Holdet 3g Id/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Jonathan Schmidt Larsen
Hold 2023 Id/1/3g (3g Id/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sundhed og aerob træning
Titel 2 Forløb#1: Volleyball
Titel 3 Forløb#2: House
Titel 4 Idrætten og kulturen
Titel 5 Kickboxing og bevægelseslære
Titel 6 Forløb#3: Badminton
Titel 7 Anaerob træning
Titel 8 Sportens internationale scene
Titel 9 Muskler og styrke
Titel 10 Idrætspsykologi
Titel 11 Forløb#4: Gymnastik
Titel 12 Forløb#6: Fodbold
Titel 13 Forløb#5: Jive

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sundhed og aerob træning

Forløb: Sundhed og aerob træning

Læringsmål:
- kunne redegøre for centrale aerobe begreber
- kunne analysere og inddrage relevante figurer
- have kendskab til puls, intensitet og maksimal iltoptagelse og kunne bruge disse begreber til træningsplanlægning
- have kendskab til betydningen af fysisk aktivitet i forhold til livsstilsygdomme.

Indhold:
- Aerobe processer(respiration)
- Kredsløb
- Blod
- Ventilation
- Aerob effekt/maksimal iltoptagelse(kredsløbskondition)
- Aerob kapacitet/udholdenhed(stofskiftekondition)
- Kondital
- Watt-max-test: https://exercise.dk/kondition/watt-max-test
- 12-minutters Coopertest
- Glykogenlageret
- Anaerob tærskel
- Træningsplanlægning
- Superkompensation
- Restitution
- Træningsperiodisering
- Det metaboliske syndrom
- Fysisk og psykisk sundhed

Materiale:
- 12-minutters Cooper-test: https://iform.dk/traening/test-coopertest
- Eriksen, Ida (2017): "Er e-sport og computerspil en sport?" fra https://videnskab.dk/krop-sundhed/er-e-sport-og-computerspil-en-sport/
- Sportsclub: "Hvor mange watt træder en cykelrytter? Se de vilde tal", https://www.sportsclub.dk/hvor-mange-watt-traeder-en-cykelrytter
- Watt-max-test: https://exercise.dk/kondition/watt-max-test
- Wolf, Troels: "Muskelfibres iltoptagelse og forbrug", https://drive.google.com/file/d/1Zja2GppioYG3kpLoZVfd4Dd3-0-wTuOr/view
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: side 23-31, 65-90, 125-130

Videoer:
- "How The Oxygen You Breathe Gets Delivered to the Cells of Your Body"  https://www.youtube.com/watch?v=FJQxriDWkMs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1: Volleyball

Forløb: Volleyball

Færdighedsområde: Boldspil

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Specifikke læringsmål i forløbet:
- At kunne udføre korrekt teknik indenfor volleyball
- At kunne indgå i spil og derigennem demonstrere viden om regler, placering og taktik
- At opnå kropsbevidsthed i forskellige situationer
- At opnå fysisk kapacitet til at kunne udføre smash, blokade, serv og dække banen.
- At kunne forklare og beskrive teknik og taktik
- At kunne beskrive og give eksempler på relevant idrætspsykologi om motivation, målsætning og kohæsion

Indhold:
- Fingerslag
- Baggerslag
- Smashbevægelsen og -tilløbet
- Blokade
- Serv (Under- og overhåndsserv)
- Modtagningssituationer
- Hævninger (3'er-hæver)
- W- og Bue-formation
- Basale regler
- 4 vs 4 på kidsvolleybaner
- Intervalvolley med 3 vs 3 på stor bane
- Almindelig kamp med 6 vs 6 på stor bane
- 2-hæversystem uden og med fremløb

Teknikvideoer:
- Fingerslag https://www.youtube.com/watch?v=GX49gLs6piU
- Serv https://www.youtube.com/watch?v=SnG7XJDunzs
- Smash/spike https://www.youtube.com/watch?v=W7wFnz73y7s
- Blokade https://www.youtube.com/watch?v=d420uwXUu5Q
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2: House

Forløb: House

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Specifikke læringsmål for forløbet:
- kunne udføre teknisk korrekte housetrin
- kunne tælle og følge musikkens tempo
- kunne lære trin på egen hånd og videreformidle dem
- kunne lave egne koreografier
- kunne performe med og foran andre

Indhold:
- Jacking
- Jack in the box
- Front step
- Back step
- Salsa step
- Afro step
- Stomp
- Heel Touch
- Knock
- Popcorn
- Cross step
- Padbree
- Tip tap toe
- Jive-step
- Shuffle-teknik(Freeze og seperation)
- Dobbelt afro
- Shuffle-step
- Double popcorn
- Egne trin

- Koreografi
    - Battle
    - Formationer
    - Koreografiske principper (synkront, solo/kor, kaskade, kanon, fragmenteret)
    - Den store 1'er, når en ny sekvens i musikken starter
    - Intro/outro

Materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=VEE5qqDPVGY
https://www.youtube.com/watch?v=xOWLBQo_5Lo&t=62s
https://www.youtube.com/watch?v=eHzyK-2HVpM&t=375s
https://www.youtube.com/watch?v=91_vSwAVKHQ
https://www.youtube.com/watch?v=T_aDIzPjbWc&t=147s

Musik:
https://open.spotify.com/playlist/4VMewUEplKXx8ZhMOC5IYS?si=ca50b156e34744fd
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Idrætten og kulturen

Forløb: Idrætten og kulturen

Læringsmål:
- kunne redegøre for idrættens historie i store træk
- kunne redegøre for gymnastikken og sportens indtog i Danmark
- kunne fortælle om befolkningens syn på sundhed i det 20. og 21. århundrede
- have kendskab til idrættens organisering og diskutere betydningen af denne for idrætsudøvelsen.
- kunne diskutere betydningen af vision 25-50-75
- kunne analysere kvantitative figurer og grafer
- kunne analysere danskernes valg af idræt og organiseringsform ud fra Thomas Ziehes teori
- kunne diskutere danskernes valg af fysisk aktivitet

Indhold:
- Idrættens oprindelse
- Fra hofkultur til sporten som ny bevægelsesform
- Den moderne idræt og folkesundheden
- KRAM-faktorerne
- Skyttebevægelsen, gymnastikken og højskolebevægelsen
- Sporten og dansk idræt
- Idrættens hovedorganisationer
- Team Danmark
- Sportens væsen og totalisering
- Breddeidræt, motion og fitness
- Vision 25-50-75
- Kortlægning af idrætsaadfærden
- Nye aktiviteter og nye organiseringsformer
- Sociale forskelle i idrætsadfærd
- Thomas Ziehe og det senmoderne samfund
   - Den kulturelle frisættelse
   - Øget refleksivitet
   - Formbarhed
   - Individualisering
   - Potensering

Pensum:
- Hansen, Jørn: "Det gamle boldspil Soule" https://drive.google.com/file/d/1HLKdOA15hkda5h6ONAr8n93S4PE8PL_x/view
- Pilgaard m.fl: "Danskernes motionsvaner 2024" https://drive.google.com/file/d/1iNXJyEnkIiOq4Jx3DEeseYQ5LSP8_AmL/view?usp=sharing
- Udlodningsmidlerne: https://www.udlodningsmidler.dk/om-udlodningsmidler/
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: side 11-22, 171-182, 183-200
- Ziehe, Thomas: https://docs.google.com/document/d/1Kr98tewQzoPAlZKvfYVrYZ2KXKQ8D1qA/edit
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kickboxing og bevægelseslære

Forløb: Kickboxing og bevægelseslære

Genre: Klassiske og nye idrætter

Beskivelse:
Med udgangspunkt i teknikken fra kickboxing har eleverne arbejdet med teknik i slag og spark, samt at benytte kampsport som fysisk træning.
Ligeledes har eleverne benyttet forløbet til at lære om kroppens anatomi og bevægelseslære.

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Specifikke læringsmål for forløbet:
- Kunne udføre korrekte slag og spark
- Kunne udføre sparring med sparkepude og plethandsker
- Kunne bruge kickboxning som fysisk træning og analysere effektiviteten af denne træning.
- Kunne de forskellige knoglers danske navne, funktioner og hvilke led, som de indgår i.
- Kunne musklernes danske navne og funktioner.
- Kunne lave bevægelsesanalyser af forskellige praktiske situationer.

Praktisk ndhold:
- Jab-slag
- Cross-slag
- Hook-slag
- Uppercut-slag
- Spark (High, low, middle)
- Front-kick(Push-kick)

Teoretisk indhold:
- Knogler og led
- Overkroppens anatomi
- Underkroppens anatomi
- Rygsøjlens bevægelser

Materiale:
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: side 35-64
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#3: Badminton

Færdighedsområde:
- Klassiske og nye idrætter

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Specifikke læringsmål for forløbet:
- At kunne udføre korrekte slag i badminton
- At kunne bevæge sig korrekt på banen
- At kunne indgå i øvelser og kamp med brug af basale regler.

Indhold:
- Kort og lang serv
- Netdrop
- Drop
- Lob
- Clear
- Smash
- Benarbejde
- Spilcentrum
- Forspændingshop
- Singlekamp med basale regler
- Slagserier
- Skyggebadminton(uden bold)

Pensum:
- Van Ee Kristensen Wolf: Grundbog i idræt C, Gyldendal side 79-85

Teknikvideoer:
- Kort baghåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=YcmpvlBfrYA
- Clear med saksebevægelse: https://www.youtube.com/watch?v=G5FbGtVG6a8
- Forhånds netdrop: https://www.youtube.com/watch?v=ZBabq8lgqQc
- Baghånds netdrop: https://www.youtube.com/watch?v=wAyzFHorMd4
- Forhåndsdrop: https://www.youtube.com/watch?v=31O_WuhVbKw
- Forhåndslob: https://www.youtube.com/watch?v=in24YZmG9ys&t=16s
- Forhåndssmash: https://www.youtube.com/watch?v=HS3x2lX0Uao
- Smash: https://www.youtube.com/watch?v=Px5XUqcvyXc
- Bevægelse på banen: https://www.youtube.com/watch?v=fBa08o5GEqw
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Anaerob træning

Forløb: Anaerob træning

Læringsmål:
- kunne redegøre for de anaerobe processer, kroppens anatomi og muskelfibertyper
- kunne analysere figurer og grafer
- kunne diskutere effekten af forskellige former for anaerob træning, derunder styrketræning

Indhold:
- anaerobe processer
- kombinationen af aerobt og anaerobt arbejde
- anaerob effekt og anaerob kapacitet
- anaerobe træningsmetoder
- fysiologiske forandringer
- arbejdskravsanalyse

Pensum:
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: - side 91-104
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Sportens internationale scene

Forløb: Sportens internationale scene

Læringsmål:
- kunne redegøre for politiske øjeblikke ved megaevents
- kunne analysere billeder, der henviser til historiske øjeblikke
- kunne diskutere sammenblandingen af sport og politik
- kunne diskutere effekten af at boykotte atleter, lande eller events
- kunne diskutere fordele og ulemper ved afholdelse af et megaevent

Indhold:
- Den globale sport
- De olympiske lege
- Medier og megaevents
- Værtsskab
- VM i Qatar
- Hård og blød magt(økonomisk og kulturel magt)
- Boykot
- Ruslands position i sportsverdenen

Pensum:
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: side 201-211
- Jonassen, Alexander: "Hvorfor er der overhovedet VM i Qatar? Sådan endte værtsskabet i ørkenstaten.", DR
https://www.dr.dk/sporten/fodbold/vm/bag-om-vm-i-qatar/hvorfor-er-der-overhovedet-vm-i-qatar-saadan-endte-vaertskabet
- Ravnborg, Jesper: "Mediano Sócrates: Er et VM-værtsskab til 1.400 milliarder kroner prisen værd for Qatar?", Mediano
https://www.mediano.nu/oversigt/2018/12/20/mediano-scrates-er-et-vm-vrtsskab-til-1400-milliarder-prisen-vrd-for-qatar
- Bonde, Hans: "Boykot forhindrer Putin i at smøre sporten ind i sin nationale følelsespropaganda", Jyllands-Posten
https://drive.google.com/file/d/1dhlRMtLX-VmHaVTUo6vxjzOasmKpaSVP/view
- Bonde, Hans: "Virker sportsboykotten? Ja da. Den har fuldstændig rystet Putins korpokrati", Jyllands-Posten
https://drive.google.com/file/d/1boRq34JdzugYANW14ZX1FotI3WsYzmm9/view
- Bagger, Sebastian T: "Russiske sportsfolk råber op og kalder udelukkelse en uretfærdig løsning", DR
https://www.dr.dk/sporten/russiske-sportsfolk-raaber-op-og-kalder-udelukkelse-en-uretfaerdig-loesning
- DR:”Russiske atleter vender tilbage til OL som neutrale”
https://www.dr.dk/sporten/russiske-atleter-vender-tilbage-til-ol-som-neutrale
- Bank, Frederik Mahler: "'Det klinger hult', når Putin har dopingdømt OL-stjerne som sidemand - bare ikke i Rusland", DR:     https://www.dr.dk/sporten/det-klinger-hult-naar-putin-har-dopingdoemt-ol-stjerne-som-sidemand-bare-ikke-i-rusland
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Muskler og styrke

Forløb: Muskler og styrke

Læringsmål:
- Kunne redegøre for musklernes opbygning og funktion
- Kunne redegøre for forskellige styrkekvaliteter
- Kunne planlægge styrketræning af de forskellige styrkekvaliteter
- Kunne diskutere arbejdskravene til styrke for forskellige sportsgrene

Indhold:
- Musklernes opbygning
- kraft-hastighedskurve
- længdespændingskurve
- neurale faktorer
- muskelfibersammensætning
- styrketræning og træningskvaliteter

Pensum:
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: - side 35-43, 60-64, 105-124

Supplerende materialer
- side 44-59

Videoer:
- Muskelkontraktion: https://www.youtube.com/watch?v=Tp9zQHj4JBs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Idrætspsykologi

Forløb: Idrætspsykologi

Læringsmål:
- kunne anvende motivations- og målsætningsbegreberne på forskellige kontekst
- kunne analysere den psykologiske indflydelse på forskellige præstationer
- kunne diskutere betydningen af idrætspsykologi for individer og teams

Indhold:
- motivation
- målsætning
- træningsklima
- spændingsregulering
- ACT
- teampsykologi
- social- og opgavekohæsion
- Ringelmanneffekten
- roller og rollekonflikt
- teambuilding og teamets udvikling

Materialer:
- ACT: https://psykoterapeutforeningen.dk/psykoterapi/terapiretninger/acceptance-and-commitment-therapy-act
- Wolf og Hansen: B-for bedre idræt 2 udg., Gyldendal: 143-158, 159-170,

Supplerende materialer:
- Jansen, Jens Einer(2022): "Hvad er ACT / acceptance and commitment
therapy?"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#4: Gymnastik

Forløb: Gymnastik (Forløbet er overført fra idræt C.)

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Indhold og læringsmål:
Eleverne skal kunne udføre forskellige gymnastiske elementer med korrekt æstetik.
- Lys, tudse, hovedstand og håndstand.
- Forlæns rulle, håndstand/rulle og flyverulle, mølle, rondat.
- Opspring med sammenlukning eller splitspring, hovedspring og strakt overslag.

Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder indenfor færdighedsområdet "Klassiske og nye idrætter"
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- kende begreberne: modtagning, kip, kropsspænding mm.
- skelne mellem kritik og konstruktiv kritik kunne formulere det sidste
- forklare forskellen på at betragte kroppen som analyseobjekt overfor et oplevende subjekt
- skelne mellem primær og sekundærfejl
- bruge video som redskab i forbindelse med fejlretning
- udvikle kropsbevidsthed gennem analyse af egne præstationer

Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber

Materialer:
- Wolf m.fl. (2018): "Grundbog i idræt C - praksis og teori", Gyldendal, side 68-78

OVERSLAG:
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=t3XfWY-oJBQ
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=n3gjdZt05_Q
Med modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=GuPerWpta0s
Primærfejl: https://www.youtube.com/watch?v=vutWn3ViCYA
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=UalbI4HqT78


HOVEDSPRING:
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=qFhtxb4Wnxc
Metodik: https://www.youtube.com/watch?v=bGBv0HBEKt0
Primærfejl: https://www.youtube.com/watch?v=-GUkcJ2vSIc
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=LIOs36b1G74
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=D9NqC8ZHHfA

MØLLE:
Metodik: https://www.youtube.com/watch?v=yVcnT5I_agE
Primærfejl: https://www.youtube.com/watch?v=lfeXLkLrhgg
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=8I0fYB03brQ
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=3uuwNlB7-TQ

RONDAT:
Metodik: https://www.youtube.com/watch?v=DTfSqCjMEhY
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=Ca_ZW-sH3ng

HÅNDSTAND-RULLE
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=1A5BjkenG2g
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=5Snpren_E7Q
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=T8bo4UN3oZU

RULLE
Metodik: https://www.youtube.com/watch?v=MPBY47u2zYk
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=bvMdqxwGZ6Y
Primærfejl: https://www.youtube.com/watch?v=YNtwA8khKXg
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=0IUzC30KPy8
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=JY9My05_ue8

HÅNDSTAND
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=tpjCzq5iqxM
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=yjRUIn-MiKQ
Primærfejl: https://www.youtube.com/watch?v=LSVVuuaJ4qg
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=RremdqsAQMs

HOVEDSTAND
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=YGcOaKCjMBo
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=KLFFk1aXGig
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=KZiYe-btH-I

FLYVERULLE
Udførelse: https://www.youtube.com/watch?v=cREGNoL9UOs
Teknikstudie: https://www.youtube.com/watch?v=enmJ1iAgr4c
Modtagning: https://www.youtube.com/watch?v=IdjAovtOgUA

Evaluering:
Produktkravet er, at hver elev producerer en optagelse af sig selv bestående af en sammensætning af 7 færdigheder fra pensum og giver en kort analyse af egen udførelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#6: Fodbold

Færdighedsområde: Boldspil

Beskrivelse af forløbet:
Forløbet har bestået af lærerstyret undervisning, hvor der er blevet introduceret til forskellige fokuspunkter gennem forskellige øvelser. Alle timer er blevet afsluttet med noget kamprelateret.

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter .
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis  
- kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet
- kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande behandle problemstillinger i samspil med andre fag demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Specifikke læringsmål for forløbet:
- kunne udføre tekniske og taktiske færdigheder
- kunne indgå i øvelser og spil
- kunne udtænke, forevise og gennemføre øvelser med resten af holdet
- opnå kropsbevidsthed i forskellige situationer i fodbold
- opnå fysisk kapacitet til at kunne udføre øvelser og indgå i spil

Indhold:
- driblinger
- korte og lange pasninger
- tæmninger med fod og lår
- afslutninger med indersiden og vristen
- vendinger/retningsskift
- indlæg
- duelspil
- presspil
- småspil med 1vs 1 og 2 vs 2
- grøftespil med fokus på bredde og indlæg
- teknikcirkel og Y-øvelse
- intervalkamp
- 7-mandskamp

Materialer:
- DGI: "Fodboldfitness - din sunde og fleksible mulighed", side 1-8 https://drive.google.com/file/d/12gv6dyEknmsgZp3xd2GpzKleJQbYZ5nQ/view?usp=sharing
- Fysiske krav i fodbold - Bangsbo 91-99 https://drive.google.com/file/d/1tv1agQoRvGT6BAGSRUQxQZzURFnmRr8_/view?usp=sharing
- Tæmninger, afleveringer, driblinger og cuts https://www.youtube.com/watch?v=5fl248V4tIU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#5: Jive

Forløb: Jive (Forløbet er overført fra idræt C)

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- opnå kropsbevidsthed.
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Læringsmål - jive:
- At eleverne kan udføre grundtrin samt variationer af trin i jive
- At eleverne kan udføre trin i takt til musikken
- At eleverne selvstændigt kan finde og indlære nye variationer af jive trin, som kan anvendes i en koreografi
- At eleverne kan føre og lade sig føre af en partner
- At eleverne med udgangspunkt i beherskelsen af grundtrin og variationer inden for jive kan udarbejde koreografiske sammensætninger
- At eleverne kan performe foran et publikum

Fokus i undervisningen:
- Danse til forskelligt tempi i musikken
- Øve musikforståelse og starte på korrekt taktslag
- Eleverne skal finde på variationer og lære variationerne videre til andre
- Keypoints til jive: Dansefatning, op på fodballerne, at danse "ned i jorden", korte horisontale trin, men store vertikale
trin, rytme og taktforståelse, flow, udstråling, højt tempo

Indhold i undervisningen:
- Grundtrin (Kan laves hvor man drejer rundt eller med gyngebevægelse)
https://www.youtube.com/watch?v=LMilE769YY8
- Åbning på rock step
- Dame-/herredrejning under armen (Change of place)
https://www.youtube.com/watch?v=ao5OSpKMTk0
- Side by side med 180 graders vending (Fallaway throwaway)
https://www.youtube.com/watch?v=14Re3FNMQhQ
- L-åbning med 90-graders vending
- Hip Bump
https://www.youtube.com/watch?v=J_YH1qtiv5k
- The mooch
https://www.youtube.com/watch?v=tsmJC9q80z4
- Sliding doors
https://www.youtube.com/watch?v=WZmHNV28bxI
- American spin
https://www.youtube.com/watch?v=w-6L2i5e9A8
- Flerdobbelt chasé
- Sparkeserier
- Drunkin' sailor
- Egne trin

Litteratur:
- Wolf m.fl. (2018): "Grundbog i idræt C - praksis og teori", Gyldendal side 24-29

Videoer i undervisningen:
- Eksempler fra Vild med Dans
https://www.youtube.com/watch?v=kwxsVcHnOuQ
https://www.youtube.com/watch?v=RbPpG2uS0Qs
https://www.youtube.com/watch?v=kKb062favUA
- Elitekonkurrence
https://www.youtube.com/watch?v=NxR4Wn2EcfE
- Eksempel på workshop
https://www.youtube.com/watch?v=eLmeRpDl6p8&t=645s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer