Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Ordrup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Simon Vorbjerg Westh
|
|
Hold
|
2025 bi/p (1p bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 - Fysiologi - krop og træning
I dette forløb har vi fokus på blodkredsløbets form og funktion, samt hvad der sker med kroppens fysiologi, når vi går fra hvile til arbejde. Vi har kigget på blodkredsløbbets fire hovedkomponenter som er hjerte, blod, blodkarsystem og lungerne.
Der er blevet undervist i følgende:
- kendskab til kroppens opbygning med særlig fokus på hjerte-lunge-kredsløbet.
- Iltoptagelsens betydning for energiproduktion under arbejde - aerob, samt energifrigivelse ved anaerobt arbejde.
- Undersøgelse af ændringer i kroppen fra hvile til arbejde. Puls, blodtryk, åndedrætsfunktion.
- Fysisk aktivitet og aktivitetens betydning for den generelle sundhed og livsstilssygdomme.
Vi har desuden fokus på hvordan motion og fysiskaktivitet påvirker vores fysiologi på kort og langsigt i forhold til sundhed mm.
Øvelser:
- hæmatokritmålinger
- blodtryksmålinger
- hjerte-lunge dissektion
- måling af lungerumfang med spirometer
- Øvelse: kondicykel - fra hvile til arbejde. Pulsmålinger og målinger af lungeventilation.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hansen, Hestbech,Kahl,Marcussen,Marker: Biologibogen, Systime; sider: 90-100
-
Blodtryk - sådan forstår du det
-
1p - hjerte-lunge-dissektion.docx
-
Energiomsætning - fra biologi til tiden.pptx
-
Energiomsætning under arbejde.docx
-
måling af hæmatokritværdi - journal.docx
-
Fysiologiskmåling på kondicykel 1p 2025.docx
-
Jonathan - arbejde 2 .png
-
Jonathan - hvile.png
-
Gertrud - hvile.png
-
Gertrud - arbejde 1.png
-
Gertrud - arbejde 2.png
-
M.Frøsig,K.Hede,F.Grønlund Jørgensen,P.Paludan-Müller: Biologi i udvikling, Nucleus; sider: 76-79, 105-107
-
Kost og sundhed - biologibogen.pptx
-
Arbejdsspørgsmål - Kost og sundhed.docx
-
underernæring og fejlernæring.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 - Cellebiologi og molekylær genetik
Formål:
- at kunne kende forskel på pro- og eukaryote celler
- at have kendskab til cellestrukturer og organeller i eukaryote celler herunder ribosomer, mitokondrier, grønkorn, cellekerne og cellevæg.
- kendskab til cellemembranens opbygning og funktion, samt transportprocesser over membranen.
- at forstå opbygning af DNA og den genetiske kode
- At forstå proteinsyntesen og delprocesserne transkription og translation
I dette forløb er der blevet undervist i følgende;
- Elementær cellebiologi med kendskab til prokaryoter, eukaryoter og generelle forskelle mellem planteceller og dyreceller.
- Kendskab til forskellige cellekomponenter og komponenternes betydning for cellernes virke.
- Kendskab til cellemembranens opbygning og funktion.
- Transportprocesser over cellemembranen og kendskab til passiv og aktiv transport.
- DNA-molekylets opbygning og funktion, herunder baserækkefølgens betydning for arvematerialet.
- Proteinsyntese og den genetiske kode. Kendskab til biologiens centrale dogme herunder hvordan den genetiske information kommer fra DNA via RNA til færdigt protein.
- Mutationer og mutationernes betydning for informationsflowet.
Øvelser:
- mikroskopiring af planteceller
- osmose i kartoffelceller
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 - Sexologi, prævention og kønssygdom
Formålet med forløbet er at få kendskab til opbygning og funktion af det mandelige og kvindelige kønsorgan, samt forstå kønshormonernes betydning for evnen til forplantning. Derudover er formålet med forløbet at få indsigt i forskellige præventionsformer og forskellige seksueltoverførte sygdomme.
I dette forløb er der blevet undervist i forplantningsbiologi hos mennesket. Følgende er blevet gennemgået i forløbet.
- opbygning og funktion at det kvindelige og mandlig kønsorgan
- Kønshormonerne testosteron, progesteron og østrogen og deres rolle i regulering af kønscelledannelses og menstruationscyklus.
- Celledelingerne mitose og meiose
- befrugtning og graviditet
- prævention
- seksueloverførte sygdomme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 - Klassisk genetik og evolution
Klassisk genetik
Formålet med forløbet er at få kendskab til hvordan genetiske information nedarves hos forskellige organismer fra generation til generation.
I dette forløb er der blevet undervist i følgende;
- Klassisk genetik herunder arvelighedslære
- Nedarvning af monogene træk og kendskab til krydningsskemaer.
- Elementære genetiske begreber som homozygot, heterozygot, dominerende, reccesiv, genotype og fænotype mv. er blevet gennemgået.
- Kromosomer og celledelinger (mitose og meiose)
Øvelser:
- Blodtypebestemmelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 - Økologi og biodiversitet
Økologi
Formålet med forløbet er at få kendskab og indsigt i sammenhængskraften i et økosystem, samt forstå hvad der påvirker biodiversiteten i økosystemer. Der er gennemgået grundlæggende økologiske begreber som fotosyntese og respiration, faktorers betydning for vækst, næringsstoffernes betydning for primærproduktionen, samt menneskelige forstyrrelser af naturen.
Der er blevet undervist i følgende i dette forløb:
- Med udgangspunkt i skoven som økosystem er generelle økologiske begreber blevet gennemgået.
- Kendskab til fødekæder, stofkredsløb og energistrømme.
- Fotosyntese og respiration er behandlet hos primærproducenter og konsumenter.
- næringsstoffernes betydning for vækst.
- Biodiversitet
- Klimaforandringer og betydningen af forandringerne på skoven som økosystem.
Øvelser:
Fotosyntese og respiration hos vandpest
Biotopundersøgelse og makroindeks i Grib skov
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Repetion og eksamensforløb
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70718029477",
"T": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70718029477",
"H": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70718029477"
}