Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Struer Statsgymnasium
|
Fag og niveau
|
Design B
|
Lærer(e)
|
Margit Donslund
|
Hold
|
2023 De/x (2x De, 3x De)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1, 2
Kort introduktion til fagets 3 hovedemner:
1. Kommunikation (Grafisk design) + præsentation af mulige projekter
2. Produktdesign + præsentation af mulige projekter
3. Arkitektur + præsentation af mulige projekter.
Kernestof:
Kim Pedersen & Henrik Birkvig.: Grundbog i grafisk design, eksp. Grafisk Litteratur: side 8- 59.
Immaterielt design: "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017, s. 67 - 70.
Analysemodel til kommunikationsdesign side 147-149 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Supplerende stof:
Rikke S. Kristensen m.fl.: Designbogen
Læreroplæg:
Læreroplæg omkring Ittens farvelære
Læreroplæg omkring komposition og farve
Læreroplæg om Immaterielt design
Opgaver:
1. Forårs/sommer-arrangement på SSG
2. Øl-etikette
Formål:
At arbejde med designprocessen
Fokus på ideudvikling og visualisering
At analysere/vurdere grafisk design
At arbejde med farver, komposition og typografi
Visuelt og mundtligt formidle en designløsning
At kunne løse en opgave i forhold til en bestemt målgruppe
Klasseundervisning / praktisk (projekt)arbejde / skriftligt arbejde / fremlæggelse/eksperimentelt arbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Skoleevent design
|
20-09-2023
|
Øletikette Trolden Bryghus
|
23-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 3 Produktdesign
PRODUKTDESIGN.
Bæredygtigt design: https://vuggetilvugge.dk/viden-om/cradle-to-cradle/
Vugge til vugge: https://www.youtube.com/watch?v=sNrPPCyzKNI
Klassegennemgang:
Fælles gennemgang af læst materiale
Klasseundervisning
mundtlig præsentation
Praktisk bunden opgave:
Formål:
At få indblik i designhistorien
At eksperimentere
At arbejde med Kritisk tænkning
At arbejde med idéudvikling
At arbejde med designanalyse (produktdesign)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Møbeldesign
|
19-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
32,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 4 Arkitektur og fysiske omgivelser
Arkitektur og fysiske omgivelser
Kernestof::
Jan Gympel: Arkitekturens historie, Könemann: side 80 -111
Analysemodel til arkitektur s. 153 - 155 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Analysemodel til byrum s. 156 – 158 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Den formanalytiske metode, Dansk Arkitektur Center (5 siders folder)
Byrum, kvalitet til hverdagslivet, Dansk Byplanlaboratorium (2 siders folder)
Jan Gehl: https://www.db.dk/files/Mini%C3%B8velser intro_DB_12Kvalitetskriterier_bbs_GA_Aarhus - 2x.pdf
Læreroplæg:
Fokus på udvalgte byplaner og bygninger. Nedslag i arkitekturhistorien fra antikken frem til i dag.
Arkitektur plagiat (power point)
Plan, snit og opstalt
Øvelser:
Perspektivtegning
Vandring på skolen – oplevelse af fysiske omgivelser
Modelarbejde med Kappa-line (skumpap).
Elevfremlæggelser af selvvalgt arkitekt
Opgaver:
En fritidsbolig
Fremlæggelse af arkitektur og fysiske omgivelser:
Formål:
At arbejde stedspecifikt (registrering og analyse af et sted)
At arbejde med designprocessen
At lave formeksperimenter
At arbejde praktisk med idégenerering, skitser og model
At få kendskab til forskellige arkitekter og bygninger
Fokus på idégenerering og visuel formidling (præsentation)
Fokus på selvstændig informationssøgning
Klasseundervisning/ praktisk (eksperimentelt)arbejde/ informationssøgning / fremlæggelse (skriftlig og mundtlig)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
42,00 moduler
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 5 Designparametre
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 6
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb 7 og 8 Lyddesign
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
56,00 moduler
Dækker over:
56 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb 10 Mars Habitat
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
46,00 moduler
Dækker over:
46 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb 10 Eksamensplanlægning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58977851136",
"T": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58977851136",
"H": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58977851136"
}