Holdet 2022 Id/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Laura Møller Jensen
Hold 2022 Id/x (1x Id, 2x Id, 3x Id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis - musik og bevægelse
Titel 2 Springgymnastik
Titel 3 Boldbasis og introduktion til basketball
Titel 4 Sundhed
Titel 5 Opvarmning og rytme
Titel 6 Svømning
Titel 7 Beachvolley
Titel 8 Opvarmning og rytme
Titel 9 OL: Sport og Politik
Titel 10 Beachvolley fortsat
Titel 11 Basketball
Titel 12 Jive
Titel 13 Badminton

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis - musik og bevægelse

Formål
Formålet med forløbet omkring musik og bevægelse er at give eleverne en forståelse for, hvordan man bevæger sig til musik.

Materiale
Se modulbeskrivelser

Fokuspunkter
Vi arbejder med bevægelsers grundelementer, svingende og markerede bevægelser, Labans BESS-koncept og vil desuden have fokus på, hvordan man kan sammensætte sekvenser til en dans og små-kreative øvelser.


Nøgleord

- Bevægelsers grundelementer
- Svingende og markerede bevægelser
- Labans BESS-koncept
- Musikforståelse:
   - rytme
   - takter
   - bevægelse til musik
   - bevægelseskvalitet
- Les Lanciers
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Springgymnastik

Formål
Formålet med forløbet "Springgymnnastik" er at give eleverne en bredere indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder, samarbejde samt at øge elevernes forudsætninger for at tilegne sig nye bevægelser.

Materiale
Videosekvenser fra "bevæg dig for livet" med tilhørende beskrivelser af springene:

> Håndstand: https://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/springene-i-uddannelsen/haandstand
> Overslag: https://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/springene-i-uddannelsen/overslag
> Salto: https://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/springene-i-uddannelsen/salto-til-hoejt-underlag
> Forlænsrulle: https://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/springene-i-uddannelsen/rulle-forlaens

Fokuspunkter
Eleverne introduceres til forskellige grundspring for herigemme at træne kroppens basale bevægelseselementer.

Nøgleord
- Forlænsrulle
- Håndstand
- Kropsspænding
- Forøvelser til overslag og salto
- Overslag
- Salto
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Boldbasis og introduktion til basketball

Formål: Formålet med boldbasis er at give eleverne et fundament og et fælles udgangspunkt til den fremtidige undervisning i forskellige boldspil.

Materiale
- Stig Eiberg m.fl.: Boldbasis - en praktisk håndbog. Hovedland/Institut for Idræt (udleveret som ark og på lectio).

Fokuspunkter: Eleverne skal tilegne sig en række taktiske og tekniske færdigheder indenfor boldspil gennem forskellige boldtilvænningsøvelser samt et antal af forskellige småspil.

Nøgleord

Tekniske færdigheder:
     - Aflevering/modtagninger (håndbold, basket, volley, fodbold)
     - Driblinger

Taktiske færdigheder:
     - Spilbarhed
     - Brede/dybde i spillet
     - Temposkift
     - Screeninger
     - Angreb
     - Forsvar (opdækningsformer)

Samarbejde
Kommunikation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Sundhed

Formål: Tværfagligt forløb med samfundsfag, som har "Ulighed i sundhed" i fokus.

Forløbet er et GCP-samarbejde mellem idræt og samfundsfag, hvor idræt anskuer begrebet "sundhed" fra en naturvidenskabelig vinkel.

Der indgår videnskabsteori i modulet - men udgangspunkt i, hvordan forskellige fakulteter anskuer sundhedsbegrebet forskelligt. Herudover italesættes den idræts-faglige metode.


Materiale:
Sygt sund s. 28-34
C - Det er idræt om arbejdsfysiologi og kredsløbet s. 12-21
C - Det er idræt om fysisk aktivitet og livsstilssygdomme s. 82-93

Nøgleord:

1. Fysiologi
     - Musklerne - hvordan er de opbygget, og fungerer de? Muskelfibre, fibertyper, kapillærer og mitokondrier.
     - Energisystemet - hvor kommer energien fra? Energiforsyningen, føden, næringsstoffer, energiomsætningen, ATP, CrP, aerob og anaerob.
     - Ilt-transport-kæden - hvordan får vi ilten ud til musklerne? Lunger, hjerte, kredsløb og blodet.

2. Tests af sundhed
     - Kondiotal på baggrund af 2400-tests
     - BMI
     - Blodtryk

3. Livsstilssygdomme
     - Kræft
     - Hjertekarsygdomme
     - Diabetes
     - Knogleskørhed
     - Depression
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Opvarmning og rytme

Formål
Formålet med forløbet omkring opvarmning er, at eleverne skal kunne udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori. I forløbet vil der særligt være fokus på inddragelse af koreografiske principper i hop-, gang- og svingsekvensen. Udover at bevægelserne skal passe til musikken og udføres med kvalitet, skal eleverne altså også tænke over den overordnede koreografi i programmet for at vise alsidighed og kreativitet.

Materiale
- Hammer, Marc m.fl.: C - det er idræt. Gyldendahl (findes i "Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium", side 11-14).
- Musikguide, Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium, side 15
- Koreografiske principper, Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium, side 16

Fokuspunkter
Eleverne skal tilegne sig en række færdigheder indenfor klassiske opvarmningsprogrammer samt være i stand til at beskrive fysiologiske fordele ved opvarmning. Endvidere er der fokus på det rytmiske aspekt i opvarmningen - hvorfor man bruger musik og hvilken musik der passer til hvilke øvelser, samt sammensætningen af øvelser med tanke på koreografiskeprincipper, som viser alsidighed og kreativitet.


Nøgleord

Fysiologisk fokus:
   - hvad sker der i kroppen?
   - hvorfor er det vigtigt at varme op?  

Musikforståelse:
   - rytme
   - taktslag
   - bevægelse til musik
   - bevægelseskvalitet

Klassisk opvarmningsprogram
- Gang/let løb
- Sving
- Styrke
- Løb/hop

Koreografiske principper:
- Brugen af rummet
     • Arbejde i forskellige niveauer (se nedenfor)
     • Bevæge jer i forskellige retninger: ligeud, til siden, diagonalt, buer,
        slinger
     • Kombinere og sammensætte bevægelser med forskellige tempi
     • Anvende førte, markerede og svingende bevægelser
     • Lave forskellige shapes/formationer

- Variationer i tid og relation:
     • Det synkrone
     • Kanon
     • Solo/kor
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Svømning

Formål
Eleverne skal vænne sig til at være i vandet samt opnå tekniske færdigheder indenfor crawl og brystsvømning.

Materiale
- Idrætskompendiet, side 3-4 om tyngde og opdrift (biomekaniske betragtninger)
- Videoklip:
     https://www.youtube.com/watch?v=Hq2bsKUOIhE
     https://www.youtube.com/watch?v=-UzYFyaeGEY
     https://www.youtube.com/watch?v=4E9O2Iz4WwE
     https://www.youtube.com/watch?v=c-Ynfwmar5M


Fokuspunkter
Overordnet vil der være fokus på vandtilvænning gennem blandt andet leg i vand med og uden bold. Endvidere skal eleverne gennem forløbet tilegne sig tekniske færdigheder indenfor forskellige stilarter. Særligt vil der være fokus på crawlteknik, men også brystsvømning vil blive præsenteret.

Nøgleord
- Vandtilvænning
- Leg i vand - herunder stafetter, boldspil, fangelege.
- Crawl: Bentag, armtag, rotation, vejrtrækning, blance.
- Brystsvømning: Bentag, armtag, vejrtrækning, glidefase.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Beachvolley

Formål: Formålet med forløbet er at udvikle elevernes tekniske færdigheder og deres taktiske forståelse af beachvolley.

Materiale:
Videoer fra youtube - se lektien på lektionerne.

Fokuspunkter: Eleverne skal tilegne sig en række grundlæggende taktiske og tekniske færdigheder indenfor beachvolley. Indenfor taktiske færdigheder indgår spillerens evne til at vurdere, hvilken handling der skal anvendes i situationen. Bevægelse på banen og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer. Samt at kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb.

De tekniske færdigheder der vil blive vurderet i forløbet er følgende:

• Baggerslag, fingerslag og underhåndsserv
• Modtagning (serv-), hævning og angrebsslag
• Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag



Nøgleord:
- Regler i beach volley
- Tekniske færdigheder (se ovenfor)
- Taktiske færdigheder (se ovenfor)
- Spilforståelse
- Fysisk form

Forløbet dækker over 7 moduler og er afviklet med fysisk fremmøde i Hafnia hallen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Opvarmning og rytme

Formål
Formålet med forløbet omkring opvarmning er, at eleverne skal kunne udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori. I forløbet vil der særligt være fokus på inddragelse af koreografiske principper i hop-, gang- og svingsekvensen. Udover at bevægelserne skal passe til musikken og udføres med kvalitet, skal eleverne altså også tænke over den overordnede koreografi i programmet for at vise alsidighed og kreativitet.

Materiale
- Hammer, Marc m.fl.: C - det er idræt. Gyldendahl (findes i "Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium"). Side 19-22.
- Musikguide, Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium (gammel version)
- Koreografiske principper, Kompendium Idræt C 2.g, Rysensteen Gymnasium. Side 23.

Fokuspunkter
Eleverne skal tilegne sig en række færdigheder indenfor klassiske opvarmningsprogrammer samt være i stand til at beskrive fysiologiske fordele ved opvarmning. Endvidere er der fokus på det rytmiske aspekt i opvarmningen - hvorfor man bruger musik og hvilken musik der passer til hvilke øvelser, samt sammensætningen af øvelser med tanke på koreografiskeprincipper, som viser alsidighed og kreativitet.

Faglige mål:
Udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningssprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori beherske centrale færdigheder ift. musik og bevægelse.


Nøgleord

Klassisk opvarmningsprogram
- Gang/let løb
- Sving
- Styrke
- Løb/hop

- bevægelse til musik
- bevægelseskvalitet

Koreografiske principper:
- Brugen af rummet
     • Arbejde i forskellige niveauer (se nedenfor)
     • Bevæge jer i forskellige retninger: ligeud, til siden, diagonalt, buer,
        slinger
     • Kombinere og sammensætte bevægelser med forskellige tempi
     • Anvende førte, markerede og svingende bevægelser
     • Lave forskellige shapes/formationer

- Variationer i tid og relation:
     • Det synkrone
     • Kanon
     • Solo/kor

Andet teori fra kompendiet

Fysiologisk fokus:
   - hvad sker der i kroppen?
   - hvorfor er det vigtigt at varme op?  

Musikforståelse:
   - rytme
   - taktslag
   - Tempo
   - BPM
   - Form
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 OL: Sport og Politik

I disse moduler arbejder vi med hvordan sport og politik interagerer.

Sporten er tidligere blevet fremstillet som en ædel, fredelig og ærefuld disciplin, men i dag ser vi utallige eksempler på, at sport og politik går hånd i hånd.

Vi starter forløbet med at dykke ned i den politiske dimension ved OL i Berlin 1936, hvor de nazistiske arrangører havde sat alt ind på at give verden en storslået fest, som skulle få alle spor af forfølgelse og vold til at forsvinde bag den skinnende facade af en fredelig og arbejdsom nation.

Efterfølgende tager vi vinter-OL i Sotji 2014 som et eksempel på et OL med en politisk agenda. Vi undersøger årsager til præsident Putin og Ruslands massive satsning på elitesport - med et budget på 55 mia dollars - kan ses som ekko tilbage til storhedstiden under Sovjetunionen.


Materiale:

Udsnit fra Idræt B - Idrætsteori:  
- Udsnit fra 2.4.2 "De moderne olympiske lege - Økonomi og politik i den tidlige olympiske bevægelse" Idræt B - Systime. Ibog: https://idraet-b.systime.dk/?id=128.
- Udsnit fra 4.6 "Sport og politik - Soft power og soft disempowerment". Idræt B - Systime. Ibog: https://idraet-b.systime.dk/?id=270#c2356

Podcast om Hitlerslege:
- 0:00 - 14:00 https://soundcloud.com/medianoperspektiv/ol-i-berlin-1936-forforelsens-triumf

Følgende artikler fra: https://idraetshistorie.dk/temaer/vinter-ol-i-sotji-2014/
1. Vinter-OL var Putins frieri til Kina
2. Åbningsceremonien (kort udgave)
3. Maskotternes betydning - og et blik på VM-maskotten 2018
4. Dengang Obama sendte homoseksuelle til Rusland
5. Doping er en brik i russisk politik

Nøgle ord

- Sport og politik går hånd i hånd
- IOC
- Hitlers lege
- Politiske dimension ved OL i Berlin 1936
- Vinter-OL i Sotji
- "Soft power", "Hard power" og "Smart power"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Beachvolley fortsat

Formål: Formålet med forløbet er at videreudvikle elevernes tekniske færdigheder og deres taktiske forståelse af beachvolley frem mod campen i Kroatien.  

Materiale
- Lyø Beach Camp, Træningskompendium beachvolleyball: side 4-5


Videoer:
- https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4
- https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
- https://www.youtube.com/watch?v=z-32XIfzABk

Fokuspunkter: Eleverne skal tilegne sig en række grundlæggende taktiske og tekniske færdigheder indenfor beachvolley. Indenfor taktiske færdigheder indgår spillerens evne til at vurdere, hvilken handling der skal anvendes i situationen. Bevægelse på banen og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer. Samt at kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb.

FOKUSPUNKTER

Tekniske færdigheder
- Baggerslag
- Fingerslag
- Underhåndsserv
- Modtagning (serv-)
- Hævning
- Angrebsslag: pokey, introduktion til smash
- Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag


Taktiske færdigheder (se ovenfor)

Spilforståelse

Fysisk form


Teori:
- Regler i beach volley
- Beskrivelse af teknikken i fingerslag, baggerslag serv og angrebsslag
- Arbejdskravsanalyse
- Aerob og anaerobenergiomsætning

Forløbet dækker over 7 moduler og er afviklet med fysisk fremmøde i Hafnia hallen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Basketball

Formål: Formålet med forløbet er at udvikle elevernes tekniske færdigheder og deres taktiske forståelse af angrebs- og forsvarsspil indenfor basketball.

Materiale:
- Kompendium: Spilhjulet, spilbarhed og kommunikation, side 3-10 (repetition fra 1.g)
- Kompendium: Basketball, side 12-17

Fokuspunkter: Eleverne skal tilegne sig en række grundlæggende taktiske og tekniske færdigheder indenfor basketball. Gennem små spiløvelser skal eleverne udvikle deres spilopfattelse og spilforståelse. Derudover vil der være fokus på elevernes overordnede forståelse for basket som holdspil - og dermed de facetter det indeholder.

FOKUSPUNKTER

Tekniske færdigheder
- Driblinger
- Jumpstop
- Afleveringer: Tohåndsbryst-aflevering, studsafleveringer
- Skud: Stående en-hånds skud, lay-ups.

Taktiske færdigheder
- Spilbarhed
- Cuts
- Kommunikation
- Mandsopdækning i 3x3

Spilforståelse

3x3 regler

Andet teori fra kompendiet
- Spilhjulet
- Spilbarhed
- Kommunikation
- Angreb/forsvar
- Boldspils 4 kategorier
- Afleveringstyper
- Skud
- Spilforståelse
- Arbejdskrav i basketball
- 3x3 streetbasket
- Regler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Jive

Formål
Formålet med danse-forløbet er, at eleverne introduceres til stilarten jive. I forløbet trænes grundtrin samt forskellige variationer.

