Holdet 2. eux de (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Struer Statsgymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Margit Donslund
Hold 2025 eux de (2. eux de)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1. Intro til design
Titel 2 Forløb 2. Produktdesign
Titel 3 Forløb 3 Kommunikationsdesign
Titel 4 Forløb 4. Arkitektur
Titel 5 Forløb 5. Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1. Intro til design

Kort introduktion til fagets 3 hovedemner:
1. Kommunikation (Grafisk design) + præsentation af mulige projekter
2. Produktdesign + præsentation af mulige projekter
3. Arkitektur + præsentation af mulige projekter.


Arbejde med målgruppe ud fra manden i midten.

Opgave:
Eleverne arbejder i grupper, hvor de skal lave hver deres tegning af en stol. Dernæst skal de kombinere deres tegninger og lave en model til en bestemt målgruppe, som de vil arbejde med.
Sidste benspænd er, at de får udleveret Papirdug, stanniol og bobleplast som de skal lave en mockup af.

Formål:
At arbejde med designprocessen
Fokus på ideudvikling og visualisering
Visuelt og mundtligt formidle en designløsning
At kunne løse en opgave i forhold til en bestemt målgruppe
Gruppearbejde/ praktisk (projekt)arbejde/fremlæggelse/eksperimentelt arbejde


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2. Produktdesign

Produktdesign.
Indhold
Eleverne skal arbejde med danske og udenlandske møbeldesignere. Vi ser på design i et historisk perspektiv.

Opgaver:
Møbelklassiker og IKEA-efterligning – lav en sammenlignende analyse.
Individuel præsentation af danske og udenlandske designere.
Design et siddemøbel med en form for opbevaring.

Faglige mål:
Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat.
Sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder.
Forholde sig reflekteret og kritisk til den designede omverden ud fra deres erfaringer med designprocesser og som interessenter.
Behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder. Identificere et designproblem og gennemføre en designproces.
Generere design- og arkitektur-idéer.
Undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet.
Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt.
Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces.
Detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt.
Arbejde iterativt.
Beskrive formålet med deres visualiseringer

Kernestof:
Genstandsfelter, der behandles som enkeltområder eller integreret: - produktdesign - kommunikationsdesign – arkitektur.
Designparametre form, funktion og kommunikation er fagets overordnede centrale parametre, der ses i et kulturelt, historisk perspektiv.
Designteori - punktnedslag i design- og arkitekturhistorien primært med fokus på tiden fra 1750 til i dag - design og arkitektur set som kulturarv - designprocessens elementer på et beskrivende niveau.
Visualiseringsmetoder på elementært niveau - skitsering i forskellige faser af en designproces - mindst en af følgende former: tegninger, collage, fotos, 3d-computermodellering - rumlige modeller fx prototyping, mock-ups og lignende - målfaste tegninger og/eller målfaste rumlige modeller.

Anvendt materiale:
”Stolen – design i det 20. århundrede”, Birgit Jeppesen og Dorthe Spaabæk, Op forlag 1994
Dansk design – Danish design:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=155

Metode:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=146

Hans J Wegner - stolemageren:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153

Arne Jacobsen - arkitekt og designer:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=152




Omfang: 26 lektion/ 11,7 time


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Alternativ mode 19-01-2025
Stol med opbevaring 28-09-2025
Stol med opbevaring. 28-09-2025
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 Kommunikationsdesign

Forløb 2 Kommunikationsdesign – immateriel og materiel design, målgruppe

Forløbets indhold og fokus:

Læreroplæg: Ittens farvelære
Komposition og farve
Immaterielt design/materiel design
Minervamoden

I dette forløb lærer eleven om forskellige segmenteringsmodeller Minerva, Gallup kompas, Persona. Eleven arbejder via øvelser med skitsering og tegning med forskellige opgaver, hvor målgruppen er et vigtigt fokuspunkt.

I anden opgave arbejder vi med målgruppe, parametrene form, funktion og
kommunikation i forhold til: Font, Illustration, Farvevalg, De 4 kontraster og
Komposition i forhold til branding af elevens møbeldesign.
Opgaver:
1. Meme
2. Branding af stol

Faglige må:l
Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat.
Behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
identificere et designproblem og gennemføre en designproces.
Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret
designprojekt.
Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces.
Arbejde iterativt.
Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt
og mundtligt.

Kernestof:
Genstandsfelter, der behandles som enkeltområder eller integreret: - produktdesign - kommunikationsdesign – arkitektur.
Designparametre form, funktion og kommunikation er fagets overordnede
centrale parametre, der ses i et kulturelt, historisk perspektiv.
Designteori - punktnedslag i design- og arkitekturhistorien primært med fokus på tiden fra 1750 til i dag - design og arkitektur set som kulturarv - designprocessens elementer på et beskrivende niveau.
Visualiseringsmetoder på elementært niveau - skitsering i forskellige faser af
en designproces - mindst en af følgende former: tegninger, collage, fotos, 3dcomputermodellering - rumlige modeller fx prototyping, mock-ups og lignende - målfaste tegninger og/eller målfaste rumlige modeller.
Researchmetoder på elementært niveau: - undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning - skitserende og eksperimenterende undersøgelser -
mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren - aflæsning af enkle designrepræsentationer.

Anvendt materiale.
Kim Pedersen & Henrik Birkvig.: Grundbog i grafisk design, eksp. Grafisk Litteratur: side 8- 59.
Immaterielt design: "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt
og Ringhof 2017, s. 67 - 70.
Analysemodel til kommunikationsdesign side 147-149 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Systime: Designgrundbogen kap. 3
Supplerende stof:
Rikke S. Kristensen m.fl.: Designbogen

Procent: 30 %

Omfang: 19 lektioner/14.25 timer
Arbejdsformer
Klasseundervisning, gruppe arbejde, skriftligt arbejde, eksperimentelt arbejde, mundtlig præsentation





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Branding 26-10-2025
Branding. 26-10-2025
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4. Arkitektur

Arkitektur – tegning – metode
Forløbets indhold og fokus:

Eleverne skal arbejde stedspecifikt med en fritidsbolig (registrering og analyse af et sted) samt udvælge en specifik bygherre at designe til.
Fokus på at arbejde med designprocessen
Fokus på at få kendskab til forskellige arkitekter og bygninger
Fokus på selvstændig informationssøgning
Nedslag i arkitekturhistorien fra antikken frem til i dag.
Fokus på praktisk arbejde med idégenerering, skitser og model
Arkitektur plagiat

Øvelser:
Perspektivtegning
Plan, snit og opstalt
Vandring på skolen – oplevelse af fysiske omgivelser
Modelarbejde med Kappa-line (skumpap).
Elevfremlæggelser af selvvalgt arkitekt

Opgave:
En fritidsbolig

Faglige mål:
Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat.
Sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder.
Sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur.
Behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Identificere et designproblem og gennemføre en designproces.
Generere design- og arkitektur-idéer.
Undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre
og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet.
Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret
designprojekt.
Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces.
Detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt.
Arbejde iterativt.
Beskrive formålet med deres visualiseringer.

Kernestof:
Genstandsfelter, der behandles som enkeltområder eller integreret: - produktdesign - kommunikationsdesign – arkitektur.
Designparametre form, funktion og kommunikation er fagets overordnede
centrale parametre, der ses i et kulturelt, historisk perspektiv.
Designteori - punktnedslag i design- og arkitekturhistorien primært med fokus på tiden fra 1750 til i dag - design og arkitektur set som kulturarv - designprocessens elementer på et beskrivende niveau’.
Visualiseringsmetoder på elementært niveau - skitsering i forskellige faser af
en designproces - mindst en af følgende former: tegninger, collage, fotos, 3dcomputermodellering - rumlige modeller fx prototyping, mock-ups og lignende - målfaste tegninger og/eller målfaste rumlige modeller.
Researchmetoder på elementært niveau: - undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning - skitserende og eksperimenterende undersøgelser -
mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren - aflæsning af enkle designrepræsentationer.

Anvendt materiale:
Kernestof:
Jan Gympel: Arkitekturens historie, Könemann: side 80 -111
Analysemodel til arkitektur s. 153 - 155 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Analysemodel til byrum s. 156 – 158 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper
Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Den formanalytiske metode, Dansk Arkitektur Center (5 siders folder)
Supplerende stof:
Bæredygtige byggematerialer | Guide til materialevalg

Procent: 30 %

Omfang: 30 lektioner/22.5 timer

Arbejdsformer:
Klasseundervisning/ praktisk (eksperimentelt)arbejde/ informationssøgning
/ fremlæggelse skriftlig




Arkitektur og fysiske omgivelser

Kernestof::
Jan Gympel: Arkitekturens historie, Könemann: side 80 -111
Analysemodel til arkitektur s. 153 - 155 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Analysemodel til byrum s. 156 – 158 i bogen "Design og Arkitektur" af Jesper Bek, Forlaget Lindthardt og Ringhof 2017.
Den formanalytiske metode, Dansk Arkitektur Center (5 siders folder)
Byrum, kvalitet til hverdagslivet, Dansk Byplanlaboratorium (2 siders folder)
Jan Gehl: https://www.db.dk/files/Mini%C3%B8velser intro_DB_12Kvalitetskriterier_bbs_GA_Aarhus - 2x.pdf

Læreroplæg:
Fokus på udvalgte byplaner og bygninger. Nedslag i arkitekturhistorien fra antikken frem til i dag.
Arkitektur plagiat (power point)
Plan, snit og opstalt

Øvelser:
Perspektivtegning
Vandring på skolen – oplevelse af fysiske omgivelser
Modelarbejde med Kappa-line (skumpap).
Elevfremlæggelser af selvvalgt arkitekt

Opgaver:
En fritidsbolig

Fremlæggelse af arkitektur og fysiske omgivelser:
Eleverne fremlægger deres re-design af skolegården på SSG, der skal indeholde: præsentation af opgaven, gennemgang af hele designprocessen samt perspektivering til Jan Gehl. Opgaven laves enkeltvis eller i mindre grupper.

Formål:
At arbejde stedspecifikt (registrering og analyse af et sted)
At arbejde med designprocessen
At arbejde og reflektere omkring begreberne fællesskab og offentlige /sociale rum
At arbejde med (by)rum
At lave formeksperimenter
At arbejde praktisk med idégenerering, skitser og model
At få kendskab til forskellige arkitekter og bygninger
Fokus på idégenerering og visuel formidling (præsentation)
Fokus på selvstændig informationssøgning
Klasseundervisning/ praktisk (eksperimentelt)arbejde/ informationssøgning / fremlæggelse (skriftlig og mundtlig)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5. Eksamensprojekt

Forløbets indhold og fokus
Rammerne:
Til dette sidste designprojekt som er dit eksamensprojekt, er der afsat ca. 10
lektioner. Du skal med udgangspunkt i din portfolio forberede en præsentation af besvarelsen af dit selvvalgte emne.
Din præsentation bør udgøre ca. 2/3 (20 min.) af eksaminationstiden (30
min.). I disponeringen af den reelle eksaminationstid ca. 10 minutter til præsentation og ca. 10 minutter til samtale.
Du kan frit vælge præsentationsform.
Med udgangspunkt i din portfolie præsenteres en besvarelse af din selvvalgte
opgave/emnevalg hvor du inddrager følgende i opgavens besvarelse:
- Egne projekter (portfolie) hvor de tre designdiscipliner er repræsenteret:
(Produktdesign, Kommunikationsdesign, Design af fysiske omgivelser.
- Projekter lavet af professionelle designere
Research, faglitteratur og andre kilder fra portfolioen skal indgå i præsentationen.
Både professionelle og egne designprojekter står i flertal i læreplanen, hvilket
betyder, at eksaminanden som et minimum skal inddrage to egne og to professionelle projekter i deres præsentation. Projekterne skal tilsammen dække
minimum to af disciplinerne. Projekterne må gerne gå på tværs af disciplinerne.
Eksaminationen tager udgangspunkt i eksaminandens præsentation suppleret med et eller flere af eksaminator forberedte og for eksaminanden ukendte
spørgsmål. Bedømmelseskriterier: Bedømmelsen er en vurdering af, i hvilken
grad eksaminandens præstation opfylder de faglige mål.

Faglige mål:
Sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder.
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof Designparametre form, funktion og kommunikation er fagets overordnede
centrale parametre, der ses i et kulturelt, historisk perspektiv

Anvendt materiale:
Børne og undervisningsministeriet: Design og Arkitektur C, B, A, Stx, hf og
valgfag

Procent: 5%

Omfang: 10 lektioner/7.5 timer

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, individuelt arbejd
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer