Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Herning Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Line Riisgaard
|
|
Hold
|
2023 DA/u (1u DA, 2u DA, 3u DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Social digital dannelse
FORMÅL
Forløbet har dels til formål at lære eleverne at navigere på de sociale medier ift. høflighed og kommunikation (digital dannelse og social digital dannelse). Desuden har det til formål at vise eleverne, at fiktionalitet ikke kun forekommer i skønlitteratur og i spillefilm, men også kan finde sted i medier, som, vi umiddelbart antager, gengiver virkeligheden, f.eks. politiske debatter, dokumentarer eller i en Facebook-debat.
MATERIALE
- Schultz Larsen, Ole: "Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier" (2018), s. 176-177 + 172-224 (62 sider)
- Pressemeddelelse fra Danske Bank: ttps://danskebank.com/da/news-og-insights/nyhedsarkiv/company-announcements/2018/sm19092018a (1 side)
- Lars Løkke-tweet: https://twitter.com/larsloekke/status/1043148306870951936) (1 side)
- Thomas Korsgaard-Instragram: https://www.instagram.com/p/Bn9H8caAbie/?hl=da&taken-by=thomaskorsgaard (1 side)
- Wulffmorgenthaler: https://politiken.dk/tegninger/art6326251/10-af-Wulffmorgenthalers-egne-favoritstriber (1 side)
Samlet omfang: 66 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tapre riddere og skønne møer
Litteraturhistorisk forløb med fokus på middelalderens litteratur. Der læses folkeviser, et folkeeventyr og baggrundslitteratur. Forløbet indledes med en historisk introduktion til perioden og afsluttes med filmen Arn Tempelridderen (2007). Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab til periodens tankegods og litterære genrer og herefter formår at identificere genrernes indholdsmæssige og sproglige kendetegn.
Materiale
Litteraturens Veje (2006) af Johannes Fibiger og Gerd Lütken
Dronning Dagmars død (ukendt)
Harpens kraft (ukendt)
Germand Gladensvend (ukendt)
Ebbe Skammelsøn (ukendt)
Kong Lindorm (ukendt)
I Korsridderen Arns fodspor i Sverige (13. oktober, 2005) af Bjarne Nederby
Arn - tempelridderen (2008) af Peter Flinth
Samlet omfang: 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Folkevise
|
17-12-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Genreintroduktion
Eleverne introduceres til de litterære storgenrer, epik, lyrik og drama, Det primære fokus i forløbet er på lyrik, og i arbejdet med lyriske tekster vil vi bl.a. arbejde med semantik og stilistik. Vi læser og lytter i den forbindelse til danske sange. Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering om en selvvalgt sangtekst. Efter dette forløb skal genrebevidstheden være på plads.
Materiale
• Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film (2005) af Solveig Bennike m.fl
• Grundbogen. Sprog - litteratur - medier (2005) af Henrik Poulsen
• Litteraturens Veje (2004) af Johannes Fibiger m.fl.
• En kærlighedshistorie (1993) af Naja Marie Aidt
• Der er et yndigt land (1823) af Adam Oehlenschläger
• Proletar (2007) af Suspekt
• Air Tonight (2019) af Emil Kruse
• Spøgelsesskibene (2016) af Bisse
• Først bliver man jo født (1994) Line Knutzon
Samlet omfang: 58 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyserende artikel med sprogligt fokus
|
01-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Populærmusik fra Vittula (værk 1)
Vi læser værket, Populærmusik fra Vittula (2000) af Mikael Niemi. I analysen af værket træner vi miljøkarakteristik, personkarakteristik, komposition, fortæller og andre analysekategorier. Desuden vil eleverne stifte overordnet bekendtskab med ekspressionisme som litterær stilart og psykoanalysen som metode. Hele forløbet udformes som et CL-projekt med fokus på mundtlighed. Forløbet slutter med en skriftlig aflevering. Vi ser også filmen.
Samlet omfang: 90 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Dokumentarfilm (værk 2)
I dette medieforløb analyseres en selvvalgt dokumentarfilmen "Navalny" (1922) af Daniel Roher (20) med tilknyttet baggrundslitteratur til forståelse af genren og dens virkemidler. Vi kommer blandt andet ind på fakta- og fiktionskoder og lærer at analysere levende billeder via forskellige analyseredskaber, såsom klipning, belysning, billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser og meget andet. Formålet med forløbet er, at eleverne herefter er i stand til at analysere levende billeder med fagterminologi.
Materiale
Kirsten Andersen og Jan Foght Mikkelsen: "Dokumentaren i undervisningen" (2009)
Gitte Horsbøl og Jette Meldgaard Harboe: "Den iscenesatte virkelighed" (2004)
Dorte Hygum Sørensen og Kim Skotte: "Dokumentarfilm er blevet cool, og danskerne er med helt fremme i feltet" (25. november 2012)
Samlet omfang: 55 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Retorik og stilistik
Forløb i retorik og stilistik med fokus på forarbejdningsfaserne, ANSVA-modellen, stilfigurer og andre virkemidler. Målet er øget bevidsthed om sproglige virkemidler, der er gode at kunne i analysesammenhæng. Vi fylder med andre ord værktøjskassen op med nye redskaber og udvider dermed repertoiret til teksttilgangen – både den skrevne og den talte. Teorien anvendes i praksis, da der arbejdes i grupper med danske taler.
Materiale:
Ud med sproget. Grundbog i retorik for gymnasiet og HF af Helle Borup
Sprogets veje af Agnet Elmose m.fl.
Ideologier og diskurser af Kjeld Mazanti Sørensen
Samlet antal sider: 26
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
7
|
Dansk-historie forløb
Forløbet handler om besættelsestiden og fungerer som forberedelse til DHO-opgaven og den mundtlige prøve. Udover arbejde med tekster med forbindelse til besættelsestid, modstand og samarbejdspolitik, arbejdes der også med elementær videnskabsteori i form af den videnskabelige basismodel. Der introduceres til begrebsparrene induktiv-deduktiv, idiografisk-nomotetisk og diakron-synkron. Der arbejdes også med de danskfaglige metoder: biografisk metode, nykritik og socialhistorisk/ideologikritisk metode.
Materiale:
*Metoder og videnskabsteori, 3 sider
*Litteraturens Veje: Besættelsestid (1939-1945), s. 307-310, 3 sider
*Poul Henningsen: "Man binder os på mund og hånd" (1940), 1 side
*Morten Nielsen "Jeg ser nu i nat" (1945), 1 side
*Kaj Munk "Den Blaa Anemone" (1944), 1 side
*Ole Christian Madsen: "Flammen og Citronen" (2008), 1½ time
*Vilhelm Buhls antisabotagetale (1942), 3 sider
*John Christmas Møllers radiotale fra London (1942), 3 sider
*Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", s. 88-91 og s. 97-98, 5 sider
I alt: 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Argumentation - lynkursus
Eleverne lærer i dette sproglige forløb om argumentationsanalysens grundlæggende begreber: påstande, belæg, underbelæg, gendrivelse, rygdækning, styrkemarkører, autoritetsargumenter og ordvalgsargumenter m.m. Forløbet er til dels repetition af 1.g-stof og udbygning af viden om argumentation.
Materiale:
Det sproglige i dansk (2008) af Peter Heller Lutzen
Håndbog til dansk (2017) af Ole Schultz Larsen
Samlet omfang: 19 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Debatterende artikel om manderollen
|
08-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
9
|
Breaking News
Et medieforløb om nyheder - både de skrevne og i tv. I forløbet opnår eleverne kendskab til:
- Avisen og dens stofområder
- Nyhedskriterier, komposition, kilder og vinkling
- Journalistiske genrer
- Indre komposition og journalistisk sprog
- Fake News og clickbait
- TV- og radionyheder
Undervejs i forløbet arbejder eleverne projektorienteret om selvvalgte artikler fra flere forskellige aviser/digitale medier, som skal analyseres nærmere. Projektet skal munde ud i en fremlæggelse, der er remedieret (podcast, video, hjemmeside, infografik, tegneserie, populærvidenskabelig artikel, blog, facebook, Instagram eller andet).
Formålet med forløbet er, at eleverne lærer at analysere nyhedsformidlingens virkemidler, så de herefter kan demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag. Målet er også, at eleverne lærer at navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier.
Materiale
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (2018)
Gitte Horsbøl og Jette Meldgaard Harboe: "Den iscenesatte virkelighed" (2004)
Selvvalgte artikler
Samlet omfang: 37 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
10
|
Holberg og oplysningstiden (værk 3)
Litteraturhistorisk forløb med værklæsning
Vi læser Ludvig Holbergs "Jeppe på Bjerget" (10) og ser filmen. Derudover sætter vi os ind i perioden og får en forståelse for oplysningstidens nye selvforståelse (reflekterende artikel om fanatisme). Baggrundsviden om perioden læses i Litteraturens Veje.
Samlet omfang: 60 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Reflekterende artikel om fanatisme
|
27-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
11
|
Det selvbiografiske i ny tids litteratur (værk 4)
I dette forløb arbejder klassen tematisk med litterær selvfremstilling i nyere dansk litteratur, og i den forbindelse har alle elever læst en selvvalgt biografi (20), hvor læseoplevelsen fremlægges for klassen som dokumentation for første selvvalgte værk.
I forløbet læses følgende forfattere:
Yahya Hassan: "Uden for døren" fra digtsamlingen Yahya Hassan (2013)
Christina Hesselholdt: Af "Hovedstolen" (1998) + interview med Carsten Andersen "Barndom i billeder" (1998)
Per Højholt: Af "Passage" (1993)
Jens Blendstrup: Af "Gud taler ud" (2006)
Claus Beck-Nielsen: Af "Claus Beck-Nielsen (1963-2001). En biografi" (2003)
Knud Romer: Af "Den som blinker er bange for døden" (2006)
Samlet omfang: 58 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriftlig prøve
|
18-12-2024
|
|
Analyserende artikel om "Brun mands byrde"
|
07-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
12
|
Romantik og romantisme
I dette litteraturhistoriske forløb opnår eleverne kendskab til romantikkens og romantismens kendetegn via analytisk arbejde med tekster af en række af periodens forfattere: Adam Oehlenschläger, Schack Staffeldt, Grundtvig, Blicher, H.C. Andersen og Aarestrup. Eleverne læser hovedparten af de to kapitler om perioden i Litteraturens veje som baggrundsstof. Målet er, at eleverne opnår forståelse for periodens tankegods og stilistiske kendetegn.
Materiale
A.W. Schack von Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
Adam Oehlenschläger: ”Guldhornene” (1803)
A.W. Schack von Staffeldt: ”Liljen og Dugdråben” (1808)
Adam Oehlenschläger: "Fædrelands-Sang" (1819)
H. C. Andersen: "Danmark mit Fædreland" (1850)
N.F.S. Grundtvig: "Langt højere Bjerge" (1820)
Steen Steensen Blicher: "Sildig Opvaagnen" (1828)
Emil Aarestrup: ”Paa Sneen” (1838)
Samlet omfang: 46 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
13
|
Økopoesi
I dette forløb tager vi fat i en stærk tendens i nyere dansk poesi, nemlig økopoesi. Formålet med forløbet er at give eleverne kendskab til litteratur fra nyere tid med rødder tilbage i litteraturhistorien. Det er et tematisk forløb, hvor der inddrages materiale fra oplysningstiden og postmodernismen.
Faglige mål
- At kunne redegøre, analysere og perspektivere til fiktive og ikke-fiktive tekster
- Formidle mundtligt og skriftligt
- Demonstrere kendskab til træk af den danske litteraturhistorie, herunder samspillet med litteratur, kultur og samfund.
Kernestof
- Tekster fra 2000-tallet
- Tekster fra 1900-tallet
- Tekst fra 1700-tallet
Materiale
- "Økopoetiske tendenser i dansk samtidspoesi" af Elisabeth Friis i Dansk Noter (november 2015), s. 40-45
- "Skarnbasserne" af Eske K. Mathiesen i Skyggen af en myg (1995)
- "Dagene i paradis er ovre" af Theis Ørntoft, Atlas bogtillæg (november 2018): http://atlasmag.dk/samfund/dagene-i-paradis-er-ovre
- "Det kommende" af Michael Strunge i Livets Hastighed (1978)
- Af "Alfabet" af Inger Christensen (1981)
- Af "År 9 efter Loopet" af Peter Adolpsen (2013)
- Af "Jordskælvet i Lissabon" af Voltaire (1755)
Samlet omfang: 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
14
|
Skrigerne! af Michael Strunge (værk 5)
Vi læser digtsamlingen "Skrigerne!" (1980) af Michael Strunge. I forløbet lægges der vægt på tekstnær sproglig analyse og udviklingen og udbygningen af et fagsprog til læsningen af lyrik. Indledningsvist læser eleverne om lyrikteori og øver sig på forskellige digte.
Materiale
Michael Strunge: "Skrigerne!" (1980) (40)
Benny Andersen: "På høje tid" (1964)
Harald L. Momberg: "Kulde" (1998)
Søren Ulrik Thomsen: "Jeg er levende" (1981)
Lyrikteori
Samlet omfang: 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Det moderne gennembrud
I dette litteraturhistoriske forløb læses udvalgte tekstuddrag af kanonforfattere knyttet til strømninger og temaer i de moderne gennembrud, herunder det folkelige gennembrud. I forløbet læses også en norsk og en svensk tekst.
Eleverne lærer litteratur-, kultur- og bevidsthedshistoriske fremstillinger: Inddragelse af Charles Darwin og Georg Brandes samt litteraturhistorisk materiale om det moderne gennembrud fra "Litteraturens Veje". Følgende tekster og forfattere læses i forløbet:
Brandes: Uddrag af "Indledningsforelæsning" in "Hovedstrømninger i 19de Aarhundredes Literatur"
Darwin: uddrag af "Menneskets Afstamning"
Pontoppidan: ”Naadsensbrød”
Söderberg: ”En herrelös hund”
Bang: ”Franz Pander”
Ibsen: uddrag af "Gengangerne"
Amalie Skram: ”Momento Mori”
Johs. V. Jensen: ”Cecil”
Nexø: "Lønningsdag"
Samlet omfang: 55 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Debatterende artikel: En rigtig kvinde
|
01-09-2025
|
|
Refleksionsøvelse
|
01-10-2025
|
|
Analyserende artikel om det moderne gennembrud
|
08-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
|
|
Titel
16
|
Kriminalfilm
Formålet med dette medieforløb er, at eleverne opnår kendskab til kriminalfilms karakteristika og får et fagligt sprog til forståelse af genren. Eleverne skal omsætte deres viden og forståelse til produktion af deres egne minikriminalfilm, der skal indeholde flere af genrens særlige karakteristika.
Materiale:
Genreteori (2006) af Det Danske Filminstitut
Kriminalfilm og action (2006) af Det Danske Filminstitut
Filmens dramaturg (i i Håndbog til dansk - iBog)
Kriminalromanens ti bud (1937) af Stefan Brockhoff
Stærk tobak (2011) af DAMIÁN ARGUIMBAU
Samlet omfang: 28 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriveøvelse i forbindelse med Laura Hattens-besøg
|
31-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Sprog, lyd og identitet
Formål
Formålet med forløbet er at få eleverne til at reflektere over sammenhængen mellem sprog og identitet.
Indhold
Eleverne starter med at opbygge et sprogligt analyseapparat til træning af simpel sproglig analyse af forskellige lydlige udtryksformer for at klæde dem på til at kunne analysere sammenhængen mellem lyd og sprog ved hjælp af diskursanalyse og teori om kognitive metaforer. Eleverne lærer ny faglig terminologi (ordvalg, låneord, rimtyper, rimstrukturer, semantik og kognitive metaforer mv.). Dette begrebsapparat sættes i spil med en metodisk ramme, diskursanalysen, for at kunne analysere sammenhængen ml. sprog og identitet. Analyseobjekterne er raptekster, som eleverne selv vælger.
Metode
I arbejdet anvendes en lang række aktivitetsformer, herunder pararbejde, gruppearbejde, rejse for en, matrixfremlæggelse, klassebattle, lærerforedrag og klassedialog.
Materiale
Baggrundsviden:
• Det sprog til et beat, side 24-40
• Sprog og diskurs, side 5-7
• Diskursanalyse (http://metoderidansk.systime.dk/index.php?id=175)
• Kognitive metaforer, side 3-6
I alt: 27 sider
Analyseobjekter
• Selvvalgte sangtekster
I alt: 12 sider
Samlet omfang: 39 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
18
|
MT fight night i nyeste tid (værk 6)
Vi går i kamp med og mod nogle litterære metoder (den biografiske, den nykritiske, den strukturalistiske, den ideologikritiske, den psykoanalytiske og den dekonstruktive) og giver nogle metodiske stød i udvalgte noveller fra Politikens novellesamling "Når krigen kommer", hvor forskellige forfattere udforsker, hvad det gør ved os, at tanker om krig lige nu gennemsyrer vores kultur.
Da krigen endelig kommer (2024) af Anna Juul
Drømmekrigen (2024) af Nikolaj Zeuthen
Vilde hunde (2024) af Alexandra Moltke Johansen
Når krigen kommer (2024) af Merete Pryds Helle
I forbindelse med forløbet fremlægger eleverne til sidst individuelt en fortolkningshypotese baseret på én af metoderne anvendt på et selvvalgt værk fra nyeste tid (25). Fremlæggelsen skal indeholde visuelle elementer (film, pp, animation mv.). Forløbet er træning til den metodiske base i SRP-skrivningen.
Litteraturens Veje anvendes som baggrundsviden om metoderne
Samlet omfang: 45,5 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Besvarelse af opgave på skolen
|
10-12-2025
|
|
Dokumentation for selvvalgt værk
|
05-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
|
|
Titel
19
|
Mellemkrigstidens litteratur og billedkunst
Dette litteraturhistoriske forløb har fokus på futurismen, ekspressionismen og surrealismen i både litteratur og billedkunst. Eleverne læser Marinetti, Tom Kristensen, Emil Bønnelycke, Broby-Johansen og en nutidig artikel om surrealismen. Derudover inddrages en del billedkunstnere – primært selvvalgte. I sidste lektion inddrages Max Ernst og Salvador Dali. I forløbet spiller form og indhold sammen. Ligesom kunstnerne eksperimenterede, er undervisningen eksperimenterende og søgende i forhold til, hvor læring sker. Der er mange skabende sekvenser i lektionerne, hvor eleverne skal være udøvende kunstnere for på den måde at få perioden under huden. I det eksperimentelle arbejde indgår elevernes fremtidsdrømme.
Materiale
Johannes Fibiger m.fl.: "Litteraturens Veje" (2012)
Marinetti: "Futurismens Manifest" (1909)
Tom Kristensen: "Ulykken" (1924)
Tom Kristensen: "Henrettelsen (1922)
Tom Kristensen: "Isblomster" (1936)
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" fra "Asfaltens Sange" (1918)
Rudolf Broby-Johansen: ”Livsløb” og ”Ligskænder” fra Blod (1922)
Peter Michael Hornung: ”Fortidens kunstskandaler er nutidens trækplastre” (artikel fra Politiken.dk, 2009)
Samlet omfang: 37 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgave 1
|
16-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
20
|
De skriftlige genrer
I dette skriftlighedsforløb gennemgår vi de 3 artiklers genretræk som optakt til terminsprøven i dansk. For at træne genrerne læser og bedømmer vi forskellige elevstile samlet af Dansklærerforeningen 2018.
Samlet omfang: 24 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
21
|
Heretica og konfrontationsmodernisme
Forløbets formål er at udpege forskellen på et realismespor og et modernistisk spor i udvalgte tekster fra perioden 1929-60. Herunder skelnes der i forløbet mellem Heretica-kredsen og den efterfølgende konfrontationsmodernisme. I forløbet trænes endvidere identifikation af fortællertyper og synsvinkler. I Erik Knudsens "Credo" og Rifbjergs "Det er blevet os pålagt" har der været særligt fokus en tekstnær, grammatisk analyse af digtet. I perioden læses følgende forfattere og tekster:
Remarque: uddrag af ”Intet nyt fra vestfronten”.
Erik Knudsen: "Credo"
Martin A. Hansen: "Pigen og soldaten"
Torben Brostrøm: uddrag af "Det umådelige mådehold"
Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt”
Peter Seeberg: "Stilladset" (1962)
Karen Blixen: "Det ubeskrevne blad"
Litteraturens Veje af Johannes Fibiger m.fl. og Realismer – modernismer af Steffen Auring og Erik Svendsen anvendes som baggrundsmateriale.
Samlet omfang: ca. 29 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
22
|
Repetition og eksamenstræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127438991",
"T": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127438991",
"H": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62127438991"
}