Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Holstebro Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Anna Engholm Schousgaard, Dennis Døngart
|
|
Hold
|
2024 DA/p (1p DA, 2p DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fortællingens spejl (værk)
Forløbet strækker sig over 15 moduler og introducerer danskfagets tre perspektiver gennem temaet selvfortællinger. De litterære hovedgenrer, dokumentarfilm og de sociale medier er fokusområder i forløbet.
Følgende afleveringer er en del af modulet
• Aflevering 1: Skriv et digt om din hverdag
• Aflevering 2: Analyse af uddrag af Hesselholdt: ”Hovedstolen”.
Primærlitteratur:
Maja Lee Langvad. "Part C 20 spørgsmål til mig selv", Find Holger Danske, Borgen 2006.
Lone Hørslev. "Giftige blomster og bær". I: Jeg ved ikke om den slags tanker er normale. Skilsmissedigte, Forlaget Hjørring 2009.
Dan Turéll "Hyldest til hverdagen", 1984.
Christina Hesselholdt: Hovedstolen. Rosinante, 2009, uddrag.
Hassan Preisler: Brun mands byrde, manuskriptuddrag, teateropsætning på Aarhus Teater, Lindhardt og Ringhof, 2015.
Mette Korsgaard: Min barndom i helvede (2012)
Sekundærlitteratur:
Al baggrundslæsning kan findes i Fortællingens spejl - Grundforløb i dansk, e-bog, 2022.
Omfang: ca. 50 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
POP1 (værk)
I 1.hf’s første projekt- og praktikforløb bidrog danskfaget til at understøtte elevernes oplevelse af og refleksioner over mødet med de mange forskellige uddannelsestilbud, de blev præsenteret for. Vi arbejdede med Søren Ulrik Thomsens digtning, som vi analyserede og brugte som afsæt til refleksion over elevernes egne ståsteder, fremtidsudsigter og drømme. Kreativ skrivning blev anvendt som refleksionsværktøj.
I alt sider: ca. 40ns.
Faglige mål:
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
Værklæsning i forbindelse med POP-forløb
Materialer:
Thomsen, Søren Ulrik (2005): Det værste og det bedste
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Historieopgaven (skriftlighed)
I elevernes arbejde med historieopgaven har danskfaget fungeret som understøttende fag. I den sammenhæng har eleverne i dansk arbejdet med:
- Før-, under- og efterlæsningsstrategier
- Opgaveskrivningens formalia og struktur, bl.a. indledning, konklusion, henvisninger, opbygning af pointer og gode sætningsåbnere.
- Sproglig korrekthed og korrekturlæsning
Omfang
Cirka 20 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Grammatik mellem ord og tekst
Formål:
I dette kortere forløb har vi arbejdet med grundlæggende dansk grammatik. Formålet har været dels at styrke de konkrete grammatiske kundskaber dels at højne den generelle sproglige fornemmelse.
Indhold:
Den gennemgåede grammatisk er:
Sætningernes led: Subjekt, verbal, objekt, prædikativer, adverbialer, konjunktioner.
Helsætninger og ledsætninger, paratakse og hypotakse.
Leddenes rækkefølge, forfelt og lille a.
Forfelt + finit verbal.
Metode:
Der er vekslet mellem tavleundervisning og selvstændigt arbejde. Der har været vekslet mellem individuelle øvelser, parøvelser samt øvelser i mindre grupper. De grammatiske regler er blevet indlært gennem forskellige mundtlige analyser og fremstilling af skriftlige produkter.
Materialer:
Kapitel 5: ”Grammatik mellem ord og tekst”, i: Birgitte Darger og Kasper Lezuik Hansen: ”Begreb om dansk. Litteratur, sprog og medier”, Dansklærerforeningens Forlag, 2009 (i-bog, Systime).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Det moderne gennembrud #MeToo
Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb har vi beskæftiget os med det moderne gennembrud og især debatten om kønnenes roller. Denne debat har vi så taget med videre til nutidens #metoo-bevægelse. Forløbet har givet eleverne mulighed for at opleve, hvordan en kulturel strømning og en litterær periode, der ligger mere end 100 år fra nuet, på mange måder er forudsætningen for det liv, vi lever i dag. Forløbet har vist, at nogle af datidens problemstillinger og dilemmaer fortsat debatteres, men i en ny kontekst og fra et andet udgangspunkt.
Omdrejningspunktet har været kvindens rolle og status – som det var tilfældet i Det moderne gennembrud, og som det er tilfældet i dag. Periodens øvrige temaer, f.eks. religionskritik og social ulighed har også været behandlet, men hovedsporet har værer kvindens rolle. Uendeligt meget har ændret sig, men #MeToo-debatten har aktualiseret og intensiveret diskussionen om, hvorvidt vi har reel ligestilling i vestlige samfund, eller om vi fortsat har en kønsulighed, der viser sig på en anden måde i dag.
Faglige mål:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
– undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes
Kernestof:
– et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til i dag, herunder fra de seneste fem år.
– tekster af kanonforfatterne Herman Bang, Henrik Pontoppidan.
– litteraturanalyse og -fortolkning
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser
Forløbets kernestof kan også beskrives gennem danskfagets forskellige perspektiver:
Litterære perspektiver:
• Litteraturanalyse og -fortolkning.
• Litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer.
• Tekster fra 1800-tallet.
• Naturalisme.
• Herman Bang og Henrik Pontoppidan (kanonforfattere).
Sproglige perspektiver:
• Sproglig analyse, fortolkning og vurdering.
• Retorisk analyse, herunder analyse af appelformer og argumentation.
Mediemæssige perspektiver:
• Tekster fra sociale medier.
• Analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
• Produktivt arbejde med medieudtryk.
De skriftlige genrer:
• Kort introduktion til den analyserende artikel.
• Analytisk og producerende arbejde med debatterende tekster.
Materialer:
Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose (2019). Det moderne gennembrud #MeToo, Systime
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
TV-nyheder
Forløbsbeskrivelse:
I forløbet har vi arbejdet med nyhedsformidling med fokus på TV-nyheden. Vi arbejder med følgende begreber:
• Nyhedskriterierne
• Vinkling
• Billedbeskæring, perspektiv og komposition
• Konnotationer og dennotationer
• Forløbsstruktur (i en tv-nyhed)
• Roller for journalisten og den interviewede
• Lyd
• Scenografi
• Samlet fortolkning og budskab
Kernestof:
TV-Avisen, onsdag den 12. marts 2025, kl. 18.30
Supplerende stof:
Forløbet baserer sig primært på kapitlerne "At analysere levende billeder" og "Nyheder" fra Horsbøl, G., & Harboe, J. M. (2016). Den iscenesatte virkelighed. Fra nyheder til reality. Systime. https://deniscenesattevirkelighed.systime.dk
"Nyhedskriterier" i Mimi Olsen et al.: Dansk i tiden. Grundbog, 2020, Systime. https://danskitiden.systime.dk/?id=163&L=10
"Journalistiske fremstillinger af kriminalitet" og "Vinkling af nyheder" i Illum, B. et. al. Textur - tekstarbejde i dansk. e-bog, 2019. https://textur.systime.dk/?id=332&L=10 og https://textur.systime.dk/?id=422&L=10
Artikler:
Ole Obitsø: "Gerd Maria May skrotter de klassiske nyhedskriterier", journalisten.dk, 30. januar 2019. https://journalisten.dk/gerd-maria-may-skrotter-de-klassiske-nyhedskriterier/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Eksistentialisme (værk)
Forløbsbeskrivelse:
I forløbet har vi arbejdet med eksistentialismen som ramme for læsning af kanonforfatterne Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg. Vi inddraget centrale filosofiske grundideer fra det 20. århundrede, og der indgår tekster med både realistiske og modernistiske træk.
Faglige mål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.
Kernestof:
Martin A. Hansen: ”Agerhønen”, 1947.
Peter Seeberg: ”Hjulet”, 1962.
Klaus Rifbjerg: ”Det er blevet os pålagt”, 1960.
Supplerende stof:
Max Kestner: ’Livet og andre problemer’, dokumentarfilm, 2024.
Liselotte Henriksen: ”Introduktion: Hvad er eksistentialisme?”, ”Albert Camus: Eksistentialisme er det absurde” og ”Efterkrigstiden i eksistentialistisk lys”, i: ’Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard’, Systime, 2017.
Gerd Lütken og Johannes Fibiger: ” Peter Seeberg – fra Babel til Ribe”, i: ’Litteraturens veje’, Systime, 2010.
Anne Bøndergaard (red.): ”Portræt af Peter Seeberg”, i: ’Danske forfattere’, Systime, 2015.
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: ”Klaus Rifbjerg: konfrontation med forbrug og fremmedgørelse”, i: ’Brug litteraturhistorien’, Systime, 2014.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Mini-SSO
I forløbet arbejder vi med podcastgenren. Eleverne stifter bekendtskab med podcastens formater, virkemidler, dramaturgi og fortælleforhold, og de bruger denne viden til at arbejde med True Crime-podcasten Et langsomt mord (værklæsning). I forlængelse af forløbet udarbejder klassen en mini-SSO om emnet.
Forløbet tager afsæt i Podcast af Mimi Olsen, Martin Houland og Dorte Palle.
Fra læreplanen i dansk, hf:
- medieanalyse og -fortolkning
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder mindst to forløb med særligt fokus på skriftlighed.
Kernestof:
1:6 - Kan man høre rørene op gennem bygningen, Et langsomt mord (2018)
2:6 - De sidste brikker i puslespillet, Et langsomt mord (2018)
Supplerende stof:
"Podcastens særtræk og formater" i Mimi Olsen et.al. Podcast, Systime (2025)
"Podcastens virkemidler" i Mimi Olsen et.al. Podcast, Systime (2025)
"Podcastens dramaturgi" i Mimi Olsen et.al. Podcast, Systime (2025)
"Fortælleforhold i podcasts" i Mimi Olsen et.al. Podcast, Systime (2025)
"True Crime" i Mimi Olsen et.al. Podcast, Systime (2025)
Omfang:
Cirka 120 sider (lyttede minutter inkluderet)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Redegørelse (mini-SSO)
|
23-08-2025
|
|
Analyse (mini-SSO)
|
30-08-2025
|
|
Mini-SSO
|
06-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
9
|
Romantikken
Forløbet introducerer til romantikken med fokus på nyplatonismen, universalromantikken, nationalromantikken, biedermeier, poetisk realisme og romantismen. Eleverne har arbejdet med tekstanalyse, skrevet en analyserende artikel og fremlagt både i grupper og enkeltvis.
Efter endt forløb forventes det ydermere, at eleverne har indblik i følgende begreber:
- Ideverdenen
- Fænomenverdenen
- Hulelignelsen
- Eros
- Dualisme
- Monisme
- Organismetanken
- Panteisme
- Guldaldertanken
- Idealisme
- Romantikkens idealer (det gode, det sande, det skønne)
- Dobbeltgængermotivet
Fra læreplanen i dansk, hf A
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie
- tekster fra […] romantik, romantisme […]
- fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af […] Adam Oehlenschläger, H.C. Andersen, N.F.S. Grundtvig.
Kernestof
- Schack von Staffeldt: "Liljen og Dugdraaben" (1803)
- Adam Oehlenschläger: "Simon Peder" (1805)
- Adam Oehlenschläger: ”Der er et yndigt land" (1819)
- Nik og Jay: "Vi vandt i dag" (2012)
- N.F.S. Grundtvig: "Langt højere bjerge" (1820)
- Thomasine Gyllembourg - Den lille Karen.docx
- H. C. Andersen: "Klokken" (1845), "Nissen hos Spækhøkeren" (1852), "Skyggen" (1847) og "Hyrdinden og skorstensfejeren" (1845)
Supplerende stof
- Lærerproducerede powerpoint
- "Guldhornene" (2009) af Third Ear [podcast]:
- "Nyplatonisme og Schack Staffeldt" i Barbara Kjær-Hansen et. al. Litteraturhistorien på langs og på tværs (i-bog, 2023)
- "1800-tallet på vrangen: Guld, hor og romantik, 1800-1814" (40 min) af DRTV [dokumentar]
- "Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen" i Barbara Kjær-Hansen et. al. Litteraturhistorien på langs og på tværs (i-bog, 2023)
- "Nationalromantikken - dansk litteratur" (2019) af Søren Vrist Christensen [Youtube]
- "Romantisme" i Barbara Kjær-Hansen et. al. Litteraturhistorien på langs og på tværs (i-bog, 2023)
- AVATAR Clip - "The Tree Of Voices" (2009) (3.57 min)
- Platons hulelignelse (2.18 min)
- The Matrix (uddrag) (4.47 min)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyserende artikel om romantikken
|
01-10-2025
|
|
Mundtligt oplæg om nationalromantikken
|
10-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Blokland + værk
I forløbet har eleverne læst ghettolitteratur fra forskellige perioder i boligblokkenes historie fra år 1950 til i dag. Teksterne afspejler velfærdssamfundets udviklingshistorie og har samtidig dannet grundlag for en værklæsning af YAHYA HASSAN (2013). Forløbets formål har været at træne eleverne i tekstanalyse og at øve mundtlig fremstilling.
Faglige mål fra lærerplanen
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
Litterære perspektiver
- et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til i dag, herunder fra de seneste fem år
Materiale:
Primærtekster
- Anders Bodelsen: Lejligheden (1965)
- Michael Strunge: Forstadsnat (1980)
- Marwan: Min blok (2007)
- Sivas feat. Gilli: d.a.u.d.a (2013)
- Tessa feat. Orgi-E: Blæstegnen (2020)
- Yahya Hassan: YAHYA HASSAN (2013) - VÆRK
Følgende kapitler i Jon Helt Haarder og Helle Egendals Blokland:
- "Bloklands udviklingshistorie": https://blokland.systime.dk/?id=173
- "Den hvide beton (1950-1970)": https://blokland.systime.dk/?id=141
- "Den grå beton (1970-1990)": https://blokland.systime.dk/?id=142
- "Den brogede beton (1990-2020)": https://blokland.systime.dk/?id=143
- "Den sort-hvide beton (2020-)": https://blokland.systime.dk/?id=144
Supplerende litteratur til værklæsning af Yahya Hassan
- "Autofiktion" i De seneste fem års litteratur: https://5aarslitt.systime.dk/?id=334
- Yahya Hassan: https://www.youtube.com/watch?v=ihI0Zkdh0zU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyserende artikel - Fortællinger fra blokken
|
23-11-2025
|
|
Mundtlig analyse af Yahya Hassan
|
17-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
11
|
Nytårstaler
Formålet med forløbet har dels været at indføre eleverne i retorisk analyse og dels at øve skriftlighed. Undervisningen har bestået af at analysere en række nytårstaler på baggrund af gennemgået teori og processkrivning med egne nytårstaler.
Fokus i forløbet
- Ciceros pentagram
- Appelformer
- Toulmins argumentationsmodel
- Tegnsætning
- Talesprog og skriftsprog
Fra lærerplanen
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
Sproglige perspektiver
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder mindst to forløb med særligt fokus på skriftlighed.
Kernestof
- Dronningens nytårstale 2023
- Kongens nytårstale 2024
- Tessas nytårstale 2020
Supplerende stof
- "Ciceros pentagram i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c607
- "Appelformer" i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c612
- "Toulmins argumentationsmodel" i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier: https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c614
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Diskursanalyse
Eleverne er introduceret til følgende begreber:
• Diskurs
• Nodalpunkt
• Ækvivalenskæde
• Flydende betegnere
• Konnotation
• Hegemoni
• Antagonisme
• Faircloughs tredimensionelle model
Faglige mål fra læreplanen - Eleverne skal kunne:
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Følgende afsnit i "Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet":
• "Om diskursanalyse - introduktion til begreber": https://diskurs.systime.dk/?id=136
• "Den ikoniske Marlboro-mand - rygning er maskulint": https://diskurs.systime.dk/?id=140
• "At etablere en diskurs: Fire antagonismepar": https://diskurs.systime.dk/?id=150
• "Kampen mellem diskurser": https://diskurs.systime.dk/?id=138
• "Hvornår kan man bruge diskursanalyse i dansk?": https://diskurs.systime.dk/?id=126
• "Diskursanalyse af skønlitterære tekster": https://diskurs.systime.dk/?id=129
• "George W. Bush: Tale til nationen": https://diskurs.systime.dk/?id=215#c304
• Video: "Eksemplarisk analyse af Bushs tale efter terrorangrebet d. 11. september 2001":
https://diskurs.systime.dk/?id=215#c307
SoMe-tekster
• Facebookopslag af Mette Frederiksen d. 21. april 2022 – om besøg i Kyiv i Ukraine
• Tweet af Lars Løkke Rasmussen d. 8. september 2022 - om Dronning Elizabeths død
• Instagramopslag af tyrannosaurus_regs d. 4. marts 2022 - om world obesity day
• Facebookopslag fra Jakob Ellemand-Jensen d. 6. marts 2022 - om DK's kommende militære oprustning
• Facebookopslag fra Mai Villadsen d. 6. marts 2022 - om DK's kommende militære oprustning
Nyhedsartikler
• ”Hvert ord tæller: Nu skriver Jyllands-Posten Kyiv i stedet for Kiev”, Jyllands-Posten, d. 28.02.2022
• Uddrag af debatindlæg af Jørn Dohrmann: "Smykkelov handler om anstændighed", Altinget (2016)
• Uddrag af debatindlæg af Morten Messerschmidt: "Det vil vi ganske enkelt ikke være med til", (Politiken, 2022)
• Uddrag af debatindlæg af Johanne Dalgaard: "Særloven illustrerer, hvor langt ud vores menneskefjendske flygtningepolitik er kommet" (Altinget, 2022)
• "Bachelorette. En ny mandetype er dukket op, som ingen har efterspurgt. Bløddyret.", Weekendavisen, 2023
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hvert ord tæller_tekst JP.docx
-
FB-opsalg fra Mette Frederiksen.docx
-
Diskursanalyse 1_Introduktion_2p.pptx
-
Afsnit
-
Om diskursanalyse - introduktion til begreber | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Den ikoniske Marlboro-mand - rygning er maskulint | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Læs de to korte afsnit grundigt og fokuser på at forstå disse begreber: Diskurs, nodalpunkt, konnotationer og ækvivalenskæde
-
Arbejdsark Diskursanalyse (modul 2).docx
-
At etablere en diskurs: Fire antagonismepar | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Kampen mellem diskurser | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Hvornår kan man bruge diskursanalyse i dansk? | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Diskursanalyse af skønlitterære tekster | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
Analyseskema diskursanalyse.docx
-
Bachelorette. En ny mandetype er dukket op, som ingen har efterspurgt. Bløddyret.docx
-
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
-
1. Intro | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Introduktion | Eksamensgenrerne dansk stx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Manderoller og maskulinitet gennem tiden
Forløbet har fokuseret på manderoller gennem tiden i forskellige tekster, dokumentarer og på sociale medier. Eleverne har både arbejdet projektorienteret med selvvalgte SoMe-cases og i grupper med forskellige lyriske tekster. Eleverne har analyseret to dokumentarfilm og efterfølgende produceret deres egne anmeldelser af dokumentaren "Mandemænd", som er brugt som et værk. Efter forløbet forventes det, at eleverne har kendskab til følgende kønsteoretiske begreber:
• (Køn som) social konstruktion
• Biologisk determinisme
• Biologisk køn
• Socialt køn
• Patriarkat
• Kønsperformance
• Hegenomisk maskulinitet
• Deltagende maskulinitet
• Marginaliseret maskulinitet
• Underordnet maskulinitet
• Oppositionel maskulinitet
• Vitalisme
Fra lærerplanen
Eleverne skal kunne:
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.
Sproglige perspektiver
- herunder analyse af kommunikationssituationen
Litterære perspektiver
- et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til i dag, herunder fra de seneste fem år
- Johannes V. Jensen, Tom Kristensen
Mediemæssige perspektiver
- kommunikationsanalyse
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
Kønsteoretisk litteratur
• "Simone de Beauvoir, teorier om patriarkatet og diskursteorier" i Køn og ligestilling: https://xn--knogligestilling-lxb.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=249&loopRedirect=1
• Lærerproduceret PP om kønsteori (Butler og Beauvoir)
• Lærerproduceret PP om maskulinitetsformer (med udgangspunkt i Mikkel Thorups inddeling af maskulinitetstyper)
• Jensen og vitalismen: https://www.jensenmuseet.dk/wp-content/uploads/2020/06/VITALISMEN_2018.pdf
Litteratur til kommunikationsanalyse og dokumentaranalyse
• "5.3.2 Kommunikationsanalyse og -modeller" i Metoder i dansk: https://metoderidansk.systime.dk/?id=171
• "Filmiske virkemidler" i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier: Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
• "5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary" i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier: 5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Lyrik:
• Andreas Odbjerg: "Hvad skal verden med sådan en som mig?" (2022)
• The Minds of 99: "Som fluer" (2022)
• Johannes V. Jensen: Ved Frokosten (1906)
• Tom Kristensen: Angst (1930)
Sociale Medier:
• Eleverne har i grupper arbejdet med forskellige mandlige kendte personer og analyseret deres tilstedeværelse på sociale medier, deres kønsperformance og deres maskulinitetstype. Eleverne har efterfølgende fremlagt deres case for hinanden.
Dokumentar
• "Maskulin": afsnit 1 af serien "Mandemænd" af P3 (2025)
• "Verdens sødeste mænd" afsnit 1+2 af DR1 (2025) --> VÆRK
Anmeldelser:
• "Verdens sødeste mænd" i Filmmagasinet Ekko af Ida Rud (2025)
• "’Verdens sødeste mænd’: De er fra Aarhus, de er mænd, og de er overhalet af kvinder. Og så er de ret så modige og sårbare." i Soundvenue af Henrik Reinberg Simonsen (2025)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Den moderne mands udfordringer
|
02-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Autofiktion
Vi har i dette forløb arbejdet med autofiktion med fokus på at forstå genren og dens betydning for vores læsning af teksterne. Eleverne har især arbejdet med fakta- og fiktionskoder og diskuteret etiske problemstillinger i forhold til autofiktionsgenren. Efter forløbet forventes det, at eleverne kan:
- Identificere brugen af fakta- og fiktionskoder i autofiktive tekster
- Diskutere etiske problemstillinger forbundet med genren ’autofiktion’
- Kende til og kunne anvende følgende begreber: autofiktion, paratekst, faktakontrakt, fiktionskontrakt, dobbeltkontrakt, faktakoder og fiktionskoder.
Fra lærerplanen:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Litteratur
- Karen Blixen
Kernestof:
- Afsnit 1 af tv-serien "KLOVN"
- Glenn Bech: ”Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet” (2022), uddrag
- Thomas Korsgaard: ”Hvis der skulle komme et menneske forbi” (2017), uddrag
- Karen Blixen: ”Den afrikanske farm” (1937), uddrag
- Caspar Erik: ”Crip” (2025), uddrag
- Leonora Christina Skov: ”Den der lever stille” (2018), uddrag
Baggrundslitteratur
- "Autofiktion", De seneste fem års litteratur: https://5aarslitt.systime.dk/?id=334
- "Fakta og fiktion, autenticitet og fiktionalisering", Dansk i tiden. Grundbog og antalogi: https://danskitiden.systime.dk/?id=156
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Ude og hjemme
I dette forløb har vi arbejdet med tekster, som på forskellig vis tematiserer at være ude eller hjemme. Teksterne forholder sig til miljøer og steder, som enten skaber hjemve eller genkendelighed og tematiserer på forskellig vis vigtigheden af at høre til. Disse steder kan være konkrete og fysiske eller mentale. Eleverne har arbejdet med forskellige genrer og trænet deres analytiske evner på tværs af teksttyper. Forløbet har ledt op til en værklæsning af Stine Pilgaards roman "Meter i sekundet" med fokus på kommunikationsanalyse. Eleverne har efterfølgende set filmatiseringen af samme roman og forholdte sig til dens remediering. Efter forløbet forventes det at eleverne har kendskab til:
- At identificere og analysere miljø og sted i tekster (herunder medietekster)
- Remediering
- At identificere og analysere en kommunikationssituation
- At identificere og analysere sproghandlinger (følelses- og holdningsudtrykkende, handlingsregulerende, informationsudvekslende, rituelle, samtalestrukturerende og kontaktskabende og indirekte sproghandlinger)
- Begreberne "turtagning", "gambitter", "overgangsrelevante steder", "forhandling", "face", "facework" og "ansigtstruende handlinger".
Fra lærerplanen:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
Sprog:
- (..) herunder analyse af kommunikationssituationen
Litteratur:
- Martin Andersen Nexø
- Steen Steensen Blicher
Medier:
- kommunikationsanalyse
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
- produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering.
Kernestof:
- Mumle: "Fra Jylland til København" (2024), sangtekst
- Saveus: ”Vil du noget?” (2025), sangtekst
- Martin Andersen Nexø: Brodermorderen (1926), novelle
- Steen Steensen Blicher: Præludium (1838), digt
- Kærestebreve fra Thy (2025), uddrag af dokumentar (anslag, de første 5 min)
- Stine Pilgaard: Meter i sekundet (2020), roman - VÆRK
- Filmatisering af "Meter i sekundet", spillefilm
Baggrundslitteratur
- "Fra Roman til film", remediering: https://remediering.ibog.dansklf.dk/?id=136&loopRedirect=1
- "Kommunikationsanalyse" Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier: https://hbdansk.systime.dk/?id=210
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Oplysningstiden
I det her korte forløb er eleverne blevet præsentere for oplysningstiden og Ludvig Holberg med fokus på hans komedie Erasmus Montanus. Efter forløbet forventes det at eleverne har kendskab til:
- Oplysningstiden
- Rationalisme
- Deisme
- Komedie
- Ludvig Holberg
Fra lærerplanen - litterære perspektiver:
- tekster fra oplysningstid
- Ludvig Holberg
Kernestof:
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus" (1723), anden akt, scene 2 og 3 + femte akt, scene 5
Baggrundsstof:
- "Enevælde og oplysningstid", episode 7 af Historien om Danmark (dokumentar på DR)
- "Oplysningstidens samfund: ny borgerlig offentlighed" i Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=151
- "Livssyn" i Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=152
- "Oplysningstidens genrer" i Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=154
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Tilladte hjælpemidler
I må tilgå følgende i-bøger, som vi har anvendt i undervisningen (OBS: Skulle øvrige i-bøger fremgå af undervisningsbeskrivelsen - men være glemt her - må I også bruge dem):
- Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (hele bogen – brugt som grundbog): https://hbdansk.systime.dk/
- Tekstanalyse i dansk (hele bogen - brugt som analyseværktøj): https://tekstanalyseidansk.systime.dk/
- Eksamensgenrerne dansk stx (hele bogen - brugt som skriftlighedsgrundbog):
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Herudover har vi brugt uddrag fra forskellige bøger – bl.a. nedenstående - de præcise links ses oppe i undervisningsbeskrivelsen:
- Begreb om dansk: https://begrebdansk.ibog.dansklf.dk/?loopRedirect=1
- Blokland - betonblokkenes litteraturhistorie: https://blokland.systime.dk/
- Brug litteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
- Danske forfattere: https://danskeforfattere.systime.dk/
- Dansk i tiden. Grundbog og antologi: https://danskitiden.systime.dk/
- Det moderne gennembrud #MeToo: https://detmodernegennembrud.systime.dk/
- De seneste fem års litteratur: https://5aarslitt.systime.dk/
- Den iscenesatte virkelighed. Fra nyheder til reality: https://deniscenesattevirkelighed.systime.dk/
- Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet: https://diskurs.systime.dk/
- Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/
- Fortællingens spejl - Grundforløb i dansk: https://fortaellingensspejl.systime.dk/
- Køn og ligestilling: https://xn--knogligestilling-lxb.ibog.forlagetcolumbus.dk/?loopRedirect=1
- Litteraturens veje: https://litteraturensveje.systime.dk/
- Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
- Metoder i dansk: https://metoderidansk.systime.dk/
- Podcast: https://podcast.ibog.dansklf.dk/
- Remediering: https://remediering.ibog.dansklf.dk/
- Textur - tekstarbejde i dansk: https://textur.systime.dk/
I må tilgå følgende hjemmesider og ordbøger:
- Den Danske Ordbog: ordnet.dk
- www.ordbogen.com ordbogen.com
VIGTIGT: Forud for den skriftlige og den mundtlige eksamen skal I huske at gemme alle arbejdsark (husk dem I har delt fx på Google-docs), hjælpeark, analysemodeller, PowerPoints, fælles-noter mm. lokalt på jeres computer. I må nemlig ikke tilgå Lectio under eksamen!
I må dog gerne benytte jer af digitale hjælpemidler, der fremgår af undervisningsbeskrivelsen fx i-bøger, ordbøger mm. (For danskfaget er der få undtagelser. Det gælder fx websteder som gymdansk.dk, denstoredanske.dk, forfatterweb.dk, litteratursiden.dk, sproget.dk og studienet.dk. Fremgår der links til nogle af disse sider i undervisningsbeskrivelsen, så SKAL I altså på forhånd hente og gemme sidernes tekst lokalt på jeres computer (jf. Børne- og undervisningsministeriets "Hjælpemiddelsoversigt", 2023))
I må gå ind på OneNote og se på vores fælles litteraturhistorieark.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Forløb#9
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65274311811",
"T": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65274311811",
"H": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65274311811"
}