Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Ordrup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Henrik Norden Tversted
|
|
Hold
|
2025 mu/3 (1g mu/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
#2 Tematisk forløb: Sammenspil
Sammenspil i grupper til
Vi slutter af med at alle sammenspilsgrupper optræder til forårskoncert inden evt mundtlig eksamen.
Formål: Udvikle og styrke elevernes færdigheder og kompetencer i sammenspil og sang både i mindre sammenspilsgrupper med 7-8 elever i hver grupper.
Indhold: Kernestof. Musikudøvelse.
Metoder:
Lærerstyret klasseundervisning/klasseinstruktion i forbindelse med sammenspil.
Gruppe- og projektarbejde med sammenspil i grupper med 7-8 elever.
Vi har arbejdet med 1-2-3 rotation ud fra Mads Pagsbergs metodik i grundforløbet.
I studieretningen arbejder vi med Videoleadsheets i starten, og senere arbejder vi med at elverne finder materialer (akkorder) til sange selv, og prøver at bearbejde disse til en enkel skematisk form, med hjælpeværktøjer fra musikipedia.dk
Materialer: Et udvalg af dansk- og engelsksprogede numre indenfor de groovebaserede (rytmiske) genrer.
Udvalg af numre til c-niveau
- Rihanna: We found love (1-2-3 rotation med videoleadsheets)
- Coldplay: Viva la vida (1-2-3 rotation med videoleadsheets)
- Lukas Graham: Ordinary Things (videoleadsheets og grafisk materiale.
- Maroon 5; This Love
- Selvvalgt sang frem mod eksamen
Evaluering: Formativ ved lærerens feedback undervejs. Summativ ved fremførsel/optræden i timerne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tematisk forløb i GF sammenspil, og sang.
Vi arbejder med sammenspil ud fra princippet 1-2-3 rotation ud fra Mads Pagsbergs Materialer: Sammenspil i kæder; Mads Pagsberg
Fokuspunkter:
Fælles Pulsfornemmelse
Lydhørhed
Samarbejdskompetencer
Ostinatbaseret sammenspil med enkle figurer på bas, klaver, guitar, trommer.
Herudover arbejder vi med enstemmige sange fra ind og udland
Vi arbejder med følgende sammenspilsnumre fra materialet:
Rihanna: We found Love
Coldplay: Viva la vida
Luka Graham: Ordinary Things
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Tematisk forløb GF: Elementær nodelære
Vi arbejder med grundlæggende musikteori om: Noder i g-nøgle, toner på klaver, noder i g-nøgle med fortegn, nodeværdier og pauser, taktarter
Materialer:
musikipedia. teoriafsnit om nodeværdier, taktarter, noder i g-nøgle med fortegn, toner på klaveret + interaktive øvelsesafsnit.
Test:
Socrative test med genkendelse af noder i g nøgle med fortegn,
Socrative test med genkendelse af noder på klaver
Sorative test med genkendelse af taktarter og nodeværdier
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Tematisk forløb GF:Symfoniorkesterets instrumenter
Introduktion til symfoniorkesterets instrumenter.
Værk: Britten: young persons guide to the orchestra.
Test: socrative om instrumentgrupper og instrumenter, med lyd og billede
materiale:
https://www.musikipedia.dk/instrumenter
Benjammin Britten: Young persons guide to the orchestra. Grafisk oversigt over symfoniorkester med skema til udfyldelse af instrumentgrupper og instrumenter i formled
læringsmål:
Eleverne lærer om symfoniorkesterets instrumentgrupper og de enkelte instrumentgruppers instrumenter, som inddeles hierakisk fra lys til mørk.
Eleverne kan definere instrumenter ud fra billeder og lyd.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Tematisk forløb GF: Analyse af rytmisk musik, form
VI arbejder med formanalyse i rytmisk musik, med fokus på kendte formtyper
Strofisk form.
Vers-omkvædsform
Udvidet popform
Litteratur: JJ analyse af rytmsik musik (pdf kompendie)
Værker fra kompendiet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
#1 Tematisk forløb: Rytmik
Formål: Udvikle elevernes viden om rytmenoder, læsning og notation og opøve færdigheder der anvendes til musikanalyse. Bygge videre på færdigheder fra grundforløbet i musik (nodeværdier og taktarter
Indhold: Kernestof, Musikkundskab
Metoder: Lærerstyrede talekor, rytmeøvelser, klappeøvelser
Gruppe- og pararbejde med kopiering og nedskrivning af lyd og nodeeksempler af grooves på computer-trommemaskine (musikipedia og bandlab.com).
Materialer:
Jakob Jensen: Analyse af rytmisk musik
Jakob Jensen: Musiklære
Musikipedia.dk: Om nodeværdier, taktarter og rytmer.
Henrik Tversted: Rytmelære 1g (ppt med øvelse og begreber til rytmisk analyse)
Evaluering: Formativ feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul, summativ feedback gennem opfølgning på elevers arbejde med rytmer i musikipedia øvelsesbank.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
#3 Tematisk forløb: Musik og computer
Tematisk forløb: Musik og computer
Formål: Bevidstgøre om musik og computer i samspil og mulighederne i musikalsk-digitale formidlingsformer. Udvikle færdigheder i rytmenotation og viden om formtyper ved hjælp af computerbaseret musik.
Indhold: Kernestof, Musikkundskab.
Vi arbejder med produktion af hiphopbeats ud fra præfabrikerede samples og loops i online DAW bandlab.com med fokus på form og struktur.
faglige begreber: gennemgående og sporadiske samples, harmoniske og rytmiske samples.
forløbet bygger videre på arbejde med drum-editor i rytmik forløbet, og leder frem til tematisk forløb om popmusik, under faglig afdækning af mediering i popmusik
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
#4 Tematisk forløb: Kunstmusik
Formål: Udvikle elevernes viden om klassisk musik, herunder instrumentering, udtryk, musikkens formål, målgruppe samt historisk udvikling. Opøve færdigheder der anvendes til melodisk analyse, auditiv analyse og formanalyse.
Lære at kende auditiv forskel på barok, romantik og klassik.
Metoder:
Fælles gennemgang af musikanalyse.
Arbejdsspørgsmål i grupper.
Forskellige lytteøvelser to og to (lære om klassiske instrumenter)
Udtrykke musikfølelser vha. kropslige bevægelser.
Lærerindstudering af enstemmig/tostemmig sang.
Materialer:
- Kompendium om kunstmusik/klassisk musik:
Se "Kunstmusik (klassisk musik)" under undervisningsbeskrivelse.
- Oversigt til melodisk analyse:
Se "Melodisk analyse 1.g mu2 (overblik)" under undervisningsbeskrivelse.
- Musikhistorie oversigt.pdf. (barok,romantik,klassik)
- Musikquiz med
Belyste klassiske værker/sange:
- Benjamin Britten: "The Young Person's Guide To The Orchestra"
https://www.youtube.com/watch?v=GenWkFVSZXo
- udvalgte rondosatser fra vivaldi's de fire årstider
- Carl Nielsen: Tit er jeg glad
- Carl Nielsen; Nu er dagen fuld af sang
- diverse værker præsenteret i quiz om barok, romantik, klassik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
#5 Tematisk forløb: Folkemusik
Formål:
Udvikle elevernes viden om folkemusik, herunder dansk folkemusik, Spirituals/blues samt Cubansk musik.
Fokus på folkemusik som begreb samt dets formål og målgruppe.
Opøve og træne/repetere færdigheder der anvendes til rytmisk analyse (grooveanalyse), melodisk analyse, auditiv analyse og formanalyse.
Udøve forskellige typer folkemusik i praksis (se under sammenspil).
Indhold: Kernestof, Musikkundskab.
- Vigtige begreber: Folkeviser, Fællessang, Gruppeidentitet, Genrehybrid, Etnisk musik, Call and Response, Cyklisk Form, Pentaton skala, Spirituals, Blues, Son, Salsa, Claves, Improvisation,
Metoder:
Fælles gennemgang af musikanalyse.
Arbejdsspørgsmål i grupper.
Forskellige lytteøvelser to og to
Lærerindstudering af enstemmig/tostemmig sang.
Kreative øvelser i grupper (f.eks skrive en Blues)
Materialer:
- Kompendium om folkemusik:
Se "Kompendium Folkemusik 1.g mu2 (OCR-scannet)" under undervisningsbeskrivelse.
Særligt belyste sange:
- Valravnen (som folkevise af "Trille" og Sorten Mulds version)
https://www.youtube.com/watch?v=QVrCfgjoP3I
https://www.youtube.com/watch?v=uc9kYnRFl-s
- Chuck Berry: "St. Louis' Blues"
https://www.youtube.com/watch?v=SWmVeNSGTas
- Buena Vista Social Club: "El Cuarto de Tula"
https://www.youtube.com/watch?v=gaKKELQWhbs
- Santana: "Oye Como Va"
https://www.youtube.com/watch?v=J7ATTjg7tpE
Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
#6 Tematisk forløb: Popmusik
Formål:
Udvikle elevernes viden om populærmusik, herunder nutidig populærmusik, hitskabelonen, mediering, udtryksfelt samt jazz som populærmusik.
Fokus på populærmusik som begreb samt dets formål og målgruppe.
Opøve og træne/repetere færdigheder der anvendes til rytmisk analyse (grooveanalyse), melodisk analyse, auditiv analyse og formanalyse.
Udøve forskellige typer populærmusik i praksis (se under sammenspil).
Indhold: Kernestof, Musikkundskab.
- Vigtige begreber: Mediering, hit-skabelon, udvidet popform,
fankultur, identitet, autenticitet, kommercialisering, udtryksfelt (og tilhørende model)
Metoder:
- Fælles gennemgang af musikanalyse.
- Arbejdsspørgsmål og musikanalyse i grupper med efterfølgende oplæg i plenum.
- Forskellige lytteøvelser to og to
- Lærerindstudering af enstemmig/tostemmig sang.
- Klappe forskellige rytmer ifm. forskellige sange inden for populærmusik
Materialer:
- Kompendium om populærmusik:
Se "Kompendium Populærmusik 1.g mu2" under undervisningsbeskrivelse.
- PDF om "udtryksfelt":
Se "Udtryksfelt 1g mu2 (OCR-scannet)"
- PDF om "jazz":
Se "Jazz(race, ligestilling og populærkultur)"
- Afsnit 2 på følgende side: https://www.musikipedia.dk/jazz/indblik
Særligt belyste sange:
- Taylor Swift: "Shake it off"
https://www.youtube.com/watch?v=nfWlot6h_JM
- TLC: "Waterfalls"
https://www.youtube.com/watch?v=8WEtxJ4-sh4
- Shawn Mendes; "Stitches"
- Jazzstandard: "Lullaby of Birdland"
Sarah Vaughan: https://www.youtube.com/watch?v=x8cFdZyWOOs (1952)
Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
#7 Særligt studeret område: Soul i 60'erne
Formål:
Udvikle elevernes viden om SOUL/Motown i 1960'erne, herunder fokus på SOUL som symbol på sort kultur i USA, historien bag SOUL, stilmæssige karakteristika for hhv. Sydstatssoul og Motown
(både formål, aktører, grundværdier samt sound og instrumentering).
Opøve og træne/repetere færdigheder der anvendes til rytmisk analyse (grooveanalyse), melodisk analyse, auditiv analyse, formanalyse samt harmonisk analyse.
Udøve forskellige typer SOUL-sange i praksis (se under sammenspil).
Indhold: Kernestof, Musikkundskab.
- Vigtige begreber/personer/kunstnere:
Sort kultur, ”Seperate but equal”, Raceadskillelse, Borgerrettighedsbevægelsen, Diskrimination, Sydstatssoul, Unisone og flerstemmige riffs, Ostinater, Instrumentale hooks, Motown, "The Sound of Young America", "The Funk Brothers", "Berry Gordy", Smokey Robinson, Sam & Dave, Aretha Franklin, James Brown, Otis Redding, The Supremes, The Temptations, Marvin Gaye
Metoder:
- Fælles gennemgang af musikanalyse.
- Arbejdsspørgsmål og musikanalyse i grupper
- Forskellige lytteøvelser to og to
- Lærerindstudering af enstemmig/tostemmig sang.
- Klappe/synge forskellige rytmer/grooves ifm. forskellige sange inden for SOUL
Materialer:
- Soul - Sort musik i 1960'erne: Side 18-25, 57-59, 82-83 samt 93-98
Se "Soulbogen - Jensen og Hammer - hele bogen (OCR-scannet)"
- PDF med SOUL-stiltræk ved forskellige numre (overblik)
Se "Soul-stiltræk" under undervisningsbeskrivelse.
- PDF med oversigt (Sydstatssoul og Motown)
Se "Soul-skema" under undervisningsbeskrivelse.
- PDF om "Basal Funktionsharmonisk Analyse"
Se "HARMONIKstxC" under undervisningsbeskrivelse
- Dokumentar om Motown:
Hitsville: "Historien om Motown": https://mitcfu.dk/mm/player/?booking=3979835
- Noder samt vejledende analyseforslag til særligt belyste SOUL-numre (se i undervisningsbeskrivelse)
Særligt belyste sange: (opgives til eksamen)
- Sam & Dave: "Soul Man"
https://www.youtube.com/watch?v=edCH7R4uYmQ
- Aretha Franklin: "Respect"
https://www.youtube.com/watch?v=A134hShx_gw
- The Supremes: "You Can't Hurry Love"
https://www.youtube.com/watch?v=ovoBi3pXD_A&list=RDovoBi3pXD_A&start_radio=1
- The Temptations: "My Girl"
https://www.youtube.com/watch?v=eepLY8J4E6c
Evaluering: Formativ med feedback undervejs og bevidstgørelse om progressionen fra modul til modul.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70720052907",
"T": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70720052907",
"H": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70720052907"
}