Holdet 3w DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Y - Randers Statsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Agnete Bilgaard Nicolaisen
Hold 2023 DA/w (1w DA, 2w DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Argumentation og retorik - mundtlighedsforløb
Titel 2 Skriftlighedsforløb -analyserende artikel
Titel 3 DHO
Titel 4 Minidokumentarforløb
Titel 5 Fiktionalitet
Titel 6 Køn, krop og seksualitet.
Titel 7 Basal tekstanalyse
Titel 8 Selvvalgt værk
Titel 9 Folkeviser
Titel 10 Køn, krop og seksualitet
Titel 11 Nyhedsformidling
Titel 12 Rap og vrede unge mænd (og damer)
Titel 13 Barokken

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Argumentation og retorik - mundtlighedsforløb

I dette forløb har eleverne lært om:
- Det retoriske pentagram
- Appelformerne patos, logos og etos herunder også appelformer i form og indhold.
- Toulmins udvidede argumentationsmodel.
- Ordvalgargumenter
- Stilistiske og sproglige virkemidler såsom anafor, alliteration, opremsning, antitese, tretrinsraket, metafor, sammenligning, humor, besjæling og personifikation.
- Mundtligheds- og skriftlighedstræk.
- God taleførsel
- Memoria og Actio
Eleverne har I slutningen af forløbet skrevet og fremført deres egen tale.

Indhold:
Sofie Lindes Mee-to-tale til Zulu Comedy Galla
Mai Mys nytårtale på Deadline 2024
Prins Christians tale til sin 18-års fødselsdag
Nike og Colin Capernick-reklame
Børnefonden skaber uddannelse
Lise Rønnes debatindlæg "Kære Politiken. Stop med at tale kvindefornedrende..."
Dronningens nytårstale 2023
Mette Frederiksens nytårstale 2024
DF vores Danmark
Volvo og Epic split-reklame
Spies "Do it for Denmark"-reklame
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 DHO


Dansk-historie-opgave. Tværfagligt forløb, der skal munde ud I at I skriver jeres første tværfaglige opgave, som I skal forsvare mundtligt.

Emne: 60'erne og 70'erne.

Eleverne skal have kendskab til de litteraturhistoriske perioder 60'erne og 70'erne. Eleverne har fået et overblik over de litteraturhistoriske perioder i grove træk før og efter 60'erne og 70'erne.
Eleverne har stiftet bekendtskab med begreberne:

- Modernisme
- Realisme
- Konfrontationsmodernisme
- Nyrealisme
- Fremmedgørelse

Tekster:
Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt" (1960)
Anders Bodelsen: "Signalet" (1965)
Ole Christian Madsen "Steppeulven" film, 2015

Baggrundslitteratur: "Brug litteraturhistorien" fra Systime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Minidokumentarforløb

Eleverne har fået kendskab til de forskellige genrer inden for dokumentaren:

- Den autoritative/forklarende dokumentar
- Den observerende
- Den poetiske
- Den deltagende
- Den dybdeborende
- Den performative

Samt til filmiske virkemidler som_ Klipning, beskæring, kamerabevægelse, lyd og lys.
Teori: Filmiske virkemidler fra Håndbog i dansk.

Værk: Nadia Nadim: The stolen life.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fiktionalitet


Formål:
Eleverne skal have kendskab til begrebet fiktionalitet. Vi skal arbejde med begrebet som egenskab og ikke genremarkør, som tidligere har været fokusset inden for fiktionsstudier. Målet med forløbet er, at eleverne kan analysere sig frem til, hvordan fiktionalitet kan bruges strategisk til fx selvfremstilling, politisk spin, samfundskritik og ikke mindst som et værktøj til at sige noget om og påvirke virkeligheden.

Indhold og fokusområder:
- Definition af begrebet fiktionalitet og fiktiobiografisme.
- Hvilke analytiske konsekvenser har fiktionalitet?
- Kendskab til, hvordan fiktionalitet kan bruges som en retorisk strategi i politiske taler.
- Kenskab til, hvordan fiktionalitet og fiktiobiografisme kan bruges som en performativ strategi.
- Kendskab til, hvordan fiktionalitet kan bruges som et værktøj til at sløre adskillelsen mellem fiktion og ikke-fiktion. Identitet og rolle.
- Kendskab til, hvordan fiktionalitet kan lave en skabende vekselvirkning på tværs af medier.
- Kendskab til de analytiske konsekvenser det får, når vi ikke kan adskille person fra rolle.
- Kan diskutere humor og pinlighed i forhold til fiktiobiografisme, samt redegøre for, hvordan fiktiobiografisme kan bruges som selvfremstillingsstrategi på tværs af medier.
- Redegørelse for selvironiens rensende effekt Katharsis.

Baggrundsmateriale:
- Kompendium fiktionalitet Uddrag af bogen "Fiktionalitet" Henrik Nielsen mf.
- Rosenmeier: “Suverænen og Subjektet”

Analysetekster:
- Uddrag af Das Beckwerks "Suverænen".
- Max Kesners "I Am Fiction" / "Identitetstyveriet" Uddrag
- Klovn "Jarlens død"
- Interview i TV2 Lorry ”Diskotek Eye Candy”
- Den korte radioavis: afsnittet: med Johnson, terrorbetting og Henrik Sass.
- Eksempel på den skabende vekselvirkning: Kirsten Birgit og Lars Løkke i debathttps://
www.bt.dk/danmark/lars-lokke-i-krig-med-avis-i-nat-min-kone-er-ikke-blevet-fyret
- Sverigedemokraternes valgvideo 2010 (Svensk)
-President Obama - Trump beef at The White House correspondents dinner.
- Sketch: Min datter er for ung til at arbejde for Casper Christensen-testen.
- Fejø-debatten + Diez-debatten.
- Trailer til Borat
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,97 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Køn, krop og seksualitet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,97 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Selvvalgt værk

Eleverne har læst et selvvalgt værk, som de har lavet en mundlig aflevering om.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Folkeviser

Litteraturhistorisk forløb om folkeviser, hvor eleverne er blevet præsenteret for genrene trylle- og ridderviser.
Stilistiske virkemidler som formelsprog, syrebadsteknik, epanastrofen, isocolon og grundkonflikterne mellem slægt og individ samt eksistentielle livsovergange.

Baggrundslitteratur:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs" s. 34-38.

Viser:
"Harpens kraft"
"Ebbe Skammelsen"
"Torbens datter"
Charlotte Weitze: "Villy" --> Mødet med det ukendte-aflevering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Køn, krop og seksualitet

Forløbet har været en del af elevernes seksuelle dannelse. I forløbet er eleverne blevet præsenteret for queer og crip-teori.

Baggrundslitteratur:
"Fuck Normen" s. 7-11, 51-57, 85-88

Tekster:
Uddrag af Glenn Bechs " Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" s. 216-227
Jens Rosendahls "Du kom med alt det der var dig"
Uddag af Niviaq Korneliussens  "Homo Sapienne"
Caspar Eric: Nike-digt (uddrag) og "Kampdag" og "Pinnochio-stories" fra "Handicapdigte - nye balancer".

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Nyhedsformidling

Eleverne skal efter dette forløb kunne redegøre for og anvende begreber som nyhedskriterier, de forskellige avistyper, indre og ydre komposition, kilder, genre, vinkling, nyhedstrekanten, fortællende journalistik, web 2.0, clickbait, og deiksis.

Håndbog til dansk s. 200-215, 221-223 + Web 2.0 ( Mig og digital dannelse) s. 7-16 + 24-25 + 36-37

Tekster:
Vinkling: Forskellige forsider terrorangrebet i London  (JP + Politiken)
Fortællende journalistik: "Toger der ruller ud fra banegården i Lviv river hjerter, Politiken.
Fortællende journalistik , Morten Sabroe "Ildkuglen i fjernsynet".  

Clickbait vs. omnibus: Skisportsskandalen sammenlignende artikel BT og DR 2025.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Rap og vrede unge mænd (og damer)

I forløbet skal eleverne have kendskab til rappens historie. Forskellen på dansk og amerikansk rap - især i forhold til autenticitet.

Eleverne skal have kendskab til rapgenrens karakteristika herunder de fire hovedgenrer harcore rap, bevidst rap, status rap og festrap samt karakteristika ved raplingo.
Vreden og den sociale indignation, vi har mødte hos rapperne fortsætter som et tema i litteraturen. Her har vi lavet historiske nedslag på vrede unge mænd.
Under forløbet er eleverne blev introduceret til begreber som autofiktion, social indignation, ekspressionisme, sociolekt, dialekt, etnolekt, kunstnerisk ytringsfrihed, udsigelsesposition og performativ biografisme (herunder biografisk irreversibilitet og feedback kredsløb)

Forløbet mundede ud i at eleverne selv producerede en rap med nogle faglige bespænd.  

Baggrundslitteratur:
Jon Helt Haarder "Litteraturens store reality-show"
Søren Lund Olsen "Rap historie og analyse" 2012 s. 72-93

Tekster:
Gilli: "knokler hårdt"
Per Vers: "Black Power"
Eaggerstunn: "Kugledans"
Tessa: "Sårn der"
Yahya Hassan: "GHETTOGUIDE og FLYTNING"
Athena Farrokhzad: "Hans Raceri hyllas av danska Racister" (svensk)


Uddrag af Morten Papes "Planen" s. 238-242 + 338-346


Værklæsning: Broby Johansen: "BLOD" 1922.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer