Holdet hvhh1d sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Y - UNORD
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Rune Crone Bech
Hold hv25hh1dsac (hvhh1d sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politiske Partier og ideologiske forhold del 1
Titel 2 Unge og elevtrivsel (Sociologi)
Titel 3 Samfundsfaglig metode, Medier og Samfund
Titel 4 Dit Arbejdsliv, rettigheder og pligter i samfundet
Titel 5 Internationale forhold: Danmark i en global verden
Titel 6 Politiske og ideologiske forhold del 2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Politiske Partier og ideologiske forhold del 1

Politiske Partier og ideologiske forhold del 1: regions- og kommunalvalg 2025

Formål

I forløbet undersøges baggrunden for de politiske partier, herunder den styreform de opererer i deres ideologiske grundlag, deres historie samt deres interne dynamikker.
Den sidste del af forløbet har fokus på kommunalvalget hvor eleverne arbejder i grupper med en politisk kampagne. Der afholdes på skolen et prøvevalg hvor alle førsteårselever kan stemme til kommunalvalget og resultatet samt resultatet af det rigtige valg analyseres.
I løbet af forløbet afholdes der på skolen også til debatmøde med formand for Liberal alliance Alex Vanopslagh
Forløbet er hovedsageligt afviklet i Grundforløbet da eleverne endnu ikke var inddelt i stamklasser

Omfang

13 lektioner
Kernestof: 20 sider
Supplerende stof: 15 sider

Indhold

Faglige mål

Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger

Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger med fokus på Politiske ideologier i Danmark

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Fagligt

Kernestof

• Politiske partier i Danmark historisk med fokus på overgangen fra klassepartier til catch-all-partier
• Hovedtrækkene i de Politiske ideologier konservatisme, Liberalisme, socialisme og Socialliberalisme herunder den historiske baggrund for deres opståen.
• Politiske partier i Danmark og deres politiske ideologier

• Inddeling af de politiske partier i ideologi-politik, fordelingspolitik og værdipolitik

Sekvenser
Grundforløb (10 lektioner)
1 sekvens (1 lektion): introduktion til samfundsfag
2 sekvens (1 lektion) Styreformer: Demokrati og diktatur
3. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier: konservatisme, Liberalisme
4. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier, Socialisme og Socialliberalisme
5. sekvens (1 lektion) Partierne historisk set: fra class voting til issue voting
6. sekvens (1 lektion): De politiske partier internt + opdeling af partier
7. sekvens (1 lektion): politisk deltagelse
8. sekvens (3 lektion) Regioner og kommuner + kommunal og Regionalvalg 2025

Studieretningsforløb (3 lektioner)
9. sekvens (2 lektioner) Vælgerdebatmøde med Alex Vanopslagh

10. sekvens (1 lektion): valganalyse: opsamling på kommunalvalg og UNORD prøvevalg

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale

Kernestof
Beyer, Mads et. Al. Samfundsfag C. 15.4 regioner og kommuner. Forlaget systime 2017
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog
De klassiske ideologier
             Liberalisme s. 85-88
             Socialliberalisme s. 89
            Konservatisme s 89-91
             Socialisme s. 91-94
Ideologier i dag s.94-95
Partityper og partier s. 95-101
Styreformer s. 107-110
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C – din samfundsfagsbog. Forslaget systime 2025 I-bog
Kapitel 6.2: Den moderne liberalisme https://samfc.systime.dk/?id=251 (uddrag)
Kapitel 6.2: Den moderne Socialisme https://samfc.systime.dk/?id=249#c1026 (uddrag)
Indenrigs- og sundhedsministeriet. Kommunale og regionale valg. https://www.valg.im.dk/valg/kommunale-og-regionale-valg

Jensen, Ole Hedegaard. Samfundsfag B: Det politiske system i Danmark – Kommuner og regioner (uddrag). Forlaget Systime 2019. (I-bog)

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C. Forlaget Systime. E-bog:
Socialliberalisme side 17-18 (uddrag i alt 1/2 side)
Konservatisme side 19-20 (uddrag i alt 1/2 side)
Populisme side 74 (uddrag i alt 1/2 side)
Hvad laver et parti s. 80-82

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus & Beyer, Mads. Samfundsfag C. Forlaget Systime 2025: I-bog
Kapitel 2.2 Inddeling efter fordelingspolitik  https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1278 (uddrag)
Kapitel 2.2 Inddeling efter værdipolitik  https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1277 (uddrag)
Kapitel 2.4: Partiernes udvikling https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1252 (uddrag)

Supplerende stof:
Coagmento. Liberalisme. Youtube 11.02.2018 https://www.youtube.com/watch?v=K53JNBLxAas
Eggertsen, Oliver E. Keynesianisme InvestEd.  . https://www.invested.dk/encyclopedia/keynesianisme/
Folketinget.dk. Valgfilm: steeeem stem stem stem! Offentliggjort 16.06 2015 https://www.youtube.com/watch?v=i9WeGx8YZ4I
Folketinget. Dit demokrati: Politisk påvirkning. Youtube.com 02.06.2017 https://www.youtube.com/watch?v=KvhNbtUksUQ
Frederikssund kommune. Byrådet. https://www.frederikssund.dk/Politik/byraadet
Kristelig Dagblad. Folkestyret har spillet fallit. Offentliggjort 28.05 2015 https://www.youtube.com/watch?v=FVc1X8RRk0E
Medlemmer af Frederikssund Byråd 2022-2025
https://www.frederikssund.dk/Politik/byraadet/medlemmer-af-byraadet
Meningsmålinger på landsplan:
https://www.dr.dk/nyheder/politik/meningsmaalinger
Valgresultat kommunalvalg 2021
https://valg.dk/kv/1705ff7b-7390-48d8-b701-6bcd430dc835/municipality/c4b50c6f-6225-4dd8-857e-dd0efd85983b
Vælgervandringer
https://www.dr.dk/nyheder/politik/meningsmaalinger
Skov, Tomas. Politisk rusketur. Hornsherred Lokalavis 26. november 2025 Sektion 1 Side 4 uddrag

Link til partiernes hjemmesider om kommunal- og regionsvalg 2025:
Socialdemokratiet: https://www.socialdemokratiet.dk/det-vil-vi/
Radikale Venstre https://www.radikale.dk/partiet/lokalforeninger/frederikssund/
Det konservative Folkeparti https://detkonservativefolkeparti.dk/lokalt/frederikssund/
Socialistisk Folkeparti https://sf.dk/partiforeninger/sf-frederikssund/
Liberal Alliance https://www.lafrederikssund.dk/
Moderaterne https://moderaterne.dk/kommune/frederikssund/
Dansk Folkeparti https://medlem.danskfolkeparti.dk/frederikssund
Venstre https://venstrefrederikssundkommune.dk/
Danmarksdemokraterne https://danmarksdemokraterne.dk/forside/
Enhedslisten https://frederikssund.enhedslisten.dk/
Alternativet https://alleos.alternativet.dk/lokalforening/129
Borgernes Parti https://borgernesparti.dk/
Venstre  https://venstrefrederikssundkommune.dk/

Evaluering
Eleverne afleverer en valgplakat og en opgave om et politisk parti som præsenteres i klassen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Unge og elevtrivsel (Sociologi)

Unge og elevtrivsel (Sociologi)

Formål Forløbet skal introducere eleverne til sociologi og facilitere arbejdet med det sociologiske kernestof i faget.
Formålet med forløbet er herudover at undersøge sammenhænge mellem elevernes hverdag på deres uddannelsesinstitution og sociale og kulturelle mønstre
Forløbet er en del af studieområdets del 1 ”kvantitativ analyse og samfund. Der er fokus på venner, uddannelse og baggrund gennem et casestudie af elevtrivsel på U/Nord. I studieområdets del 2 arbejder samfundsfag sammen med matematik og informatik

Omfang

16 lektioner
Kernestof:  25 sider
Supplerende stof: 15 sider

Indhold

Disciplinorienterede mål
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre: Der er fokus på venner, uddannelse, baggrund og fremtidsplaner gennem et casestudie af elevtrivsel på U/NORD

Metodiske mål
- At behandle problemstillinger i samspil med andre fag (informatik og matematik)
- Demonstrere viden om faget identitet og metoder
- Eleverne lærer om samspillet mellem kvalitative og kvantitative data.
- At foretage sociologiske analyser

Faglige mål
Kernestof
- Identitetsdannelse og socialisering herunder:
a) At lære om Sociologiske begreber: Normer, roller, rollekonflikter og social kontrol
b) At give eleverne en forståelse af identitetsdannelse og socialisering
c) Hvordan sociale medier spiller en vigtig rolle for identitetsdannelsen herunder Mead og Goffmans teorier.
d) Anthony Giddens teori om det senmoderne samfund:  individualisering, aftraditionalisering, refleksivitet, opsplitning af tid og rum
- Sociale og kulturelle forskelle
a) Sociale forskelle herunder chanceulighed, social arv, social mobilitet
b) Pierre Bourdieus teori om økonomisk, kulturel og social kapital som analyseværktøj til subkultur og neostammer
c) Livsformer og livsstil herunder Minerva-modellen
d) Begreber som kultur, integration (pluralistisk integration, assimilation og segregation)
e) Familiens udvikling og familieformer i det senmoderne samfund af Lars Dencik
f) Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund

Tværfaglige mål
• At man kan trække på viden og vinkler fra de forskellige fag til at give en samlet analyse og vurdering af problemstillingen.
• At man selvstændigt kan bearbejde relevante informationer fra tekster og websider til formuleringer, som vidner om selvstændig tankegang og sproglig produktion.
• Repræsentation og manipulation af data, herunder udvælge og benytte relevante it-værktøjer.
• At man formulerer sig på et klart, præcist dansk
• At man kan benytte fagbegreber, fagudtryk og modeller fra pensum
• At man vægter spørgsmålene korrekt
• At man kan behandle og interagere med digitale data i et samspil mellem teori/model på den ene side og afprøvning/eksperiment på den anden.
• At man holder sig inden for tidsgrænsen til fremlæggelsen.
• At man har koordineret og trænet den mundtlige fremlæggelse som gruppe.


Sekvenser
1 sekvens (1 lektion): introduktion til sociologi og arbejde normer, sanktioner, social kontrol og dobbeltsocialisering
2 sekvens (1 lektion): sociale rolle og grupper samt livsformer
3 sekvens (1 lektion): Livsstil
4 sekvens (1 lektion): Familieformer
5 sekvens (2 lektioner): Social arv, kulturmøder og risikosamfundet
6. sekvens (8 lektioner) Studieområdet del 1: projektarbejde om elevtrivsel på U/NORD Frederikssund
7. sekvens (2 lektioner): sociologisk analyse og portfolio-aflevering

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Arbejde med online ressourcer
• Gruppearbejde

Materiale

Materialet i forløbet er samlet på denne online platform
https://unordfrederikssundsociologi.wordpress.com/

Kernestof
Bülow, Morten. SamfNu HHX. Forlaget systime https://samfnuhhxc.systime.dk/index.php?id=9552
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Der er brugt uddrag af følgende sider: 18-22, 25-27, 37-39, 55-57, 61-65
Vestergaard, Gunvor. KulturNU. Kapitel 6.6. Neostammer og subkulturer. Forlaget systime 2015 https://kulturnu.systime.dk/
Clionline. Livsstil og forbrug. Samfundsfaget.dk http://www.samfundsfaget.dk/samfund/livsstil-og-forbrug/minerva-modellen/
Etnisk Ung. Hvad er social kontrol http://www.etniskung.dk/For-fagfolk/Aeresrelaterede-temaer/Social-kontrol/
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 361-366 og
391-393
Brøndum, Peter & Hansen, Thor B. Luk samfundet op: 3.5 Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=146
Brøndum, Peter & Hansen, Thor B Luk samfundet op: Institutionaliseret individualisering. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=307
Supplerende stof:
Ahler, Thomas. Pierre Bourdieu – Kapitalbegrebet. https://www.youtube.com/watch?v=GJBL6RDu3k4
Bentsen, Sofie. Intro til familien. Systime. https://samfnustxb.systime.dk/?id=10558
De modige Kvinder. Far Bestemmer: Egzona beretter om social kontrol. https://www.youtube.com/watch?v=fnTSRC2cRZs
DR2. En klovn til kærlighed: Episode 3: Dating-game over. DR.dk 03.10.2021 https://www.dr.dk/drtv/episode/en-klovn-til-kaerlighed_-datinggame-over_274727
Hansen, Uffe. Social arv i det senmoderne samfund https://www.youtube.com/watch?v=fhBqH2GsimI
Hells Angels Danmark https://hells-angels.dk/hamc-i-danmark/
Jørgensen, Martin Cholewa. Minerva modellen https://www.youtube.com/watch?v=t6NtN6mBXds
Lær nu. Hvad er dobbeltsocialisering. https://www.youtube.com/watch?v=zRA-jXrw9jg
Rasmussen, Per. Anthony Giddens redigeret https://www.youtube.com/watch?v=BMwGfVnlfTk
Socialdemokratiet. Vi er på Børnenes hold. https://www.youtube.com/watch?v=5VmehooSDzQ
Soei, Aydin. Aydin Soei fortæller om sin opvækst. Undervisningsfilm forlaget Colombus, https://vimeo.com/222362393

Evaluering

Summativ evaluering af elevernes lærngsudbytte igennem en skriftlig opgaveportfolio

Eleverne evaluerer den tværfaglige del af forløbet med et online spørgeskema i google analyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Samfundsfaglig metode, Medier og Samfund

Introduktion til samfundsfaglig metode, Medier og Samfund

Formål

Eleverne skal forstå det teoretisk grundlag faget bygger på samt have en fornemmelse af de anvendelsesmuligheder dette giver empirisk.

Eleverne skal i forløbet introduceres mediernes betydning i samfundet. Herudover opøves elevernes evne til at læse og redegøre for artikler og statistik samt at spotte fake news.
For at fremhæve HHX-uddannelsens DNA arbejdes der, så vidt det giver mening, med erhvervsrettede tekster.

Omfang

6 lektioner
Kernestof: 15 sider
Supplerende stof: 10 sider

Indhold

Faglige mål
• At kunne redegøre for fagets videnskabsteoretiske placering og fagfamilie
• At give en introduktion til Samfundsfaglige metoder herunder:  
• kvalitativ, kvantitativ, komparativ og kildekritisk metode samt årsagsforklaringer
• At eleverne kan udarbejde en Aktøranalyse
• Opøve evne til at forholde sig kildekritisk
• Opnå forståelse for de centrale nyhedskriterier
• At læse om og forholde sig til aktuelle samfundsrelevante nyheder
• At opnå viden om medierne som central politisk aktør
• At forstå samspil mellem medierådgivere, medierne og politikkerne
• At træne eleverne i tabel- og figur-læsning og research
• At give en introduktion til artikellæsning
• Kritisk brug af materialer: Eleverne lærer om, hvordan politisk misinformation og fordrejede forklaringer spredes, og hvordan man kan forsøge at spotte det.

  Almene mål
• Faglig diskussion  
• Faglige spørgsmål  

   Tværfaglige mål:  
• At kunne lave elevstyrede fremlæggelser ud fra selvvalgte kilder
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning
• Hvordan arbejde vi i faget med film/TV?

Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) introduktion til fagets metoder
2 sekvens (1 lektion) empirisk opgave med samfundsfaglige metoder
3. sekvens (1 lektion) Mediernes udvikling og politikkerne på sociale medier  
4. sekvens (1 lektion) Analyse af Tv-nyheder
5. sekvens (1 lektion) Framing og newsspeak
6. sekvens (1 lektion) Analyse af skrevne nyheder: Hvordan læses og redegøres en artikel samfundsfagligt?

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde  
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde

Materiale

Kernestof:

Beyer, Mads et. al. Samfundsfag C. Forlaget systime 2025
Kap 6.2 Mediernes rolle og medialisering https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1247
Kap 6.3 Mediebilledet i dag, teorier om mediernes påvirkning, Det postfaktuelle samfund https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1246

Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2011: Nyhedskriterier.
http://samfnu.systime.dk/fileadmin/filer/Tekster/Emne10/k_rg_dk_pol_medier.pdf

Goul Andersen, Jørgen et al. PolitikNU: Kap 11. Medier og politik: Tematekst 1. Nyhedsmediernes historiske udvikling. Forlaget systime 2024. https://politik-nu.systime.dk/?id=793

Hassing, Jeanette: HHX-håndbogen til studieområdet. Forlaget systime 2010: s. 14 + 89-91

Johnsen, Marianne & Gade, Bodil-Marie. Grundbog i retorik: 9. Argumentation i den politiske debat: Framing og newspeak. Forlaget Systime 2024 https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=256

Kureer, Henrik, Frederiksen, Claus & Beyer, Lasse. Samfundsfag C: Kap 6.2 Mediernes rolle og medialisering. Systime 2024 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1247&L=0

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C, I-bog Det postfaktuelle samfund, 2017 https://samfundsfaq-c.systime.dk/?id=1264

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C, I-bog. Avisernes politiske holdning, 2025 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1264

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C E-bog: Aktøranalyse, årsagsforklaringer og taksonomiske niveauer. Forlaget systime 2016. kap 25 s. 887-889, 891, 892-893

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Aktøranalyse. Samfundsfag C E-bog. Forlaget systime 2016. kap 25 s. 887-889
Petersen, Jan Å & Larsen, Johanne K. Dig & digital dannelse i dansk: Onlineidentiteters performancer på sociale medier: Politikeres performance og politik på sociale medier. Forlaget Systime 2024 https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=155


Supplerende stof:

Allan Friis Clausen, rektor, Paderup Gymnasium: Nuancer. Forskellige uddannelser er vigtige. Randers Amtsavis 17. januar 2024

Børne- og Undervisningsministeriet. Studenters karakterer fra grundskolen har betydning for deres valg af videregående uddannelse. Børne- og Undervisningsministeriet 5. juli 2024

DR1 Horisont. Sådan Vælges nyhederne. Fra Borgen – i virkeligheden. sendt 29.08.2015

DR Skole. Test:  Afslør fake news
https://www.dr.dk/skole/test-afsloer-fake-news

DR. Medieudviklingen 2021 – DR-medieforskningens årlige rapport om udviklingen i danskernes brug af elektroniske medier

Henriksen, Morten. Ny måling giver Socialdemokratiet den dårligste opbakning under Mette Frederiksen . DR 28. November 2025 (afkortet)

Hjaldvad, Stig. Framing. Tidsskrift.dk

Frandsen, Annie Holmelund Frandsen. Gymnasietrio sælger hjemmesider for en halv million. Børsen 31.12 2016

Løntoft, Signe. Næsten hver anden vælger er imod højere adgangskrav til gymnasiet. Altinget 08.05.2024

Evaluering

Eleverne afleverer deres noter i en studieplan og får formativ feedback på deres kompetencer i at tage noter i lektielæsningen hjemme samt i undervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dit Arbejdsliv, rettigheder og pligter i samfundet

Dit Arbejdsliv, rettigheder og pligter i samfundet

Formål

I dette forløb sættes fokus på hvad det vil sige at være borger i Danmark herunder rettigheder og pligter. Herefter sættes fokus på elevernes eget arbejdsmiljø i deres fritidsjob.
Endelig arbejdes med udgangspunkt i arbejdsmarkedet med ligestilling og køn

Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.

Omfang

7 lektioner
Kernestof: 8 sider
Supplerende stof: 10 sider

Indhold

Faglige mål
Overordnede mål:
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer herunder erhvervsmæssige problemer.

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler

  Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning
Fagligt kernestof:
• T.H Marshalls medborgerskabsdefinition: civile rettigheder (ret til personlig frihed), politiske rettigheder (ret til demokratisk deltagelse) og sociale rettigheder (ret til social velfærd).
• medborgerpligt til at være aktivt opsøgende på borger.dk og følge op på henvendelser fra det offentlige i deres e-boks.
• Arbejde med cases ud fra elevernes egne fritidsjob
• menneskerettigheder og globalt medborgerskab
• Arbejdsmarkedsorganisationer, hovedaftalen og arbejdsløshedsformer. Herefter arbejde med cases ud fra elevernes egne fritidsjob

• Inddeling af arbejdsmarkedet horisontalt og vertikalt herunder mandefag og kvindefag.
• Ligestilling mellem kønnene kan behandles med eksempler fra arbejdsmarkedet


Sekvenser
1. sekvens (1 lektion) Menneskerettigheder
2. sekvens (1 lektion) Digital Borgerpligt
3. sekvens (1 lektion) Arbejdsmarkedet, arbejdsløshedsformer og fleksecurity-modellen
4. sekvens (1 lektion) Unges forhold på arbejdsmarkedet
5. sekvens (1 lektion) Medborgerskab og grundloven
6. sekvens (1 lektion) Ligestilling på arbejdsmarkedet
4. sekvens (1 lektion) afrunding og prøve

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale

Arentborg, Kenneth et. al. Tal og køn. Et arbejdsmarked støbt i beton. Forlaget systime 2017
Arentborg, Kenneth et. al. Tal og køn. uddannelse og erhvervsvalg. Forlaget systime 2017
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Uddrag side 70-75
Bundgård, Maria Brun et.al. Sociologisk set. Forslaget systime 2019 I-bog. Uddrag afsnit 6
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Uddrag side 130-132
Det nationale integrationsbarameter: ”Medborgerskab 2022: ”2022: Baggrundstabeller fra Medborgerskabsundersøgelsen 2022”. https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/medborgerskab-ligebehandling-og-selvbestemmelse
Det nationale integrationsbarameter: ”Medborgerskab 2022: ”2022: Baggrundstabeller fra Medborgerskabsundersøgelsen 2022”. https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/medborgerskab-ligebehandling-og-selvbestemmelse
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog: Horisontal og vertikal kønsopdeling. Forlaget systime 2016 . uddrag side 601 og 603
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 180-188, 594-600, 608-609, 530-538
Mathiasen, Marie H. Ni kvinder står frem – afslører overgreb, uønsket berøring og sexisme på tværs af ungdomspartier. TV2 Nyheder 21.10.2020 https://nyheder.tv2.dk/2020-10-21-ni-kvinder-staar-frem-afsloerer-overgreb-uoensket-beroering-og-sexisme-paa-tvaers-af
www.Borger.dk

Supplerende stof:
Beskæftigelsesminsteriet. Flexicurity i Danmark. Bm.dk
DR Debatten. MeToo og retfærdigheden. DR 22.10.2020
DR Skole. Mænd i kvindefag og kvinder i mandefag. https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50bc53a1860d9a29b4801715
Grundvig Annemette. Unge digitale ekvilibrister risikerer at gå glip af drømmeuddannelsen, få bøder og blive hentet af politiet. Politikken 10.09.2017. uddrag. https://politiken.dk/forbrugogliv/art6098521/Unge-digitale-ekvilibrister-risikerer-at-g%C3%A5-glip-af-dr%C3%B8mmeuddannelsen-f%C3%A5-b%C3%B8der-og-blive-hentet-af-politiet
Jobpatruljen. Guide til Fritidsjob 2025-2026. https://www.jobpatruljen.dk/wp-content/uploads/2025/06/Guide-til-Fritidsjob-2025-26.pdf
Københavns kommune. Digital borger – ung finder vej. Casefilm: Emma, Kalle, Karoline, Benjamin. https://www.kk.dk/ungfindervej
United for human rights. En kort historie om menneskerettigheder. http://www.forenetformenneskerettigheder.dk/what-are-human-rights/brief-history/

Evaluering
Eleverne afleverer en prøve og får summativ feedback
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Internationale forhold: Danmark i en global verden

Formål
For det første at give eleverne kendskab til de væsentligste internationale organisationer specielt NATO og EU.
Herefter at træne eleverne i at anvende viden om international politik og økonomi til at redegøre for de aktuelle samfundsmæssige problemer der opstår som følge samt diskutere løsninger herpå.
Endeligt at sætte fokus på Danmarks ageren i internationalt samarbejde.
Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.

Omfang

10 lektioner
Kernestof:  35 sider
Supplerende stof: 10 sider

Indhold
Disciplinorienterede mål
At undersøge aktuelle politiske beslutninger med fokus på betydningen af EU og globale forhold. Herunder hvordan den politiske beslutning er påvirket af EU (fx direktiver og andre regler) samt globale forhold og international politik

Metodiske mål:
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpe-midler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Fagligt kernestof
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng herunder:
a) EU-beslutninger som rammesættende for national lovgivning og globale påvirkninger og betydningen af internationale konventioner
b) Internationale organisationer som FN
c) Globale økonomiske organisationer som WTO og verdensbanken
d) Den globale forsvarsalliance NATO

- Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling i Danmark Herunder EU’s indre marked og dets betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling Danmark samt globaliseringens betydning for dansk økonomi
- Deltagelse i debat om samfundsmæssige problemstillinger

Sekvenser

1.sekvens (1 lektion) Danmarks handel og eksport, Globalisering, Nationalstaten i internationalt samarbejde
2.sekvens (2 lektioner) EU's historie og udvikling & EU's institutioner Dansk Europa-politik
3.sekvens (1 lektion) Internationalt samarbejde i FN, WTO IMF og Verdensbanken
4.sekvens (1 lektion) Danmarks udenrigspolitik
5.sekvens (2 lektioner) NATO Krigen i Ukraine
6. sekvens (2 lektioner) Arktisk råd & Danmarks interesser i Grønland
7.sekvens (1 lektion) Prøve i internationale forhold med hjælpemidler

Metode
Arbejdsformer
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning”
• At kunne arbejde ud fra virtuel undervisning

Materiale

Kernestof
Danmarks statistik. Import og eksport af varer og tjenester,
https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/oekonomi/betalingsbalance-og-udenrigshandel/import-og-eksport-af-varer-og-tjenester
Europaparlamentet. De politiske grupper i Europa-Parlamentet. https://www.europarl.europa.eu/about-parliament/da/organisation-and-rules/organisation/political-groups  
EU-kommissionen politiske lederskab. Kollegiet https://commission.europa.eu/about/organisation/college-commissioners_da
Folketingets EU-oplysning. De danske EU-forbehold. http://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/de-danske-forbehold
Folketingets EU-oplysning. Folketingets europaudvalg. http://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/indfyldelse/europaudvalget
Folketingets EU-oplysning: Historie og baggrund for EU. http://www.eu.dk/da/fakta-om-eu/historie-og-baggrund/eus-udvikling
Folketingets EU-oplysning. De danske EU-forbehold. https://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/de-danske-forbehold#835B57CB53104C268D33AF8E910A6E72
Folketingets EU-oplysning: EU's institutioner https://www.eu.dk/da/fakta-og-tal/institutioner/r%C3%A5det
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 513,744-752, 753-756, 797-809, 810, 817-820, 848 -851, 861-874, 874-880
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2017. Forlaget systime. Uddrag af Afsnit 19.3 politisk globalisering, 20.1 baggrunden for EU-samarbejdet, 20.3: EU's institutioner.
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2021. Forlaget systime. 2.2 Partierne og EU https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=892&L=0
Sørensen, Stig Fraulund. Udenrigspolitik – Danmark i verden. Kapitel 7; Danmark i NATO. Forlaget systime. https://udenrigspolitik.systime.dk/?id=151 (uddrag)
Sørensen, Stig Fraulund. Udenrigspolitik – Danmark i verden. Kapitel 11; Danmark og Arktis. Forlaget systime. https://udenrigspolitik.systime.dk/?id=155 (uddrag)
Udenrigsministeriet. Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk strategi 2023. https://um.dk/udenrigspolitik/aktuelle-emner/udenrigs-og-sikkerhedspolitisk-strategi-2023

Supplerende stof:
Davis, Elliot Jr & Fiztgerald, Madeline. Russia Invades Ukraine: A Timeline of the Crisis. U.S.News 18.03.2025.  https://www.usnews.com/news/best-countries/slideshows/a-timeline-of-the-russia-ukraine-conflict?slide=4
Ditlevssen, Søren D. Grønland midt i verden. DR.dk 10.01.2025 https://www.dr.dk/nysgerrig/webfeature/gronland-midt-i-verden
Gille. Anna D. Rusland har på tre år slugt en mundfuld af Ukraine: Her står krigen i dag. DR.DK 24.02.2025 https://www.dr.dk/nyheder/udland/rusland-har-paa-tre-aar-slugt-en-mundfuld-af-ukraine-her-staar-krigen-i-dag
Morris, Jeremy. FORSKERPERSPEKTIV: Tre år siden invasionen af Ukraine. Institut for kultur og damfund Århus universitet 21.02.2025. https://arts.au.dk/aktuelt/nyheder/nyhed/artikel/aktuelt-perspektiv-tre-aar-siden-invasionen-af-ukraine-hvad-har-vi-laert
NATO. NATO's response to Russia's invasion of Ukraine. NATO.int 17.02.2025 https://www.nato.int/cps/em/natohq/topics_192648.htm
Rosendahl, Christina. Idealisten. Toolbox Film 09.05.2015. https://link.mitcfu.dk/m/CFUFILM1077107 (uddrag)
Rosendahl, Christina. Vores Mand i Amerika. SF studios 13.08.2020 https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1123795&s=42893488&n=1&o=hits (uddrag)

Evaluering
'Skriftlig opgave om dansk udenrigspolitik med formativ og summativ evaluering af elevernes læring.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Politiske og ideologiske forhold del 2

Titel: Politiske og ideologiske forhold del 2: Folketingsvalg, Regeringsdannelse og beslutningsprocedure

Formål

I forløbet undersøges Folketingsvalget 2026 og regeringsdannelse samt de politiske beslutningsprocesser i Folketinget.

Forløbet bygger videre på forløbet ”Politiske og ideologiske forhold 1” fra Grundforløbet

Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.

Der afholdes på skolen et prøvefolketingsvalg hvor alle førsteårselever kan stemme og resultatet samt resultatet af det rigtige Folketingsvalg analyseres.

Omfang
5 lektioner
Kernestof: 10 sider
Supplerende stof: 7 sider

Indhold

Faglige mål

Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger

Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger
• At undersøge aktuelle politiske beslutninger

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber

Fagligt kernestof
• Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund herunder institutionsbundne og situationsbundne deltagelsesformer
• Politiske beslutningsprocesser i Danmark med fokus på beslutningsprocessen i Folketinget og mere bredt ved inddragelse af ”Eastons model for det politiske system”
• Lobbyisme
• Valg og regeringsdannelse

Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) Folketingsvalg: valg- og opstillingsformer
2 sekvens (2 lektioner) Valganalyse og regeringsdannelse
4. sekvens (2 lektioner) Politiske beslutningsprocesser: Lovgivningsprocessen i Folketinget

Metode
Arbejdsformer
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale

Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Lovgivningsprocessen i Folketinget. Forlaget systime 2017 e-bog s. 113-115
Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C. Forlaget Systime 2012. E-bog
Valg til Folketinget. s. 191 + 193
Opstillingsformer s. 194-195
Regeringsafgang og regeringsdannelse s. 201-203
Regeringstyper s. 203-204

Nørgaard-Petersen, Jakob. Politik i teori og praksis. I: Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2008: s. 171-175 (uddrag i alt 2 sider)

TV2 Nyheder. Valgresultatet for Folketingsvalg 2026. https://nyheder.tv2.dk/folketingsvalg/valgresultater

Valg.dk:  Resultat Folketingsvalg 24.03.2026. valg.dk  https://valg.dk/fv/47b883ef-d0d3-4cb6-9da5-91963f0e9ba0

Supplerende stof:  

Borgerforslag https://www.borgerforslag.dk/
Børne- og undervisningsministeriet. HHX-lærerplaner Samfundsfag C https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/fag-og-laereplaner/laereplaner-2017/hhx-laereplaner-2017
DR.DK. Det nye Folketing. DR.DK https://www.dr.dk/nyheder/politik/folketingsvalg/resultater/valgte
Folketinget.dk. Dit demokrati – politisk påvirkning. Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=KvhNbtUksUQ&t=2s
Folketinget. Om Udvalgene. https://www.ft.dk/da/udvalg/udvalgene
Lars Løkke forklarer regeringens skattepolitik. https://www.youtube.com/watch?v=9ar0TF7J5f0
Lovtidende:  Seneste kundgjorde forskrifter. https://www.lovtidende.dk/ LyngbyData.dk Mandatberegner til Folketinget i de 10 storkredse. https://mahf.dk/mandater/FTMANDATER.htm#kreds2
Regeringen. Video: hvad er en regering og hvad laver den? https://regeringen.dk/om-regeringen/video-hvad-er-en-regering-og-hvad-laver-den/
TV2 Nyheder: byg din egen regering: https://nyheder.tv2.dk/politik/2026-02-06-byg-din-egen-regering

Evaluering

Eleverne afleverer en paropgave med valganalyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer