Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Struer Statsgymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Teknikfag A
|
|
Lærer(e)
|
Jesper Nørgaard Andersen, Michael Skjoldborg, Peter Nielsen Bach
|
|
Hold
|
2025 TK/x (3x TK)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Interaktionsdesign
Omfang
15 lektioner á 45 min. (ca. 10 klokketimer)
Tema og overordnet formål
Forløbet arbejder projektbaseret med interaktionsdesign, hvor eleverne udvikler en digital brugergrænseflade til et konkret hverdagsproblem for en målgruppe på skolen eller i lokalområdet. Eleverne følger projektmodellen: problemidentifikation → problemanalyse → produktprincip → produktudformning → realisering → test, og dokumenterer og reflekterer over processen gennem iterative prototyper og brugertest.
Læringsmål (faglige mål – elevens kompetencer)
Eleven kan:
- formulere et relevant UX-/interaktionsproblem og definere målgruppe
- gennemføre mindst én brugerundersøgelse og anvende resultaterne i designprocessen
- udarbejde designkriterier/kravspecifikation og argumentere for prioriteringer
- udvikle low- og high-fidelity wireframes/prototyper med tydelig navigationsstruktur
- gennemføre mindst én tænke-højt-test og foretage iterationer ud fra testfund
- anvende centrale principper: usability, gestaltlove, tilgængelighed (fx WCAG), visuel kommunikation
- formidle proces og produkt med korrekt fagterminologi og kildekritik
Kernestof / fagligt indhold
- Interaktionsdesign og UX (brugeren i centrum, målgruppe, behov, brugerrejser)
- Brugerundersøgelse (interview/survey/observation, dataindsamling, indsigter)
- Analyseværktøjer (personaer, scenarier, “jobs to be done”/brugeropgaver)
- Idégenerering og konceptvalg (krav-/evalueringsmatrix, argumentation)
- Prototyping (low-fi papirskitser, high-fi klikbar prototype, style guide)
- Usability og evaluering (tænke-højt-test, heuristisk evaluering)
- Tilgængelighed og visuel kommunikation (kontrast, hierarki, konsistens, gestalt)
- Dokumentation og formidling (logbog, præsentation/pitch, kildebrug)
Arbejdsformer
- Projektarbejde i grupper (2–3 elever) med milepæle
- Klasseoplæg og korte lærerstyrede faglige nedslag
- Workshop- og værkstedsarbejde (skitser, prototyper, test)
- Peer feedback og iteration
- Logbog/arbejdsdokumentation undervejs
Digitale værktøjer og materialer
- Prototyping: Figma/FigJam eller alternativer (fx Penpot/Balsamiq)
- Evt. udvikling: HTML/CSS/JS (valgfrit afhængigt af niveau)
- Test: mobil/pc/tablet, evt. screen recording
- Kilder: min. 3 eksterne kilder om designprincipper/tilgængelighed/usability
Forløbets progression (lektioner – hovedaktiviteter)
- Intro til interaktionsdesign og projektmodel – problemfelt brainstorm
- Metoder til feltarbejde – målgruppevalg og spørgeguide
- 3–4) Brugerundersøgelser – dataindsamling
- Analyse og indsigter – problemformulering, persona/scenarie
- 6–7) Idégenerering – kravspecifikation og evalueringsmatrix
- 8–9) Low-fidelity wireframes (papir) – skitse-dokument
- 10–11) High-fidelity klikbar prototype – prototype v1
- Brugertest (tænke-højt) – testnoter/video
- Iteration – prototype v2
- Pitchforberedelse – præsentationskladde
- Pitch + demo – peer feedback
Produktkrav / elevafleveringer
- Problemformulering + målgruppebeskrivelse
- Brugerundersøgelse (metode, data, centrale indsigter)
- Kravspecifikation/designkriterier (inkl. prioritering)
- Low-fi wireframes (dokumenteret)
- High-fi klikbar prototype v1 + v2
- Brugertest (tænke-højt) med dokumentation og konklusioner
- Kildeliste (min. 3 eksterne kilder) med kildekritisk vurdering
- Fremlæggelse/pitch med demo og argumentation for designvalg
Evaluering og bedømmelsesgrundlag
Der lægges vægt på:
- Proces & metode (40%): logbog, research, iterationer og refleksion
- Prototypekvalitet & usability (35%): designprincipper, testfund og forbedringer
- Formidling (15%): struktur, fagterminologi, kildekritik
- Samarbejde & projektstyring (10%): rollefordeling, deadlines, milepæle
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Bioplast og projektstyring
Eleverne blev introduceret til projektstyringsværktøjet Scrum som anvendtes ved samarbejde i projektgrupper under det overordnede emne bioplast.
Som fagligt baggrundsmateriale anvendtes: Bjarne Jensen et al. PlastTeknologi, 3. udgave, 1. oplag, 2020. p. 9-37. Bogen findes digitalt på http://ebog.plast.dk
Hver gruppe valgte 1 plasttype som ingen anden gruppe arbejdede med.
Undersøgelse af egenskaber og stabilitet (termisk, kemisk) ved det færdige produkt.
Minimum 3 x optimering (dvs. 4 førsøg) – afdækning af sammenhænge mellem egenskaber ved det færdige produkt og ændringer i opskrift/fremgangsmåde.
Hvilke egenskaber, der undersøgtes, planlagdes fra start eller undervejs.
Dokumentation af arbejdet og arbejdsprocesser i en skriftlig rapport af samme format og omfang som en teknologirapport.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Bioplastik
|
19-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
38,00 moduler
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Robotter og programmering - micro:bit
Tema og overordnet formål
Forløbet introducerer eleverne til programmering, elektroniske systemer og teknologiforståelse gennem arbejde med micro:bit-platformen.
Formålet er at give eleverne grundlæggende erfaring med:
* programmering og algoritmisk tænkning
* udvikling og test af prototyper
* dokumentation og evaluering af tekniske løsninger
Læringsmål (faglige mål – elevens kompetencer)
Eleven kan:
* opstille og forstå simple programmeringsstrukturer
* anvende variabler, løkker og betingelser
* programmere micro:bit til at anvende input og output
* anvende sensorer og simple elektroniske komponenter
* fejlfinde og teste programmer og tekniske løsninger
* dokumentere udviklingsprocesser og resultater
* samarbejde om udvikling af en prototype
* formidle tekniske løsninger mundtligt og skriftligt
Fagligt indhold:
* Introduktion til micro:bit
* Blokprogrammering og/eller Python
* Algoritmer og logisk tænkning
* Variabler, løkker og funktioner
* Input/output-systemer
* Sensorer
* Kommunikation mellem micro:bits
* Simpel elektronik og kredsløb
* Test og fejlfinding
* Dokumentation og teknisk formidling
* Projektarbejde og prototypeudvikling
Arbejdsformer:
* Klasseundervisning
* Demonstratione
* Makkerarbejde
* Gruppearbejde
* Praktiske eksperimenter
* Fremlæggelser og feedback
Digitale værktøjer og materialer:
* BBC micro:bit
* [Microsoft MakeCode](https://makecode.microbit.org)
* [Python Editor for micro:bit](https://python.microbit.org)
* Computer og USB-forbindelse
* Breadboard og simple elektroniske komponenter
* Sensorer og LED-komponenter
Produktkrav / elevafleveringer
* mindre programmeringsøvelser
* dokumentation af kode og test
* projektbeskrivelse
* afsluttende prototype med micro:bit
* mundtlig præsentation
Det afsluttende projekt skal:
* indeholde fungerende programmering
* anvende mindst én sensor eller inputfunktion
* løse en konkret problemstilling
* dokumentere udviklingsproces og test
* demonstreres for klassen
Evaluering og bedømmelsesgrundlag
Der lægges vægt på:
* forståelse af grundlæggende programmering
* funktionalitet i programmer og prototype
* evne til fejlfinding og forbedring
* dokumentation af arbejdsproces
* samarbejde og projektarbejde
* teknisk og faglig formidling
* aktiv deltagelse i undervisningen
Evalueringen sker gennem:
* løbende feedback
* observation af praktisk arbejde
* vurdering af afsluttende projekt og præsentation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
robotter og programmering - micro:bit
|
03-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
36,00 moduler
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Projektbeskrivelse
Tema og overordnet formål
Forløbet har haft fokus på projektudvikling inden for digitalt design og udvikling. Eleverne arbejdede ud fra en selvvalgt problemstilling med henblik på at udvikle en projektbeskrivelse til et teknologisk løsningsforslag.
Formålet med forløbet var at introducere eleverne til projektarbejde i teknikfag gennem problemidentifikation, research, idéudvikling og planlægning af en digital løsning.
Forløbet havde særligt fokus på:
- problemformulering og afgrænsning
- grupperoller
- digital produktudvikling
Læringsmål (faglige mål – elevens kompetencer)
1. Identificere og beskrive et relevant problem eller behov inden for digitalt design/udvikling.
2. Udarbejde en teknisk, metodisk og brugerorienteret projektidé.
3. Planlægge projektets indhold med brug af passende metoder (f.eks. kravspecifikation, skitsering, prototyping, teknologivalg).
4. Argumentere for valg af teknologier, designstrategi og arbejdsproces.
5. Udforme en struktureret og fagligt solid projektbeskrivelse, der kan danne grundlag for det kommende udviklingsarbejde.
Kernestof / fagligt indhold:
- Projektarbejde og projektstyring
- Roller i projektarbejdet
- Problemformulering og projektbeskrivelse
- Researchmetoder og informationssøgning
- Målgruppe- og brugerundersøgelser
- Idéudvikling og konceptudvikling
- Digitalt design og brugeroplevelse (UX/UI)
- Prototyping og løsningsmodeller
- Dokumentation og teknisk formidling
- Teknologivurdering og bæredygtighed
- Innovation og entreprenørskab
Arbejdsformer:
- Klasseundervisning
- Individuel research
- Gruppearbejde og sparring
- Pitch og idépræsentationer
- Skriftlig dokumentation
- Mundtlige fremlæggelser
Digitale værktøjer og materialer:
- Dokumentationsværktøjer og logbog (Teams, Word, Google Docs eller OneNote)
- Præsentationsværktøjer (PowerPoint, Canva eller Google Slides)
- Prototypeværktøjer som Figma
- Projektstyringsværktøjer som Trello
Materiale:
iBogen: ”Digitalt design og udvikling - et teknikfag”.
Med særlig fokus på kapitlet ”Projektbeskrivelse”
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Digitalt design og udvikling
Tema og overordnet formål
Forløbet har haft fokus på realisering af et digitalt produkt med udgangspunkt i den tidligere udarbejdede projektbeskrivelse. Der er arbejdet med udvikling, implementering, test og dokumentation af digitale løsninger ud fra selvvalgte problemstillinger.
Formålet med forløbet har været at omsætte projektbeskrivelsen til et funktionelt produkt gennem anvendelse af relevante teknologier, udviklingsmetoder og iterative arbejdsprocesser. Der er samtidig arbejdet med projektstyring, fejlfinding, kvalitetssikring og teknisk dokumentation.
Læringsmål
Eleven kan:
- udvikle og implementere digitale løsninger ud fra en projektbeskrivelse
- anvende relevante teknologier, værktøjer og udviklingsmiljøer
- arbejde iterativt med udvikling, test og forbedring
- integrere hardware og software i en samlet løsning
- identificere og løse tekniske problemer gennem fejlfinding og test
- dokumentere udviklingsproces, tekniske valg og produktets funktionalitet
- evaluere produktets funktionalitet i forhold til problemstilling og brugerbehov
- formidle tekniske løsninger mundtligt og skriftligt
Kernestof / fagligt indhold
Produktudvikling, programmering, digitalt design, hardware/software-integration, iterative udviklingsmetoder, test og fejlfinding, brugerorienteret udvikling, projektstyring, dokumentation, kvalitetssikring samt teknisk formidling.
Arbejdsformer
Projektarbejde, workshopbaseret undervisning, vejledning, gruppearbejde, iterative udviklingsforløb, testforløb, peer feedback, dokumentationsarbejde samt mundtlige præsentationer.
Digitale værktøjer og materialer
Relevante udviklingsmiljøer og programmeringssprog afhængigt af projektvalg, prototype- og designværktøjer som Figma, versionsstyring, dokumentationsværktøjer samt relevante hardwareplatforme, sensorer og komponenter.
Produktkrav / elevafleveringer
Der er udviklet et funktionelt digitalt produkt med tilhørende dokumentation. Produktet har skullet tage udgangspunkt i den tidligere udarbejdede projektbeskrivelse og indeholde implementering af centrale funktioner, test og evaluering. Der er afleveret procesdokumentation, teknisk dokumentation samt afsluttende præsentation af produkt og udviklingsforløb.
Evaluering og bedømmelsesgrundlag
Der er lagt vægt på produktets funktionalitet, kvaliteten af den tekniske løsning, anvendelse af relevante udviklingsmetoder, integration mellem hardware og software, dokumentation, test og fejlfinding samt elevens evne til at arbejde selvstændigt og projektorienteret. Der er desuden lagt vægt på faglig formidling, refleksion over udviklingsprocessen samt sammenhæng mellem projektbeskrivelse og det realiserede produkt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Projekt i digitalt design og udvikling
|
05-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
50,00 moduler
Dækker over:
50 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Eksamensprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Milepæl 1: Pitch & Godkendelse
|
15-03-2026
|
|
Eksamensopgave
|
12-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
120,00 moduler
Dækker over:
132 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71710007287",
"T": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71710007287",
"H": "/lectio/224/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71710007287"
}