Holdet 3p id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) David Chernet, Jonas Mose, Jonathan Schmidt Larsen
Hold 2023 id/p (1p id, 2p id, 3p id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Lacrosse
Titel 2 Opvarmning og rytme
Titel 3 Atletik
Titel 4 Gymnastik og spring
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Pardans - jive
Titel 7 Karate
Titel 8 Træningsprojekt: "Kan du blive betjent"
Titel 9 Basketball
Titel 10 Hiphop

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Opvarmning og rytme

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Læringsmål
• At være i stand til at udvælge musik og øvelser for derefter at fremvise eget opvarmningsprogram
• At kunne udføre forskellige former for øvelser, der passer til forskellige opvarmningskategorier: løb, sving, styrke, hop og stræk
• At være i stand til at lave og udføre en rytmisk sekvens (koreografi) til musik
• At være i stand til at bevæge sig med høj bevægelseskvalitet og bevægelsesæstetik
• At bevæge sig i takt til musikken og komme rigtigt ind i forhold til tællingen
• At kunne fungere som instruktør foran en gruppe af elever

Indhold:
- Forevisning af opvarmningssekvenser
- Eget arbejde med opvarmningssekvenser
- Elevfremvisninger af egne opvarmningssekvenser
- Lærerstyret rytmisk koreografi
- Eleverne har selv arbejdet med rytmiske koreografier

Materialer:
Opvarmning: Wolf m. fl.: C-det er idræt s. 10-13
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Gymnastik og spring

Forløbet er tænkt som et meget praksisorienteret forløb, hvor eleverne især skal arbejde med kropsbevidsthed, selvevaluering og fejlretning af meget veldefinerede færdigheder.

Forløbet afsluttes med, at hver elev skal optage en lille sekvens af egen sammensætning bestående af 3-5 færdigheder og give en kort vurdering af udførelsen.

Læringsmål
Eleverne skal vælge færdigheder mellem følgende elementer:  

- Lys, tudse, mølle, hovedstand og håndstand
- Forlæns rulle, baglæns rulle, håndstand/rulle og flyverulle
- Overslag, (salto) og hovedspring


Faglige mål:
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
opnå kropsbevidsthed
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof:
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
de for undervisningen relevante digitale redskaber

Materialer:
Forløbets færdigheder er udvalgt og forventes at keypoints, fejlretning, forøvelser osv. relateres til DGIs gymnastikplatform springsikker.dk (http://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/bliv-klogere-paa-uddannelsen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball


Læringsmål:
- At kunne tilstrækkelig korrekt teknik indenfor volleyball
- At opnå bevidsthed om bevægelse gennem indlæring af teknik
- At kunne indgå i spil og derigennem demonstrere viden om regler, placering og taktik
- At kunne forklare og beskrive teknik og taktik
- At kunne gøre rede for volleyballs oprindelse

Indhold:
- Fingerslag
- Baggerslag
- Smash
- Blokade
- Serv (underhåndsserv)
- Modtagningssituationer / W-opstilling
- Hævninger
- Basale regler

Litteratur:
- Wolf m.fl (2018): "Grundbog i idræt C - praksis og teori", Gyldendal, side 50-57

Videomateriale:
Fingerslag https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
Baggerslag https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4
Underhåndsserv i volleyball https://www.youtube.com/watch?v=SnG7XJDunzs
Smash/angreb i volleyball https://www.youtube.com/embed/o3foPdT3bJ0?feature=player_detailpage
Blokade i volleyball https://www.youtube.com/watch?v=joyPy7w3cMg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pardans - jive

Indhold i undervisningen:
• Danse til forskelligt tempi i musikken
• Danse alene og i par
• Øve musikforståelse og starte på korrekt taktslag
• Introduktion til forskellige variationer i jive
• Eleverne skal finde på variation og lære variationen videre til andre
• Videooptagelse og refleksion over egne færdigheder

Læringsmål:
• At eleverne kan udføre grundtrin samt variationer af trin i jive
• At eleverne kan udføre trin i takt til musikken
- At eleverne både kan føre og lade sig føre, dvs. danse hhv. herre og dame
• At eleverne selvstændigt kan finde og indlære nye variationer af jive trin, som kan anvendes i en koreografi
• At eleverne med udgangspunkt i beherskelsen af grundtrin og variationer inden for jive kan udarbejde koreografiske sammensætninger

Variationer jive:
• Alm. grundtrin
• Grundtrin med åbning
• American spin
• Damedrejning under arm (ud og hjem)
• Damen bag om ryggen
• Chasse mod hinanden, mens man står ved siden af hinanden (hip bump)
• Forskellige sparkevariationer
- The Mooch
- Sliding doors
• Egen variationer

Materiale/teori:
• Materiale om jive
• Videoer om variationer i jive
Damen under armen: https://www.youtube.com/watch?v=rHSLcs0ojs4&feature=youtu.be (1:03-2.00)
American spin: https://www.youtube.com/watch?v=w-6L2i5e9A8

Produkt:
- Danseopvisning, hvor eleverne fremviser egen dans
- Videooptagelse af egen dans
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Karate

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt: "Kan du blive betjent"

Beskrivelse:
I uge 33-43 skal du i idræt udarbejde et træningsprojekt, der tager udgangspunkt i politiets optagelsesprøve. Træningsprojektet består af udarbejdelsen af et træningsprogram, udførelse af træningsprogram og tilhørende træningslogbog, samt en afsluttende evaluering i form af en træningsrapport.
I løbet af forløbet deler vi timerne i lidt indledende træningsfysiologisk teori, noget fælles træning og tid til at I selvstændigt kan arbejde på de testområder, der trænger mest til forbedring ift. eftertesten.

Fokuspunkter praktik:
Fysisk træning - aerobt, anaerobt og styrketræning, interval vs. kontinuerlig, puls og pulsure som arbejdsredskab

Fokuspunkter teori:
Aerob og anaerob træning og energiomsætning, styrketræningsformer og teori, målsætning og motivationsteori, testning

Pensum:
- "Idræt c. Praksis og teori" af Elmalund van Ee, Kristensen og Wolf, 2018, afsnittet "Fysiologi og træning" s. 168-190
- Politiets beskrivelse af "Fysisk optagelsesprøve for mænd" og "Fysisk optagelsesprøve for kvinder":
- https://politi.dk/politiskolen/ansoegning-og-optagelsesforloeb/fysisk-optagelsesproeve-for-maend
- https://politi.dk/politiskolen/ansoegning-og-optagelsesforloeb/fysisk-optagelsesproeve-for-kvinder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Basketball

Basketforløb med fokus på at undervise sine klassekammerater. Eksamensgrupperne skal på skift undervise hinanden i nedenstående tekniske og taktiske færdigheder, hvormed disse også er forløbets faglige mål:

- Standsninger: en-to-standdning og jumpstop og pivotering. Overblik og orientering, boldkontrol, antal skridt, lavt tyngdepunkt, flow.

- Driblinger (alm. kontroldribling): Overblik og orientering, bounce og rytme, boldkontrol, lavt tyngdepunkt, bred fodstilling, at kunne dække bolden af.

- To-håndsafleveringer med og uden studs samt modtagning:
Aflevering: bolden sendes afsted foran brystet, hænderne roterer udad (søløven), afleveringen skal ligge omkring modtagerens brystkasse, benarbejde (træder frem på den ene fod, når bolden sendes afsted).
Modtagning: klar-position (hænderne foran brystet, bredstående benstiling, let bøjede knæ).

- Skud, to-hånds: Den ene hånd bag på bolden den anden hånd støtter på siden, bagudrotation af bold ved afvikling, afviklingen sker "over panden", bevægelser i fodled, knæ og hofter.

- Lay- up: Rytme i tilløb, bagudrotation af bold ved afvikling, strakt arm ved afvikling (skorstenen), yderste arm laver lay-up, inderste ben sætter af, yderste ben svinger op.

- Forsvarsteknik: ingen kropskontakt, bredstående, armene op i skulderhøjde.

- Angrebstaktik: v-cut, back-door, give and go og screeninger

Pensum:
V-cut-øvelse: https://www.youtube.com/watch?v=iLlyOksP8nw
Backdoor: https://www.youtube.com/watch?v=RYqvSNyF_jo
Give and go:  https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk

Pensum:
- Afsnittet om baskets historie, regler og organisering fra Yubio s. 471-479
- "Basketkompendiet" udarbejdet af Jesper Sørensen fra Stenhus Gymnasium, 2018
- Elevers selvfundne teknikvideoer fra Youtube
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer