Holdet 2t En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Herning Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Jakob Østergaard, Rolf Alexander Wiecker
Hold 2024 En/t (1t En, 2t En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Science fiction
Titel 2 Reading a novel: The Wave (Exam)
Titel 3 The USA, its literature and culture (Exam)
Titel 4 Individual US novel: Poets/Catcher/Gatsby/Mocking
Titel 5 Warriors (Exam)
Titel 6 The UK, social class, and empire (Exam)
Titel 7 Repetition
Titel 8 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Science fiction

In this first theme in your new class, we will study the genre science fiction in stories and film.

We want to learn about:
- social science fiction - soft sci-fi
- (natural) science fiction - hard sci-fi
- post-apocalyptic science fiction
- the relation of science fiction to the time it is written, and to the time it is read
- relevant vocabulary for analysing stories and film

Estimated standars pages read: 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Reading a novel: The Wave (Exam)

In this theme we will read Todd Strasser's ("Morthon Rhue") novel The Wave" and a few texts in connection with that novel.

Aims:
- To learn about group dynamics in Nazi Germany and among everybody else, including
    - the role of the leader
    - the escape from freedom
    - the importance of the non-members
- To learn about American values, including
    - (rugged) individualism
    - being anti-authoritarian
- Learning relevant vocabulary for talking about the above
- Learning relevant vocabulary for analysing fiction, and for analysing a novel.

Additional material:
Analytical terms to analyze The Wave specifically

Estimated standard pages read: 80
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2: Grandma's Sex Robot - summary and a bit 16-01-2025
Engelsk 3 - essay "The Heart Specialist" 20-02-2025
Written training in school, not at home 04-04-2025
Individual written training in school 09-04-2025
Engelsk 4 - summary and essay 24-04-2025
Individual written training 1 07-05-2025
Individual written training 2 08-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 The USA, its literature and culture (Exam)

The USA, its history, and its culture (Exam)
I forløbet ”The USA, it shistory, and its culture” beskæftiger vi os med det engelsktalende land, som eleverne kender bedst, nemlig USA. Fokus for forløbet er amerikanske værdier og temaer.

Kernestof:
Unit 1: America before the English
• Native American tribes and their traditions
Unit 2: English settlement in America
• John Winthrop “A City Upon a Hill” (1620, sermon)
Unit 3: the history of the USA
• The Declaration of Independence
• Emma Lazarus “The New Colussus” (1883, poem)
• Howard Fast “Spoil the Child” (1938, short story)
• Abraham Lincoln “The Gettysburg Address” (1863, speech)
Unit 4: American literature: Racism, the American Dream, and Illusive Equality
• Harper Lee “To Kill A Mockingbird” (excerpt of a novel, 1960)
• Francis Scott Fitzgerald “The Great Gatsby” (1923, excerpt of a novel)
• J. D. Sallinger “Catcher in the Rye” (1950, excerpt of a novel)

Supplerende stof:
Baz Luhrmann ”The Great Gatsby” (2013) (spillefilm)

Læringsmålet for forløbet er følgende:
- Eleverne kan pege på særlige amerikanske værdier og temaer i de læste tekster.

Forløbet skønnes at have et omfang på 70 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Individual US novel: Poets/Catcher/Gatsby/Mocking

Reading a novel: Dead Poets Society

Vi har i forløbet ”Dead Poets Society” beskæftiget os med både filmen og romanen af samme navn. Navnlig har vi brugt værket som udgangspunkt for at tale om, hvad vi vil med engelskfaget og for at blive inspireret og grebet af engelskfaget på samme måde som figurerne i ”Dead Poets Society” gør. Vi har i vores arbejdet også talt om begrebet ”carpe diem” (”seize the day”) og hvordan dette hænger sammen med værket.

Diverse klassiske engelske og amerikanske digte indgår også i ”Dead Poets Society” og nogle af dem har vi derfor analyseret i undervisningen.

Kernestoffet udgøres af følgende:
N.H. Kleinbaum: "Dead Poets Society", Bantam Books, 1996
Fra "The Norton Anthology of English Literature" (vol. 1), W.W. Norton & Company, Ltd, 1986:
Robert Herrick: "To the Virgins, to Make Much of Time" (digt)
Robert Frost: "The Road Not Taken" (digt)
Henry David Thoreau: "Walden; or, Life in the Woods" (roman, læst i korte uddrag)
Walt Whitman “O Captain! My Captain!” (digt)

Følgende tekster udgør forløbets supplerende stof:
Peter Weir: "Dead Poets Society" (1989) (film)
Fra internetadressen http://www.telegraph.co.uk/education/9831926/What-sort-of-sadist-sends-a-child-to-boarding-school-Me.html:
James Delingpole: "What sort of a sadist sends a child to boarding school? Me" (artikel)
Walter Benjamin ”Illuminations. Essays and Reflections” (1969) (sagprosa)

Desuden er følgende hjælpemidler blevet anvendt som supplerende stof:
Gyldendals Røde Ordbøger
Longman English Dictionary (https://www.ldoceonline.com/)
Thesaurus (https://www.thesaurus.com/)

Forløbet skønnes at have et omfang på 230 normalsider.

I undervisningen har vi anvendt diverse arbejdsformer, herunder klasseundervisning, par- og gruppearbejde og ikke mindst "flipped classroom".

Læringsmålene for forløbet kan derfor opstilles således:
- Eleverne kan tale om hovedtema og budskab i romanen ”Dead Poets Society” ved at bruge begreberne ”carpe diem”, ”seize the moment” og ”theme and message”
- Eleverne kan tale om hovedtema og budskab i de læste digte ved at bruge begreberne ”carpe diem”, ”seize the moment” og ”theme and message”

/

Reading a novel: The Catcher in the Rye

I dette forløb har vi læst klassikeren Catcher in the Rye med fokus på “phoniness”, ”teenage angst”, ”a conflict between teenage idealism and the realism of the adult world” og “the refusal of adulthood”.

Kernestof:
J. D. Sallinger “Catcher in the Rye” (roman, 1951)

Supplerende stof:
Sian Heder “Coda” (film, 2021)
Samira Sasani & Parvaneh Javidnejat ”A Discourse of the Alienated Youth in the American Culture: Holden Caulfield in J. D. Salinger’s The Catcher in the Rye”

/

I forløbet har vi læst romanen The Great Gatsby.

Kernestof:
F. Scott Fitzgerald ”The Great Gatsby” (1925)
Taylor Swift “The Last Great American Dynasty” (2020)

Supplerende stof:
Lærerens kommentarer og analyser

Læringsmål:
- Eleverne kan pege på centrale passager og analysere dem litterært med vægt på ”the flawed American dream as personified by Gatsby himself”

/

Reading A Novel: To Kill A Mockingbird (1960) EXAM
I dette forløb har klassikeren “To Kill A Mockingbird” (1960) af Harper Lee været omdrejningspunktet. Værket er blevet læst i sin helhed. Vi har lagt særlig vægt på kapitel 19 og 31.
Kernestof:
”To Kill A Mockingbird” (1960) af Harper Lee (roman)
Lærerens noter om “the Civil Rights Movement”, “Modernism” og “The Southern Gothic”
Supplerende stof:
“The Cold Within” (1960) af James Patrick Kinney (digt)
“The Butler” (2013) af Lee Daniels (spillefilm)
Fra internetadressen: https://www.miamiherald.com/opinion/opn-columns-blogs/leonard-pitts-jr/article179415026.html: Leonard Pitts and Jr. “To Kill A Mockingbird is supposed to make you uncomfortable. It’s called learning”, Miami Herald, 17. oktober 2017 (debatindlæg)
Fra internetadressen: https://www.theguardian.com/books/2016/feb/20/harper-lee-author-battled-to-reconcile-racial-justice-with-a-racially-unjust-society: Sarah Churchwell “Harper Lee: author battled to reconcile racial justice with a racially unjust society”, The Guardian, 20. februar 2016.

Læringsmålene for forløbet er følgende:
- Eleverne kan gengive handlingen af romanen og påpegede relevante tekstpassager med henblik på analyse
- Eleverne kan tale om ”the type of narrator as seen with Jean Louise Finch”, “Boo Radley as the weird outsider/freak who teaches the children valuable life lessons about putting yourself into others’ shoes”, “Tom Robinson as the innocent African-American sentenced only as his version of events was not believed due to his skin color”, “the 1930’s”, “the 1960’s”, ”the Civil Rights Movement”, ”the Great Depression”, “the story of Emmet Till” and “the story of the Scottsboro Boys”
- Eleverne kan opstille en definition af genren “The Southern Gothic” og perioden ”Modernism” og påpege, hvordan dette kommer til udtryk i romanen
Forløbet skønnes at have et omfang på 330 normalsider.
Anvendte elektroniske hjælpemidler har været følgende ordbøger, som derfor er tilladte ved eksamen:
Gyldendals Røde Ordbøger (fra internetadressen: www.ordbog.gyldendals.dk)
Longman English Dictionary (fra internetadressen: www.ldoceonline.com)
Thesaurus (fra internetadressen: www.thesaurus.com)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Warriors (Exam)

Warriors

I dette forløb har vi beskæftiget os med litteratur om krig. Vi har lagt vægt på aspektet ”in country” om litteratur, der beskriver krig, når det foregår, og aspektet ”bringing the war back home”, hvor vi har læst litteratur om konsekvenser og omkostninger efter en krigsoplevelse.

Kernestof:
Introduction to World War I
Rupert Brooke: ‘The Soldier’ (1915) ***
Wilfred Owen: ‘Dulce et Decorum Est’ (1920) ***
Ernest Hemingway: ‘Soldier’s Home’ (1925) ***

Supplerende stof:
World War I Paintings *

Faglige mål:
- Eleverne kan bruge begreberne ”in country”, ”bringing the war back home”, “first-hand experiences of war”, “the brutality of war”, “the portrayal of certain aspects of war and the omission of other aspects of war”, “personal consequences after experiencing war” i deres læsning af litteraturen

Forløbet skønnes at have et omfang på 50 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 The UK, social class, and empire (Exam)

I forløbet The UK, social class, and empire har vi beskæftiget os med ”The United Kingdom”, ”The Nations that comprise the United Kingdom”, “The political institutions and parties of the United Kingdom”, “Traits of British Identity”, “the British empire”, “imperialism”, “colonization” og “racism”. Vi har med andre ord undersøgt, hvilke lande UK består af, hvilke kulturelle forskelle der er imellem landene England, Skotland, Wales og Irland, hvordan det politiske system fungerer, de tydelige sociale klasser i England og, hvad imperialisme er og hvordan England blev et imperium.

Kernestoffet er følgende:
Theresa May’s “Global Britain” speech (speech, 2017)
Eliot Bamford “In the UK, I am working class” (opinion article, 2016)
Charles Dickens “Oliver Twist” (chapter 1 and 2 of a novel, 1837)
James Thompson “Rule Britannia” (1763) (sang/digt)
George Orwell “Shooting An Elephant” (1936) (novelle)
Andrew Banjo Peterson “Waltzing Matilda” (1895) (digt)
Jack Davis “Pay Back” (1976) (novelle)

Supplerende materiale er følgende:
Lærerudarbejdet materiale om The British Isles and the United Kingdom, Languages and Cultures, Northern Ireland and the Troubles, The UK political system, Political parties and independence movements, Identity and class in British society

Læringsmålene er følgende:
- Eleverne kan forklare “the geography of the United Kingdom”, “the political system of the United Kingdom” og “Brexit”
- Eleverne kan forklare ”social class in England”, ”how social class originated in the Victorian period, industrialization and urbanization”, “upper class and the aristocracy”, “middle class and small business owners” og “working class”
- Eleverne kan anvende begreberne ”British imperialism is…”, ”British colonies were…”, ”the British empire was based on trade, racism, and a sense of superiority” og “the British empire is the main reason why English has become the world’s lingua franca” i analysen af teksterne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Repetition

I dette forløb har vi forberedt os til den skriftlige og mundtlige eksamen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer