Holdet 1p nf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau Nat. faggruppe -
Lærer(e) Anja Bisgaard Hintze, Erik Bruun, Pernille Damsgaard Jensen
Hold 2025 nf/p (1p nf intern prøve og projekt, 1p nf/bi, 1p nf/ge, 1p nf/ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fremtidens fødevarer
Titel 2 Sundhed
Titel 3 Vegen å
Titel 4 ASP
Titel 5 Særfagligt forløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fremtidens fødevarer

FORMÅL
I forløbet "Fremtidens fødevarer" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Hvordan kan man på en bæredygtig måde sikre nok mad i fremtiden?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

KEMI
Fagligt indhold
Atomets opbygning og Periodesystemet
Molekyler og drivhusgasser
Alkaner
Kemiske reaktioner og afstemning
Forbrændingsreaktioner
Polaritet og blandbarhed
Fedtstoffer og melorme
Alkener og mættet/umættet fedt
Proteiner

Eksperimentelt arbejde
Øvelse 1: Forbrændingsreaktioner
Øvelse 2: Opløsningsmidlers egenskaber
Øvelse 3: Fedt i melorme
Øvelse 4: Den mest umættede fedtstof
Øvelse 5: Proteinindhold i fødevarer

Materialer
https://kemic.systime.dk/?id=143
https://kendkemien1.systime.dk/?id=161
https://globalopvarmning.systime.dk/?id=147
https://kemic.systime.dk/?id=183
https://www.lectio.dk/lectio/222//lc/73933977803/res/73933977804/Benthe%20Schou%20Carbonhydrider.pdf
https://isiskemic.systime.dk/?id=p1118
https://www.vucdigital.dk/kemiC_film/5_reaktionsskemaer.html
https://www.youtube.com/watch?v=loTbLvFEcMs
https://www.youtube.com/watch?v=2DdbxSZw868
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=154
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=163
https://kendkemien1.systime.dk/?id=234
http://www.kortlink.dk/2ddew
https://kendkemien1.ibog.gyldendal.dk/?id=p234
https://kendkemien1.ibog.gyldendal.dk/?id=p206
https://kendkemien1.systime.dk/?id=235
https://kendkemien1.ibog.gyldendal.dk/?id=p236

Biologi :
Kost og sundhed. Kostens energigivende stoffer. Officielle kostråd. Carbohydrater. Monosaccharider. Disaccharider. Polysaccharider. Kostfibre og præbiotika. Proteiner. Lipider. Fordøjelsen. Mund og spiserør. Mavens funktion. Bugspytkirtlens funktion. Tyndtarmens funktion. Næringsstoffernes optagelse. Tyktarmens funktion.
Enzymer. Fødepyramiden. Fødekædeeffektivitet. Carbons kredsløb. Drivhuseffekt. Klimakrisen. Økologisk fodaftryk. Danmarks energiforbrug.

Forsøg: Fordøjelse af fedt. Spytamylases nedbrydning af stivelse. Melormeforsøg/fødekædeeffektivitet. Lav din egen havredrik.

I fysisk bog svarende til: Biologi i udvikling C 2. udgave: 19-21+55-67+72-78+219+228-233.
Biologi i udvikling B-niveau figur 155.


Geografi

Vi har dette forløb arbejdet med de geologiske og klimatiske betingelser for fødevareproduktion, samt de udfordringer der kan være ved animalsk fødevareproduktion.

Følgende emner og begreber er der arbejdet med i forløbet

Jordens energibalance -Strålingsbalancen
Klimazoner og plantebælter
Udviklingen i landbruget DK
Geomorfologi, glacialmorfologi
Istidslandskaber
Jordbundsforhold
Jordbundstyper
Drivhuseffekten
Carbonkredsløbet
Dannelse af olie og naturgas

Empiri og eksperimentelt arbejde:


Øvelse 11 Sigteanalyse
Øvelse 12 Olies migration
Øvelse 13 Strålingsbalancen
Øvelse 14 Drivhuseffekt

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sundhed

FORMÅL
I forløbet "Sundhed" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Hvorfor er der så mangle livsstilssygdomme i Danmark?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

KEMI
Fagligt indhold
Stofmængde
Kemiske mængdeberegninger
Ioner
Stofmængdekoncentration
Syrer og baser
pH og syre-basetitrering

Eksperimentelt arbejde
Øvelse 15: Sukker i sodavand
Øvelse 16: Opvarmning af natron
Øvelse 17: Hvilken syre - hvilken base?
Øvelse 18: Syreindholdet i Faxe Kondi

Materialer
https://biologibogenc.systime.dk/?id=417&L=10
https://www.youtube.com/watch?v=4d1g598t53w
https://isiskemic.systime.dk/?id=1230
http://www.kortlink.dk/qee4
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=202
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=210
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=211
https://kendkemien1.systime.dk/?id=187
https://kendkemien1.systime.dk/?id=216
https://www.youtube.com/watch?v=rlqnF-hy-U8
https://kendkemien1.systime.dk/?id=217
https://kendkemien1.systime.dk/?id=218
https://kendkemien1.ibog.gyldendal.dk/?id=p221
https://www.dropbox.com/scl/fi/jv3vwuf634svysayomuz5/Syreindhold-i-sodavand_Efterbehandling.mov?rlkey=ymemykigcb3y4yhzphtiupjka&st=mk4h2big&dl=0


Biologi:
Hurtige og langsomme carbohydrater. Carbohydrat-fordøjelse. Glukoses optagelse i cellen. Diabetes.
Lungernes opbygning og funktion.
Blodkredsløbet. Hjertets opbygning og funktion. Kranspulsårer. Blodprop i hjertet. Blodtryk.  Blodtryksmåling. Årsager til for højt blodtryk. Konditionstræning. Puls. Slagvolumen. Energiforbrug ved fysisk aktivitet.
Det centrale dogme. DNA. Proteinsyntese. Transkription. Translation.
Genotype. Fænotype. Gener og alleler. Homozygot. Heterozygot. Krydsningsskemaer. Dominant. Recessiv. Stamtræsanalyser.

I fysisk bog svarende til: Biologi i udvikling 2. udgave s. 79-84 + 90-96+97+98-99+102-105+118-119+120-123+131-133+137-142.

Biologi-forsøg:
Forsøg om lungefunktion.
Puls og blodtryk
Steptest og kondital
DNA-drink
Betydningen af arv og miljø for klorofyldannelse i majs

Geografi

Vi har dette forløb arbejdet med et uland er og hvordan man kan måle for udvikling i velstand i et samfund, samt hvilken betydning velstand har for vores sundhed.

Vi har arbejdet med følgende begreber

HDI Human Development Indeks
BNP Brutto National Produkt
Befolkningsudvikling
Befolkningspyramider
Demografisk transition¨
Erhvervsudvikling, primær, sekundær tertiær erhverv
Bæredygtigudvikling
Rent vand og sanitet
Variation i fødevareindtag i verden
Ulighed i sundhed

Empiri og eksperimentelt  arbejde

Øvelse 24 Demografiopgave Danmark og et uland
Øvelse 25 Empiriopgave Samfundsudvikling og sundhed
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Vegen å

FORMÅL
I forløbet "Vegen Å" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Er Vegen Å en velegnet laksebiotop?"

Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.

KEMI
Fagligt indhold
Ioner og saltes navne
Opløsning af salte i vand
Fældningsreaktioner
Fældningstitrering
Redoxreaktioner
Spændingsrækken
Winklertitrering

Eksperimentelt arbejde
Øvelse 26: Fældningsreaktioner
Øvelse 27: Saltindhold i fjordvand
Øvelse 28: Spændingsrækken
Øvelse 29: Winklertitrering

Materialer
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=214
https://igangmedkemi.ibog.nucleus.dk/?id=215
https://kendkemien1.systime.dk/?loopRedirect=1&id=169
https://kendkemien1.systime.dk/?loopRedirect=1&id=170
https://kendkemien1.systime.dk/?loopRedirect=1&id=171
https://kendkemien1.systime.dk/?loopRedirect=1&id=189
https://kendkemien1.systime.dk/?loopRedirect=1&id=225
https://www.youtube.com/watch?v=qsGwC3QlwSc
https://www.studietube.dk/group/laboratoriet
https://www.youtube.com/watch?v=5R0jCjD-eP4&feature=youtu.be


Biologi:
Celler. Prokaryote celler. Eukaryote celler. Energi i økosystemet. Fotosyntese. Respiration. ATP. Bruttoprimærproduktion. Nettoprimærproduktion. Cellemembranen. Transportprocesser. Diffusion. Osmose. Faciliteret diffusion.
Økosystem. Græsningsfødekæde. Nedbryderfødekæde. Fødenet. Nedbrydning. Aerob nedbrydning. Anaerob nedbrydning. Gæring.
Vandløb. Det naturlige vandløb. Det regulerede vandløb. Abiotiske faktorer.  Iltindhold. Lys. Bundforhold. Døgnvariation i oxygen. Liv i vandløbene. Planter, alger og bakterier. Biotiske faktorer. Biofilm. Vandløbenes småkravl. Tilpasning til strøm. Habitat. Iltoptagelse. Forureningsdominanter. Forureningsindikator. Bestemmelse af vandløbskvalitet. Når vandløbet bliver forurenet. Eutrofiering. Næringssalte. eDNA. Laks. Biodiversitet

Forsøg i biologi:
Mikroskopi af dyre- og planteceller.
Fotosyntese og respiration.
Osmose.
Forureningsundersøgelse af Vegen å.

Geografi

Vi har i dette forløb arbejdet med vand og dets betydning for vejr og klima, samt landskabet, landbrug og levende organismer.

Vi har arbejdet med følgende emner og begreber
Vandets kredsløb
Vandbalance ligningens faktorer
Jordbundsforhold og grundvand
Overfladeafstrømning
Landskaber dannet af vand
Vandoplande og vandskel
Den termohaline cirkulation og grønlandspumpen
Kyst og fastlandsklima
Luftfugtighed og nedbør


Empiri og eksperimentelt arbejde:
Øvelse 34 Jordtypers permeabilitet
Øvelse 35  Måling af luftfugtighed
Øvelse 36 Kyst og fastlandsklima
Øvelse  37 Grønlandspumpen
Øvelse 38 Vegen å oplandsanalyse
Øvelse 39 Feltturmåling Vegen å
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 ASP

Eleverne arbejder i det afsluttende skriftlige produkt (ASP) med et af de tre projektforløb: "Fremtidens Fødevarer", "Sundhed" eller "Vegen Å". De arbejder med projektet i to projektdage med to moduler i hvert NF-fag.

Det afsluttende skriftlige produkt munder ud i aflevering af en projektopgave (synopsis-lignende) af 5 sider inkl. figurer, beregninger og lignende som forsvares ved den interne, flerfaglige, individuelle eksamen.

Eleverne informeres om læreplanens beskrivelse af det afsluttende skriftlige produkt og hvordan eksamen forløber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer