Holdet 2h3g Bk (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau Billedkunst B
Lærer(e) Ane Charlotte Skou Sølvsten
Hold 2025 2h3g Bk (2h3g Bk)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1) Grotesk æstetik
Titel 2 2) Paratekster, museologi og kuratering
Titel 3 3) Intermezzo: Frida Kahlo
Titel 4 4) Store Torv
Titel 5 5) Intermezzo: SMK Thy
Titel 6 6) Intermezzo: Borgs Büro
Titel 7 7) Intermezzo: ARoS - heldagsekskursion
Titel 8 8) Kørners Kunstkonkurrence
Titel 9 9) Oceans & Plants
Titel 10 10) Eksamensprojekt - TAP

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1) Grotesk æstetik

Baggrundsviden:
Forløbet fungerer som opstart på dette års undervisning i Billedkunst B.

Eleverne får problemstillingen: Hvordan kan det groteske komme til udtryk i et mineralsk materiale?

Eleverne arbejder med udgangspunkt i en tekst om grotesk æstetik og en PowerPoint-præsentation om emnet, hvor vi sammen zoomer ind på eksempler på groteske værker.

Eleverne udarbejder et stort GESAMTKUNSTVERK på væggen udenfor billedkunstlokalet bestående af individuelle fortolkninger af det groteske set i tre objekter; en mund, en næse og et øje i ler. Vi brænder, glaserer og brænder.

Teori:
Line Højgaard Porse og Bonnie Bay Andersen. (2021). Grotesk æstetik. I "TAP, Teori til analyse og praksis i billedkunst". København: Forlaget PRAXIS, s.130-137.

Omfang: 7 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2) Paratekster, museologi og kuratering

Baggrundsviden:
Holdet er en museumsklasse. Det betyder, at de får en særlig tilknytning til Holstebro Kunstmuseum, som de vil opleve på tæt hold flere gange i løbet af skoleåret. Vi vil inddrage perspektiver på kunstmuseets særudstillinger, ligesom de vil have fri adgang til kunstmuseet og kan indgå i en tæt dialog med den ansvarlige formidlingsinspektør; Katrine Sofie Møller Jepsen - derudover museumsinspektør Terese Østergaard + andre ansatte.

Indhold:
Eleverne vil få fremvist hele museet i et tidligt modul. De vil møde personale, ligesom de vil se kunstmuseets arkiver. Vi taler på den vis både om kunstmuseet som ramme og om kunstmuseet som organisation. Vi taler om, hvad en samling er. Det faglige mål er endvidere, at de skal lære betydningen af de to begreber 'Museologi' og 'Kuratering'.

Vi stiller skarpt på formidling og paratekster og ser nærmere på de kunstnere, som museet har valgt at samle på. Se nærmere her: https://holstebrokunstmuseum.dk/

Eleverne bearbejder de indtryk, som de har fået på kunstmuseet, på Holstebro Gymnasium og HF. Her vælger de individuelt eller i par en af de kunstnere, som kunstmuseet samler på, skaber et rum fra museet og kreerer et forslag til kuratering af en udstilling + en paratekst.

Problemstilling: Hvordan kan kuratering af en udstilling bidrage til at sikre visuel erfaring og viden hos beskuere?

Opsamling på kuratering – jf. teksten "Kurateringen af en udstilling" fra TEMAER I KUNSTEN, Jonas Wolter.
- Fremlæggelser og dialog

Fælles læsning af Holstebro Kunstmuseums hjemmeside med fokus på kapitlet om SAMLINGEN og kapitlet om KUNSTNERE.

Teori:
Jonas Wolter: "Temaer i kunsten. Grundbog til billedkunst", 2013. Heri kapitel 16 og 17: "Museologi - hvordan et museum fungerer", s. 193-209 og "Kurateringen af en udstilling", s. 209-223.

Ane Charlotte Skou Sølvsten: "Paratekster som undersøgelsesfelt i Billedkunst", s. 1-5. www.emu.dk
https://emu.dk/stx/billedkunst/kuratering-og-museologi/paratekster-som-undersoegelsesfelt-i-billedkunst?b=t430-t439-t3161

Supplerende stof:
Materiale fra FIP udarbejdet af Jonas Wolter og Ane Charlotte Skou Sølvsten om Museologi, kuratering og paratekster.

Kopi af formål med forløbet:
Du skal vide, hvad begrebet 'paratekster' dækker.
Du skal kende til betydningen af museologi.
Du skal kende til betydningen af kuratering.
Du skal opleve kunstmuseer ved hjælp af Virtual Reality.
Du skal opleve Holstebro Kunstmuseum.
Du skal skitsere og bygge dit eget udstillingsrum.
Du skal kuratere en udstilling.
Du skal skrive dit eget eksempel på en paratekst til udstillingen.
Du skal dokumentere hele processen i din portfolio

Omfang: 35 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3) Intermezzo: Frida Kahlo

Som et intermezzo i undervisningen ser vi Julie Taymors film "Frida" fra 2002 om den mexicanske surrealist Frida Kahlo.

Målet er, at vi får en anderledes vinkel på, hvad surrealistisk kunst er.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4) Store Torv

I dette forløb vil vi mødes på et af de mest centrale torvepladser i Holstebro, nemlig Store Torv. Jesper Sandfeld er arkitekt og samarbejdspartner for CS gennem mange år - han vil byde eleverne velkommen til en rejse tilbage i tiden med blik på torvets huse, tage, gesimser, sten, belægning mv. - implicit styret af arkitekturanalysens meningsfulde indfaldsvinkler (eleverne bliver præsenteret for Jan Gehl og hans 12 kvalitetskriterier til det gode byrum).

Eleverne vil fotoregistrere og indsamle viden om det særlige sted.

Vi vil se arkivbilleder fra Store Torv og CS vil holde en serie oplæg om byrummets historie set i et internationalt perspektiv (oplæg vil være indledningen på en række moduler).

Eleverne vil derudover se eksempler på byrumsløsninger:
1) Superkilen
2) Kongens Nytorv
3) Cirkelbroen
4) Salling Rooftop
5) P-hus Lûders

Vi anvender derudover udvalgte kapitler fra Line Højgaard Porses og Sune Porse Carlsens bog "Byrumsdesign", hvor vi blandt andet fokuserer på byrums betydning for sanser og det relationelle byrum og byrumsanalyse.

Eleverne designer herefter deres egne byrum.

Teori:
1) Jan Gehl og hans 12 kvalitetskriterier til det gode byrum.   
2) Byrummets historie set i et internationalt perspektiv - mundtligt oplæg - inspireret  af Line Højgaard Porses og Sune Porse Carlsens bog "Byrumsdesign".
3) Line Højgaard Porses og Sune Porse Carlsens bog "Byrumsdesign", herfra et særligt fokus kapitlerne om byrums betydning for sanser og om det relationelle byrum.

Helle Lorentzen: "Arkitekter skal interessere sig for mennesker", 0208. I Danske Designere "inform", s. 16-21. OBS: Denne tekst handler om Jan Gehls 12 kvalitetskriterier for det gode byrum.
Line Højgaard Porse og Sune Porse Carlsen: "Byrumsdesign", 2017.

Omfang: 33 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5) Intermezzo: SMK Thy

I Thy har Statens Museum for Kunst åbnet en hel afdeling med eksempler på værker fra samlingen.

Vi tager på en udflugt til museet for at se arkitekturen, området og ikke mindst den lille samling af fransk kunst, som er udstillet. Inden blik på særudstillingen får eleverne en formidling ved stedets museumsinspektør.

Klip fra formidling af særudstillingen:

Det er en perlerække af kraftfulde, og for sin tid vovede og eksperimenterende malerier, der markerer åbningen af SMK Thy i Doverodde. Det nænsomt genopførte pakhus står nu klar til at huse dele af SMK’s store samling og det er en af de mest eftertragtede dele af samlingen, der nu kommer til Thy. Samtidig fortælles en fascinerende historie om to entreprenante og kunstelskende mænd, nemlig den nordjyske korngrosserer Christian Tetzen-Lund og den københavnske politiker og boligspekulant Johannes Rump. Deres blik for moderne fransk kunst og deres mod til at købe værker skabt i en af kunsthistoriens mest hæsblæsende og revolutionerende perioder var enestående og er baggrunden for, at SMK huser en af verdens fineste samlinger af moderne fransk kunst i dag.

Rejsen fra Paris viser landskaber, portrætter og opstillinger skabt i Frankrig i årene lige efter 1900. Mange af værkerne er malet i landlige omgivelser – særligt i Sydfrankrig – enkelte skildrer storbylivet, mens andre igen giver et kig ind i kunstnernes atelierer. Fælles for dem er en tydelig interesse for at eksperimentere med farver og former og for at udfordre forestillingen om, hvad maleri, tegning og skulptur kan være. På dette tidspunkt var Paris et internationalt kunstcentrum. Metropolen tiltrak kunstnere fra hele verden og fungerede som en dynamisk smeltedigel for nye ideer og udtryksformer. Det var her flere af udstillingens 45 malerier, skulpturer, keramiske arbejder og værker på papir blev til, og her de fik deres første publikum.

Selv om den franske samling kun udgør en lille del af museets over 200.000 værker og kun dækker en begrænset periode af kunsthistorien, rummer den et særligt og dramatisk kapitel i fortællingen om, hvordan Danmarks nationale kunstsamling er blevet til. Udstillingen på SMK Thy viser et unikt udvalg af værker, der har sat afgørende spor i dansk kunsthistorie – og som stadig taler til os med stor kraft i dag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6) Intermezzo: Borgs Büro

Rikke Borg er designer og indehaver af Borgs Büro: https://www.borgsburo.dk/

Eleverne får en formidling af, hvad det vil sige at arbejde med cirkulært design. Derefter prøver de forskellige teknikker og materialer ved eget valg - målet er enkelte små skitser i genbrugsmaterialer.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7) Intermezzo: ARoS - heldagsekskursion

Heldagsekskursion til ARoS, Aarhus, hvor vi har fokus på samtidskunst. Eleverne kommer med på en omvisning med fokus samtidskunst generelt.

Under ekskursionen arbejder eleverne med et arbejdsark, som sikrer, at de kommer omkring museets mange udstillinger.

Ekskursionen sluttes af med en tur omkring Aarhus Ø, hvor eksempler på den nyeste arkitektur opleves og fotograferes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8) Kørners Kunstkonkurrence

Forløbet UPS tager afsæt i temaet for Kørners Kunstkonkurrence 2025

Inspirationsmaterialet er udarbejdet af UVM og Billedkunst- og Designlærerforeningen. PowerPoint-præsentation findes på fagets hjemmeside. Link: https://kunstogdesign.net/pp-koerners-kunstkonkurrence/

Eleverne ser værkerne fra konkurrencematerialet, imens de individuelt udarbejder et kreativt MindMap. Indimellem stopper vi op med henblik på den udvidede dialog.

Problemstilling: Hvordan kan UPS blive til kunst?

Eleverne arbejder med individuel brainstorming, skitseringer, procesrefleksioner i OneNote og værkmappe.

Den enkelte elev skaber et værk
(NB: De må gerne arbejde sammen i par eller små grupper).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9) Oceans & Plants

Forløbet Oceans & Plants er inspireret af to store særudstillinger;

1) "HAVET" på Louisiana Museum of Modern Art (11. oktober 2024 - 27. april 2025), hvorfra udvalgte kunstværker bidrager til en vinkling af, hvorfor HAVET som tema er interessant at undersøge. Louisiana udgav i tilknytning til udstillingen et katalog - kataloget har inspireret til udvalgte nedslag præsenteret i en PowerPoint-præsentation. Eleverne udarbejder forskellige små visualiseringsøvelser i tilknytning til præsentation af vinklen på tematikken.

2) "Plantefeber, Verden i Vindueskarmen" (samarbejde mellem Ordrupgaard, Den Hirschsprungske Samling og Faaborg Museum - 3. september 2025- 6. september 2026). "Plantefeber, Verden i Vindueskarmen" giver et historisk blik på planters betydning i de danske hjem, hvorfor det også er en interessant vinkel at undersøge nærmere. Kan planter fx fortælle noget om, hvem vi er?
Kataloget udgivet i tilknytning til udstillingen inspirerer til en PowerPoint-præsentation med udvalgte værker. Vi hører tre afsnit af en podcast, der er udgivet til lejligheden: 1) "Planternes rejse til vores vindueskarme. Skjulte plantehistorier" og 2) "Det grønne hjem. Skjulte plantehistorier". 3) "Planteomsorg og plantekriser. Skjulte plantehistorier". Eleverne udarbejder små visualiseringsøvelser i tilknytning til præsentation af vinklen på tematikken.  

Om Podcast-udsendelsen:
Produceret af Besyv & FilmTone

Hvilke historier fortæller vores stueplanter os, hvis vi lytter til de fortællinger, de tavst bærer på? Det undersøger vi sammen med kunsthistorikere, botanikere, arkæologer, gartnere og kulturhistorikere i en podcastserie af tre episoder, produceret af FilmTone og Besyv i samarbejde med Anette Vandsø. Serien tager udgangspunkt i forskningsprojektet ”Skjulte plantehistorier”, samt værker fra udstillingerne under titlen ”Plantefeber” på Den Hirschsprungske Samling, Ordrupgaard og Faaborg museum.

Link til udsendelsen:
https://open.spotify.com/show/5QOq4PimGSoXJAh9exkf6p?si=008e6ef7270b4045&nd=1&dlsi=488f2d119a684f56

Problemstilling: Hvordan kan man illustrere en væsentlig pointe, som enten forholder sig til HAVET eller PLANTER som tema eller måske begge dele?

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10) Eksamensprojekt - TAP

TAP
&
Affekt
Køn og feminisme
Erindring og historie
Vanitas og memento mori
Relationel æstetik og åbne værker

Forløbet tager udgangspunkt i en fælles gennemgang af fem udvalgte kapitler i...

Bonnie Bay Andersen og Line Højgaard Porse: "TAP – TEORI TIL ANALYSE OG PRAKSIS I BILLEDKUNST", 2021. Forlaget Praxis

1) Affekt, s. 28-37
2) Køn og feminisme, s. 156-167
3) Erindring og historie, s. 108-113
4) Vanitas og memento mori, s. 248-254
5) Relationel æstetik og åbne værker, s. 220-227

Den enkelte elev vælger selv en indfaldsvinkel til inspiration for et eksamensprojekt med henblik på at folde tematikken ud i praksis.

Relevant problemstilling, hvor eleverne indsætter deres valgte vinkel:
Hvordan kan man udføre et værk, der på en eller anden vis udtrykker og forholder sig til…..?

Omfang: 39 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer