Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Herning Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Latin A
|
|
Lærer(e)
|
Anita Kjær Larsen
|
|
Hold
|
2023 LA/a (1a LA, 2a LA, 3a LA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1: Romerske myter
ROMERSKE MYTER
Forløbet introducerer til latin på A-niveau og har til formål at stifte bekendtskab med udvalgte græsk-romerske myter samt at repetere den basisgrammatik, eleverne har stiftet bekendtskab med i AP-latin. Endvidere bygges der videre på elevernes grammatiske fundament samt gives en introduktion til latinsk udtale.
Vi læser en række konstruerede tekststykker omhandlende græsk-romerske myter, alle hentet fra Elisabeth Nedergaard og Anders Jensens bog "Quo Vadis".
Vi læser myter om:
- Daidalos og Ikaros
- Theseus og Minotauren - samt Ariadne og Aegeus
- Venus og Mars
- Pyramus og Thisbe
- Pygmalion
Desuden holder eleverne et oplæg om et selvvalgt myte eller guddom (Apollo og Daphne, Jupiter, Medusa, Phaedra & Sisyfos)
Afsluttende læser vi Ovids fortælling om Medusa i oversættelse og kigger på brugen af Medusa i kunsten. Vi læser også et uddrag af Percy Jackson som perspektivtekst.
SUPPLERENDE STOF (ca. 12 sider):
Ovids Metamorfoser, IV, 765-803 (læses kursorisk på latin)
Ovids Metamorfoser, IV, 617-620, 639-662 og 740-752 (i oversættelse)
Leo Hjortsø: "Græske Guder og Helte", s. 180-183
Rick Riordan: "Percy Jackson and the Lightning Thief, kap. 11, "We visit the Garden Gnome Emporium"
Medusa i kunsten:
Antonio Canova: Perseo Trionfante, 1801
Edward Burne-Jones: The Baleful Head, 1885
Versaces logo
Luciano Garbati: Medusa with the Head of Perseus, 2020
STUDIERETNINGSDAG
Forløbet omfatter også en studieretningsdag med klassikerne i 3.b. Turen går først til Moesgaard, hvor vi ser udstillingen "Egypten - besat af livet", herefter til Antikmuseet, hvor 3.g'erne holder oplæg om forskellige artefakter, og endelig foretager vi en mindre byvandring.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2: Portrætkunst og indskrifter
PORTRÆTKUNST OG INDSKRIFTER
På skolen har vi kopibuster af Pompeius, Augustus, Livia, Tiberius og Vespasian. Efter et læreroplæg om romersk portrætkunst holder eleverne et minioplæg om de omtalte buster.
Vi ser desuden på udvalgte indskrifter med særligt fokus på romerske navne, deres opbygning og mulige forkortelser. Vi har i den forbindelse set på indskrifterne på Pantheon, Titusbuen og Gjellerup kirkes tympanon. Eleverne fik desuden til opgave at finde latinske indskrifter på deres studietur til Slesvig. Her var byens domkirke en indbringende kilde.
Miniforløbet afsluttes med filmen Gladiator.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3: Catul - kærlighed i Republikkens Rom
I dette forløb går vi for alvor i gang med at læse latinsk originaltekst. Vi skal læse en række digte af poeten Catul, der levede i det sidste århundrede f.Kr.
Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.
Elevoplæg om:
- Cicero
- Cleopatra
- Cæsar
- Det første triumvirat
- Gallerkrigene
- Lukrets
- Marcus Antonius
- Pompejus
FORMÅL:
- Opnå kendskab til vigtige personer og begivenheder i det sidste århundrede f.Kr., herunder introduktion til Republikkens opbygning
- Opnå kendskab til Catuls centrale tematikker
- Stifte bekendtskab med den vigtigste metode (nærlæsning, analyse og version) samt fagets hjælpemidler (grammatik, ordbog og paralleloversættelse)
- Fortsat træne og udvide kendskabet til latinsk syntaks og morfologi
KERNESTOF (ca. 4 sider):
Originaltekst, statarisk
- Catulli Carmina V [13 vers], VIII [19 vers], LXX [4 vers], LXXXIII [6 vers], LXXXV [2 vers]
Originaltekst, kursorisk (ca. 1 side)
- Sulpicia: Digt XVII [6 vers]
- Martial I,34 [10 vers]
SUPPLERENDE STOF (ca. 10 sider):
- Heller, Bruno (m.fl.) (2005): Rome; TV-serie, 1. afsnit.
- Shakespeare: Sonnet 147
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale: Vigtige årstal, Introduktion til Catul, Romerske navne, Kærlighedsmetaforik: Morbus Amoris, Hvorfor Lesbia - Catuls forbindelse til Σαπφώ.
- Paralleloversættelser af alle Catuldigtene: Vilhelm Andersen, senere bearbejdet af Ole Thomsen (V, LXX & LXXXV); ved Axel Juel (VIII); ved Ole Thomsen (LXXXIII)
- Yderligere paralleloversættelser: Ved Thøger Larsen (Sappho: Fragment 31); Uofficiel oversættelse af Martial I.34; ved Harald Voetmann (Sulpicia XVII))
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin I: Adjektivers komparation
|
05-09-2024
|
|
Latin II: Perfektum og imperfektum
|
03-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Studieretningsdag Viborg
Studieretningsdag på Viborg Katedralskole, hvor emnet er Middelalderlatin.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
4: Hannibal - romernes store fjende (SRO)
I forløbet læses et uddrag af Cornelius Nepos' Hannibalbiografi. Særligt fokus har været på skildringen af Hannibal og sammenligningen med romerne.
Kernestof:
statarisk
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 1, 3 og 5.1 & 5.2
kursorisk
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 5.3 & 5.4
Sideantal:
6 sider
Supplerende materiale:
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 1-5 læst i oversættelse
- Uddrag af Livius, Ab urbe Condita, bog 27, 12-16 i oversættelse (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt)
- Baggrundstekst: Den romerske stat (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt, indledning ved Niels M. Saxtorph og Jens Erik Skydsgaard, Munksgaard, 1974)
- Baggrundstekst: Karthago (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt, indledning ved Niels M. Saxtorph og Jens Erik Skydsgaard, Munksgaard, 1974)
- Perspektivtekst: "Værsgo, her er et historisk vendepunkt", artikel af Andreas Thorsen (Fra: https://www.zetland.dk/historie/s8YxPbzp-aopXLwdn-28b7c)
- Årstal over 2. puniske krig (fra Ribe Katedralskoles hjemmeside)
- Dokumentar: "Hannibal, the Man who hated Rome", Timeline, fra: https://www.youtube.com/watch?v=2GH1c50zcYc)
Sideantal: 25 sider
Eleverne har skrevet SRO om emnet.
Eleverne har valgt mellem en af de to nedenstående opgaveformuleringer:
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin IV: Lucretia
|
14-11-2024
|
|
Latin V: Opstilling af syntaktisk analyse
|
04-12-2024
|
|
Latin VI: Adeste fideles
|
07-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
5: Phaedrus' fabler og romersk kejsertid
I forløbet læses fire af Phaedrus' fabler. Eleverne introduceres til genren, der sættes i forbindelse med satiregenren. Både fablen og satiren sættes i forbindelse med kejsertiden. Vi har desuden talt om fabelgenrens betydning for mere nutidige kulturprodukter såsom Disneyfilm.
Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.
Hele klassen deltog desuden i latinkonkurrencen 2025.
FORMÅL:
- opnå kendskab til fablen som genre (med udgangspunkt i Phaedrus)
- overordnet kunne vise, hvorledes fablerne reflekterer den romerske samtid (nærmere bestemt den tidlige kejsertid)
KERNESTOF
Originaltekster, statarisk (ca. 3 sider):
Fra Fabulae. Duplikeret efter Loeb 1975. - bearbejdet af underviser:
- Phaedrus: Lupus et Agnus (I, 1);
- Phaedrus: Rana rupta et bos (I, 24);
- Phaedrus: Vacca, Capella, Ovis et Leo (I, 5)
- Phaedrus: De vulpe et uva (IV, 3)
Originaltekst, kursorisk (fra latinkonkurrencen 2025, ca. 1 side):
- Juvenal, 3. satire, vv. 41-50
SUPPLERENDE MATERIALE (ca. 10 sider):
- Carsten Gjerløv: Bjørnen & Gartneren
- Horats: Sermones 2.VI, i oversættelse ved Ole Thomsen, Veje til Rom, 2008.
- La Fontaine (1668): Ræven og rønnebærrene, gendigtet af Johannes Møllehave i 1986.
- TV2 (1984): Ræven og rønnebærrene
- Æsop: Løven og musen, der gjorde gengæld (70); Katten, der inviterede fuglene til middag (96); Løvinden og ræven (167); Om hunden, der sked (566) - alle i oversættelse af Carsten Weber-Nielsen.
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale om genren og Phaedrus.
- Parelleloversættelser af alle fablerne fra Phaedri Aesopiske Fabler. Metrisk overs. af Thaarup, M.R., København 1826.
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin VIII: participier
|
27-02-2025
|
|
LATINKONKURRENCEN 2025
|
12-03-2025
|
|
Latin IX: ACI
|
13-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
6: Romersk satire
I dette forløb vil vi beskæftige os med satiren – som genre og som modalitet. Vi vil læse de forholdsvist lette originaltekster (Martial og Petronius).
- Satiren som genre – herunder verssatire og prosasatire (prosimetriske)
- Satirens formål og oprindelse
- Kejsertiden og sølvalderen
- Kejser Nero
KERNESTOF:
- Martial Epigrammata, 1.64, 1.87, 8.23
- Petronius Satyricon, kap. 26-27
SUPPLERENDE STOF:
- Martial Epigrammata 5.13, 11.43 oversat af Ole Thomsen, fra Pluk Dagen – romersk litteratur fra Plautus til Juvenal, Aarhus Universitetsforlag, 2008
- ”Ancient Rome: The Rise and Fall of an Empire", BBC miniserie, afsnit 1: "Nero"
- Lærerudarbejdet materiale om satiren som genre, om epigrammet, om forfatterne, samt om satirens formål
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin X: Phaedrus' Mons parturiens
|
10-04-2025
|
|
Latin XI: Syntaktisk analyse og oversættelse
|
08-05-2025
|
|
Latin XII: Tekstforståelse og perspektivering
|
22-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
7: Seneca og Stoicismen (eksamensemne)
SENECA OG STOICISMEN: ROMERNES SYN PÅ SLAVER
I forløbet introduceres eleverne til den stoiske filosofis grundbegreber (herunder eudaimonia, adiaphora, exemplum, fama, logos vs. pathos, sapiens). Herudover fokuseres der på Senecas menneskesyn, og hvordan hans syn på slaver, der for os synes banalt, var revolutionerende i kejsertidens Rom.
Forløbet knyttes også til Nero og romersk kejsertid.
KERNESTOF:
Seneca, Ad Lucilium Epistulae Morales, brev 47, stk. 1-3, 5, 10-11, 16-17
Sideantal:
5 sider
SUPPLERENDE MATERIALE:
- lærerintro til Seneca og Stoicismen
- Introduktion til Seneca v. Høegh og Kiil Jørgensen (Seneca, Stoiske tanker, God latin 4, 2020, s. 4-6)
- Oversættelse af hele Senecas brev 47 (v. Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen, Aigis 12, 1. maj 2012)
- Perspektivtekst: Senecas brev 7 i oversættelse ((v. Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen, Aigis 12, 1. maj 2012))
- Baggrundstekst: George Hinge: Det romerske Brev (fra: http://epistol.glossa.dk/)
- Baggrundstekst: "Om Slaver", uddrag fra Jesper Carlsens "Romerriget", s. 60-62)
- Dokumentarfilm: "Meet the Romans with Mary Beard", episode 3 (https://www.youtube.com/watch?v=1UvG0LDeYBA)
- Perspektivtekst: uddrag af Svend Brinkmanns "Stå Fast" (s. 80-82)
- Udvalgte James Blunt tweets samlet i PowerPoint (fra: https://twitter.com/jamesblunt)
Sideantal:
15 sider
Det meste er samlet i et lærerudarbejdet kompendium.
Ordbog: https://ordnet.dk/ldo/
Grammatik: Jo Hermanns "Latinsk grammatik på dansk" & M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam".
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin I: Senecas 2. brev
|
21-08-2025
|
|
Latin II: Senecas 2. brev
|
04-09-2025
|
|
Latin III: Seneca og selvmord
|
26-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
8: Ovids Metamorfoser: Pyramus et Thisbe (eksamen)
OVIDS METAMORFOSER: PYRAMUS ET THISBE
I dette forløb har vi arbejdet med Ovids "Metamorphoser" under overskriften "Pyramus og Thisbe". Vi har arbejdet med Ovid som forfatter og med den ulykkelige kærlighed som tema. Vi har perspektiveret til Ovids myte om "Ekko og Narcissus" og til Shakespeares "Romeo and Juliet". Vi har i forbindelse med filmen "Romeo and Juliet" talt om mytens lange virkningshistorie.
Forløbet har desuden fungeret som en introduktion til romersk poesi og dets metrik. Eleverne har skanderet daktylisk heksameter, elegisk distichon, hendekasyllaber og hinkejamber (dog med særlig vægt på de to førstnævnte).
KERNESTOF:
Ovids "Metamorphoses" IV, vv. 55-71, 73, 76-77, 79-85, 88-90, 115-129, 131-136
Sideantal: 6 sider
SUPPLERENDE MATERIALE:
- Intro til Ovid
- Oversættelse af de læste latinske stykke ved Otto Steen Due, 2005.
- Ekko og Narcissus, læst i oversættelse ved Otto Steen Due, 2005.
- En lærerudarbejdet introduktion til romersk metrik.
- En lærerudarbejdet introduktion til Shakespeare og hans tid (ved LHI, delvist baseret på Ole Juul Lunds Shakespeare: Lives and Works, Gyldendal, 2012).
- "A Brief Synopsis" & "List of Characters" fra introduktionen til Annaliese Connoly "CliffNotes on Shakespeare's Romeo and Juliet", 2000.
- Baz Luhrmanns "Romeo + Juliet", film.
- Lærer-/elevoplæg om Litteratur under Augustus (om uroligheder i republikkens sidste hundrede år, Augustus’ unge år, hans overtagelse og konsolidering af magten, Pax Romana, Augustus’ brug af kunsten, Maecenas’ betydning, vigtige forfattere – Vergil, Livius, Horats, Tibul, Properts, Ovid – en mere detaljeret introduktion til Ovids forfatterskab, Vergils Æneide og Livius’ Ab Urbe Condita, Ara Pacis og Prima Porta, Augustus’ død samt arven efter Augustus)
Sideantal:
40 sider
Det meste er samlet i et lærerudarbejdet kompendium.
Ordbog: https://ordnet.dk/ldo/
Grammatik: Jo Hermanns "Latinsk grammatik på dansk" & M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam".
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin IV: Livius Ab urbe condita
|
23-10-2025
|
|
Latin V: Pyramus et Thisbe
|
16-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
9: Cæsar og Republikkens fald (eksamen)
CÆSAR OG REPUBLIKKENS FALD
I dette forløb arbejder vi med et uddrag af Cæsars Borgerkrig for at belyse de magtkampe og stridigheder, der prægede Republikkens sidste 100 år, og til sidst medførte Republikkens endeligt og Kejserdømmets indførelse. Sideløbende med læsningen af originalteksten berøres en række historiske begivenheder og skikkelser, der er centrale for at forstå den sammenhæng, Cæsar skriver ind i. Det drejer sig om følgende:
• Den tidlige republik – stænderkampe, patriciere og plebejere
• Folkeforsamlingerne (Comitia)
• Clientelasystemet
• Amicitiabegrebet
• Gracchernes reformforsøg
• Popularer vs. Optimater (eksemplificeret af Sulla og Marius (herunder hans hærreform)
• Cæsars liv og forfatterskab, herunder tiden i Gallien, det første triumvirat og den efterfølgende konflikt med Pompejus
• Cæsars nøgterne, tilstræbt objektive stil
KERNESTOF:
Cæsar Bellum Civile 1.1. og 1.7 (Loeb)
Sideantal:
6 sider
SUPPLERENDE STOF:
- Cæsar Borgerkrigen, oversat af Hans Bæk Hansen, Det Historiske Akademi, 2011.
- Oversættelse af de stykker, vi har læst i original. Dertil er stk 1.2-1.6 læst i oversættelse.
- Dokumentar med Mary Beard, "Julius Caesar Revealed", 2018 (https://www.youtube.com/watch?v=-7JN15HqVVk )
- Introduktion til Gaius Julius Caesar, fra Ribe Katedralskoles hjemmeside
- Lærerintro til Cæsar
- Oversigt over Comitia, SPQR og Magistratus, fra Bent Christensen og Morten Stenbæk: ”Vita Romana – Latinsk Grundbog I”, Gyldendal 1987, s. 225, 227 og 228
- René Gosscinny og Albert Uderzo: Asterix Legionarius, oversat til latin af Rubricastellanus, s. 2-3
- Perspektivtekst: Birthe B. Pedersen: ”Historiker: Valget af Donald Trump indvarsler Vestens fald” (artikel), Kristeligt Dagblad, 14. november 2016 (http://www.kristeligt-dagblad.dk/udland/valget-af-donald-trump-indvarsler-vestens-fald)
- Perspektivtekst: Emil Leth Beiter: "KOMMENTAR: Fordrejninger", Weekendavisen, 11. april 2025 (https://www.weekendavisen.dk/ideer/romerske-fordrejninger)
Sideantal:
15 sider
Det meste er samlet i et lærerudarbejdet kompendium.
Ordbog: https://ordnet.dk/ldo/
Grammatik: Jo Hermanns "Latinsk grammatik på dansk" & M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam".
Elevoplæg om følgende emner:
- Graccherne og folketribunernes magt
- Samfundsklasser i det romerske samfund (plebejere vs. patriciere og nobiles (senatores og equites), plebs og servi) + opsplitning i det romerske samfund: optimater og popularer
- Marius' hærreform - og opbygningen af den romerske hær, herunder opbygningen af en romersk militærlejr og typiske våben og kampformationer.
- Borgerkrigen mellem Sulla og Marius - herunder Sullas proskriptioner
- Mordet på Cæsar og den efterfølgende borgerkrig mellem Augustus og Marcus Antonius på den ene side og Cæsarmorderne på den anden.
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin VI: Ovid Metamorfosernes apoteose
|
08-12-2025
|
|
Latin VII: Augustus Res Gestae
|
18-12-2025
|
|
Latin VIII: Vergil Æneiden
|
22-01-2026
|
|
Latin IX: Julius Cæsar
|
18-02-2026
|
|
TEST JC
|
19-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
10: Romersk kunst og arkitektur
ROMERSK KUNST OG ARKITEKTUR
I dette forløb arbejder vi med romersk kunst og arkitektur - med fokus på det romerske privathus, det romerske teater og amfiteater samt i forbindelse med en aflevering også romersk malerkunst.
SUPPLERENDE MATERIALE:
- lærerintro til det romerske privathus og det romerske teater og amfiteater
- Susan Woodford: ”Romersk malerkunst” & "Romersk arkitektur: Bearbejdelse og udvikling"; i: Introduktion til Græsk og romersk kunst (s. 95-114).
- dokumentaren "Pompejis hemmelige underverden", episode 2: "ulighedens tikkende bombe” fra 2025 (https://www.dr.dk/drtv/episode/pompejis-hemmelige-underverden_-ulighedens-tikkende-bombe_549783)
Forløbet afrundes af tre elevoplæg, hvor der perspektiveres til mere nutidig arkitektur:
1. Pantheon + Madeleinekirken i Paris
2. Det store teater i Pompeji + Dalhalla i Rättvik
3. Colosseum + Boxen i Herning
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latinkonkurrencen
|
04-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
11: Cicero og Catilina (eksamensemne)
CICERO OG CATILINA: CICERO SOM RETORIKER
Med læsning af Ciceros "In Catilinam I" bygger vi videre på vores forståelse for republikkens fald (som påbegyndt i Cæsarforløbet). Fokus ligger på Ciceros evner som retoriker og på retorikkens værdi som færdighed i det romerske samfund. Vi har i den forbindelse set på en tales klassiske opbygning (især på indledningen) og på stilistiske virkemidler, herunder anadiplose, asyndeton, chiasme, hendiadys og metonymi.
KERNESTOF
Cicero, In Catilinam I, 1.1-1.2, 2.4
Sideantal:
2 sider
SUPPLERENDE MATERIALE:
- Baggrundstekst: Ad Gaium Herennium - værk og genre (Inger Jepsen)
- Indledning til den catilinariske sammensværgelse – ‟Ciceros taler mod Catilina” af L. Høeg s. 3-6
- Uddrag fra ‟Ad Herennium” oversat af Søren Hindsholm + introduktion til værket
- 1. Catilinariske tale ‟Marcus Tullius Cicero udvalgte taler” oversat af Valdemar Thoresen
- oversigt over Catilinasammensværgelsen, ifølge Cicero - af G. Steadman (oversat af LHI)
- ‟Gloser og forklaringer til L. Høegs Ciceros taler” af H.C. Hynding
- "Nogle troper og vendinger" (Karen Dreyer Jørgensen, hentet på EMU)
- "De tre appelformer" (KDJ, hentet på EMU)
- Appendix: Retorik i Grækenland og Rom (KDJ, hentet på EMU)
- Dokumentar: Timewatch, "Murder in Rome"
Sideantal:
10 sider
Det meste findes i et lærerudarbejdet kompendium.
Ordbog: https://ordnet.dk/ldo/
Grammatik: Jo Hermanns "Latinsk grammatik på dansk" & M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam".
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin XI: Romersk kunst
|
16-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Studieretningsdag Herning
Studieretningsdag på Herning Gymnasium med besøg fra Viborg Katedralskole, hvor emnet er Numismatik.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
12: Vergils Æneiden (eksamensemne)
VERGILS ÆNEIDEN & BOCCACCIOS DIDO
I dette emne læser vi et uddrag af det romerske nationalepos Æneiden. Vi læser uddraget fra 1. sang med henblik på at fastslå de genre- og indholdsmæssige lighedstræk med Iliaden. Vi fokuserer endvidere på sammenfletningen af Trojasagnet med den anden romerske grundlæggelsesmyte om Romulus og Remus og taler om, hvilken rolle dette spiller for Augustæisk propaganda.
Vi læser hele fjerde sang – vers 219-241 statarisk og vers 242-278 kursorisk – og resten i oversættelse med henblik på en karakteristik af Dido og det kvindebillede, der gives. Vi taler desuden om stilistiske virkemidler, herunder hyperbaton og enallage.
Der bruges også tid på at repetere lidt metrik, der blev introduceret i Pyramus og Thisbe-forløbet (med særlig vægt på det daktyliske heksameter).
I forlængelse af Vergils Æneiden laver vi en sammenligning af Vergils Dido med Boccaccios. Vi vil især se på den forskel, det gør, at Dido nu ses i en kristen sammenhæng. Endvidere skal vi arbejde med den italienske renæssances reception af antikke værker med udgangspunkt i imitatio. Vi taler herunder også kort om værkets genre – den biografigenre, der i høj grad er inspireret af Plutarchs Βίοι Παράλληλοι, og som bliver genoptaget i renæssancen med et didaktisk formål.
KERNESTOF:
- Vergil Aeneis, 1. sang, vers 1-49 (læst kursorisk), 4. sang, vers 219-241 (læst statarisk), 4. sang, vers 242-278 (læst kursorisk)
- Giovanni Boccaccio: ”De Mulieribus Claris”, XLII De Didone seu Elissa Cartaginensium regina, stk. 1-2
Sideantal:
7 sider
SUPPLERENDE STOF:
- Vergils Æneide, 1. sang, vers 1-49 og 220-295, hele 4. sang + ledsager hertil, oversat af Otto Steen Due, Gyldendal, 2007
- Gloser til 4. sang, vers 219-278, fra Ribe Katedralskoles hjemmeside
- Resumé af værkets handling: http://klassisk.ribekatedralskole.dk/personer/vergil/aeneiden.htm
- Oversigt over Atlas’ slægt, fra Chr Gorm Tortzen: ”Antik Mytologi”, Hans Reitzels Forlag, 2009,
- Lærerintro til Vergil & Æneiden og til Boccaccio & den italienske renæssance.
- Giovanni Boccaccio: ”Famous Women”, XLII “Dido or Elissa, Queen of Carthage” (hele uddraget læst I engelsk oversættelse), redigeret og oversat af Virginia Brown, The I Tatti Renaissance Library, Harvard University Press, Massachusetts, 2001.
- Baggrundstekst: Giovanni Boccaccio, fra Litteratursiden (https://litteratursiden.dk/forfattere/giovanni-boccaccio)
Sideantal:
45 sider
Det meste er samlet i et lærerudarbejdet kompendium.
Ordbog: https://ordnet.dk/ldo/
Grammatik: Jo Hermanns "Latinsk grammatik på dansk" & M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Latin XII: Cicero In Catilinam
|
04-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127347906",
"T": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127347906",
"H": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127347906"
}