Holdet 2022 id/j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anne-Sofie Møller Svendsen, Johanne Ulbæk Povlsen
Hold 2022 id/j (1j id, 2j id, 3j id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Performance
Titel 2 Boldbasis
Titel 3 Springgymnastik
Titel 4 GCP - Sundhed
Titel 5 Badminton (eksamensforløb)
Titel 6 Opvarmning og performance (eksamensforløb)
Titel 7 Svømning
Titel 8 Boksning (eksamensforløb)
Titel 9 Basketball (eksamensforløb)
Titel 10 Ultimate (inde) (eksamensforløb)
Titel 11 Jive (eksamensforløb)
Titel 12 Træningsprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Performance

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formål
I forløbet performance tages der hul på færdighedsområdet musik og bevægelse. I forløbet arbejdes der med en generel rytmisk forståelse og at eleverne skal kunne bevæge sig med musikken og med bevægelseskvalitet. Der arbejdes med improvisation ud fra forskellige værktøjer herunder musik, rekvisitter, hverdagsbevægelser og tema. I forløbet er der fokus på Rudolf Labans bevægelseslære (BESS koncept) som eleverne skal have kendskab til og kunne anvende i analyse og udarbejdelse af koreograferede bevægelsessammensætninger. Eleverne skal afslutningsvis arbejde med en performance i grupper, som de skal fremføre for klassen den sidste undervisningsgang.

Faglige mål
- Beherske centrale færdigheder og udvalgte idrætsdiscipliner/aktiviteter indenfor musik og bevægelse
- Opnå̊ kropsbevidsthed
- Indgå̊ i og opnå̊ forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- De for undervisningen relevante digitale redskaber (brug af video/film til at huske koreografi).

Samlet omfang ca. 4 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Boldbasis

Færdighedsområde: Boldspil

Formål
Eleverne skal have et fælles fundament for tekniske og taktiske færdigheder i forskellige boldspil; diverse konkrete redskaber til at skabe en mere aktiv rolle i det færdige spil. Eleverne skal prøve eksempler på spil fra de fire boldspilsfamilier (kaosspil, net/vægspil, slagspil, træfspil) og derigennem få viden om boldspilfamilliernes kendetegn. Gennem spilhjulet skal eleverne få en bedre forståelse for de taktiske dimensioner i spilsituationer og hvordan man praktisk kan udnytte den teoretiske forståelse af spillets regler og rammer. Eleverne skal træne grundlæggende boldspilsmæssige færdigheder, rollefordeling og samspilsdimensionens betydning for spillets udvikling. Afslutningsvis skal eleverne på baggrund af et opstillet formål udvikle et spil i grupper, som de skal forklarer, aprøve, justerer og evaluerer. Her lægges vægt på, at spillet lever op til formålet og at eleverne kan begrunde og reflektere over deres valg.

Teori
- Idrætskompendium s. 4-9: Spilhjulet, tekniske, fysiske og taktiske elementer i boldspil, spilbarhed, kommunikation, angreb og forsvar (Estrup, C. et al. (2005): Idræt C - teori i praksis, 1. udg. 1. opl., Systime Århus, Denmark s. 83-89)
- Idrætskompendium s. 11: boldspilsfamilier (Sørensen, J. K. & Pöckel (2022): Idræt C – teori i praksis, Systime Ibog.)

Faglige mål
Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
At kunne gøre sig spilbar og deri den nonverbale kommunikation
Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift i spilsituationer.
Evnen til at udnytte banens størrelse i bredde/dybde perspektivet.
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige former for boldspil
Have viden om og kunne reflektere over de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe samt at udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.

Kernestof
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse, boldkontrol og fokuserer på samarbejde i et boldspil perspektiv.

Bedømmelseskriterier
At kunne kaste og gribe →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At gøre sig spilbar →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At udføre temposkift og retningsskift →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At have en taktiske forståelse for ens egen rolle på banen, samt de andres
At have en aktiv rolle i forskellige former for boldspil
At kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe
At kunne udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.

Samlet omfang: 7 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Springgymnastik

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Formål
I dette forløb skal eleverne møde og afprøve forskellige grundlæggende gymnastiske bevægelser: afsæt – flugt – landing, rotation, vende på hovedet, krumme/strække, balance, kip, kropsspænding og bære sig selv på armene.

Der arbejdes med følgende spring:
- Forlæns rulle
- Håndstand + modtagning af håndstand
- Forøvelser til salto og progression mod det færdige spring
- Forøvelser til hovedspring og progression mod det færdige spring.

Desuden har der været fokus på opvarmning i form af lege, men også gymnastikkens mere rytmiske aspekter som sving, gang, hop og løb i takt til musik.

Teoretisk
- I skal kunne forklare de tekniske fokuspunkter for forlæns rulle, håndstand, salto og hovedspring.
- I skal kunne forklare gymnastikken historie, herunder: den svenske og den tyske gymnastik samt DGI og DIF.

Materialer
- Idrætskompendium s. 42-44, 46: Teknik for håndstand, forlæns rulle, forlæns salto, hovedspring.
- Wolf et al (2018): Grundbog i Idræt C - Praksis og teori. Kap 7: Dansk idrætshistorie, s. 106-113.
- Bevægdigforlivet.dk/springsikker - teknikvideoer af de forskellige spring.

Faglige mål
- beherske centrale gymnastiske færdigheder i forskellige typer spring
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed, indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.

Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber (film af færdigheder og fejlrettelser).

Samlet omfang: 12 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 GCP - Sundhed

Dette er et tværfagligt forløb om sundhed i samarbejde med samfundsfag.
Idræt bidrager med et naturvidenskabeligt perspektiv på sundhed ved at arbejde med en grundlæggende forståelse af kroppens fysiologi (kredsløb, energiprocesser mm.) og de risici der følger af en inaktiv livsstil - herunder livsstilssygdomme og Sundhedsstyrelsens anbefalinger til fysisk aktivitet.

Teori
- Idrætskompendie s. 96-101: Energigivende stofskifteprocessor, lungerne, hjertet og kredsløb. (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 12-21)
- Idrætskompendie s. 102-107: Fysisk aktivitet og forebyggelse af sygdom, livsstilssygdomme (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 82-93)
- Sundhedsmæssige effekter af fodboldtræning: https://video.ku.dk/video/9982139/fuld-version-fifas-dokumentarfilm-om

Faglige mål:
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden.
- Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger behandle problemstillinger i samspil med andre fag demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder. (Idræt C lærerplan).
- At øge elevernes forståelse for nutidens globale problemkomplekser (GCP studieplan). Herunder (ulighed i) sundhed.

Samlet omfang: 22 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Badminton (eksamensforløb)

Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter

Formål
I dette forløb introduceres et udpluk af tekniske elementer i badminton. Hovedfokuset ligger på badminton som det færdige spil med fokus på single.

I skal:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop og lob
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton (single)
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde til hhv. kort forhånds- og kort
baghåndshjørne.
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde til baglinjen i forhåndssiden.
- Rimelig beherskelse af kort baghåndsserv, netdrop og lob fra både forhånd og
baghånd.
- Rimelig beherskelse af lang forhåndsserv og clear.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.

Teori
- I skal kunne forklare teknikken bag de forskellige slag samt benarbejde
- I skal kunne forklare de grundlæggende regler i badminton
- I skal kunne forklare energiomsætningen under en badmintonkamp

Materialer
- Badmintonkompendie s. 9-12: Teknik: baghåndsserv, forhåndsserv, clear, netrop, drop, lob, centralbevægelse, greb. Basisviden om badminton. DGI
- Badmintonkompendie s. 14-15: Regler i badminton. Basisviden om badminton. DGI
- Wolf et al (2018): Grundbog i Idræt C - Praksis og teori. Kap 4 klassiske og nye idrætter: Fysiologi i badminton, s. 84-85.
- Idrætskompendie s. 96-101: Energigivende stofskifteprocessor, lungerne, hjertet og kredsløb. (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 12-21) - Gentagelse fra Sundhedsforløbet i 1.g

Faglige mål
- beherske centrale færdigheder i badminton
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Samlet omfang: 8 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Opvarmning og performance (eksamensforløb)

I forløbet er der fokus på opvarmning og performance med udvalgte elementer fra et klassisk opvarmningsprogram.
Eleverne udarbejder, gennemfører og evaluerer et klassisk opvarmningsprogram til musik  og skal i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori. Endvidere vil der i forløbet være fokus på bevægelseskvalitet, musikforståelse og koreografiske principper  - særligt inden for sving, gang og hop.
Slutproduktet har altså fokus på et performativt opvarmningsprogram indenfor gang, sving og hop til musik med kvalitet i øvelserne og brug af koreografiske principper. Programmerne udarbejdes i grupper.

Fokus i opvarmningsprogrammerne som køres efter følg-mig-princippet::
- at programmet viser de 5 elementer indenfor et klassisk opvarmningsprogram: Opstart/gang, sving, styrke, løb/hop, udstræk
- at opbygningen er hensigtsmæssig ift. at varme op og undgå skade
- at øvelserne passer til den valgte musik

Fokus på performance-delen:
- at performance-delen indeholder grundelementerne: gang, sving, og hop, hvor der gøres brug af koreografiske principper
- at musikken passer til de valgte øvelser
- at der er kvalitet i bevægelserne og sikkerhed i udførelsen af koreografierne

Teori:
- Kompendium s. 19-22. Fra: Idræt C, s. 22-29
- Kompendium s. 23 om koreografiske principper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Svømning

I dette forløb arbejdes med forskellige aktiviteter med fokus på at fremme tryghed i vand, samt tekniske færdigheder indenfor crawl.
Eleverne skal kunne beherske tekniske elementer i crawl herunder crawlben, korrekt vejrtrækning, streamline, rotation, armtag (isætning, trækkefase og fremføring).
Forløbet afsluttes med en crawl-test, hvor eleverne skal mestre crawl-bevægelsen med fokus på korrekt teknik og rytmisk vejrtrækning.

Eleverne skal yderligere koble teori og praksis med udgangspunkt i videoer om crawlteknik og forstå hvilken rolle biomekaniske betragtninger som tyngde/opdrift og fremdrift/modstand kan spille for bevægelse i vand.

Faglige mål:

Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for svømning herunder crawlteknik.
opnå kropsbevidsthed (i vand)
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger (biomekanik)
beherske centrale færdigheder ift. svømning

Teori:
- Introduktion til crawl: https://www.bevaegdigforlivet.dk/svoemning/for-svoemmere/bliv-bedre-til-crawl/crawlteknik-for-alle
- Video om balance: https://www.bevaegdigforlivet.dk/svoemning/for-svoemmere/bliv-bedre-til-crawl/balance-i-crawl
- Video om crawlben: https://www.youtube.com/watch?v=5CSFmJrLJLA
- Video om armtag: https://www.youtube.com/watch?v=D0b7GrQfEIE
- Video om fremdrift: https://www.bevaegdigforlivet.dk/svoemning/for-svoemmere/bliv-bedre-til-crawl/fremdrift-i-crawl
- Video om vejrtrækning i crawl: https://www.bevaegdigforlivet.dk/svoemning/for-svoemmere/bliv-bedre-til-crawl/vejrtraekning-i-crawl
- Saltovending (kun kort introduceret) https://www.youtube.com/watch?v=RNf_EyVwAac
- Idrætskompendiet s. 51-57 om crawlteknik og biomekaniske betragtninger.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Boksning (eksamensforløb)

Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter

I dette forløb vil vi fokusere på boksning både som fysisk træning og som teknisk disciplin. Uden at gennemføre egentlige kampe forsøger vi med pads og makkerarbejde at komme tættest muligt på den egentlige boksedisciplin.

Vi arbejder med følgende tekniske elementer:
- udgangsposition og benarbejde
- forskellige typer af stød: jab, lige højre, hooks og uppercuts
- parader og undvigelser (slip og rul)
- slagkombinationer

og følgende fysiske elementer:
- slagudholdenhed
- eksplosivitet i stødene

Teori:
Idrætssociologi: Der lægges her fokus på hvilken rolle boksning kan spille i en senmoderne identitetsdannelsesproces, og videre, hvordan foreningsidrætten udfordres af kommerciel og selvorganiseret idræt.

Idrætskompendium s. 66-75:
"Danskerne er vilde med kampsport"
"Samfundsudvikling, identitet og idræt"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Basketball (eksamensforløb)

Forløbsbeskrivelse:
Det overordnede formål er at arbejde videre med det fundament, der blev skabt i boldbasisforløbet i 1g, og herfra fokusere på de taktiske og tekniske elementer som er specifikke for boldspillet basketball. Eleverne skal i dette forløb arbejde med tekniske færdigheder som:

- Boldkontrol: afleveringer og modtagninger (særligt med fokus på to-hånds-bryst-aflevering)
- Skudafvikling: stående skud og layup
- Standsninger (jump-stop og 1-2-standsning)
- Pivoteringer

Derudover fokuseres også på forskellige taktiske elementer som:
- angrebsteknik og -taktik, herunder triple-threat, cuts, give and go og backdoor.
- Have kendskab til forsvarsteknik og -taktik, herunder personligt forsvar med ball-me-man trekant.

Dertil skal eleverne have kendskab til de simple regler indenfor Streetbasket, da der primært er spillet streetbasket 3 mod 3 på én kurv samt kunne reflektere over deres roller og samarbejde via teampsykologiens begreber, herunder færdigheder, teamroller, synergieffekt og færdigheder.
Samlet set skal eleverne være i stand til at have aktiv rolle i det færdige spil, hvor de kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.

Faglige mål:
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger

Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik

Materiale:
Regler og teknik:
- Regler i Streetbasket: Idrætskompendiet s. 16-17
- Driblinger, afleveringer, standsninger: Idrætskompendiet s. 12-13
- Skud og lay-up: Idrætskompendiet s. 13-14.

Angrebsteknik og -taktik:
- Give and go: https://www.youtube.com/watch?v=3PaoRQBUM-w
- Back door, se frem til 1:04: https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
- Idrætskompendiet s. 14-16 8øverst) om spilforståelse.

Forsvarstaktik (ball-me-man-trekant) (kort introduceret).
- https://www.youtube.com/watch?v=ES7MVSegkSs

Teampsykologi:
- Idrætskompendiet s. 110-111 om synergieffekt, færdigheder og social dovenskab
- Idrætskompendiet s. 114-115 + figur 20 s 113 om roller, rollekonflikt og forskellige typer af  teamsarbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Ultimate (inde) (eksamensforløb)

Færdighedsområde: boldspil

Formål
Formålet med Ultimate-forløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste tekniske og taktiske elementer i spillet samt spillets særlige fairplay-ånd ("spirit of the game"). Eleverne skal kunne de basale kaste- og gribeteknikker, og der fokuseres vi på taktiske elementer i spillet - herunder forsvars- og angrebsmuligheder. Ultimate forløbet er bygget op med forskellige smålspil og øvelser samt 5 mod 5. Desuden arbejdes med teamsamarbejde, herunder syngergieffekt, individuelle færdigheder, relationelle færdigheder samt roller.

Eleverne skal kunne:
- Beherskelse af baghåndskastet, kendskab til forhåndskast og kendskab til hammerkast/upside down kast
- Beherskelse af pandekagegribning og tohånds høje og lave gribninger
- Taktisk evne til at gøre sig spilbar ved at løbe i det frie rum
- Pivotere under pres og aflevere til makker
- Udføre cuts under modtagelse af en aflevering
- Taktisk kendskab til basale regler og spirit of the game
- Forsvarstaktik (mandsopdækning)
- Angrebstaktik, herunder brug af stak

Faglige mål
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter indenfor boldspil
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof i forløbet er
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde

Teori:
Henriksen, K. et al (2007): Gyldendals Idrætspsykologi.
S. 86-89: Synergieffekt, individuelle og relationelle færdigheder, social dovenskab (gentagelse fra basket forløbet)
S. 95-96: Roller, rollekonflikter (gentagelse fra basket forløbet).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Jive (eksamensforløb)

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formål
I dette forløb arbejdes med stilarten Jive. Vi arbejder med jivens grundtrin, udtryk og holdning med fokus på fodstilling, korte horisontale trin, men store vertikale trin, rytme og taktforståelse og bouncede bevægelser.

Vi starter med at introducere grundelementerne og variationer - siden sættes de sammen i små sekvenser. I den sidste del skal eleverne selv sætte elementerne sammen til en koreograferet jivesekvens, som eleverne også selv har fundet trin til.  

Faglige mål
·    At eleverne kan udføre grundtrin samt variationer af trin i jive og få grundlæggende bevægelseskvalitet i trinnene
·    At eleverne kan udføre trin i takt til musikken
·    At eleverne kan føre og lade sig føre af en partner
·    At eleverne selvstændigt kan sammensætte variationer af jive trin.

Teori
- I skal kunne forklare om rytme, stil og fysiologi i jive
- I skal kunne forklare om livsstilssygdomme og relatere til dans
- I skal kunne forklare om koreografiske principper

Materialer
- Idrætskompendise s. 23: Koreografiske principper. Gentagelse fra tidligere forløb
- Idrætskompendie s. 29-31: Parsdans, pardansens grundelementer
(Van Ee, J. E et al. (2020): Grundbog i idræt c – praksis og teori, s. 24-28).
- Idrætskompendie s. 31-32: Jive, karakteristika i jive (Van Ee, J. E et al. (2020): Grundbog i idræt c – praksis og teori, s. 28-30)
- Van Ee, J. E et al. (2020): Grundbog i idræt c – praksis og teori, s. 33: Fysiologi i pardans.
- Idrætskompendie s.37-38: La Cour, T.: Dans gør sund, rask og glad, Krop+Fysik, 13.10.2017: https://www.krop-fysik.dk/dans-goer-sund-rask-glad/
- Idrætskompendie s. 39-40: Ask, S.: Britisk psykolog: Dans gør dig klogere, stærkere og gladere, Nyhedscentrum,
24.03.2020: https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-oggladere/
- Idrætskompendie s. 102-107: Fysisk aktivitet og forebyggelse af sygdom, livsstilssygdomme (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 82-93). Gentagelse fra tidligere forløb.


Variationer:
Grundtrin
Grundtrin med arme til siden
Promenade
Spark ved siden af hinanden
Dame ind under arm (ud og hjem)
Hip bump
Bytte hånd bag om ryg
Rotation
A-løft

Kernestof
- Aktiviteter, der træner den fysisk kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- De for undervisningen relevante digitale redskaber

Samlet omfang: 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Træningsprojekt

Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter

Formål
På baggrund af 2400m løbetest tilrettelægger og følger eleverne individuelle konditionsstræningsprogrammer for herigennem at forbedre deres kondition. Der er i forløbet fokus på forskellige former for konditionstræning og træningsplanlægning. I forløbet er der fokus på løbetræning. Forløbet afsluttes med endnu en 2400m test.
Eleverne afleverer en lille rapport indeholdende træningsprogrammet, refleksion over de fysiologiske forbedringer og evaluering af forløbet.

Kernestof og faglige mål:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- grundlæggende principper for træning
- udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning
de for undervisningen relevante digitale redskaber (trænings-apps)

Teori:
- Idrætskompendie s. 76-82: Planlægning af træningsprojektet (Estrup, C. et. al. (2005): Idræt C - teori i praksis, 1. udg. 1. opl., Systime Århus, Denmark, s. 118-124)
- Idrætskompendie s. 83-91: Anaerob og aerob træning (Van Ee, J. E et al. (2020): Grundbog i idræt c – praksis og teori, s. 174-182)
- Idrætskompendie s. 96-101: Energigivende stofskifteprocessor (aerobe og anaerobe), lungerne, hjerte og kredsløb, minutvolumen (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 12-21) Siderne er en gentagelse fra Sundhedsforløbet.
- Idrætskompendie s. 102-107: Fysisk aktivitet og forebyggelse af sygdom. (Wolf et al. (2008): C - Det er idræt, Gyldendal, s. 82-93: (Siderne er en gentagelse fra Sundhedsforløbet).

Samlet omfang: 16 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer