Holdet 1z bk (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Bettina Mather, Cecilie Bepler
Hold 2025 bk z (1z bk)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Portræt og kunstneriske strategier
Titel 2 Street art
Titel 3 Forløb# Perspektiv
Titel 4 Forløb# Biolæder
Titel 5 Forløb#Ældreboliger - workshop arkitektur
Titel 6 Forløb# Fotografiet og identitet
Titel 7 Forløb# Projekt: Skævt
Titel 8 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Portræt og kunstneriske strategier

I dette forløb arbejdes med portrætkunsten; at kunne skelne mellem forskellige kunstneriske strategier og at kunne arbejde praktisk ud fra udvalgte strategier (naturalistisk, ekspressiv, idébaseret).
Der introduceres til og arbejdes med formelle virkemidler i teori og praksis bl.a. farver og komposition.

Med fokus på realistiske, ekspressive og idébaserede portrætter arbejdes der ligeledes med terminologien omkring portrætter; helfigur, hovedportræt, profil, en face, trekvartprofil.

Forløbet indeholder et besøg på SMK med fokus på portrætter.

Teori:
Farver fra Katrine Charlotte Busk og Janne Yde: Billedkunstbogen, Forlaget Columbus 2019 (3,7 ns)
(https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=137)

Ekspressionisme (Tidslinjen) fra Katrine Charlotte Busk og Janne Yde: Billedkunstbogen, Forlaget Columbus 2019 (ca. 1 ns) (https://forlagetplenum.dk/boeger/kulturfag/fag-paa-tvaers/billedkunstbogen/tidslinje)

Komposition fra Katrine Charlotte Busk og Janne Yde: Billedkunstbogen, Forlaget Columbus 2019 (3,7 ns)
(https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134)


Analyse:


Praktiske øvelser:
- Mimetisk/realistisk portrættegning m. blyant efter gridsystem
- Ittens farvecirkel i akryl
- Kontrastøvelser på ekspressivt portræt
- Ekspressivt portrætfoto m. digital bearbejdning, hvor udtryk, følelse og
stemning er i centrum i både form og indhold. Skabes via AI genereret portræt
- Kompositionsfigurer m. sorte kvadrater på papir
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde

Titel 2 Street art

Street art
Introduktion til street art
Workshop om positiv skiltning
Teori: Artikel fra Information 2007: Artikel graffiti vs street art.doc
Visualiseringsøvelser: Lav selv et eksempel på streert art
Beskrivelse og forklaring af egne værker
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave 17-12-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb# Perspektiv

FORMÅL:

Bredt introduktionsforløb, der kan favne mange elevers interesser. Med perspektivet som udgangspunkt tilgodeses både den tekniske/matematiske tilgang, men ligeledes den mere intuitive/sanselige tilgang.

Introduktion til et lille udsnit af kunsthistorien. Med perspektivet som omdrejningspunkt kan middelalderens forsøg på perspektiv sammenlignes med renæssancens mestring, og ved at se på, hvordan samtidskunstnere ligeledes - dog i et mere non-figurativ/abstrakt formsprog - bruger perspektivet som et æstetisk virkemiddel kan eleverne hente inspiration her. Dette kan ligeledes være udgangspunktet for en analyse og diskussion af, hvordan nutidens kunstnere bruger perspektivet på en anden måde end tidligere i historien. Man kan her også inddrage værker fra postimpressionisme, kubisme, ekspressionisme for at se på, hvordan og hvorfor de kunstnere brød med perspektivet.

Erfaring af samspil mellem teori og praksis. Med perspektivet i fokus er der en klar teori om, hvordan det skal konstrueres. Herudover skal eleverne også have farveteori, som de skal bruge i deres værk.

Oplevelse af den kunstneriske proces. Eleverne skal øve perspektivtegning vha. skitsering, rentegning, farveøvelser/skitser, kende teorien og historien bag perspektivet og bruge disse erfaringer i deres endelige maleri og analyse af dette. Det skal være tydeligt, hvordan teori, kunsthistorie, analyser, øvelser, skitsering, tegning, farvelægning er en proces mod den endelige tegning.

FORLØBSPLAN


Moduler
Hjemmearbejde
Fokus


Modul 1: Perspektiv og billeder
Intro til faget
Diskussion:
- Hvad er en illusion?
- Hvad er et rum?
- Hvad er et illusionsrum?

Praktisk øvelse: tegn et illusionsrum
(Materialer: papir, blyant, viskelæder, lineal)

Intro til forløbet: Perspektivets rolle i kunsten gennem tiden.
Hvornår opdagede man perspektivet?
Hvorfor nedbrød man senere perspektivet?
Hvordan bruges perspektivet som virkemiddel hos nutidige kunstnere?
4. Præsentation af opgaven (se PP)


Hvordan konstruere illusionen af et 3D-rum på en 2D flade?
Forskellige måder at konstruere et rum

Overlap
Centralperspektiv
Gradienter

Renæssance
Kubisme
Samtidskunst



Modul 2: Perspektivtegning

Vi ser på opgaven igen
Se Khan Academi (https://www.khanacademy.org/humanities/art-history-basics/tools-understanding-art/v/how-one-point-linear-perspective-works (10 min.)
Kort diskussion om perspektiv
Praktisk øvelse: tegn et rum på skolen. (materialer, papir, blyant,viskelæder, lineal)

Læs artiklen: “Perspektiver i kunsten” i Jonas Wolter: Temaer i kunsten 2” s. 17-24
Konstruktionen af centralperspektivet.
Øvelse og skitsering af perspektivisk rum


Modul 3: Farvelære
Kort intro til farveteori (kun Ittens)
Praktisk øvelse med akvarel: Farveblanding: primær og    sekundærfarver.
Vælg én af dine kasser/bogstaver  fra kompendiet. Overfør motivet til 3 stykker akvarelpapir ca. 10 x 10 cm. Farvelæg nu hver tegning ud fra en farvekontrast (komplementær, varm/kold, lys/mørk)
Lav øvelserne i perspektiv-kompendiet. Lav så meget du kan på  45 min. derhjemme
https://www.emu.dk/sites/default/files/Perspektivtegning%20-%20kompendie%20m.%20øvelser.pdf (skal udprintes)


Farveteori:
Primær, sekundær farver+ farve- kontraster


Modul 4: 2-punktsperspektiv
Gennemgå powerpoint om 2-punktsperspektiv
Lave øvelser

Læs Marianne Marcussens tekst om perspektiv pp. 9-14


Modul 5: Analyse af renæssancebilleder
Khan-Academy https://da.khanacademy.org/humanities/renaissance-reformation/early-renaissance1/painting-in-florence/v/masaccio-holy-trinity-c-1427
Analyse af forskellige renæssanceværker med perspektiv.
Hvad sker der med kunsten i renæssancen?
Idéudvikling og skitsering af eget værk: værkopgaven


Læs artiklen “Renæssancen (1400-og 1500-tallet) i Billedkunst s. 106-110
Prøv at svare på følgende spørgsmål:
Ordet ‘renæssance’ betyder genfødsel, men hvad er det en genfødsel af?
Hvad interesserer kunstnerne i renæssancen sig for? Hvad er idealet for deres kunst?

Begyndende formanalyse (rum, synsvinkel, lys/skygge, plasticitet/modelling, farver)
Betydningsanalyse: hvad vil værkerne kommunikere?

Middelalder og renæssance som stilperiode

Skitsering og idéudviklingsværktøjer


Modul 6: Værkudførelse
I skal have fundet en nutidig kunstner, som arbejder med perspektiv og som i kan lade jer inspirere af. I kan researche i bøger på internettet mm.
Noter, hvad kan I godt lide ved denne kunstners værk - hvordan kan jeg lade mig inspirere af denne kunstner/dette værk?
Inspiration
Skitsering
Analysen som værktøj til selv at skabe komposition, rum, synsvinkel, farver mm.


Modul 7: Værkudførelse


I skal have lavet mindst 3 forskellige blyantsskitser til, hvordan I forestiller jeres værk. Prøv forskellige muligheder og komposition af - hvad fungerer bedst, hvorfor?
Skitsering
Analyse som værktøj


Modul 8: Færdiggørelse af værk
Skriv refleksioner: Hvad har jeg taget med i mit endelige værk fra vores øvelser (perspektiv og farve) og analyser af forskellige værker med perspektiv?


Modul 9: Udstilling af værkopgave
Værket skal være færdigt + I skal have givet det en titel.


Kuratering og udstillingstekster







Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb# Biolæder

Biolæder

Materialeeksperiment
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Forløb# Fotografiet og identitet

Fotografiet og identitet:

Blikket og billedet
- et portrætprojekt med udgangspunkt i fotografiet.

Formål med forløbet er at indlede en dialog med eleverne om, hvordan man fortæller personlige historier med fotografiet, hvad enten man laver et gennemarbejdet portræt, en fotoserier eller enkelte snapshot. Jeg er optaget af at se elevernes billeder og erfare, hvordan hver enkelt elevs blik og historier vil komme til syne.

Eleverne vil, igennem mødet med fotografiet, prøve kræfter med den kreative proces både før, under og efter det øjeblik, det tager at tage et billede og blive bevidste om visuelle fortællinger, fotografiets muligheder og brugen af kameraet som et personligt redskab.
Med temaet ‘Portrætter’ er ideen at arbejde med elevernes fantasi og abstraktionsevne og med alle de måder, man kan fortælle om en person på. I en tid hvor alle tager billeder og deler dem, forekommer det mere relevant end nogen sinde, at vi bevidstgør os om, hvad vi ser, måden vi ser på, og hvordan vi videregiver dette blik. Projektet handler om kvaliteterne ved iagttagelsen om og hvordan denne evne både kan rumme den medlevende og den nøgterne betragtning, alt efter fortællerens ønske.
I arbejdet med iagttagelsesprocessen skelner vi, under hele forløbet, mellem det personlige og det private for at udvikle en forståelse af, hvordan det personlige kan tilføre omverdenen empati, indsigt og inspiration, hvorimod udstillelsen af det private, frarøver os fantasien og den intimsfære alle mennesker har brug for at værne om, for at kunne være sig selv. Projektet berører således også spørgsmål om identitet og om rollen som fortæller.



Med denne bevidsthed i bagagen handler projektet om at videregive iagttagelser til omverden. Fra praksis vil vi nærme os en bevidstgørelse af billedets virkemidler. Processen vil gå igennem det fotografiske, og vi vil bruge de forhåndenværende kameraers muligheder.

Eleverne vil blive stillet en række opgaver under vejs. Opgaverne handler om at fortælle i billeder, og om hvordan billedelementerne påvirker aflæsningen af billedet. Elevernes arbejder vil, sammen med forskellige professionelle kunstneres værker, blive brugt til gennemgang og dialog om billedernes indhold og fokus. Det er vigtigt for projektet, at alle eleverne deltager aktivt i projektet, da vi også arbejder med at den enkelte elev får en fornemmelse af sit eget blik og gør sig sine egen erfaringer med at bruge kameraet som et personligt redskab.

Kernetekster:
'Omkring fotografiet'
Fra Billedkunstbogen af Katrine C. Busk, forlaget Columbus, 2017
Uddrag fra 'På tærsklen af fotografiet'
Billedkunstneriske strategier i Statens Museum for Kunsts fotografiske samling, Inger Ellekilde Bonde, 2023
Bruno Ingemann Billedteori, i uddrag - især mhp Roland Barthes, 1989
Om (fotografisk) forsvinding Af Lars Kiel Bertelsen, 2010

Metode:
Vi arbejder ud fra begrebet TAP (teori, analyse, praksis), der er skabt for at sætte ord på den læring, der finder sted i kunstneriske undersøgelser i billedkunstundervisningen, når teori, analyse og praksis vekselvirker. Det særlige for kunstneriske undersøgelser er, at de er fokuseret på skabelsesprocesser i bred forstand: https://issuu.com/praxisflips/docs/l_sepr_ve-endelig/s/12032164





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer