Holdet 3g la/v (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Ikast-Brande Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Lise Lysholt Hansen
Hold 2025 3g la/v (3g la/v)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion - fra AP latin til latin C
Titel 2 Humor
Titel 3 Kærlighed og kønsroller i antikkens Rom
Titel 4 Det lykkelige liv

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion - fra AP latin til latin C

Formål:
Forløbets formål er at genopfriske og genlære den basale latinske grammatik og de basale færdigheder for oversættelse og syntaktisk analyse. Derudover skal forløbet give et lille overblik over Rom og Romerriget i århundrederne omkring år 0.
Eleverne har undervejs i forløbet holdt oplæg om forskelligt baggrundsstof med udgangspunkt i dokumentaren "Dydens republik". De har således holdt oplæg om Roms akvædukter, veje, politiske system (konsuler, senat), grundlæggelse (Romulus og Remus, Æneas), den romerske familie (inkl. mos maiorum og pater familias), kongetiden (inkl. Lucretia og sabinerindernes rov), civis, res publica og SPQR.

Faglige mål:
- genopfriskning af substantivers og adjektivers brug og bøjning (kasussystemet og dets anvendelse)
- genopfriskning brugen af nominativ, akkusativ, genitiv, dativ og ablativ samt lære om brugen af ablativ uden præposition
- genopfriskning af verbernes bøjning i præsens indikativ og infinitiv
- lære verbernes bøjning i imperfektum, perfektum samt præsens og imperfektum passiv
- kende forskellen på imperfektivt og perfektivt aspekt
- kende forskellen på aktiv og passiv
- opnå et meget grundlæggende kendskab til den kulturelle og historiske baggrund for Rom og Romerriget i århundrederne omkring år 0 med fokus på grundlæggelsesmyterne omkring Æneas og Romulus og Remus samt Cæsar, Augustus og Cicero.
- kende til forskellige læsestrategier.

Kompetencemål:
- anvende fællesdokument til læring
- holde oplæg med brug af ppt og finde relevant information og antikt billedmateriale
- anvende forskellige læsestragier

Indhold:
Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: "Latin - Her og nu" (Praxis, 2021) kap. 2-3, s. 13-49 (konstrueret latinsk tekst)

Materiale:
Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: "Latin - Her og nu" (Praxis, 2021) kap. 2-3, s. 13-49
Margit Kiil Jørgensen og Nina Bendix: Via ad Sapientiam (minigrammatik)

Baggrundsmateriale:
Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: "Latin - Her og nu" (Praxis, 2021) s. 13-23 "Strategier til læsning af latinske tekster" (11 s.)
Dokumentarfilm "Dydens republik", del af serien "Antikkens verden" (vist på DR 01.05.2013 - cfu) (4 s.)
http://klassisk.ribekatedralskole.dk/latin.htm - brugt til informationssøgning til oplæg sammen med engelsk wikipedia og lex.dk (1 s.)

I alt 16 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
  • Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Humor

Formål:
Forløbets formål er at introducere eleverne til romersk litteratur og romernes opfattelse af humor gennem læsning af epigrammer af Martial. Vi har undervejs i læsningen af epigrammerne arbejdet med Ciceros syv kriterier for humor: tvetydighed, det uventede, det underspillede, ordspil, ironi, latterliggørelse og fysisk komik. Derudover har vi arbejdet med epigramgenrens særlige kendetegn, objektiv, beskrivende del, subjektiv, skarp afslutning eller "smæld"/"punchline", direkte henvendelse til modtageren og vendepunkt. Eleverne er kort præsenteret for digteren Martial og kejsertiden.

Faglige mål:
- videre forståelse af substantivers og adjektivers brug og bøjning (kasussystemet og dets anvendelse)
- konsolidering af forståelse af brugen af nominativ, akkusativ, genitiv, dativ og ablativ samt brugen af ablativ uden præposition
- brugen af vokativ
- overfladisk kendskab til pronominer - personlige, relative, interrogative og demonstrative
- verbernes bøjning i præsens indikativ og konjunktiv
- brugen af konjunktiv i hovedsætninger
- kende forskellen på aktiv og passiv
- oparbejde en god metode til oversættelse gennem bestemmelse af substantiver og verber mm.

Kompetencemål:
- anvende fællesdokument til læring
- begyndende forståelse for oversættelsesmetoden i latin

Latinske kernetekster:
Martialepigrammer: 5.43, 1.9, 4.36, 12.88, 2.38, 7.3, 10.8, 11.64, 1.64, 6.60, 1.10, 9.97 og 12.12 (læst statarisk)
(4 s.)
Pompejansk grafitti (materiale fra Herning Gymnasium) (kursorisk læst) (2 s.)
I alt 6 sider

Perspektiverende materiale:
Martialepigrammer i oversættelse: 1.73, 1.33, 1.19, 5.73 og 1.20 (oversat ar Sara Ahrendt Svenningsen i Latinbogen s. 109-110) (2 s.)
I alt: 2 sider

Materiale:
Margit Kiil Jørgensen og Nina Bendix: Via ad Sapientiam (minigrammatik)

Baggrundsmateriale:
Lasse Ager Pedersen og Sara Ahrent Svenningsen : "Latinbogen" (Systime, 2022) s. 79, 81, 83, 85-86 og 103 til introduktion af romersk humor, Ciceros 7 kriterier, Martial, epigramgenren og romerske bøger (5 s.)

I alt 5 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Kærlighed og kønsroller i antikkens Rom

Formål:
Med udgangspunkt i læsning af Catuls kærlighedsdigte til Lesbia vil vi undersøge den romerske kærlighedsdigtning og synet på kærlighed, seksualitet og kønsroller i antikkens Rom. Vi opnår gennem oversættelse af digtene dybere kendskab til samfundslivet, forholdet mellem kønnene og ægteskabets rolle i antikkens Rom.
Vi fokuserer på Catuls rolle i forhold til Lesbia, hvor han fremstår som en følsom, ofte ulykkelig, og anderledes mandstype end den traditionelle romerske vir. Vi arbejder i filosofi-forløbet med den traditionelle vir som indbegrebet af virtus, dignitas og pietas, som Catul altså står i kontrast til.
Vi arbejder også med Catuls stil som digter og her fokuseret på inspirationen fra Sapfo og dermed begreberne aemulatio (kappestrid) og intertekstualitet.
Vi perspektiverer både til Ciceros forsvarstale for Cælius og til Ovid Amores I,5. I forsvarstalen for Cælius møder vi et meget kritisk billede af den historiske Lesbia, Clodia, der fremstilles som noget nær en prostitueret. I Ovid Amores I.5 præsenteres vi for endnu et kærlighedsforhold mellem digter-jeg og kvinde, her Corinna. Her har vi set på Ovids mere humoristiske og lette stil.
Endelig arbejder eleverne med køn og seksualitet i Rom med inddragelse af romersk kunst (vægmaleri og skulptur).

Faglige mål:
- øve oversættelse fra latin til dansk med henblik på at opøve en god metode
- større overblik over det latinske verbalsystem: konjunktiv, imperativ, futurum, imperfektum og passiv
- grundlæggende forståelse af centrale grammatiske fænomener: akkusativ med infinitiv og instrumental ablativ
- opnå forståelse af kønsroller, kønsopfattelse og seksualitet i antikkens Rom
- opnå forståelse af oversættelsesvurdering - diskutere forskellige oversættelser

Indhold:
Latinsk kernetekst:
Catuldigte 5, 8 og 85 (statarisk læst) samt digt 58 og digt 13 (kursorisk læst) (5 s.)
Sulpiciadigte 2 og 3 (1 s.)

I alt: 6 sider

Perspektiverende materiale:
Catuldigt 51 fra Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: Paideia (Systime 2012) s. 230 (1 s.)
Sapfo fragment 31 fra Susanne Høeg "Catul" (Modtryk, 2019) s. 50  (1 s.)
Ovid Amores I,5 fra Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen: Romersk Antologi (Museum Tusculanums Forlag 2006) s. 169 (1 s.)
Cicero: Forsvarstale for Caelius i Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: "Latin - Her og nu" (Praxis, 2021) s. 129-132 (4 s.)
I alt: 7 sider

Baggrundsmateriale:
Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: "Latin - Her og nu" (Praxis, 2021) s. 128 om Cicero (1 s.)
Lærerproducerede ppt's om Catul og Lesbia, Sapfo og Ovid
https://historienet.dk/civilisationer/romerriget/galleri-erotik-i-rom (3 s.) og så omdannet til en ppt
Lærerproduceret materiale om prostitution og Pompeji (4 s.)
Lasse Ager Pedersen og Sara Ahrent Svenningsen : "Latinbogen" (Systime, 2022) om kvinder i det romerske samfund samt om synsvinkel og det mandlige blik s. 220-223 (3,5 s.)
Lasse Ager Pedersen og Sara Ahrent Svenningsen : "Latinbogen" (Systime, 2022) om Sulpicia s. 225-226 (2 s.)

I alt: 13,5 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Catul digt 13 27-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Det lykkelige liv

Indhold:
I forløbet vil vi arbejde med Senecas syn på livet, døden og lykken for både at blive klogere på os selv og de antikke romeres tankegang. Fokus i forløbet er den filosofiske retning stoicismen, men den epikuræiske filosofi vil også kort blive præsenteret.
Seneca opfordrer os til at acceptere skæbnen, ikke frygte døden, men træne vores krop og sjæl gennem filosofien til at kunne udholde skæbnens og tilfældets slag og dermed opnå stoisk ro og frihed fra lasterne.
Vi diskuterer synet på livet og døden, og hvordan mennesket bedst kan opnå det lykkelige liv.

Faglige mål:
- kendskab til de hellenistiske filosofier, stoicismen og epikuræismen, med særligt fokus på stoicismen
- kendskab til romersk litteratur og dens afhængighed af græsk litteratur
- kendskab til brevgenren som filosofisk genre
- basalt kendskab til hoved- og ledsætninger
- kendskab til adjektivers bøjning og funktion

Kompetencemål:
- trække linjer fra moderne problemstillinger til antikken

Centrale begreber
Stoicisme:
Fata/fatum (skæbne, moira på græsk)
Fortuna/tyche (tilfælde)
Logos/ratio (fornuft)
Tranquilitas animi (sjælens ro = stoisk ro)
Autarkeia (selvtilstrækkelighed)
Negotium (deltagelse i det offentlige liv)
Officium (pligt)
Affectus (følelser)
Vitia (laster)

Epikuræisme:
Hedone/voluptas (nydelse)
Autarkeia
Aponia (fravær af smerte)

Latinske kernetekster
Seneca brev 16, kap. 3-5 (statarisk læst)  i Susanne Høeg og Margit Kiil Jørgensen "Seneca - stoiske tanker" (Modtryk, 2020) (3 s.)
Seneca brev 1, 1-2 i Susanne Høeg og Margit Kiil Jørgensen "Seneca - stoiske tanker" (Modtryk, 2020) (kursorisk læst) (1,5 s.)

I alt: 4,5 sider

Tekst læst i oversættelse
Seneca brev 16, kap. 1-2 og 6-9 fra Breve fra Seneca, oversat af Hans Gregersen og Kell C. Madsen (1 s.)
Horats Ode I,11 fra Romersk Antologi (kompendium) (0,5 s.)
Catul digt 5 (læst på latin i Catulforløbet) (1 s.)
Seneca "De otio" uddrag fra Sara Arendt Svenningsen og Lasse Ager Pedersen: "Latinbogen" (Systime, 2022) s. 210-211 (2 s.)

I alt: 4,5 sider

Baggrundsmateriale
Lærerproducerede ppt's om Horats og Epikur, Lukrets samt Seneca og stoicismen
Om filosofi, stoicisme, Seneca og epikuræisme fra Sara Arendt Svenningsen og Lasse Ager Pedersen: "Latinbogen" (Systime, 2022) s. 146-148 og s. 185-187 (5 s.)
Niels Overgaard: Stoicismens 5 principper fra Sara Ahrendt Svenningsen og Lasse Ager Pedersen: "Latinbogen" (Systime, 2022) s. 188 (1 s.)
https://www.youtube.com/watch?v=3WyQzQMYQbQ (1 s.)
I alt: 7 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde