtig nach Geld.pdf
description
HUSK altid at medbringe jeres grammatikbog til tykstimerne.
Lav en gloseliste (tysk - dansk) til følgende gloser på papir. Sæt din gloseliste ind i tyskmappen og medbring den til timen:
Freundschaft zu vermieten - Text.pdf
description
HUSK HUSK HUSK både grammatikbog og tyskhæfte!
HUSK, HUSK, HUSK din grammatikbog og dit tyskhæfte.
Genlæs hele teksten "Freundschaft zu vermieten", så I har den frisk i hukommelsen :) Svar også på spørgsmålene fra sidste modul:
Vi skal i dag arbejde med teksten "Eine grünliche Fehlinvestition", som vi læser i modulet. Forud for modulet skal du prøve at lære følgende tyske gloser udenad (vi starter modulet med en lille gloseøvelse):
HUSK HUSK HUSK dit tyskhæfte og din grammatikbog :)!
Lav Aufgabe 4 på side 4 færdig (dvs. opgaven med løst sammensatte verber i hovedsætninger). Øv dig gerne på at sige nogle af sætningerne udenad.
Øv betydningen af følgende ord, der optræder i teksten:
HUSK HUSK HUSK dit tyskhæfte og din grammatikbog :)
Genlæs hele teksten "Eine grüne Fehlinvestition", så du har tekstens indhold friskt i hukommelsen.
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres tyskmappe og grammatikbog.
Husk at øve jeres præsentationer (2a og 2z). Vi starter modulet med at I fremlægger for hinanden i små grupper, så det er vigtigt, at alle har forberedt sig på præsentationen. 2b-eleverne er fraværende, så de får chancen for at præsentere på fredag.
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres tyskhæfter og jeres grammatikbog.
2b (+elever fra 2a og 2z, der var fraværende tirsdag): Husk at øve jeres præsentationer. Vi starter modulet med at I øver jeres præsentationer i små grupper.
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres tyskmapper og grammatikbog (I skal bruge det i timen).
Medbring hovedtelefoner.
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmapper og grammatikbog (der kommer nye papirer i dagens modul)
Husk at have set filmen "Die fetten Jahre sind vorbei" færdig.
HUSK HUSK HUSK jeres tyskhæfte og grammatikbog :)!
I skal oversætte de sidste 5 sætninger på sidste side af arbejdsarket fra sidste modul:
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres tyskmappe og grammatikbog til modulet :)!
Die Sterntaler
HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)!
HUSK at medbringe din grammatikbog :)!
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Eine grüne Fehlinvestition
18-09-2025
Die fetten Jahre sind vorbei
22-09-2025
Forberedelse til tyskprøve
06-10-2025
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Nachhaltigkeit - EKSAMEN
Formål
Eleverne undersøger og reflekterer i forløbet over fænomenet bæredygtighed. Hvilke klimaforandringer er vi konfronteret med? Hvilke tiltag kan man gennemføre for at opnå en mere bæredygtig verden? Hvilket ansvar har individet og hvorfor er det vanskeligt at ændre sin livsstil? Vi arbejder i den forbindelse særligt med madvaner, men undersøger også hvordan andre mennesker forsøger at leve mere bæredygtigt, fx ved at skralde eller leve minimalistisk. Forløbet danner udgangspunkt for et tværfagligt samarbejde med et naturvidenskabeligt fag.
Kernestof
Julia Bornstein: Da kann einem ja der Appetit vergehen (2010)
Fra: Gitte Tilling m.fl.: Greif zu!, Gyldendal (2014), s. 30
Matthias Thome: Fleisch aus Soja, Insekten, oder dem Reagenzglas? Die Ökobilanzen im Überblick, GEO-Wissen (ukendt årstal), uddrag fra:
https://www.geo.de/wissen/ernaehrung/23091-rtkl-umweltamt-studie-fleisch-aus-soja-insekten-oder-dem-reagenzglas-die
DIW Berlin: Warum essen wir so viel Fleisch (2020, uddrag)
https://www.diw.de/de/diw_01.c.741625.de/publikationen/roundup/2020_0137/warum_essen_wir_so_viel_fleisch.html
REWE: Essbare Insekten – Insekten der Zukunft?
https://www.rewe.de/ernaehrung/insekten-essen/
Anne Kunze: Warum ein SUV? (Die ZEIT 2012)
Fra: https://www.zeit.de/2012/09/Oeko-Fragebogen
Marcel Leubecher og Simone Meyer: Mmmh. Lecker, Müll! (2014)
Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau! Gyldendal 2018, s. 128-130
Manuel Bogner: Eine Berlinerin verbesserte mit Minimalismus ihr Leben - und wir können von ihr lernen
Fra: Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau! Gyldendal 2018, s. 114-120
Für Kinder erklärt: Klimawandel – Ursachen und Folgen weltweit
https://www.youtube.com/watch?v=E1ZC0FT8z24&t=5s
Galileo: Lieblingsessen Insekten – Dieser Junge isst außergewöhnlich! (2014)
https://www.youtube.com/watch?v=xB2m8rO80AQ
Tabeller fra
de.statista.com
, bmel-statistik.de, vzhh.de (gengivet på jeres arbejdsark)
K.I.Z.: Hurra die Welt geht unter (2016)
https://www.youtube.com/watch?v=XTPGpBBwt1w
Supplerende stof
Eleverne har desuden arbejdet med emnet "Bæredygtig mad" i samarbejde med et naturvidenskabeligt fag.
Omfang ca. 40 sider
FN's verdensmål:
- 3: Sundhed og trivsel
- 6: Rent vand og sanitet
- 7: Bæredygtig energi
- 11: Bæredygtige byer og lokalsamfund
- 12: Ansvarligt forbrug og produktion
- 13: Klimaindsats
Indhold
Kernestof:
Da kann einem ja der Appetit vergehen.pdf
description
HUSK HUSK HUSK din tyskmappe og din grammatikbog :)!
Ökobilanzen - forkortet udgave.pdf
description
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)!
Invitation Sprogcamp2026.pdf
description
Vi skal i modulet i dag arbejde med en ugloseret tekst med titlen "Warum essen wir so viel Fleisch?". Som forberedelse til modulet skal du forsøge at oversætte følgende ord og ordgrupper til dansk (Skriv dem ned på papir og sæt papiret ind i din tysk
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)
Insekten essen - Einstieg.docx
description
HUSK, HUSK, HUSK at medbringe din tyskmappe og din grammatikbog :)!
Forløbspræsentation FF 2g 2025.pptx
description
FF Metoder i sprog - 2025 tyske eksempler.pptx
description
Tyskhold og sprogfag.docx
description
Nachhaltiges Essen - materialeoversigt 2025.docx
description
Infarm lässt Kräuter und Salat im Supermarkt wachsen _ FAZ.pdf
description
Essbare Insekten - Essen der Zukunft - AB - analog.docx
description
09.50-10.25: Præsentation + plan frem til jul.
Genau Lecker Müll.pdf
Kære 2g tysk abz, jeg skal vikariere for Anne frem til jul og ser frem til at møde jer. I dette modul er jeg desværre dobbeltbooket - men jeg kommer ind og præsenterer mig selv i begyndelsen af modulet, og så aftaler vi en fremgangsmåde. Vi begynder
10.30-10.45: Gruppesamtale med Isabell, Josephine, Lamije og Rasmus
Jeg kommer kl. 10.05 (efter at have givet en instruks til 3i History) - I kan læse og diskutere nedenstående meningsmåling, mens I venter på mig. Vi indleder modulet med en kort samtale om "Lecker Müll" baseret på jeres arbejdsark.
Wir arbeiten mit einem neuen Text zum Thema Nachhaltigkeit weiter: "Eine Berlinerin verbesserte mit Minimalismus ihr Leben - und wir können von ihr lernen". Teksten er ikke lektie, men den er uploadet her, hvis I gerne vil læse den på forhånd. - Jeg
11.25: Frohe Weihnachten und ein glückliches, neues Jahr!
Lektien til i dag er at have læst teksten "Eine Berlinerin verbessert mit Minimalismus ihr Leben - und wie können von ihr lernen". Se pdf på modulet fredag, hvor jeg også udleverede en papirkopi - mangler man en papirkopi, kan man hente den i mit due
09.50: De første 25 minutter arbejder I selv, da jeg er hos 3i hi. Læs mine kommentarer til jeres aflevering og ret jeres fejl (10 min). Brug derpå 10 min på at tale med jeres gruppe om de citater, som I har valgt ud i lektien til i dag: teksten "Ein
Hvis du foretrækker en mere kreativ øvelse:
Øv jer i på tysk at fortælle overordnet om emnet "Nachhaltigkeit", som I har arbejdet med indtil nu.
Tysk AJ tirsdag den 6.1.26
Redemittel .docx
description
2CW og 2H. Test Quizlet til Små ord på tysk. Tak til E!
04-10-24 Flucht der Familie Holzapfel - AB verwende.docx
description
Lær følgende gloser fra teksten udenad:
Mmmm - Lecker - Müll.pdf
description
Øv dig på betydningen af følgende gloser:verbrauchen – sparen – Nachhaltigkeit – nachhaltig – Klima – Verbrauch – umweltgerecht – regionale – Produkte – Zukunft – produzieren – Natur – Energie – Folgen – umweltschädigend – Ressourcen – Verhalten
Warum ein SUV - uddrag med gloser.pdf
description
Die Sterntaler - Text.pdf
description
Die fetten Jahre sind vorbei-Szene 19.pdf
description
Ich bin süchtig nach Geld.pdf
description
Eine grünliche Fehlinvestition - Text.pdf
description
Freundschaft zu vermieten - Text.pdf
description
Skriv 20-30 stikord ned til teksten "Mmmh. Lecker Müll" og øv dig i at tale om stort og småt i teksten. Du må have selve teksten og dine stikord med til samtalen.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Da kann einem ja der Appetit vergehen
10-11-2025
Lecker Müll
12-12-2025
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Die DDR - EKSAMEN
Formål
Ud fra en kort introduktion til baggrunden for den tyske deling vil vi fokusere på forskellige aspekter af livet i DDR: Hvordan og hvorfor overvågede staten sine borgere og hvordan påvirkede overvågningen menneskelige relationer i staten? Hvordan reagerede forskellige mennesker på det socialistiske system? Hvorfor og hvordan valgte nogle DDR-borgere at flygte? I forløbet vil vi i høj træne mundtlige præsentationer og lave skriveøvelser til tekster og film. Både baggrundslitteratur, film, billeder og artikler skal nuancere elevernes opfattelse af dette kapitel i den tyske historie.
Kernestof
Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer:
https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
Logo!: So war Die DDR:
https://www.logo.de/erklaerstueck-so-war-die-ddr-100.html
Goethe Institut: Alltag in der DDR
Fra: http://www.goethe.de/lhr/prj/kal/ddr/a09/deindex.htm
Alexander Sarovic: Fluchthelfer vom Tunnel 57, SPIEGEL Geschichte
Uddrag fra: https://www.spiegel.de/geschichte/tunnel-57-in-berlin-die-roehre-in-den-westen-a-1061301.html
Planet Wissen: Die Stasi (opdateret 2014)
Fra: http://www.planet-wissen.de/geschichte/ddr/das_leben_in_der_ddr/pwiediestasi100.html
Logo! erklärt ”Was war Die DDR?”
https://www.youtube.com/watch?v=3ekhvi04MMo
Florian Henckel von Donnersmarck: Das Leben der anderen (Film, 2006)
Kan ses på MitCFU fra den 10. - 12. juni:
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1108774&s=48816280&n=1&o=hits
(Skriv til mig, hvis du har brug for andre datoer)
https://mitcfu.dk/Materialer/UpcomingLoan
Claudia Becker: "Stasi-Ratten" waren an ihm dran, eine war ich (uddrag, 2013)
Fra: http://www.welt.de/vermischtes/prominente/article117190234/Stasi-Ratten- waren-an-ihm-dran-eine-war-ich.html (uddrag - "Jana Döhring: Stasi-Ratte")
Alexander Sarovic: Fluchthelfer vom Tunnel 57, SPIEGEL Geschichte
Uddrag fra: https://www.spiegel.de/geschichte/tunnel-57-in-berlin-die-roehre-in-den-westen-a-1061301.html
Omfang: Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
www.youtube.com
09-01-26 Die Berliner Mauer - Einstieg - AB 2g_abz.docx
description
09-01-26 Die Berliner Mauer - Hausaufgabe 2g_abz.docx
description
Minlæring
Teil 1: Die Berliner Mauer - Zusammenfassung (ihr erzählt mir, was ihr in der letzten Woche mit Nina über die Berliner Mauer gelernt habt).
Alltag in der DDR - uden vokabular - analog.docx
Kære 2g Ty abz
So war die DDR
Alltag in der DDR.pdf
description
HUSK HUSK HUSK at medbringe jeres TYSKMAPPER og GRAMMATIKBOG :)!
Tunnel 57 - gloser
Fluchthelfer vom Tunnel 57 - med gloser.pdf
description
Fluchthelfer vom Tunnel 57 - AB - analog.docx
description
Lav opgave D til teksten om "Tunnel 57". Brug selve teksten til at finde svarene. Husk at øve dig på at præsentere, hvad du ved om Tunnel 57 mundtligt. (Tekst og opgaver er vedhæftet nedenfor i tilfælde af, at du ikke var der i sidste modul.)
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmapper og grammatikbog :)!
HUSK at have jeres tyskaflevering med på papir.
Genlæs teksten om "Tunnel 57" og kig dine noter til teksten igennem, så du har godt styr på indholdet. I får brug for både tekst og opgaver i modulet, så HUSK, HUSK, HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog :)
logo! erklärt Was war die Stasi ZDFmediathek
Die Stasi - Vokabular und Textverständnis - analog 2026.docx
description
Die Stasi.pdf
description
HUSK HUSK HUSK jeres tyskmappe og grammatikbog.
HUSK, HUSK, HUSK jeres GRAMMATIKBØGER og TYSKMAPPER :)
Stasi-Ratte - forkortet og gloseret.pdf
description
Stasi-Ratte - Quiz.docx
description
Stasi-Ratte - Quiz 2.docx
description
HUSK også at svare på de 7 tekstspørgsmål til sidste lektie, hvis du ikke blev færdig i modulet (Skriv noterne i dit hæfte):
HUSK HUSK HUSK at medbringe din TYSKMAPPE og GRAMMATIKBOG.
HUSK at medbringe din GRAMMTIKBOG og din TYSKMAPPE.
Genlæs teksten "Stasi-Ratte" og kig dine noter til teksten igennem.
Stasiratte - eksamenstræning 1b - 2abzTy - Tekst.pdf
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Tunnel 57 - Stærke verber
02-02-2026
Das Leben der anderen
23-02-2026
Das Leben der anderen - skriveøvelser
24-02-2026
Stasi-Ratte
24-03-2026
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Tilladte hjælpemidler
Tilladte online hjælpemidler:
www.ordbogen.com
https://www.minlaering.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065845155", "T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065845155", "H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065845155" }