|
Titel
3
|
Ungdomslivets udfordringer
I dette forløb undersøges forskellige udfordringer der kan være forbundet med identitetsdannelsen i det senmoderne samfund, hvor krav, forventninger og pres, hvad angår de unges livsførelse, har været i fokus. Netop udfordringen med at skabe sin egen identitet i et stort mulighedsfelt skaber tilsyneladende store udfordringer og trivselsproblemer for flere og flere unge i dag. Kravet om tempo, perfektion og præstation afspejler sig umiddelbart i narcissistiske behov, hvor der er et udpræget behov for anerkendelse og bekræftelse. Den teoretiske ramme udgøres af A. Giddens, K. Gergen, H. Rosa og T. Ziehe.
I forhold til forskellige tidstypiske udfordringer for unges identitetsdannelse, er der blevet læst aktuelle artikler, ligesom diverse udsendelser som f.eks. "Presset ungdom" og "FOMO" har eksemplificeret nogle af disse tendenser i det senmoderne samfund.
Kernestof:
Ole S. Larsen: Psykologiens Veje (Ibog) Systime (jævnfør de angivne links i undervisningsbeskrivelsen). Bogen er tilladt at tilgå via internettet.
Wolf, Troels m.fl. Fra celle til selfie Individet i det senmoderne samfund, Forlaget Columbus: s. 97-102 (pdf.fil, omhandler Thomas Ziehes teori om den narcissistiske socialisationstype).
Supplerende materiale:
BUPL, 22.08.2022: Professor om unges mistrivsel: Det er alvorligt nu https://bupl.dk/politik-og-presse/maerkesager/professor-om-unges-mistrivsel-det-er-alvorligt-nu
DR.dk, 11.09.2024: Hvor meget betyder skærme for en hel generations trivsel? Brinkmann går kritisk til bestseller, som gør ham 'virkelig bange'
https://www.dr.dk/nyheder/viden/hvis-man-kun-laeser-denne-bog-bliver-man-virkelig-bange-bestsellerforfatter-tegner-et
Jyllands-Posten, 16.08.2024: Kronik: Hvor smart er en smartphone, når den koster en generations trivsel?
Udsendelser:
TV2, 2023: Presset ungdom
DR2, 2018: FOMO
|