Holstebro Gymnasium og HF
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Holstebro Gymnasium og HF
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 1s nf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2025/26
Institution
Holstebro Gymnasium og HF
Fag og niveau
Nat. faggruppe -
Lærer(e)
Camilla Juhl Sørensen, Maria Ussing Blaabjerg, Troels Clausen
Hold
2025 nf/s (
1s nf intern prøve og projekt
,
1s nf/bi
,
1s nf/ge
,
1s nf/ke
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Fremtidens fødevarer
Titel 2
Sundhed
Titel 3
Vegen å
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Fremtidens fødevarer
FORMÅL
I forløbet "Fremtidens fødevarer" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: Hvordan kan man på en bæredygtig måde sikre nok mad i fremtiden?
Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.
KEMI
Emner:
Atomets opbygning
Det periodiske system
Molekyler (sammensat af ikke metaller, bindes sammen af elektronparbindinger).
Alkaner (struktur og navngivning)
Alkener (ex umættede fedtsyrer indeholder 1/flere dobbeltbindinger)
Opskrive og afstemme kemiske reaktioner (tilstandsformer)
Forbrændingsreaktioner (fuldstændig og ufuldstændig forbrænding).
Kemisk mængdeberegning (masse , Molarmasse og stofmængde)
Opbygningen af molekyler
Polaritet og blandbarhed (ens opløser ens)
Elektronegativitet - inddeling af molekyler i polære og upolære molekyler
Triglyceriders opbygning (mættede og umættede fedtsyrer)
Additionsreaktioner
proteiners opbygning (består af aminosyrer)
Øvelser i kemi:
Forbrændingsreaktioner (øvelse 1)
Opløsningsmidlers egenskaber (øvelse 2)
Fedt i melorme (øvelse 3 + en del af projekt 1)
Mest umættede fedtstof (øvelse 4 + en del af projekt 1)
Proteinindhold i fødevarer (øvelse 5 + en del af projekt 1)
Biologi:
- Fedt, kulhydrat og proteins opbygning og funktion i kroppen.
- Fordøjelses-systemet
- Enzymers opbygning og funktion
- Respiration og gæring
- Økologiske fodaftryk
- Klimakrisen
- Carbon-kredsløbet
Forsøg:
Fordøjelse af fedt (øvelse 5 - journal)
Nedbrydning af stivelse med spytamylase (øvelse 7 - rapport)
Forsøg med fædekædeeffiktivitet hos melorme (øvelse 8 - journal)
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=131
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=172
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=173
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=174
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=175
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=176
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=177
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=169
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=183
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=186
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=145
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=146
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=270
https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=238
(Kun fig 155)
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=275
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=276
GEOGRAFI
Økologisk og konventionelt landbrug
Fødevarer globalt
Klimazoner
Strålingsbalancen
Konsekvenser af klimaforandringer
Olies migration og dannelse
Istidslandskaber
Ekskursion:
Istidslandskaber i Sir-Lyngbjerg Plantage ved Holstebro aflyst pga. vejret og i stedet oplæg ved amatørgeolog Søren Raarup fra GEOPARK Vestjylland.
Eksperimenter:
Strålingsbalancen målinger i haven
Sigteanalyse af jordprøver fra Sir-Lyngbjerg Plantage
Olies migration
Links til kapitler og sider:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=154
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=143
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=365
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=512
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=665
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=381
https://naturgeografigrundbogenc.systime.dk/?id=551#c4957
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=151
Andre links:
https://www.landbrugssektoren.dk/hvad-er-forskellen-paa-oekologisk-og-konventionelt-landbrug/
https://www.experimentarium.dk/klima/toerke
https://www.okolariet.dk/viden-om/mad/fodevarer-og-klima
https://www.okolariet.dk/viden-om/mad/kodproduktion
Indhold
Kernestof:
1.1 Atomers opbygning | Kemi C – fokus på kernestoffet
Grundstoffernes periodesystem | Kend Kemien 1
5 små cases - Fremtidens fødevarer modul 2.docx
description
3.1.6 Lipider | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Opgaver om landbrug.docx
Arbejdsspørgsmål til protein (modul 3 i Fremtidens fødevarer).docx
description
3.1.5 Proteiner | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Gennemgang af opgaver om landbrug
Links til brug i modulet: Geomorfologi = læren om jordens overflade/landskab
2.4 Carbondioxid og methan | Global opvarmning
3.4 Molekylers formler og navne | Kemi C – fokus på kernestoffet
Arbejdsspørgsmål til fordøjelsessystemet (modul 4 - fremtidens fødevarer).docx
description
Fordøjelsessystemet_quiz.pdf
description
3.3 Fordøjelsen | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.3.1 Mund og spiserør | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.3.3 Bugspytkirtlens funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.3.4 Tyndtarmens funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.3.6 Tyktarmens funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.3.2 Mavens funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
En lille case om fedt i kosten - Fremtidens fødevarer modul 5.docx
description
Øvelse 6 - Fordøjelse af fedt (s. 33 i kompendiet)
1.7.4 Den glaciale landskabsserie | Naturgeografiportalen
Tur aflyst vi bliver på skolen. 20 minutters oplæg af Søren Raarup amatørgeologi fra Geopark Vestjylland.
5.1 Alkaner | Kemi C – fokus på kernestoffet
Arbejdsspørgsmål til enzymer (modul 6 - Fremtidens fødevarer).docx
description
Enzymer 1s_2025.pptx
description
1.5.1 Reaktionshastighed | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Øvelse 7 s. 36 i kompendiet (Spytamylases nedbrydning af stivelse)
2.1 Reaktionsskemaet | Kemi C – fokus på kernestoffet
5 reaktionsskemaer.html
Videoaflevering forbrændingsreaktioner i kemi.docx
description
Kemi og klima | Kemi C - 13
Grupper til øvelsesdeling i nf kemi 2025.docx
description
Øvelse 1 Forbrændingsreaktioner.docx
description
Rapport om spytamylase_sådan sættes rapporten sammen.docx
description
1.5 Enzymer | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Husk at alle skal forberede figur 22+23, så I kan gennemgå dem ved tavlen. I kan finde figurerne i lektien til i mandags.
Vi laver forsøg og begynder på rapporten i modulet:
Baggrundsviden:
Didde-Marie, Lærke og Magnus skal til introsamtaler.
Sigteanalyse Skabelon.xls
description
3.2.1 Global befolkningstilvækst | Naturgeografiportalen
Links til brug i modulet:
Opgaver: Fremtidens mad lokalt og globalt.docx
description
Til brug i modulet:
Arbejdsspørgsmål om oliedannelse.docx
description
2.5 Polaritet og elektronegativitet | I gang med kemi
2.5.1 Elektronegativitet | I gang med kemi
Øvelsesvejledning - Strålingsbalancen.docx
description
Kemi modul 8 (fedtstoffer og melorme).docx
description
Triglycerider | Kend Kemien 1
Fedtsyrer | Kend Kemien 1
Triglycerider | Kemi C - 16
Alkener og alkyner | Kend Kemien 1
Klima og fødevarer opgaver.docx
description
Modul 9_Fremtidens fødevarer_Fotosyntese, respiration og fødekædepyramider.pptx
description
8.1.3 Respiration | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
6.4.2 Fødekæder | Biologi i udvikling B-niveau
Øvelse 8: melormeforsøg (s. 38-39 i kompemdiet)
Additionsreaktioner og hærdning | Kend Kemien 1
Arbejdsspørgsmål til modul 9_fremtidens fødevarer.docx
description
Modul 9_Fremtidens fødevarer.pptx
description
Øvelse 8_Forsøg med melorme_Resultater fra TC.docx
description
8.5 Carbons kredsløb | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
8.6 Klimakrisen | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Husk: Alle skal kunne formlen for fotosyntese og respiration til i dag (se PowerPoint fra sidste modul),
Her er projektet i geografi:
Sådan laver man et projekt: EKSEMPEL A_Afsluttende skriftligt produkt.pdf
description
1s Grupper Fremtidens fødevareprojekt.docx
description
Meat supply per person
Afsnit
Øvelse 5 - Proteinindhold i fødevarer.docx
description
Fremtidens fødevarer_Biologi.docx
description
I arbejder videre på projekt i Fremtidens fødevarer.
Standardkurve øvelse 5 proteinindhold i fødevarer.xlsx
description
NF Fremtidens fødevarer - Gode figurer
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Sir-Lyngbjergrapport
25-09-2025
Video - Forbrændingsreaktioner
30-09-2025
Rapport 1 (spytamylase)
07-10-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 33
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Projektarbejde
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
IT
Lectio
Regneark
Væsentligste arbejdsformer
Eksperimentelt arbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 2
Sundhed
FORMÅL
I forløbet "Sundhed" arbejder eleverne i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Hvorfor er der så mange livstilssygdomme i Danmark?"
Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.
KEMI (Har vi i projektet fokus på sukker og syre i sodavand)
Emner
Mængdeberegning (m, M, n)
Ioner
ionforbindelser
Ionbinding (iongitter, krystalstruktur)
Stofmængdekoncentration (c = n/V)
syre og baser
Hydron
Syrebase-reaktion
Syrebase titrering
Titreringskurve med pH spring
pH
Ækvivalenspunkt ( Her er stofmængderne af reaktanterne ens)
Kolorimetrisk titrering (farveskifte)
indikator
Øvelser:
Sukker i sodavand (øvelse 15 + projekt 2)
Opvarmning af natron (øvelse 16)
Hvilken syre hvilken base (øvelse 17)
Syreindholdet i en faxekondi og faxekondi free (øvelse 18 + projekt 2)
BIOLOGI
Fagligt indhold:
- Diabetes og kulhydrater (hurtige/langsomme kulhydrater)
- Blodkredsløbet, puls og blodtryk
- Udvikling af livsstilssygdomme
- Lungernes opbygning
- Cellemembranens opbygning og funktion
- Træningslære
- DNAs opbygning og funktion
- Proteinsyntese
- Genetik
- Personlig DNA-profil
Materialer: Biologi i udviling (2. udgave) på ibibliotektet
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p170
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/index.php?id=171
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p194
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p193
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=195
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p198
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p200
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p204
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p205
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p192
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p208
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=p182
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=214
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=220
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=221
Elevforsøg:
Et forsøg om lungeforsøg (Øvelse 19 - journal )
Puls og blodtryk (Øvelse 20 - rapport)
Måling af kondital m steptest (Øvelse 21 - journal)
DNA-drink (Øvelse 22 - journal)
Klorofyldannelse i majs (Øvelse 23- journal)
GEOGRAFI
De fire indkomstniveauer af Hans Rosling
Hans Rosling: Factfullness Lindhardt og Ringhof 2019
https://www.youtube.com/watch?v=jbkSRLYSojo
Erhvervsudvikling
Demografisk transitionsmodel og i Danmark
Fødevareindtag globalt
Verdensmål: Rent vand
Sundhed i ulande
Diabetes i Grønland
DR 2016: En syg forskel - Aalborg øst og Hasseris
Links til kapitler og sider:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=162
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=160
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=677
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=577
Andre links:
https://globalis.dk/om-fn/fn-s-17-verdensmaal/rent-vann-og-gode-sanitaerforhold
https://verdensbedstenyheder.dk/nyheder/kaempe-sundhedsfremskridt-folk-lever-12-aar-laengere-i-afrika/
https://trap-groenland.lex.dk/D%C3%B8ds%C3%A5rsagerne_i_den_gr%C3%B8nlandske_befolkning
https://science.ku.dk/presse/nyheder/2025/mange-groenlaendere-har-10-gange-hoejere-risiko-for-diabetes--motion-kan-vaere-den-eneste-loesning-for-dem/
Empiriopgave:
Demografiopgaven - Danmark og et uland: CIA Woold Factbook: https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries og
https://ourworldindata.org/grapher/births-and-deaths-projected-to-2100?country=~DNK
Indhold
Kernestof:
Hold til sukker i sodavand.docx
description
MassefyldeSukker.xlsx
description
Afsnit
Why can't we stop eating certain foods? - BBC
Sundhedskompendium 2025 Print.pdf
description
image.png
Plan for fremlæggelser_1s.docx
description
Læs link og vedhæftet file som lektier og besvar lektiespørgsmål:
De fire indkomstniveauer - Hans Rosling.pdf
De fire indkomst niveauer opgaver.docx
description
NF kompendium sundhed 2025.pdf
description
Hans Rosling's 200 Countries, 200 Years, 4 Minutes - The Joy of Stats - BBC
3.1 Størrelsen stofmængde og enheden mol | Isis Kemi C
Titel
Har du forøget risiko for diabetes?
3.5 Diabetes | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.4 Hurtige og langsomme carbohydrater | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
4.4 Lungernes opbygning og funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Øvelse 19: Et forsøg om lungefunktion (læs øvelsesvejledningen i kompendiet på s. 31-32)
Virtuelt modul: Besvar opgave om erhverv og upload svar på fanen "Elevfeedback" på det her modul i lectio:
Besvar lektiespørgsmål hjemme, som forberedelse til modulet ud fra links.
Demografisk transition opgaver.docx
description
4.3 Blodkredsløbet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
4.5 Hjertets opbygning og funktion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
4.5.3 Kranspulsåren og blodprop i hjertet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Øvelse 16 Opvarmning af Natron.docx
description
Introduktion til mængdeberegning
Små opgaver om hjerte og kredsløb_1s_2025.docx
description
4.7 Blodtryk | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
4.5.5 Hjertets arbejdsevne - puls og slagvolumen | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelse 20: Puls og blodtryk (s. 33-34 i kompendiet)
Lektie: Læs tekst på link og besvar lektiespørgsmål:
Befolkningspyramider intro.pptx
Videoaflevering-Natron.pdf
description
2.1 Ioner | Isis Kemi C
4a simple ioner.html
Opgave med ioner (nettet)
Opgaver med ionforbindelser (nettet)
4.1 Ioner og ionforbindelser | I gang med kemi
4.1.1 Ioner og ædelgasstruktur | I gang med kemi
4.1.2 Ionbinding og iongitter | I gang med kemi
Laves i modulet og som aflevering individuelt eller i grupper af 2 elever.
Øvelse 24 Demografiopgave 2025.docx
description
Lektiespørgsmål:Hvad spiser man i rige lande?Hvad spiser man i fattige lande? 5.6.7.3 Fødevareindtaget varierer globalt | Naturgeografiportalen
Push-Up udfordring
Arbejdsspørgsmål til motionsvaner.docx
description
4.8 Konditionstræning | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
4.2.4 Energiforbrug ved fysisk aktivitet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
3.4 Stofmængdekoncentration | Isis Kemi C
Stofmængdekoncentration | Kend Kemien 1
Members only padlet
DNA_modul 6.pptx
description
5.1 DNA | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Sundhed_modul7_Proteinsyntese.pptx
description
Arbejdsspørgsmål til Proteinsyntese_modul 7_Sundhed.docx
description
5.2.2 Proteinsyntesen | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Kend kemien 1 | Kend Kemien 1
Lektiespørgsmål: Hvorfor er rent vand og sanitet vigtig? Rent vand og sanitet
Make a strawberry DNA cocktail
5.4.1 Fænotype | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelsesvejledningen til "DNA drink" s. 39-40 i kompendiet.
Genetiske grundbegreber på 3 min
Virtuelopgave er vedhæftet. Se vejledning i dokument.
Virtuelopgave ulande 1s.docx
description
Lektiespørgsmål:
Opgaver om Grønlands sundhed.docx
description
Vi ser i modulet dokumentaren En syg forskel ( 1 )
Til sidst i modulet julehygger vi.
En syg forskel opgaver.docx
description
Genetikopgaver klassisk genetik SVAR.docx
description
Grundlæggende genetik - 1s.pptx
description
Genetikopgaver klassisk genetik.docx
description
5.5.2 Krydsningsskemaer | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
5.5.3 Stamtræsanalyser | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelse 23 i kompendiet: Betydningen af arv og miljø for klorofyldannelse i majs
1. Anne P, Karoline og Bjørk2. Thea, Mie og Iben 3. Freja GB, Freja KH og Julie4. Kasper, Sabine, Lærke D og Gregers 5. Ida, Anna BM og Emma6. Silke, Didde og Laura 7. Lærke RH, Signe og Frida8. Adam, Silas og Mikkel9. Mohammed, Salim og Jakob10. Mag
Geografi sundhedsprojekt 2026.docx
description
Syre-basetitrering | Kend Kemien 1
Projekt 2_Hvilke dele fra biologi skal med i projektet.docx
description
Vejledning og arbejde på projekt.
Øvelse 18 Syreindholdet i en Faxekondi og Faxekondi free.docx
description
Projekt 2 i kemi.docx
description
Sluk tørsten i vand
Syre-basereaktioner | Kend Kemien 1
Dropbox
Plan for fremlæggelser i 1s - mandag d. 19. jauar 2026.docx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Fremtidens fødevareprojekt
24-10-2025
Opvarmning af natron
28-11-2025
Biologirapport 2- puls og blodtryk
05-01-2026
Sundhedsprojekt
27-01-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 40
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Vegen å
FORMÅL
I forløbet "Vegen Å" arbejder elevernes sig i samarbejdet mellem de tre fag: Biologi, Geografi og Kemi, henimod at kunne besvare problemformuleringen: "Er Vegen Å en velegnet laksebiotop?"
Nedenfor ses de fagfaglige bidrag til at kunne belyse problemstillingen.
KEMI
Litteratur
Bruun, Kim, m.fl., ISIS Kemi C (i-bog): p118
Parbo, Henrik, m.fl., Kend Kemien 1 (i-bog): p169-171, p189, p225
Anton Søgaard Poulsen, Winkler-mængdeberegning:
https://www.youtube.com/watch?v=5R0jCjD-eP4
Christina Lindeskov og Pernille Damsgaard Jensen, Winklertitrering (4 små videoer til laboratoriet):
https://www.studietube.dk/group/laboratoriet#insideplayer
I alt: ca. 30 sider (inkl. Øvelsesvejledninger)
Supplerende litteratur
Gymnasiekemi, Spændingsrækken:
https://www.youtube.com/watch?v=qsGwC3QlwSc
Emner
Ioner og saltes navne
Fældningsreaktioner
Fældningstitrering
Redoxreaktioner (Reduktion og oxidation)
Spændingsrækken
Winklertitrering (redoxtitrering)
Øvelser
Øvelse 27: Fældningsreaktioner
Øvelse 28: Saltindhold i fjordvand (mikroskala)
Øvelse 29: Spændingsrækken
Øvelse 30: Winklertitrering (samarbejde med Biologi og Geografi)
BIOLOGI
- Cellens opbygning og funktion
- Eukaryote og prokaryote celler
- Fotosyntese og respiration
- Transport over cellemembranen (osmose, diffusion og fac. diffusion)
- Vandløb i DK
- Abiotiske faktorer
- Liv i vandløbene
- Vandlevendes dyr iltoptagelse
- Bestemmelse af vandkvalitet (faunaindeksmetoden)
- Forurening af vandløb
- Laksens krav til vandløbet
- Biodiversitet
- Minimumsloven
Elevforsøg:
Mikroskopi af dyre- og planteceller (øvelse 30 - journal)
Fotosyntese og respiration (øvelse 31 - rapport)
Osmose (øvelse 32 - journal)
Forureningsundersøgelse (øvelse 33 - journal)
Litteratur:
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=142
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=143
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=144
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=267
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=268
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=270
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=147
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=148
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=149
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=150
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=137
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=277
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=278
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/index.php?id=271
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=279
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=280
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=282
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=283
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=284
https://videnskab.dk/naturvidenskab/forskere-hiver-dna-ud-af-vandloeb-og-nu-er-de-paa-sporet-af-nye-insektarter-i-danmark
https://biologiiudvikling-c2.ibog.nucleus.dk/?id=273&loopRedirect=1#c986
GEOGRAFI
Kernestof:
Vand i bevægelse:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=155
- Vandets kredsløb, vandbalanceligning
Vand i balance:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=156
- Drikkevand
- Vandmangel
Flodens landskab:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=145
- Opland
- Vandløb
- Vandløbets 3 stadier
- Transport og aflejring
Klima:
Luftfugtighed og indeklima:
https://naturgeografigrundbogenc.systime.dk/?id=557#c5054
Nedbør:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=152
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=340
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=342
https://www.bolius.dk/hvor-hoej-maa-luftfugtigheden-vaere-indendoers-24946
Kyst- og fastlandsklima - overfladens betydning:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=335
Thermohaline cirkulation - Grønlandspumpen:
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=337#c710
https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=337#c710
Øvelser:
Eksperiment:
Kyst- og fastlandsklima
Måling og beregning af luftfugtighed
Thermohaline cirkulation
Jordtypers permeabilitet
Vands landskabsdannende virkning: Sandkasse med vandløb til undersøgelse af: Høl, stryg, aflejring og delta
Minifelttur på gymnasiets område om erosion, transport og aflejring.
Felttur:
Vegen Å, Holstebro - Feltbeskrivelse, vandhastighed, vandløbsprofil og vandføring samt opland.
Indhold
Kernestof:
Vi arbejder videre med demografiopgaven og med de data der manglede.
Øvelse 24 Demografiopgave 2026 med ny del 2.docx
description
Nyt emne vand og vandløb:
Lektiespørgsmål: Hvor finder vi vand?Hvilke processer er der i vands kredsløbHvad er forskellen på absolut og relativ luftfugtighed
Vandets kredsløb virtuel opgave.docx
description
bundfald over c.html
Ioner og ionforbindelser.docx
description
4.1.5 Ioners navne | I gang med kemi
4.1.6 Ionforbindelsers formler og navne | I gang med kemi
Gennemgang af virtuel opgave
Vandbalance opgaver 2026.docx
description
Vegen Å Kompendium 25_26.pdf
description
Modul 1 (Vegen å).pptx
description
1.4 Celler | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
1.4.1 Prokaryote celler | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
1.4.2 Eukaryote celler | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
NF kompendium Vegen å_25-26.docx
description
Saltes opløselighed i vand og fældningsreaktioner.docx
description
Ionforbindelser opløst i vand | Kend Kemien 1
Opløselighed i vand | Kend Kemien 1
Læs link og besvar lektiespørgsmål samt øvelse 34: Jordtypers permeabilitet.
Jordtypers permeabilitet resultatskema.xlsx
description
Fældningsreaktioner | Kend Kemien 1
Læs øvelsesvejledningen til øvelse 30 (s. 36-37 i kompendiet)
Læs links og besvar lektiespørgsmål:
Absolut og relativ luftfugtighed definition:
Bolius: Hvor høj må luftfugtigheden være indendørs?
Læs link og svar på lektiespørgsmål:
Kyst- og fastlandsklima 2026 rapport.docx
Arbejdsspørgsmål til modul 3_Vegen å.docx
description
Modul 3 (Vegen å).pptx
description
8.1.1 Fotosyntese | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
8.1.3 Respiration | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
8.1 Energi i økosystemet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelsesvejledningen til øvelse 31 i kompendiet (39-40)
1.9.3 Vandløbenes tre stadier | Naturgeografiportalen
Opgaver erosion og vandløbets 3 stadier.docx
description
Minifelttur_ Erosion, transport og aflejring 2025.docx
description
Små cases om dehydrering og såret soldat_Vegen å - modul 5.docx
description
1.6 Cellemembranen og transportprocesser | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
1.6.1 Diffusion kræver ikke at cellen bruger energi | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
1.6.2 Faciliteret diffusion | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
1.6.3 Osmose | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelsesvejledningen til øvelse 32 (s. 40 i kompendiet)
Fældningstitrering | Kend Kemien 1
Øvelse 27 - Saltindhold i fjordvand (mikroskala).docx
description
Modul 5 (Vegen å).pptx
description
Opgave i biologi om fotosyntese og respiration - med brug af AI.docx
description
Øvelse 31 - Fotosyntese og respiration.docx
description
Oxidation og reduktion | Kend Kemien 1
Minimumsloven (2:30-4:35)
Modul 6 (Vegen å).pptx
description
9. Vandløb | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
9.1 Det naturlige vandløb og det regulerede | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
9.2 Abiotiske faktorer | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
8.1.4 Døgnvariation i oxygen | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Spændingsrækken | Kemi C - 21
Øvelse 28 Spændingsrækken.docx
description
Laboratoriet - StudieTube
Arbejdsspørgsmål til modul 7_Vegen å.docx
description
9.3 Liv i vandløbene | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
9.3.1 Tilpasning til strøm | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
9.3.3 Iltoptagelse | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Modul 8 (Vegen å).pptx
description
9.4 Bestemmelse af vandløbskvalitet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
9.5 Når vandløbet bliver forurenet | Biologi i udvikling C-niveau, 2. udgave
Læs øvelse 33 (Forureningsundersøgelse af Vegen å (kompendiet s. 41-43)
Laksens krav til vandløbet.docx
description
Vi mødes ved åen kl. 13.30. Læs om ekskusionen til Vegen Å: Turen går til Vegen Å til elever.docx
Læs link og besvar lektiespørgsmål:
Vi gennemgår målingerne fra åen og starter op på projektet.
Vandløb beregninger 2026 1s.xlsx
description
Vegen Å projekt geografi 2026.docx
description
Winklertitrering - mængdeberegning
Modul 10 (Vegen å).pptx
description
Figurer der skal indgå i projekt om Vegen å_1s_2026.docx
description
Forskere hiver DNA ud af vandløb - og nu er de på sporet af nye insektarter i Danmark
Vegn å_resultater_1s_2026.pdf
description
Virtuel
Arbejde i grupper på Vegen Å projekt.
Alle grupper afleverer deres projektrapport i 3 eksemplarer i slutningen af modulet.
image.png
ASP kemi.docx
description
Arbejde på ASP og få hjælp af læreren.
Geografi sundhedsprojekt 2026.docx
description
Udkast til eksamensspørgsmål kemi (1s 2026 uden bilag).docx
description
Sundhedskompendium 2025 Print.pdf
description
3.1 Størrelsen stofmængde og enheden mol | Isis Kemi C
Introduktion til stofmængde
Introduktion til mængdeberegning
Forberedelse i geografi til eksamen.
Afsnit
Læs øvelsesvejledningen til øvelse 21 (s. 36-38) i Sundhedskompendiet (måling af kondital)
Den danske steptest
Syre-basereaktioner | Kend Kemien 1
Syrers og basers styrke | Kend Kemien 1
pH-begrebet | Kend Kemien 1
Syre-basetitrering | Kend Kemien 1
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 46
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71783433700", "T": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71783433700", "H": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71783433700" }