Holdet 3g ng (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Naturgeografi C
Lærer(e) Eva Degn Egeberg
Hold 2023 ng/3g (3g ng)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Geologi
Titel 2 Vand
Titel 3 Vejr og Klima
Titel 4 Energi
Titel 5 Landskabsdannelse
Titel 6 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Geologi

Kernestof:
Nørrekjær, Vinther, Ladegaard-Pedersen: Naturgeografi C - 3. udg., Lindhardt og Ringhof: side 13-39.
Jordens udvikling, herunder den pladetektoniske model, jordskælv og vulkaner

du skal kunne
- forklare hvad naturgeografi og naturgeografiske metoder består af
- i korte træk forklare jordens udviklingshistorie og overordnede opbygning
- kunne redegøre for det geologiske kredsløb og for de tre overordnede typer af bjergarter,
- forstå og forklare forskellen på grundstoffer, mineraler og bjergarter
- kunne anvende den geologiske tidsskala
- vide hvad er jordskælv er og forklare de bølger, der dannes.

Film:
"Europas skabelse - Ild"; 48 min
"Jordens dannelse" 100 min

Stevns klint, dannelseshistorie.
- Ekskursion til Stevns klint.
Supplerende materiale om Stevns klint:
Damholt et al (2014) Stevns Klint - ny dansk verdensarv (s. 7-11, 13)
Kusnitzoff (2020) - Danske dinosaurer og Stevns klint s 24-34
Milán et al (2014) Stevns Klint Kridt, kalk, katastrofer og kæmpe bæster (s. 8-15)


Øvelser:
Densitet af bjergarter
Bestemmelse af epicenter for et jordskælv.
Feltrapport; Stevns klint

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Bjergarter og massefylde 04-09-2025
Byg en vulkan 16-09-2025
Stevns klint 1 19-09-2025
video aflevering om Stevns klint 13-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Vand

Kernestof:
Nørrekjær, Vinther, Ladegaard-Pedersen: Naturgeografi C - 3. udg., Lindhardt og Ringhof: side 81-97.

Vandets kredsløb, herunder grundvandsdannelse samt udnyttelse af vandressourcer.
Geologiske processer og kredsløb og menneskers anvendelse af vandressourcer.
Forurening af grundvand.
Globale vand udfordringer.

Undersøgelse af forskellige jordtyper:
Øvelse: Nedsivning til grundvand
Film:  
"Det vilde vejr - Vandet" DrTV 50 min.
"Vandets ophør" 42 min
           "Jorden kalder - er vores grundvand i fare?", DrTV, 25 min

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
vandbalancen 04-11-2025
Nedsivningsforsøg 27-11-2025
Omfang Estimeret: 39,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Vejr og Klima

Kernestof:
Nørrekjær, Vinther, Ladegaard-Pedersen: Naturgeografi C - 3. udg., Lindhardt og Ringhof: side 41-79.

Vejret og atmosfæren
Indstråling og drivhuseffekten.
Det globale vindsystem og Corioliskraften
Nedbør og vejret i Danmark
Klimazoner og plantebælter
Klimadebat
Klimaforandringer

Film: "Jagten på det vilde vejr". Dr.dk 43 min.
          "2040- Filmen om fremtiden" , 85 min
Øvelser:
Indstråling og reflektion
Vind temperatur volumen
Nedbørstyper
Klimaklassifikation
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Jagten på det vilde vejr 16-12-2025
Solhøjde 17-12-2025
Klimaklassifikatrion 24-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Energi

Kernestof:
Nørrekjær, Vinther, Ladegaard-Pedersen: Naturgeografi C - 3. udg., Lindhardt og Ringhof: side 132-151

læringsmål:
du skal efter dette forløb kunne følgende:
- forklare den geologiske dannelse og produktion af fossile energiråstoffer (olie, kul, gas) både i Nordsøen (Danmark) og globalt
- redegøre for udviklingen i de globale og danske ikke-fossile energiproduktioner og kunne diskutere fremtidige muligheder for bæredygtig energiproduktion
- forstå og kunne bruge statistik både over reserver, forbrug og produktion omkring energiforbrug
- redegøre for carbonkredsløbet, herunder hvordan de fossile brændsler påvirker dette
- forklare sammenhængen mellem klima og afbrænding af fossile brændsler.

Kernestofområder: Det globale kulstofkredsløb i geofaglige sammenhænge,- kunne forholde sig til det fremtidige forbrug af fossile energireserver,  Bæredygtig udvikling under forskellige natur- og samfundsforhold, herunder forbrugs- og produktionsmønstre, Teknologiudvikling under forskellige natur- og samfundsforhold

Øvelser:
Indvinding af olie fra kalk

Alternative energikilder - mundtlig præsentation.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Carbonspillet 26-02-2026
Indvinding af olie fra kalk 31-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Landskabsdannelse



Kernestof:
Nørrekjær, Vinther, Ladegaard-Pedersen: Naturgeografi C - 3. udg., Lindhardt og Ringhof: side 99-115, og side
Forløbet dækker den glaciale landskabsdannelse og udnyttelse af udvalgte landskabselementer
du skal efter dette forløb kunne følgende:
kunne læse 4cm kort og beskrive landskab via kortet
forklare hvilke teorier og metoder man har brugt til at forklare landskabsdannelsen i Danmark
kunne forklare dannelsen at de glaciale landskabstyper, vi ser i Danmark
kunne kende de forskellige glaciale sedimenter og hvilken betydning de har for grundvand, landbrugsproduktion samt natur og bæredygtighed.

Kernestofområder:
Geologiske processer og kredsløb og menneskers anvendelse af ressourcer
̶ Natur- og menneskeskabte landskabers dannelse, udvikling og betydning for produktion og samfund.
Bæredygtig udvikling under forskellige natur- og samfundsforhold.

Eksperimentelt arbejde:
Ekskursion til Dyrehaven.
Kortanalyse og profiltegning.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Landskabsdannelse 01-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer