Holdet 3g TY (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Herning Gymnasium
Fag og niveau Tysk A
Lærer(e) Rolf Alexander Wiecker
Hold 2025 TY/3g (3g TY)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Migration (PRÜFUNG)
Titel 2 Geteiltes Deutschland (PRÜFUNG)
Titel 3 Technik & Geld
Titel 4 Freies Lesen
Titel 5 Erwartungen der Eltern
Titel 6 Entfremdung in der Moderne (PRÜFUNG)
Titel 7 Deutsche Kriegserfahrungen PRÜFUNG
Titel 8 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Migration (PRÜFUNG)

Das 21. und 20. Jahrhundert
Tendenzen der Moderne 1: Migration

I dette forløb har vi beskæftiget os med indvandring i Tyskland.

Kernestof:
• Fatma Eydemir ”Ellbogen” (Romanauszug, 2017, Deutschland)
• Filmen „Almanya – Willkommen in Deutschland“
• Ordforråd om „Migration“

Supplerende stof:
• Filmen „Die Fremde“

Faglige mål:
• Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på cirka 70 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Geteiltes Deutschland (PRÜFUNG)

Tendenzen der Moderne 2: Geteiltes Deutschland
I dette forløb har vi beskæftiget os med det delte Tyskland.

Kernestof:
• Charlotte Gneuß ”Gittersee” (Romanauszug, 2023, Deutschland)
• Filmen „Goodbye Lenin“
• Ordforråd om „Geteiltes Deutschland“

Supplerende stof:
• Filmen „Das Leben der Anderen“

Faglige mål:
Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på cirka 65 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Technik & Geld

Tendenzen der Moderne 3: Technik & Geld

I dette forløb har vi beskæftiget os med to schweiziske forfattere, der skriver om teknik og penge, og med landet Schweiz.

Kernestof:
• Max Frisch „Homo Faber. Ein Bericht“ (Romanauszug, 1957, Schweiz) **
• Friedrich Dürrenmatt „Der Besuch der alten Dame“ (Dramaauszug, 1957, Schweiz) **

Supplerende stof – én af disse to efter elevernes valg:
• SWR Doku „Das Berner Oberland“ (https://www.youtube.com/watch?v=NpUYH_omQY0)  (Dokumentation, 2022)
• Volker Schlöndorff „Homo Faber“ (Film, 1991)

Faglige mål:
Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på cirka 50 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Freies Lesen

I forløbet Freis Lesen har eleverne læst selvvalgt lærerkureret materiale, herunder litterære klassikere, moderne bestsellere og udvalgt sagprosa. Det frie valg og fokusset på selve læseoplevelsen har været det bærende element. Eleverne har på forskellige måder og med forskellige øvelser bearbejdet det læste, herunder håndskrevet ordforrådsarbejde, mundtlig tekstpræsentation, kreative plakater om det læste og taler om læselyst.

Læringsmål:
- Eleverne har oplevet læselyst, læseflow og en udvidelse af deres ordforråd
- Eleverne har erfaret mestring med at læse selvstændigt og har præsenteret det læste stof på forskellige måder, især mundtligt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Erwartungen der Eltern

Erwartungen der Eltern
I dette forløb har vi læst tekster, der handler om forældres forventninger.

Kernestof:
• Wolfgang Herrndorf „Tschick“ (Roman, med særligt fokus på kapitel 1, 9, 12, 18, 19, 20, 48 og 49, 2010)
• Thomas Mann „Buddenbrooks“ (Romanauszug, 1901, Deutschland) ***
• Ordforråd om „Erwartungen“

Supplerende stof:
• Arthur Schnitzler „Fräulein Else“ (Kurzgeschichteauszug, 1924, Österreich) ***

Faglige mål:
Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på 80 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Entfremdung in der Moderne (PRÜFUNG)

Entfremdung zum Beginn der modernen Welt

I dette forløb har vi læst Kafka for at forstå, hvad han havde at sige om det at blive fremmedgjort i den moderne verden.

Kernestof:
• Franz Kafka „Die Verwandlung“ (Novellenauszug, 1915, Tschechien) ***
• Ordforråd til „Entfremdung“

Supplerende stof:
• Franz Kafka „Der Nachbar“ (Kurzgeschichte, 1931, Tschechien) **
• Tegninger lavet af Kafka
• arte ”Kennen Sie Kafka?“ (Dokumentation, https://www.youtube.com/watch?v=V_RTdif9Wag)

Faglige mål:
Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på 15 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Deutsche Kriegserfahrungen PRÜFUNG

Deutsche Kriegserfahrungen
I dette forløb har vi beskæftiget os med tyske krigserfaringer og med spørgsmålet om tysk skyld.

Kernestof:
• Ernst Jünger „In Stahlgewittern“ (Romanauszug, 1920, Deutschland) **
• Erich Maria Remarque „Im Westen Nichts Neues“ (Romanauszug, 1928, Deutschland) **
• Bernhard Schlink „Der Vorleser“ (Roman, 1997, Deutschland), Teil 1: 1 + 6 + 9; Teil 2: Kap. 2 + 5 + 9; Teil 3: Kap. 10


Supplerende stof:
• Günter Grass „Die Blechtrommel“ (Romanauszug, 1959, Deutschland) ***

Faglige mål:
Eleverne kan på tysk tale og skrive om emnet og kan sammenligne det læste materiale

Forløbet har et omfang på 85 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Repetition

I dette forløb har vi forberedt os på den skriftlige og mundtlige eksamen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer