Holdet 3r id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Lucas Paasch Eriksen
Hold 2023 id/r (1r id, 2r id, 3r id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1: Grundtræning og fitness (grundforløb)
Titel 2 Forløb#2: Boldspil
Titel 3 Forløb#3: Opvarmning og bevægelse til musik
Titel 4 Volleyball
Titel 5 Jive
Titel 6 Gymnastik
Titel 7 Træningsprojektet: Kan du blive politibetjent?
Titel 8 Ultimate Part 1
Titel 9 Hip Hop
Titel 10 Ultimate Part 2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Grundtræning og fitness (grundforløb)

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Beskrivelse:
Forløbet bringer gennem forskellige former for konditions- og styrketræning en lang række af idrætsfagets grundlæggende træningsfysiologiske begreber og metoder i spil. Praktisk stifter eleverne bekendtskab med interval vs. kontinuerlig træning, pulslege/aktiviteter og forskellige typer af muskel-/styrketræning. Undervejs i forløbet introduceres desuden testning, som et grundlæggende arbejdsredskab i idrættens verden.

Faglige mål:
    •    gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner

    •    demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.


Kernestof:
    •    aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet

    •    grundlæggende principper for træning (herunder puls, maxpuls, kredsløb, maksimal iltoptagelse, kondital, mål for intensitet, sæt, repetitioner, pauser og RM)

    •    basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner


Materialer (19 s):
    •    Aerob træning (Wolf m.fl: Grundbog i idræt C, side 178-182)

    •    Kredsløb og energiomsætning (Wolf m.fl: Grundbog i idræt C, side 168-173) 

    •    Styrketræning (Wolf m.fl: Grundbog i idræt C, side 183-190)
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2: Boldspil

Forløb: Kaosspil

Færdighedsområde: Boldspil

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Specifikke læringsmål i forløbet:
- At kunne udføre korrekt teknik indenfor forskellige kaosspil
- At kunne indgå i spil og derigennem demonstrere viden om regler og taktik
- At opnå kropsbevidsthed i forskellige spilrelaterede situationer
- At opnå fysisk kapacitet til at kunne indgå i forskellige kaosspil
- At kunne bruge spilhjulet til at ændre på forskellige kaosspil

Indhold:
- Forskellige traditionelle boldspil
- Forskellige alternative boldspil
- Spilhjulet
- Tekniske øvelser i kaste og gribe
- Dribleøvelser
- Afslutningsøvelser og -spil
- Færdige spil med aftalt regelsæt

Materiale:
- Boldbasis-kompendium, side 1-7
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3: Opvarmning og bevægelse til musik

HOLD TI (TM)
Læringsmål
• At være i stand til at udvælge musik og øvelser for derefter at fremvise udvalgte sekvenser fra opvarmningsprogram (hop, sving styrke).
• At kunne udføre forskellige former for øvelser, der passer til forskellige opvarmningskategorier: sving, styrke og hop.
• At være i stand til at lave og udføre en rytmisk sekvens (koreografi) til musik.
• At være i stand til at bevæge sig med høj bevægelseskvalitet og bevægelsesæstetik.
• At bevæge sig i takt til musikken og komme rigtigt ind i forhold til tællingen (starte på "1'eren").
• At kunne fungere som instruktør foran en gruppe af elever.

Indhold:
- Forevisning af opvarmningssekvenser
- Eget arbejde med opvarmningssekvenser
- Elevfremvisninger af egne opvarmningssekvenser
- Lærerstyret rytmisk koreografi

Materialer:
Opvarmning: Wolf m. fl.: C-det er idræt s. 10-13
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball

Volleyball-mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1TuLY2u6GfXaG-ihS2HVGBwOvcCNfI0s-


Teknik
- Fingerslag (forlæns og baglæns)
- Baggerslag
- Smash inkl. korrekt tilløb og afsæt
- Underhåndsserv
- Valgfri: Overhåndsserv

Taktik
- Positionerne på banen inkl. roller knyttet til positionerne
- Spillets faser og holdets organisering hertil
- 3-1-2-forsvarssystemet
- 3-2-1 forsvarssystemet
- Opstilling ved servemodtagning

Eleverne har afleveret en teknikvideo som afsluttende produkt.

Litteratur:
- Pdf'er med teknik for hvert grundslag udgivet af Dansk Volleyball Forbund (nu Volleyball Danmark)
- Relevante teknikvideoer fra Volleyball Danmarks Youtube-kanal: https://www.youtube.com/@volleyballdanmark
- Pdf der beskriver hver positions rolle i 3-1-2 og 3-2-1 systemet. Ukendt forfatter.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jive

Jive-mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1d9ZSDmWHfiC2QVy5I5H4Xlj6qoViLELX?usp=drive_link

Praktiske færdigheder
- Dansefatning (åben og lukket)
- Grundtrin
- Variationer (figurer)
- Show-elementer
- Sammensætte en simpel koreografi bestående af grundtrin og variationer
- Skabe en længere koreografi (ca. 1:30) til passende musik
- Tælle til musik (herunder at finde 1-slaget)

Udpluk af variationer (figurer):
- Drunken Sailor
- L-åbning
- Throw-away (side by side)
- Drejning
- New-Yorkeren
- The Mooch
- Sliding Doors

Udpluk af show-elementer:
- Hip-bump
- Forskellige sparke/hoppe/klappe-sekvenser
- Jazz-hands
- "John-Travolta"

Teori:
- Føring (fører og følger)
- Bevægelseskvalitet (små hurtige, vertikale trin)
- Energi og udstråling
- Rytmen i Jive (6 taktslag pr. grundtrin)
- Tempo i Jive (125-160 bpm på "vores" niveau - rutinerede dansere endnu hurtigere)
- Lidt om Jive dansens historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Gymnastik

Gymnastik-mappe:  https://drive.google.com/drive/folders/1-uzv4TW47bDB9yrSDYgQ84JY2lGuSto1

Gymnastiske færdigheder vi har arbejdet med
- Lys, tudse, hovedstand, håndstand, mølle, rondat, forlæns og baglæns rulle, håndstand-rulle, flyverulle, hovedspring, overslag
- Sikkerheds- og hjælpemodtaninger

Generelle kropslige færdigheder
- Kropsspænding
- Kip
- Pres fra skulderbæltet (teleskopbevægelsen)
- Kropskontrol

Teoretisk og praktisk gennemgang af
- Springfaser
- Fejlretning og kritik (herunder fejlretning med video)
- Analyse af spring
- Gymnastikkens historie (tysk, svensk og moderne dansk gymnastik)

Litteratur
- Videoer fra Springsikker (Bevæg dig for Livet)
- Grundbog i idræt C. s. 68-78
- Springsikker Basis. s. 7-16. GymDanmark og DGI Gymnastik. 2016
- Hjemmelavet skriv om fejlretning, kritik, modtagning, kroppen som objekt/subjekt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Træningsprojektet: Kan du blive politibetjent?

Træningsprojekt mappe: https://drive.google.com/drive/folders/14T_E2f-fZUeDqzA1gPOMwRGz2L7VdOwt?usp=drive_link

Forløbet tager udgangspunkt i de fysiske optagelsesprøver på politiskolen.
Eleverne før-testes i de fem fysiske discipliner:
- 2400 m løb,
- sprint i 8 taller (2¼ runder) med 13,4 m imellem to kegler,
- bænkpres,
- stående længdespring
- vertikale kropshævninger (mænd) eller horisontal kropshævning (kvinder)

Med afsæt i deres før-test udarbejder eleverne en målsætning og et træningsprogram, som de følger de næste 8 uger. Træningerne kan være målrette aerobt eller anaerobt arbejde såvel som styrkeelementer.

Forløbet sluttes af med deltagelse i et 5 km løb samt det skriftligtlige produkt

Teoretisk har vi gennemgået:

Energisystemerne i kroppen
- ATP-dannelse via aerob glykolyse (respiration)
- ATP-dannelse via den anaerobe glykolyse (laktat)
- ATP-dannelse via kreatinfosfat-systemet

Forskellige styrkemodaliteter
- Muskelvækst
- Muskelstyrke (maks. 1RM)
- Muskeludholdenhed
- Eksplosivitet
- Spændstighed

Muskelfysiologi
- Røde vs. hvide muskelfibre

Forskellige træningsformer (det har til dels været valgfrit, om eleverne ville deltage i disse træninger, eller selv-træne)
- Intervaltræning (f.eks. 10-20-30 og 1 min-cykelintervaller)
- CrossFit-inspireret træning (100-90-80... og AMRAP WOD)
- Klassisk styrketræning
- Calisthenics (kropsvægt)

Motivation og målsætninger
- Indre og ydre motivation
- Præstations-, resultats-, og procesmål




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojekt 21-10-2025
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Ultimate Part 1

Ultimate-mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1M4daN6BOLVujf9bR_-OUoRqRjizaRqrH?usp=drive_link

Efter at have gennemført forløbet er det målet, at eleverne skal:
• Kunne udføre: Baghåndskast & Forhåndskast, sikre gribninger enten som pandekage- eller krabbegribning og simple løbemønstre i ultimate (cuts, medløb, modløb)
• Have prøvet: Hammerkast/upside-down, at kaste til en spiller i løb, at spille kamp, angrebstaktikken "stak"
• Kende til: Spillets forløb og de grundlæggende regler, Spirit of the Game, at spille uden dommer, en angrebstaktik og en forsvarstaktik.

Teknik
Forhåndskast
Baghåndskast
Hammerkast/Upside-down
Pandekagegribning
Krabbegribning
Pivotering
Kastefinte

Taktik
Markering
Åbne/døde områder
Mandsopdækning/personopdækning
Cutting (T-cut, Modløb, Medløb)
Stak

Andet
Spirit of the Game
Grundlæggende regler i Ultimate
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hip Hop

HipHop mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1fuIY0dkYirfDCe973zjOJcicezbWpBJ6?usp=sharing

I dette forløb har vi primært arbejdet med bevægelser fra breaking (breakdancing). Vi har afprøvet elementer fra top-rocking og footworks og til dels de ikke-akrobatiske freezes/poses

Eleverne har udarbejdet en performance af 2-3 minutters varighed - inspireret af elementer fra Labans BESS-model omhandlende det fysiske rum og relationer mellem danserne.

Faglige (praktiske) pointer:
- Bounce & rock
- Toprocks (slides, grapewine, 2-step, kick-ball-change, sailor step, indian step, kickouts, 2-Step Spin 2-Step)
- Go-downs (Basic Go-down og Spin-down)
- Footworks (Kickouts, 4-step, 6-step)
- At kunne tælle musikken og starte på det korrekte taktslag

En stor del af de toprocks, vi har arbejdet med, kræver bevægelse mellem taktslagene på "og"-tællingen (off-beat)

Teoretiske pointer
- HipHop kulturens historie
- Breakdancing som kulturelt fænomen
- Udtrykket i breakdancing
- Rudolph Labans BESS model/koreografiske principper

Læringsmål mål
- At eleverne kan lave forskellige bevægelser inden for breaking, herunder toprock, footwork og lette freeze/poses.
- At eleverne kan bevæge sig i takt til musikken
- At eleverne kan sammensætte bevægelser
- At eleverne kan lave udvælge bevægelser, der passer til musikkens forløb
- At eleverne kan udarbejde og fremvise koreografier






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Ultimate Part 2

Ultimate-mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1M4daN6BOLVujf9bR_-OUoRqRjizaRqrH?usp=drive_link

Efter at have gennemført forløbet er det målet, at eleverne skal:
• Kunne udføre: Baghåndskast & Forhåndskast, sikre gribninger enten som pandekage- eller krabbegribning og simple løbemønstre i ultimate (cuts, medløb, modløb)
• Have prøvet: Hammerkast/upside-down, at kaste til en spiller i løb, at spille kamp, angrebstaktikken "stak"
• Kende til: Spillets forløb og de grundlæggende regler, Spirit of the Game, at spille uden dommer, en angrebstaktik og en forsvarstaktik.

Teknik
Forhåndskast
Baghåndskast
Hammerkast/Upside-down
Pandekagegribning
Krabbegribning
Pivotering
Kastefinte

Taktik
Markering
Åbne/døde områder
Mandsopdækning/personopdækning
Cutting (T-cut, Modløb, Medløb)
Stak

Andet
Spirit of the Game
Grundlæggende regler i Ultimate
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer