Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Rysensteen Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Kasper Kristiansen
|
Hold
|
2022 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Boldbasis
Formål
Eleverne skal have et fælles fundament for tekniske og taktiske færdigheder i forskellige boldspil; diverse konkrete redskaber til at skabe en mere aktiv rolle i det færdige spil. Eleverne skal prøve eksempler på spil fra de fire boldspilsfamilier (kaosspil, net/vægspil, slagspil, træfspil) og derigennem få viden om boldspilfamilliernes kendetegn. Gennem spilhjulet skal eleverne få en bedre forståelse for de taktiske dimensioner i spilsituationer og hvordan man praktisk kan udnytte den teoretiske forståelse af spillets regler og rammer. Eleverne skal træne grundlæggende boldspilsmæssige færdigheder, rollefordeling og samspilsdimensionens betydning for spillets udvikling. Afslutningsvis skal eleverne på baggrund af et opstillet formål udvikle et spil i grupper, som de skal forklarer, aprøve, justerer og evaluerer. Her lægges vægt på, at spillet lever op til formålet og at eleverne kan begrunde og reflektere over deres valg.
Faglige mål
Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
At kunne gøre sig spilbar og deri den nonverbale kommunikation
Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift i spilsituationer.
Evnen til at udnytte banens størrelse i bredde/dybde perspektivet.
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige former for boldspil
Have viden om og kunne reflektere over de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe samt at udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.
Kernestof
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse, boldkontrol og fokuserer på samarbejde i et boldspil perspektiv.
Bedømmelseskriterier
At kunne kaste og gribe → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At gøre sig spilbar → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At udføre temposkift og retningsskift → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At have en taktiske forståelse for ens egen rolle på banen, samt de andres
At have en aktiv rolle i forskellige former for boldspil
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Springgymnastik
Formål
I dette forløb skal eleverne møde og afprøve forskellige grundlæggende gymnastiske bevægelser: to bensafsæt – flugt – landing, rotation, vende på hovedet, krumme/strække, balance, kip, kropsspænding og bære sig selv på armene.
Eleverne bliver vurderet på følgende færdigheder:
- Forlæns rulle
- Håndstand
- Salto
- Hovedspring og strakt overslag
Faglige mål
• beherske centrale gymnastiske færdigheder i forskellige typer spring
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed, indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Kernestof
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• de for undervisningen relevante digitale redskaber (film af færdigheder og fejlrettelser).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
musik og bevægelse
Faglige mål for forløbet:
- Eleverne skal kunne tælle musikkens takter
- Bevæge sig selvstændigt i takt til musikken og med bevægelseskvalitet
- Udvikle kropsbevidsthed inden for forskellige former for dans og bevægelse
Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb skal eleverne lære at tælle takter og bevæge sig med kvalitet i takt til musik. Eleverne skal have kendskab til og kunne udføre bevægelsens grundkvaliteter (førende, svingende og markerede bevægelser) til musik samt have forståelse for sammenhæng mellem musik og bevægelse.
I forløbet arbejdes med følgende kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Relevante digitale redskaber
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Sundhed
tværfagligt forløb om sundhed
Dette er et tværfagligt forløb om sundhed i samarbejde med samfundsfag.
Idræt bidrager med et naturvidenskabeligt perspektiv på sundhed ved at arbejde med en grundlæggende forståelse af kroppens fysiologi og de risici der følger af en inaktiv livsstil - herunder livsstilssygdomme og Sundhedsstyrelsens anbefalinger til fysisk aktivitet.
Faglige mål:
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden. - - Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger behandle problemstillinger i samspil med andre fag demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder. (Idræt C lærerplan).
- At øge elevernes forståelse for nutidens globale problemkomplekser (GCP studieplan). Herunder (ulighed i) sundhed.
- kunne forklare kredsløbets opbygning og funktion, herunder begreberne maximal iltoptagelse og kondital.
- Desuden skal de teste og vurdere deres egen kondition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Pickleball
Faglige mål for forløbet:
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål:
I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål:
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Artikel om pickleball: https://gym-idraet.dk/nyheder-viden/pickleball-et-velegnet-ketsjerspil-til-gymnasiet/
Videoer
- Om spillet
- Regler
- Serv
- Returnering
- 3rd ball
Undervisningsforløb fra GI
https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/klassiske-og-nye-idraetter/pickleball-undervisningsforloeb/
Genbrug:
Gyldendals Idrætspsykologi: 86-89+95-96
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Svømning - crawl
Svømning – crawl
Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter
Formål
I dette forløb arbejdes med forskellige aktiviteter med fokus på at fremme tryghed i vand samt opøve de tekniske færdigheder i crawl.
Eleverne skal kunne beherske tekniske elementer i crawl herunder crawlben, korrekt vejrtrækning, streamline, rotation, armtag (isætning, trækkefase og fremføring). Forløbet afsluttes med en crawl-test, hvor eleverne skal mestre crawl-bevægelsen med fokus på korrekt teknik og rytmisk vejrtrækning. Eleverne skal yderligere koble teori og praksis med udgangspunkt i videoer om crawlteknik og forstå hvilken rolle biomekaniske betragtninger som tyngde/opdrift og fremdrift/modstand kan spille for bevægelse i vand.
Faglige mål
- Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for svømning herunder crawlteknik.
- opnå kropsbevidsthed (i vand)
- beherske centrale færdigheder ift. svømning
Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde (med fokus på peer-respons)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Beach volleyball
Formål:
Det overordnede formål er at skabe en god basis for at kunne spille beachvolley. Der vil i forløbet blive fokuseret på basale færdigheder. Overordnet set består de tekniske og taktiske fokuspunkter af grundslagene og bevægelsesmønstre.
Tanken er at med simple tekniske og taktiske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal arbejde med - grundslag; baggerslag, fingerslag og serv. Derudover skal der arbejdes med følgende angrebsslag; pokey, smash, drive og forsvarsslag; øksen og pladen, samt lavt forsvar.
De taktiske elementer som eleverne skal arbejde med er; tre berøringer og kvalificeret overspilninger, placering på banen både i angreb og forsvar, kommunikation, regler, pointtælling og overblik for spillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det funktionelle spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Baggerslag, fingerslag og underhåndsserv
- Modtagning (serv-), hævning og angrebsslag
- Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag
Taktiske elementer
- At kunne bevæge sig og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et kontrolleret baggerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et kontrolleret fingerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre en underhåndsserv→ i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et angrebsslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne placere sig og bevæge sig på banen både i et angrebs- og forsvarsperspektiv.
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb → i forhold til, funktionel øvelse og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv og betydningsfuld rolle i det færdige spil
pensum
Rysensteen idrætskompendium
s. 4-9 + 11 (genbrug s. 4-9)
Lyø beach kompendium: 6-15
Videoer:
- Servemodtagning og baggerslag
- Hævning og fingerslag
- Serv
Genbrug:
Gyldendals Idrætspsykologi: 86-89+95-96
C-det er idræt: 12-22
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Basketball
Formål:
Det overordnede formål er at arbejde videre med det fundament som blev skabt i forløbet boldbasis i 1g, og herfra fokusere på de taktiske og tekniske elementer som er specifikke for boldspillet basketball - hvor samspil, bevægelsesmønstre og overblik for spillet skal iscenesættes gennem tekniske og taktiske fokuspunkter. Tanken er at med simple tekniske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal mestre er; afleveringer, pivotering, stående skud og lay-up. Derudover skal der arbejdes med driblinger, finter og hopskud
De taktiske elementer som eleverne skal mestre er; bevægelse på banen, overblik for spillet, cuts og evnen til at blive spilbar. (Derudover skal der arbejdes med screeninger, både på bold og væk fra bold) og systemopstilling 4 mod 4 og 5 mod 5.
Dertil skal eleverne have kendskab til de simple regler for Basketballspillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det færdige spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
- Skudafvikling: Lay-ups, stående skud og hopskud
- Finter; evne til at pivotere med angribende formål.
Taktiske elementer
- At kunne gøre sig spilbar med Basketball fokus
- At kunne modtage en bold med et formål for viderespillet, så man ikke blive en boldflytter, men kan skabe en mere gunstig scoringsmulighed.
- Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift med Basketball fokus.
- Udnytte diverse Cuts (og screeninger)
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et lay-up → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et stående skud (muligvis hopskud) → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne kaste og gribe → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At gøre sig spilbar, at skabe en mere gunstig scoringsmulighed → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre eller modtage en screening → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv rolle i det færdige spil
Kernestof
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
opvarmning performance
I forløbet er der fokus på opvarmningsprogrammer.
Eleverne skal kunne udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori. Endvidere vil der i forløbet være fokus på bevægelseskvalitet. Vi bygger i den forbindelse videre på danseforløbet i 1g, hvor vi arbejdede med bevægelseskvalitet og skelnede mellem markerede, førte og svingende bevægelser
Slutproduktet har fokus på den rytmiske del i opvarmningsprogrammet - herunder kvalitet i øvelserne, bevægelse til musik og velvalgt koreografi med fokus på:
- Brugen af rummet (retninger, niveauer, formationer)
- Arbejde både synkront og asynkront (kanon, solo/kor, fragmentarisk)
Eleverne laver deres eget opvarmningsprogram i grupper. Fokus i programmerne:
- at programmet viser de forskellige grundelementer: gang, sving, løb, styrke, hop og udstræk
- at musikken passer til de valgte øvelser
- at der er kvalitet i bevægelserne
- at der er variation i koreografien/brugen af rummet
- at opbygningen er hensigtsmæssig ift at varme op og undgå skader
Faglige mål:
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningssprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- beherske centrale færdigheder ift. musik og bevægelse
̶- opnå kropsbevidsthed
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
På baggrund af 2400m løbetest tilrettelægger og følger eleverne individuelle konditionstræningsprogrammer for herigennem at forbedre deres kondition.
Der er i forløbet fokus på forskellige former for konditionstræning og træningsplanlægning. I forløbet er der fokus på løbetræning. Forløbet afsluttes med endnu en 2400m test.
Eleverne afleverer en lille rapport indeholdende træningsprogrammet, refleksion over de fysiologiske forbedringer og evaluering af forløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
træningsprojekt c-niveau
|
07-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Boksning
I dette forløb vil vi fokusere på boksning både som fysisk træning og som teknisk disciplin. Uden at gennemføre egentlige kampe forsøger vi med pads og makkerarbejde at komme tættest muligt på den egentlige boksedisciplin.
Vi arbejder med følgende tekniske elementer:
- udgangsposition og benarbejde
- forskellige typer af stød: jab, lige højre, hooks og uppercuts
- parader og undvigelser (slip og rul)
- slagkombinationer
og følgende fysiske elementer:
- slagudholdenhed
- eksplosivitet i stødene
Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Kernestof:
- Aktiviteter der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter der træner kropsbeherskelse
- Aktiviteter der fokuserer på samarbejde og etik
- Grundlæggende principper for træning
- De for undervisningen relevante digitale redskaber (video)
- Undervisning der præsenterer eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi
Kompendium
- s. 66-69 Artikel: danskerne er vilde med kampsport
- s.70-73 Samfundsudvikling, identitet og idræt
- s. 74-75 Teknik
Videoer:
- Jab
- Lige højre
- Introduktion til hook og uppercut
- Keypoints til hook og uppercut
Artikel om boksning og Parkinson ”Da jeg havde det værst, kunne jeg ikke åbne låget på en yoghurt, men her bliver jeg stærkere”
Genbrug:
C-det er idræt: 12-22
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Floorball
Faglige mål
Tekniske:
Beherske basale tekniske elementer så som forhånds-baghåndsdribling, pasning, modtagning og trækskud.
Taktiske:
Beherske basale taktiske boldspilselementer så som spilbarhed, placeringsevne m/u bold samt overlap.
Teoretiske:
Kendskab til de mest basale floorballregler, samt kendskab til fokuspunkter i forbindelse med de indlærte tekniske elementer (disciplinspecifik). Kendskab til begrebet ”maksimal iltoptagelse” samt kendskab til, hvorledes denne kan optimeres gennem floorball/intervalarbejde samt intensitetens betydning i forbindelse med træning.
Hertil opnå forståelse for floorballs sundhedsfremmende potentiale.
pensum
kredsløb, energisystemer og livsstilsygdomme
C-det er idræt:
- 12-22
- 82-89
(kompendium s. 96-105)
sundhedsbegreber
Sygt Sund: s. 28-34
team psykologi
Gyldendals Idrætspsykologi: 86-89+95-96
Rysenstens idrætskompendium
- 4-9 boldbasis
Floorball kompendium
12-30 regler og teknik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
jive
Færdighedsområde: musik og bevægelse
Formål
I dette forløb arbejdes med stilarten Jive. Vi arbejder med jivens grundtrin, udtryk og holdning med fokus på fodstilling, korte horisontale trin, men store vertikale trin, rytme og taktforståelse og bouncede bevægelser.
Vi starter med at introducere grundelementerne og variationer - siden sættes de sammen i små sekvenser. I den sidste del skal eleverne selv sætte elementerne sammen til en koreograferet jivesekvens, de skal fremvise for klassen.
Vi taler om, hvad der karakteriserer pardans, jive samt jives historie.
Faglige mål
- At eleverne kan udføre grundtrin samt variationer af trin i jive
- At eleverne kan udføre trin i takt til musikken
- At eleverne kan udtrykke jivens stil (op på fodballerne, høje knæ, at sparke "ned i jorden", korte horisontale trin, men store vertikale bevægelser)
- At eleverne kan føre og lade sig føre af en partner
- At eleverne selvstændigt kan sammensætte variationer af jive trin.
Kernestof
- Aktiviteter, der træner den fysisk kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- De for undervisningen relevante digitale redskaber
Idrætskompendium:
- 18-24 Opvarmning og koreografiske principper Om pardans, labans bevægelsesteori og fysiologi
- 29-39 2 artikler om dans og sundhed
Video: Jive videoer fra Rysensteen
Genbrug:
C-det er idræt:
- 12-22
- 82-89
Sygt Sund: s. 28-34
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55091105221",
"T": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55091105221",
"H": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55091105221"
}