Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Ordrup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Christopher Bisgaard Olesen
|
|
Hold
|
2024 En/b (1b En, 2b En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Growing Up
Temaet er det indledende tema i engelsk.
Materiale: Contexts – kapitel “Growing Up" + My Son The Fanatic
”
Formål
Eleverne skal opnå forståelse for, hvordan ungdom og identitetsdannelse fremstilles i engelsksprogede tekster. De skal arbejde med sproglige og kulturelle aspekter af “growing up” og reflektere over engelsktalende landes ungdomskultur i forhold til deres egen.
Læringsmål
Sproglige mål:
Udvide ordforråd relateret til identitet, familie, og ungdomsliv.
Træne læseforståelse og analytiske færdigheder gennem litterære og non-fiktion tekster.
Øve mundtlig og skriftlig formidling på engelsk.
Kulturelle mål:
Forstå sociale og kulturelle kontekster for ungdomsliv i engelsktalende lande.
Diskutere og sammenligne kulturelle normer og værdier.
Analytiske mål:
Identificere temaer, fortællerposition og stilistiske virkemidler i tekster.
Reflektere over, hvordan teksterne fremstiller overgangen fra barn til voksen.
Kernestof:
Hemingway: Indian Camp (novelle), Contexts pp. 12-16
Fell, Alison: The Shining Mountain (novelle), Contexts pp. 18-22
Richards, Michael: Just Like That (novelle), Contexts pp. 24-29
Cross, Lucy: The Sin Bin or Lucy's Heart (novelle) Contexts pp. 33-37
Kureishi, Hanif: My Son the Fanatic (novelle), Contexts pp. 193-202
Howard, Ron (dir.) Hillbilly Elegy (film)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgave 1 i Minlæring
|
09-12-2024
|
|
My Son the Fanatic
|
27-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
The Future?
Forløbet er en science fiction forløb med fokus på AI
Derudover har klassen arbejdet med tekstanalyse, analyse af TED-talks og filmanalyse og i krydsfeltet mellem fiktion og virkelighed
Kernestof:
Kurt Vonnegut: 2BR02B (1962)
Isaac Asimov: Robot Dreams (1986)
Brian Aldiss: Super-Toys Last All Summer Long (1969)
I, Robot (film) (2004)
Supplerende stof:
Understanding Artificial Intelligence and Its Future (TED talk)
Sam Harris: Can we build AI without losing control over it? (TED talk)
Black Mirror, 2. serie, 1.afsnit: Be Right Back (Netflix)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgave 3
|
18-02-2025
|
|
Teatertur?
|
10-03-2025
|
|
Analysis of Robot Dreams
|
06-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
South Africa
Forløbet starter med et kort overblik over Sydafrikas historie som alle tekster i forløbet perspektiveres til. Gennem noveller, artikler og film undersøges Sydafrikas konflikter og brydninger i Apartheid-tidens Sydafrika og tiden lige efter. Det nye Sydafrika undersøges via nettet med et fokus på ulighed og kriminalitet.
Kernestof:
The Bench, Richard Drive, 1960, novelle
Boasting, Lancelot Maseko, digt
Yes Mandela ,Dennis Brutus, digt
Change is Pain, Mzwakhe Mbuli, digt
The Guilt, Rayda Jacobs, 2001, novelleuddrag
The Power play, TIME Magazine, June 19, 2008, artikel
Nelson Mandela's legacy: how life got better after Apartheid, The Telegraph, May 2, 2014, artikel
Born a Crime, Trevor Noah, 2016, uddrag af selvbiografi
Invictus, Clint Eastwood, 2009, film
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
The Myth of the American Superhero
I dette forløb har vi arbejdet med amerikanske superhelte, og set på, hvilken rolle de spiller kulturelt - og hvorfor? Superman dukkede først op i 1938, og siden da har superheltene været en central del af Amerikas (og verdens) populærkulturelle identitet. Hele 70 år senere, med 2008’s Iron Man og The Dark Knight og til i dag, mere end endnu et årti efter, er superhelte nærmest så populære som de nogensinde har været, til dels på grund af de meget succesrige film, såsom Avengers filmene.
Forløbet vil se på, hvordan superheltefiguren skriver sig ind i en central rolle i amerikansk samfund og mentalitet, der bygger videre på noir-heltene, cowboy’en, og hele den amerikanske frontier myte og ideen om amerikansk exceptionalisme.
Forløbet indeholder værklæsning af Frank Millers The Dark Knight Returns
Faglige mål: Eleverne kan...
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk̶
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske,
kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Kernestof:
- standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster̶
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre
engelsksprogede regioner.
Tekster og materialer:
"The Psychology Behind Superhero Origin Stories" af Robin Rosenberg - artikel fra the Smithsonian Institute (0,5)
"The Hero with a Thousand Faces" af Joseph Campbell - uddrag af kapitel 1 (5,5)
"Captain America and the Crusade against Evil" af Jewett & Lawrence - uddrag af kapitel 3 (9)
"Supergods" af Grant Morrison - ass. uddrag (12)
"The Dark Knight Returns" - af Frank Miller og Klaus Janson (40)
Total: ca 80 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Dystopia and Animal Farm
Vi analyserer romanen med fokus på dens status som dystopisk allegori. Undervejs kigger vi på baggrunden for romanen og den russiske revolution. Vi undersøger hvordan magtstrukturerer fungerer, på totalitarisme, og på de allegoriske referencer i romanen.
Kernetekst: George Orwell: Animal Farm
Supplerende stof:
https://youtu.be/MXOFwQlkAUk
https://ed.ted.com/best_of_web/UiOxmxbO#digdeeper
https://youtu.be/g6a5HYBFObY
https://youtu.be/t8EMx7Y16Vo
https://youtu.be/qXYY16gx9Ys
https://youtu.be/lpfTkl1akQA
https://www.youtube.com/watch?v=xOYLCy5PVgM
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Gibraltar
I forbindelse med en studietur til Gibraltar, arbejder klassen med Gibraltars historie, kultur og identitet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Gibraltar summary skrives i timerne
|
25-03-2026
|
|
Gibraltar essay
|
08-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
English as Lingua Franca
English as Lingua Franca:
Der er fokus på sproganalyse og sprogforståelse. Det afsluttende forløb kombinerer eksamenstræning til den skriftlige eksamenmed næreanalyse af grammatikken for at forstå kendetegn ved ELF.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63961785237",
"T": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63961785237",
"H": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63961785237"
}