Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Louise Hassager Sørensen
|
|
Hold
|
2024 Ty 3 ut (1g Ty 3 ut, 2g Ty 3 ut)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Jugend und Idealismus - EKSAMEN
Formål
I forløbet stifter eleverne gennem forskellige genrer og medier bekendtskab med, hvordan unge i Tyskland på forskellige måder engagerer sig i samfundsudviklingen. Materialet lægger op til en diskussion af samfundsengagement og idealisme og elevernes egne idealer og drømme. Forløbet skal først og fremmest anspore eleverne til at træne deres mundtlige sprogfærdighed gennem redegørelse for indhold, samtale om problemstillinger, refleksion og diskussion.
Grammatisk arbejder vi især med modalverberne, kongruens, præsens+præteritum, verbets placering i hoved- og ledsætninger, de personlige pronominer og kongruens.
Vi har især fokus på disse faglige mål:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre
tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
– redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
KERNESTOF
Bendzko, Tim: "Keine Maschine". In: Hermann: Los geht´s! Tekst og grammatik, Gyldendal, 2018 s.19-25 (sang+opgaver).
Bendzko, Tim: "Keine Maschine", Video: https://www.youtube.com/watch?v=u5Vz7obL460
Engelmann Julia: "Ich habe einen Traum",
In: Hermann: Los geht´s! Tekst og grammatik, Gyldendal, 2018 s.25-34 (Tekst og opgaver).
Neymayer, Ingo: "Ich möchte die ganze Welt bereisen", 2009.
Urlaub, Farin: "Ich liege am Strand" aus dem Album "Endlich Urlaub", 2009.
Silbermond: "Ich bereue nichts" (2009) (tekst og video)- https://youtu.be/5rbVv9kBgSI
Edeka: Heimkommen, 2016: https://www.youtube.com/watch?v=V6-0kYhqoRo
Edeka: Zeit schenken, 2017: https://www.youtube.com/watch?v=jjFtbNq9svw
Film:
Grammatiske værktøjer:
Min Læring
Norsk hjemmeside med øvelser: http://www.kragerovgs.no/analyse1.html
Birgit Lohse og Lone Häckert, Alles in allem, 2011, Systime.
OMFANG: 65 normalsider (+ grammatik: Min Læring)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
10 Sätze
|
06-11-2024
|
|
Vorlesen
|
19-12-2024
|
|
Mundtlig individuel præsentation
|
19-12-2024
|
|
Forberedelse til tysktest
|
29-01-2025
|
|
Mapper til korrektur
|
12-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Das dritte Reich vol 1
Dette forløb ligger i forlængelse af vort forrige forløb om Jugend und Idealismus, idet vi også her fokuserer på ungdommens idealer, og hvor langt man er villig til at gå for dem. Modsat det forrige forløb, som tog udgangspunkt i nutidige tekster med et apolitisk indhold, stiller det forløb skarpt på Det Tredje Rige og Hitlers Napola-skoler.
Vi arbejder indgående med personkarakteristik af Friedrich og Albrecht og nogle af filmens bipersoner. Som i forrige forløb øver eleverne brugen af modalverbum+infinitiv, de bestemte- og ubestemte artikler, kasus, bøjningen af hjælpeverberne "sein"+"haben", kongruens og verberne i præsens.
I det afsatte modulantal indgår også test og elevfremlæggelser for læreren, hvilket krævede meget tid.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgaverne til AB 3 og 4
|
31-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Wegfahren und ankommen
Formål:
Forløbet er en direkte videreførelse af forløbet af samme navn fra før sommerferien i 1.g. Vi fortsætter med at undersøge, hvilke forskellige motiver mennesker skal have for at rejse til og bosætte sig i Tyskland. Det kan fx være jobmuligheder, kærlighed eller krig i hjemlandet. I den forbindelse vil vi undersøge, hvilke problematikker der kan være forbundet med at ankomme i det nye land. Forløbet vil berøre problematikken både ud fra den aktuelle indvandring og flygtningestrøm til Tyskland, men også gæstearbejdernes historie i Vesttyskland i 60'erne.
Grammatisk ligger fokus på de personlige pronominer, verbernes bøjning i præsens og perfektumformer.
Stephan Degenhardt: Aus Liebe nach Bonn (2012)
Konrad Daubek: Auf der anderen Seite der Krise (2012)
Fra Mette Hermann og Kirsten Blume: Angekommen, Gyldendal (2017)
Hamburger Abendblatt: Eine Familie, zwei Welten (2009)
Iris Alanyali: Mir ist heute so türkisch zumute (2006)
Die Welt: Mesut Özil - der mit dem Ball tanzt (2009)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget (2010)
Serdar Somuncu: Der Antitürke (2009)
Anna Reimann: Ich liebe die türkische Gastfreundschaft (2008)
Fra: Christian Dines Miemietz, Hanne Holmelund von Sehested & Gitte Tilling: Greif zu. Gyldendal (2014)
- "Flüchtlinge in Deutschland": Ein Stück vom Glück” aus Heft 50 (2014), 2 Texte "Evans aus Uganda" und "Zuhair aus Syrien". Quelle: http://sz-magazin.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/42531/2/1
Fler - Das alles ist Deutschland (feat. Bushido) 2011
Fra: https://youtu.be/SapMxGokXMc?si=dgUx8kSTmmRACmme
TV-dokumentar og film:
Heimat in der Fremde: Türken in Deutschland:
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=A19DHA_3eZM&t=3s
Deutschlandlabor, Folge 10: Migration
https://www.youtube.com/watch?v=Qf87GvhNfGg
”Almanya – Willkommen in Deutschland”, Şamdereli, Yasemin og Nesrin Şamdereli (2011), (Film).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Arbejd-selv-opgaver fra modulet 7.april
|
11-04-2025
|
|
In Deutschland ankommen
|
05-05-2025
|
|
Interview i Lübeck
|
21-05-2025
|
|
1.kolonne i tabellen skal udfyldes om parret
|
28-08-2025
|
|
Hele den udfyldte kolonne til Türkisches Leben
|
02-09-2025
|
|
Korrekturopgave
|
21-09-2025
|
|
Forberedelse til test
|
11-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Wegfahren und ankommen
Formål:
Forløbet er en direkte videreførelse af forløbet af samme navn fra før sommerferien i 1.g. Vi fortsætter med at undersøge, hvilke forskellige motiver mennesker skal have for at rejse til og bosætte sig i Tyskland. Det kan fx være jobmuligheder, kærlighed eller krig i hjemlandet. I den forbindelse vil vi undersøge, hvilke problematikker der kan være forbundet med at ankomme i det nye land. Forløbet vil berøre problematikken både ud fra den aktuelle indvandring og flygtningestrøm til Tyskland, men også gæstearbejdernes historie i Vesttyskland i 60'erne.
Grammatisk ligger fokus på de personlige pronominer, verbernes bøjning i præsens og perfektumformer.
Stephan Degenhardt: Aus Liebe nach Bonn (2012)
Konrad Daubek: Auf der anderen Seite der Krise (2012)
Fra Mette Hermann og Kirsten Blume: Angekommen, Gyldendal (2017)
Hamburger Abendblatt: Eine Familie, zwei Welten (2009)
Iris Alanyali: Mir ist heute so türkisch zumute (2006)
Die Welt: Mesut Özil - der mit dem Ball tanzt (2009)
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget (2010)
Serdar Somuncu: Der Antitürke (2009)
Anna Reimann: Ich liebe die türkische Gastfreundschaft (2008)
Fra: Christian Dines Miemietz, Hanne Holmelund von Sehested & Gitte Tilling: Greif zu. Gyldendal (2014)
- "Flüchtlinge in Deutschland": Ein Stück vom Glück” aus Heft 50 (2014), 2 Texte "Evans aus Uganda" und "Zuhair aus Syrien". Quelle: http://sz-magazin.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/42531/2/1
Fler - Das alles ist Deutschland (feat. Bushido) 2011
Fra: https://youtu.be/SapMxGokXMc?si=dgUx8kSTmmRACmme
TV-dokumentar og film:
Heimat in der Fremde: Türken in Deutschland:
Fra: https://www.youtube.com/watch?v=A19DHA_3eZM&t=3s
Deutschlandlabor, Folge 10: Migration
https://www.youtube.com/watch?v=Qf87GvhNfGg
”Almanya – Willkommen in Deutschland”, Şamdereli, Yasemin og Nesrin Şamdereli (2011), (Film).
Forløbets omfang: ca. 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Zusammenfassung aus den Matrixgruppen
|
23-10-2025
|
|
Mundtlig præsentation
|
10-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Nachhaltigkeit-EKSAMEN
Dette forløb har i vidt omfang været et samarbejde mellem tysk og henholdsvis kemi og naturgeografi (eleverne havde enten kemi eller naturgeografi men alle tysk).
Eleverne skal lære:
· At tilegne sig relevant faglig viden om emnet bæredygtig mad.
· At udarbejde en tværfaglig problemformulering med tilhørende problemstillinger og besvare problemformuleringen.
· At forklare, hvordan de to fag bidrager til besvarelse af problemformuleringen
· At anvende forskellige faglige metoder og gøre sig overvejelser herom.
· At tilrettelægge en projektorganiseret arbejdsproces ved undersøgelse af en problemformulering.
· At formidle fagligt stof i et korrekt fagsprog.
· At overveje, hvordan emnet kan understøtte FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.
· At formidle og vurdere resultater fra enkle undersøgelser eller eksperimenter.
· At udarbejde en korrekt litteraturliste.
Fokus i de naturvidenskabelige fag:
• Kemi: Er insekter et alternativ til kød? (fedtoprensning)
• Naturgeografi: Hvordan påvirker vores fødevareproduktion klimaet og vandets kredsløb? (ift. fx vandforbrug, forurening, klimaændringer, eller
selve produktionen)
Fokus i sprogfagene:
Omstillingen af fødevarersystemet og arealanvendelsen sker både globalt og lokalt. Omstillingen er både systemisk og individuel, og her er det vigtigt at tage højde for de meget forskellige virkeligheder i det globale nord og det globale syd.
I sprogfagene zoomer vi ind på aktuelle udfordringer, problemer og løsningsforslag knyttet til bæredygtig mad i specifikke lande og sprogområder med primært fokus på:
• Opbyggelse af et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet (herunder om bæredygtighed, mad og FN’s verdensmål etc.)
• Tilegnelse af viden om sprogområdets klima- og miljømæssige udfordringer.
• Analyse og anvendelse af tekster på fremmedsproget, men tekster på andre sprog, fx dansk og engelsk, kan også indgå.
• Sprogfagenes centrale hjælpemidler herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.
Primære tekster:
Da kann einem ja der Appetit vergehen, Fra: Christian Dines Miemietz, Hanne Holmelund von Sehested & Gitte Tilling: Greif zu. Gyldendal 2014
Lieblingsessen Insekten: Dieser Junge isst außergewöhnlich! von Galileo TV (das ProSieben Wissensmagazin):
https://youtu.be/xB2m8rO80AQ
Marcel Leubecher und Simone Meyer: Mmmm - Lecker, Müll! (2014)
Fra: Anne Lønberg Eskesen: Genau!, Gyldendal (2018), s. 128-130
SUPPLERENDE TEKSTER:- Ikke alle elever har læst alle tekster under de supplerende tekster:
"Was macht mehr satt?" Forkortet udgave fra: www.umwelt-im-unterricht.de (se uddraget i Word-dokumentet på modulet d.26.11.24)
”Warum essen wir so viel Fleisch?” (uddrag-Pdf. se modulet d.12.11.24). https://www.diw.de/de/diw_01.c.741625.de/publikationen/roundup/2020_0137/warum_essen_wir_so_viel_fleisch.html
Sind Insekte das Essen der Zukunft?”
https://www.zdf.de/comedy/heute-show/what-the-fakt-mehlwurm-lebensmittel-essen-zukunft-grille-zikarde-insekten-proteine-insekt-102.html (Linket er ikke mere tilgængeligt. Læs det korte uddrag på modulet 12.11.24 i Word-dokumentet).
„Essbare Insekten - Essen der Zukunft“- en gloseret, forkortet udgave af teksten fra følgende hjemmeside: https://www.rewe.de/ernaehrung/insekten-essen/ (se modulet d.12.11.24-uddrag i Word-dokument)
Bundeszentrale für politische Bildung (bpb):
Wieviel Co2 hinterlässt du?
http://www.bpb.de/mediathek/179357/wieviel-co2-hinterlaesst-du
Was ist der Treibhauseffekt?
http://www.bpb.de/mediathek/179226/was-ist-der-treibhauseffekt
Bevölkerungsbefragung bio vs. konventionell – Was kaufen Konsumenten zu welchem Preis? von PWC Deutschland:
https://www.pwc.de/de/handel-und-konsumguter/assets/pwc-bevoelkerungsbefragung-bio-vs-konventionell.pdf
Statistikker fra Statista om tyskernes kødforbrug:
https://de.statista.com/statistik/daten/studie/36573/umfrage/pro-kopf-verbrauch-von-fleisch-in-deutschland-seit-2000/
Statistikker fra Statista om beredvilligheden til at erstatte kød med andre alternativer:
OMFANG: 45 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grundhaltungen zum Containern
|
02-12-2025
|
|
Aufgabe 4 (und 5)
|
04-12-2025
|
|
Forberedelse til tysktest om Nachhaltigkeit
|
03-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Die DDR und die Mauer
Forløbet skal give eleverne indblik i et centralt kapitel af Tysklands historie: Delingen af Tyskland fra slutningen af 2. verdenskrig til 1990. Forløbet koncentrerer sig om Berlinmuren; hvorfor den blev bygget, hvilke konsekvenser den havde for befolkningen, hvordan livet var i DDR, og hvordan d. 9. november 1989 oplevedes og kunne finde sted. Forløbet giver også indblik i nogle af de grundlæggende forskelle mellem de to tyske stater.
Grammatisk arbejder vi især med pronominer (possessive og personlige).
Materiale:
- ”Eingemauert – die innerdeutsche Grenze” (indtil minuttal 5.28): https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k
- "Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer": https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
- Statistik over flygtede østtyskere inden 1961: http://www.berlinermaueronline.de/geschichte/fluchtzahlen.htm
- „Flucht der Holzapfel-Familie“:
https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Video/Geschichte/2021-08-12-flucht-holzapfel/2021-08-12-flucht-holzapfel.html
- „Flucht an der Bernauer Straße“. https://www.berlin-mauer.de/videos/flucht-an-der-bernauer-strasse-1961-534/
- Selvvalgte “Mauergeschichten” fra: ”Fluchten”: https://www.chronik-der-mauer.de/fluchten/
- Nina Hagen: ”Du hast den Farbfilm vergessen”: https://www.youtube.com/watch?v=RpWKrIxi2GY
- "Das schweigende Klassenzimmer". Ein Film von Kars Kraume, 2018.
- 1989: Mauerfall – der 9. November: https://www.youtube.com/watch?v=9tj54f-B-9E
- Christiane Braunsdorf und Tomas Kittan: „Ich war es, der die Grenze öffnete“, (uddrag) B.Z. 08.11.2009
Supplerende materiale:
- Slowgerman: "Die Stasi": https://slowgerman.com/2019/05/16/sg-183-die-stasi/
Vi har især fokus på disse faglige mål: Eleverne skal kunne:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede tysksprogede tekster
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre
tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den
centrale ortografi, morfologi og syntaks
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og
fortolke disse
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande
Kernestof:
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945.
– et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– kulturelle og samfundsmæssige forhold med fokus på ligheder og forskelle mellem tyske og andre kultur- og samfundsforhold
– grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
– grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
Samlet omfang: ca. 40 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Forberedelse skriveøvelse i Das Leben der Anderen
|
08-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Das dritte Reich: EKSAMEN
Dette forløb er en kort afrunding på forløbet om Det Tredje rige fra 1.g. ved navn Das Dritte Reich vol. 1.
Eleverne genopfrisker i dette forløb deres viden om den nazistiske racelære og nazisternes systematiske isolation af jøderne i det tyske samfund. Her vil vi fx undersøge, hvilke konflikter det førte til blandt tyske jøder og ikke-jødiske tyskere. Vi vil i den forbindelse undersøge aprilboykotten den 1. april 1933 og rigskrystalnatten den 9. nov. 1938 ud fra skønlitterære tekster og erindringer. Derudover vil vi undersøge ungdommens rolle og førerkulten i etableringen af det nazistiske fællesskab. Her vil vi bl.a. læse uddrag af taler af Adolf Hitler i forlængelse af vores arbejde med filmen Napola i 1.g. Desuden arbejder vi med teksten "Freundschaftsringe" i dette forløb. Med uddragene af Hitlers taler dækker vi læreplanens krav om læsning af litteratur fra 1945.
Tekster:
Planet Wissen: Nationalsozialistische Rassenlehre
https://www.planetwissen.
de/geschichte/nationalsozialismus/nationalsozialistische_rassenlehre/index.html
Tilde Michels: Freundschaftsringe
Fra: Ursula Hermes, Kurzgeschichten einmal anders, Systime 1998, side 73 - 79
Adolf Hitler: Zur Erziehung der Jugend, uddrag af tekster
Film, billeder, videoer:
Billeder fra Aprilboykott 1933
Nazistiske propagandaplakater
Omfang: Ca. 15 side
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Wegfahren und ankommen
Forløbet er en fortsættelse af forløbet af samme navn, som vi påbegyndte inden sommerferien i 1.g.
I dette forløb skal eleverne få kendskab til Tyskland som et indvandringsland – både i et aktuelt og i et historisk perspektiv. Fra de tyrkiske gæstearbejdere i 1960erne til de ukrainske flygtninge arbejder vi med motiverne for at forlade sin hjemstavn/rejse til Tyskland samt udfordringerne ved at komme til et nyt land. Vi undersøger også kort, hvordan indvandringen har forandret Tyskland, og hvordan tyskerne reagerer på indvandringen.
Grammatisk arbejder vi især med svage og stærke verbers bøjning i præsens og perfektum og den bestemte og ubestemte artikel.
Vi har især fokus på disse faglige mål:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– udtrykke sig forståeligt på skriftligt tysk med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
– analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
– anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
Kernestof:
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold.
– aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
– et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– kulturelle og samfundsmæssige forhold med fokus på ligheder og forskelle mellem tyske og andre kultur- og samfundsforhold
– grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
– grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
Materiale:
- Neufel Cumart: "Über die Heimat I" + "Über die Heimat II". In: Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget 2010, s. 44.
- Şamdereli, Yasemin og Nesrin Şamdereli: ”Almanya – Willkommen in Deutschland”. Film (2011).
- "Heimat in der Fremde - Türken in Deutschland" (pdf).
- “Türkisches Leben in Deutschland: Wie alles begann, und wie es heute ist”. https://www.youtube.com/watch?v=Xnav0aOxePo
- Die Toten Hosen: “Europa”. https://www.youtube.com/watch?v=GiZ0hEB1Xzw
- ”6 Flüchtlinge kennenlernen”. In: Büchert / Burkhardt: ”Migrationsgeschichte – Sammeln, sortieren und zeigen”. Lehrstuhl für Didaktik der Geschichte. Friedrich-Alexander Universitat Erlangen-Nürnberg. S. 57-59. https://museen.nuernberg.de/fileadmin/mdsn/pdf/Museum_Industriekultur/Downloads/2014/leitfaden-migrationsgeschichte.pdf
- ”Befragung ukrainischer Geflüchteter” (uddrag):
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-krieg-mehr-als-ein-drittel-der-kriegsfluechtlinge-will-langfristig-in-deutschland-bleiben-a-82be12e7-7603-4a13-a211-4dd877ce32d4
Supplerende materiale:
- "Migration". Deutschlandlabor: https://www.dw.com/de/10-migration/l-18837000
Samlet omfang: Ca. 40 sider.
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Interview mit Viktoria
|
12-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065846318",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065846318",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65065846318"
}