Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nørre Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dramatik C
|
|
Lærer(e)
|
Julie Skov Nikolajsen
|
|
Hold
|
2025 dr 1y (1y dr)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1. Intro - skuespillerens virkemidler
Introduktion til faget. Arbejde med skuespilteknik (værktøjer til at skabe), refleksion og analyse - dramafagets tre perspektiver.
ØVELSER
Fokus på skuespillerens virkemidler:
Status, gestik, mimik, stemme, tempo, gentagelser og variation, bevægelsesmønstre m.m.
Tillidsøvelser, Improvisationsøvelser, dramatisk spænding (at arbejde med modsatrettede projekter og modstand fra sig selv/andre/samfundet), Stemmeøvelser, Statueøvelser (tableau Vivant), Blikretninger, Udtryksniveauer. Stilisering vs. realisme.
MATERIALE:
Kompendium: "Drama C, KOMPENDIUM - introduktion, Drama C 2022.pdf"
- herunder uddrag fra Jens Arentzen "Skuespillerens Værktøjer", fra Karen Sørensen: "Dramatik en grundbog", Skuespillerens virkemidler, fra bekendtgørelsen i dramatik m.fl.
Erling Jepsen: "Drengen i hækken" (uddrag)
FORESTILLING:
...
LÆRINGSMÅL:
Kunne arbejde med skuespillerens grundlæggende værktøjer og kunne de grundlæggende begreber i faget
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2. Komik
Komik - herunder Commedia dell'arte:
- Tandudtrækningen
- Det feudale samfund
- komediemotoren
- Renæssanceteater i Italien
- Gadeteater
- Figurarbejde
- Lazzi: Pantomime, ord, episode
- Volapyk
- improvisation
- scenario
- de forskellige typer grin
- komikkens virkemidler: gentagelser, take og double take, forventningsbrud, præcision, timing m.m.
MATERIALE
Andersen: Skulle det være sjovt?.pdf (om de forskellige typer grin)
Klar scene: "Commedia dell'arte", "Tandudtrækningen" og dialog mellem de unge elskende.
PPT: "Commedia dell'arte"
Video: Snobberne - Naturkatastrofer, Rytteriet
Video: Dario Fo - Lo Zanni
Komedieskuespil og tre-trinsraketten.pdf
Comedia, 'Hent en stol'.pdf
video: Friends wedding speech
video: Mr. Bean - "Preparing for his Exam"
video: DR Satire - "Mor har været utro" - Rytteriet
video: "Du er bare en brik" - L.A. valgvideo 2022
DR.dk tema om revy: "Skriv et revy-indslag"
PRODUKT:
Revy-indslag på 3-5 min, der er aktuelt og skabt fra bunden af grupperne.
LÆRINGSMÅL:
Kunne genkende de faste figurer i komediemotoren og benævne udvalgte figurer, som er enten besiddende, snyltere eller tjenere. Kunne indplacere Commedia dell'arte teaterhistorisk og beskrive centrale genretræk. Kunne forklare et typisk scenario (ex 'Tandudtrækningen' ). Kunne beskrive, hvordan vi har arbejdet med de forskellige typer grin og typefigurernes kendetegn. Kunne identificere komikkens virkemidler.
Kunne skabe et komisk revyindslag (sketch, parodi eller sang) med en præsentation, delkonklusion og konklusion/pointe.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3. Naturalisme og den realistiske spillestil
Forløb om Naturalisme, Stanislavskij og realistisk spillespil
En teaterforestilling kaldes naturalistisk, hvis historien er genkendelig fra virkeligheden, hvis den foregår på samme lokalitet stykket igennem, hvis handlingen koncentrerer sig om en hovedhandling, hvis skuespillerne agerer naturligt, og hvis scenerummet er en kopi af virkeligheden. (En videreudvikling af Arestoles' tre enheder)
Introduktion - genrekonventioner (PPT om det naturalistiske drama)
Stanislavskij - centrale dele af systemet
ØVELSER
Afprøve øvelser i relation til Stanislavskij begreber:
koncentrationscirkler, de fysiske handlinger, det magiske hvis, de givne omstændigheder
Øvelser med undertekst
Arbejde med Henrik Ibsens "Et dukkehjem" - tre udvalgte scener, som vises for holdet. Derudover små sceneuddrag fra Anton Tjekhovs "Onkel Vanja" for at få overblik over personerne i dramaet.
MATERIALE:
Naturalistisk Teater, Klar Scene s. 104-107
PPT om Naturalistisk drama (se holdets dokumenter)
Naturalismens spillestil - Stanislavskij 'Systemet'.ppt (udvalgte begreber)
Handlingsreferat af "Et dukkehjem" på wikipedia
Scene 2, 8 og slutscenen fra "Et Dukkehjem" (personer: Fru Linde, Nora, Krogstad, Thorvald Helmer)
Side 57 i kompendiet om den naturalistiske scenografi
Overblik over personer i Anton Tjekhovs Onkel Vanja.docx
Odense Teater - Skolemateriale ONKEL VANJA.pdf (kun sceneuddrag)
Resumé af de fire akter i "Onkel Vanja"
FORESTILLING:
Onkel Vanja på Det kongelige Teater
- Opsamling på forestillingen: individuelt portfolio-arbejde med fokus på den scene, man selv havde spillet samt genrekonventioner for det naturalistiske drama og spillestil.
Disse begreber forventer jeg, at I kan beskrive til eksamen:
Koncentrationscirkler
Motivering
De fysiske handlinger
Det magiske/skabende hvis
De givne omstændigheder
Underteksten
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
LEKTIE: Læs om forestillingen Meter i sekundet
-
LEKTIE 2g dr: Meter i sekundet s. 167.pdf
-
Mødetid på Folketeatret senest kl. 18:45
-
Workshopslides Anmelderworkshop 030226.pptx
-
Opvarmning:
-
Hvad skal du vide / have overblik over, inden I laver jeres anmeldelse?
-
I gang med jeres anmeldelser:
-
LEKTIE: Om at være teateranmelder
-
LEKTIE: Anmeldelse nr. 1.docx
-
Naturalismens spillestil - Stanislavskij 'Systemet'.ppt
-
Quizz og byt. Naturalismen. Klar Scene.docx
-
Lektie: Naturalistisk Teater, Klar Scene 104-107.pdf
-
En teaterforestilling kaldes naturalistisk, hvis...
-
Afsnit
-
I må gerne læse hele scenen, men skal kun spille 1-1,5 side pr. par:
-
Stanislavskij - eksempel på sekvensering, handlende verbum:
-
Vi skal arbejde med undertekst
-
Et dukkehjem - handling (fra wikipedia)
-
LEKTIE: Læs hele scenen og udvælg 1-1,5 side sammen med din makker.Øv nu dine replikker i uddraget, så du er klar til arbejde med iscenesættelse i modulet:
-
Husk din computer samt noget at skrive med og på.
-
TIL MODULET
-
Overblik over personer i Anton Tjekhovs Onkel Vanja.docx
-
Odense Teater - Skolemateriale ONKEL VANJA.pdf
-
Lektie: Læs nedenstående
-
NÆSTE TEATERTUR: * Onkel Vanja
-
Læs én side om scenografien i det naturalistiske teater: Kompendiet s. 50
-
Øv dine replikker, så du kan spille frit, selvom du evt. har manus i hånden.
-
Lektie: Læs om Centrale teaterformer (i kompendiet)
-
Find stykker | TeaterManus.dk
-
Kamilla Wargo, noter - Krig, Pis, Undskyld, Kvinde kend...docx
-
Klar Scene og Drama i dansk - indholdsfortegnelser.pdf Klar Scene og Drama i dansk - indholdsfortegnelser.pdf
-
Orientér dig i materialet på modulet - kig på det, du kan overskue forinden.
-
Øv replikker til den scene I valgte sidste gang.
-
LEKTIE: Hand-out om kreativitet.docx
-
LEKTIE: Øv replikker
-
Fælles dokument, en ‘logbog’:
-
Onkel Vanja - læs på hjemmesiden og se traileren
-
Tjekhov - En ægte naturalist:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4. Eksamensprojekt
Eksamensprojekt
At skabe et scenisk produkt i en gruppe. Herunder at skrive løbende i processen i et fælles Google Docs.
MATERIALE
Centrale teaterformer s. 48 + teaterrummet og scenografien s. 49-52 i kompendiet
Hand out om Kreativitetsteori
Spørgsmål til scenografisk idé og koncept
Google docs - elektronisk præsentation:
Bærende idé
målgruppe
scenografisk idé
Scenekonventioner / genrevalg
VISNING for et indbudt publikum
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektie: Læs om Centrale teaterformer (i kompendiet)
-
Find stykker | TeaterManus.dk
-
Kamilla Wargo, noter - Krig, Pis, Undskyld, Kvinde kend...docx
-
Klar Scene og Drama i dansk - indholdsfortegnelser.pdf Klar Scene og Drama i dansk - indholdsfortegnelser.pdf
-
Orientér dig i materialet på modulet - kig på det, du kan overskue forinden.
-
Øv replikker til den scene I valgte sidste gang.
-
LEKTIE: Hand-out om kreativitet.docx
-
LEKTIE: Øv replikker
-
Fælles dokument, en ‘logbog’:
-
Onkel Vanja - læs på hjemmesiden og se traileren
-
Tjekhov - En ægte naturalist:
-
Hvordan skal jeres scenografi se ud?(må gerne bruge det, der er i dramalokalet eller andre steder på skolen, men beslut jer på forhånd). Husk at spørge om lov, hvis I skal låne ting/inventar fra andre lokaler.
-
Det gælder om at arbejde med dybde i billedet, når man laver scenografi og scenisk arrangement. Billeder fra forestillingen Lazarus på Det kongelige Teater.
-
Lazarus - mordscene. En anden vigtig figur følger med i baggrunden.
-
Øv replikker
-
Onkel Vanja - billeder fra forestillingen:
-
Onkel Vanja
-
Feedback-grupper, præsentation af scenografisk koncept:
-
Hvordan skal jeres scenografi se ud?
-
Feedback-grupper, præsentation af scene:
-
Øv replikker hjemme til en ny scene / gammel scene
-
Kl. 13:55-14:20
-
Torsdag har I en lysplan klar. Ellers kan JN ikke nå at kode jeres lys.
-
Rækkefølge på scenen:
-
Husk rekvisitter og kostumer.
-
Medbring jeres lysplan, så JN kan nå at kode jeres lys i modulet.
-
Eksamensprojekt. Sidste øvning inden generalprøverne. Husk rekvisitter og kostumer.
-
I dag kører vi med lys - så jeres lysplan skal sendes til JN inden modulet. Ellers kan det ikke blive kodet.
-
Fra start - Prince, Abraham, Ishak, Muhammad - Generation Håbløs
-
HUSK, at JN kun styrer lys. Find en anden fra holdet til at lave lyd samt PPT på skærmen, hvis I skal bruge det.
-
Rækkefølge til generalprøven
-
Festivalprogrammet i dramalokalet:
-
LÆS i kompendiet om den digitale præsentation og eksamensportfolio:
-
Karakter - powerpoint - drama eksamen.pdf
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71914299461",
"T": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71914299461",
"H": "/lectio/21/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71914299461"
}