Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk A
|
|
Lærer(e)
|
Hans Christian Simonsen
|
|
Hold
|
2025 TY/3g TY (3g TY)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Reisen
Vi læser tekster, der alle kredser om temaet "rejse".
Tekster
"Das Leben eines Nichtsnutzes" (fra skriftlig eksamen maj, 2023)
Judith Hermann "Hurrikane. Something farewell" + "Sommerhaus später"
Sidetal:
Grammatik
Verber -repetition af verbernes former - brennen-gruppen; modalverber - diatese (aktiv-passiv). Repetition af possessive pronominer.
Konjunktiv introduceres.
www.duden.de
ordbog.com
Sidetal:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Repetition: Konjugation af sein og haben præs., perfektum, præteritum, plusquamperfektum, futurum. LÆR UDENAD - hvis du ikke allerede kan.
-
Heute keine Hausarbeit, aber bitte Alles in allem mitbringen.
-
Lone Häckert. Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM 2 (Das allerletzte), Gyldendal; sider: 44-45, 50-55
-
Læs om "hat-verber" og løs 1-5 i omskrivningsøvelsen.
-
Vokabeln. Bitte die Konjugation der untenstehenden Verben auswendig lernen (Präsens + Perfektum 1. og 3. Person Sing.). Aufgepasst! Einige sind unregelmäßig:
-
Hvis du ikke nåede det i seneste modul: læs eksamensteksten til ende og forsøg at udfylde rigtigt
-
index.html
-
du dürfen nicht schublade mir.jpeg
-
Lone Häckert og Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 59-62, 94
-
Repetér modalverbene og løs venligst opgave 3 side 62. Husk at man kan tydeliggøre meningen ved at oversætte tyske modalverber til darf = "har lov til", muss "er nødt til" o.s.v.
-
Medbring venligst Sommerhaus später
-
Læs om modalverber og løs de første fem omskrivninger til perfektum. (opgave 1, samme side).
-
Deutsch, Español eller Français: 'Vi har nedlagt os selv som en sprogkyndig nation'
-
Judith Hermann: SOMMERHAUS, SPÄTER, TYSKFORLAGET; sider: 20-34, 70-79
-
Bitte bis Seite 27, Zeile 4 lesen.
-
Bitte Sommerhaus später und die Aufgaben zur Kurzgeschichte mitbringen.
-
Bitte bis Seite 31, Zeile 29 lesen. Mache eine gründliche Übersetzung von S. 30, Z. 25 bis S. 31, Z. 7. + Ein Referat von dem Textstück (nur Stichworte).
-
Bitte Alles in allem mitbringen "Das allerletzte".
-
Medbring venligst også grammatikbøgerne.
-
Opgave "A" løses sideløbende med eller efter endt læsning. Hurrikan Seite 31 bis 34 richtig oder falsch.docx
-
Die Deklinationen der bestimmten Artikel auswendig lernen/repetieren (der-die-das-die ihr wisst Bescheid).
-
Læs eksamensteksten og orienter dig i opgavetyperne.
-
læs til linje 30.
-
Sommerhaus später 63-75.docx
-
Læs resten af novellen. Du skal kunne lave en grundig oversættelse af disse passager: s. 75, l. 28 - s. 76, l. 7 / s. 76, l. 37 - s. 77, l. 5 / s. 78, l. 29 - s. 79, l. 17.
-
irgendwie irgendwo irgendwann
-
Hjalte spurgte om betydningen af irgendwie hør Nena synge i denne musikvideo fra firserne - få et billigt grin, men husk at vores nutid også engang i fremtiden vil forekomme kitschig og altmodisch.
-
Bitte Alles in allem - Das Allerletzte mitbringen - wir schauen uns den Konjunktiv an.
-
Minlæring possessive pronominer
-
Pudding mit der Gabel essen: Warum sich über 1.000 junge Leute dazu verabreden Ein neuer Trend aus Karlsruhe verbreitet sich viral - habt Ihr davon gehört?
-
Afsnittet,I skal læse handler om konjunktiv. Måske lidt kompliceret, men lær først sein haben og werden i præteritum (wäre - hätte - würde) og løs den korte opgave i Alles in allem (Grøn), side 94.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Aktuelles aus Deutschland
Gennem hele skoleåret ser vi løbende korte nyhedsklip og andet aktuelt stof fra den tysksprogede verden.
Efter udsendelse kort samtale om indhold og evt. relation til gennemgåede emner.
Formål: træning af primært receptive kompetencer - viden om aktuelle emner i Tyskland, Østrig mm.
forløbet opgives ikke til eksamen.
Deutsche Welle: Hurrikan Melissa hat Jamaica getroffen.
22/11: Pudding mit Gabel essen https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/hannover_weser-leinegebiet/pudding-mit-der-gabel-essen-trend-erreicht-auch-hannover,pudding-102.html
10/11: Eisbachwelle in sich zusammengebrochen. https://www.youtube.com/watch?v=D8rmPF0fv7o#ddg-play
3/12: DW "Gewalt gegen Frauen. ein Riesenthema aber nicht für Männer: https://www.dw.com/de/gewalt-gegen-frauen-riesenthema-aber-nicht-für-männer/video-74907971
22/11: Alaaf und Helau. Karnevalssession hat begonnen. https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/karneval-auftakt-104.html
Rückführung nach Syrien: https://www.dw.com/de/rückführung-nach-syrien-wie-denken-die-menschen-darüber/video-74778678
9/12: "Deutschland sagt Weihnachten ab? So viral ging das ABSAGE-GERÜCHT!" https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/weihnachtsmarkt-absage-geruecht-faktencheck,weihnachtsmaerkte-230.html
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Judith Hermann: SOMMERHAUS, SPÄTER, TYSKFORLAGET; sider: 70-79
-
læs til linje 30.
-
Sommerhaus später 63-75.docx
-
Læs resten af novellen. Du skal kunne lave en grundig oversættelse af disse passager: s. 75, l. 28 - s. 76, l. 7 / s. 76, l. 37 - s. 77, l. 5 / s. 78, l. 29 - s. 79, l. 17.
-
irgendwie irgendwo irgendwann
-
Hjalte spurgte om betydningen af irgendwie hør Nena synge i denne musikvideo fra firserne - få et billigt grin, men husk at vores nutid også engang i fremtiden vil forekomme kitschig og altmodisch.
-
Bitte Alles in allem - Das Allerletzte mitbringen - wir schauen uns den Konjunktiv an.
-
Minlæring possessive pronominer
-
Pudding mit der Gabel essen: Warum sich über 1.000 junge Leute dazu verabreden Ein neuer Trend aus Karlsruhe verbreitet sich viral - habt Ihr davon gehört?
-
Lone Häckert. Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM 2 (Das allerletzte), Gyldendal; sider: 50-55
-
Afsnittet,I skal læse handler om konjunktiv. Måske lidt kompliceret, men lær først sein haben og werden i præteritum (wäre - hätte - würde) og løs den korte opgave i Alles in allem (Grøn), side 94.
-
Lone Häckert og Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 94
-
Løs opgave 2 i alles in allem (Den grønne) samtidig med at du bruger bøjningsskemaerne til hjælpe- og modalverberne i Alles in allem -das Allerletzte side 51. Du må selv bestemme om det skal være på skrift eller blot en løsning af opgaven "i hovedet"
-
Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohann: WER BIN ICH ?, Gyldendal; sider: 10-12, 14-16, 20
-
Bitte den Text "Ziehes soziologische Theorie" lesen und Aufgabe 2 Seite 12 "Schlüsselwörter erklären" lösen.
-
Abschnitt "Mach dich breit" lesen und dabei die Textfragen Seite 20 beantworten. Deine Antworten niederschreiben.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Der Körper in der postmodernen Gesellschaft
Tekstlæsning, teori og fagtekster om kropskultur og kropsidelaer i nutiden/det postmoderne. Hvilke kropsidealer er fremherskende og hvordan kan Ziehes teori om kulturel frisættelse sættes i relation til nutidens idealer om den perfekte krop. Kvinders og mænds skønhedsidealer.
Tekster og øvelser fra Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohann "Wer bin ich? Sport und Identität" (Gyldendal 2020), pp. 10-38; 42-48.
Krehan og Stammerjohann: "Ziehes soziologische Theorie"
Jan Stremmel: "Mach dich breit"
Anna Ruppert: "Spieglein, Spiegeln an der Wand"
Andrea Petkovic: "Kampf ums Körperbild"
I alt 34 sider. Heraf udgør læsetekster cirka 11 sider.
Grammatiske emner: Konjunktiv I og II.
Lone Häckert og Birgit Lohse "Alles in allem. Tysk øvelsesgrammatik" (Gyldendal 2008), pp. 92-95.
Lone Häckert og Birgit Lohse "Alles in allem. Das Allerletzte" (Gyldendal 2009), pp. 50-60.
I alt 13 sider.
Ordbøger:
www.duden.de
ordbog.com
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Pudding mit der Gabel essen: Warum sich über 1.000 junge Leute dazu verabreden Ein neuer Trend aus Karlsruhe verbreitet sich viral - habt Ihr davon gehört?
-
Lone Häckert. Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM 2 (Das allerletzte), Gyldendal; sider: 50-57, 59
-
Afsnittet,I skal læse handler om konjunktiv. Måske lidt kompliceret, men lær først sein haben og werden i præteritum (wäre - hätte - würde) og løs den korte opgave i Alles in allem (Grøn), side 94.
-
Lone Häckert og Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 55-57, 74-76, 94
-
Løs opgave 2 i alles in allem (Den grønne) samtidig med at du bruger bøjningsskemaerne til hjælpe- og modalverberne i Alles in allem -das Allerletzte side 51. Du må selv bestemme om det skal være på skrift eller blot en løsning af opgaven "i hovedet"
-
Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohann: WER BIN ICH ?, Gyldendal; sider: 10-12, 14-16, 19-20, 26, 29-31, 36-37
-
Bitte den Text "Ziehes soziologische Theorie" lesen und Aufgabe 2 Seite 12 "Schlüsselwörter erklären" lösen.
-
Abschnitt "Mach dich breit" lesen und dabei die Textfragen Seite 20 beantworten. Deine Antworten niederschreiben.
-
Medbring venligst Wer bin ich?
-
Løs første del af opgaven "Ein Moodboard erstellen" - skal være klar til at præsentere for en makker.
-
Læs om indirekte tale. Find eksempler på direkte tale og indirekte tale i "Mach Dich breit" S. 17, . 111-125 og løs de første tre sætninger i Opgave 4, S. 59 i alles in allem (orange)..
-
Løs opgave 3 "Mit Zitaten arbeiten" i Wer bin ich?, S. 26.
-
I eksamensopgaven optræder to grammatiske emner, som I bedes læse op på i Alles in allem (grøn). Løst sammensatte verber og possessive pronomener. Løs også de angivne opgaver hjemme. For forberedelsens og træningens skyld.
-
Løs opgave 1 side 57 og opgave 1 side 76 og aflevere i Lectio.
-
Nach Bachauskehr: Eisbachwelle in sich zusammengebrochen | Abendschau | BR4
-
Skabelon Schicksalshafte Jahre.docx
-
Bitte Alles in allem - das Allerletzte und Wer bin ich? mitbringen.
-
Alaaf und Helau: Karnevalssession hat begonnen
-
Bitte den Artikel zu Ende lesen und die Aufgaben 1, 2 Seite 34 + Textfragen 1.1 bis 1.6 Seite 36 beantworten.
-
Textfragen 7 bis 11, Seite 36 beantworten. Außerdem "2. Max, Marie und Lena charakterisieren" vorbereiten, so dass im Modul du deine Ergebnisse einem Partner vorstellen kannst.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Optakt til stx-opgave.
|
10-11-2025
|
|
Schicksalshafte Jahre
|
23-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Männer Frauen Beziehungen
Wolgang Borchert: "Die drei dunklen Könige" (fotokopi). tre sider
Gravgaard og Wikkelsø "Die Welt in der wir leben" (Tyskforlaget 20099
Elke Heidenreich: Der Welt den Rücken" pp. 27-48.
Peter Stamm: "Wir fliegen": pp. 10-18.
Kristeligt Dagblad 19/12 2025: https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-og-sjael/hannah-arendt-saa-det-lille-barns-foedsel-som-meningen-med-livet-paa-den-maade-var-hun
I alt sider: 36.
Der trænes løbende eksamensopgaver. Sprogligt grammatiske emner, der tages op har primært relation til prøvematerialet. Diverse opgaver til emnerne er ikke medregnet i sidetallene:
Placering af "nicht" Häckert og Lohse: "Alles in allem 2. Das Allerletzte", p. 81.
Dativobjekt/dativ-verber: Häckert og Lohse: "Alles in allem 2. Das Allerletzte", pp. 16-17
Repetition ef emner fra 2g:
Possessive pronominer.
Adjektiver. Häckert og Lohse: "Allesin allem 2. Das Allerletzte", pp. 66-69,
Ordbøger
Ordbogen.com
Duden.de
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohann: WER BIN ICH ?, Gyldendal; sider: 42-45, 47
-
Rückführung nach Syrien: Wie denken die Menschen darüber? – DW – 17.11.2025
-
Aufgabe zur Sendung "Rückführung nach Syrien":
-
Bitte "Aufgaben zum Text. 1. Richtige Aussagen formulieren" Seite 47 lösen
-
Bitte Aufgabe 1, Seite 45 zu Hause lösen (Dein Vorbild präsentieren), damit du mit einem Partner ein Gespräch über dein Vorbild führen kannst. Beachte die Redemittel!
-
Bitte Alles in allem. Das Allerletzte mitbringen.
-
Gewalt gegen Frauen: "Riesenthema, aber nicht für Männer" – DW – 26.11.2025
-
Medbring venligst den nye læsebog - die Welt in der wir leben.
-
Bitte bis Seite 14, Zeile 10 lesen.
-
Bente Gravgaard, Erik Wikkelsø: DIE WELT, IN DER WIR LEBEN, Tyskforlaget; sider: 10-18, 27-39
-
Se lektien til mandag
-
Textfragen:
-
Bitte bis Seite 19, Zeile 12 lesen.
-
Bitte die Kurzgeschichte zu Ende lesen + untenstehende Textfragen beantworten.
-
1. Erzähle über die Beziehung zwischen Benno und Dominic.
-
Lone Häckert. Birgit Lohse: ALLES IN ALLEM 2 (Das allerletzte), Gyldendal; sider: 66-67, 70
-
Læs om typer af adjektiver og substantiverede adjektiver + løs opgaven "Substantiverede adjektiver" 1-4 - skriv ned og brug om nødvendigt bøjningsskemaerne til adjektiver, som står i den grønne Alles in allem.
-
Medbring venligst Die Welt in der wir leben.
-
Læs avisartiklen om Hannah Arendts filosofi frem til afsnittet "Noget at miste". Få styr på disse nøglebegreber hos Arendt: Natalitet og Amor Mundi -
-
Julen er overstået, men i morgen er det Helligtrekonger. Derfor skal I læse denne tyske klassikker af Wolfgang Borchert. Eleverne fra 3a kender den, men den er så god, at de ikke tager skade af at genlæse den. Løs ingen af de vedhæftede opgaver! Læs
-
Hannah Arendt så det lille barns fødsel som meningen med livet. På den måde var hun en mærkelig filosof
-
Læs frem til først linie side 32. Besvar disse læsespørgsmål Findes s. 27-29):
-
Søg oplysninger på internettet om Elke Heidenreich og hvilke position hun indtager i tysk kulturliv.
-
Medbring gerne Alles in allem 2- das Allerletzte.
-
Bitte bis Seite 39, Zeile 35 lesen. Außerdem Aufgabe A und C in der angehängten Datei lösen.
-
Alles in allem 2 bedes I også medtage vi går videre med participialadjektiverne.
-
Der Welt den Rücken Arbeitsblatt II.docx
-
Medbring venligst: Die Welt in der wir leben og Alles in allem 2 (evt. også "den grønne" hvis man vil have bøjningsskemaer på tryk).
-
I skal have forberedt en fremlæggelse med udgangspunkt i det afleverede talepapir. Ved fremlæggelsen skal man udover det indholdsmæssige have fokus på udtale, syntaks (ordstilling). Husk tillige det, vi har gennemgået om adjektiver og possessive pron
-
240807 tysk fortsaettersprog a stx august 2024 vejledning.pdf
-
Bitte die Welt In der wir leben mitbringen.
-
Kommentarblad til fremlæggelse af Wir fliegen.docx
-
Der Welt den Rücken Arbeitsblatt IV Textfragen ûbersetzung 41-48.docx
-
Podcast smarter Leben.docx
-
Jens Cordsen Von Verliebtheit zur Liebe.docx
-
1. Lær alle gloserne i gloselisten (Podcast smarter leben). 2. Lyt til pod casten og løs opgaven "erster Runde" begge i "Jens Cordsen "Von Verliebtheit zur Liebe"
-
Bitte da neue Buch Im Westen nichts Neues mitbringen.
-
Allan Ahle & Jakob Sønderskov Sørensen: Im Westen nichts neues; sider: 18-21, 26-31
-
Vor dem Lesen bitte die Aufgaben auf Seite 30 lösen. Danach lesen und anschließend "Wahr oder falsch?", S. 31. beantworten.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Im Westen nichts Neues
Værklæsning. Erich Maria Remarques "Im Westen nichts Neues" læses i tegneserieversionen udgivet på forlaget Columbus.
Der arbejdes med lærebogens fulde version af tegneserien samt udvalgte opgaver til tekst og billeder.
Materialer
Allan Ahle og Jakob Sønderskov Sørensen "Im Westen nichts Neues. der erste Weltkrieg als Graphic Novel, in Texten und Bildern" (Columbus 2025).
Læste og bearbejdede sider: 18-21, 26-29, 34-40, 46-49, 52-57, 62-66, 72-75, 80-88, 97-101, 106-115.
Ernst Jünger "In Stahlgewittern" Vorwort zur ersten Ausgabe. https://www.gutenberg.org/files/34099/34099-h/34099-h.htm
Wilhelm Müller og Franz Schubert "Frühlingstraum" - et lyrisk indslag om det kommende forår.
Cirka 50 sider læst stof og billedmateriale.
Ordbøger
www.duden.de
ordbog.com
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Podcast smarter Leben.docx
-
Jens Cordsen Von Verliebtheit zur Liebe.docx
-
1. Lær alle gloserne i gloselisten (Podcast smarter leben). 2. Lyt til pod casten og løs opgaven "erster Runde" begge i "Jens Cordsen "Von Verliebtheit zur Liebe"
-
Bitte da neue Buch Im Westen nichts Neues mitbringen.
-
Allan Ahle & Jakob Sønderskov Sørensen: Im Westen nichts neues; sider: 18-21, 26-31, 34-42, 46-49, 52-57, 62-66, 73-75, 80-88, 98-101, 106-114
-
Vor dem Lesen bitte die Aufgaben auf Seite 30 lösen. Danach lesen und anschließend "Wahr oder falsch?", S. 31. beantworten.
-
Vor dem Lesen bitte die beiden Aufgaben Seite 41 und "wahr oder falsch" Seite 42 lösen.
-
Side 69: ”Das Kapitel zusammenfassen” præsenteres i modulet af Mille.
-
”Das Kapitel zusammenfassen” præsenteres i modulet af Astrid. NB der er ikke stikord til sammenfatningen af kapitlet, men Redemittel 2, side 174 kan hjælpe.
-
Bitte die beiden Aufgaben zum Textverständnis Seite 77 lösen.
-
Duell in der Luft: Kampfflieger im Ersten Weltkrieg | Doku deutsch HD
-
Ingen læselektie: 80 – 88 læses og bearbejdes i modulet, men opgaverne side 91 + 93, "Vor dem Lesen. Wörter sortieren + Antonyme" er hjemmearbejde.
-
Elevopgave: Frida udarbejder en grammatisk øvelse til holdet.
-
duck://player/eQNlT2m5LZI
-
Frühlingstraum .docx
-
Alle Seiten lesen und folgende Aufgaben lösen: "Wörter sortieren" (S. 91); "Antonyme" (S. 93); "Wahr oder falsch?" (S. 94.). Viel Spaß!
-
Løs også "Wahr oder falsch" s. 104 og "Die Bilder ansehen" s. 116.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Berlin - Menschen - Geschichten - Orte
Grammatik
Repetition af adjektiver + nyt stof (Substantiverede adjektiver, participialadjektiver mm.)
Lone Häckert og Birgit Lohse: "Alles in allem. Tysk øvelsesgrammatik", pp. 99-103.
Lone Häckert og Birgit Lohse: "Alles in allem 2. Das allerletzte. Tysk øvelsesgrammatik", pp. 66-69.
Tekster til forløbet
Supplerende tekster
Bertolt Brecht, "Frühling 1938"
Heinrich Heine, "Im wunderschönen Monat Mai"
Christian Adolph Overbeck "Mailied (Komm lieber Mai, und mache…) "
Rainer Maria Rilke "Im Frühling oder im Traum "
Ordbøger:
www.duden.de
ordbog.com
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67723999384",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67723999384",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67723999384"
}