Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Ordrup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
|
Lærer(e)
|
Christina Goddard Christensen
|
|
Hold
|
2023 ol/p (3p ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Søjle 1: Antik historie og samfund
Forløbet gennemgår de vigtigste hændelser og kunstneriske træk i de forskellige historiske perioder, fra bronzealderen til romerske tid. Fokus vil være på styreformer og samfundsopbygning.
Desuden introduceres en række centrale begreber i faget:
- Mythos
- Oikos
- Polis
- Historiæ
- Paideia
- Ius romanum
Baggrundsmateriale:
- Græsk historie - fra bronzealder til romersk tid
- Romersk historie (fra lex.dk)
Kilder:
- Lysias' forsvarstale i sagen om drabet på Eratosthenes
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Søjle 2: Guder og mytologi
Forløbet er en introduktion til græsk/romersk religion og mytologi. Der arbejdes bl.a. med de 12 olympiske guder og andre typer af guder præsenteres. Arkitekturen i det antikke tempel behandles, sammen med forskellige offerritualer.
Forståelse af mytebegrebet eksemplificeres med myten om Athenes fødsel, fokus på forskellene i de mange versioner.
Efterfølgende arbejdes der med verdens skabelse ifølge grækerne og romerne i hhv. Hesiods "Theogonien" vs. 116-210 og Ovids "Forvandlinger" I.1-198
Læringsmål:
- At kende forskellige typer af guddomme og kunne de 12 olympiske guders navne, vigtigste områder og attributter
- At forstå de forskellige metoder til ofringer og deres sammenhæng med kultene
- At kende forskelle og ligheder mellem de antikke skabelsesberetninger.
- At forstå begreberne myte og logos
Baggrundsmateriale:
- Introduktion til græsk religion, myter og mytologi
- Antik mytologi, kap. 1 - Chr. Gorm Tortzen
- Introduktion til Hesiod og "Theogonien"
- Introduktion til Ovid og "Metamorphoser"
Kildetekster:
- "Theogonien" af Hesiod, oversat af Lene Andersen, 2. udg. 1977
- "Metamorphoser" af Ovid, oversat af O. S. Due, 1989
Links anvendt i undervisningen:
www.THEOI.com
https://ordnet.dk/ods/forside
Den Store Danske Encyklopædi - De Olympiske guder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Søjle 3: Episk digtning, Odysseus og underverdenen
Forløbet introducerer eleverne til eposgenren, Homers Odyssé og Vergils Æneide.
Vi arbejder tematisk med Odysseus møde med underverdenen og fokuserer på selve Odysseus' beretning om hans rejse særligt mødet med Polyfem, Kirke og diverse afdøde personer. Samtidig skal vi se på genren og digteren i en historisk kontekst.
Der skal læses et lille uddrag af Vergils "Aeneide", hvorved der både tegnes et helhedsbillede af det Trojanske-mytekompleks og gives et romersk genreeksempel.
Læringsmål:
- At kende den episke genre og dens træk.
- At forstå Homers betydning i antikken.
- At kunde diskutere underverdenens betydning i Odysseen og antikken.
Baggrundsmateriale:
- "Homer, Vergil og episk digtning" C. G. Christensen
Kildetekster:
- Homer "Odysséen" I, IX, X.478-574 og XI.1-625, oversat af Chr. Wilster, behandlet af E. F. Maule 1979
- Vergil "Aeneiden" I.627-756 og III.588-718, oversat af O. S. Due 1996
Perspektivering:
- Astronomer sætter dato på Odysseus hjemkomst https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/astronomer-s%C3%A6tter-dato-p%C3%A5-odysseus-hjemkomst
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Søjle 4. Græsk teater og De Store Dionysier
Forløbet giver en introduktion til det græske teater og teaterfestivallen De Store Dionysier. Formålet med teateret afklares og de 3 genrer (komedie, satyrspil og tragedie) introduceres bl.a. gennem læsning af mindre uddrag. Desuden læses hele Sofokles' Antigone og der perspektiveres til den moderne fortolkning af Jean Anouilh.
Materialer:
- Græsk teater og De Store Dionysier - Christina Goddard Christensen
- Græsk komedie . - Christina Goddard
- Græsk tragedie - Christina Goddard
- Satyrspil - Christina Goddard
Kildetekst:
- Antigone af Sofokles . - Oversat af Otto Steen Due, 2004
- Antigone af Jean Anouilh - Oversat af Paul la Cour, 1961
- Frøerne af Aristophanes .
- Kyklopen af Euripides - Oversat af Henrik Haarløv, 1981
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Søjle 1: (fort.) Filosofi, retorik og styreformer
Der arbejdes med erkendelses- og moralfilosofi i kombination med retorik.
Gennem gruppearbejde og fremlæggelser skal vi tale om hvordan filosofi udvikler sig i klassisk tid og det samspil der med retorik. Der er fokus på styreformer og samfundsopbygningen.
Forløbet afsluttes med en gruppeeksamensøvelse hvor der analyseres på et tekstuddrag og der også skal analyseres noget arkitektur.
Baggrundsmateriale:
- Filosofi, Christina Christensen
- Arkitekturkompendie, Christina Christensen
Kildetekster:
- Platon, "Hulelbilledet", J. Mejer og Chr. G. Tortzen, - Kend dig selv, et Platon udvalg, s, 163-170.
- Cicero, "De re publica", F. Blatt, T. Hastrup og P. Krarup - Ciceros filosofiske skrifter, s. 137 og 139.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57672118251",
"T": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57672118251",
"H": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57672118251"
}