|
Titel
5
|
Understanding Americans (eksamen)
Dette forløb starter med at stille nogle spørgsmål om nogle af de ting vi som danskere har svært ved at forstå ved amerikanere, for derefter at forsøge at besvare dem ved at undersøge amerikansk historie, kultur og politik. Vi tager udgangspunkt i spørgsmålene:
1) Why is the American society similar, but still so different from European societies?
2) Why do Americans love guns?
3) Why do they have so many problems with racism?
Vi prøve at nærme os nogle svar på disse spørgsmål ved at læse lidt om USAs grundlæggelse og tidlige lovgivning samt forskellige argumenter for og imod privat-ejede våben. Herefter fokuserer vi på racisme i USA, især strukturel racisme - med udgangspunkt i dokumentarfilmen "13th".
Materiale:
- " Weird Maps of the US" (powerpoint)
- "The World's Love-Hate Relationship With the US", Frank Gardner, BBC (article)
- "The Frontier Heritage", Edward N. Kearny, 1984, from "Worlds of English" Finderup og Fog, 2010 (introduction text)
- The American Constitution, Preamble (Official documents - extract)
- The Bill of Rights, Amendments 1-5 (Official documents - extract)
- "What Is the American Dream?", Library of Congress, 2016 (introduction text)
- "Trump Announces US Military Capture of Maduro", Press conference, Jan 3 2026 (speech)
- "13th", Netflix, 2016 (documentary)
- "Strange Fruit", Billie Holiday, 1939 (song)
- "New Slaves", Kanye West, 2013 (song)
For nogle elever: "How Racial Bias Works and How To Disrupt It", Jennifer L. Eberhart, Juni 2020 (Ted Talk). Nogle elever har skrevet opgaver om denne tekst, og må derfor gerne inddrage den til eksamen, hvis de vil.
|