Y - Sønderborg Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Y - Sønderborg Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3g SP/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Y - Sønderborg Statsskole
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Ana Maria Contreras Green
Hold
2023 SP/1 (
1g SP/1
,
2g SP/1
,
3g SP/1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Caminando
Titel 2
Mis vacaciones
Titel 3
Colombia
Titel 4
Un mes en Málaga
Titel 5
Comida y gente
Titel 6
Migración a Estados Unidos
Titel 7
Fiestas
Titel 8
Clima y gente
Titel 9
Música latinoamericana
Titel 10
Forløb#9
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Caminando
Begynderspansk
Formål:
Forløbet er en introduktion til det spanske sprog og den spansktalende verden.
Faglige mål og indhold:
Eleverne skal kunne:
- Kende, forstå og anvende grammatiske emner i spansksprog: morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik.
- Læse og forstå korte spansksprogede tekster
- Forstå hovedtræk i talt spansk
- Tale spansk i korte dialoger
- Have kendskab til almene emner, dvs. emner der har tilknytning til dagliglivet, personrelaterede eller kultur- og samfundsrelaterede emner.
- Beskrive billeder og handlinger
- Udtrykke sig skriftligt på en sammenhængende spansk
Kernestoffet er:
- Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning.
- Centrale samfundsmæssige og regionale forhold i Spanien og andre spansksprogede områder.
- Fagets centrale hjælpemidler og anvendelse af digitale hjælpemidler.
- Et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation.
- Et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner:
• Hilsemåder
• Studier og skole
• Mad og drikke
• Tal 0-1000
• Tøj og farver
• Indkøb
• Ugedagene, måneder
• Klokken
• Vejret
• Familie
• Fritidsinteresser
• Spanien og Latinamerika
• Byen – ar finde vej
• Transportmidler
• Bolig
Materiale:
- Caminando – Grundbog og Øvebog, Unidad 1a – Unidad 4c. (Clausen, Inge Margrethe et.al – Gyldendal 2009. 1. udgave)
- Supplerende materiale fra andre begyndersystemer. F.eks. Tapas (Zambrano & Clausen- Gyldendal 2009)
- Diverse billedmateriale
- Korte videoer fra YouTube
- Lege og spil
- Interaktive øvelser fra internettet
Indhold
Kernestof:
I dag skal I præsentere jer på spansk. Repeter hvordan I fortæller hvem I er, hvad I hedder, hvor I bor, hvilke sprog I taler, osv.
Øv bøjning af verbet ESTAR (at have) s. 32.
Afsnit
description
Lav øvelse 6 a) (øvebog s.14, som I fik kopier af sidste gang)
image.png
Træn spørgeord i quizlet (følg linket)
https://quizlet.com/854068971/sporgeord-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Øv ordene i quizlet (følg linket) indtil I lærer dem udenad
https://quizlet.com/857102741/en-la-cafeteria-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Øv listen med udtryk som "el cliente" og "el camarero" siger
Øv farvene i quizlet indtil I lærer dem udenad (følg linket)
https://quizlet.com/860219963/los-colores-caminando-2c-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Lær gloser om tøj i quizlet
https://quizlet.com/863022220/la-ropa-toj-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Bliv færdig med at lave to sætninger til hvert billede (IR+ a
IR a _ IR en.pdf
description
Øv også quizlet med tøj og farver igen
Tag gerne farverigt tøj på
Bliv færdig med at besvare alle spørgsmål til "Vamos de compras" (s. 37-38)
Øv følgende regelmæssige verber, både betydning og bøjning:
Repeter bøjning af verber "Ir" (at gå, at tage sted, at køre) så du lærer den udenad
Opgave 4:"Tus vestidos" (øvebog, s. 21)
Lav opgaver 11-A og B (øvebog s.23)
Repeter GUSTAR og lær at bøje det udenad ved hjælp af udleveret dok. (er vedhæftet her)
La familia
Lær familie gloser udenad ved at øve på quizlet (følg linket)
Øv quizlet med gloser fra teksten "Aurora Aragón"
https://quizlet.com/877219260/caminando-3a-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
De som ikke var til stede sidste gang skal have læst og oversat teksten "Aurora Aragón de León" (s. 46-47)
Bliv færdig med at læse og forstå teksten "Aurora Aragón" (Caminando s. 46-47) og besvare alle spørgsmål (s.47)
Practicar 10 minutos en Duolingo
Øv klokken og skriv følgende med ord:
Øv duolingo hver dag
Skriv 3 nye ord du har lært udenad i duolingo. Øv tidsudtryk i quizlet
https://quizlet.com/890741994/tidsudtryk-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Øv udtryk med TENER i quizlet, indtil I lærer dem udenad
https://quizlet.com/892404864/udtryk-med-tener-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Medbring jeres DP1
Udtryk med TENER
Medbring DP1
Øv quizlet "En la ciudad", indtil I lærer ordene udenad
Husk også at øve duolingo
quizlet: en la ciudad
Bliv ved med at øve quizlet med "stedsangivelser"
I skal have læst teksten og besvaret alle spørgsmål til "En la ciudad de León" (s. 55-57) inden modulet i dag.
Bliv ved med at øve bøjning af QUERER (ie) og PODER (ue)
Vælg 5 adjektiver der bruges med SER i dok. "Adjetivos para describir a una persona" som I fik udleveret sidst (den 24/4) og lær dem udenad.
Repeter bøjning af verber SER og TENER.
Lær bøjning af HABER udenad, samt bøjning af -ar -er og -ir verber i perfektum. Se Caminando s. 67
Øv din præsentation, både din egen del og hele beskrivelsen
Øv Duolingo 5 min. hver dag
Øv duolingo og emner som ugedage, måneder, tal, vejret, familiegloser, verber, nærfremtid, klokken, osv.
Prøve 1g SP1 B.docx
description
Prøve 1g SP1 A.docx
description
Vi øver perfektum og vi laver repetitionspil
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. Español
04-12-2023
2. Español
14-01-2024
Prøve
15-01-2024
3. Español
26-01-2024
4. Español
19-02-2024
5. Español
10-03-2024
Prøve: billedbeskrivelse
10-04-2024
6. Español
05-05-2024
8. Oplæg i grupper
08-05-2024
8. Prøve
22-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Mis vacaciones
Forløbet har til formål at arbejde med perfektum samt træne kommunikativ kompetencer gennem fortælling af elevernes ferier og rejser.
"Qué has hecho este verano?" (video + tekst)
www.videoele.com
Grammatik:
- Perfektum
Fokus:
- Billedbeskrivelser
- Mundtlig fremstilling
Indhold
Kernestof:
Skema Perfektum.pdf
description
Repeter brugen af perfektum og lær bøjning af HABER udenad (se vedhæftet dok).
Blev færdig med at oversætte teksten "Qué has hecho este verano". Brug evt. www.ordbogen.com
Mis vacaciones
Lav opgave 3 i dok. "Actividades Qué has hecho este verano?" (Sæt spørgsmålene sammen med det korrekte svar)
2024_Video_Mis vacaciones de verano.docx
description
Undersøg på internet og besvar skriftligt: - Dónde está Colombia?
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Colombia
Gennem dette forløb har eleverne fået kendskab til politiske, sociale og økonomiske udfordringer i Colombia y de seneste årtier. Der arbejdes desuden med narkohandlen.
"Mario de Colombia" (La identidad contrastada)
"María llena eres de gracia" (film )
- Foredrag med Salka Wollesen Breum ("Mi cuerpo/min krop") om Colombia og projektet
Grammatik:
- Repetition Perfektum
- Gerundium
Indhold
Kernestof:
Besvar på følgende spørgsmål til teksten Colombia (udleveret kompendium s. 11)
Læs og forstå vedhæftet dokument om Colombia
Colombia_Mi cuerpo_min krop.pdf
description
https://www.micuerpominkrop.dk/
Kig rundt i hjemmesiden og se den første video om organisationens arbejde i Colombia
Colombia_2024_Micuerpo_Minkrop.pdf
description
2024_Colombia.pdf
description
Actividades _Mario de Colombia.docx
description
Skriv 3 ting om Colombia som du mener var interessante, spændende eller overraskende og som du lærte fra foredraget i torsdags.
De som ikke var i modulet 10/9 skal have læst og forstået Mario de Colombia s. 22-25.
I skal mindst have læst og forstået s. 26-27 om "Mario: un estudiante internacional"
https://quizlet.com/dk/941464916/colombia-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Øv gloser i quizlet (følg linket)
Øv quizlet om Colombia igen
https://quizlet.com/dk/941464916/colombia-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Billeder-DP1-opgaver María llena eres de gracia.docx
description
I dag skal I arbejde på skolen. I vil træne DP1-opgaver.
2024_Øvelser til DP1_Mario de Colombia.docx
description
Som forberedelse til oplægget skal I læse denne artikel (på dansk)
https://www.femina.dk/agenda/koen-identitet/vera-var-13-aar-gammel-da-hun-fandt-ud-af-hun-hverken-var-mand-eller-kvinde
Gerundium 2.g_2024.pdf
description
Husk at aflevere Caminando
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. Trabajo escrito español: mis vacaciones
06-09-2024
2. Trabajo escrito español: Colombia
22-09-2024
3. Trabajo escrito español: Colombia 2
03-10-2024
4. DP1: Héctor de Nicaragua
24-10-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Un mes en Málaga
I dette forløb arbejder vi med Marie, en dansk pige, som er på sprogskole i Málaga. Hun fortæller om kulturmødet med spanierne . Eleverne arbejder med forskellige aspekter af det spanske samfund, såsom familieforhold, turisme, kulturforskel, arbejdsløshed og fattigdom.
I forløbet bliver eleverne introduceret for Delprøve 2 genrer.
"Un mes en Málaga": Lærke Marie Ryge og Camilla Jürgensen. Udgivelse: Forlaget MitDigitaleGym 2018. Kapitlerne: 1-5
Indhold
Kernestof:
Øv bøjning af ESTAR i præsens og lær den udenad. Øv desuden gerundium-endelser
Lyt til Kap. 1 i "Un mes en Málaga" (denne gang uden at læse teksten samtidig). Lyt til den flere gange
Cap 1 - unmesenmalaga
Øv Lande og nationalitetsadjektiver (Opgave 1 - Un mes en Málaga - cap 1: Gramática)
Lyt til cap. 2 Un mes en Málaga, mens du følger med i teksten.
Lyt og læs kap. 2 igen og øv udtale og intonation. Jeg vælger nogle der skal læse højt.
Opgaver_Refleksive verber.docx
description
La rutina diaria en español, Tío Spanish
Læs og forstå vedhæftet dok. om refleksive verber
Refleksive verber _og med diftongering og vokalskifte.docx
description
quizlet.com
Lær refleksive verber i quizlet.
NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 3 Mi rutina diaria
Øv bøjning af LAVARSE og lær den udenad
La foto del día.docx
description
Vælg ét billede i dok. og forbered en billedbeskrivelse med stikord (stikord skal skrives på papir/hæftet, ikke pc)
I vil få lidt tid til redigering af jeres video i starten af modulet, hvis I ikke er helt færdige
Repeter brugen af refleksive verber og refleksive pronomener. Se mine kommentarer til jeres sidste aflevering og ret dine fejl, især i den sidste opgave. Vær opmærksom på placering af det refleksive pronomen
Læs Un mes en Málaga cap. 3: "Un día típico en Málaga" og besvar alle spørgsmål skriftligt.
https://quizlet.com/dk/220656057/cap-3-tidsudtryk-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Øv quizlet med tidsudtryk indtil I kan huske alle ord.
Øv bøjning af PENSAR (ie) og PODER (ue) i præsens indtil I lærer dem udenad
Hvordan skriver man en...._alle genrer_spansk.docx
description
Det er meget vigtigt at være til stede i dag. Jeg vil introducere jeres nye DP2, samt værkstøjskassen (dvs. jeres hjælpemiddel) I vil begynde at skrive DP2 i modulet.
Un mes en Málaga - cap. 4
Øv quizlet med gloser fra cap. 4. Husk at logge ind først så I kan lave alle øvelser
Bliv færdig med alle spørgsmål til cap. 4 Un mes en Málaga
Medbring jeres sidste DP1
Læs og forstå DAGBOG: Ir de tapas (Un mes en Málaga cap. 5)
Øv gloser til kap. 5 i quizlet
Ir de tapas _ quizlet
Repeter brugen af MUY og MUCHO i "Un mes en Málaga" kap. 5 (Under Gramática) og lav tilhørende opgaver:
Cap 5 Grámática - unmesenmalaga
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Comida y gente
Forløbet har til formål at introducere eleverne for madkultur i udvalgte steder i den spansktalende verden og at arbejde med datider. Der arbejdes med forskellige aspekter af madkultur, såsom nationalidentitet, kulturblanding, historie, turisme og traditioner.
- Sabor a España: Las tapas son comida de reyes (España en la calle - Kloch & Tønner, Gyldendal 2019, sider 20-22)
- La comida nikkei en Lima, Perú (Street Food - Netflix)
- Adónde fuiste ayer? (video + tekst SGEL Español para extranjeros)
https://www.youtube.com/watch?v=JJPIRRwvENo
- Kompendium Præteritum & Imperfektum
- Billedbeskrivelse
- Stort Tapadyst: elevpræsentationer i grupper
- Repetition grammatik: genitiv, muy & mucho, possessive pronomener,.
- At skrive et brev
Indhold
Kernestof:
2025_Sabor a España_Las tapas.pdf
description
Bliv færdig med "Traducción normal" i Un mes en Málaga, cap. 5
Alle skal have læst og forstået teksten "Sabor a España. Las tapas son comidas de reyes" (dokumentet ligger i modulet den 5/3)
Minlæring
Repeter "Brugen af præteritum" ved at læse i Min læring (følg linket)
Qué hizo María ayer.jpg
description
Husk jeres "kompendium" med præteritum
Husk blyant og viskelæder
2024_Qué hiciste ayer_tekst_spm..docx
description
Øv bøjning af SER og ESTAR i præteritum
Alle skal have læst og forstået "Qué hiciste ayer" (dok. den 28/3) Se også videoen
Bliv færdig med at besvare alle spørgsmål til videoen ¿Qué hiciste ayer?
Actividades_Netflix Street Food Perú.docx
description
Se "Street Food Latinamerika" (afsnit om Peru) på Netflix, hvis du ikke var til stedet i sidste modul (den 4/4)
DP2 afleveres i hånden. Læg den i mit dueslag (AC) senest i morgen i 1. frikvarter
Husk at tage jeres brev.
Læs og lær om Imperfektum i minlæring
Øv bøjning af Imperfektum i -ar, -er og -ir verber. Lær også at huske de 3 store grunde til at bruge imperfektum: beskrivelser, vaner, ubestemt antal gange.
Husk at medbringe "Værktøjskassen"
Lav opgaver 113.B og 114.A i Imperfektum-kompendiet s. 67. Alle verber skal bøjes i imperfektum.
image.png
Alle grupper præsenterer sine tapas.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
8. Trabajo escrito español: Tapas
16-03-2025
DP1: Deporte femenino
25-03-2025
DP2: Deporte femenino
30-04-2025
9. Trabajo escrito español_Mad_præteritum
11-05-2025
Minitest: Comida y gente
14-05-2025
Den store tapasdyst med mundtlig præsentation
23-05-2025
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Migración a Estados Unidos
Materiale: Kompendiet lavet af læreren, der indeholder følgende:
- Introduktion til "Hispanos en Estados Unidos" (dansk): Hvilken baggrund har hispanics, og hvor bor de i USA? Mexico, Puerto Rico, Cuba, El Salvador, Den Dominikanske Republik, Guatemala (Viva la Vida - Grundbog - L&R , 2017, sider 110-115)
- Flujos migratorios México - Estados Unidos + La frontera entre Estados Unidos y México
- Los hispanos en Estados Unidos (Viva La Vida - Grundbog - L&R 2017, sider 116-117)
- La historia de Astrid (Viva La Vida - Grundbog - L&R 2017, sider 119)
- Hispano, latino, chicano o americano? + Spanglish (Viva La Vida - Grundbog - L&R 2017, sider 124-126)
- Sueños - Héctor Nieto Montoya (Al otro lado - Gyldendal 2004)
- El paso - César Urbina Nieto (Al otro lado - Gyldendal 2004)
- El sueño americano - Los Rakas (sang, video og tekst)
https://www.youtube.com/watch?v=q3M-wri0HZg
- Santiago Bernal (uddrag): las Maras Salvatruchas - Dream Act. (Retratos Latinos en California" . Gyldendal 2012, sider 74-82)
- Camila Cabello de Fifth Harmony (artikel)
https://www.univision.com/musica/pop-en-ingles/camila-cabello-de-fifth-harmony-habla-sobre-ser-inmigrante-cubana-mexicana-en-eeuu
- Foredrag med Rasmus Krath: På farlig vandring med en familie fra Venezuela igennem Darién Gap junglen på deres vej mod USA.
- Film "Sin nombre"
Indhold
Kernestof:
Bliv færdig med alle øvelser til verbalperifraser med infinitiv: 159-161
Responde las preguntas 1-7 en el compendio (página 8)
quizlet.com
https://quizlet.com/dk/1066986312/la-frontera-migracion-a-estados-unidos-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Tilslut jer holdet på quizlet (se link) og øv sættet "la frontera" (næste link). I skal være logget ind for at få lov til at lave alle øvelser.
Bliv færdig med dine 4 spm. og svar til opgave 3 (s.19)
Se under "Elevfeedback" hvad I skal lave i modulet.
Hoy revisamos las tareas que habéis hecho en el compendio en los módulos anteriores y aprendemos un poco de gramática.
Lav A-1: Actividades Spanglish (Verdadero o Falso) s. 29-30
Besvar de to spørgsmål med ubestemte pronominer fra tavlen i sidste modul. Besvar benægtende
Lav opgaver 1-2: "El sueño americano" (side 38).
Genlæs tekst A (fra DP1) og læs og forstå teksterne B og C (fra DP2)
Guide til DP2.docx
description
Jeres forberedelse til fællestimen er at gå ind på FN´s Internationale Organisation for Migration. Klik på pilene under "Our vision" og find ud af, hvordan de arbejder med migration.
www.iom.int
Medbring kompendiet til at skrive noter på s. 70
Dine noter om foredraget Migración: De vigtigste ting om familiens rejse: hvad, hvem, hvor(hen), hvornår, hvorfor.
Øv jer til at forstå betydning af alle ord på s. 57.
Lav opgaverne i Minlæring (følg linket)
Minlæring
Læs om Indirekte Objekt i Minlæring (hele kapitel) Læs og forstå, lav ikke opgaverne
Undersøg på nettet om "Maras Salvatruchas". Hvad er det?
Contesta las siguientes preguntas en tu compendio, página 71.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. Español: mis vacaciones
27-08-2025
2. Español: Sueños
17-09-2025
3. DP1: La pobreza en España
18-09-2025
4. DP2: La pobreza en España
03-10-2025
5. Español: Santiago Bernal
03-11-2025
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Fiestas
Forløbet beskæftiger sig med to store traditioner i hhv. Mexico og Spanien.
Tekstmateriale og opgaverne udleveres som et fysisk kompendium lavet af læreren.
El día de muertos en México:
- Sang:
https://rockalingua.com/songs/day-dead
- "Día de Muertos en México" (El mundo en español - Habla con Eñe 2024, sider 98-99)
- Filmen Coco. (2017 Lee Unkrich og Adrian Molina)
- Canción "Un poco loco" (fra filmen Coco)
- Video: "El día de muertos en México"
https://www.youtube.com/watch?v=KayK9-_GKXc
Besøg af en herboende mexicaner og hendes alter. Hun fortæller om forskellige aspekter af de dødes dag og om hvilken betydning denne fejring har for hende, hendes familie og den mexicanske samfund. Efter hendes præsentation interviewer eleverne hende.
Moros y Cristianos en España
- Video: Fiestas de moros y cristianos (Learn Spanish with
SpanishPod101.com
)
https://www.youtube.com/watch?v=_d629Dfnq7M&t=24s
Supplerende:
- Video: La fiesta de moros y cristianos en Alcoy
https://www.youtube.com/watch?v=WMR9pIN962w
- La historia animada de España (engelsk)
https://www.youtube.com/watch?v=nPcfZLaMoAo
- Introduktion "Maurere og kristne" (Fiestas - Christensen & Madsen, Systime 2024, s.24-25)
- La Reconquista año a año (engelsk)
https://www.youtube.com/watch?v=pmtzmqLOAVA
Andre fester:
I grupper har eleverne arbejdet med endnu en fest, som har præsenteret for hele holdet:
- grupper 1-2: San Fermín
- grupper 3-4: La feria de Abril
- grupper 5-6 La tomatina
- grupo 7: La navidad
Indhold
Kernestof:
SRP med spansk - dec. 2025.pptx
description
Vuelve a leer el texto "Día de Muertos en México" (pág. 3-4) y practica el vocabulario más importante
Øv jeres spørgsmål til Jazmin
Lav opgave 4. "Completa el texto" (s.6 i kompendiet)
Grupo 1_San Fermin.pptx
description
Grupo 2 _San Fermin.pptx
description
Grupo 3_ La feria de Abril.pptx
description
Grupo 4_La Feria de Abril.pptx
description
Grupo 5_ La tomatina.pptx
description
Grupo 6_La Tomatina.pptx
description
Gem gruppepræsentationer i jeres computer
Medbring høretelefoner
Gense videoen og forsøg at forstå den uden undertekster.
Learn Spanish Holidays - Moors and Christians Festival - Fiestas de Moros y Cristianos
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Clima y gente
Gennem dette forløb får eleverne kendskab til konsekvenser af klimaforandring i Spanien.
Kernestof:
- "Calor extremo: en verano tenemos que jugar al fútbol a las 7 de la mañana" (España frontera Climática - Columbus 2024) s. 10-15
- Klimavenlig tøjproduktion. Javier produce ropa ecológica y sostenible. (España frontera Climática - Columbus 2024) s.80-85.
- Video: "Ropa barata y que dura muy poco en tienda"
https://www.youtube.com/watch?v=glRnwDwFNj8
Supplerende:
- Spanien tørster under en brændende sol (dansk) España frontera climática - Columbus 2024, s. 8-10
- Reportage DR Jorden kalder: Tørlagt Costa del Sol (Horisont)
Grammatik
- repetition refleksive verber
- Konditionalis
- Repetition Perfektum
- Pluskvamperfektum
- Objektspronomener
Indhold
Kernestof:
Medbring Værktøjskasse og opgaver til værktøjskasse
Læs intro på dansk: "Spanien tørster under en brændede sol". Kompendiet s. 1-3
Husk blyant og viskelæder
quizlet.com
https://quizlet.com/dk/1132897534/clima-y-gente-3g-sp1-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Medbring værktøjskasse og hæftet med opgaver til værktøjskasse
Bliv færdig med opgaver 1-2 til teksten "Calor extremo..." (s. 10-14)
Husk "Clima y gente" + Værktøjskassen + opgaver til værktøjskassen
Repeter tøj og farver
Ropa y colores.pdf
description
Var du fraværende i modulet inden ferie, skal du have læst og forstået teksten "Javier produce ropa ecológica...." (s. 18), indtil "propio negocio" (før "Negocio de proximidad")
'Fast fashion', ropa barata y que dura muy poco en tienda - Salvados
Husk at medbringe "Opgaver til værktøjskassen"
Lav opgaver 21-24 i "Opgaver til værktøjskassen" (s.4) hvis du ikke var til stede fredag d. 13.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Música latinoamericana
Indhold
Kernestof:
Opgaver 27-30 (Opgaver til værktøjskasse s. 5)
Alle skal have læst og forstået sider 4-5 færdig (Kompendiet Música Latinoamericana)
Busca en internet qué es la cumbia (colombiana)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Terminsprøve
26-03-2026
13. DP2: Cambio de vida
24-04-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Forløb#9
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79343508610", "T": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79343508610", "H": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79343508610" }