Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Y - Ribe Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Jesper Skov Nielsen
|
|
Hold
|
2025 Id/3g (3g Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ud i det fri
Færdighedsområde:
- Klassiske og nye idrætter
Formål og hvad skal jeg kunne?
Forløbet skal træne jeres kropsbevidsthed og praktiske færdigheder inden for:
- Kanosejlads med særlig fokus på: placering og balance i kano, powertag, J-tag, C-tag, træk- og skubtag, T-redning og samarbejdsfærdigheder.
- Obstacle Course Racing (OCR) med særlig fokus på: innovative færdigheder ifbm. sammensætning af bane, der udfordre aerob kapacitet, styrke, balance, motorik og koordinationsevne.
- Trailløb med særlig fokus på: løbestil og aerob træning.
- Orienteringsløb med særlig fokus på: brug af kompas, N-vending af kort, kortes målestok, ækvidistance, farver og signaturer.
- MTB med særlig fokus på: aerob træning, balance på cyklen, vægtplacering ved op- og nedkørsel samt samarbejde ifht. at "ligge på hjul af hinanden".
- Adventureracing med særlig fokus på: aerob træning, samarbejde som et team, hvor holdets samlede tekniske, taktiske og kommunikative færdigheder udnyttes optimalt ifht. løsning af diverse udfordringer til lands og til vands.
Følgende teori vil blive koblet til forløbet:
-Basal arbejdsfysiologi: åndedrætssystemet, blodkredsløbet og hjertet.
- Aerob energiproduktion under arbejde.
- Træningsprincipper for forbedring af aerob kapacitet (udholdenhed) og aerob effekt (maks. iltoptagelseshastighed).
- Restitutionsprincipper herunder kost og energiindtagelse før, under og efter fysisk arbejde.
-Teamwork med fokus på kommunikation, roller, målsætning og teamets arbejdsproces.
Supplerende stof:
Motion i naturen er byen og fitnesscenteret overlegen: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/14581294/motion-i-naturen-er-byen-og-fitnesscenteret-overlegen?publisherId=13561237&lang=da&fbclid=IwY2xjawM-iaZleHRuA2FlbQIxMQABHheBheAC1MxWwLSkhpcPY9IjsqXNYFXp4e25pYqO5upw6cW-ArAoRkQ62-x2_aem_O6x3r3eT8I0le9PoiTTsLA
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Badminton
Færdighedsområde:
- Klassiske og nye idrætter
Formål:
Badminton er et meget teknisk krævende spil, og det kræver mange timer at indlære alle de forskellige slag samt benarbejdet rundt på banen.
Det er forløbets mål:
-at eleverne får kendskab til og kan anvende de gældende regler i badminton.
-at eleverne får grundlæggende indføring i teknikken bag de grundlæggende slag og det grundlæggende benarbejde på banen.
-at eleverne kan sammensætte og udføre simple slagsekvenser med minimum tre forskellige slag.
-at eleverne får kropslig erfaring med anaerob træning i badminton.
-at eleverne kan udføre bevægelsesanalyse med korrekt brug af fagterminologi for ledbevægelse og typen af muskelkontraktion.
-at eleverne får forståelse for indlæring af komplekse bevægelser og kan reflektere over hvilke faser man skal igennem, før man har lært en ny kompleks bevægelse.
-at eleverne får indsigt og forståelse for kostens betydning før, under og efter træning.
Hvad skal jeg kunne?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Teori
-Anaerob energiproduktion og træning samt tilpasninger i kroppen
-Indlæring af komplekse bevægelser
-Bevægelsesanalyse og tilhørende bevægelsesterminologi.
Supplerende stof:
https://videnskab.dk/krop-sundhed/er-bevidstheden-om-ens-bevaegelser-noedvendig-for-at-udfoere-dem/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
OL-basketball update
Færdighedsområde:
- Boldspil
Formål og hvad skal jeg kunne?
Formålet med forløbet er at genopfriske og træne de tekniske og taktiske færdigheder i OL-basketball, der er blevet gennemgået på idræt C-niveau.
Det betyder, at du skal kunne:
Supplerende stof:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Aerobic og stepaerobic
Færdighedsområde:
- Bevægelse til musik og lyd.
Formål
- at du lærer grundtrin og nogle variationer i både aerobic og stepaerobic.
- at træne koordination af ben og armbevægelser.
- at træne rytmisk forståelse, så bevægelser foregår i takt til musikken.
- at øve sammensætning af små koreografier, herunder sammensætte trin til en ny serie, og opbygge øvelserne under inddragelse af Labans bevægelseslære.
- at få kendskab til og forståelse af gymnastikkens indtog og udvikling i Danmark med nedslag i udvalgte historiske perioder, samt i hvilken retning idrættens fællesskaber har bevæget sig.
- at få indsigt i anvendelsen af Labans bevægelseslære som et værktøj til såvel analyse af bevægelser som værktøj til modulering af bevægelsessammensætninger.
Hvad skal jeg kunne?
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benenene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
Teori
Idrættens fællesskaber før og nu.
• På hvilken måde har idrættens fællesskaber ændret sig fra 1814 og frem til i dag?
• Hvilken betydning har idræt for danskerne i dag?
• Vurder om gevinsterne ved foreningsidræt og uorganiseret idræt er forskellige. Inddrag om Ziehe, Maffesoli og Putnam i analysen forud for vurderingen.
Supplerende stof
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Volleyball og styrketræning
Færdighedsområde:
- Boldspil
Formål og hvad skal jeg kunne?
Formål:
- Eleverne skal udvikle kropsbevidsthed. Dvs. finde ud af hvordan kroppen reagerer, og hvordan kroppen kan anvendes i forbindelse med de bevægelsesmønstre, som anvendes i volleyball.
- Eleverne skal opleve at volleyball er sjovt, aktiverende, inkluderende og udviklende.
- Eleverne skal udvikle deres tekniske færdigheder vedr. baggerslag, fingerslag, over- og underhåndsserv samt smash.
- Eleverne skal have forståelse for regler og rotationssystem.
- Eleverne skal udvikle deres samarbejds- og kommunikative evner.
- Eleverne skal kende til specifik fysisk træning af volleyballspillere – fokus på styrketræning og plyometrisk træning.
Hvad skal jeg kunne?
• Fingerslagskast, baggerslagskast og smashkast.
• Fingerslag med en højde og præcision, der det muligt efterfølgende at lave et angreb.
• Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
• Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
• Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
• Forståelse for regler og rotationssystem.
• Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
• Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.
Teori
• Muskelfysiologi herunder muskelopbygning, muskelfibertyper, tværbrocyklus samt længde-spændingssammenhæng og kraft-hastighedssammenhæng.
• Indlæring af komplekse bevægelser.
• Styrketræningsmetoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#7
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Rytmisk opvarmning update
Færdighedsområde:
- Bevægelse til musik og lyd
Formål og hvad skal jeg kunne?
Forløbet skal benyttes til at genopfriske og træne dine færdigheder i at opbygge og gennemføre et opvarmningsprogram, hvor bevægelserne i de forskellige segmenter af programmet kan udføres i takt til musik med forskellig tempo (BPM) og stemning.
Du skal derfor kunne:
Supplerende stof:
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2184/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79326744699",
"T": "/lectio/2184/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79326744699",
"H": "/lectio/2184/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79326744699"
}