Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Y - Viborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
|
Lærer(e)
|
Stine Vølund
|
|
Hold
|
2025 bk/1hf forår (1hf bk forår)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Abstraktion i kunsten
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Mennesket som motiv i kunsten
Forløbet tager udgangspunkt i mennesket som motiv og tema i renæssancens skulptur og maleri.
Derefter ser vi på forskellige tendenser inden for gengivelse af mennesket som motiv med nedslag i det ekspressive udtryk i portrætgenren omkring begyndelsen af det 20. århundrede og menneskets rolle i performancekunst i nyere tid.
I sidste halvdel af forløbet har vi særligt fokus på forholdet mellem robotter og mennesker i samtidskunsten, herunder humanoide robotter som fænomen i kunstværker samt teori om the uncanny valley og posthumanisme.
Kernestof:
Wolter, Jonas: "Temaer i kunsten", 2013, s. 53-55
Porse, Line & Vølund, Stine: "Digitale perspektiver i billedkunst", kapitel: Robotter, under udgivelse, Praxis, 2025
Uddrag fra dokumentarfilm:
- Kobra, 2014: "Marina Abramovic", https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=2&page=1&pageSize=6&search=abramovic&orderby=title&SearchID=b1a04809-b16a-44f2-8985-631946977f6f&index=1
Handout om renæssancen (PPT)
Praktiske øvelser i stikordsform:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Das Unheimliche
I forløbet tager vi udgangspunkt i teorien: "Das Unheimliche" og undersøger den i billedkunstneriske sammenhænge med fokus på analyse af fotografi og installationskunst. I samspil med det analytiske har eleverne arbejdet med egne praktiske undersøgelser af Das Unheimliche som tema i collage, fotografisk lysmaling og animation.
Forløbet har en overvægt af samtidskunst og kunst fra det 20. århundrede.
Kernestof:
Andersen, Bonnie & Line, Porse: "TAP - Teori til analyse og praksis i billedkunst", Praxis, 2021, s. 65-68
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2264/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79254831406",
"T": "/lectio/2264/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79254831406",
"H": "/lectio/2264/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79254831406"
}