Holdet 2v Ty (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Herning Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Mia Christine Lopdrup Falbe-Hansen, Tonie Svinth Dideriksen
Hold 2024 Ty/v (1v Ty, 2v Ty)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Liebe - ML
Titel 2 Weihnachten
Titel 3 Die Wahl zum Bundestag 2025
Titel 4 Reisen und Schicksal - PRÜFUNG
Titel 5 Familie - PRÜFUNG
Titel 6 Nachkriegszeit - Trümmerliteratur - PRÜFUNG
Titel 7 Lübeck - Tod und Teufel, Freundschaft und Liebe
Titel 8 Das geteilte Deutschland 1945-1989 - PRÜFUNG
Titel 9 Integration - deutschtürkisches Leben - PRÜFUNG

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Liebe - ML

Som introduktion til tyskfaget læses et alment emne Liebe, som ikke kræver specifik historisk eller kulturel baggrundsviden.
Fokus: Liebe in verschiedenen Zusammenhängen.
Vi skal arbejde med forskellige tekster og film, der på den ene eller den anden måde tematiserer kærlighed.

Mål for forløbet:
I forbindelse med tekstlæsning at øve elementære færdigheder i tysk: oplæsning, udtale, oversættelse, genfortælling, lytning, forståelse, glosetræning, samtale, skrivning.
At repetere og øve elementær tysk grammatik skriftligt og mundtligt.

Elevhenvendte mål:

Når du har afsluttet forløbet om emnet Liebe, skal du:

- kende og kunne tale om en række forskellige tekster indenfor emnet
  Liebe.
  De læste tekster skal du bruge til perspektivering af din eksamenstekst
  ved en mundtlig årsprøve efter 1g eller til en eventuel eksamen efter 2g.

- beherske en stor mængde gloser, så du er i stand til at tale om emnet
  på tysk.

- have tilegnet dig de mest basale grammatiske regler i tysk, så du vil
  være i stand til at kunne formulere dig skriftligt på et forståeligt tysk.

Introduktion til tysk metodebevidsthed.
Dokumentet "Textpräsentation und Strategien" bruges som "opskrift" på, hvordan du kan skabe struktur på en tekstpræsentation og analysere og fortolke en given tekst. Herudover anvender vi forskellige skabeloner med gode vendinger til præsentation af forskellige genrer, f.eks. lyrik (digte), sagprosa, Kurzgeschichten (noveller), billedanalyse mm.

Introduktion til Gyldendals elektroniske ordbøger (www.ordbogen.dk), som vil indgå naturligt i alle fagets discipliner.

KERNESTOF:

Fra Kurzum - Text und Sprache ved Angela Houmann og Erik Wikkelsø Pedersen. Tyskforlaget 2005:

Rammstein: Amour. S. 8
PUR: "Ich denk' an dich"
Wolfgang Borchert: Das Brot. S. 25-27 med dramatisering i grupper.


Fra Beziehungen ved Margit Graves Ponsaing. Systime 1993, s. 8-10:

Gudrun Pausewang: Ein rotes Kleid


Fra "Geht's es weiter?":

Ingrid Noll: Nasentropfen. Efterfølgende brug af tegneserieprogrammet Pixton.

Supplerende stof:

Eleverne ser jævnligt tyske nyheder på www.nachrichtenleicht.de
Formål: Høre og læse aktuelle tyske nyheder og derved finde ud af, at de godt kan benytte og forstå tyske nyheder.

Kurzfilm: Puppenfilm" Das Brot" (7 min). www.youtube.com/watch?v=mDRosvsBO7Y 8

Alex C: "Du hast den schönsten Arsch der Welt". https://www.youtube.com/watch?v=6t_tR47qdT4

Grammatik:
Elevernes indlæring og repetition af basal grammatik samt alment og temaspecifikt elementært ordforråd tilgodeses. Der tilstræbes tydelig relation mellem grammatik og APs morfologidel.

Grammatiske emner i grundforløbet udfra Kurzum, Grundbog Tysk Grammatik og Einfach So:
- hjælpeverberne sein, haben und werden
- svage verber
- den bestemte og den ubestemte artikel
- Præpositioner med akkusativ og præpositioner med dativ
- de svage verber
- modalverber
- Underordnede konjunktioner
- personlige og possessive pronominer


Forløbet udgør ca ???????????????????
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tysk 1: Hjælpeverberne 09-12-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Weihnachten

Et lille lyrikforløb i december om ældre tyske digte og sange i forbindelse med advent og jul.
Formål: At give eleverne et indblik i lyrikanalyse mht. strofer, verselinjer, rim og rytmik.

Kernestof:
Hoffmann von Fallersleben (1798-1874):
"Morgen kommt der Weihnachtsmann"
"Der Traum"

Rainer Maria Rilke (1875-1926):
Advent
Unbekannte Verfasser:
"Advent, Advent, Ein Lichtlein brennt"
"Advent Advent ein Nazi brennt"

Joseph von Eichendorf (1788 - 1857):
"Weihnachten"

Ernst Salomon Anschütz (1780 - 1861):
"O Tannenbaum"
Franz Gruber (1787 - 1863):
"Stille Nacht!


Forløbet udgør ca. 6 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Die Wahl zum Bundestag 2025

Forløb og formål:

Forløbet har beskæftiget sig med det tyske valg til Forbundsdagen d. 23. februar 2025 og hører under bekendtgørelseskravet om indsigt i tyske politiske forhold. Forløbet har strakt sig over 4 lektioner, hvoraf en lektion blev brugt til et oplæg om det tyske valg af Lasse Soll Sunde, der er en dansk freelancejournalist og foredragsholder med omfattende erfaring inden for politik, økonomi og samfundsforhold. Han har arbejdet som korrespondent i Berlin siden 2011 og har dækket emner som tysk politik, samfundsforhold og historie.

I undervisningen har holdet i grupper arbejdet med de forskellige tyske partier og har haft til opgave at undersøge, hvor partierne ligger på den politiske skala, hvem deres kanslerkandidat / spidskandidat er, hvad deres politik og mærkesager er og afslutningsvist fundet 1-3 valgplakater, som de har skullet kommentere mht. budskab. Fremlæggelserne er foregået på tysk via PowerPoints foran holdet.
Følgende partier indgik i arbejdet:
Die SPD, Die CDU/Die CSU, Die FDP, Die AFD, Bündnis 90 / Die Grünen, Die Linke, Die SSW, Bündnis Sahra Wagenknecht.
Forløbet er afsluttet i ugen efter valget med opsamling på valgresultatet.


Forløbet udgør ca. 6 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Reisen und Schicksal - PRÜFUNG

Emnet Reisen und Schicksal har fokus på mennesket, der ved forskellige former for rejser, påvirker sin egen skæbne. Der læses både en ældre tekst, nyere tekster suppleret med film.

Elevhenvendte mål:
Ved forløbets afslutning skal du have opnået indsigt i, at der findes mange forskellige former for det at rejse, f.eks. en dannelsesrejse og kende begrebet "den sidste rejse". Du skal have opnået forståelse for, at det at rejse kan påvirke et menneskes skæbne på forskellig vis og du skal kunne referere/sammenligne til de læste tekster indenfor emnet.

Kernestof:

Fra Auf uns - Grundbog til tysk i gymnasiet, Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal 2016:
Johann Wolfgang von Goethe: "Der Fischer"

Fra Kurzum - Text und Sprache, Angela Homann, Erik Wikkelsøe Pedersen, Tyskforlaget 2005:

Selim Özdogan: "Im Juli", s. 40 - 43

Milena Moser: "Die Putzfraueninsel", s. 48 - 50 - + efterfølgende arbejdsmateriale s. 51-57.

I forbindelse med arbejdet med "Die Putzfraueninsel" har holdet lyttet til Edvard Grieg "Peer Gynt"-suiten no. 1, "Morgenstimmung" og no. 5 "Aases Tod", imens de har tegnet set-up' et for historien: Nelly Schwarz, der dør på den juletræsformede luftmadras midt i swimmingpoolen ved solopgang.

Formål: en visualisering af teksten til hjælp for fortolkning, tekstens budskab og som supplement til klassiske elevnotater ud fra erfaringen om, at eleverne husker handling og analyse godt, når de har tegnet i hånden.

Milena Moser: "Letzte Pizza", s. 84 - 87
Klassen har arbejdet med teksten på forskellige kreative måder, idet de gruppevis har bearbejdet teksten til en sang/rap med krav til antal strofer og refrain, et digt, en video eller en  traditionel tekstanalyse og interpretation.

Kortfilm: Der Überflieger. Oliver Rauch.Universal Studios Network Deutschland. 2000. (13 min)

Supplerende stof:

Film af Fatih Akin "Im Juli". 2000.

Forløbet udgør ca??????????????





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Familie - PRÜFUNG

Familieforløbet er startet sidst i 1g og fortsat som første emne i 2g.

Mål:
Forstå talt tysk standardsprog formidlet gennem forskellige medier
Læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
Anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
Anvende en grundlæggende viden om kulturelle og samfundsmæssige forhold i Tysksprogede lande efter 1945

Tekster:
Faz.net-Artikel: “Eltern machen sich viel Stress selbst. Familienstudie”, 2015
Martin Suter “Hunold – Manager und Familienvater”, 2012(1,4 ns)
Youtube-Minidoku: “Leben als Patchworkfamilie” (Scheidungsfamilien in Deutschland), 2009 (4,5 min.)
”Thomas”, 2003. Fra Grethe Nyholm Møller ”Wie man lebt – Menschen untereinander”, Systime 2005.
Eksamenstræning: Daniel Kehlmann ”F” (uddrag), 2013

Doris Dörrie: Bist du eine Hexe?"

Forløbet udgør ca. 10 normalsider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tysk 1 Familie 25-09-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nachkriegszeit - Trümmerliteratur - PRÜFUNG

Fokus: Nachkriegszeit, Trümmerliteratur und Aufbau.

Fokus på tekster af Wolfgang Borchert og hans ønske om mere opmærksomhed på de små ting i hverdagen, om mere humanitet og om medmenneskelighed.

Elevhenvendte mål:

Ved forløbets afslutning skal du:
Kunne redegøre for genren Trümmerliteratur og en af de vigtigste repræsentanter for denne genre, Wolfgang Borchert
Have opnået en forståelse for levevilkårene i Tyskland ved afslutningen af Anden Verdenskrig
Kunne referere handlingen i de læste tekster for til en eventuel eksamen at kunne perspektivere til dem.
Kende begreber som Heimkehrer, Kinder als kleine Erwachsene, die verlorene Kindheit


Kernestof:
KURZUM – Text und Sprache ved Angela Houmann og Erik Wikkelsø Pedersen. Tyskforlaget. 2005:
Wolfgang Borchert: "Das Brot" (Læst under Liebe-emnet)


Wie War's? Ein Jahrhundert wird besichtigt. Gorm Christensen og Sten Rasmussen. Gads Forlag 1997:

Wolfgang Borchert: "Die Küchenuhr, s. 84 - 86.

Wolfgang Borchert: "Nachts schlafen die Ratten doch", s. 87 - 90

Luise Rinser: Die rote Katze. S. 96 - 102.


Supplerende stof: (Uddyber elevernes sproglige viden og bevidsthed samt perspektiverer kernestoffet)

MLs oversigt over de vigtigste kendetegn ved Trümmerliteratur med fokus på Wolfgang Borchert.

Film "Das Wunder von Bern" (113 min) Sönke Wortmann. 2003.
Set som afslutning på vores forløb om "Trümmerliteratur" og som overledning til emnet "Das geteilte Deutschland 1945-1989", som er læst i  foråret 2026.

Grammatik: Modalverberne, genitiv, de relative pronominer, adjektivernes bøjning.

I dette forløb er der blevet læst ca. 30 normalsider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gloseliste til Tysk 2 05-11-2025
Tysk 2 Trümmerliteratur 12-11-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Lübeck - Tod und Teufel, Freundschaft und Liebe

Fokus:
Som forberedelse til en to-dages ekskusion til Lübeck, hvor der skal praktiseres tysk ud af huset, holdes elevforedrag om Landeskunde, kultur, historie, film og litteratur, og der læses intensivt især ældre tekster til Marienkirche og Thomas Mann.

Kernestof:
Das Schnitterlied. Volkslied aus dem Spätmittelalter (ungefähr 1250-1500) Digt til dødedansfrisen i Marienkirche i Lübeck.

Theodor Storm: Der Bau der Marienkirche zu Lübeck http://www.uni-mainz.de/~pommeren/Gedichte/Storm/marienk.htm

Døden fra Lübeck oder der Totentanz fra http://www.dodedans.com/index.html

Zum Lübecker Totentanz, Auszug aus einem Touristenprospekt von Hartmut Freitag und Hildegaard Vogeler, Lübeck 2001.

Thomas Mann: Tonio Kröger, Kapitel 1, „Die Jugendjahre“ 1903 fra http://www.martinschlu.de/kulturgeschichte/neunzehntes/kaiserzeit/manntoniokroeger.htm

Supplerende stof:
Døden fra Lübeck fra http://www.dodedans.com/index.html
Turistvideoer fra Lübeck.  
Filmatisering af 1. kapitel fra Tonio Kröger: "Erinnerung an Tonio Kröger:
https://www.youtube.com/watch?v=qPBZEgGfxGY


Schriftliche Aufgaben: Lübeck-oversættelse + Artikel oder Tagebuch aus Lübeck.



Lübeck-ekskursion torsdag d.11. dec.- fredag d.12.dec. 2025 = 8 lektioner.

Programpunkter: Stadtführung und Weihnachtsinterviews mit Deutschen + Lehrerführungen in vier Sehenswürdigkeiten mit dazuhörenden Aufgaben:
Das Buddenbrookhaus in Behnhaus-Drägerhaus, Das Holsten Tor, die Marienkirche, der Dom

Aufgabenheft mit Hintergrundmaterial zu den Sehenswürdigkeiten: Weihnachtsmarkt, Holstentor, Marienkirche, Buddenbrock-Haus - Behnhaus-Drägerhaus, Dom, Jacobikirche.


I dette forløb er der blevet læst ca. 20 normalsider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tysk 3 Lübeck Bericht 05-01-2026
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Das geteilte Deutschland 1945-1989 - PRÜFUNG

Fokus ligger på den historiske baggrund for det delte Tyskland i 1945 og frem til genforeningen i 1990.

Fokuspunkter:
Tysklands deling ved krigsafslutningen i 1945.
De Allieredes besættelse af Tyskland, konflikter, luftbroen.
Oprettelsen af die BRD og die DDR i 1949 samt deres forankring i hhv. østblokken og vestblokken.
17. juni-opstanden og masseflugt fra DDR til BRD i 1950'erne.
Oprettelsen af muren i Berlin og de menneskelige konsekvenser forbundet dermed.
Republikflugt
Die Stasi, overvågningen af DDR-borgerne
Genforeningen, ”die Wende” og problemerne dermed.

Elevhenvendte mål:
Jeg har nu fået et godt overblik over den tyske historie fra 1945 og frem til genforeningen i 1990.
Jeg har styr på opdelingen af Tyskland i de fire besættelsesområder og opdelingen af Berlin i de fire sektorer.
Jeg har hørt om Marshallhjælpen og luftbroen.
Jeg har viden om de to forskellige politiske systemer i hhv. BRD og DDR.
Jeg har læst tekster og set film om flugtforsøg fra DDR til BRD, primært fra Østberlin til Vestberlin
Jeg kender til DDRs hemmelige politi, die Stasi og Stasifængslet Hohenschönhausen
Jeg har viden om efteråret 1989, hvor DDR-borgernes massedemonstrationer for menneskerettigheder og frihed førte til murens fald.
Jeg har hørt om de økonomiske og personlige problemer, som murens fald og genforeningen medførte, f.eks. østtyskere, der føler sig som andenrangsborgere.

Kernestof:
Fra: "Deutschland: Geschichte, Geographie, Gesellschaft"; Gyldendal 1992:
"Das geteilte Deutschland" (1945-1989)
Kap. 1. Von der "Stunde Null" bis zur Bildung zweier deutscher Staaten, s. 60-63
Kap. 2. Die Bundesrepublik Deutschland, s. 63
Kap. 3. Die Deutsche Demokratische Republik, s. 63 - 65
Kap. 4. Die Entwicklung in der Bundesrepublik und in der DDR 1949 - 1972, s. 65-68
Kap. 6. Von der "Wende" zur deutschen Einheit (ab 1989), s. 70-71 mit Zeittafel, s. 72 - 73
kap 7. Probleme der Einheit, s. 74-75.

Fra: “Berlin, Hauptstadt und Metropole” ved O. Rimi Andersen, P. Husum 1992:

“Mauer, Opfer und Täter”, Spiegel/Stern.
Spiegel-artiklen om den unge østtysker Chris Gueffroy, der blev skudt under sit flugtforsøg ved Berlinmuren i februar 1989.
Stern-artiklen om Andreas Kühnpast, der var en af de grænsevagter, der deltog i nedskydningen af Chris Gueffroy

"Schiessbefehl" (Udsmuglet kopi af østtysk ordre til at skyde på desertører og republikflygtninge)


Supplerende stof:

Fra "Hüben und Drüben" - Deutschland geteilt und vereinigt. Elva Stenestad og Bitten Vecht. Gyldendal 2008:
Die Besatzungzonen in Deutschland 1945. S. 10
Die Sektoren in Berlin 1945. S. 11
Grobe Stiche (Æble-pære-plakaten) Plakat von Verena Postweiler. S. 66.

Advarsel fra den vesttyske “Grenzschutzkommando Küste” til danskere om
at respektere grænsens forløb til Østtyskland med tegning af de østtyske
spærreanlæg på østtysk område.


Film:

"Kampen om Berlin" - DR2 Tema 2009 - TV-optagelse. Triologi 150 min. Indhold:
Del 1: "Til den bitre ende" ((49 min) Fokus på Zeitzeugen (tidsvidner)
Del 3: "Berlinmuren - flugten til friheden" (50 min). Fokus på østtyskernes flugtforsøg.

De to udsendelser er brugt som visuelt supplement til de historiske kapitler om Tyskland. Fokus på Zeitzeugen, øjenvidneberetningerne fra ældre tyskere, russere og amerikanere, der fortæller om deres oplevelser af krigens slutning og oprettelsen af Berlinmuren, samt uddybende kommentarer fra historikere. Senere beretninger fra østtyskere, der fortæller om deres bevæggrunde for at forsøge at flygte over Berlinmuren eller den indre tysk-tyske grænse.


"Das Leben der Anderen". Florian Henckel-Donnersmarch. 2006. (2 t.18 min)

Fokuspunkter:
Der gute Mensch, Künstler und Freiheit, Das Stasigefängnis Hohenschönhausen, die Methoden der Stasi. Die Überwachung der DDR-Bürger.

Skriftligt arbejde:

Holdet har i forbindelse med emnet afleveret en mundtlig videopræsentation af selvvalgt materiale i tilknytning til emnet "Mauerbau". Videopræsentationen har også haft som formål at træne eleverne i mundtlig fremlæggelse i forbindelse med en evt. kommende eksamen.

Elevhenvendt formål med afleveringen: "Nogle af kravene på Tysk B er, at I skal kunne forstå talt tysk standardsprog formidlet gennem forskellige medier, og at I skal kunne læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster.
I skal derfor lave en mundtlig præsentation (ca. 8 min.) af enten et filmklip eller en tekst, f.eks. en Zeitzeugenbericht, der har fokus på bygningen af Berlinmuren og de menneskelige konsekvenser heraf.

Nyttige links:
LeMO - Lebendiges Museum Online (dhm.de) (Lebendiges Museum Online) Gå ind på ”Zeitzeugen”.
http://www.chronik-der-mauer.de/
https://zeitzeugenboerse.de/


Som fast element i undervisningen ser og hører holdet aktuelle nyheder fra www.Nachrichtenleicht.de
Her præsenteres aktuelle nyheder indenfor politik, kultur, sport via oplæsning på et tydeligt og forståeligt tysk med tilhørende tekst, så man kan følge med.
Formål: At erfare, at man godt kan forstå aktuelle nyheder på tysk.


Grammatik: De løst og fast sammensatte verber.

I dette forløb er der blevet læst ca. 50 normalsider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tysk 4 Das geteilte Deutschland 29-01-2026
Test Nachkriegszeit 18-02-2026
Tysk 5 Mauerbau 08-03-2026
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Integration - deutschtürkisches Leben - PRÜFUNG

Fokuspunkter:
Den historiske baggrund for indvandringen af udenlandsk arbejdskraft til Tyskland fra 1950'erne med fokus på tyrkernes indvandring og deres til dels mislykkede integration.
Unge tysktyrkere og deres identitetsdannelse, integrationsudfordringer og kulturmøde.
Kultursammenstød, parallelsamfund, traditionelle familiemønstre, religion og æresdrab.


Elevhenvendte mål:

Ved forløbets afslutning skal du:
Kunne redegøre for årsagerne til, at udenlandsk arbejdskraft kommer til
Tyskland i 1950'erne.

Kende de historiske begreber "Das Wirtschaftswunder" og "Gastarbeiter".

Have opnået viden om de unge tysktyrkeres udfordringer mht. deres
integration i det tyske samfund og deres identitetsfølelse.

Kende de tre identiteter: Die reine Identität, die Bindestrich-Identität und die kreolische Identität.

Have opnået viden om fænomenet "Ehrenmord" og årsagerne til, at særligt unge kvinder med integrationsbaggrund bliver ofre for de såkaldte æresdrab.

Kernestof:

Kirsten Blume og Nette Hermann: "Hier ist meine Heimat - Deutsch-türkisches Leben". Tyskforlaget 2010:

"Deutschland als Einwanderungsland",  s. 6 - 11.
Erdal Sezer: "Es wird immer etwas Fremdes bleiben", s. 16-18.
Iris Alanya: "Mir ist heut' so türkisch zumute". s. ??????????????????????


Alpa Gun: "Ausländer" (tysktyrkisk rap/hiphop) 2007 (4,20 min)
https://www.youtube.com/watch?v=WrkzUKfVaqE

Projektarbejde om æresdrab. Selvstændigt opsøgende arbejde i grupper på hjemmesiden http://www.ehrenmord.de/
Eleverne skal selv finde en case på hjemmesiden over æresdrab i Tyskland og træne mundtlig præsentation for hinanden

Film:
"Almanya - Willkommen in Deutschland". Instruktør Yasemin Samdereli. Roxy Film. 2011. (1t 41 min)
"Gegen die Wand". Instruktør Fatih Akin. 2004 (2t 03 min)

Kurzfilm ”Was bleibt”. Chiara Fleischhacker. 2018. (8 min.)
(Dansk titel: Før bryllupsnatten) Tysk kortfilm om en ung bruds dilemma på sin bryllupsdag, da hun ikke er jomfru, som det forventes af hendes familie.  | Filmcentralen – Filminstituttets streamingsite


Supplerende stof:
Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt: "Dein Deutschland", iBog. Systime. 2013:
Afsnittene  "Integration" og "Identität":

Om de tre identitetsvalg hos etniske minoriteter:
1. Die reine Identität (Den rene identitet)
2. Die Bindesstrich Identität (Bindestregsidentitet)
3. Die kreolische Identität (Den kreolske identitet)

De tre identiteter er blevet brugt ved tekstlæsning og ved filmbearbejdelse af "Almanya", "Gegen die Wand" og "Was Bleibt".


Diverse link til tyske og tysk-tyrkiske komikeres behandling af tysk-tyrkisk integration:

Kaya Yanar: "Der, die , das".
Link: https://www.youtube.com/watch?v=0qHgjK-4YoA  (2,07 min)

Ladykracher Typisch türkisches Meeting
Link: https://www.youtube.com/watch?v=bpGfIZP-5m4 (4:10 min)
https://www.youtube.com/watch?v=0QF1nFOwiDY


Som fast element i undervisningen ser og hører holdet aktuelle nyheder fra www.Nachrichtenleicht.de
Her præsenteres aktuelle nyheder indenfor politik, kultur, sport via oplæsning på et tydeligt og forståeligt tysk med tilhørende tekst, så man kan følge med.
Formål: At erfare, at man godt kan forstå aktuelle nyheder på tysk.


I dette forløb er der blevet læst ca. 50 normalsider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tysk 6 Deutsch-türkisches Leben 13-05-2026
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer