Herning Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Herning Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 1Gr3 ap (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2025/26
Institution
Herning Gymnasium
Fag og niveau
Almen Sp.forst. -
Lærer(e)
Line Dalsgaard Vilsen, Louise Hjort Hinkbøl
Hold
2025 ap/Gr3 (
1Gr3 ap
,
1Gr3 ap la
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb#1: Almen sprogforståelse i Grundforløbet
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb#1: Almen sprogforståelse i Grundforløbet
Almen Sprogforståelse (= AP) er en introduktion til sprog, der skal udvikle din sproglige bevidsthed, din analysefærdighed og din sproglige kreativitet i alle sprogfag – og gennem hele dit gymnasieforløb. Forløbet vil være ligeligt fordelt mellem en almendel og en latindel.
Du bliver i både almendelen og latindelen bedømt på, i hvilken grad din præstation opfylder de faglige mål, som er angivet i læreplanen for almen sprogforståelse. Det betyder, at du bliver bedømt på din evne til at …
• anvende viden om grammatik, semantik og pragmatik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, du møder i gymnasiet, samt i egne tekster
• foretage syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin, dansk og moderne fremmedsprog
• belyse forskelle mellem de sprog, du møder i gymnasiet
• anvende viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, du møder i gymnasiet
• anvende din viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur
Pensum i almendelen er
s. 5 (Sprogtræet)
s. 6-7 (Kommunikations- og afkodningsstrategier)
s. 8-16 + 21-31 (Morfologi)
s. 17-20 + 32-39 (Syntaks)
s. 40-42 (Kommunikation og sproghandlinger)
s. 43-45 (Semantik)
s. 46-56 (Sociolingvistik: stilleje)
s. 57-61 (Repetition)
s. 62-63 (Notationer til morfologi og syntaks)
s. 66 (Dagens sætning)
Alle fra AP-almenkompendiet
Pensum i latindelen er
s. 4-11 (Introduktion til latin)
s. 12-29 (Troja og Æneas)
s. 30-33 (Bogens historie og det græske alfabet)
s. 34-39 (Roma)
s. 40-45 (Pompeji)
s. 46-52 (Gladiatorer)
Alle fra AP-latinkompendiet
Indhold
Kernestof:
Kære alle
Navnenes kulturhistorie.html
The Meaning and History of First Names - Behind the Name
Øvelse 1-2 på s. 7-8
Læs i kompendiet side 8-11 om verber, substantiver og artikler.
Troja fortsat
Konjunktioner
Læs om den trojanske krig på s. 21 i kompendiet
Læs om den trojanske krig på side 21, hvis du ikke fik læst det til sidste gang.
Læs i kompendiet side 12-14 om adjektiver, pronominer og det retoriske pentagram. Du skal ikke lave opgaverne. Træn de latinske betegnelser for ordklasser, du har lært.
Lyt til sangen Terrier derhjemme. Fx via Youtube Terrier
Læs teksten på s. 26 om den græske helt Æneas. Læs teksten på s. 26 om den græske helt Æneas.
Læs s. 17-20. Spring over opgaverne (de gule felter).
Læs s. 21-23 (inkl. afsnittet Tempus) uden at lave opgaverne.
Læs om adjektiver på s. 27 og lav øvelsen om adjektiver nederst på s. 27.
Læs s. 23 nederst til 27 uden at lave opgaverne.
Læs i kompendiet side 28-31 om adverbier, præpositioner, interjektioner og konjunktioner – du skal ikke løse opgaverne eller læse opgaveteksterne.
Læs s. 32-34 uden at lave opgaverne.
Midtvejstest
Genlæs s. 33 om transitive, intransitive og kopulative verber.
Læs s. 36-38 uden at lave opgaverne. Teksten fra “Ternet Ninja” læses ikke hjemme.
Læs s. 32-33 om bogens historie. Du skal ikke besvare spørgsmålene på s. 33.
I denne lektion afvikler vi Midtvejstesten i AP-almen. Genlæs inden lektionen den gennemgåede del af kompendiet samt dine noter. Medbring en blyant, et viskelæder og en bog til at læse i de sidste 10 minutter.
Læs s.34-35 i kompendiet – både tekststykket “Roma” og de forskellige billedtekster.
I denne lektion retter vi sammen midtvejstesten fra sidste lektion. Du vil efter testen have dannet dig et indtryk af dine styrker (og svagheder) i almendelen af forløbet i AP. Medbring en kuglepen.
Escape room
Læs side 40-42 uden at løse eller læse opgaverne.
Sørg for, at I har lavet øvelsen med substantiverne på s. 37 - vi starter med at kigge på den sammen.
Læs i kompendiet om Semantik og metaforer s. 43-45. De vigtige begreber, som du skal have en idé om, er: 1. Semantik 2. Semantisk felt eller semantisk skema 3. Denotation og konnotation 4. Billedplan og realplan 5. Metafor og døde (kognitive) metafor
Læs s. 40-41 i kompendiet om Pompeji + om den nye grammatik, vokativ og dativ.
Læs om Interlatin på side 44: de to kasser om ”et ords opbygning” og ”arveord, låneord og fremmedord”.
Læs side 46-47 i kompendiet om stilleje, inkl. eksemplerne
Lektion 16 Retteark til Tessa _Ben_.docx
Vedhæftet her finder I øvelser, som I kan arbejde med i efterårsferien forud for den endelige AP-prøve.
Læs side 50-52 (til og med afsnittet ‘Substantiver’), idet du springer opgaverne og deres tekster over. Du skal således ikke læse teksten ”Er kønsneutrale stedord et hensyn til mindretal eller sprogligt miskmask”, men blot det indledende afsnit om “S
Imperfektum
Læs fra s. 52 nederst om ‘Omskrivning af substantiver’ til s. 54. Du skal IKKE læse opgaverne (de gule felter).
Lav opgave 1 på s. 57 i kompendiet så godt, som du kan (morfologisk analyse).
Læs s. 44-45 om Kejser Commodus. Læs s. 48 om infinitiv.
Læs det lange uddrag af ”Folkets skønhed” af Merete Pryds Helle s. 58-60 i kompendiet.
I dag skal vi bruge tid på at repetere, så vi er klar til sluttesten, og så skal vi øve os i selv at skrive sætninger på latin.
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 39
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70290624315", "T": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70290624315", "H": "/lectio/221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70290624315" }