Y - Sønderborg Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Y - Sønderborg Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 HI/e - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Y - Sønderborg Statsskole
Fag og niveau
Historie A
Lærer(e)
Kristian Østergaard Rasmussen
Hold
2023 HI/e (
1e HI
,
2e HI
,
3e HI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Rom fra republik til Romerriget
Titel 2
Grønland DHO
Titel 3
Familien og velfærdsstaten
Titel 4
Aztekerne
Titel 5
National identitet og imperialisme
Titel 6
Første verdenskrig
Titel 7
Første verdenskrig forsat
Titel 8
Tyskerne, nazismen og folkemord
Titel 9
Afkolonisering
Titel 10
Velfærdsstaten
Titel 11
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Rom fra republik til Romerriget
Formål:
Formålet med dette forløb er udover at forstå hvordan Rom gik fra bystat, republik til Romerriget og Europas største imperium, så fokus også på hvordan Rom bruges i dag som reference punkt og ideal.
Fokuspunkter:
Forståelse af Rom tilblivelse republikken og Romerriget, deri Roms betydning for senere tiders riger og stater i Europa og Danmark. Det politiske system samt oligarkiet omkring det. Fokus vil også være på Rom som Europas første store imperium. Fokus vil være på, magtstrukturer i form af del og hersk og client og patron forhold. Herefter vil være på centralisering af magten som eksistentiel for opretholde Romerriget. Samt hvordan Rom kunne sammenholdes i så mange Rom, altså hvorfor der var et ønske fra periferien om at knytte sig til Rom. Der vil også være et fokus på imperiums teorier i hvordan imperiers sociale, kulturer, politik og miltære logik styrer dem. Herefter på Roms forfald og hvordan Roms fald kan tolkes på mange forskellige måder.
Arbejdsformer:
Individuelt
Remediering video og turistinformationer
Kildekritisk læsning
Historiebrug - hvordan bruges Roms fald
Arbejde med spørgsmål i forhold til at lære redegørelse og analysering af en tekst.
Kilder:
Gladiator klip film - Militær og politisk system
Teenage life of a roman
Titius Livius - Myten om Rom
Marcus Cicero - Valgråd til broderen
Monty Python - What have the Romans ever done for us?
Lenin - Center udnytter periferien
Kennedy - Imperial overstretch
Said - Orientalisme
Kongerækken - Rom lever videre overalt
Goldschmidt - Roms fald
Gibbon - Roms fald
Peter Neergaard - Roms fald
Indhold
Kernestof:
Zweig og Jünger.pdf
description
Gladiator - Initial Battle Scene
Færdiggør analysen af Zweig kilden
Læs s. 53-58 i Kühle Romerriget Antikken (6).pdf
description
Læs: s. 58-60 i Kühle Romerriget Antikken .pdf
description
Læs: Titus Livius - myten om Rom.docx
description
Hieraki Rom politisk og socialt.docx
description
Lyt: Antikkens Rom #1: Brodermord og voldtægt - skabelsesmyter og #metoo banede vej for republikken
Genlæs: s. 58-62 i Kühle Romerriget Antikken .pdf
description
Skab en skabelsemyte.docx
description
Læs: Cicero valgråd.pdf
description
Ben Hur (2016) Roman march into Jerusalem
Rome (HBO) - Octavian's Speech to the Senate
Genlæs: s. 62-67 i Kühle Romerriget Antikken .pdf
description
Roman_Empire_125.png
description
Læs s. 46-49 i Romerriget som imperium.pdf
description
What Have The Romans... - Monty Python"s Life of Brian
Læs: Imperium teori.pdf
description
Spørgsmål til Rom som imperium.docx
description
Imperium teori.docx
description
Læs s. 49-52 i Romerriget som imperium.pdf
description
Surviving the First Arena Fight | Gladiator | All Action
6180.png
Lyt: Antikkens Rom #7: Helte og sex – Roms digtere løb en stor risiko, når de skrev deres værker
Læs s. 74-77 i Det romerske kejserdømme - Peter Frederiksen Vores verdens historie.pdf
description
Roms fald - hvordan.docx
description
Læs: Imperiets undergang.pdf
description
Lyt: Antikkens Rom #17: Hunner og vandaler hærgede Rom i kejsertidens sidste dage
Årsagsforklaringer Roms fald.docx
description
Rome downfall time (1).docx
description
Læs Edward Gibbon det romerske riges fald.pdf
description
Læs s. 81-84 (Hop over det blå metode) i Det romerske kejserdømme - Peter Frederiksen Vores verdens historie.pdf
description
Supplerende stof:
Skema kildeanalyse.docx
description
Individuel opgave - Rom 1e.docx
description
Asynkron undervisning 1e 16.docx
description
Ben Hur (2016) Roman march into Jerusalem
Rome (HBO) - Octavian's Speech to the Senate
Kildeanalyse Cicero.docx
description
A glimpse of teenage life in ancient Rome - Ray Laurence
Romerriget og storbyen spørgsmål.docx
description
Spørgsmål imperium del 1 Rom.docx
description
What Have The Romans... - Monty Python"s Life of Brian
Peter Nedergaard - Roms fald.docx
description
Årsagsforklaringer Roms fald.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Grønland DHO
Forløbet har fokus på det koloniale forhold mellem Danmark og Grønland. I historie fokuseres på den grønlandske historie, særligt relationen mellem Grønland og Danmark. Danskfaget har samme emne og bruger dokumentarfilm til at belyse emnet.
Forløbet lægger op til at eleverne skriver DHO om emnet - og derfor er træning i akademisk skrivning og skriftlighed en væsentlig del af forløbet.
Følgende tre opgaveformuleringer kan der vælges mellem:
Opgave 1 - Grønlandsk selvopfattelse:
Overordnet problemformulering: Hvilke konsekvenser har den danske tilstedeværelse haft for grønlandsk selvopfattelse? (Denne problemformulering skal indarbejdes i din indledning og besvares i din konklusion.)
Anvisning: Giv en kort redegørelse for dansk tilstedeværelse og magtudøvelse i Grønland i perioden 1953 til nutiden. Lav en analyse af DRs dokumentar Historien om Grønland og Danmark (2022), afsnit 4 “Det nye Grønland” med fokus på fremstillingen af den udvikling og forandring, der sker i Grønland fra 1960erne, og hvilken rolle danske politikere og økonomer spiller deri. Din analyse skal vise eksempler på dokumentargenrens brug af lingvistiske, auditive og visuelle virkemidler, herunder vinkling, autenticitetsmarkører og dramatiseringer. Lav desuden en kildeanalyse af Nikolaj Rosings tale (1970) med fokus på konsekvensen af den danske tilstedeværelse i Grønland. Lav i forlængelse heraf en diskussion om udfordringerne ved grønlandsk selvopfattelse, hvor du inddrager begreberne kolonimagt og fødestedskriteriet.
Opgave 2 - Problemer i Grønland
Overordnet problemformulering: På hvilken måde kan DRs dokumentarfilm Flugten fra Grønland (2007) opfattes som en tendentiøs fortælling om Grønlands samfundsstrukturer. (Denne problemformulering skal indarbejdes i din indledning og besvares i din konklusion.)
Anvisning: Giv en kort redegørelse for dansk tilstedeværelse og magtudøvelse i Grønland i perioden 1953 til nutiden. Lav en analyse af Poul Erik Heilbuths dokumentarfilm Flugten fra Grønland (2007) med fokus på fremstillingen af forholdene i samtidens Grønland. Din analyse skal vise eksempler på dokumentargenrens brug af lingvistiske, auditive og visuelle virkemidler, herunder vinkling, autenticitetsmarkører og dramatiseringer. Lav en kildeanalyse af Hans Enoksens pressemeddelelse Manipulatorisk DR-dokumentar om Grønland (2007).Lav i forlængelse heraf en diskussion af, hvorfor DR-dokumentaren skildrer Grønland med den vinkling – med inddragelse af historiefaglige og danskfaglige begreber.
Opgave 3 - Kampen om Grønland
Overordnet problemformulering: Hvilke kulturelle og identitetsmæssige kampe foregår i det moderne Grønland? (Denne problemformulering skal indarbejdes i din indledning og besvares i din konklusion.)
Anvisning: Giv en kort redegørelse for dansk tilstedeværelse og magtudøvelse i Grønland i perioden 1953 til nutiden. Lav en analyse af Kenneth Sorentos dokumentarfilm Kampen om Grønland (2020) med fokus på fremstillingen af de fire hovedpersoners kamp for, hvordan Grønland skal udvikle sig. Din analyse skal vise eksempler på dokumentargenrens brug af lingvistiske, auditive og visuelle virkemidler, herunder vinkling, autenticitetsmarkører og dramatiseringer. Lav en kildekritisk analyse af rockbandet Sumés sang Inuit Nunaat (1974) med fokus på deres opfattelse af kampen om Grønland. Lav i forlængelse heraf en diskussion om udfordringerne ved identitetsdannelse i Grønland, hvor du inddrager historiefaglige og danskfaglige begreber, fx selvstændighed og grønlændernes selvopfattelse.
HISTORIE:
Statsminister Mette Frederiksen gav i 2020 en undskyldning til de seks nulevende af de 22 grønlandske børn, som blev sendt til Danmark i 1951 som en del af et stort statsligt pædagogisk projekt. Andre politikere som formand for De konservative Søren Pape Poulsen kaldte i valgkampen i 2022 Grønland for "Afrika på is", underforstået at det er et udviklingssamfund. Der er stadig mange spor, der peger på det koloniale forhold mellem Danmark og Grønland. Men hvad tænker grønlænderne om forholdet til danskerne - og hvad tænker de om deres egen identitet?
Problemstillinger:
Hvordan var/er danskernes forståelse af grønlænderne?
Hvordan var danskernes selvforståelse i rollen som kolonibestyrere? Var Danmark den gode kolonimagt? Var/er grønlænderne ofre?
Forandres relationen mellem Grønland og Danmark i disse år?
Hvorfor diskuteres det blandt historikere om Grønland har været en dansk koloni?
Forløbet lægger op til at eleverne skriver dansk-historie-opgave om emnet - og derfor er træning i akademisk skrivning og skriftlighed en væsentlig del af forløbet.
INTRO til temaet Grønland:
Dokumentarfilm Isbryder fra Danmarks Journalisthøjskole om grønlandske studerende i Danmark med formålet at skabe identifikation mellem de danske og grønlandske unge:
https://www.youtube.com/watch?v=2je_vTAA630
(19 min)
Perspektivering:
Niviaq Korneliussen – forfatter til Blomsterdalen (2020):
Hør med her:
https://www.gyldendal.dk/produkter/blomsterdalen-9788702278385
"Unge grønlændere spejler sig i Blomsterdalen", artikel fra Dansknoter, marts 2023
INTRO til dokumentarfilmgenren:
Granild/Wolfhagen: DOX (2016) i uddrag: s. 16-26 og 33-44
Kulturmagasinet GEJST om dokumentargenrens ”virkelighed” og ”iscenesættelse” (på CFU)
Herefter dokumentarfilmanalyse af:
Den deltagende: Historien om Grønland og Danmark, episode 4 ”Det nye Grønland” (2022)
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_350858
Den autoritative: Flugten fra Grønland (findes på CFU) fra 2007
Den observerende: Kampen om Grønland (findes på CFU) fra 2020
Indhold
Kernestof:
Spørgsmål til Grønlands tidlige historie.docx
description
Læs 30-38 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
I skal have jeres historiebrugstekst i forhold til Roms fald klar til videre arbejde
DRTV - Kampen om historien: Undertrykker eller redningsmand?
Skal statuen af Hans Egede fjernes?
At skrive redegørelse.docx
description
De udvalgte grupper får 10 min til at forberede deres historiebrugstekst i forhold til Roms fald.
Læs: Historiebrug DHO.docx
description
Læs: Skal statuen af Hans Egede fjernes?
Læs 36-38 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
Den sårbare koloni.docx
description
DRTV - Kampen om historien: 2. verdenskrig og amerikanernes ankomst i Grønland
3 Knud Oldendow Grønland 1936 uddrag.docx
description
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Læs 38-45 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
Uenigheden om fremtiden
Tidslinje
Læs s. 45-48 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
DRTV - Kampen om historien: Koloni og kolonimagt?
Har Grønland været en koloni.docx
description
Læs: G50 og G60 moderniseringen.docx
description
Læs 48-52 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
Vi samler op på jeres kildeanalyse så hav dem klar.
Begreber til sneboldkamp.docx
description
Steinmetz kolonidefinition.pdf
description
Læs: Det føltes som et overgreb': Naja og tusindvis af grønlandske piger og kvinder fik spiral af danske myndigheder
læs "Imperiets børn" kræver opgør med den danske udlægning af kolonitiden
DRTV - Kampen om historien: Selvstyre og selvstændighed
En ond spiral_ Politisk krav om en undskyldning til en ny gruppe ofre - Mediearkiv - Infomedia.pdf
description
Grønland moderniseringens konsekvenser 1e.docx
description
Problemstillinger til lektieteksten.docx
description
Læs 52-56 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
Læs: Om ungdomsselvmord i Grønland.docx
description
Godtgørelse på vej til seks nulevende grønlændere, som blev sendt til Danmark i 1951
Mette Frederiksen: Nu stopper snakken om at sælge Grønland
Postkolonialisme teori.docx
description
Læs 52-57 i Kap 3 - Undskyld - Winnie Færk.pdf
description
DHO | Sønderborg Statsskole
DHO Mundtlig prøve og talepapir.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Familien og velfærdsstaten
Indhold
Kernestof:
Spørgsmål_til_videoen.docx
description
Guides: Vores Historie 2024: Erhvervsfrekvens
Spørgsmål_til_Servicesamfundet.docx
description
Læs: Servicesamfundets fremvækst, ca. 1960-1980
01_Erhvervsfrekvensen kvinder.docx
description
Stand by your man
Rose Garden
Betænkning_464__s._13.pdf
description
Orlovsregler - for børn født fra 2. august 2022
Spørgsmål_til_ny_familie.docx
description
Læs: Undersøgelse Gallup 23.docx
description
Se: Det er godt at have sin egen konto
Lyt til Podcast af Klaus Petersen (billedet hvor manden læser avis og kvinder stryger).
Debat - barsel.docx
description
Virtuel modul 2e 8-9-2024.docx
description
Lesley Gore - You Don't Own Me (Official Audio)
Gallup 1966: Hjælper manden til med det huslige?
Spørgsmål_til_p-pillens_historie.docx
description
Læs: Saadan_siger_danske_kvinder__uddrag__.pdf
description
Se jeres egen virtuelle opgave igennem fra d. 9/9, så I er klar til at gennemgå dem.
Program:
Tidens samling opgave.docx
description
Forstadens Stemmer - byvandring
Historiske_Kort.docx
description
Forbedret leveforhold 1960.pptx
description
Hyggeaften
Husk at få hørt jeres bedsteforældre om de kan og vil interviewes
Vi opsamler på jeres besøg i Odense så hav jeres billeder klar
Gør gode tider bedre - Sådan klarer vi os.pdf
description
Spørgsmål til scooterpigen.docx
description
Guides: Vores Historie 2024: Kunst og litteratur i 1960'erne og 1970'erne
Få hørt jeres bedsteforældre om de vil interviewes planen er at det er den 14/11
Udfyld følgende doodle om hygge
Læs: Scooterpigen - artikel i Billed-Bladet 1962
Læs: ungdom. uddannelse. musik. mode. Christiania. ungdomsoprør.
Bedsteforældre 2e.xlsx
description
Få undersøgt om I kan få tid til hyggeaften d. 12 eller 13.
Få spurgt jeres bedsteforældre om de vil interviews d. 14/11
Se videoen Det gode livshistorieinterview
Læs og overvej hvad der kan tilføjes VORES_HISTORIE_Interviewguide__2024_ (1).docx
description
Titel
Informant_præsentation.docx
description
Husk at have jeres lydfil med og jeres noter.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Aztekerne
Forløb i tiden 1500-1900 + verden udenfor Europa og USA.
I dette forløb introduceres eleverne for et samfund uden for Europa og USA, nemlig Aztekerriget i Mesoamerika.
Eleverne er blevet præsenteret for Aztekerrigets samfundsopbygning og historie samt om kulturmødet i Mesoamerika mellem spanierne og Aztekerriget. Formålet er at forstå, hvad der sker i kulturmøder samt hvordan disse kan blive kultursammenstød. Heri også forstå hvordan teknologi, natur og kultur som årsagsforklaringer kan give også en indsigt.
Fokuspunkter:
Hvad er den aztekiske kultur?
Hvordan opstod det aztekiske rige?
Hvordan fungerede det mesoamerikanske politiske/sociale/kulturelle system?
Hvorfor blev kulturmødet til et sammenstød?
Hvorfor vandt spanierne over aztekerne?
Hvordan så spanierne og aztekerne på hinanden?
Hvilke myter er forbundet med koloniseringen af Mexico?
Hvorfor fremstillede nogle spaniere aztekerne som undermennesker?
Hvilken betydning havde kristendom på forholdet mellem de to kulturer?
Hvordan er diskussionen i dag om koloniseringen?
Eksisterer den indfødte kultur endnu og hvordan er den?
Skal europæerne undskylde for deres handlinger under koloniseringen og imperialismen?
Forløbet tog udgangspunkt i bogen "Opdaget?" (2018 & 2020) af Jesper Nielsen (Systime).
Tekstkilder fra bogen:
- "Monument over en højtstående mayakvinde"
- "Oversigt over tributbetaling til aztekerne"
- "De spanske krav til den indianske befolkning"
Kilderne: "En gold civilisation" af MacNutt (1908) og "... myrdet i sin udfoldelses fulde pragt" (1920'erne - oversat til dansk i 1962) af Osvald Spengler til diskussion om opfattelsen af Spaniens og aztekernes sammenstød.
Desuden blev de første 30 minutter af Mel Gibsons film: Apocalypto (2006) vist, hvorefter debatindlægget "Mel Gibson og Mayerne" (https://www.information.dk/debat/2007/07/mel-gibson-mayaerne) blev inddraget til diskussion af fremstillingen.
Desuden vises:
https://www.youtube.com/watch?v=aZw9xyfMJ80
om aztekernes hverdagsliv.
Indhold
Kernestof:
Opdaget kapitel 2 s.docx
description
El angel monument i Mexico City.docx
description
Læs: 17-21 Opdaget kapitel 2.pdf
description
Maya skabelses beretning.pdf
description
Læs: 22-28 Opdaget kapitel 2.pdf
description
En hverdag hos aztekerne.docx
description
Kilde 2 og 3 opdaget - Jesper Nielsen.pdf
description
1492 (Columbus sighting land)
Læs: s. 29-35 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Læs: s. 35-38 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Kilde 4 - spaniernes krav til indianerne.docx
description
Læs: s. 35-39 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Nielsen, Jesper: OPDAGET, Columbus; sider: 39-43, 65-70
Læs: s. 39-43 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Læs: s. 44-49 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Læs: s. 49-55 i Opdaget - Jesper Nielsen kapitel 3-6.pdf
description
Hernan
image.png
Mindesmærke i Tlatelolco.pdf
description
S. 65-70 i Kapitel 8 Arven og kampen for en indiansk identitet i dag - opdaget.pdf
description
Jellingestenen. fra Danmarkshistorien mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen. ml.f..docx
description
Monument to Cuauhtémoc.docx
description
Læs: Erindringssteder teori. Fra Danmarks historie mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen m.dl. (4).docx
description
Supplerende stof:
Titel
The Aztec myth of the unlikeliest sun god - Kay Almere Read
Hvilken slags kultur var aztekernes - spørgsmål.docx
description
Apocalypto - Human Sacrifice scene.
What Everyday Life Was Like for the Aztecs
Aztecs arrival of Cortez
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Færdiggør hinandens spørgsmål
Historiefaglig kildeanalyse (1).docx
description
Spørgsmål til kapitel 4.1.docx
description
Spørgsmål til kapitel 5.docx
description
Digital dannelse og kildekritik.docx
description
Spørgsmål til kapitel 6.docx
description
Årsagsforklaringer på at spanierne vandt over aztekerne.docx
description
The Mission (1986) - 'Gabriel's Oboe' scene
Spørgsmål til kapitel 8.docx
description
Live fra Jordens undergang trailer til DR2
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
National identitet og imperialisme
Formål:
Formålet i forløbet er at afdække den nationale identitet i Danmark og hvordan den påvirker os som individer men også som samfund.
Fokuspunkter:
Vil her være formuleret som spørgsmål.
Hvad er national identitet?
Hvordan er der forskel på patriotisme og nationalisme?
Findes nationale fællesskab overhovedet?
Hvad kendetegnes som danskhed?
Kan danskhed ændres?
Hvorfor bruges historien som national markør?
Har vi en kollektiv erindring?
Hvordan opdrages man til nationale fællesskaber?
Hvordan blive nationale symboler defineret?
Hvordan bliver den nationale identitet brugt politisk?
Hvordan kan det nationale fællesskab både være inkluderende og ekskluderende?
Hvornår opstod det nationale fællesskab?
Hvordan forstås kollektiv erindring?
Hvordan kan erindringssteder være eksempler på kollektiv erindring?
Hvilke værdier er der baseret på?
Er der forskel på national identitet?
Hvordan blev historien brugt i afstemningen i 1920?
Formål:
Formålet i forløbet er at afdække den nationale identitet i Danmark og hvordan den påvirker os som individer men også som samfund.
Fokuspunkter:
Vil her være formuleret som spørgsmål.
Hvad er national identitet?
Hvordan er der forskel på patriotisme og nationalisme?
Findes nationale fællesskab overhovedet?
Hvad kendetegnes som danskhed?
Kan danskhed ændres?
Hvorfor bruges historien som national markør?
Har vi en kollektiv erindring?
Hvordan opdrages man til nationale fællesskaber?
Hvordan blive nationale symboler defineret?
Hvordan bliver den nationale identitet brugt politisk?
Hvordan kan det nationale fællesskab både være inkluderende og ekskluderende?
Hvornår opstod det nationale fællesskab?
Hvilke værdier er der baseret på?
Er der forskel på national identitet?
Hvordan blev historien brugt i afstemningen i 1920?
Kan nationalisme og globalisering fungere sammen?
Arbejdsformer:
Individuelt
Besøg ud af huset
Kilder:
Dansk folkeparti valgvideo
SAS reklame - what is scandinavian?
Anthony Smith - Etniske fællesskaber
Rasmus Paludan - Etnonationale fællesskaber - Deadline
Benedict Anderson - Forestillede fællesskaber
Laurids Engelstoft - Nationalopdragelse
Danmarks Trøst - Grundtvig
Valgplakater og materiale - Sønderborg slot
Drude Bill - På vej mod en national selvforståelse
Marie Nielsen - Nationalisme og socialisme
Bernhard Von Bülow - Tysklands plads i solen
Uffe Østergaard - Nationalisme er bedre end sit rygte
Indhold
Kernestof:
Jellingestenen. fra Danmarkshistorien mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen. ml.f..docx
description
Læs: Erindringssteder teori. Fra Danmarks historie mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen m.dl. (4).docx
description
Valgvideo DF
Læs og se: Dannebrog - myten om himmelfaldet i 1219
Læs: s. 88-92 i National identitet fokus 2.pdf
description
Rasmus Paludan
What is truly scandinavian
Læs: s. 88-93 i National identitet fokus 2.pdf
description
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Læs: Etniske fællesskaber.docx
description
Anderson forestillede fællesskaber.docx
description
Læs 92-94 i National identitet fokus 2.pdf
description
Læs kilde 2 i Nationsopdragelse (4).pdf
description
Læs: Nationen er et forestillet fællesskab.docx
description
Læs 34-40 i Nationer og nationalisme perspektiver på national identitet kapitel 3 - Kristian Iversen.pdf
description
Se og læs: Valgplakater og propaganda ved folkeafstemningen i Mellemslesvig i 1920
Læs 114-118 i Fokus 2 national identitet Inge Adriansen - Genforeningen.pdf
description
Plakat historiebrug.docx
description
Læs: På vej mod en national selvforståelse - Drude Bill.docx
description
Arbejdet på anden sal.docx
description
NATIONALISME ER BEDRE END SIT RYGTE - Uffe Østergård.docx
description
Jules Ferry.docx
description
Imperialisme - hvorfor skulle der afkoloniseres.docx
description
Imperialisme
Læs: Jules Ferry.docx
description
Læs: Tysklands plads i solen - imperialisme.docx
description
kort Afrika.pptx
description
Supplerende stof:
Dansk Folkeparti - Valgvideo 2007
Spørgsmål til teksten modul 1 national identitet.docx
description
Fremlægsøvelse 2e.docx
description
Gnags - Danmark
Jonny Buchardt
Sønderjysk reportage
Genforeningen 1920
Spørgsmål til lektier og baggrundsmaterialet til afstemningen i 1920 + historiebrug.docx
description
Museumsmateriale.docx
description
Nationalisme hvad kan vi bruge det til - Uffe Østergaard spørgsmål.docx
description
Podcast: Verdens Værste År - Nationalmuseet
Skema kildeanalyse den nye (1).docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Første verdenskrig
Formål:
Formålet med dette forløb er at forstå optakten til første verdenskrig, samt det stormagtsspil der eksisterede før under og efterkrigen.
Fokuspunkter:
Fokus vil være på årsags forklaringer og hvordan den ekstreme krig kunne udbryde, når ingen lande havde noget umiddelbart at vinde. Der vil være fokus på de dybe og nære forklaring i form af snigmord, terror, nationalisme, økonomiske overvejelser, kulturelle forskelle og allianceforpligtelser. Samt soldatens valg af den nationale identitet fremfor den sociale identitet.
Der vil også være fokus på første verdenskrig som den første industrikrig, hvor det handlede om at sørge for at industrien kunne levere våben til fronten og hvor forfærdelige disse våben var.
Fokus vil også være på allianceforhold og relationer mellem lande og hvordan de diplomatiske kanaler fungerede. Til sidst vil der være et tilbageskuende blik på hvordan krigens fred Versaillesfreden fik af betydning i fremtiden og hvordan politikere siden har set på krigen og freden.
Problemstillinger:
Hvad var optakten til første verdenskrig?
Hvad var stormagtsforholdene?
Hvorfor fik Tyskland skylden for krigen?
Hvordan påvirkede nationalisme konfliktens start og afslutning?
Hvorfor accelererer mordet i Sarajevo til verdenskrig?
Hvordan kunne alliancesystem sætte gang i en krig?
Hvordan skal den totale krig forstås?
Hvordan blev Europa ændret på baggrund af krigen?
Hvorfor var der ikke tilfredshed med fredsaftalen?
Hvordan kan krigens betydning ses i mindekulturen?
Hvilken betydning har Versailles traktaten på mellemkrigstiden i Europa
Indhold
Kernestof:
Østrig det opdelte rige.docx
description
Første verdenskrig dokumentar
Læs- 108-113
description
Tabeller WWI.docx
description
Satire kort.png
description
Legitimerende Historiebrug.pdf
description
Læs. s. 14-18 i WW1 Optakt og krig.pdf
description
Læs: Ultimatum Østrig-Ungarn.pdf
description
Læs første kilde: Intet nyt fra vestfronten og Østfronten.pdf
description
Livet i skyttegraven opgave 2e.docx
description
Læs: Keynes opfattelse af freden.pdf
description
Asynkront modul 2e.docx
description
Supplerende stof:
Første verdenskrig - stormagtsbalance spørgsmål.docx
description
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Færdiggør hvordan man ikke skal skrive historie og kildeanalyse af det Østrig ungarnske ultimatum.
Ekstra The Treaty of Versailles And The Economic Consequences Of The Peace I THE GREAT WAR 1919
Se: The Treaty of Versailles, What Did the Big Three Want? 1/2
Se: The Treaty of Versailles, Terms of the Treaty 2/2
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Første verdenskrig forsat
Formål:
Formålet med dette forløb er at forstå optakten til første verdenskrig, samt det stormagtsspil der eksisterede før under og efterkrigen.
Fokuspunkter:
Fokus vil være på årsags forklaringer og hvordan den ekstreme krig kunne udbryde, når ingen lande havde noget umiddelbart at vinde. Der vil være fokus på de dybe og nære forklaring i form af snigmord, terror, nationalisme, økonomiske overvejelser, kulturelle forskelle og allianceforpligtelser. Samt soldatens valg af den nationale identitet fremfor den sociale identitet.
Der vil også være fokus på første verdenskrig som den første industrikrig, hvor det handlede om at sørge for at industrien kunne levere våben til fronten og hvor forfærdelige disse våben var.
Fokus vil også være på allianceforhold og relationer mellem lande og hvordan de diplomatiske kanaler fungerede. Til sidst vil der være et tilbageskuende blik på hvordan krigens fred Versaillesfreden fik af betydning i fremtiden og hvordan politikere siden har set på krigen og freden.
Problemstillinger:
Hvad var optakten til første verdenskrig?
Hvad var stormagtsforholdene?
Hvorfor fik Tyskland skylden for krigen?
Hvordan påvirkede nationalisme konfliktens start og afslutning?
Hvorfor accelererer mordet i Sarajevo til verdenskrig?
Hvordan kunne alliancesystem sætte gang i en krig?
Hvordan skal den totale krig forstås?
Hvordan blev Europa ændret på baggrund af krigen?
Hvorfor var der ikke tilfredshed med fredsaftalen?
Hvordan kan krigens betydning ses i mindekulturen?
Hvilken betydning har Versailles traktaten på mellemkrigstiden i Europa?
Indhold
Kernestof:
Karakterark og forhandlingspunkter - rollespil 3e.docx
description
Rollespil fordeling af karakterer 3e.docx
description
Supplerende stof:
Gennem jeres noter - så få styr på følgende:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Tyskerne, nazismen og folkemord
Formål:
Dette forløb har til formål at give indsigt i mellemkrigstidens mange brud med normerne økonomisk, kulturelt, sociale og politisk. Der vil være særlig fokus på Tyskland som et laboratorium for disse brud på normerne. Formål har også at give en indsigt på i store ideologierne i tiden og hvordan kæmpede om samfundet. Herefter hvordan den nazistiske magtovertagelse førte til diskrimination og senere folkemord på jøderne.
Fokuspunkter:
Fokuspunkter vil her blive formuleret som spørgsmål.
Hvilket Europa efterlod første verdenskrig sig?
Hvad var mellemkrigstiden?
Hvilke brud første mellemkrigstiden med sig?
Hvorfor var der en økonomiske krig i verden?
Hvorfor påvirkede den økonomiske krise i så lang tid?
Hvordan påvirker økonomiske kriser det politiske system?
Hvorfor kom der så mange brud på normerne i mellemkrigstiden?
Hvilke ideologier kæmpede om samfundet i 20'erne og 30'erne?
Hvorfor appellerede de ekstreme ideologier til samfundet i denne periode?
Hvordan var de forskellige ideologiers syn på mennesker, økonomi, politik, borgerskab og samfundets indretning generelt.
Hvorfor var liberalismen med til at give plads til de andre ideologier?
Hvordan så nazister på jøderne?
Hvordan udviklede det sig fra diskrimination af jøderne til folkemord?
Hvordan har Tyskland arbejdet med den kollektive erindring om holocaust og anden verdenskrig?
Hvordan foregår folkemord?
Arbejdsformer:
Gruppefremlæggelser med tvungen peerfeedback
Individuelt
Pararbejde
Kilder:
Gregory Stantons folkemords definition
Valgplakater 1930'ernes Tyskland
Den evige jøde (uddrag)
Adenaur om Holocaust
Jackson om retopgøret.
Viljens triumf (uddrag)
John Stuart Mill - Liberal demokrati
Adolf Hitler - Mein Kamp (uddrag)
Vladimir Lenin - Om kommunisme
Den nye historiker strid
European stats
Indhold
Kernestof:
Analyser billede 1.1 med historie og med tanke på den kollektive bevidsthed
Politiske plakater Weimar.docx
description
Derfor blev jeg nazist.pdf
description
Historiebrugsanalyse mellemkrigstiden.docx
description
Meier, Jeppe Bæk og Østergaard, Rasmus Thestrup: TYSKERNE OG NAZISMEN, Columbus; sider: 14-32, 44-48, 56-60, 72-79, 85-92, 113-121, 127-130, 144-146, 149-156
Virtuelt modul 3e Weimar republikken.docx
description
Læs: Derfor blev jeg nazist.pdf
description
Vi arbejder med kilden 1.2
Spørgsmål til nazistisk ideologi.docx
description
Adolf Hitler om den nationalsocialistiske bevægelse.docx
description
Italien og facismen.pdf
description
Adolf Hitler Mein Kampf red.docx
description
Styreformer.pdf
description
Mill Det liberale demokrati.docx
description
Vladimir Lenin om kommunismen.docx
description
Læs: Om de tre store ideologier.docx
description
Ideologier definition og kontekst.pdf
description
Problemstillingsopgave.docx
description
Gregory Stanton -10 stadier.docx
description
Spørgsmål til symboler.docx
description
Folkedrab og udryddelse.docx
description
Jackson om juridisk opgør - kilde.docx
description
Adenauer om arven efter nazisme - kilde.docx
description
Hvordan husker vi 2. VK? Holocaust?
Nye historiestrid.docx
description
Læs og besvar spørgsmål Nye historiestrid.docx
description
Erindringssteder teori. Fra Danmarks historie mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen m.dl..docx
description
Historiebrugsanalyse 3e.docx
description
Skema kildeanalyse den nye.docx
description
Kauffeldt, Søren og Nielsen, Lasse: DEN LILLE HJÆLPER TIL HISTORIE, Columbus; sider: 12-15, 84-85, 96-98
Vi opsamler på jeres videofremlæggelser og snakker om eksamen.
Vejl eksamen hi A 3e.docx
description
Supplerende stof:
What Is Hyperinflation? Causes, Effects, Examples, and How to Prepare
Spørgsmål kapitel 1 Weimarrepublikkens krise og sammenbrud.docx
description
DRTV - Nazisternes storhed og fald: Det politiske spil
Gruppefremlæggelser - ideologierne.docx
description
Grupper til ideologi fremlæggelse 3e.docx
description
Triumph of the Will – FULL MOVIE (1935) | WARNING: Nazi Propaganda – Education Only
The Eternal Jew (1940) English Subtitles : Finis Belli : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive
Nazi concentration camp badge - Wikipedia
NUREMBERG | Official Trailer #1 (2025)
Memory of the Camps | FRONTLINE | PBS | Official Site | Documentary Series
yolocaust
Opdater din browser
Ordinary men
Vejl eksamen hi A.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Afkolonisering
Formålet med dette forløb er at forstå Afrikas udfordringer i forbindelse med afkoloniseringen fra det europæiske stater. Denne afkolonisering har også været andre steder men fokus vil være på det afrikanske kontinent syd for Sahara.
Fokus vil være på udfordringer umiddelbart efter selvstændigheden for lande som Ghana, Kenya, Congo. Der vil være særlig fokus på Congos vej fra undertrykt koloni til stat i Afrika. Her vil være fokus være på afhængighedsteorien og moderniseringsteorien alt dette sat i kontekst af den kolde krig og hvordan dette påvirket de forskellige stater. Samt et korruptionsfokus på landene og hvorfor der ikke er effektive centrale stater.
Fokus vil også være på hvordan de afrikanske ledere selv forsøgte at "nationbuilde" lande, som aldrig havde været nationalstater, men sammensat af mange forskellige stammer fra kolonitiden. F.eks. ved Patrice Lumumbas tale i 1961. Heri tænkes også valget af ideologis partner til samarbejde, f.eks. ved at støtte sig op af socialismen eller liberalismen under den kolde krig.
Der vil også analyseres hvordan Afrika har problemer med at løsrive sig fra deres tidligere koloniherres greb samt et indblik i forskellen fra Afrikansk kultur og de problemstillinger det giver, når Europa overfor bistand og evt. skaber "hvide elefanter". Heri også fokus på den kollektive erindring om kolonierne gennem f.eks. erindringskultur.
Til sidst sat i kontekst til at de afrikanske lande er de mindst udviklede lande med de største problem i forhold til at skabe velfungerende stater. Dette tænkt i forbindelse med neokolonialismen i form af Kina og Rusland indblanding skaber en ny konflikt ikke set siden den kolde krig. F.eks. ved Kinas road and belt initative. Der vil også fokuseres på minedriften i Congo, som en hæmsko for den videre udvikling.
Problemstillinger i fokus:
Hvad var imperialismen?
Hvilken betydning har imperialismen og koloniseringen på Afrikas sammensætning i dag?
Hvorfor er det svært at skabe sammenhængende stater national/eller ideologiske betonet i Afrikanske lande syd for Sahara?
Hvordan er Afrikanske lande etnisk og sprogligt opdelt?
Hvordan kan polarisering og "etniske" forskelle være med til skabe vold og had mellem grupper?
Hvilken betydning har Ulandsbistand for udviklingen af Afrikas lande?
Hvad er Neokolonialisme?
Hvordan kan Afrikanske lande udvikling bedst forklares ved hjælp af afhængighedsteorien eller faseteorien?
Hvilken betydning har Afrikanske lande for stormagterne i dag?
Kilder:
- Nkrumah - Jeg taler om frihed.
- Lumumba - Tale ved indsættelse i 1961
- Dokumentar film om belgisk congo
- Robinson - Samarbejdsteorien
- Rostovs faseteori
- Verdenssystemsteori/afhængighedsteorien
- Christian Bjørnskov - Udviklingsbistand
- Folkedrabsteori med fokus på Rwanda
- Klip fra hotel Rwanda
- Koigi Wa Wamwere - Negativ etnicitet
- The congo I presume? - Monument i Belgien
Klip:
- The Economist - China in Africa - should the west be worried?
- Road and belt song.
Tilladte links:
Ordbogen.com
:
https://www.ordbogen.com/da/
DDO / Den Danske Ordbog:
https://ordnet.dk/ddo
ODS / Ordbog over Det Danske Sprog:
https://ordnet.dk/ods
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:
Kanye West - Blood diamonds.docx
description
Læs: Globalisering og afkolonisering.pdf
description
Læs: Ministerpræsident Patrice Lumumbas tale ved Congos uafhængighed.docx
description
Imperialismens billeder.docx
description
Færdiggør jeres kildekritiske analyse af Lumumba med fokus på (se note) og selvfølgelig kildekritik og historiebrug.
Læs: Keyna og konsekvens ved imperialisme.docx
description
Rhodes om eng imperialisme 1877.docx
description
Den hvide konge
Kong Leopold og Fristaten Congo.docx
description
På timen: Samarbejdsteorien.pdf
description
The Congo, I Presume?
Erindringssteder teori. Fra Danmarks historie mellem erindring og glemsel af Kristian Iversen m.dl. (4) (2).docx
description
Læs til s. 8 (Lumumba) Hvidt overherredømme og egne vaklende ben (Afrikas historie).docx
description
Modernisering Vs afhængighed.pptx
description
Moderniseringsteori i udviklingspolitikken – Danmarkshistorien | Lex
Virker ulandshjælp 3e.docx
description
Læs: Christian Bjørnskov.docx
description
Læs: afhængighedsteori – Lex
Læs s. 9-13 i Hvidt overherredømme og egne vaklende ben (Afrikas historie).docx
description
Læs følgende - læs noget som lektie ellers når I det ikke. National drøm eller mareridt. Fra Afrikas historie. Systime.docx
description
Opgaven der skal uploades kl. 13.30 National drøm til mareridt virtuelt modul 3e.docx
description
Koigi Wa Wamwere - Negativ etnicitet.docx
description
Hotel Rwanda (Cut The Tall Trees/First Scenes Of Genocide)
Lyt: Bakspejl | Rwandas folkemord | Lyt som podcast | DR LYD
Læs: Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud
Læs: Baggrundsviden til rollespil.docx
description
Find hvem du er: Grupper rollespil 3e.docx
description
Find jer selv og læs op - Dilemmaspil-Rwanda - roller.pdf
description
Virtuel undervisning 3e 25-2.docx
description
neokolonialisme | lex.dk – Den Store Danske
Neokolonialisme.pptx
description
Cute kids perform Belt and Road song
China in Africa: should the West be worried?
Det kan blive en fordel for Kina, hvis Trump lukker USAID
Læs: Afrika er frontlinjen i et nyt globalt magtopgør.pdf
description
Læs: Kina er ved at vinde Afrika.docx
description
Supplerende stof:
List of conflicts in Africa - Wikipedia
Band Aid - Do They Know It's Christmas? (Official Video) [4K]
13 fredsbevarende soldater dræbt: Uroen spidser til i DR Congo
Why Sudan is At War (Again) | Battle Board | Daily Mail
'The white minority took our land. Enough is enough'
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Velfærdsstaten
ormålet med dette forløb er at undersøge Danmarks udvikling fra fattighjælp til en gigantisk velfærdsstat. Hvilke perioder var der og hvilke skift førte til at det danske system gik i en socialistisk retning.
Fokuspunkter:
Fokus vil være på de store skift i dansk politik, først fattighjælp og vurderingssystemet til et centraliset retssystem, hvor borgere havde ret til hjælp. Fokus vil også være på den borgerlige hjælp i form af almisse, så fagbevægelsen og socialdemokratiet overtagelse og skiftet til udbetaling af ydelser gennem skatten.
Her vil også være et fokus på den modstand der var fra borgerlige side mod den voksende statsmagt og hvordan det sløvede individet og svækkede konkurrenceevnen.
Der vil også blive fokuseret på hvordan Danmark i mellemkrigstiden valgte kompromisset vej og den fremtidige samlende politisk løsning med fokus på kanslergades betydning. Til sidst et blik frem i dag på hvad udfordringer for den danske velfærdsstat er og hvordan velfærdssystem bliver omtalt i dag.
Arbejdsformer:
Individuelt
Gruppe
Prøveeksamen
Kilder:
Æreløshed i fattighjælpen
Steinckes Socialreform - og hans udlægning af den.
Vilde problemer - defineret af Sigge Winther.
Historien om Danmark - det svære demokrati
Kanslergadeforligets punkter
Jens Otto Kragh - Forsvar af pensionsreformen af 1956
Konkurrencestaten - Ove Kaj Pedersen
Per Dick - Sådan er kapitalismen
Kim Larsen - Blip båt
Tv2 - Det er samfundets skyld
Folkeklubben - fedterøv
Indhold
Kernestof:
Se videoen via følgende link: Revolution, grundlov, forfatningskamp og massepolitik
Læs: Æreløshed i fattigvæsen.pdf
description
Læs s. 48-49 i Fattighjælp til velfærdstat fokus3.pdf
description
Miniforedrag - Velfærdsstaten
DRTV - Historien om Danmark: Det svære demokrati
Læs s. 50-53 i Fattighjælp til velfærdstat fokus3.pdf
description
Læs kilde 46 i Kilder fra vores Danmarkshistorie.pdf
description
Steincke Tvangssterilisationsloven 3e.docx
description
Læs: Steincke tale 1929 Fine.pdf
description
Kanslergadeforliget 1933 – Danmarkshistorien | Lex
Socialreformen i 1933.docx
description
Forbedret leveforhold 1960.pptx
description
Alle elsker velfærdsstaten grundfortællinger - konfliktzone Danmark s. 240-246.pdf
description
Læs s. i 53-57 i Fattighjælp til velfærdstat fokus3.pdf
description
Sådan er Kapitalismen.docx
description
Per Dich Sådan er Kapitalismen 1966
Læs s. 159-164 i
description
Argumentationsøvelse 3e velfærdsstat.docx
description
Spørgsmål til podcasten.docx
description
Blip båt Kim Larsen.docx
description
Kim Larsen Blip båt
Bent Rold Andersen Aktive velfærdsstat 1960 Socialdemokratisk forsvar.pdf
description
Hans Jørgen Lembourn - Velfærdsstaten 1960 konservativ kritik.pdf
description
Læs s. 57-59 i Fattighjælp til velfærdstat fokus3.pdf
description
Velfærdsstatens udbygning
Ændringer i 90 og 00.docx
description
TV2 samfundets skyld.docx
description
Det Er Samfundets Skyld
Entreprenørstaten og vilde problemer.docx
description
Folkeklubben - Fedterøv (Officiel video)
Konkurrencestaten - spørgsmål.docx
description
Læs: Konkurrencestaten.docx
description
Læs s. 57-62 i Fattighjælp til velfærdstat fokus3.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Repetition
Repetition og kronologiforløb i historie
Fokus på at sætte forløbene i den tidsmæssige ramme.
Følgende links er godkendt til eksamen:
https://ordnet.dk/
ordbogen.com
Indhold
Kernestof:
Rom - Storhed og fald.pptx
description
Aztekerne.pptx
description
Find og tjek studieplanen igennem på følgende forløb og stil evt. spørgsmål eller kommentarer til mine oplæg.
National identitet.pptx
description
Grønland .pptx
description
Første verdenskrig.pptx
description
Mellemkrigstiden - folkemord.pptx
description
Velfærdsstaten.pptx
description
Afkolonisering.pptx
description
Vejl eksamen hi A 3e.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81283414134", "T": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81283414134", "H": "/lectio/2164/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81283414134" }