Derudover skal eleverne selv finde variationer fx med inspiration fra youtube. Afslutningsvis skal eleverne skabe deres egen koreografi, hvor de bruger koreografiske-principper fra opvarmningsprogrammet.

Materiale
- Idrætskompendium side 23 samt 29-36
- Musikguide (kompendium, gammel version)
- youtube: https://www.youtube.com/watch?v=fnmLdo_HmII

Fokuspunkter
Eleverne skal tilegne sig en række færdigheder indenfor jive samt være i stand til lave deres egen koreografi. Endvidere er der fokus på repetition af det rytmiske aspekt i dansen - at følge musikken og vælge musik, der passer til jive.


FOKUSPUNKTER

Grundtrin:
- på fodballerne
- små chassér
- bouncy bevægelser
- høje knæ

Variationer:
    - American spin
    - Åbne op
    - Grundtrin med åbning i begge sider
    - Promenade
    - Spark mellem ben
    - Bytte hånd bagom ryggen
    - Rotation
    - Damedrejning under arm (ud og hjem)

Musikforståelse:
   - rytme
   - takter
   - bevægelse til musik
   - bevægelseskvalitet

Koregrafiskeprincipper:
    - Arbejde i forskellige niveauer
    - Bevæge jer i forskellige retninger: ligeud, til siden, diagonalt, buer ..
    - Kombinere og sammensætte bevægelser med forskellige tempi
    - Anvende førte, markerede og svingende bevægelser
    - Lave forskellige shapes/formationer.

Andet teori omkring pardans fra kompendiet
    - Dansens historie og udvikling
    - Pardansens grundelementer
    - Karakteristika i jive
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Badminton

Formål: Formålet med forløbet er at udvikle elevernes tekniske færdigheder og deres taktiske forståelse indenfor badminton.

Materiale: Teknikvideoer fra youtube samt generelle regler for singlespillet
Udgangsgreb - https://www.youtube.com/watch?v=OkG40QSiHXc
Kort baghåndsserv - http://video.dif.dk/secret/17588638/57bdd97360169b9417aabd6cab5d9021
Lige netdrop i baghåndssiden - https://www.youtube.com/watch?v=m6XPkdk9IWY
Lige netdrop i forhåndssiden - https://www.youtube.com/watch?v=TsHgNxJL0Os
Benarbejde fra SC til kort baghåndshjørne - https://www.youtube.com/watch?v=eOVrOeJjjno
Benarbejde fra SC til kort forhåndhjørne - https://www.youtube.com/watch?v=8jqv2VMxquA
Lige lob i baghåndssiden - https://www.youtube.com/watch?v=V1AARO4tbSg
Lige lob i forhåndssiden - https://www.youtube.com/watch?v=3wO79b2iTTg
Benarbejde fra SC til kort baghåndshjørne - https://www.youtube.com/watch?v=eOVrOeJjjno
Benarbejde fra SC til kort forhåndhjørne - https://www.youtube.com/watch?v=8jqv2VMxquA
Lang forhåndsserv - https://www.youtube.com/watch?v=fYbVojKaPac (2.28-4.12 min)


Fokuspunkter: Eleverne skal tilegne sig en række grundlæggende taktiske og tekniske færdigheder indenfor badminton.

Herunder er vil følgende fokuspunkter trænes i forløbet:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop og lob
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton (single)
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde til hhv. kort forhånds- og kort
baghåndshjørne.
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde til baglinjen i forhåndssiden.
- Rimelig beherskelse af kort baghåndsserv, netdrop og lob fra både forhånd og
baghånd.
- Rimelig beherskelse af lang forhåndsserv og clear.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer