Holdet 3b ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Christina Goddard Christensen
Hold 2023 ol/b (3b ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Søjle 1: Antik historie og samfund
Titel 2 Søjle 2: Guder og mytologi
Titel 3 Søjle 3: Episk digtning, Odysseus og underverdenen
Titel 4 3. Græsk teater og De Store Dionysier - Antigone
Titel 5 Søjle 1: (fort.) Filosofi, retorik og styreformer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Søjle 1: Antik historie og samfund

Forløbet gennemgår de vigtigste hændelser og kunstneriske træk i de forskellige historiske perioder, fra bronzealderen til romerske tid. Fokus vil være på styreformer og samfundsopbygning.
Desuden introduceres en række centrale begreber i faget:
- Mythos
- Oikos
- Polis
- Historiæ
- Paideia
- Ius romanum

Baggrundsmateriale:
- Græsk historie - fra bronzealder til romersk tid
- Romersk historie (fra lex.dk)

Kilder:
- Lysias' forsvarstale i sagen om drabet på Eratosthenes
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Søjle 2: Guder og mytologi

Forløbet er en introduktion til græsk/romersk religion og mytologi. Der arbejdes bl.a. med de 12 olympiske guder og  andre typer af guder præsenteres. Arkitekturen i det antikke tempel behandles, sammen med forskellige offerritualer.
Forståelse af mytebegrebet eksemplificeres med myten om Athenes fødsel, fokus på forskellene i de mange versioner.

Efterfølgende arbejdes der med verdens skabelse ifølge grækerne og romerne i hhv. Hesiods "Theogonien" vs. 116-210 og Ovids "Forvandlinger" I.1-198

Læringsmål:
- At kende forskellige typer af guddomme og kunne de 12 olympiske guders navne, vigtigste områder og attributter
- At forstå de forskellige metoder til ofringer og deres sammenhæng med kultene
- At kende forskelle og ligheder mellem de antikke skabelsesberetninger.
- At forstå begreberne myte og logos


Baggrundsmateriale:
- Introduktion til græsk religion, myter og mytologi
- Antik mytologi, kap. 1 - Chr. Gorm Tortzen
- Introduktion til Hesiod og "Theogonien"
- Introduktion til Ovid og "Metamorphoser"

Kildetekster:
- "Theogonien" af Hesiod, oversat af Lene Andersen, 2. udg. 1977
- "Metamorphoser" af Ovid, oversat af O. S. Due, 1989

Links anvendt i undervisningen:
www.THEOI.com
https://ordnet.dk/ods/forside
Den Store Danske Encyklopædi - De Olympiske guder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Søjle 3: Episk digtning, Odysseus og underverdenen

Forløbet introducerer eleverne til eposgenren, Homers Odyssé og Vergils Æneide.
Vi arbejder tematisk med Odysseus møde med underverdenen og fokuserer på selve Odysseus' beretning om hans rejse særligt mødet med Polyfem, Kirke og diverse afdøde personer. Samtidig skal vi se på genren og digteren i en historisk kontekst.
Der skal læses et lille uddrag af Vergils "Aeneide", hvorved der både tegnes et helhedsbillede af det Trojanske-mytekompleks og gives et romersk genreeksempel.

Læringsmål:
- At kende den episke genre og dens træk.
- At forstå Homers betydning i antikken.
- At kunde diskutere underverdenens betydning i Odysseen og antikken.

Baggrundsmateriale:
- "Homer, Vergil og episk digtning"       C. G. Christensen

Kildetekster:
- Homer "Odysséen" I, IX, X.478-574 og XI.1-625, oversat af Chr. Wilster, behandlet af E. F. Maule 1979
- Vergil "Aeneiden" I.627-756 og III.588-718, oversat af O. S. Due 1996

Perspektivering:
- Astronomer sætter dato på Odysseus hjemkomst https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/astronomer-s%C3%A6tter-dato-p%C3%A5-odysseus-hjemkomst
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Græsk teater og De Store Dionysier - Antigone

Forløbet giver en introduktion til det græske teater og teaterfestivallen De Store Dionysier. Formålet med teateret afklares og de 3 genrer (komedie, satyrspil og tragedie) introduceres bl.a. gennem læsning af mindre uddrag. Desuden læses hele Sofokles' Antigone og der perspektiveres til den moderne fortolkning af Jean Anouilh.

Materialer:
- Græsk teater og De Store Dionysier  -  Christina Goddard Christensen
- Græsk komedie . -  Christina Goddard
- Græsk tragedie  -  Christina Goddard
- Satyrspil - Christina Goddard

Kildetekst:
- Antigone af Sofokles . -  Oversat af Otto Steen Due, 2004
- Antigone af Jean Anouilh  -  Oversat af Paul la Cour, 1961
- Frøerne af Aristophanes .
- Kyklopen af Euripides  -  Oversat af Henrik Haarløv, 1981

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Søjle 1: (fort.) Filosofi, retorik og styreformer

Der arbejdes med erkendelses- og moralfilosofi i kombination med retorik.
Gennem gruppearbejde og fremlæggelser skal vi tale om hvordan filosofi udvikler sig i klassisk tid og det samspil der med retorik. Der er fokus på styreformer og samfundsopbygningen.
Forløbet afsluttes med en gruppeeksamensøvelse hvor der analyseres på et tekstuddrag og der også skal analyseres noget arkitektur.

Baggrundsmateriale:

- Filosofi, Christina Christensen

- Arkitekturkompendie, Christina Christensen

Kildetekster:

- Platon, "Hulelbilledet", J. Mejer og Chr. G. Tortzen, - Kend dig selv, et Platon udvalg, s, 163-170.

- Cicero, "De re publica", F. Blatt, T. Hastrup og P. Krarup - Ciceros filosofiske skrifter, s. 137 og 139.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer