Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Y - UNORD
|
|
Fag og niveau
|
Virksomhedsøkonomi A
|
|
Lærer(e)
|
Rikke Dybdal Juncker, Torben Bruhn Christensen
|
|
Hold
|
hv23hh1cVØa (hvhh1c VØ, hvhh2c VØ, hvhh3c VØ)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rapportering og analyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
43,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Rapportering - CSR-rapportering
CSR-rapportering
Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog - Systime
af Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Marianne Poulsen, Gitte Størup og Jeanette Hassing.
Kapitel 17: CSR
Kapitel 18: CSR-rapportering og -analyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Startegi
Forløb:
Virksomhedens strategi
Varighed: 30 timer
Formål:
Formålet med dette forløb er at eleven skal kunne flg:
• Redegøre for strategibegrebet, hovedformål, strategityper og modeller
• Analyserer værdikæden, vækststrategi, konkurrencestrategi og konkurrencesituationen i branchen.
• Analyserer kritiske succesfaktorer.
• Analyserer og udvikle virksomhedens Business Model Canvas.
Formålet med dette forløb er at styrke elevens kompetencer i hele kompetenceblomsten spektre. Dels skal eleven tilegne sig de begreber (tankegangskompetence) der er inden for emnet. Dels kunne indsamle relevant data og analyserer disse (databehandlingskompetencen, modelleringskompetencen og redskabskompetencen). De foretagede analyser skal eleven kunne videre formidle (ræsonnementkompetencen og kommunikationskompetencen). Derudover skal eleven kunne forholde sig til de analyserede data i forhold til en hel branche(probelmbehandlingskompetancen).
Indhold:
Indholdet i dette forløb flg:
• Strategisk analyse af værdiskabelse, konkurrence og vækst samt udvikling af virksomhedens forretning. (kernestof)
Metode:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavle undervisning, bruges til opsamling og igangsætning af aktiviteter
• Gruppearbejde fx i matrixgrupper, lavet på baggrund af CL-principperne for homogene grupper. Da dette til gode ser flere elevgrupper og styrket arbejdet med løfte den enkelte elev (Zonen for nærmeste læring). Disse gruppe opgaver kan dels være opgaver der er givet i bogen, dels opgaver der modereres så de får en mere ”kreativ”-karakter, dvs at der kommer et produkt ud af arbejdet. Det kan være en planche med begreber, en et puslespil med forskellige begreber der skal passes ind, eller lign. Dette fremme elevaktivering og på denne måde søges at aktiverer så mange læringsformer som muligt så alle elevgrupper bliver aktiveret og derved opnår motivation og læring.
• Spil, til repetition eller træning af begreber, formler mm. vil spil blive brugt som en gentagende aktivitet, på denne måde trænes eleven i begreber, formler mm på en aktiv og varieret måde.
• PBL-opgaver, da dette styrker elevens evne til at arbejde selvstændigt med stoffet.
I valget af arbejdsformer til de enkelte lektioner vil der blive lagt vægt på at der varieres mellem de forskellige læringsrum og at de enkelte elever deltager så aktivt i undervisningen som muligt. Alle elever skal have trænet og brugt deres færdigheder i faget i løbet af en lektion.
Materiale:
Her bruges primært systimes bog: Virksomhedsøkonomi (https://virksomhed.systime.dk/) kapitel 19-23.
Derudover vil der blive inddraget relevante artikler, brancheanalyser mm, i det omfang det er relevant. I PBL-opgaverne til forløbet vil der blive brugt aktuelle virksomheder og deres problemstillinger.
Evaluering:
Der evalueres efter hver lektion via en 3-2-1 evaluering i Lectio, på denne måde kan underviseren holde øje med om der er noget eleverne, ønsker uddybet, om dagens lektion har været givende og om udbyttet har været det ønskede. Det giver også underviseren en mulighed for at samle op på emner, hvis der er noget der eleverne ønsker at vide mere om mm.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
63 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Optimering og Logistik
Optimering
– forsyningskæde og logistik
– investering og finansiering
– optimering af virksomhedens aktivitet med og uden knap kapacitet
Virksomhedsøkonomi, Systime 2017, kapitel 24-35
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kære allesammen,
-
PBL - budgettering
-
Vi bruger denne lektion til at lave præsentation - inspiration til slides:
-
Morgenfest
-
Læs følgende afsnit og tag noter:
-
Læs følgende afsnit - og husk at tage noter! :-)
-
Læs det sidste afsnit 24.7 Logistiske koncepter (inklusiv underafsnit). Tag de sidste noter til kapitel 24.
-
Vi tager hul på kapitel 25 om Logistisk effektivitet.
-
ABaCus Virksomhedsøkonomi
-
Læs det sidste afsnit i kapitel 25 om Logistisk effektivitet. Det hedder 25 Trade off og Trade up
-
Vi tager hul på kapitel 26 om indgående logistik. Læs de to første afsnit dvs. 26.1 Forsyningsstrategi og 26.2 Make og by ved indkøb af varer
-
Løs opgave 26.3
-
Læs de sidste tre afsnit af kapitel 26, dvs. 26.6 Lagermodel, 26.7 Optimal indkøbsstørrelse 26.8 ABC analyse
-
Vi tager springer til kapitel 31 om Aktivitetsoptimering - læs derfor frem til og med afsnit 31.6 (inklusiv underafsnit)
-
Læs resten af kapitel 31, dvs. afsnit 31.7 og 31.8
-
Evaluering af SO4
-
Læs starten af kapitel 33 Investering frem til afsnit 33.3 inklusiv underafsnit
-
Læs resten af kapitel 33 om Investering
-
I skal arbejde med afleveringsopgave 2
-
Vi tager hul Finansiering læs derfor kapitel 34. Finansiering (A) | Virksomhedsøkonomi
-
Festen
-
Gæsten
-
Vi arbejder videre med finansiering og investering
-
Lektien til disse to lektioner er at skal sætte jer ind i denne PBL, så I kan udnytte tiden optimalt.
-
Vi afslutter arbejdet med jeres PBL
-
BMP - finansielt perspektiv
-
Læs kapitel 35 Lån og rente
-
I skal lave følgende opgaver hjemmefra:
-
Løs opgave 35.11
-
Se afsnit 4 af Carmen Curlers
-
Se afsnit 5 af Carmen Curlers
-
Se afsnit 6 af Carmen Curlers
-
Læs de første to afsnit af kapitel 27 om Produktion, dvs. 27.1 Produktionsstrategi og 27.2 Make or buy af produktionen
-
Læs afsnit 27.3 om Design af produktionsfunktionen og 27.4 Produktionsstyringssystemer
-
Læs resten af kapitel 27 om Produktion: 27.5 Optimeringsværktøjer, 27.6 Produktion i den MRP-styrede virksomhed og 27.7 Produktion i den JIT-styrede virksomhed
-
Opgave 2
-
Excel-fil-27820.xlsx
-
Word-fil-28651.docx
-
Vi tager hul på kapitel 28: Udgående logistik. Læs afsnit 28.1 Den udgående logistiks hovedelementer, 28.2 Lagerstruktur og 28.3 Valg mellem egen distribution og ekstern transportør
-
Løs opgave 28.11 + Læs resten af kapitel 28, dvs.
-
Brunch
-
Læs kapitel 29. Returlogistik og logistikanalyse
-
Løs opgave 29.9 - Vi trækker en tilfældig vinder af en præsentation af opgaven :-)
-
Læs afsnit 30.5
-
Læs afsnit 30.6
-
Inspiration til et Struktur i et notat
-
Læs i 31 Optimering af knappe resurser
-
Læs afsnit 32, 32.1 og 32.2 om Optimering af knappe resurser
-
Lav opgave 32.3 færdig og læs afsnit 32.3 og 32.4 om ekstra resurser og nye aktivitetsmuligheder ved en knap resurse.
-
Læs afsnit 32.5 om flere knappe resurser
-
Husk at installere "Problemløser i Excel"
-
Flere knappe resurser eksamensopgave.docx
-
Excel-fil-17265.xlsx
-
Individuel besvarelse af opgave 32.27 Makkerpar besvarelse af opgave 32.28 T
-
Flere knappe resurser løst med GeoGebra og/eller Systime-værktøj --> læs afsnit 32.7 og 32.8
-
Årsrapporten - opsamling - Genbesøg kapitel 15 til 15.3 med særligt fokus på afsnit 15.2
-
LinkedIn Login, Sign in | LinkedIn
-
Læs afsnit 15.4 til 15.7 med særligt fokus på afsnit 15.4 og 15.8
-
Genbesøg kapitel 13 og 14 med særligt fokus på afsnit 13.1 og 14.1
-
Gør første del af ud-af-boksen opgaven færdig: https://virksomhed.systime.dk/?id=690#c9276
-
Genlæs kapitel 34 med særligt fokus på 34.2.1 og 34.2.2
-
Aflevering 3 retur
-
Prøveeksamen mundtlig VØ
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
101 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Startegi
Forløb:
Virksomhedens strategi
Varighed: 30 timer
Formål:
Formålet med dette forløb er at eleven skal kunne flg:
• Redegøre for strategibegrebet, hovedformål, strategityper og modeller
• Analyserer værdikæden, vækststrategi, konkurrencestrategi og konkurrencesituationen i branchen.
• Analyserer kritiske succesfaktorer.
• Analyserer og udvikle virksomhedens Business Model Canvas.
Formålet med dette forløb er at styrke elevens kompetencer i hele kompetenceblomsten spektre. Dels skal eleven tilegne sig de begreber (tankegangskompetence) der er inden for emnet. Dels kunne indsamle relevant data og analyserer disse (databehandlingskompetencen, modelleringskompetencen og redskabskompetencen). De foretagede analyser skal eleven kunne videre formidle (ræsonnementkompetencen og kommunikationskompetencen). Derudover skal eleven kunne forholde sig til de analyserede data i forhold til en hel branche(probelmbehandlingskompetancen).
Indhold:
Indholdet i dette forløb flg:
• Strategisk analyse af værdiskabelse, konkurrence og vækst samt udvikling af virksomhedens forretning. (kernestof)
Metode:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavle undervisning, bruges til opsamling og igangsætning af aktiviteter
• Gruppearbejde fx i matrixgrupper, lavet på baggrund af CL-principperne for homogene grupper. Da dette til gode ser flere elevgrupper og styrket arbejdet med løfte den enkelte elev (Zonen for nærmeste læring). Disse gruppe opgaver kan dels være opgaver der er givet i bogen, dels opgaver der modereres så de får en mere ”kreativ”-karakter, dvs at der kommer et produkt ud af arbejdet. Det kan være en planche med begreber, en et puslespil med forskellige begreber der skal passes ind, eller lign. Dette fremme elevaktivering og på denne måde søges at aktiverer så mange læringsformer som muligt så alle elevgrupper bliver aktiveret og derved opnår motivation og læring.
• Spil, til repetition eller træning af begreber, formler mm. vil spil blive brugt som en gentagende aktivitet, på denne måde trænes eleven i begreber, formler mm på en aktiv og varieret måde.
• PBL-opgaver, da dette styrker elevens evne til at arbejde selvstændigt med stoffet.
I valget af arbejdsformer til de enkelte lektioner vil der blive lagt vægt på at der varieres mellem de forskellige læringsrum og at de enkelte elever deltager så aktivt i undervisningen som muligt. Alle elever skal have trænet og brugt deres færdigheder i faget i løbet af en lektion.
Materiale:
Her bruges primært systimes bog: Virksomhedsøkonomi (https://virksomhed.systime.dk/) kapitel 19-23.
Derudover vil der blive inddraget relevante artikler, brancheanalyser mm, i det omfang det er relevant. I PBL-opgaverne til forløbet vil der blive brugt aktuelle virksomheder og deres problemstillinger.
Evaluering:
Der evalueres efter hver lektion via en 3-2-1 evaluering i Lectio, på denne måde kan underviseren holde øje med om der er noget eleverne, ønsker uddybet, om dagens lektion har været givende og om udbyttet har været det ønskede. Det giver også underviseren en mulighed for at samle op på emner, hvis der er noget der eleverne ønsker at vide mere om mm.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Rapportering og analyse
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
43,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
{
"S": "/lectio/2238/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80089920658",
"T": "/lectio/2238/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80089920658",
"H": "/lectio/2238/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80089920658"
}