Y - Randers Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Y - Randers Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3c SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Y - Randers Statsskole
Fag og niveau
Samfundsfag A
Lærer(e)
Louise Matz
Hold
2023 SA/c (
1c SA
,
2c SA
,
3c SA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Politik, magt og Demokrati I: Politik og ideologi
Titel 2
Politik magt og demokrati II: Mediers rolle
Titel 3
Det politiske Europa I; EU og EP valg
Titel 4
Forbrydelse og straf
Titel 5
Amerikansk Valg
Titel 6
Strukturel racisme i USA
Titel 7
Økonomi og velfærd I: Uddannelse og arbejde
Titel 8
Økonomi og velfærd II: Ulighed i sundhed
Titel 9
Økonomi og velfærd III: Sociale klasser
Titel 10
Det politiske Europa II: Ungarn & EU
Titel 11
Politik , magt og demokrati III: Kommunalvalg
Titel 12
Politik i en globaliseret verden I: IP
Titel 13
Politik i en globaliseret verden II : Økonomi
Titel 14
Politik, Magt og demokrati IV: klima og Miljø
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Politik, magt og Demokrati I: Politik og ideologi
Første forløb i klassen bliver et intro forløb om politik, ideologier og demokrati. empirisk fokus på dansk politik
Formål:
Kernestof:
Fra politik
- politiske ideologier
- skillelinjer
- partiadfærd
- vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark (den parlamentariske styringskæde)
Fra Metode:
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.
Faste grupper i forløbet
I forløbet træner vi desuden følgende spørgeord:
Undersøg
og statistisk usikkerhed
lineær regression
Indhold
Kernestof:
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, Columbus; sider: 17-21, 27-60, 75-85, 92-102, 127-131, 139-145, 218-222, 232-239, 242-246
1g liberalisme (1).docx
description
Ideologier - Luk Samfundet Op
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, 2. udgave, Columbus; sider: 155-166, 169-174, 194-200
https://www.youtube.com/watch?v=xYnpJGaMiXo
Supplerende stof:
konservative arbejdseddel.docx
description
socialisme.docx
description
Projektopgave partiforgreninger (2) (2).docx
description
Excel i samfundsfag - Lektion 8: Statistisk usikkerhed
podcast fra Genstart ”Hvis der var valg i morgen” om meningsmålinger fra 28. oktober 2022
1c nytårstale procentpoint og vælgeradfærd 4 jan.docx
description
til timer om vælgertyper (1).docx
description
skillelinjer øvelse.docx
description
Excel - 1. Øvelse til procent vækst, andel og indeks.xlsx
description
1g excel og hypoteseopgave.pptx
description
til timen om den parlamentariske styringskæde (2).docx
description
DRTV - Tæt på sandheden med Jonatan Spang: Slaget om store bededag
hypo eastons model storebededag og love og folketingets rolle .docx
description
timen om regeringens rolle.docx
description
Hårde fakta kan forstyrre harmonien: Politikerne må forstå mediernes demokratiske opgave
https://nyheder.tv2.dk/udland/2023-03-24-amerikansk-stat-forbyder-unge-at-vaere-paa-sociale-medier-om-natten?fbclid=IwAR1VaZKETT-6ISloZwkXjQpkiJjtf7ClhgL9IwmqZ197JlG8Q4jdSS69MGE
155-160.pptx
description
https://www.dr.dk/nyheder/indland/makrelmadder-og-haandbold-jubel-er-politikernes-brug-af-sociale-medier-et-problem?fbclid=IwAR1PQTrlPa4wrWpImsjTUS5WcCct0bE00sDdugvr76RbZUpt1ppe6N3o9oo
Facebook, politikerlede og demokratiet
timer om nyheds og priming og framing.docx
description
https://www.dr.dk/studie/samfundsfag/facebook-politikerlede-og-demokratiet
Gæt et parti.docx
description
Opgavetyper i samfundsfag. Version 2.docx
description
time om demokrati og habermas.pptx
description
Begrebsliste politikforløbet 1g.docx
description
1c synopsis.pptx
description
Synopsis - Det gode eksempel (Samf B).pdf
description
Dig som opponent.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Politik magt og demokrati II: Mediers rolle
I det seneste årtier fremvæksten af sociale medier og politiske kommunikation via sociale medier vokset voldsomt. vi oplever at meget af den politiske og interrelationelle kommunikation mellem mennesker foregår her. forløbet undersøger derfor fordele og ulemper ved dette. Er vi herre over egne data? er det en god kommunikationsform?
vi arbejder med vælgeradfærd og partiadfærd, magt, J. Habermas teori om system vs livsverden og omkring Den Magtfrie samtale. Vi får viden om medieteori og kigger ditto på det amerikanske valg og polariseringen af det amerikanske samfund med fokus på SOMEs rolle heri
Forløbet arbejder med følgende kernestof:
̶ politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
̶ samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
̶ magt- og demokratiopfattelser
Faglige mål:
̶ anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
̶ anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
̶ forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
̶ forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
̶ analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
̶ på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog
Træner følgende opgavetyper:
Hvad kan der udledes af (statistik)
beregningsopgaver
Sammenligning af 2 bilag
Synopsis (træning til mundtligeksamen)
Indhold
Kernestof:
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, Columbus; sider: 17-21, 232-239, 242-246
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, 2. udgave, Columbus; sider: 155-166, 169-174, 194-200
https://www.youtube.com/watch?v=xYnpJGaMiXo
Supplerende stof:
DRTV - Tæt på sandheden med Jonatan Spang: Slaget om store bededag
hypo eastons model storebededag og love og folketingets rolle .docx
description
timen om regeringens rolle.docx
description
Hårde fakta kan forstyrre harmonien: Politikerne må forstå mediernes demokratiske opgave
https://nyheder.tv2.dk/udland/2023-03-24-amerikansk-stat-forbyder-unge-at-vaere-paa-sociale-medier-om-natten?fbclid=IwAR1VaZKETT-6ISloZwkXjQpkiJjtf7ClhgL9IwmqZ197JlG8Q4jdSS69MGE
155-160.pptx
description
https://www.dr.dk/nyheder/indland/makrelmadder-og-haandbold-jubel-er-politikernes-brug-af-sociale-medier-et-problem?fbclid=IwAR1PQTrlPa4wrWpImsjTUS5WcCct0bE00sDdugvr76RbZUpt1ppe6N3o9oo
Facebook, politikerlede og demokratiet
timer om nyheds og priming og framing.docx
description
https://www.dr.dk/studie/samfundsfag/facebook-politikerlede-og-demokratiet
Gæt et parti.docx
description
Opgavetyper i samfundsfag. Version 2.docx
description
time om demokrati og habermas.pptx
description
Begrebsliste politikforløbet 1g.docx
description
1c synopsis.pptx
description
Synopsis - Det gode eksempel (Samf B).pdf
description
Dig som opponent.docx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
ny viden om hypoteser
19-02-2024
lineær regression
19-03-2024
Peer review af lineær regression
21-03-2024
Synopsis Politik
22-03-2024
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Det politiske Europa I; EU og EP valg
Holdets første EU forløb med fokus på den kommende afstemning om forsvarsforbeholdet 9.juni 2022.
Vi arbejder med Integrationsteorier, EUs politiske system.
vi arbejder desuden med casen: ens opladerstik i hele EU.
I forløbet skal eleverne lave et kvalitativt interview som senere skal fremlægges
Kernestof:
EUs politiske system
̶ politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Metode
̶ kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
Indhold
Kernestof:
Bbogen side 49til60 EUs insitutioner etc.pdf
description
Kopier fra iBogen EU (1).docx
Lektie: Læs »EU på kryds og tværs« side 56-57 (læsetid: 5 minutter)
Supplerende stof:
https://vimeo.com/293099302?fbclid=IwAR0Q4u08SnVYg7DCITnlPSrLASaLWu-CIzD9ycvpW4c2EtMBNM79EDYNwnQ_aem_AU4GpYJ0upoumSwzMTbdoraKQOv_VrYuFQUdN56aFn_pSkddwjaCsRYWr7t22OHIg3R-PXj1SawAmKivJF1cVfPA
Vi ser filmen: ”Præsidenten” (1 times varighed)
https://www.dr.dk/drtv/se/gintberg-paa-kanten_-eu_52585
'Evigheds-scrolling' skal være slut: EU-politikere vil gå efter tech-giganters hemmelige våben
metoder i samf.docx
description
Projektarbejde i kvalitativ metode EP valget (1) (2) (2) (1).docx
description
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forbrydelse og straf
Formål:
Forløbet havde til formål at give eleverne et indblik i omfang, årsager og konsekvenser af forbrydelser i Danmark, herunder også hvilke muligheder vi har for at mindske omfanget. Hertil også en forståelse af det danske retssystem og retspolitik, samt de udfordringer der er hermed. VI skal overvære en retsag i byretten i Randers (22/9)
Eleverne skal kunne:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
Kernestof:
Sociologi (Bourdieu, Goffman, Maffesoli)
socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre
samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
Politik:
Skillelinjer i dansk politik – med fokus på retspolitik
magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund (intro til Foucault, )
politiske beslutningsprocesser i Danmark
Metode:
kvalitativ og kvantitativ metode
casestudier
statistiske mål, herunder lineær regression
Indhold
Kernestof:
Kompendium .pdf
description
+ https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/genstart-svensk-boernearbejde-11802450334
Lektie: s. 18-20 i kompendiet – SNAP-modellen
Lektie: S. 20-26+27-29 i kompendiet
Lektie: s. 30-35 i kompendiet
Lektie: s. 6-9 i kompendiet NB: Husk høretelefoner
I skal tage jeres kompendium med:)
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, 2. udgave, Columbus; sider: 81-87
Lektie: Lyt til Genstart ”Streng, strengere, straf:
Lektie: s. 10-18 i kompendiet
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/faengsel
Ofte virker møder mellem ofre og gerningspersoner bedre end fængsel - lad os bruge møderne som straf - Mediearkiv - Infomedia.pdf
description
læse side 1-7
description
Supplerende stof:
2c 1508.pptx
description
https://www.dr.dk/nyheder/politik/politiske-analyser/analyse-nu-skal-vaelgerne-vindes-tilbage?fbclid=IwY2xjawEqkyRleHRuA2FlbQIxMQABHVHwnyvEQ66xTDCVnTcbrWk_qbiKADAQgai67SWXJukvyl46Beegw0YjUA_aem_GQ6EIxLNBDNDQXErOaRVYA
Lektie_ læs side 1-5 i kompendiet og svar på:
konfidens interval i excell.xlsx
description
2c 1608.pptx
description
Modul 3 B og G.docx
description
Modul 4.docx
description
Bruges PÅ timen
NB; jer, der ikke er i retten, skal se dokumentaren: med døden til følge;
Fængselsbetjente kan straffe indsatte på fire nye måder, mens isolation skal bruges mindre
svar på hyposammenlign.docx
description
til timen (1).pptx
description
notat i samf.pdf
description
modul om notat og omkosntninger.pptx
description
36-40 i kompendiet. Mens du læser skal du svare på nedenstående spørgsmål til lektien:
side 41-44:
Plan for 2c 10.pptx
description
DRTV - Kriminelt: Fængsler under pres
Bilagssæt 1 synopsistræning.docx
description
Bilagssæt 2 synopsistræning.docx
description
husk kompendiet
Refleksionsskriv ifm opgave feedback og evaluering i samfundsfag.docx
description
lektien er også, du har lavet udkast til PF og PS og aftalt i din gruppe, hvad I skal nå inden timen:)
image.png
Øvrigt indhold Trump_abortion_51states.xlsx Education and Trump votes.xlsx
7 opgaver om det amerikanske valg.docx
description
Modul 1.pptx
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Amerikansk Valg
optakt til det e amerikanske præsidentvalg.
Der anvendes sociologiske begreber om identitet og identitetsdannelse, men også begreber og viden om forholdet mellem stat og borger og brug af data og demokrati.
Vi arbejder desuden komparativt med de politiske systemer i hhv. Danmark og USA. der er stor fokus på mediers rolle, herunder polariseringens logik og konspirationsteorier
Faglige mål:
– anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå
– forklare samfundsmæssige problemstillinger ved anvendelse af begreber og enkle teorier
– undersøge og dokumentere et politikområde, herunder globale forhold
– sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
– undersøge og sammenligne samfundsmæssige problemstillinger i forskellige lande, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
– formulere fagligt funderede problemstillinger og indsamle, vurdere og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
– anvende kvantitative og kvalitative metoder
– skelne mellem forskellige typer af argumenter, udsagn og forklaringer
– formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af enkle modeller, tabeller og diagrammer og egne beregninger og diagrammer
– formulere faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi
– på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Forløbet dækker følgende dele af kernestoffet:
Sociologi
– identitetsdannelse og socialisation i forskellige lande
– massemedier og politisk meningsdannelse
– social differentiering og kulturelle mønstre.
Politik
– demokratiopfattelser, herunder betydningen af retssystemet
– magtbegreber
– forskellige politiske systemer, herunder det danske politiske system
Økonomi
– velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund
Metode
– komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Indhold
Kernestof:
læse side 1-7
description
side 7-12
side 12-22
USA forløb.pdf
description
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, Columbus; sider: 103-106, 131
Læse side : 38-44
Brøndum og Rasmussen: USAs Udfordringer, 3. udg., Columbus; sider: 151-165
Supplerende stof:
image.png
Øvrigt indhold Trump_abortion_51states.xlsx Education and Trump votes.xlsx
konfidens interval i excell.xlsx
description
7 opgaver om det amerikanske valg.docx
description
Modul 1.pptx
description
Afsnit
modul 2 (1).pptx
Progam for amerikansk præsidentvalgnat.docx
description
modul 3 (1).pptx
description
34-38 kan læses lidt, hør istedet podcast
til timen om valgmetoder gerrymandering (3).docx
description
2c valgnat.xlsx
description
https://www.berlingske.dk/podcast/berlingskes-saloner
2c Progam for amerikansk præsidentvalgnat.docx
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/morgenpost-fra-usa-harris-vil-gerne-have-de-sorte-maend-tilbage
modul 4 + notat.pptx
Plan negative campaigning.pptx
description
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/genstart-usa-mod-undergangen-11802200219
2c modul 1.pptx
description
metoder i samf.docx
description
modul 2 SRO 2c.pptx
description
Racial and ethnic gaps in the U.S. persist on key demographic indicators
Valg af SRO-tekst og grupper 2c 2024.docx
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Strukturel racisme i USA
Dette er klassens SRO forløb sammen med Engelsk om strukturel racisme
Vi arbejder i forløbet sammen med engelsk A omkring strukturel racisme i USA. Fokus i samfundsfagsdelen er:
Redegørelse for Pierre Bourdieus teori om social arv samt for begrebet strukturel/systemisk racisme.
Undersøgelse vha. selvvalgte parametre, om der er statistiske forskelle på sorte og hvides muligheder i det amerikanske samfund i dag.
Diskussion af, hvorvidt der er udsigt til forbedringer af sortes muligheder i USA i nærmeste fremtid.
Indhold
Kernestof:
Læse side : 38-44
Brøndum og Rasmussen: USAs Udfordringer, 3. udg., Columbus; sider: 151-165, 171-178
Brøndum og Rasmussen: USAs Udfordringer, 3. udg., Columbus: side 162-165
læse side 1-6:
Supplerende stof:
Plan negative campaigning.pptx
description
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/genstart-usa-mod-undergangen-11802200219
2c modul 1.pptx
description
metoder i samf.docx
description
modul 2 SRO 2c.pptx
description
Racial and ethnic gaps in the U.S. persist on key demographic indicators
Valg af SRO-tekst og grupper 2c 2024.docx
racial and ethnic gaps 2024
description
RS 3, SRO, nov. 2024, videnskab og metoder.pptx
description
Sandheden er ikke sort og hvid
https://www.kristeligt-dagblad.dk/debatindlaeg/politidrab-er-symbol-paa-en-strukturel-racisme-som-eksisterer-alle-steder-ogsaa-i
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Økonomi og velfærd I: Uddannelse og arbejde
Forløb med fokus på velfærdsstatens mulige interne og eksterne klemmer, så som demografi, forventninger, samt økonomiske mål og politikker.
Vi har et særligt fokus på uddannelse og arbejde da klassen deltager i Samf Cup 2023(om uddannelse)
Økonomi
̶ velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
̶ globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
̶ makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
Opgaver undervejs:
Samf Cup
opgave om udenlandsk arbejdskraft og økonomi
Indhold
Kernestof:
Kompendium 2c arbejdsmarkedet.docx
description
læs afsnit 1.3 og 1.3.2: arbejdet i det senmoderne samfund
Hartmut Rosa.pdf
description
Arlie Hochshield.pdf
description
Richard Sennet.pdf
description
Bjørnstrup, Matthiesen og Skov: Velfærdsstaten under pres; sider: 122-126, 218-222, 227-235
Velfærdsstaten under pres - 2. udg. - Kap. 2 - Konkurrencestaten.pdf
Kompendium 2c arbejdsmarkedet (2).docx
description
Supplerende stof:
modul 1 eskil etc.docx
description
Afsnit
læs afsnit 1.3 og 1.3.2: arbejdet i det senmoderne samfund
https://www.youtube.com/watch?v=Usee7OrX1i0
https://www.pewresearch.org/social-trends/feature/racial-and-ethnic-gaps-in-the-u-s-persist-on-key-demographic-indicators/?fbclid=IwY2xjawGIOW1leHRuA2FlbQIxMAABHYmA4Wl8z_6n5ntNYZWzWPbBMeVU2nMZ8LYueC4u07XTstoos37ts9_STQ_aem_5PsBAI24tExBsN0T4HU28w
https://www.pewresearch.org/short-reads/2020/06/03/10-things-we-know-about-race-and-policing-in-the-u-s/?fbclid=IwY2xjawGIOapleHRuA2FlbQIxMAABHfXFy2npQHHWgjRR67-pUw_yq4Sa2Y9L_Kv1IB16GwtVCQdtbFmzRkxc4A_aem_S5eKuxMICFkii0A2AFJLnQ
RS 8, SRO 25, mundtlig årsprøve, elevinformation.docx
om rawls og riesmann.docx
description
1.6 Velfærdstrekanten og velfærdsmodellerne
habermas konkurrence demokrati rosa.docx
description
til timen om skattetryk etc (1).docx
description
læs i kompendiet side 54-60 og besvar ?
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
problemstilling samf cup
13-12-2024
arbejdsmarked opgave
24-01-2025
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Økonomi og velfærd II: Ulighed i sundhed
Hvor meget skal cigaretter koste?
Skal normalvægtige børn belønnes i kroner og ører?
Er fedmeepidemien et individuelt eller samfundsmæssigt problem/ansvar?
Ovenstående spørgsmål er tydelige eksempler på at sundhed og livsstil fylder mere og mere i det offentlige rum. Der er stigende opmærksomhed på sundhed fra politikernes side og stigende vilje til at lave tiltag, som forbedrer folkesundheden. Samtidig er sundhed overalt i medierne, og flere og flere danskere bestræber sig på at leve sundt. Dermed bliver det også mere og mere oplagt at behandle emnet i samfundsfag. emnet er et tværfagligt emne, som skal dække økonomiske, sociologiske og politiske forhold
Vi arbejder således både med priselasticitet, cost benefit -analyser, Bourdieu og Giddens teorier blandt meget andet. Eleverne er også introduceret til Foucaults magtbegreber og vi har igen gjort brug af Habermases system- og livsverden.
Eleverne laver desuden opgave om Priselasticitet
i forløbet er der derudover et samarbejde med matematik omkring gini koefficient. I læreplanen for Samfundsfag A står der, at eleverne skal kunne påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af egne beregninger. det er gjort her
Faglige mål:
Anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå
undersøge et politikområde
undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
ligestilling blandt køn ift rygning og fedme
Kernestof:
- velfærdsprincipper
-politiske grundholdninger
- social differentiering og kulturelle mønstre
Indhold
Kernestof:
Tranegaard og Engsted: Sygt sund !, Columbus; sider: 35-42, 67-74, 78-89
Henriksen, Per: Økonomi ABC, Columbus; sider: 20-22
side 21 ABC.pdf
description
Uddrag fra Ulighedens mange ansigter 1.pdf
description
læs side 10-17 i pdf sidst fra afsnit 1.6(uddrag):
Uddrag fra Ulighedens mange ansigter 1 (1).pdf
description
partiers tilslutning 2025.docx
Supplerende stof:
Hvorfor har Danmark så stor social ulighed i sundhed?
SUNDHEDOG LIVSSTIL TIME 1.pptx
description
sygtsund6774 2021 (1).docx
description
time om priselasticitet 7883ogABC2022.docx
description
pp om priselasticitet.pptx
description
https://www.dr.dk/drtv/se/p3-essensen_-her-doer-du-10-aar-tidligere_450267
Markedets indlejrede problemer 83til89.docx
description
til beregning i hypotesen.xlsx
description
ulighed time om.pptx
description
https://www.dst.dk/da/informationsservice/oss/social-arv
ulighed (2) (2).pptx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Synopsis arbejdsmarkedet
28-04-2025
opgave om økonomi
29-04-2025
dagens opgaveseddel afl
08-05-2025
opgave om ulighed og klasser
20-05-2025
mundtlig formidling
29-05-2025
2c SA skr. prøve
04-06-2025
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Økonomi og velfærd III: Sociale klasser
Emnet er et tværfagligt emne, som skal dække økonomiske, sociologiske og politiske forhold
Vi arbejder således både med priselasticitet, cost benefit -analyser, Bourdieu og Giddens teorier blandt meget andet. Eleverne er også introduceret til Foucaults magtbegreber og vi har igen gjort brug af Habermas system- og livsverden.
Vi har ifm Københavnerturen besøgt hhv AE og Cepos og hørt deres synspunktr ift ulighed i danmark
Faglige mål:
Anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå
undersøge et politikområde
undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
ligestilling blandt køn ift rygning og fedme
Kernestof:
- velfærdsprincipper
-politiske grundholdninger
- social differentiering og kulturelle mønstre
Indhold
Kernestof:
Tranegaard og Engsted: Sygt sund !, Columbus; sider: 67-74, 78-89
Henriksen, Per: Økonomi ABC, Columbus; sider: 20-22
side 21 ABC.pdf
description
Uddrag fra Ulighedens mange ansigter 1.pdf
description
læs side 10-17 i pdf sidst fra afsnit 1.6(uddrag):
Uddrag fra Ulighedens mange ansigter 1 (1).pdf
description
partiers tilslutning 2025.docx
Supplerende stof:
sygtsund6774 2021 (1).docx
description
time om priselasticitet 7883ogABC2022.docx
description
pp om priselasticitet.pptx
description
https://www.dr.dk/drtv/se/p3-essensen_-her-doer-du-10-aar-tidligere_450267
Markedets indlejrede problemer 83til89.docx
description
til beregning i hypotesen.xlsx
description
ulighed time om.pptx
description
https://www.dst.dk/da/informationsservice/oss/social-arv
ulighed (2) (2).pptx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
dagens opgaveseddel afl
08-05-2025
opgave om ulighed og klasser
20-05-2025
mundtlig formidling
29-05-2025
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Det politiske Europa II: Ungarn & EU
Klassens andet EU forløb med optakt til studieturen til Budapest vi har derfor særligt fokus på EU's udfordringer md fokus på DKs og ungarns rolle i og for EU
Der er desuden fokus på komparativ metode mellem Danmark og Ungarn
Eleverne laver et sociologisk feltarbejde i Budapest (Kvarteranalyse) ligesom vi er på besøg på den Danske ambassade og parlamentet
ligesom de har arbejdet med komparativ analyse og brug Hofstedes Teori og værktøjer hertil
Kernestof:
̶ identitetsdannelse og socialisation samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
̶ samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
̶ aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
̶ mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
̶ globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin.
̶ komparativ metode og casestudier
̶ statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.
Indhold
Kernestof:
Rasmussen og Skött: IP bogen, Columbus; sider: 111-113
Ungarn kompendie; sider: 1-20, 35-40, 43-46
Er givet som PDF
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/tiden/tiden-2025/missiler-i-sumy-farvel-til-hpv-og-orbans-pride-11802551072
Sådan fastholder populister popularitet og magt - Mediearkiv - Infomedia.pdf
description
Jensby, Ellegaard Pedersen og Brøndum: Politikbogen, 2. udgave, Columbus; sider: 64-67
Supplerende stof:
https://www.youtube.com/watch?v=hiMhJNXEw94
I har fundet noter frem på genren (evt wonder excelarket)
konfidens interval i excell.xlsx
description
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-saadan-paavirker-krigen-i-gaza-livet-paa-vestbredden_425332
https://www.dr.dk/nyheder/udland/krig-i-mellemoesten-israel-angriber-militaere-maal-i-iran
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvad-er-ulovligt-i-en-krig_418390
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvorfor-har-nogle-lande-mere-magt-end-andre_421739
til de to timer om mellemøsten 2025 (1) (1) (1).docx
description
https://www.dr.dk/skole/samfundsfag/udskoling/p3-essensen-explainer-forstaa-konflikten-mellem-israel-og-palaestina?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0EDa6F0yqnxKa2zRmxMBWQP9vr8IyRK9svOeHQB3OlqosVG6rR0PpQDEI_aem_dFSbyJ8oP-8iKAFWooXSFg
til de to timer om mellemøsten 2025 (1) (1) (1) (1).docx
description
3c Ungarn & EU Demokrati, magt og medier.docx
description
til timen om d faktuelt og postfaktuelt demokrati.docx
description
3c magt og ungarn lektien.docx
description
90 min
Bilag_B4-17723.mp4
description
Ungarn og retsstatsprincippet.docx
description
Kopi af C1_tabel_2-17720.xlsx
description
3c 0909 Hofstede og populisme.docx
description
Lineær regression kun PC.pptx
komparativ metode.p
description
Time om mediers funktion og Politisk kommunikation på sociale medier (1).docx
description
medierne.pptx
Program Budapest - elev 3.docx
description
gruppeopgaver.docx
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Politik , magt og demokrati III: Kommunalvalg
Den 18/11 er der kommunalvalg.
Vi beskæftiger os med dette før under og efter. fokus er på det lokale demokrati i Randers
Det danske politiske system – herunder forholdet mellem kommunerne og staten samt kommunernes rolle
Rettigheder og pligter i et demokratisk samfund – herunder politisk deltagelse og medborgerskab
Demokratiopfattelser – herunder deltagelsesdemokrati og konkurrence demokrati
Magt – herunder magt som en ressource og magt som en relation
Demokrati – herunder direkte og repræsentativt demokrati, nærdemokrati, deltagelses- og konkurrence demokrati
Repræsentativitet – herunder ligestilling og aktør/struktur forklaringer
Eleverne kommer til at diskutere, undersøge, udarbejde hypoteser, indsamle empiri og lave statistik herpå
Eleverne laver en kvantitativ spørgeskemaundersøgelse ifm valget, som vi arbejder med på timen
Indhold
Kernestof:
Afsnit
FP9 Engelsk skriftlig fremstilling maj 2025 1.zip
description
at du har læst op på spørgeordene og kravene til dem
at du har noter med om social arv, ulighed
Frontfigur tvunget til at trække sig.pdf vederlag-til-byraadsmedlemmer-og-ansatte-i-kommunen-2024.pdf
Byrådet, s. 75-83.pdf
de 1000 unge.docx
description
budgetloven time 2.docx
description
https://www.dr.dk/nyheder/politik/det-skal-vaere-billigere-vaere-dansker-loed-det-vi-zoomer-ind-paa-den-nye-finanslov
Byrådet s 62-64ø.pdf
description
hvidbog_endelig.pdf
description
på timen læses siderne : Læs s. 52-53 + boks 7.3 s. 54 i pdfen.
til timen om budgetloven og byrådspolitkerer.docx
description
Byrådet s. 47-56.pdf
https://www.facebook.com/reel/4347688348886998
du skal medbringe politikbogen og have særligt fokus på at læse op på demokrati og de syn på demokratiopfattelser, vi har arbejdet med. NB lektien vedhæftet passer også ind i prøven
Pseudopolitik.docx
description
Sammenligning opskrift.docx
https://www.dr.dk/nyheder/politik/kommunalvalg/politikerne-skyder-paa-hinanden-fra-hver-sin-skyttegrav-i-byraad-der-er-landskendt-daarligt
ti timen om vælgeradfærd.docx
description
Valgresultat Randers - Se valgt Borgmester & Kandidater | DR
www.tv2ostjylland.dk
læs i udl dokument:
https://www.raeson.dk/arenaranders/
05 Debat om billige lejeboliger i Randers.docx
pixibog Fremtidens Randers.pdf
description
05 boligproblemet i en nøddeskal.pdf
ARTIKEL TIL KONFIDENS TIME.docx
Konfidensinterval individuel opgave modul 13a.xlsx
description
https://youtu.be/xirlW20vAic
partier i Randers.xlsx
description
partier i Randers med mandatfordeling.xlsx
description
Valgresultatet Randers kommune 2021
lektien til i dag er at I har indsamlet data og kan bearbejde dem
Titel
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2025/molotovcocktail-i-borgmesterens-have-11802550434
randers-kommune-konstitueringsaftale.pdf
description
skolens resultat vs det endelige
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Politik i en globaliseret verden I: IP
Klassens IP forløb
Forløbet har fokus på relevante aktører samt deres dagsorden i forhold til de internationale magtrelationer. Udviklingen i den økonomiske og politiske magt fungerer som baggrund for forståelsen af de nuværende relationer, ligesom udviklingen i polaritetsstrukturen samt betydningen af de ikke-statslige aktører inddrages. Diverse typer af magt og trusler samt DK's udenrigspolitiske muligheder i det internationale samfund er også relevante faktorer i forløbet.
Vi arbejder løbende med cases; Israel, USA, Kina, Rusland og deres relation til Danmark, Nato og FN.
desuden undersøger vi særligt EUs rolle i det internationale samfund og har særligt fokus på Ungarns position i EU. vi er i uge 40 på studietur til Budapest.
Formandskabet er i fokus, Ungarns demokratiske udfordringer, Grønlands forhold til EU
Indhold
Kernestof:
Rasmussen og Skött: IP bogen, Columbus; sider: 27-32, 35-47, 53-61, 63-69, 73-84, 89-97, 101-105, 109-117, 127-136, 138-144, 150-157, 160-165, 195-203, 232-241
117-120: sikkerhedsformer
Synopsis IP.docx
description
metodiske styrker og svagheder struktur aktør.pptx
description
Andersen og Skött: Økonomibogen, 2. udgave, Columbus; sider: 174-179
Supplerende stof:
Idealisme og realisme
modul 1 realisme.pptx
description
Democracy under Siege
DRTV - P3 Essensen: Et af krigens mest brutale våben
SRP 2025-26, overordnet information 1.pptx
description
Statens SRP-håndbog 2025-26, regler og råd.pdf
description
realisme.docx
description
liberalisme IP.pptx
description
polaritet og idealisme.docx
description
Power Rank lin regre om militære styrke (1).xlsx
description
Globalisering_og_fred.xlsx
description
modul 2 idealisme.docx
description
IP_teori_spi.docx
description
Konstruktivisme (3).docx
description
Regeringen vil kriminalisere utilbørlig behandling af genstande med væsentlig religiøs betydning for trossamfund
Biden’s speech on official Afghanistan withdrawal, in 3 minutes
https://www.dr.dk/ligetil/folketinget-har-vedtaget-koranloven-hvad-betyder-loven
DRTV - I magtens korridorer: Folkemordet i Rwanda
ismer og koranloven.docx
description
DRTV - Verdenssituationen med Clement: Farvel til USA?
time om sikkerhed.docx
description
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvorfor-har-nogle-lande-mere-magt-end-andre_421739
som forberedelse!
Læs noter igennem ift de tre IP teoirer og det andet vi har haft indtil nu
117-120: sikkerhedsformer
sikkerhed time 2 117120.docx
description
DRTV - Statsministerens nytårstale
Sigge Winther: Tony Blair kan give Mette Frederiksen nøglerne til Statsministeriet for tredje gang - Altinget
89-97 (1).pptx
description
DRTV - Explainer: Hvad er ulovligt i en krig?
hvad er hhv fredsbevarende og fredsskabende opgaver?
adaptionsmodellen DKI .pptx
description
Titel
www.sipri.org
om dansk aktivism historisk rids magt og sipri.pptx
description
DRTV - Explainer: Hvorfor er Taiwan så vigtig for Kina og USA?
1601602732 (1).pptx
description
Afsnit
Globalisering intro og verdensystemteori.pptx
description
NY til timerne om globalisering 137 og verdensystemteori.docx
description
Begrebsliste IP (1).docx
description
til timen om økoteor og phillipskurven og terminsprøven 2.2.docx
Opgavetyper i samfundsfag. Version 3 forår 2022.pdf
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
KV synopsis
21-11-2025
skriveøvelse IP teorier diskussion
11-12-2025
arb. seddel
14-01-2026
IP synopsis
30-01-2026
Terminsprøve
04-02-2026
Omfang
Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Titel 13
Politik i en globaliseret verden II : Økonomi
Kort om arbejdsmarkeder samt Opsamling med fokus på mikro og makro økonomi:
Phillipskurven, Lafferkurve
intro til Handelsteorier og repetition af Økonomisk teori
arbejde med Globaliseringen og protektionisme:
FDI,
Økonomi
̶ velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
̶ globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
̶ makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
Indhold
Kernestof:
metodiske styrker og svagheder struktur aktør.pptx
description
Andersen og Skött: Økonomibogen, 2. udgave, Columbus; sider: 174-179, 215-220, 226-238, 256-265
76d62bec-e72d-466c-b7c4-5e174c54a577 3c sa.xlsx
description
Dansk økonomi trodser modvind: Fortsat høj vækst og stigende købekraft
https://nyheder.tv2.dk/live/business/2025-03-12-trumps-toldkrig-og-uro-paa-finansielle-markeder/overblik--usa-s-hoejesteret-underkender-trumps-toldsatser?entry=fc60eac9-d577-4208-a952-b57e96984d3d
Titel
Supplerende stof:
Afsnit
til timen om økoteor og phillipskurven og terminsprøven 2.2.docx
Opgavetyper i samfundsfag. Version 3 forår 2022.pdf
description
DRTV - Explainer: Hvorfor er Taiwan så vigtig for Kina og USA?
til timen om handelsteori.docx
til timer om protektionisme 226236.docx
description
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://um.dk/media/tpngo4rr/samhandelsnotits-usa.pdf
globalisering og gini.xlsx
description
Statistik hjemmeside ift SRP
til timen om globalisering ulighed og konkurrencevene.pptx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
IP synopsis
30-01-2026
Terminsprøve
04-02-2026
skriveøvelse
20-02-2026
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Politik, Magt og demokrati IV: klima og Miljø
Klima og miljø er et stadigt større emne og et politisk problem, som vi ser ift klimadagsordenen og miljøforurening , senest fokus på den grønne trepart , drikkevand og griseproduktion i Danmark
Emnet bliverbåde belyst ift. økonomi, politik og Sociologi.
Eleverne arbejder med fagbegreber så som Kuznet kurven, IPAT ligningen, negative eksternaliteter, typer af goder, cirkulær økonomi, vugge til vugge etc., civil ulydighed, Habermas teori anvendes også
Teori; Riskiosamfundet, Den demokratiske samtale, Eastons model, treparts aftaler, typer af goder ,
Faglige mål:
undersøge og dokumentere et konkret politikområde- intro til Eastons model
undersøge konkrete politiske prioriteringsproblemer-
Kernestof.
̶ makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
Indhold
Kernestof:
'Det er simpelthen ikke seriøst': Landmand pikeret over eksperters forslag om tredobling af klimaa
Afsnit
Modul easton habermas og klimabevægelser .docx
description
Luk Samfundet op 77.80 U Beck.pdf
description
Handen og Brøndum: Luk samfundet op. 2. udgave, Columbus
Til øvelsen skal I forberede jer på; økønomiske mål og sammenhænge og på genren undersøg påstande
Supplerende stof:
https://www.dr.dk/nyheder/viden/klima/her-er-de-syv-vigtigste-pointer-fra-verdens-samlede-klimaforskning
Som hjemmearbejde til dette modul skal I have lavet en opgørelse over jeres tøjforbrug:
Modul om klimabevægelser habermas Beck og Risikosamfundet (1).docx
description
Modul om klimabevægelser habermas Beck og Risikosamfundet (1) (2).docx
description
forbrug livstil maslows .docx
description
CO2-regnskab: Hvor meget CO2 udleder du? Se, hvor mange drivhusgasser du udleder her
Til Moduler økonomi goder eksternaliteter IPAT Kuznet Dougnuts (3) (2).docx
description
eksempel på livscyklusanalyse:
Kredsløbstænkning – ØKOLOGISK ØKONOMI
1u prøvesynopsis.docx
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/2245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79261787831", "T": "/lectio/2245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79261787831", "H": "/lectio/2245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79261787831" }