Holdet 3g ps/4 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Ordrup Gymnasium
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Sidsel Ejerskov Sørensen
Hold 2023 ps/4/3g (3g ps/4)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Køn, kønsidentitet og kønsforskelle
Titel 2 Udvikling, omsorgssvigt og resiliens
Titel 3 Konspirationsteorier
Titel 4 Stress i den senmoderne tid

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Køn, kønsidentitet og kønsforskelle

Køn og kønsforskelle

Undervisningsbeskrivelser
Eleverne skal opnå en grundlæggende forståelse af forskellige opfattelser af køn og kønsforskelle set i lyset af psykologiske, sociale, kulturelle og fysiologiske faktorer.

Forløbet indeholder bl.a. elementer fra den evolutionære psykologi, neuropsykologien, behaviorisme og social indlæringsteori, kognitiv psykologi, eksistenspsykologien, socialpsykologi og den postmoderne psykologi.

Eleverne kunne udvælge og anvende relevant psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof i form af cases, artikler, undersøgelser, videoklip og egne erfaringer.

Diskussionen om arv vs. miljø på baggrund af disse forskellige opfattelser er centralt i dette forløb.

I forbindelse med anvendte undersøgelser der belyser kønsspecifik adfærd m.m skal eleverne forholde sig metodekritisk til disse undersøgelsesresultater.

Eleverne evalueres løbende gennem mundtlig dialog, fremlæggelser samt ved prøve. Og eleverne præsenteres for og trænes i eksamensrelevant materiale.

De centrale teorier, begreber, undersøgelser, diskussionsmateriale, cases, artikler m.m., som er centralt i pensum ligger samlet under dokumentet ”opsamling køn og kønsforskelle”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Udvikling, omsorgssvigt og resiliens

Formål
At give eleverne en grundlæggende forståelse for forskellige psykologiske, sociale, kulturelle og biologiske perspektiver på udviklingspsykologiske problemstillinger, herunder omsorg og omsorgssvigt samt resiliensfaktorer i et udviklingsforløb livet igennem.
I dette forløb inddrages elementer fra klassisk og moderne udviklingspsykologi, adfærdspsykologi, social- og kognitionspsykologi, personlighedspsykologi (evolutionspsykologi, neuropsykologi) og systemisk tænkning til at belyse temaet.
Eleverne lærer at udvælge og anvende relevant psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof i form af cases, artikler, undersøgelser/eksperimenter, videoklip, dokumentar og egne erfaringer.
Diskussioner om det tidligere institutionsliv påvirkning på barnets udvikling samt diskussioner om ansvar for evt. omsorgssvigt og diskussioner om løsningsmuligheder for omsorgssvigtede med fokus på at skabe mere resiliens er centralt i dette forløb.
I forbindelse med anvendte undersøgelser og eksperimenter, der belyser udvikling, omsorgssvigt og resiliens skal eleverne forholde sig metodekritisk til disse undersøgelsesresultater.
Eleverne evalueres løbende gennem mundtlig dialog, fremlæggelser samt ved prøve. Og eleverne præsenteres for og trænes i eksamensrelevant materiale.
De centrale teorier, begreber, undersøgelser, diskussionsmateriale, cases, artikler m.m., som er centralt i pensum ligger samlet under dokumentet ”opsamling_udvikling omsorgssvigt resiliens”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Konspirationsteorier

Forløbet opgives ikke til eksamen
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Stress i den senmoderne tid

Formål

At give eleverne en grundlæggende forståelse for forskellige psykologiske, sociale, kulturelle og biologiske perspektiver på problemstillinger, relateret til stress i en senmoderne tid i livet generelt og ift arbejdslivet.

I dette forløb inddrages elementer fra adfærdspsykologi, social- og kognitionspsykologi, personlighedspsykologi, postmoderne psykologi, eksistens- og humanistisk psykologi og læringspsykologiske teorier til at belyse temaet.

Eleverne lærer at udvælge og anvende relevant psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof i form af cases, artikler, undersøgelser/eksperimenter, videoklip, dokumentar og egne erfaringer.

Diskussioner om hvorvidt det moderne arbejdsliv er stressfremkaldende og løsningsforslag hertil samt hvilke copingstrategier der kan være relevante i stressramte og hvilke læringsstrategier man kan anvende for i højere grad at tilegne sig nye, relevante copingstrategier, er centralt i dette forløb.

I forbindelse med anvendte undersøgelser og eksperimenter, der belyser stress i en senmoderne tid skal eleverne forholde sig metodekritisk til disse undersøgelsesresultater.

Eleverne evalueres løbende gennem mundtlig dialog, fremlæggelser samt ved prøve. Og eleverne præsenteres for og trænes i eksamensrelevant materiale.

De centrale teorier, begreber, undersøgelser, diskussionsmateriale, cases, artikler m.m., som er centralt i pensum ligger samlet under dokumentet ”opsamling_stress i en senmoderne tid”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer