Holdet 2n ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Anne Stampe Schrøder, Jannie Søgaard Odgaard, Tina Just Nyholm
Hold 2024 ks/n (1n ks/ hi, 1n ks/ re, 1n ks/ sa, 2n ks intern projekt og prøve, 2n ks/hi, 2n ks/re, 2n ks/sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 HIS Vikingetiden
Titel 2 HIS Kolonisering: Dansk Vestindien
Titel 3 Intro til religion og Jødedom
Titel 4 HIS Nazisme og holocaust
Titel 5 SA Forløb#1 Identitet i det senmoderne samfund
Titel 6 SA Forløb#2 Økonomi i Danmark
Titel 7 HIS Indvandring og integration
Titel 8 SA Forløb #3: Integration og indvandring
Titel 9 Islam - Integration og indvandring
Titel 10 SA Forløb #3: Det gode samfund
Titel 11 Det gode samfund - kristendom
Titel 12 HIS Det gode samfund KS
Titel 13 Demokratiets udfordringer - Etikken som stemme
Titel 14 HIS Demokratiets udfordringer
Titel 15 Tekstanalyse og repetition
Titel 16 Repetition
Titel 17 Repetition HISTORIE
Titel 18 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 HIS Vikingetiden

Kernestof: Vikingtiden ca. 793 til 1035 og Danmarks tilblivelse.

Formål: Fokus på vikingetiden og dermed tilblivelsen af Danmark. Vi har arbejdet med følgende spørgsmål: Hvornår ser vi tegn på en begyndende stat i Danmark? Hvad kendetegner de tegn? Hvilken rolle spillede religion og overgangen til kristendommen i vikingetiden? Hvordan var samfundet opbygget og magtforholdene i vikingetiden? Derudover er der arbejdet med begreberne: populær- og faghistorie.

Fremstillinger:
Fra Grundbog til danmarkshistorien som Ibog, følgende underoverskrifter:
- Landsbyer og byer (1,9 s)
- Kongemagt (1,9 s)
- Harald Blåtand (1,6 s)
- Trosskifte (1 s)
- Vikingtogter (3 s)

Fra ”Antikken til reformationen” s. 65-67
- De første tegn på en dansk stat (2 s)
- Handel, ekspansion og krig (2,3 s) (id: p164 i ibogen) (om vikingeskibets afgørende betydning)

Dokumentaren ’Historien om Danmark: vikingetiden’ produceret af DR i 2017 (både for baggrundsviden, men der er også arbejdet typer af historiske dokumentarer, samt undersøgt for tendens).

Kilder:
- Uddrag fra en artikel fra The Guardian: Vikings at the British Museum: great ship but where’s the story? (hvilke forventninger har vi til vikingetiden og vikinger i helhed).
- ’Ottar og Wulfstans nordiske rejsebeskrivelser ca. 890’: fra danmarkshistorien
- ’Adam af Bremen om hedenskabet’ (fra Fra antikken til reformationen, id: p257) (1 s)
- ’Widukind  om hvordan danskerne blev kristne, 963’ (Fra antikken til reformationen, id: p258) (1,2 s)
- Alkuin af York her gengivet fra Carl Harding Sørensen: Vikinger og togter, Gyldendal 1990, side 81 (kilde 27).
- ”Ibn Fadlan” fra C. og E. Harding Sørensen Danmark i Vikingetiden, Gyldendal 1980, side 61-63 (kilde 9)

Links til filmatisering i populærhistorie:
- https://www.youtube.com/watch?v=GkcsLFSAS30
- https://www.youtube.com/watch?v=pVIWI1JybFQ

- Rigs Vandring (Edda digt om hierarkier i vikingetiden)
- Jim Lyngvilds bidrag til Nationalmuseets udstilling ”Mød vikingerne”, 2018 (se arbejdsark: 'Arbejdsark til Rigs Vandring' for at se billederne).

Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 HIS Kolonisering: Dansk Vestindien

Formålet har her været at belyse Danmarks involvering i kolonitiden med fokus på De Dansk Vestindiske øer. Der er blevet undersøgt hvilke strukturer der gør sig gældende i samfundet fra 1700- og 1800-tallet, som kan belyse hvorfor man havde slaver og kolonier. Derudover er der arbejdet med fremmedbilleder i dansk produceret materiale omkring andre kulturer. Afslutningsvis, er det søgt belyst hvorvidt der skal siges officielt undskyld for Danmarks tid som koloni-nation. Følgende spørgsmål er forsøgt besvaret: Hvorfor havde Danmark interesse i at kolonisere Dansk Vestindien (og andre områder)?  Hvordan var samfundsstrukturen og slave-systemet opbygget på de danskvestindiske øer? Og hvordan opretholdes det? Kan og skal Danmark (og andre tidligere kolonialister) undskylde for fortiden?


Fremstilling: (grundbogsmateriale)

Fra bogen ’Dansk Vestindien - fra dansk koloni til amerikansk territorium’
Kapitel 2: kolonisering, sukker og slaveri (Id p130) (1,6 s)
- ’2.1. Den florissante periode’ (id p149) (3,9 s)
’- 2.2. Arbejdskraften’ (id p150) (1,5 s) om servinger, slavegjorte og fanger
- ’2.3 Trekantshandlen’ (id p151) (5,1 s)
- ’4.1. ’Raceteorier retfærdiggør slaveri’ + ’Oplysningstiden’ (i den grå kasse) (id p155) (5,2 s)
- ’4.2. ’Sorte kvinder og hvide mænd’ (id p156) (3,4 s)
- ’Kap 14: Undskyldning?’ (uddrag) (2 s).

Fra bogen ’Kulturmøder i dansk kolonihistorie’ af Rosgaard og Schou, 2010, Gyldendal:
- ’Det vestindiske samfund’ ss. 89-97 (8 s),
- ’Oplysningstidens reformtanker og ophævelse af slavehandelen 1792’ ss. 97-103 (6 s).

- Dokumentaren ’De vestindiske øer – historien om dansk slavehandel’ fra DR, produceret 2017 (Denne er også analyseret med henblik på tendens, afsender og modtager).

Kilder: (analyseret materiale)
- ’Frokost på Christiansborg Dansk Guinea, 28. januar 1843’ (maleri gengivet i afsnit 2.3 i ibogen ’dansk Vestinden’) (brugt til analyse af fremmedbilleder).
- ’Tintins tilbedelse i Belgisk Congo’
- J. R. Haagesen ’De er skabt til at være trælle, 1758’ fra Kulturmøder – i dansk kolonihistorie af Rostgaard og Schou, Gyldendal, 2010, s. 108-109, (kilde 7).
- ’Kapitel 4: Det europæiske syn på afrikanere, Carl von Linné ’ fra bogen ’Dansk Vestindien’ (id p134) (0,5 s)

Fra bogen: ’Kulturmøder i dansk kolonihistorie’ af Rosgaard og Schou, 2010, Gyldendal:
- Akvarel af H. G. Beenfeldt i 1817: Havnepladsen i Skt. Croix, ss. 92-93 (2 s) men også gengivet på følgende link https://historielab.dk/til-undervisningen/kildebank/vestindienkildebank-2/kongen-og-kolonierne/handelshavn/
- ’Kilde 1: Uddrag af Gardelins reglement, 3. sep. 1774’, s. 104-106
- ’Kilde 10: Paul Iserts breve fra Dansk Guniea 1783-87’, ss. 111-112
- ’Kåre Lauring: Undskylding eller ej? fra https://historieportalen.systime.dk/?id=406#c1240
- ”Marianne Rostgaard: Vi har en fælles fortid” (2012) fra https://historieportalen.systime.dk/?id=556#c6508
- Billede af Jeanette Ehlers og La Vaughn Belles 'I am Queen Mary', fra 2018 + linket:  https://www.dr.dk/ultra/ultranyt/ny-statue-skal-minde-os-om-vores-fortid-som-slaveejere#!/


Analysebegreber:
”Kultur, fremmedbilleder og kulturmøder” (dokumentet hedder: ’fremmedbilleder.pdf’) fra ”Kulturmøder – i dansk kolonihistorie’ af Marianne Rostgaard og Lotte Schou, Gyldendal, 2010, s. 21-22 (2 ns).  

Desuden er der skrevet den obligatoriske historieopgave i dette emne og med udvalgte nedslag i ovenstående materiale.
Indhold


Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Historieopgave 29-11-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Intro til religion og Jødedom

Dette forløb indledes med en introduktion til religionsfaglige begreber og metoder, og vi har i forlængelse heraf arbejdet med jødedommen som religion.

Formålet med / fokus i forløbet er:

1) at eleverne får et indtryk af - og overvejer - hvad religion er for en størrelse, og hvilken betydning religion har, bl.a. i Danmark i dag.

2) at eleverne får indsigt i religionsfaglige metoder og centrale religionsfaglige begreber som:
- myte,
- kosmologi
- klassifikationssystem (herunder ren-uren)
- ritual (herunder forskellige typer)
- bøn
- privilegeret talesituation
- Majoritet / minoritet
- Integration, assimilation og segregation
- Indefra og udefra-synsvinkel
- Elite og mainstream
Minimalisme og maksimalisme
- Ninian Smarts model med 7 dimensioner

3) at eleverne får indsigt i jødedommen som religion – både i arbejdet med myter, ritualer og pagtstanken og ved at arbejde med nyere tekster og dokumentarer, med fokus på jødedom i Danmark i dag og de identitetsproblematikker, der knytter sig hertil.

Faglige mål (fra læreplanen):

Eleverne skal kunne:
̶ anvende og kombinere viden, kundskaber og metoder fra fagene i faggruppen til at opnå indsigt i historiske, samfundsmæssige og kulturelle sammenhænge i Danmark og i andre lande
̶ formulere, forklare, undersøge og diskutere (…) enkeltfaglige problemstillinger ved anvendelse af begreber og viden fra fagenes kernestof
̶ redegøre for forskellige livsanskuelser, religioner og politiske grundholdninger samt analysere deres betydning i en historisk og aktuel sammenhæng
̶ diskutere egne og andres kulturelle værdier i forhold til nutidige og fortidige værdier

Kernestof (religion):

- udvalgte sider af yderligere én religion: Jødedommen
- religioners samfundsmæssige, politiske og kulturelle betydning i fortid og nutid
- religionsfaglige metoder.

Kilder og grundbogsstof

Madsen, Lene m. fl.: GRUNDBOGEN TIL RELIGION C, Systime
”Hvordan undersøger man religion?” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=277 1,6 s.)
”Religion i det senmoderne samfund” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p280 (6,3 s.)
”Fakta om religion i det senmoderne samfund” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p279 (1,2 s.)


”Myte” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p254 (2,8 s.)
”Ritual” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p255 (4,3)

”Elite og mainstream” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c977   
”Maksimalisme og minimalisme” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c981  
”Jan Hjärpe: Indhold, funktion og engagement” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c982

Den jødiske og kristne skabelsesmyte, Første Mosebog kap. 1 – 2,4 (1 s.)
”Fakta om jødedom” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p145 (2,3 s.)
”Mytologisk baggrund” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=146#c1075 (1 s.)
”Historisk oversigt” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=146#c1083 (hurtig læsning - læreroplæg) (2 s.)
”Religiøs praksis i jødedommen” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p147
”Sabbat” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p200 (2,0 s.)
”Øjenåbner – Rulleskøjter på en Sabbat” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p144 (1,7 s.)
”Pagten” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=204#c328 (2,0 s.)
”Kosher” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c337
”Bar/Bat Mitzvah” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c314 + 4 Mos 15,38-40 og 5 Mos 11,18-21 (1 s.)
”Synagogen og bønnen” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p201 (2 s.)
”Menneskesyn” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p204 (0,5 s.)
”Højtiden Pesach” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p205 (3,0)
”Messias” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p206 + Es 11 og Jer 23,5-8 (1,5 s.)
Skema over jødiske grupperinger, som bygger på bogen: Jødedom - tro og praksis, https://joededom.systime.dk/?id=141 og https://joededom.systime.dk/?id=138, og på Grundbogen til Religion C, https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=145#c285
Skema over jødiske grupperinger, fra bogen: Israel-Palæstina – Historie, samfund, religion, https://ispa.systime.dk/?id=176 (1 s.)
”Tre grundpiller” i: Jødedom – tro og praksis, https://joededom.systime.dk/?id=155 (1 s.)
”Hvem er jøde” i: Jødedom – tro og praksis https://joededom.systime.dk/?id=131 (0,6 s.)
”Hvem er jøde” på religion.dk https://www.religion.dk/j%C3%B8dedom/2005-03-08/hvem-er-j%C3%B8de- (2,5 s.)
Religionen i spil: Jødisk identitet i fremtiden? https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=149 (2,2 s.)


Film, klip og hjemmesider:

Video om Sabbat: https://www.youtube.com/watch?v=9VGB48ROhKk
Klip fra DR-undervisning
”Forberedelse til Bar Mitzvah” d. 15-11-2006 på DR-undervisning
”Bar Mitzvah” d. 15-11-2006 på DR-undervisning

Prinsen af Ægypten – To klip som viser hhv. de 10 plager og udfrielsen af Ægypten
- De 10 plager https://www.youtube.com/watch?v=-tVTEyuCKn4
- Udfrielsen https://www.youtube.com/watch?v=RTTxywB7b_U

Fem skarpe om jødedommen. DRKultur, 2014. Mit CFU

”Ortodokse jøder – når Gud bestemmer” Danmark ifølge Bubber. Mit CFU
Dokumentaren: ”De moderne jøder” (som er om Shir Hatzafon, som er en progressiv jødisk menighed, der er opstået som et alternativ til Mosaisk Trossamfund) en del af serien: Himlen over Danmark (8), DR2, 2006, Mit CFU (29 min) – ca 10 s.

”Mig og jøderiet” Bidragsyder: Ulrik Gutkin, DR2, 2009. Mit CFU
”Hvorfor er omskæring så vigtigt for jøder og muslimer?” https://www.dr.dk/studie/religion/programmer-om-joededom
Første Mosebog 17, 1-11

Små videoer til individuel repetition:
https://www.youtube.com/watch?v=agvhFDapzyg&t=12s&ab_channel=P3Essensen (om omskæring)
https://www.youtube.com/watch?v=lpdE1uVyVCg&ab_channel=J%C3%B8diskInformationscenter (Kosher – de jødiske spiseregler)
https://www.youtube.com/watch?v=9VGB48ROhKk&ab_channel=J%C3%B8diskInformationscenter (Shabbat – den jødiske hviledag)

11 moduler – ca. 85 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 HIS Nazisme og holocaust

Forløbet her har ud fra Stantons 10 stadier forsøgt at genkende og undersøge de stadier ifm. 2. verdenskrig som muliggjorde Holocaust, herunder også kommet ind på årsagerne til Hitlers vej til magten, samt det tyske samfund i mellemkrigstiden.  Trådene trækkes tilbage til afslutningen på Første Verdenskrig som en del af forklaringen på NDSAPs fremgang i mellemkrigstiden.

Tematikker og spørgsmål arbejdet med:
- Hvorfor opstår folkedrab og specifikt Holocaust
- Hitlers vej til magten
- Propaganda (Stantons stadier: klassificering, symbolisering, diskriminering og dehumanisering)
- Retssagerne efter samt Holocaust i film
- Benægtelse (den 10. stadie hos Stanton)

Sider læst i alt: 60 sider

Teori:
Årsagsforklaringer (aktørs/struktur) fra historiefaglig arbejdsbog
Propaganda fra https://medierogmeningsdannelse.systime.dk/?id=151
Historiebrug fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1849#c5324
Konspirationspyramiden fra https://joediskinfo.dk/fake-news-konspirationsteorier (som en del af workshop afholdt af Det Jødiske Informationscenter')

Fra Folkedrab.dk:
- Definition af begrebet folkedrab: https://folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab/hvad-er-folkedrab  
- Stantons 10 stadier: https://folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab/hvordan-opstaar-folkedrab-tre-teoretiske-bud

Fra bogen ’Vejen til Folkedrab’ af Solvej Berlau og Stine Thuge, Columbus 2023:
- Stantons 10 stadier i folkedrab: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=132#c863
- ’Folkedrabets aktører’: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153#c302
- ’Gerningsmænd’: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=170
- ’Milgrams eksperiment’: https://www.youtube.com/watch?v=xOYLCy5PVgM

Fremstilling:
Fra bogen ’Vejen til Folkedrab’ af Solvej Berlau og Stine Thuge, Columbus 2023: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=151
- Versaillestraktaten – den skrøbelige fred
- Kaos og krise efter krigen
- Dolkestødslegenden – myten om den ubesejrede tyske hær
- Hitler, NSDAP og visionen om det nye Tyskland
- Berlins brølende 1920’er og børskrakket i New York
- Hitlers vej til magten
- Fra demokrati til diktatur
- Hvorfor bakker tyskerne op om nazisterne?
- Nye tider i Nazityskland - lavere arbejdsløshed og højere levestandard
- Bemyndigelseslov og førerstat
- Forbud og restriktioner for jøder (læs denne tidsoversigt over forbud)
-       10 måneder, 453 retsmøder og 100
- ‘Til forsvar for nazisterne’
- ’Nürnbergprincippet’  
- ’Flere retssager mod nazister’
- ’Skete retfærdigheden fyldest?’

Fra historieportalen emnet: Nazisme og Holocaust https://historieportalen.systime.dk/?id=1516
- Kap 2: Nazisme, racisme og antisemitisme
- Kap 3: Jødelovene: Diskrimination og tvangsudvandring
- Kap 4: overskrifterne  ’Koncentrationslejr’, ’Einsatskommando’ og ’Ghetto’
- Kap 5: I ly af krigen: masseudryddelse
- Kap 8:  Ofre og overlevende
- Kap 9: Historiebrug fra FN til Hollywood

Kilder:
”Kilde 1: FN’s Konvention om forbyggelse af straf for folkedrab” fra https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153#c680

Fra bogen ’Vejen til Folkedrab’ af Solvej Berlau og Stine Thuge, Columbusm 2023:
- Kilde 16: ’Jødelov fulgte jødelov’: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=161#c772
- ’Der Ewige Jude’: https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=156#c687
- ”Det ondes banalitet” af Hannah Arendt, fra en forelæsning i 1970  https://vejentilfolkedrab.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=170#c829
- Billeder fra kap 5 (Massenedskydning af Jøder ved kløften Babi Yar i september 1941 OG Einsatzgruppe i nærheden af Ivangorod) fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1537
- ”Beretning om massakren ved Babi Yar i september 1941”  https://historieportalen.systime.dk/?id=1566#c4556
- ”En tysk skolepiges syn på jøderne” (1935) fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1566#c4553
- Primo Levi ”Hvis dette er et menneske” (1947) fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1566#c4562

Kort uddrag fra ’Maus’ af Art Spiegelman, 1991, s. 116-117.  

"Schindler's List 25th Anniversary - Official Trailer - In Theaters December 7" https://www.youtube.com/watch?v=mxphAlJID9U
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 SA Forløb#1 Identitet i det senmoderne samfund

Vi starter samfundsfag op ved at undersøge, hvad samfundsfag er og hvilke materialer og metoder samfundsfag arbejder med.

Det gør vi ved at spørge: Hvad påvirker vores identitet?

Fokus:
Det senmoderne samfund
Giddens (individualisering, aftraditionalisering, øget refleksivitet + adskillelse af tid og rum og udlejring af sociale relationer)
Samfundstyper: det traditionelle, det moderne og senmoderne samfund.
Normer, uformelle og formelle normer.

(4 moduler)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 SA Forløb#2 Økonomi i Danmark

Vi undersøger økonomien i Danmark med udgangspunkt i de økonomiske mål og det økonomiske kredsløb.

Herefter arbejdes med økonomisk politik med hovedvægt på finanspolitik.
(omfang 6 moduler)

Materiale

Grundbøger
Markedet: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=406
De økonomiske mål: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=404, https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=456 og https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=455
Finanspolitik: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=459
Konjunkturer: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=403
Det økonomiske kredsløb: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405

Artikler:
DA(2023): "Mangel på arbejdskraft risikerer at bremse væksten det kommende år" fra https://www.danskindustri.dk/arkiv/analyser/2023/6/mangel-pa-arbejdskraft-risikerer-at-bremse-vaksten-det-kommende-ar/ 2023. (uddrag)
Artikeluddrag: Brinch, Jannik: ”Løber Danmark tør for arbejdsløse?” på Finans.dk 17/6 2015
Gøttske, Martin ”Vandkrise truer Kinas udvikling” i Information 14/8 2007 (uddrag)
”Røde partier vil kompensere ledige og unge og familier for prishop” i Berlingske Tidende 26/4 2022

Statistikker:
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=407
• Figur 16.1 og 16.2: https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=226
• Figur 20.1: https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=222
• Figur 15.1: • https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=227
Den offentlige saldo: https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/nyt/NytHtml?cid=48609
Inflation 2002 – 2022, Statistikbanken, oktober 2022.
Arbejdsløsheden 2022, statistikbanken, marts 2022.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 HIS Indvandring og integration

Forløbet her har forsøgt at belyse indvandringen til Danmark i perioden 1760-1960 (hvem kom og hvordan blev de taget i mod). Derefter inddeles forløbet i følgende perioder: 1960’erne til 1973, 1973-1983, 1983-1993 som de primære perioder. Fokus har her været på hvem kom, hvordan blev de modtaget, hvornår skete der brud og kontinuiteter, hvilke strukturer (økonomisk opsving eller nedtur) påvirker indvandring og syn på indvandring (her særligt politiske partier men også de grupperinger der opstod som følge af uenighed i samfundet fx den kreative klasse), sprogbrug omkring indvandrerne (fra gæstearbejder til fremmedarbejder til indvandrer, flygtning, asylansøger). Som afslutning har vi talt om identitetsvalg.

Fremstilling:

Fra bogen Den ny Indvandring som ibog https://dennyindvandring.systime.dk/?id=1
- Kap 1: indvandringens historie
- Kap 2: ’økonomisk vækst’ + ’Hvem kom til Danmark i 1967-1973?’ + ’Push-pull-modellen’
- Kap 3: hele kapitlet
- Kap 4: hele kapitlet
- Kap 5: hel kapitlet
- Kap 8: 'Indledning til kapitlet' om helte og skurke
- Kap 9: 'Thomas Hylland Eriksens identitetsvalg'

Følgende læst for overblik om perioderne fra 1993-2020:
- Kap 6: Kun læst som kontekst og ikke arbejdet indgående med
- Kap 7: Kun læst som kontekst og ikke arbejdet indgående med

Dokumentaren: 100 års indvandring (2)

Interaktivt kort over Danmark i perioden: 1523 til nu: https://danmarkshistorien.azurewebsites.net/danmarkshistorien.dk/oversigter/interaktivt-danmarkskort.html

Kilder:
Fra bogen Den ny Indvandring som ibog
- ”Velkommen Mustafa” (1970) af Jens Fisker: (Arbejdsark: 1n 2025 kilde 1963-1973).
- Kilde 16, ’Danmark’, 1986, af Gnags (arbejdsark: Periode 1983-1993 Opsamling og kilde)
- Interview med Dilek Güler:
(se arbejdsark: ’1n 2025 Kap 9 Identitetsvalg Hylland Eriksen med kilde’).
- Uddrag af Debatten på dr2: (se arbejdsark: ’Helte og Skurke’).
- Kilde af Johanne Schmidt-Nielsen  https://dennyindvandring.systime.dk/?id=239 (også arbejdsarket om 'Helte og skurke del 2'

Indhold
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 SA Forløb #3: Integration og indvandring

I det første fællesfaglige forløb arbejder vi med emnet Integration og indvandring.

I Samfundsfag har vi fokus på integration, kultur og identitet.
Vi undersøger socialiseringens betydning, identitetsstrategier, integrationsformer og dobbeltsocialisering, særligt med fokus på de udfordringer unge med minoritetsbaggrund kan møde som indvandrer i et dansk samfund.

Grundbøger:
Socialisering og normer: https://samfc.systime.dk/?id=187#c558
Identitet og roller: https://samfc.systime.dk/?id=189
Yvonne mørk Jeg- og vi-kultur: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=176
Dobbeltsocialisering og etniske minoriteter: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=176  og https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=175
Identitetsstrategier: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=175#c351 )
Integrationsformer: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=135#c268
Honneth: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?loopRedirect=1&id=170#c379


Andet:
Mygind, Johanne (2009): "Vi elsker børnehaver, men det har vi ingen grund til" i Information
TV2 (2019): https://nyheder.tv2.dk/samfund/2019-07-01-ny-lov-tvinger-boern-i-vuggestue-symbolpolitik-der-skaber-mistillid-siger-bupl
Statistik: Børn i børnehaver, dansk statistik, 2016.
Mit Danmark, dokumentar, Janus Bakrawi
Dokumentar: Oprør fra ghettoen, Moe. https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Opr%C3%B8r%20fra%20Ghettoen&orderby=title&SearchID=169bf447-64d5-44f1-aaad-b669009b159f&index=3  

Therese Rekling og Camilla Thorsø Lund (uddrag): ” Uddannelse, dobbeltliv og selvstændighed”, i Berlingske Tidende 22.01.14
Rekling, Therese og Lund, Camilla Thorsø: "Jeg tør godt være mig selv«"
Berlingske, 22.01.2014
Søndergaard, Britta: ”For mange indvandrerpiger må ikke komme med til børnefødselsdag” Kristeligt Dagblad (uddrag)
Statistikker fra integrationsbarometret: Hvor troende er du?, Synes du par af samme køn burde have muligheden for at blive viet i moskeer, synagoger og lignende? og Uanset om du har børn eller ej, hvor enig eller uenig er du i, at...Kvinder skal være jomfru på bryllupsnatten, Uanset om du har børn eller ej, hvor enig eller uenig er du i.... Det er i orden for mig, at min søn har en kæreste med en anden religiøs overbevisning end sin egen.

KS1-projektmateriale:
-Fisker, Jens (1970): Velkommen Mustafa
Kronik fra ”Arbejdsgiveren” 1970, af direktør Jens Fisker, Dansk Arbejdsgiverforening, her efter danmarkshistorien.dk
-anonym (2018): "Muslim: Derfor bærer jeg niqab med stolthed" Fra: https://www.religion.dk/muslim-derfor-baerer-jeg-niqab, 21. marts 2018
-Fetteh, Saliha Marie (2017):”Jeg vil hellere miste mit job end smide tørklædet”
Fra: https://www.religion.dk/synspunkt/jeg-har-ikke-taenkt-mig-smide-mit-toerklaede-paa-grund-af-dig-martin-henriksen
Tønnsen, Amina (2015): "Aminah Tønnsen om tørklædet" Fra: Madsen, Maria et al. KS-bogen, Columbus, 2015
Schaumann, Nina (2023): "En date var med til at ændre Deniz Serincis syn på social kontrol: Jeg blev opdraget til at være moralpoliti" Berlingske 9/1 2023
Statistik fra integrationsbarometret (2021): "Det er i orden for mig, at min datter har en kæreste med en anden religiøs overbevisning end sin egen" og "Det er i orden for mig, at min datter har sex før ægteskabet"
Arabi, Jamal(2021): ”Jeg er transkønnet og muslim – hvad tænker du om mig?” DR3: videoklip, 10/5 2021



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Islam - Integration og indvandring

Formålet med dette forløb:
- At give eleverne kendskab til grundlæggende elementer ved islam - såsom islams grundlæggelse, troen, praksis og ritualer - og til moderne islam i Danmark, Skandinavien og Europa i dag.
- At eleverne får indsigt i islams mangfoldighed (ved at møde forskellige indefra-stemmer og udefra-stemmer samt ved at stifte bekendtskab med forskellige idealtyper: fundamentalisme, traditionalisme, modernisme og sekularisme)
- At eleverne kan bruge deres viden om islam til at forstå de muligheder og udfordringer, der ligger i kulturmøder som følge af flugt og indvandring

Fokus i forløbet:
- Væsentlige sider ved og fænomener i islam (de 6 troselementer, de 5 søjler, Sharia, Koranen og Hadith som kilder)
- Islams mangfoldighed (dette illustreres ved at lade forskellige udefra- og indefra-stemmer møde hinanden)
- Hovedvægten er lagt på nutiden og islams nutidige udtryk (Vi prøver at forklare og forstå aktuelle problematikker ud fra religionen og dens oprindelse, ritualer og historie).
- Desuden arbejder vi i forløbet videre med forskellige religionsfaglige begreber, som vi fik introduceret i første forløb (myte, ritual, åbenbaring, indefra- / udefra-kilder mm.)

Faglige mål (fra læreplanen):
Eleverne skal kunne:
̶ diskutere egne og andres kulturelle værdier i forhold til nutidige og fortidige værdier
̶ sætte religionerne og deres virkningshistorie i relation til udvalgte aspekter af dansk, europæisk og global kultur og tænkning
̶ islam, navnlig med henblik på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer, herunder både nutidige og klassiske tekster
̶ religioners samfundsmæssige, politiske og kulturelle betydning i fortid og nutid

Væsentlige begreber og vinkler
Indefra-udefra
Minimalisme-maksimalisme
Elite-mainstream
Genrer som religiøs grundtekst, artikel mm (herunder en vurdering af tale-situationen - privilegeret /ikke-privilegeret)
Monoteisme
Idealtyperne: Fundamentalisme, traditionalisme, modernisme, sekularisme - og skandinavisk islam.
Nu-kontekst >< Da-kontekst
Integration, assimilation og segregation
Minoritet - Majoritet

Dette har vi brugt på forskellige ’tekst-typer’; traditionelle tekster, debatindlæg, afsnit fra serien SKAM mm.

Kilder og grundbogsstof
”Øjenåbner: Hvorfor være muslim?” i: https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=156 (ca 4 s.)

Muhammed – den sidste profet – Koranen og Hadith
Læreroplæg om Muhammed og hans liv + et eksempel på dagens (eller nyeste) hadith på: https://www.facebook.com/pg/Dagens-hadith-Sahih-Al-Bukhari-688172454883902/posts/ (kun set hurtigt)
Koranen og Hadith (bl.a. med fokus på Muhammed som profet)
Sura 53, 1-18, http://www.forlagetvandkunsten.dk/104682/  (ca. 1 s.)
Eksempel på Koran-recitation: https://www.youtube.com/watch?v=1ApySvu8kWw  
”Den første åbenbaring” fra Hadith-samlingen: Bukhari, Gads Religionshistoriske tekster, 1984, s. 414 f. (blot set hurtigt)

”Fakta om islam” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p157 (1,2 s.)
”Islams historiske udvikling” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p158 (3,8)
Øvelse 3 – islam indefra og udefra: https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c505

Ritualer – De 5 søjler
”Religiøs praksis i islam” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p159
”Obligatoriske ritualer” (De 5 søjler”) https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p219  ca. 4 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=qcAiKrMfQnk (et eksempel på trosbekendelsens betydning – trosbekendelse og 3 unge mænd, der konverterer til islam) (ca. 1 s.)
https://religion.systime.dk/?id=c2877  (Zakariyah Kristoffer Scharff: Azan og det nyfødte barn) (ca. 1 s.)
Bønnen – 5 daglige bønner:
Bønsindkaldelse (Adhan): https://www.youtube.com/watch?v=fe8qRj12OhY  
Bønnens betydning – foprklaret af Abdul Wahid Pedersen: https://religion.systime.dk/?id=c1352  (ca. 1 s.)
Wudu (renselse før bønnen): https://religion.systime.dk/?id=c2750

De 6 trosartikler
”Islamiske forestillinger”: https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p222 (1,9 s.)
Om dommedag i islam:
https://religion.systime.dk/index.php?id=480#c3075
Sura 47, 15 Muhammad (fra Medina) (om dommedag – paradis og helvede) (kun set hurtigt)

Sharia og synet på samfundet
” Det islamiske samfundssyn” https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p223 (2,5 s.)
” Religionen i spil: Muslimer i Danmark” (herunder jihad) (6,2 s.)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=161
Ruling on hair coloring and plucking of eyebrows - Assim al hakeem: https://www.youtube.com/watch?v=nFcAa4lfcLY (et eksempel på en fatwa – wahabismen)
Podcast: Sharia Manifestet: https://www.danskmuslimskmanifest.dk/podcast-sharia-manifestet/episode/4b287dfa/islam-og-sharia (svarende til ca 7 s.)
”Om Islamsvar” (som kilde til Sharia) - http://islamsvar.dk/om-islamsvar/ (ca. 1 s.)
Små eksempler på svar på spørgsmål fra Islam-svar

Religionsnørdens video om Islam:
https://www.youtube.com/watch?v=yo9_9Cg8XJA&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden
”5 skarpe om Islam” DR2 – MitCFU (ca 5 s.)

Islam i Danmark
Daniel Øhrstrøm: Interview med Isam B - “I Danmark er jeg født som muslim”, 7. august 2015 i: Kristeligt Dagblad, https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/i-danmark-er-jeg-foedt-som-muslim (ca 4 s.)
Islam i Skandinavien (ca 12 s.)

SKAM, sæson 4 afsnit 1, 4 og 7 (udklip) (MitCFU)
Norsk forfatter vil skabe skandinavisk islam - 27. juni2017 Kristeligt Dagblad, ULRIK STRØJER KAPPEL
Geeti Amiri: ”Fri os for klichéen, Sana”, Soundvenue, 23. juni 2017. http://soundvenue.com/film/2017/06/fri-os-for-klicheen-sana-261780

Islamdebat
Ramadan
Inger Støjberg: BLOG Nu er det ramadan, og jeg vil gerne slå tre ting fast. https://www.bt.dk/blogs/stoejberg-nu-er-det-ramadan-og-jeg-vil-gerne-slaa-tre-ting-fast
Thomas Ambrosius: Arriva efter Støjbergs ramadan-opsang: Det billede kan vi slet ikke genkende. 21. maj 2018
https://www.bt.dk/danmark/arriva-efter-stoejbergs-ramadan-opsang-det-billede-kan-vi-slet-ikke-genkende
Muslimer til Inger Støjberg: Hvis du passer dit arbejde, skal vi nok passe vores, Tirsdag 22 maj. 2018, Af Julie Steenbuch Holt  
https://www.avisen.dk/muslimer-til-inger-stoejberg-hvis-du-passer-dit-arbe_499350.aspx

Bud på en ny ramadansang til højskolesangbogen, skrevet af Isam B, https://www.youtube.com/watch?v=cod5-JrAlwI&ab_channel=IsamB
(ca 4 s.)

Tørklæde
Koranen. Sura 24 (Lyset) vers 31

Jihad
Læreroplæg om jihad+ muslimske reaktioner på ISs brug af jihadbegrebet
”Not in my name” indefra-reaktioner mod IS og deres brug af begrebet jihad: https://www.youtube.com/watch?v=IbZ0dpf8lkY + uddrag af: »Desværre kalif Baghdadi, United spiller« fredag d. 1. januar 2015, http://www.b.dk/globalt/desvaerre-kalif-baghdadi-united-spiller

Materiale til prøvesynopsis:

Muslim: Derfor bærer jeg niqab med stolthed, 21. marts 2018
Fra: https://www.religion.dk/muslim-derfor-baerer-jeg-niqab (uddrag)
"Jeg vil hellere miste mit job end smide tørklædet", Af Saliha Marie Fetteh,
Fra: https://www.religion.dk/synspunkt/jeg-har-ikke-taenkt-mig-smide-mit-toerklaede-paa-grund-af-dig-martin-henriksen (uddrag)
Aminah Tønnsen om tørklædet, Fra: Madsen, Maria et al. KS-bogen, Columbus, 2015 (få linjer)
(ca. 1,5 s.)

Væsentlige arbejdsformer

Klasseundervisning
Projektarbejdsform (synopsis-træning) med gruppefremlæggelser
Refleksions- og hurtigskrivning
Gruppearbejde
Pararbejde
”Rollespil” i matrixgrupper (de fire idealtyper i islam) med brug af IA - til at klæde eleverne på til diskussionerne.

11 moduler - ca. 60 s.
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 SA Forløb #3: Det gode samfund

Det gode samfund
Forløbsbeskrivelse
Vi har i forløbet set på, hvordan det gode samfund beskrives i dansk politik. Først med et blik på de forskellige ideologiers syn på et godt samfund og herefter de danske partier.
Afslutningsvist har vi arbejdet med velfærdsstaten som et bud på et godt samfund, samt velfærdsstatens udfordringer og mulige løsninger.

Tekster
Ideologier:
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=385
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=384,
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=383 og https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=382
Ideologiske forgreninger:
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=431
Skillelinjer:
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=436
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=437
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=378 Ole Borres model: note + https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=437

Molins model
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=377  
Vælgertyper
5.8: Partier, vælgere og fordelings- og værdipolitik | Luk samfundet op! (forlagetcolumbus.dk)


Velfærd
https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1054
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=441
https://xn--samfpb-mua.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405&L=10
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=410

https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=462
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=461
https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=470¨


artikler/statistik
Valgvideoer: Enhedslisten https://www.youtube.com/watch?v=FO1NuFIQr_Q , Det konservative folkeparti:
https://www.youtube.com/watch?v=PHSa70u0CzI, Liberal alliance https://www.youtube.com/watch?v=GbqdeNaZXiE
Gæt en ideologi: 3 blogindlæg: ”Derfor er jeg konservativ” ”Blog: Derfor er jeg liberal” og Tusinder går på sommerferie med bekymringer om fremtiden” af Pelle Dragsted
Pol.test om modeller og metode: http://www.poltest.dk/
Dokument: note med Ole Borres model forklaret
Frederiksen, Mette: Åbningstale 2025
Partiprojekt: selvfundne eksempler på værdi- og fordelingspolitik i de forskellige partier
Medlemmer af partierne: https://www.ft.dk/da/ofte-stillede-spoergsmaal/parti_hvor-mange-medlemmer-har-de-politiske-partier
Mette Guldagger Journalist, Sofie Buch Hoyer Journalist: ”Pårørende skal passe de syge og ældre mere” fra POL.DK, SYGDOM 2. AUG. 2014
Bjerre Lauridsen, Jan: ”Liberal Alliance: Det skal koste 130 kroner at gå til lægen” fra  Berlingske Nyhedsbureau, bt.dk, 1. okt 2014
Velfærdsstatistik (se modul 23/9)
Gram, Kasper Duncan og Nathan, Ida: Nybagte studenter vil have kontanthjælp, dr.dk
Frederiksen, Mette (2021): Mette Frederiksen: »Vi skal aflive den sejlivede myte, at det at gå på arbejde skal være lystbetonet«
Zetland: Du bliver misundelig på din nabo(kommune). Hvad jobreformen fortæller om fremtidens velfærdsstat
Altinget: Forskere: Sådan ser Tesfayes PDO-diagnose ud i en vuggestue. Og sådan handler vi på det - Altinget )
Jensen, Henrik Gade: ”Der var velfærd før velfærdsstaten” i Information 16/1 2012
Juhl, Sine Søndborg ”Tak til velfærdsstaten, som løftede min familie op fra bunden” fra Politiken 12/6 2016
Kirkens korshær: I fattigdommen tegn, 2010, Kirkens Korshær, 3/9 2010
Winther, Bent: ”Mette Frederiksen skal lytte til sin borgmester i Herlev: Velfærdssamfundet er ved at kollapse” Berlingske.dk, 23/2 2021
Statistik: Befolkningsfremskrivninger, dst.dk (Fra: https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/nyt/NytHtml?cid=30674), 2021
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 57 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det gode samfund - kristendom

FOKUS I FORLØBET (set fra religionsfagets perspektiv): Hvilken rolle spiller den kristne religion i Danmark i dag?

- Vi undersøger klassiske og nutidige tekster.
- Og vi arbejder med forskellige centrale begreber (f.eks. næstekærlighed, diakoni, sekularisering) og med en institution som Folkekirken.
Fokuspunkter:
- Klassiske tekster i Det Gamle og Det Nye Testamente – for at undersøge kristendommens verdenssyn, menneskesyn og Jesus’ rolle og ord.
- Vi ser (kort) tilbage på reformationen i 1500-tallet, hvor den tyske teolog Martin Luther brød med den magtfulde katolske kirke. I 1536 blev reformationen af kirken en realitet, og vi har set på, hvilken betydning Luthers tanker har for religionens rolle i dag. (Luthers to-regimentelære)
- Folkekirken (indført med Grundloven fra 1849). Vi undersøger opbakningen til folkekirken i dag og ser på forskellige debatter, hvor Kirken kommer i spil. (Flygtningedebat og vielser af homoseksuelle)
- Sekularisering. Vi har undersøgt graden af sekularisering og diskuteret, om Danmark bør sigte efter fuld sekularisering.
- Hvad den kristne kirke kan bidrage med i samfundet (f.eks. i form af diakoni og dens forhold til flygtningedebatten)


Hvad er målene med dette forløb?

At eleverne skal kunne:

- Redegøre for kristendommen og dens betydning i en historisk og aktuel sammenhæng
- Diskutere egne og andres kulturelle værdier i forhold til nutidige og fortidige værdier
- Sætte kristendommen og deres virkningshistorie i relation til udvalgte aspekter af dansk, europæisk og global kultur og tænkning (f.eks. næstekærlighed, diakoni, Luthers to-regimentelære og sekularisering)


Metoder og begreber i undervisningen

- Udefra / Indefra-synsvinkel
- Elite / mainstream
- Ninian Smarts 7 dimensioner
- Tekstanalyse (indholds- og begrebsanalyse, centrale begreber, menneske- og gudssyn osv.)
- Religionssociologiske vinkler (interview, spørgeskemaundersøgelse, sekularisering)

Kernestof (religion):

̶ kristendom, navnlig med henblik på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer, herunder både nutidige og klassiske tekster



TEKSTER OG MATERIALE

Kristendom i Danmark i dag
”Flere melder sig ind end ud: Præst jubler over ny udvikling
Medlemstallet er dog stadig på vej ned.” TV Midtvest, d. 20. feb 2022,
https://www.tvmidtvest.dk/holstebro/flere-melder-sig-ind-end-ud-praest-jubler-over-ny-udvikling?fbclid=IwAR3bQiIM2oGtNMj8sNBAY1rBDL4cISNzrvubJZC0VaelR4NV7Voo371MZ7s
Udklip fra: DR TRO: ”Medlemsfald: Stadig færre danskere er medlem af folkekirken” af: Karen Lerbech Pedersen d. 25. FEB 2016   https://www.dr.dk/nyheder/kultur/tro/medlemsfald-stadig-faerre-danskere-er-medlem-af-folkekirken
Hver anden tror. Men ikke nødvendigvis på Gud: 'I dag kan vi selv definere, hvad der er helligt' | Kultur | DR d. 31.07.25, Julie Würtz, dr.dk (ca. 2½ s.)

(ca 3 s. i alt)

Kristendommens indhold og centrale personer
”Religion: Hvad tror de kristne på?” i KS-boogen https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=140  
”Bibelen” https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=140#c543
(disse to afsnit 3,3 s.)

”Hvordan skal man læse Bibelen?” (1 s.)
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=204

Skabelsesmyten (den første) Det Gamle Testamente, 1. Mosebog kap 1-2
Syndefaldsmyten Det Gamle Testamente, 1. Mosebog kap 3 (ca. 3 s.)

”Det mytisk-narrative grundlag for kristendommen” https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=203
”Hvem var Jesus?”
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=203#c549
”Hvad forkyndte Jesus?”
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=203#c550

”Hvordan er man et godt menneske?”
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=203#c551  
Uddrag fra Bjergprædikenen, Matthæusevangeliet kap. 5, 21-31 og 38-48– radikaliseringen af de 10 bud
(disse afsnit samlet: 3,7)

Kristendommens udvikling
Kort Læreroplæg på baggrund af: ”Hvordan udviklede trossamfundet sig efter Jesus?” https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=202, https://religion.systime.dk/?id=c3064, ROK s. 146 og Grundbog til Religion C

Pauluslegenden: Paulus' omvendelse, Religionsportalen, https://religion.systime.dk/?id=481#c3064 (1 s.)

”Hvilken betydning fik reformationen i 1500-tallet?” (ca 2,5 s. – det sidste læses senere) https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=201

Luther og reformationen
Reformationen 1517-2017 - hvad skete der lige der? (ca. 2 s.)https://www.youtube.com/watch?v=Y6cdXMBjHPc&ab_channel=FolkeuniversitetetAarhus%2CEmdrupogHerning
Hvem er Luther? 5 ting du skal vide om Luther (ca. 3 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=L1rfxZza3zA&ab_channel=Videnskabdk

Forholdet til myndighederne, Paulus’ Brev til Romerne 13,1-2.
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=201#c563
”De to regimenter og hvad det førte til” https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=201#c566 (ca. 1 s.)

”Hvilken betydning fik det for Danmark? (frem til afsnittet: Folkekirkens fløje). https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=200 (ca. 2½)

”Danmark i dag: demokrati, sekularisering og folkekirke” (frem til Ikke-anerkendte trossamfund i Danmark) https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=180 (ca. 4 s.)

Næstekærlighed, kristen etik og diakoni (Analyse af grundtekst + dens virkningshistorie)
”Lignelse om den barmhjertige samaritaner, Lukasevangeliet kap. 10, v. 25-37 – Næstekærlighed (ca. 1/3 s.)
Af Bjarne Lenau Henriksen: Danmark – set fra Kirkens Korshær, Kilde: Dansk Kirkeliv 1983-84, Århus 1983, Bragt i Kultur- og samfundsfagsbogen, Jacobsen m. fl., Columbus, 2014, s. 85 (læst i forbindelse med synopsistræning)
Uddrag af: Kirkens korshær: I fattigdommen tegn, Kirkens Korshær, 03.09.2010 (læst i forbindelse med synopsistræning)

Små videoer om diakoni: https://www.youtube.com/watch?v=CgJi0DOM_jY
https://www.youtube.com/watch?v=icpNZXnu80Y
Podcast om diakoni – Kirkens Korshær (fra 41:00):
https://www.dr.dk/lyd/p1/pilgrim-pa-rejse-i-troens-univers/pilgrim-pa-rejse-i-troens-univers-29
(videoer og podcast – ca. 6 s.)

Sagen om de udviste Irakiske flygtninge (2009)
https://www.youtube.com/watch?v=DTK1AEyjvBQ  
https://www.youtube.com/watch?v=nNzGLAB-Sqw
Kommentar af Svend Auken: Vis barmhjertighed mod irakerne, d. 19. maj, 2009, Berlingske Tidende s. 15 (ca. 1 s.)
Kommentar af Søren Krarup: Misbruget af kristendom og folkekirke, d. 20. maj 2009, Berlingske Tidende s. 15 (ca. 1 s.)
”Spørgsmålet om skat til kejseren”, Markusevangeliet kap. 12, v. 13-17 (0,1 s.)


Folkekirken – Forholdet mellem stat og kirke

Vielser af homoseksuelle
Kirsten Nielsson: ”Præsten, der frygtede, at homo-vielser i kirken ville blive en glidebane, har skiftet mening”, 15. juni 2022, Politiken (ca. 5 s.)
https://politiken.dk/kultur/art8804922/Pr%C3%A6sten-der-frygtede-at-homo-vielser-i-kirken-ville-blive-en-glidebane-har-skiftet-mening?shareToken=uRYVpjAAxssw

Et tilbageblik til 2011:
https://www.tvsyd.dk/syd-og-sonderjylland/homo-vielser-kan-give-flugt-fra-folkekirken (tv.syd.dk)

https://www.facebook.com/reel/518257864232247 (kort klip, hvor Sune og Andreas Gylling Æbelø fortæller om deres bog ”De fortabte sønner”
Svar fra præst: https://www.tvmidtvest.dk/ringkoebing-skjern/praest-om-de-fortabte-soenners-syn-paa-bibelbaeltet-jeg-blev-oproert?fbclid=IwY2xjawMnyplleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBaR2dRYWVLUUcyVFpvWlRuAR5UA-OGa2cFhm4V7Ie9qcEo_saA0OnZj61GONl_5s2TLjRecYqwSYEMxA4U6w_aem_mFIiwlucKtsmOXF55z0sBg

Kort klip fra TV-midtvest om sagen: https://www.facebook.com/watch/?v=1061681622332770


”Skal vi have fuldkommen sekularisme i Danmark?” (1,9 s.)
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=179

”Der er religionsfrihed - ikke religionslighed i Danmark” (0,25 s.) https://kulturogsamfund.systime.dk/?id=316#c2038

Kristian Leth om danskernes religiøsitet – første del af Deadline-udsendelsen her: https://www.dr.dk/drtv/episode/deadline_-tro-haab-og-heksemagi_535596
Tro, håb og heksemagi, Deadline ( 31.07.2025 ) (ca. 3 s.)

Besøg hos Anders Niemeier Lindegaard - Korshærs- og Arresthuspræst i Holstebro Provsti.
(bl.a. med fokus på hans arbejde i arresten og i Kirkens Korshærs varmestue, hans menneskesyn og syn på diakoni / arbejdet med mennesker, og også hans syn på debatten om aktiv dødshjælp)

Religionsnørden: Kristendom basis 1:
https://www.youtube.com/watch?v=Ii_tst8FglE


Vigtigste arbejdsformer

Klasseundervisning
Tegning
Refleksions- og hurtigskrivning
Gruppearbejde
Pararbejde
Casearbejde (kun hurtigt)
Projektarbejdsform (synopsistræning + gruppe-fremlæggelser)

Besøg hos Korshærs- og Arresthuspræst i Holstebro Provsti. (I varmestuen i Holstebro)


Ca. 55 s. og ca. 12 moduler
(9 moduler med uv i Kristendom + 2 modulers synopsistræning indenfor emnet "Det gode samfund" + 1 modul med besøg hos Korshærspræst)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 HIS Det gode samfund KS

Forløbet har her forsøgt at give et overblik og en forståelse af velfærdsstaten historie og hvorledes den har udviklet sig. Indledningsvis, forsøgte at afdække hvordan hjælp eller ’omsorg’ for fattige så ud omkring reformationen (og altså skiftet fra kirke til en slags offentlighed). Men primært drejer forløbet sig om følgende områder:
fattighjælp og fattigloven, forsikringstanken, lovene i 1891-1907, ret og skøn, værdigt og uværdigt trængende, krisen i 30’erne – Kanslergadeforliget og socialreformen, velfærdsstatens guldalder over i universelle ydelser, folkepension og bistandslov – krisen i 70’erne. Afslutningsvis er skiftet fra velfærdsstat til konkurrencestat belyst og udfordringerne ved fremtidens moderne velfærdsstat er undersøgt.

Fremstilling:
’Donationer fra fattigforsorg efter reformationen 1536’ fra https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/donationer-til-fattigforsorg-efter-reformationen-i-1536  
’Skolebørn, syge og fattige – 1700-tallets socialreformer’ (video) fra https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/skoleboern-syge-og-fattige-1700-tallets-socialreformer   
’Kanslergadeforliget 1933’ fra https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/kanslergadeforliget-1933  
’Jordskredsvalget i 1973’ fra https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/jordskredsvalget-i-1973

Madsen, M. ,Frejbæk, A.A. ,Johnsen, H.F. ,Egede-Pedersen, B. ,Pedersen, M. ,Mølbæk, K. & Lauritsen, M.E. (2023).I KS-bogen. Columbus. https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/
- ’Fra almisse til hjælp til selvhjælp’ og ’Ret og skøn’ (6,5 s) (id p217) https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=217
- ’På vej mod universalisme’ (3,4 s) (id p216) https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=216

’Mellemkrigstiden – et socialpolitisk nybrud’ og fortsæt med ’Socialreformen 1933’ fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1733#c4949
’Kapitel 6: Velfærdsstaten i fremtiden’ fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1743 (id p1743)

’1.2.9.Velfærdsstaten i krise 1973-2000’ fra https://detgodesamfund.systime.dk/?id=145 (id p145)
1.2.10. Globalisering og konkurrencestat’ fra https://detgodesamfund.systime.dk/?id=146 (id p145)

Uddrag fra ’Konkurrencestatens som den moderne velfærdsstat’ fra https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=261

Det gode liv, dr dokumentar fra 2025: https://www.dr.dk/drtv/se/ansvar-for-liv_-sosu_hjaelpere-og-_assistenter_534625

Har vi set denne? Dokumentar: ’Fra Vugge til Grav’ (3. afsnit) en DR dokumentar fra 2005

’historiebrug’

Kilder:
’Lov af 9. April 1891 om alderdomsunderstøttelse’ fra https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=255#c659
”Det offentlige fattigvæsen præmierer æreløsheden” af Jakob Knudsen, 1908 fra https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=263
to tabeller 3.1 ’Udvikling i offentlige udgifter i Danmark’ og 3.1 ’Udviklingen i offentlige ansatte i Danmark’ fra https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=216
Poul Møller: Velfærdsstaten sløver modstandskraften (1956) fra https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=353
’Karikaturtegning: Statsminister Poul Schlüter’, tegningen sidst i kapitel 3, fra https://historieportalen.systime.dk/?id=1737
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Demokratiets udfordringer - Etikken som stemme

Fokus i forløbet

Vi arbejder i dette forløb med ’det gode’ og etik – og vi arbejder ud fra et både religiøst og sekulært perspektiv (særligt det sidste).

Vi begynder med at definere etik og undersøger herefter religiøs etik (med særligt fokus på den kristne etik) og herefter går vi mere i dybden med den sekulære etik, hvor vi har fokus på lykkeetik, pligtetik og situationsetik.

Vi arbejder med at kunne identificere de værdier, der ligger til grund for egne og andres synspunkter, og i forlængelse heraf diskutere konsekvenserne af disse synspunkter (dette kunne f.eks. være lykkeetiske og pligtetiske synspunkter).

Som særlig case arbejder vi med den aktuelle debat om aktiv dødshjælp.


Centrale begreber
- Etik
- Religiøs etik
- Kristen etik
- Synd
- skyld
- Verdslig etik
- Lykkeetik
- Pligtetik
- Situationsetik
- Tabuetik
- Menneskesyn – determinisme / indeterminisme (fri vilje)

Religionsfaglige mål fra læreplanen:
I dette forløb lægger vi vægt på:
- etiske, herunder religionsetiske, problemstillinger
- religionsfaglige metoder (etik-analyse).

Fællesfaglige mål fra læreplanen:
- formulere, forklare, undersøge og diskutere flerfaglige og enkeltfaglige problemstillinger ved anvendelse af begreber og viden fra fagenes kernestof
- forklare på hvilken måde fagene kan bidrage til at øge forståelsen af virkelighedsnære problemstillinger, herunder professionsrettede problemstillinger
- redegøre for forskellige livsanskuelser, religioner (…) samt analysere deres betydning i en historisk og aktuel sammenhæng

Metode (fra læreplanen)
Eleverne skal kunne:
̶ formidle faglige sammenhænge både mundtligt og skriftligt på fagenes taksonomiske niveauer med anvendelse af faglig terminologi
̶ argumentere for et synspunkt på et fagligt grundlag og kunne indgå i en faglig dialog
̶ kunne indgå i en demokratisk debat og diskutere konsekvenserne af forskellige synspunkter.


TEKSTER OG MATERIALER

Krokodilleøvelsen – Hvordan vælger man de gode handlinger:
https://religionogetik.systime.dk/?id=146
Tidligere formand for Det Etiske Råd, Jacob Birkler, giver sit bud på, hvad vi skal forstå med begrebet "etik" (2,15 min):
https://www.youtube.com/watch?v=qZTkygBAkz4&ab_channel=KristeligtDagblad
Jacob Birkler forklarer, hvad et etisk dilemma er (40 sek): https://www.debatmedmening.dk/debatter/et-etisk-dilemma/hvad-er-etik
”Hvad er etik?” i: https://religionogetik.systime.dk/?id=143
Individuel kort undersøgelse af Det etiske råds hjemmeside: https://nationaltcenterforetik.dk/raad-og-komiteer/det-etiske-raad
”Religion: Det etisk gode samfund” (forskellen mellem religiøs og sekulær etik): https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=139&loopRedirect=1 (1,6 ns)

” Religiøs etik: Hvad er godt og ondt?” i: https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=199 (4,6)
”Er velfærdsstaten en kristen opfindelse?” https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=197#c587
"Verdslig etik: Pligt etik og lykkeetik" + "Situationsetik":
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=197#c587
"Schmidt og Tabuetik” i: https://etikidetsenmodernesamfund.systime.dk/?id=138#c280
Drengen og toget - https://religionogetik.systime.dk/?id=148#c303
(6 sider i alt)

”Determinisme og indeterminisme” i Religion og etik - 1,7 s.
https://religionogetik.systime.dk/?id=145#c290   

Del 1 af dokumentaren: På tirsdag skal jeg dø, 30. nov. 2022, (33 min) DR.TV https://www.dr.dk/drtv/se/paa-tirsdag-skal-jeg-doe_-preben-vil-doe_349500
Deadline, DR2 26.6.2023, om aktiv dødshjælp (26 min.) (via MitCFU)

Isabelle Hazen: ”10 ting at vide om aktiv dødshjælp” i: Kristeligt Dagblad, d. 21-6-23 (2 ns.) https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/10-ting-vide-om-aktiv-doedshjaelp

Deadline, DR2 26.6.2023, om aktiv dødshjælp (26 min.) (via MitCFU)

Benny Blumensaat: ”Katolsk præst: Er en naturlig død ikke en værdig død?”, d. 20. september 2023 i Kristeligt Dagblad.
Lone Nørgaard: ”Ja til aktiv selvhjælp” i: Aktiv selvhjælp, Fremad, 2002, s. 134-135. https://religion.systime.dk/?id=689#c3220

Videoklip med Ole Hartling, hvor han kommer med forskellige lægefaglige og etiske synsvinkler på eutanasi. Religionsportalen
”Magt”: https://religion.systime.dk/?id=689#c1583
”Lægen og patienten”: https://religion.systime.dk/?id=689#c1585
”Økonomi”: https://religion.systime.dk/?id=689#c1587
”Forførende argumentation”: https://religion.systime.dk/?id=689#c1589
”Formynderi”: https://religion.systime.dk/?id=689#c1590

Religionsnørdens video om "Filosofisk pligtetik" og "Teologisk pligtetik"
https://www.youtube.com/watch?v=1egGdbJwGys&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden
https://www.youtube.com/watch?v=yCTr0QwptFk&t=95s&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden




Væsentlige arbejdsformer

Klasseundervisning
Refleksions- og hurtigskrivning
Begrebsarbejde
Inddragelse af forskellige medier
Afstemning før og efter arbejdet med aktiv dødshjælp
Gruppearbejde

7 moduler (8 moduler inkl. enkeltfaglig eksamenstræning) – ca. 35 s.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 HIS Demokratiets udfordringer

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Tekstanalyse og repetition

I dette lille afsluttende forløb arbejder vi med tekstanalyse og med repetition af centrale begreber. Og vi besøger desuden Korshærs- og arresthuspræst Carsten Niemeier i Kirkens Korshærs varmestue i Holstebro.

Særlige fokuspunkter
Fra læreplanen:
Eleverne skal kunne:
̶ formidle faglige sammenhænge mundtligt (…) på fagenes taksonomiske niveauer med anvendelse af faglig terminologi
̶ argumentere for et synspunkt på et fagligt grundlag og kunne indgå i en faglig dialog


Kilder og grundbogsstof

Vi har genbrugt enkelte tekster fra de fire forløb: Jødedom, Islam, Kristendom og Etik.

Eksamenstræning – enkeltfaglig:
Vi har set "Ved det grønne bord" og i den forbindelse læst Sura 2 (Koen), vers 35-48.
Og vi har set uddrag fra Religionsnørdens tre små videoer til eksamen: (Og i den forbindelse læst "Et ord er et mord" (Uddrag af en prædiken over Mattæusevangeliet kapitel 5 (Bjergprædikenen), holdt af Johannes Møllehave (præst) og korte udklip fra Paulus brev til Romerne, Kap. 5, 12-21, Det Nye Testamente.

Link til Religionsnørdens videoer:
Eksamen 1:3 Forberedelsen: https://www.youtube.com/watch?v=pRRCHaam9BI&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden
Eksamen 2:3: Oplægget: https://www.youtube.com/watch?v=LrbySxtuOEk&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden  
Eksamen 3:3: Samtalen:
https://www.youtube.com/watch?v=HXXayPY-8U0&t=9s&ab_channel=Religionsn%C3%B8rden


Klasseundervisning
Begrebsarbejde
Gruppearbejde
Besøg ud af huset

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Repetition HISTORIE

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer