Holdet 3gz la (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Herning Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Louise Hjort Hinkbøl
Hold 2025 la/3gz (3gz la)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Myter: Indtroduktion til Latin C
Titel 2 Catul - kærlighed i Republikkens Rom
Titel 3 Phaedrus' fabler
Titel 4 Petronius' Satyricon og Rom under Nero

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Myter: Indtroduktion til Latin C

Forløbet introducerer til latin på C-niveau, og det har til formål at stifte bekendtskab med udvalgte græsk-romerske myter samt at repetere den basisgrammatik, eleverne har stiftet bekendtskab med i AP-latin. Endvidere bygges der videre på elevernes grammatiske fundament.

Vi læser en række konstruerede tekststykker omhandlende græsk-romerske myter, alle hentet fra Elisabeth Nedergaard og Anders Jensens bog Quo Vadis

Vi læser myter om:
- Daedalus og Ikaros
- Theseus og Minotauren - samt Ariadne og Aegeus
- Venus og Mars
- Pyramus og Thisbe

Afsluttende læser vi Ovids fortælling om Medusa i oversættelse og kigger på brugen af Medusa i kunsten. Vi læser også et uddrag af Percy Jackson som perspektivtekst.

Supplerende materiale:
Ovids Metamorfoser, IV, 765-803 (læses kursorisk på latin)
Ovids Metamorfoser, IV, 617-620, 639-662 og 740-752 (i oversættelse)
Leo Hjortsø: "Græske Guder og Helte", s. 180-183
Rick Riordan: "Percy Jackson and the Lightning Thief, kap. 11, "We visit the Garden Gnome Emporium"

Medusa i kunsten:
Antonio Canova: Perseo Trionfante, 1801
Edward Burne-Jones: The Baleful Head, 1885
Versaces logo
Luciano Garbati: Medusa with the Head of Perseus, 2020

Sideantal:
12 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Catul - kærlighed i Republikkens Rom

I dette forløb går vi i gang med at læse latinsk originaltekst. Vi skal læse en række digte af poeten Catul, der levede i det sidste århundrede f.Kr. Fokus for læsningen af digtene er skildringen af Morbus Amoris, kærligheden som en sygdom, forholdet til Lesbia, og Catuls holdning til otium og negotium. Vi møder også tankerne om morbus amoris hos Sapfo og Shakespeare.
Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.

Elevoplæg om følgende personer:
- Cæsar
- Pompejus
- Cicero
- Marcus Antonius
- Cleopatra
- Augustus

FORMÅL:
- Opnå kendskab til vigtige personer og begivenheder i det sidste århundrede f.Kr., herunder introduktion til Republikkens opbygning
- Stifte bekendtskab med den vigtigste metode (nærlæsning, analyse og version) samt fagets hjælpemidler (grammatik, ordbog og paralleloversættelse)
- Fortsat træne og udvide kendskabet til latinsk syntaks og morfologi
- Opnå kendskab til Catuls centrale tematikker

KERNESTOF:
Catulli Carmina LXXXV (2 vers), LXXXIII (6 vers), LXX, V (13 vers), VIII (19 vers)

Sideantal:
4 sider

SUPPLERENDE STOF:
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale: vigtige årstal, introduktion til Catul, romerske navne, morbus amoris, Catuls forbindelse til Sappho, republikkens store mænd
- Sappho: Fragment 31 i Thøger Larsens oversættelse
- William Shakespeare: "Sonnet 147" (1609), perspektivtekst til Carmen LXXXIII



Sideantal: 12 sider

Grammatik: M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam"
Ordbog: www.latinskordbog.dk
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Phaedrus' fabler

Forløbet introducerer til den romerske fabelgenre og forfatteren Phaedrus, der var en frigiven slave, som levede på kejser Tiberius’ tid. Vi har læst hans fabler som satiriske samtidskommentarer og refleksioner over forholdet mellem rig og fattig, patricier og plebejer, servus (slave) og dominus (herre) eller inops og potens. Forløbet har også givet en definition af den romerske genre fabula.

Kernestof:
Phaedrus, Lupus et Agnus (Fabula I, 1) [15 vers], Rana rupta et bos (Fabula I, 24) [10 vers], Vacca, capella, ovis et leo (Fabula I, 5) [11 vers]

Sideantal:
4 sider

Supplerende materiale:
Indledning v. Louise Hinkbøl (udleveret kompendium, s. 4-5)
Horats: Mus rusticus et urbanus, Sermones 2, VI (Oversættelse ved Ole Thomsen: Veje til Rom, 2008).
Ukendt: Bjørnen og gartneren (tegneserie)

Sideantal:
5 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Petronius' Satyricon og Rom under Nero

Formål:
Gennem læsning af udvalg fra Petronius’ satiriske roman Satyricon opnår eleverne indsigt i en række væsentlige aspekter af romerriget i den tidligere kejsertid (værdinormer, levevis, slaveri, det romerske convivium, luksuskulturen i kejsertiden mv.). Der drages paralleller mellem Petronius’ skildring af Trimalchio og Tacitus’ skildring af kejser Nero. Samtidig arbejdes der med at styrke den sproglige kompetence, herunder gennemgås akkusativ med infinitiv (A.C.I.), omend kun kort. Absolut ablativ springes over og betragtes som en instrumental ablativ, de steder vi har mødt den i teksten.

Kernestof:
Petronius Satyricon, kapitlerne 26, 27 og 34  (tekst med tekst/gloser fremstillet af LHI).
Oversættelse: Satyricon, oversat af Harald Voetmann, Gyldendal 2009.

Sideantal:
4 sider.

Supplerende materiale:
Lærerudarbejdet introduktion til Petronius og resumé af hele værkets handling.
Læreroplæg om romersk satire.
”Ancient Rome: The Rise and Fall of an Empire", 2006, BBC miniserie, afsnit 1: "Nero".

Sideantal:
20 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer