Holdet 2024 nf/s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau Nat. faggruppe -
Lærer(e) Camilla Juhl Sørensen, Maria Ussing Blaabjerg, Troels Clausen
Hold 2024 nf/s (1s nf intern prøve og projekt, 1s nf/bi, 1s nf/ge, 1s nf/ke)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 KLIMA
Titel 2 Sundhed og fødevarer
Titel 3 Vegen å

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 KLIMA

FORMÅL
I forløbet "Klima" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Hvilke årsager er der til den globale opvarmning, og hvilke muligheder er der for at begrænse den?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

KEMI
Emner:
-Atomets opbygning
- Det periodiske system
- Molekyler (sammensat af ikke metaller, bindes sammen af elektronparbindinger).
- Alkaner (struktur og navngivning)
-Opskrive og afstemme kemiske reaktioner (tilstandsformer)
- Forbrændingsreaktioner (fuldstændig og ufuldstændig forbrænding).
- Kemisk mængdeberegning (masse , Molarmasse og stofmængde)

Øvelse:
Forbrændingsreaktioner (øvelse 1)
Opvarmning af natron (øvelse 2)
Fremstilling af bioethanol (øvelse 5)

BIOLOGI
Emner
- Fedt, kulhydrat og proteins opbygning og funktion i kroppen.
- Fordøjelses-systemet
- Enzymers opbygning og funktion
- Respiration og gæring
- Økologiske fodaftryk
- Klimakrisen
- Carbon-kredsløbet

Materiale:
Biologi i udvikling (2. udgave) på ibibliotektet:

https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=131
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=173
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=174
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=175
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=177
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=176
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=169
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=183
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=186
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=275
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=276
Tekst om bioethanol i udleveret kompendiet
Øvelsesvejledninger

Øvelser
Fordøjelse af fedt (Øvelse 3 - journal)
Spytamylases nedbrydning af stivelse (Øvelse 4 - rapport)
Fremstilling af bioethanol (Øvelse 5 - journal)

GEOGRAFI

Lærebog:

https://naturgeografiportalen.systime.dk/

Kernestof - Klima

Emner:

- Om atmosfæren
- Atmosfærens opbygning
- Nedbør  (Luftfugtighed)
- Klimasystemer og klimazoner
- Strålingsbalancen
- Breddegradernes betydning
- Skyernes bidrag til Strålingsbalancen
- Den termohaline cirkulation
- Drivhuset omkring jorden
- Kulstofkredsløbet
- Dannelse af olie og naturgas
- Fossile brændstoffer
- 17 verdensmål og bæredygtighed

Øvelser:

Kyst- og fastlandsklima
Eksperiment luftfugtighed
Strålingsbalancen
Grønlandspumpen - Den thermohaline cirkulation
Forsøg med drivhuseffekt - kuldioxid
Olies migration.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering - forbrændingsreaktioner 25-09-2024
Kyst og fastlandsklima rapport 01-10-2024
Rapport om spytamylase 02-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Regneark
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 2 Sundhed og fødevarer

FORMÅL
I forløbet "Sundhed og fødevarer" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Hvorfor er der så mange livstilssygdomme i Danmark?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

KEMI
Emner
Ioner og ionforbindelser (opbygning)
Ionbinding
Stofmængdekoncentration
Syrer og baser
Syrer og basers styrke
pH-begrebet
Syre-basetitrering
Eletronegativitet og elektronegativitetsforskel
Polaritet
Blandbarhed (ens opløser ens)
Organinsk Kemi:
- Alkener (opbygning, navngivning)
- Fedtstoffer – Triglycerid (opbygning)
-mættet og umættet fedtsyre
- Addition

Øvelser
Øvelse 15: Hvilken syre- hvilken base?
Øvelse 16: Syreindholdet i vingummi
Øvelse 17: Opløsningsmidlers egenskaber
Øvelse 18: Fedt i Chips
Øvelse 19: Den mest umættede olie

BIOLOGI
Fagligt indhold:
- Diabetes og kulhydrater (hurtige/langsomme kulhydrater)
- Blodkredsløbet, puls og blodtryk
- Udvikling af livsstilssygdomme
- Lungernes opbygning
- Cellemembranens opbygning og funktion
- Træningslære
- DNAs opbygning og funktion
- Proteinsyntese
- Genetik
- Personlig DNA-profil

Materialer: Biologi i udviling (2. udgave) på ibibliotektet, Sundhedsstyrelsens hjemmeside.

https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p170
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/index.php?id=171
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p194
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p193
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=195
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p198
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p200
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p204
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p205
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p192
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p208
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p182
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=214
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=220
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=221
https://www.sst.dk/da/Viden/Forebyggelse/Tobak/Rygning-og-helbred/Helbredsskader-ved-rygning

Elevforsøg:
3 små lungeforsøg (Øvelse 18 - journal )
Puls og blodtryk (Øvelse 19 - rapport)
Måling af kondital m steptest (Øvelse 20 - journal)
DNA-drink (Øvelse 21 - journal)
Klorofyldannelse i majs (Øvelse 22 - journal)

GEOGRAFI


Lærebog:

https://naturgeografiportalen.systime.dk/

Emner/begreber
Befolkningsudvikling
Befolkningspyramider
Demografisk transition¨
Erhvervsudvikling , primær, sekundær tertiær erhverv
Geomorfologi, glacialmorfologi
Istidslandskaber
Jordbundsforhold
Jordbundstyper
Jordbundensopbygning
Sundhed og ulighed
Kost og sundhed i Mali og Tyskland


Øvelser
Ekskursion til Sir Lyngbjerg - en randmoræne.
Sigteanalyse
Demografiopgave Danmark og et uland


Video:

En syg forskel - Levevilkår og sundhed i Hasseris og Aalborg Øst, DR.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Vegen å

FORMÅL
I forløbet "Vegen Å" arbejder elevernes sig i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Er Vegen Å en velegnet laksebiotop?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

Kemi:
Emner
Ioner og saltes navne
Fældningsreaktioner
Fældningstitrering
Redoxreaktioner (Reduktion og oxidation)
Spændingsrækken
Winklertitrering (redoxtitrering)

Øvelser
Øvelse 27: Fældningsreaktioner
Øvelse 28: Saltindhold i fjordvand (mikroskala)
Øvelse 29: Spændingsrækken
Øvelse 30: Winklertitrering

BIOLOGI
- Cellens opbygning og funktion
- Eukaryote og prokaryote celler
- Fotosyntese og respiration
- Transport over cellemembranen (osmose, diffusion og fac. diffusion)
- Vandløb i DK
- Abiotiske faktorer
- Liv i vandløbene
- Vandlevendes dyr iltoptagelse
- Bestemmelse af vandkvalitet (faunaindeksmetoden)
- Forurening af vandløb
- Laksens krav til vandløbet
- Biodiversitet
- Minimumsloven

Materialer: Biologi i udvikling (2. udgave) - iBibliotektet, Videnskalb.dk

https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=142
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=143
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=144
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=144
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=267
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=268
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=270
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=147
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=148
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=149
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=150
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=137
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=277
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=278
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/index.php?id=271
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=279
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=280
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=282
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=283
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=284  
https://videnskab.dk/naturvidenskab/forskere-hiver-dna-ud-af-vandloeb-og-nu-er-de-paa-sporet-af-nye-insektarter-i-danmark

Elevforsøg:
Mikroskopi af dyre- og planteceller (øvelse 31 - journal)
Fotosyntese og respiration (øvelse 32 - rapport)
Osmose (øvelse 33 - journal)
Forureningsundersøgelse (øvelse 34 - journal)

GEOGRAFI


Lærebog:

https://naturgeografiportalen.systime.dk/

GEOGRAFI

Kernestof:

Vand i bevægelse: https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=155
- Vandets kredsløb, vandbalanceligning

Vand i balance: https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=156
- Drikkevand
- Vandmangel

Vandforbrug: https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=157
- Vandresurse

Flodens landskab: https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=145
- Opland
- Vandløb
- Vandløbets 3 stadier
- Transport og aflejring

Eksperimenter:

Jordtypers permeabilitet

Vands landskabsdannende virkning: Sandkasse med vandløb til undersøgelse af: Høl, stryg, aflejring og delta

Minifeltur:
Undersøgelse og fotodokumentation af: Erosion, transport og aflejring

Felttur:
Vegen Å 2024 - Feltbeskrivelse, vandhastighed, vandløbsprofil  og vandføring samt opland. Laksens krav til et vandløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer