Holdet 2022 HI/k - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Selma Vidimlic Schrøder
Hold 2022 HI/k (1k HI, 2k HI, 3k HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Vikingetiden og Danmarks tilblivelse
Titel 2 Romerriget
Titel 3 DHO
Titel 4 Middelalderen, renæssancen og reformationen
Titel 5 Den transatlantiske slavehandel og Vestindien
Titel 6 Oplysningstiden og den franske revolution
Titel 7 Første Verdenskrig
Titel 8 Mellemkrigstiden i Tyskland
Titel 9 Israel-Palæstina konflikten
Titel 10 Grønland og Rigsfællesskabet
Titel 11 Periodisering og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Vikingetiden og Danmarks tilblivelse

Forløbet undersøger vikingetiden (ca. 750–1050) med fokus på samfundsstruktur, religion, handel, ekspansion og kulturmøder. Eleverne arbejder med både samtidige kilder og nyere historiefaglige fremstillinger for at forstå periodens kompleksitet og dens betydning for skabelsen af det danske rige. Der arbejdes også med vikingetiden i en europæisk kontekst, herunder vikingernes rejser og kontakt med andre kulturer. Vi arbejder med årsager til kristendommens indøfrelse og vikingetidens afslutning.
Igennem hele forløbet arbejdes der med kildekritikken, og vi undersøger af brug og misbrug af vikingetiden i historiefortælling, politik og populærkultur.
I forløbet arbejdes der med forskellige problemstiloinger, vi har bl.a belyst:

- Hvad karakteriserede vikingetidens samfund, og hvordan adskilte det sig fra andre samtidige samfund i Europa?

- Hvad motiverede vikingernes ekspansion, og hvilke konsekvenser fik den for de samfund, de mødte – og for det danske rige?

- Hvordan og hvorfor (mis)bruges vikingetiden i moderne politisk, kulturel og national identitetsskabelse?

Kernestof:
Tiden mellem ca. 500-1500
- Hovedlinjer i Danmarks historie
- Forandringer i levevilkår
- Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- Kultur og kulturmøder
- Statsdannelse
- Historiebrug og formidling

Materialer anvendt i undervisningern:
Bøger:

Vores Danmarkshistorie https://voresdanmarkshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=142
- Kap. 2: Danmark bliver til https://voresdanmarkshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=131 (22,8 sider)

Danmark - tider og temaer https://danmark.systime.dk/?id=234
- Afsnit: Høvding, bonde og træl https://danmark.systime.dk/?id=234 (1,2 sider)
- Afsnit: Kvinderne i vikindetiden https://danmark.systime.dk/?id=704 (1,3 sider)

Historieportalen
- Kap. 4: Gamle og nye guder, https://historieportalen.systime.dk/?id=245 (7 sider)
- Kap. 6: Fra høvdingesamfund til centralisering https://historieportalen.systime.dk/?id=247 (10 sider)

Winnie Færk: "Undskyld. Kampen om Danmarks og Grønlands fælles fortid", Columbus, 2006. (anvendt i undervsingen som pdf-fil)
- Kap 2.1 "Historiebrug - når historie bruges til noget" (2 sider)

Hjemmesider:
Historisk metode, https://historiskmetode.weebly.com/kildens-ophavssituation.html (ca. 2 sider)

Nationalmuseet om vikingetogter https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/vikingetiden-800-1050/togter/vikingetogterne/  (ca 5 sider)

Film/Dokumentar/Podcast:

Serien "Historien om Danmark" afsnit: Vikingetiden. Serien findes på mitcfu.dk (ca 6 sider)

Podcast: ”Markante kvinder #1: Thyra Danebod”  https://podcasts.apple.com/dk/podcast/markante-kvinder-1-thyra/id1398872340?i=1000418870528 (ca 4 sider)

Kilder anvendt i undervsiningen:
- Angrbet på Lindisfarne https://www.frydenlund.dk/temasider-og-diverse/island-tekster/tekst-1.aspx (0,5 sider)
- Ibn Fadlan (3 sider)
- Rigs Vandring (6 sider)
- T.H Knudsen "Vikingemennesket. Vikingemennesket, En Beretning om Viljens Stordåd, - 1940" ( 2 sider) hentet fra https://natmus.dk/museer-og-slotte/nationalmuseet/undervisning-paa-nationalmuseet/undervisningsmaterialer/ungdomsuddannelserne/danmarks-oldtid/kilder/th-knudsen-vikingemennesket-en-beretning-om-viljens-stordaad/

Forløbets omfang ca. 73 sider



Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Romerriget

I dette forløb undersøger vi Romerrigets opståen, ekspansion, samfundsstruktur og fald. Der arbejdes med perioden ca. 753 fvt.-476 evt Vestromerrigets fald, (Østromerrigets fald til Osamnnerne i 1453). Med udgangspunkt i lærebogen På sporet af Romerriget arbejder eleverne med centrale kilder og begreber som imperium, statsdannelse, borgeridentitet og kulturpåvirkning. Forløbet stiller skarpt på både politiske og sociale forhold i republik og kejsertid samt arven fra Rom i europæisk kultur og historiebevidsthed. Dog er der i undervsingen mest lagt vægt på Republikken.
Eleverne træner kildekritik, kontekstualisering og historisk perspektivering og historiebrug gennem analyse af både samtidige tekster og moderne fremstillinger.

Flg. problemstillinger er der arbejdet med i undervsiningen:

- Hvordan var den romerske republik opbygget, og hvilke styrker og svagheder havde den?

- Augustus regeringstid og hvordan forsøgte han at sikre og legitimere sin magt?

- Årsagerne til Romerrigets fald.

Forløbet er bygget op med udgangspunkt i bogen "På sporet af romerriget".

Flg. kapitler fra bogen "På sporet af Romerriget" er anvendt i undervisningen:
Kap 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 og 11.

Kernestof:
Tiden før 500
- Hovedlinjer i Europas hisorie
- Antikken
- Forskellige styreformer
- Kultur i Europas historie
- Statsdannelser
- konflikter

Film/dokumentar/podcast anvednt i undervsningen:
- Gladiator - trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ol67qo3WhJk  
- Ancient Rome reconstructed https://www.youtube.com/watch?v=OfwoX3vYJUA  (Ancient Rome virtual tour)
- Rome - trailer til serien: https://www.youtube.com/watch?v=2s1RoX1OeC0

Kilder anvendt i undervisningen:
Polyb: Årsagerne til den anden puniske krig (s. 23-25 i På sporet...)
Livius: Årsagerne til den anden puniske krig (s. 25- - 27 i På sporet..)
Augustus: Mine bedrifter (s. 55 - 57 i På sporet...)
Tactius: Vurdering af Augustus styre (s. 57 i På sporet af...)
Vergil: Æneiden (s. 58 i På sporet af...)

Forløbets omfang: ca 105 sider (inkl. videomateriale)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 DHO

DHO

Emne: Ungdomsoprør
Fag: Dansk og musik

I dansk: Analyse af sangtekster fra ungdomsoprøret samt analyse af dokumentarfilm fra Paul Hammerichs "Danmarkskrøniken".
Forløb i skriftlighed afholdes i DHO-perioden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Middelalderen, renæssancen og reformationen

I dette forløb har vi arbejdet med europæisk historie fra middelalderen og frem mod reformationen, med hovedvægten lagt på middelalderen og dens samfundsopbygning. Eleverne har fået indsigt i det feudale samfunds struktur, herunder forholdet mellem konge, adel, kirke og bønder, og hvordan gensidig afhængighed og loyalitet prægede de sociale hierarkier. Et særligt fokus har været på kirkens centrale rolle som både religiøs og politisk magtfaktor, og på forholdet og magtbalancen mellem konge og kirke.

Vi har derudover undersøgt klostervæsenets betydning, kulturmøder mellem kristne og muslimer med udgangspunkt i korstogene, samt hvordan religion prægede både hverdagsliv og verdensopfattelse i middelalderen.

Afslutningsvis har vi trukket linjer frem mod renæssancen og reformationen, hvor vi kort har behandlet ændringer i menneskesyn, autoritetsopfattelse og kirkens rolle, med henblik på at sætte middelalderens strukturer og værdier i et historisk perspektiv.

I forløbet arbejdes der løbende med kildekritik og historiebrug.


I-Bøger anvendt i undervisningen:

Historieportalen: Det katolske årtusinde
- Kap1: Kristendommen https://historieportalen.systime.dk/?id=291&L=0 (10 s.)
- Kap 2: Kirke og moral i middelalderen https://historieportalen.systime.dk/?id=292 (4 s.)
- Kap 4: Konger og magt i middelalderen https://historieportalen.systime.dk/?id=294 (8 s.)

En europæisk verdenshistorie
- Politisk feudalisme https://eneuropaeiskverdenshistorie.systime.dk/?id=168 (1 s.)

Grundbog til Danmarkshistorien
- Den stærke kongemagt https://grundbogtildanmarkshistorien.systime.dk/?id=92 (2 s.)

Fokus – kernestof i historie 1. Fra antikken til europæisk ekspansion
- Renæssancen + dertilhørende underafsnit https://fraantikkentileuropaeiskekspansion.systime.dk/?id=135 (23 s.)

Hjemmesider:
Lex.dk
- Billedekunst og arkitetur i renæssancen https://lex.dk/ren%C3%A6ssancen_-_billedkunst_og_arkitektur (ca. 4 s.)

Video/dokumentar/Podcast:
- Middelalderens univers https://www.youtube.com/watch?v=jSJDfgA5ifA (ca. 1 s.)
- Historien om Danmark, DRTV – Sen middelalder (ca. 6 s.)

Kilder anvendt i undervisningen:
- Pave Urban 2.s tale (0,5 s.)
- Et fæstebrev fra en bondegård ejet af Kong Hans, fra den 4. februar 1494 https://danmarkshistorien.lex.dk/F%C3%A6stebrev,_4._februar_1494 (1s.)

- John af Salisbury om mennesket (ca. 1120-1180) (Kilde: Johnny Thiedecke, Europa i opbrud, 1453-1799, 2005, s. 14) (1s.)

- Pico della Mirandola, 1486 (Kilde:, Flemming Clausen, Jørgen Falkesgaard, Mette Løndahl, Johnny Thiedecke, Skabt til at skabe, Aschehoug 1997, s. 50-51) (1 s.)

- Leonardo da Vinci; Maleren (Kilde: Washington State University, oversat af udgiveren) (3 s.)

Kilder om synet på renæssancen: (Nedenstående firekilder er fra ” i PDF-dokumentet ”Synspunkter på renæssancen under modulet 26/10-2023) (9s)
- Jacob Burckhardt ”Renaissancens kultur i Italien, 1860
- Jan Lindhardt: Renæssancen og vor tid, 1992
- Michael Nordberg: Renæssancens vireklighed, 1400-tallets Italien – myter og realitet, 1993
- Lise Bek: Renæssancens kultur, 2000

Kernestof:
Tiden mellem 500 - 1500
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶- kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie

Omfang: ca. 67 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Den transatlantiske slavehandel og Vestindien

I dette forløb har vi arbejdet med Danmarks koloniale fortid med særligt fokus på Dansk Vestindien og trekantshandlen mellem Europa, Afrika og de vestindiske øer. Gennem arbejdet har eleverne undersøgt de økonomiske, politiske og ideologiske årsager til oprettelsen af kolonier og trekantshandlens betydning for både Danmark og de involverede regioner.

Der er lagt vægt på at analysere de økonomiske konsekvenser af kolonialismen og slavehandlen, samt hvilke faktorer der førte til slaveriets ophævelse i den danske kontekst. Vi har ligeledes behandlet årsagerne til, at Danmark i sidste ende valgte at sælge De Vestindiske Øer til USA i 1917.

Forløbet har også haft fokus på datidens menneskesyn og hvordan dette blev brugt til at legitimere slaveri og kolonial undertrykkelse. I forlængelse heraf har vi diskuteret, hvordan Danmark i dag forholder sig til og erindrer sin koloniale fortid – herunder begreber som historisk ansvar, national identitet og kollektiv erindring.

Som en del af det metodiske arbejde har vi anvendt aktør- og strukturmodeller til at undersøge, hvad der driver historisk forandring – dvs. hvorvidt udviklingen primært skyldes enkeltpersoners handlinger (aktører) eller større samfundsmæssige, økonomiske og politiske strukturer.
Eleverne har beskæftiget sig med temaer som kolonialisme, slaveri og afkolonisering, og hvordan disse historiske fænomener er blevet behandlet i forskellige perioder og sammenhænge.
Der er desuden arbejdet med historiebevidsthed, kollektiv erindring og historiebrug, bl.a. gennem analyser af monumenter, museumsformidling og nutidige debatter om Danmarks koloniale fortid.

I-bøger anvendt i undervisningen
Historieportalen: Dansk slavehandel og Vestindien
- Kap. 1: Den nye verden og den transatlantiske slavehandel https://historieportalen.systime.dk/?id=396 (4 s.)
Dansk Vestindien
- Kap 2: Kolonisering, sukker og slaveri https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=130&loopRedirect=1 (15,7s.)
- Kap 3: Livet i Danmark https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=133 (3,7 s.)
- Kap 4: Det europæiske syn på afrikanerne https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=134 (12,8 s.)
- Kap 5: Livet på øerne som slavegjort og fri https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=135 (17,9 s.)
- Kap 6: Modstand og opgør https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=136 (5,1 s.)
- Kap 8: Tiltag til afvikling af slaveriet, https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=138 (5,7 s.)
- Kap 8: Slaveriets endeligt, https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=139 (11 s.)
- Kap 10.1: Debatten om erstatning, https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=180 (1,6 s.)
- Kap 14: Undskyldning?, https://danskvestindien.ibog.frydenlund.dk/?id=144 (7,7 s.)

Metoder:
Historiefaglig arbejdsbog
- Historiebevidsthed https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=167 (4,6 s.)
- Historiebrug https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=186 (3,1 s.)

Kernestof:
Tiden mellem 1500-1900
- Hovedlinjer i Danmarks historie
- forandringer i levevilkår, teknologi, produktion
-kulturer og kulturmøder
- demokarti, menneskerettigheder

Video/Film/Dokumentar/Podcast:
DR.TV
”Slavenationen Danmark, afsnit 2” https://www.dr.dk/drtv/se/slavenation-danmark_196964 ( 4,5 s.)
Slavenationen Danmark, afsnit 3” https://www.dr.dk/drtv/se/slavenation-danmark_199779 (4,5s)
Hammerslag i Vestindien, https://www.dr.dk/drtv/se/hammerslag_-de-vestindiske-oeer-_1_2__54588
Slavernes børn, mit CFU, https://via.mitcfu.dk/TV0000105637 (4 s.)
Filmen Viften (12 s.)


Kilder anvendt i undervisningen:
Hans West: Slaverne er ikke ulykkelige (1793), https://www.his2rie.dk/kildetekster/dansk-vestindien/tekst-19/ (1,5 s.)
Paul Iserts oplevelse af slaveriet på St. Croix (1787), https://www.his2rie.dk/kildetekster/dansk-vestindien/tekst-23/ (1 s.)
Peter Lotharius Oxholms forsvar af den danske koloni (1797), https://www.his2rie.dk/kildetekster/dansk-vestindien/tekst-24/ (1 s.)
Oprøret på St. Jan i 1733 set fra et nutidigt US Virgin Islands’ perspektiv (1983), https://www.his2rie.dk/kildetekster/dansk-vestindien/tekst-29/ (1s.)
Christian 7.’s Forordning om Neger-Handelen (1792), https://www.his2rie.dk/kildetekster/dansk-vestindien/tekst-38/ (1,5 s.)

Hjemmesider:
Rigsarkivet om Peter von Scholten https://www.virgin-islands-history.org/historien/skaebnehistorier/peter-von-scholten-slavernes-befrier/

Omfang: ca. 116 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Oplysningstiden og den franske revolution

Forløbet har haft fokus på de væsentligste årsager til Den Franske Revolution med særligt blik på det franske stændersamfund og dets indbyrdes hierarki og ulighed. Eleverne har undersøgt de sociale, økonomiske og politiske spændinger i slutningen af 1700-tallet, herunder oplysningstidens idéer, statens gæld, skattesystemets skævhed og adelens og kirkens privilegier.
Vi har desuden kort berørt udviklingen efter enevældens fald, men hovedvægten har ligget på at forstå de bagvedliggende strukturer og begivenheder, der førte til revolutionens udbrud i 1789.

Kernestof:
Tiden mellem 1500-1900
- Politiske og sociale revolutioner
- demokarti, menneskerettigheder
- politiske ideologier
- stats og nationsdannelser

I-bøger anvendt i undervisningen:

Fokus 2 – kernestof i historie. Fra antikken til europæisk ekspansion
- Kap 1: Oplysningstiden https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=131 (21 s)
- Kap 2: Revolutioner https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=132 (26,4 s.)
Vores verdenshistorie
- Kap 10: Enevældens Frankrig https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=212&loopRedirect=1  (7,5 s)
- Kap 10: Den franske revolution https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=215 (5,4 s)
Historieportalen
- Enevælden i vanskeligheder https://historieportalen.systime.dk/?id=1261 (1,2 s)
Den Franske revolution – triumf eller tragedie
- Kap 3: Bagvedliggende årsager til den franske revolution https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=138 (6,8 s.)
- Kap 4: Økonomisk kaos 1774-1788 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=139 (5 s.)
- Kap 5: Fra stænderforsamling til revolution 1788-1789 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=140 (11,4 s)
- Kap 6: En ny stat 1789-1790 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=141 (6,5 s,)
- Kap 8: Enevælden falder 1789-1792 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=143 (10 s)
- Kap 9: Fra republik til terror 1792-1793 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=144 (4,6 s)
- Kap 14: Arven efter revolutionen 1815 og frem til vores tid https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=149 (17,8 s)

Kilder anvendt i undervisningen:
Bekendtgørelse om afskaffelsen af religionsfriheden:
https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=212&loopRedirect=1#c937  

Kongens brevspioner
https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=212&loopRedire ct=1#c938

Louis de Rouroys om kongens morgenkur
https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=212&loopRedirect=1#c941

Øjenvidneberetning af George Hewes, 1834 (Teselskabet i Boston)
https://verdenfoer1914.systime.dk/?id=104#c561

Klagebrev fra adelen i Pont-à-Mousson til Stænderforsamlingen, 1789 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=170#c424

Klagebrev fra tredjestanden i Longne, 1789 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=170#c428

J.B. Humberts dagbog om indtagelsen af Bastillen den 14. juli 1789 https://denfranskerevolution.systime.dk/?id=170#c432

Podcast/Video/Film:
Podcast; Napoleon og Den Franske Revolution #1: Dårligt vejr og dyre krige banede vej for Den Franske Revolution https://politikenhistorie.dk/podcast/Napoleon_og_Den_Franske_Revolution/art9642025/D%C3%A5rligt-vejr-og-dyre-krige-banede-vej-for-Den-Franske-Revolution (5 s.)

Omfang ca 130 sider inkl. video/lyd materiale.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Første Verdenskrig

I dette forløb har eleverne arbejdet med årsagerne til Første Verdenskrig, herunder de langsigtede strukturelle faktorer som nationalisme, militarisme, imperialisme og de indbyrdes afhængige alliancesystemer mellem Europas stormagter. Forløbet har også belyst udløsende faktorer, særligt attentatet i Sarajevo i 1914, og hvordan dette blev gnisten i et allerede spændt europæisk magtspil.

Eleverne har desuden beskæftiget sig med krigens forløb, herunder skyttegravskrigen på Vestfronten, teknologiske nybrud som gas- og flyvåben, og krigens totale karakter. Der er lagt vægt på krigens menneskelige og samfundsmæssige omkostninger, både på slagmarken og hjemmefronten.

Afslutningsvis har forløbet omhandlet konsekvenserne af Første Verdenskrig, herunder Versaillestraktaten, det politiske opgør med kejserdømmerne, og de sociale og økonomiske eftervirkninger i Europa. Vi har også diskuteret, hvordan krigen lagde fundamentet for mellemkrigstiden og senere konflikter, herunder Anden Verdenskrig.

Eleverne har undervejs arbejdet med kildelæsning og historisk metode, og har diskuteret forskellige historiefaglige forklaringsmodeller og perspektiver på krigens opståen og betydning.
Kernestof:
Tiden efter 1900
- Politiske ideologier
-Globalisering
- konflikter
- nationsdannelser
- styreformer

I-bøger anvendt i undervisningen:

Historieportalen:  https://historieportalen.systime.dk/?id=1457
Kap 1. Frem mod katastrofen https://historieportalen.systime.dk/?id=1457 (8 s)
Kap 2. Det store europæiske syndefald https://historieportalen.systime.dk/?id=1462 (6,5 s)
Kap 3. Krigens karakter – slagmarken https://historieportalen.systime.dk/?id=1467 ( 7 s)
Kap 4. Krigens karakter – hjemmefronten https://historieportalen.systime.dk/?id=1472 (7 s)
Kap 5. Efter katastrofen https://historieportalen.systime.dk/?id=1477 (6 s)

Videoer/Film/Podcats
- Del 1. Hvorfor gik Europa i krig? https://www.youtube.com/watch?v=gD8DJH-9hDM (3 s.)
- Del 2. Sommeren 1914 https://www.youtube.com/watch?v=0JjlhPzbZ8w (3 s.)

Kilder anvendt i undervisningen:
- Verden af i går af Stefan Zweig, 1942
- En tysk dansksindet soldat om forholdene ved fronten https://www.his2rie.dk/kildetekster/1-verdenskrig/tekst-47/
- Brev fra tysk student på østfronten, dateret 16. oktober 1914, https://historieportalen.systime.dk/?id=1487#c4277
”Woodrow Wilsons Fjorten Punkter” , https://historieportalen.systime.dk/?id=1487#c4281
Versaillestraktaten, PDF-fil på modulet 29.10.2024

Forløbets omfang: ca 50 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Mellemkrigstiden i Tyskland

Forløbet afdækker den europæiske og særligt den tyske udvikling i perioden mellem Første og Anden Verdenskrig med fokus på de politiske, økonomiske og sociale forhold, der muliggjorde nazismens fremvækst.

Vi har arbejdet med konsekvenserne af Versaillestraktaten og Første Verdenskrig for Tyskland, herunder politisk ustabilitet i Weimarrepublikken, økonomiske kriser som hyperinflationen og den store depression i 1930'erne. Eleverne har analyseret, hvordan disse forhold skabte grobund for radikale bevægelser og folkelig opbakning til nazistisk propaganda.

Der er lagt vægt på nazismens ideologi og Hitlers visioner for Tyskland, herunder synet på race, folkefællesskab, nationalisme og antidemokrati. Eleverne har undersøgt, hvordan NSDAP gradvist overtog magten og afviklede demokratiet gennem lovgivning, propaganda og vold.

Derudover har vi inddraget samtidige kilder og arbejdet med historiebrug, fx hvordan perioden og nazismen er blevet fortolket og anvendt i eftertiden. Forløbet afsluttes med en undersøgelse af årsagerne til Anden Verdenskrigs udbrud, herunder aggressiv udenrigspolitik, appeasement og bruddet på Versaillestraktaten.

Som en del af forløbet har vi også arbejdet med folkedrab med afsæt i Gregory H. Stantons model over folkedrabets otte (oprindeligt) stadier. Modellen er anvendt til at analysere udviklingen i nazisternes forfølgelse af jøder i 1930’erne og frem, og hvordan denne proces ledte frem mod Holocaust.

Kernestof:
Tiden efter 1900
- Ideologiernes kamp
- menneskerettigheder
- konflikter
-globalisering

Grundbog anvendt i undervisningen
"Det tredje rige" af Peter Frederiksen (kapitlerne ligger som pdf-filer på modulerne)

Kap 3: Gadekampe og økonomisk kaos (8 s)
Kap 4: Nazisme og økonomisk stabilitet (7 s)
Kap 5: Krisen baner vej for nazisterne ( 7 s)
Kap 6: Nazisterne tager magten (9 s)

I-bøger anvendt i undervisningen:
Vores verdenshistorie
- Tyskland: Nazismens ideologi https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=343&L=10&loopRedirect=1 (3,8 s)
- Tyskland: Føreren og folket https://voresverdenshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=298&L=10 (4 s)

Historieportalen:
- Jødelovene: Diskrimination og tvangsudvandring https://historieportalen.systime.dk/?id=1527 (5 s)
- Isolation: Ghettoer og koncentrationslejre https://historieportalen.systime.dk/?id=1532 (3 s)
- I ly af krigen: Masseudryddelse https://historieportalen.systime.dk/?id=1536 (4 s)
- Gerningsmænd og tilskuere: Besatte og allierede lande https://historieportalen.systime.dk/?id=1542 (3,5 s)
- Historiebrug: Fra FN til Hollywood
https://historieportalen.systime.dk/?id=1559 (4,5 s)

Kilder anvendt i undervsiningen:
Partiprogrammet og de 25 punkter
Hitler om det nationale og sociale
Hitlers tale 1933
Sangen: Tomorrow belongs to me
Rigsborgerloven
Lov til beskyttelse af det tyske blod og ære
Lov om sterilisation
Nürnberg racelovene 1935
Befolkningens reaktioner på Nürnberglovene 1935
Lov om jøders pligt til at bære armbånd med Davidsstjerne
Rudolf Reder, fange i udryddelseslejren Belzec
Retsgrundlag for Nürnbergprocessen
Primo Levi, Hvis dette er et menneske
AJP Taylor "Årsager til anden verdenskrig"
Trevor-Roper "AJP Taylor, Hitler og krigen

Forløbets omfang: ca. 90 s
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Israel-Palæstina konflikten

Forløbet beskæftiger sig med Israel-Palæstina-konfliktens lange historiske linjer og søger at give eleverne en dybere forståelse af de bagvedliggende årsager og konsekvenser, der har formet konflikten fra dens begyndelse og frem til i dag. Udgangspunktet for forløbet er perioden efter Anden Verdenskrig, med særligt fokus på oprettelsen af staten Israel i 1948 og de umiddelbare og langsigtede konsekvenser heraf – både for jødiske og palæstinensiske befolkningsgrupper, for regionen og for det internationale samfund.

Eleverne arbejder med årsagerne til oprettelsen af staten Israel, herunder zionismen, holocaust og stormagternes rolle, samt de politiske, sociale og militære konsekvenser af 1948-krigen. Vi arbejder endvidere med udvalgte fredsaftaler (bl.a. Oslo-aftalerne og Camp David) og analyserer, hvorfor en varig løsning på konflikten gang på gang er udeblevet.

Derudover inddrager forløbet perspektiver til nutidens konflikt, hvor vi trækker de historiske linjer helt frem til aktuelle begivenheder og analyserer, hvordan fortiden stadig spiller en afgørende rolle i det nuværende konfliktniveau. Eleverne trænes i at arbejde med historiebrug – dvs. hvordan forskellige aktører anvender og fortolker historien til at fremme deres egne politiske, nationale eller ideologiske dagsordener.

Afslutningsvis arbejder eleverne med at diskutere og vurdere forskellige forslag til løsninger på konflikten og reflektere over muligheden for en fredelig sameksistens i regionen.

Kernestof:
Område udenfor Europa og USA, tiden fra 1900 til nu
- konflikter
- kulturmøder
-styreformer
- folkedrab
- politiske ideologier
-menneskerettigheder

I-bøger anvendt i undervisningen:

Israel – en stat i Mellemøsten https://israel.systime.dk/?id=132

Kap 1: Introduktion - religion og politik i Mellemøsten (ca. 2000 f.Kr. - 1900 e-Kr.) https://israel.systime.dk/?id=132  (8.4 s)
Kap 4: Anden verdenskrig og Israels oprettelse − en jødisk stat i Mellemøsten (1939−1948) https://israel.systime.dk/?id=135 (13,9 s)

Israel-Palæstina – historie, samfund, religion https://ispa.systime.dk/?id=163

Flg. afsnit:
- Kampen om Palæstina https://ispa.systime.dk/?id=163 (3,3 s)
- Den palæstinensiske intifada https://ispa.systime.dk/?id=202#c560 (1,6 s)
- Oslo-aftalerne: En fredsproces indledes https://ispa.systime.dk/?id=185 (1s)
Modstand mod fredsprocessen vokser – i begge lejre https://israel.systime.dk/?id=227 (1,3 s)
- Oslo-aftalerne på standby https://ispa.systime.dk/?id=191 (1,7 s)
- Jødiske grupperinger https://ispa.systime.dk/?id=172 (17 s)
- Palæstinensiske grupperinger https://ispa.systime.dk/?id=173 (13 s)

- Fredsproces i Mellemøsten – alt at vinde (ca. 1991-1995) https://israel.systime.dk/?id=143 (15 s)
- Fredsprocessen strander – Benjamin Netanyahu til magten (ca. 1995−2005) https://israel.systime.dk/?id=144 (15,3 s)

Historiefaglig arbejdsbog: https://historiefagligarbejdsbog.systime.dk/?id=139&L=10
1.4. Det problematiserende historiefag


Artikler:
Israel – Palæstina – en evig konflikt? Artikel fra Politiken, 13.okt.2023 (Lagt som PDF på modulet den 19.12.2024  (14 s)
Hvem siger, at fred skulle være normalt? Her er fem bud på en løsning i Israel-Palæstina, Politiken, 15.okt, 2023 (Ligger som word-fil på modulet 21.jan 2025) (12 s)
Holocaust plakater på SDU https://www.tv2fyn.dk/odense/studerende-kalder-holocaust-plakater-paa-sdu-over-alle-graenser (1 s)
In Hamas’ horrific killings, Israeli trauma over the Holocaust resurface (2s)
https://apnews.com/article/israel-hamas-gaza-holocaust-war-7a05336b15666e6306845cffa617b699
Frygt for chikane afholder danskere fra at debattere konflikten mellem Israel og Palæstina https://nyheder.tv2.dk/samfund/2023-11-25-frygt-for-chikane-afholder-danskere-fra-at-debattere-konflikten-mellem-israel-og-palaestina


Kilder anvendt i undervisningen:
Hussein McMahon-aftalerne, 1915. https://ispa.systime.dk/?id=202#c552 (0,5 s)
Sykes-Picot aftalerne, 1916, https://ispa.systime.dk/?id=202#c556 (0,5 s)
Brev fra den britiske udenrigsminister, A.J. Balfour, til lord Edmond Rothschild, 2. november 1917 https://ispa.systime.dk/?id=202#c560 (0,5)

Video/Film/Podcast
DR-Explainer: https://www.dr.dk/skole/samfundsfag/udskoling/p3-essensen-explainer-forstaa-konflikten-mellem-israel-og-palaestina#!/
Kampen om historien: Kampen om historien: https://www.dr.dk/lyd/p1/kulturen/kulturen-2023/kulturen-kampen-om-den-israelsk-palaestinensiske-historie-og-oekonomiske-fanfaelleskaber-11032301412 (1:11-17:20)
DRTV: Kampen om den hellige by https://www.dr.dk/drtv/se/jerusalem-_-kampen-om-den-hellige-by_-alles-og-ingens-hovedstad_423803
DRTV: Børnene bag muren https://www.dr.dk/drtv/se/horisont_-boernene-bag-muren_419968

Forløbets omfang ca 130 sider inkl video/podcast materiale.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Grønland og Rigsfællesskabet

Forløbet omhandler Grønlands historiske forhold til Danmark med fokus på kolonitid, modernisering, rigsfællesskabets udvikling og det nationale identitetsspørgsmål. Målet med forløbet er at give eleverne en dybere forståelse af, hvordan relationen mellem Grønland og Danmark har udviklet sig gennem tiden, og hvordan fortiden fortsat præger nutidige politiske og kulturelle diskussioner.

Vi har arbejdet med Grønland som koloni og den danske tilstedeværelse fra 1700-tallet med særligt fokus på Hans Egedes rolle og mission. I den forbindelse er begreber som kolonialisme, kristning, kulturmøder og magtforhold blevet inddraget. Derudover har vi undersøgt udviklingen i det 20. århundrede, hvor Grønland blev et dansk amt og senere fik hjemmestyre og selvstyre. Her har vi analyseret moderniseringen af Grønland, og hvordan denne proces også indebar elementer af danisering, hvor grønlandske normer og sprog blev trængt tilbage til fordel for danske.

Et centralt tema i forløbet har været udviklingen af grønlandsk national identitet – i samspil med og i modspil til det danske. Vi har diskuteret, hvordan kulturel selvforståelse, sprog, traditioner og politiske bevægelser spiller en rolle i identitetsdannelsen.

Forløbet har desuden inddraget Danmarks rolle som småstat i det internationale samfund og reflekteret over Grønlands strategiske betydning – både historisk under fx Den Kolde Krig og i dag i forhold til geopolitik, klima og stormagtsinteresser. Vi har trukket tråde til aktuelle debatter om uafhængighed, råstofudvinding, klima, og internationale relationer, herunder USA’s og Kinas stigende interesse i Arktis

kernestof:
tiden 1700 - nu
Stats og nationdannelser
Samarbejdsrelationer
Kulturer og kulturmøder
Linjer i Danamrks historie

I-Bøger anvendt i undervisningen:
Grønland – Historie, samfund, religion
- Historie, https://groenland.systime.dk/?id=122 (33,3s)
På sporet af historien
- Postkolonialhistorie, https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=154&L=10 (2,5 s)
Undskyld?
- Danmark tilkendes fuld suverænitet over hele Grønland, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=198&L=10&loopRedirect=1 (1,5s)
- Knud Rasmussen, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=197&L=10 (0,6s)
- Grønland under 2. Verdenskrig, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=196&L=10 (0,7s)
- Grønland bliver en principielt ligestillet del af Danmark, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=195&L=10 (3,2s)
- Modernisering og begyndende kritik, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=194&L=10 (2,8s)
- Eksperimentet og Thule-sagen som immaterielle erindringssteder, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=180 (1,9s)
- Eksperimentet – de historiske begivenheder, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=179 (1s)
- Eksperimentet aktualiseres og bruges, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=178 (3,8s)
- Sort-hvide grundfortællinger om Danmark, https://undskyld.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=168&L=10 (1,5s)
Historieportalen:
- Kap 2: Den gryende kolde krig: fra neutralitetspolitik til alliancedeltagelse (1945-1949), https://historieportalen.systime.dk/?id=1753 (5s)
- Kap 5: 'Fodnotepolitikken' og den kolde krigs afslutning (1979-1991), https://historieportalen.systime.dk/?id=1771 (5 s)

Kilder anvendt i undervisningen:
”Erklæring fra USA om Danmarks højhedsret til Grønland, 4. august 1916” (1s)
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/erklaering-fra-usa-om-danmarks-hoejhedsret-til-groenland-4-august-1916
Augo Lynges tale i Folketinget 1953,  https://www.his2rie.dk/kildetekster/det-moderne-groenland-fra-koloni-til-selvstyre/tekst-21/  (2,5s)
TEKSTUDDRAG FRA: HELENE THIESEN: FOR FLID OG GOD OPFØRSEL. FORLAGET MILIK, (er lagt op på modulet 14.marts 2025) (2,5s)
Hedetoft om Atlantpagten https://historieportalen.systime.dk/?id=1806#c5155 (1,5s)
Kilder hentet fra historielab.dk – findes i word-dokumentet lagt på modulet 6.marts 2025
- Det sydgrønlandske råd, Bearbejdet uddrag fra Knud Oldenow: Grønland – Folk og Land i vore Dage. 1936, s. 149. (0,5s)
- Røde kors, Bearbejdet efter Hans Christian Gulløv (red.): Grønland. Den arktiske koloni. Gads Forlag. 2017, s. 286 (0,5 s)
- Grønlænderne må selv styre, Bearbejdet uddrag fra Jens Heinrich: Eske Brun og det moderne Grønlands tilblivelse. INUSSUK. Arktisk forskningsjournal 1. 2012, s. 205. (0,5s)


Artikler:
Missionæren Hans Egede var til grin blandt inuitterne, men så vandt han deres tillid med et særligt trick, Poltiken.  https://politikenhistorie.dk/art7412188/Mission%C3%A6ren-Hans-Egede-var-til-grin-blandt-inuitterne-men-s%C3%A5-vandt-han-deres-tillid-med-et-s%C3%A6rligt-trick (5s)
Artikel: Dansk diplomat satsede alt og begik højforræderi, men uden ham kunne Grønland være amerikansk i dag, https://www.dr.dk/nyheder/kultur/historie/dansk-diplomat-satsede-alt-og-begik-hoejforraederi-men-uden-ham-kunne (3s)
De grønlandske modernister ca. 1930-1970, https://danmarkshistorien.lex.dk/De_gr%C3%B8nlandske_modernister_ca._1930-1970 (2s)
Gjorde modernisering besværlig: Her er tre grunde til, at Danmark ville begrænse antallet af nyfødte i Grønland, https://www.dr.dk/nyheder/indland/tusindvis-af-groenlandske-kvinder-fik-opsat-spiraler-af-danske-myndigheder-her-er (2s)

Video/Film/Podcast:
”Make Denmark Safe Again”, https://www.youtube.com/watch?v=0wDskHrvLYk (1,5 s)
”Rigsfællesskabet – det vanskelige møde.” Første afsnit. https://youtu.be/nBGXezK3J-o?si=4EgqEbLajnLKnzvd (4s)
DRTV - Kampen om historien: Koloni og kolonimagt, https://www.dr.dk/drtv/se/kampen-om-historien_-koloni-og-kolonimagt_312964  (4s)
Filmen: Eksperimentet https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2883769000/eksperimentet (ca 12 s)
DR.TV. Danmark i Den kolde krig – terrorbalancen, https://www.dr.dk/drtv/se/danmark-i-den-kolde-krig_-terrorbalancen_428297 (7s)

Forløbets omfang ca 110 sider.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Periodisering og repetition

I forløbet har eleverne arbejdet med at danne sig et overblik over historieundervisningen ved at arbejde med kronologi og tidslinjer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer